PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WIEGEL: KORTING OP TOESLAGEN NIET ZEKER Nederlandse sportbonden zijn tegen boycot O.S. Twee politie-agenten gewond bij schietpartijen in Noord-Brabant ARP-leden hervatten werk programcommissie AB VA dreigt met harde acties Strand bij Cadzand door olie vervuild GOUDSTAVEN ALS LOSGELD vandaag GROTE JACHT OP OVERVALLERS DIAMANTSLIJPERIJ Punkfeest pagina 2 223e jaargang no. 23 Maandag 28 januari 1980 Goes, Dr. A-F. Philipsstraat 1L tel. 01100-21222 Open: ma. t/m vr. 8.30-17.00. do.avond 19.00-21.00. za. 10.00-13.00 uur. 'Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Voor minister Wiegel (binnenlandse zaken) staat het nog helemaal niet vast of op de onregelmatigheidstoeslag voor ambtenaren als politiemensen en postbesteilers, moet worden gekort. Juist over die korting is bij de ambtenaren veel onrust ontstaan. Zaterdag werd in Amsterdam een protestvergadering gehouden, waarbij gedreigd werd met harde acties als de kortingen doorgaan. Het korten op toeslagen voor werk in de avonduren of in het weekeinde zou 200.000 lagere ambtenaren kunnen treffen. Voor een politieagent kan het bijvoorbeeld om een bedrag gaan van 150 gulden per maand. Vandaar dat eind vorige week de hoofdbesturen van de Nederlandse Politiebond en de Algemene Christelijke Politiefederatie dreigden met acties. ..Maar ik kan geen waardering opbren gen voor de heer Dutman als deze zegt dat hij denkt aan acties als afsluiting van gas en licht. Dan vraag ik: wie treft men hiermee? Bejaarden en andere mensen die niets te maken hebben met het conflict". Voorzitter Dutman van de grootste ambtenarenbond ABVA voegde daar nog aan toe dat deze korting zou kun nen betekenen dat het Nederlandse volk wel eens zonder openbaar vervoer, gas. post en elektriciteit zou kunnen komen te zitten. Wiegel heeft zaterdag voor de TROS-radio dit wapengeklet ter „zeer voorbarig" genoemd. De minister wees erop. dat de voorstel len om te korten op de onregelmatig- TOULOUSE, FRANKRIJK (DPA) - De 33-jarige Paloma Donzeau in Toulouse is na 13 uur vrijgelaten door haar ont voerders. die 30 goudstaven als losgeld hadden geëist. Haar echtgenoot, een hartspecialist, heeft dc daders goudstaven ter waarde van ruim een miljoen gulden betaald. heidstoeslagen. al in 1973 door de commissie-Kloosterman ter tafel zijn gebracht, en dat die nog niet zijn over genomen. „Het is bepaald geen gedane zaakIk sta zelf ook heel kritisch tegen over de rapportage uit '73. Ik heb duidelijk mijn bedenkingen", aldus de bewindsman. Niet onredelijk Het argument van de ambtenaren, dat korting op de onregelmatigheidstoe slagen niet rijmt met de passage in de Troonrede, waar staat dat vuil, zwaar en onaangenaam werk beter moet worden beloond, noemde Wiegel „niet onredelijk". wel moeten realiseren dat „ook de ple zierige dingen" uit de voorstellen van de commissie-Kloosterman niet kun nen doorgaan. „In het pakket voor stellen zitten ook mogelijke verhogin gen voor "s nachts doorwerken Dat gaat dan ook niet door", aldus de minis ter. die zich bereid toonde tot „open en reëel overleg" met de ambtenarenbon den over de kortlngsvoorstellen. Dutman heeft als reactie op de woorden van Wiegel gegeven, dat „de protesten kennelijk aan Wiegel niet voorbij zijn gegaan". „Wiegel kan nu wel zeggen dat de voorstellen van '73 dateren, maar hij heeft er tot nog toe geen eind aan ge maakt. Daaruit hebben wij afgeleid dat hij niet tegen de kortingen is". Prijscompensatie Wiegel vraagt zich overigens af, of per 1 juli aanstaande de prijscompensatie wel kan doorgaan. Ik sluit niet uit dat die verhoging helemaal niet kan door gaan", aldus de bewindsman, die zei dat binnen een paar weken voorstellen hierover zijn te verwachten. De minister liet voorts doorschemeren dat 's lands slechte economische toe stand betekent dat de rijksbijdrage aan de gemeente- en provinciefondsen in discussie moet komen. AMSTERDAM - In het Amsterdamse gebouw De Hoeksteen is zaterdag een de monstratieve bijeenkomst gehouden door de bonden ABVA. ABOP. vervoersbond NVV, Ned. politiebond, en de vereniging militair technisch beroepspersoneel. te gen een verlaging van de toelage voor onregelmatige dienst. Op de foto spreekt Jaap van de Scheur, vice~voorzilter ABVA, de aanwezigen toe Wiegel zei dat de ambtenaren, als ze de voorstellen niet willen overnemen, zich Een Britse soldaat is zaterdag ge dood en twee burgers werden gewond toen onbekenden het vuur openden op een legerpatrouille in het westen van de Noordierse stadBelfast. Dit heeft de po litie bekendgemaakt. OLYMPISCH COMITÉ VS ACHTER CARTER protest Ongeveer honderd ln Zeeland wonen de Marokkanen hebben zaterdagmid dag ln Vlissingcn en Middelburg gede monstreerd tegen de voorlopige in- vrjjdheldstelling van de twee Middel burgers die worden verdacht van mis handeling van de 38-Jarige Marokkaan Ahmed Erra ln de nacht van oud op nieuw. PAGINA 3 geen toegang De Engelse popzanger Paul McCarU ney ls zaterdagmiddag de toegang tot ons land geweigerd, nadat hf) vanuit Tokio op Schiphol was aangekomen. De marechaussee had hiertoe op dracht gekregen van het ministerie van Justitie, omdat het gebruikelijk is dat iemand, nadat hij uit het land van herkomst uitgewezen is - in dit geval Japan - eerst terugkeert naar zijn land van herkomst. PAGINA 7 moppen CADZAND - Het strand tussen Cadzand en de Zwarte Polder is in de nacht van zaterdag op zondag vervuild door afgewerkte olie. Over een afstand van zes kilome ter ligt een vijf meter brede strook met grote en kleine olieklontcn te gen de voet van het duin. De groep Oostburg van de rijkpoli- tie ontdekte de olievervuiling zon dagmorgen omstreeks acht uur. Volgens de rijkspolitie betreft het geen recente olielozing. De rijkspo litie te water stelde zondag op de Westerschelde een onderzoek in. Volgens een woordvooerder van de rijkspolitie te water is de olie zeer waarschijnlijk afkomstig van de Noordzee en door de noordenwind op het strand terecht gekomen. „Het is erg moeilijk na te gaan wie de vervuiler is geweest, omdat de scheepvaartroute op de Noordzee langs de Zeeuwse kusten zeer druk wordt bevaren", aldus de rijkspoli tieman. Hij zei dan ook te verwach ten. dat de dader niet meer zal wor den achterhaald. Volgens de rijks politieman is vervuiling door olie klonten niet minder ernstig dan door een aaneengesloten laag olie. Burgemeester C. T. Spijkerboer van de gemeente Oostburg zei de vervuiling 'weinig ernstig' te vin den. .Als hier sprake zou zijn ge weest van een ernstige vervuiling zou de rijkspolitie te water provin ciale waterstaat hebben ingelicht. Dit is niet gebeurd. De politie heeft mij hierover gebeld", aldus burge meester Spijkerboer. Zondag avond laat waren er nog geen maat regelen getroffen. Vandaag, maan dag wordt, volgens de burgemees ter. wellicht bekeken wat er aan de olievervuiling moet worden ge daan. DEN HAAG - Een ruime meerderheid van de 23 sportbonden, die zijn aange sloten bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC), wijst het verzoek van de regering om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten van de hand. Veertien sportorganisaties zijn tegen een boycot, terwijl de negen overige bonden zich eerst nader willen bera den alvorens een standpunt in te ne men. Geen enkele sportorganisatie stelt zich op dit moment achter het standpunt van de Nederlandse rege ring. Dat is de uitslag van een bliksem- enqu'te, die deze krant het afgelopen weekeinde onder de 23 sportbonden heeft gehouden. Het uit achtenzestig leden bestaande Amerikaanse Olympische Comité (USOC) heeft zich zaterdag in Colorado Springs unaniem geconformeerd aan het verzoek van president Carter bij het IOC aan te dringen op verhuizing van de olympische zomerspelen van Mos kou naar elders, of inien niet mogelijk, de spelen op te schorten of te annuleren uit protest tegen de Russische invasie in Afghanistan Aan de Nederlandse sportbonden werd de vraag voorgelegd of men gehoor wil geven aan het verzoek van de regering geen atleten naar de Spelen in Moskou te sturen. De veertien bonden, die zich tegen een boycot uitspreken, vertegen woordigen de volgende takken van sport: atletiek, basketball, boogschie ten, boksen, hippische sport, judo, ka no. roeien, schaatsen, schieten, scher men. voetbal, watersport en zwemmen. Ed van Thijn, voorzitter van het comi té Olympische Spelen en Mensenrech ten, heeft zaterdag voor de radio ge zegd, dat het comité zijn bestaansrecht verliest bij een boycot van de Spelen. Dinsdag vergadert het comité over zijn voortbestaan. Van Thijn wil bet comi té omdopen in een comité Mensenrech ten en Ontspanningspolitiek. Drie landen hebben het afgelopen weekeinde bekend gemaakt de Olympi sche Spelen te zullen boycotten. Het zijn Canada. Haïti en Chili. Canada heeft de beslissing genomen na ge sprekken met het Canadese Olympi sche comité. Het concertgebouworkets gaat voorlo pig niet meer naar de Sovjet-Unie. Op grond van de recente politieke ontwik kelingen heeft het bestuur van het or kest deze week besloten de onderhan delingen met het Russische staatsim- pressariaat- over een toernee in 1981 - af te breken. ENQUETE: ERNSTIGE TWIJFELS OVER FUSIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De drie AR-leden in de commissie die het programma van het CDA bij dc komende verkiezingen moet vaststellen, prof. Goudzwaard, mr. Aantjes en mevrouw Laning-Boer- sema, hebben besloten hun werk in de ze commissie tc hervatten. Zij schort ten enkele weken hun werkzaamheden op uit onvrede met de afloop van het kernwapendebat. Met het weer ter hand nemen van hun werkzaamheden in de programcomms- sie, volgen de drie ARP'ers het dringen de beroep dat vrijdag op hen is gedaan door zowel het CDA-bestuur. als het al gemeen bestuur van de ARP. Een week eerder had het dagelijks bestuur van de ARP de drie al gevraagd door te gaan met hun werk. Belangrijkste overweging voor de drie Max Tailleur kwam vanuit het Franse Nice nog eens over naar Nederland voor de opname van een plaat. Het ls een getrouwe sfeertekening geworden van de manier zoals de 'meester-mop- penverteller' het tientallen jaren heeft gedaan op zijn volstrekt eigen wijze. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11.12,13 en 14. Van onze correspondent) EINDHOVEN - Bij schietpartijen in Moord-Brabant zijn zaterdag twee po litiemannen ernstig gewond. De 59-ja- rige wachtmeester A. Bertens uit St.- Oedenrode werd door een kogel in de borst getroffen toen hij een einde pro beerde te maken aan een overval op een diamantslijperij in St.-Oedenrode. Bij een andere zaak, een belegering van een verdachte die zich in zijn huis in Oss had opgesloten liep de 23-jarige agent P. de Kinderen een schotwond in de keel op. Na de schietpartij in St.-Oedenrode. die zaterdagmorgen plaats vond. vlucht ten de drie overvallers Er volgde een ware dollemansrit door Oost-Brabant en Noord-Limburg, De drie overvallers, van wie er een een schotwond in zijn been had opgelopen, vorderden op hun vlucht onder bedreiging van vuurwa pens in totaal zeven auto's en be schadigden negen andere wagens. De rijkspolitie kon vanuit een helikopter de vlucht volgen Helikopter Met behulp van aanwijzingen vanuit de helikopter konden politiemannen uit Den Bosch uiteindelijk het drietal ar resteren. Dat gebeurde in het Limburg se Well bij de achtste „overstap die de overvallers wilden maken Daar werd de gewonde overvaller, de 27-jarige G C. uit Tilburg, gearresteerd Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Eindhoven De twee anderen vluchtten de weilanden in maar konden uiteinde lijk ook worden aangehouden. De 25-Ja- rige K R„ zonder vaste woon- of ver blijfplaats. en de 21-Jarlge F van E uit Den Bosch, zijn in respectievelijk het Eindhovense en Geldropse politiebu reau ovesloten in afwachting van hun voorgeleiding voor de officier van Justi tie in Den Bosch. De drie mannen bleken bekenden van de Bossche politie te zijn. Volgens de Bossche officier van justitie mr. Bos kunnen de drie overvallers worden ge rekend tot de categorie „zware crimi nelen". Van de buit en de vuurwapens was zondagavond nog niets terugge vonden Een eerste verhoor van het drietal had toen ook nog niets opgele verd Volgens mr Bos kunnen de over vallers erop rekenen dat de justitie „op zo zwaar mogelijke ankers zal gaan lig gen bij de tenlastelegging. Politie gebeld De overval op de diamantslijperij in St.-Oedenrode begon zaterdagmorgen om half twaalf. De vrouw van de be drijfsleider van de slijperij, mevr. Van der Steen, zag vanuit haar woning drie gemaskerde mannen uit een auto stap pen en belde onmiddellijk de politie. De drie overvallers dwongen in de werkplaats de bedrijfsleider en diens medewerker op de grond te gaan liggen Terwijl een van hen de twee onder schot hield, haalden de twee anderen de openstaande kluis en de vitrines met diamanten leeg. Een van de overvallers wilde de diamantslijpers ln het toilet opsluiten maar zag door het raam een politieauto naderen. Hij waarschuwde de anderen en schoot door de voorruit van de poli tiewagen op de wachtmeester De tweede politieman loste daarop een schot en trof een van de vluchtende mannen. Het drietal liet de (gestolen; auto waarmee ze waren gekomen staan en vluchtte in een Ford. waarvan ze de eigenaar met hun wapens bedreigden. Daarna werden nog zes auto's 'ge kaapt'. In een van de wagens werd het wapen gevonden waarmee de agent was beschoten Incident Voorbij de kom van Well deed zich een Incident voor. toen de drie overvallers hun Ford Granada wilden verwisselen voor een Mercedes die bij een huis stond geparkeerd Twee van de drie gingen naar de voordeur van het huis. waar alleen de hoofdbewoner en een klein kind thuis waren. Toen deze be woner na het kloppen op de deur het luikje opende en twee gemaskerde mannen zag staan, deed hij het luikje ijlings dicht en haalde een dubbelloops jachtgeweer Er volgde een schietpartij waarbij de man de twee lopen leegschoot op de overvallers. De laatsten losten ook en kele schoten maar misten, ondanks het feit dat de bewoner tijdens het gevecht struikelde en op de grond kwam te lig gen. In de veronderstelling dat de overvallers met alarmpistolen bezig waren, stond hij toen op. nam zijn ge weer bij de loop en joeg de overvallers op de vlucht. Het drietal kwam bij de Maas terecht waar ze een auto van een Duitser afdwongen. Bij een kalvermesterij zagen de over vallers een Peugeot 604 staan. Deze verwisseling werd hen noodlottig. De eigenaar van de mester ij. die naar bui ten kwam. werd gesommeerd zijn auto sleutels af te geven Tegelijkertijd ar riveerde de politie. Sch iet pa rt ij Oss In het Brabantse Oss werd zaterdag avond de 23-jarige agent C de Kinderen ernstig gewond toen hij probeerde een 27-jarige Ossenaar J. V. te arresteren De politieman werd met een schot in de keel opgenomen in het Osse ziekenhuis. De kogel bleef in het strottehoofd ste ken en was de afgelopen nacht nog niet verwijderd. De toestand van de poli tieman werd ernstig genoemd. Aanleiding tot de schietpartij was de melding van een vrouw in Oss dat ze door haar vroegere vriend was lastig gevallen. De politie trof de man in een pensionboerderij aan. Toen ze hem be naderden. schoot hij en raakte de 23-ja- rige agent. Daarop begon een belege ring van de boerderij die 's nachts om drie uur eindigde toen een oudere agent erin slaagde om de man te bewegen ElHJllête naar buiten te komen De schutter bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. om hun werk te nervatten. is de brief geweest van de vier voorzitters binnen het CDA. waarin kritiek wordt geuit je gens de houding van het kabinet, en met name premier Van Agt. In die bnef had onder meer het verwijt gestaan dat het kabinet het eigen voortbestaan be langrijker achtte dan de zaak van de kernwapens zelf. In een verklaring heet het: „Dat zowel het dagelijks bestuur als het partijbe stuur van de ARP zich achter de voor zittersverklaring hebben gesteld, en daaraan de oproep hebben verbonden onze werkzaamheden in de CDA-pro- gramcommissie te hervatten, weegt voor ons zwaar." Goudzwaard. Aantjes en mevrouw La- ning vinden in de verklaring van de CDA-vooratters Steenkamp. Van Zeil. De Boer en Van Leeuwen met voldoe ning terug „onze bezorgdheid over de wijze van besluitvorming in het parle ment. over de sfeer op het congres in Dronten en over de bejegening van de minderheid der fractie." Niettemin blijft er voor de drie ARP'ers ruimte over voor bezorgheid. „Onze zorg en twijfel omtrent de Nederlandse verantwoordelijkheid voor de modemi- seringsbeslissing zijn echter niet weg genomen". zo staat in de verklaring. De beslissing van het CDA-bestuur om de discussie over de kemwapenproble- matiek voorlopig te verplaatsen naar de wetenschappelijke bureaus van de partijen binnen het CDA. waarborgt volgens het drietal een voortzetting van bezinning over de kernbewapening. WELL - Due gemaskerde mannen hebben zaterdag een diamantslijperij in het Brabantse SintOedenrode overvallen. Een politieman werd door een gericht schot in de arm en borst getroffen Na een wilde achtervolging teerden de daders in het Limburgse Well aangehouden. Op de combinatiefoto houdt een politieman een van de daders na de arrestatie onder schot. Uit een onderzoek van het bureau La gendijk is inmiddels gebleken, dat vooral bij veel ARP-leden ernstige twijfels leven over de voorgenomen fu sie. van ARP, CHU en KVP die op 11 oktober zou moeten plaatsvinden. Het onderzoek, waarvan de resultaten zon dag voor de AVRO-radio werden be kendgemaakt. laat zien dat ruim 60 procent van de ARP'ers voor uitstel van de fusie is. Van de ondervraagde CDA'ers zegt 53 procent, dat de fusie moet doorgaan, 41 procent wil uitstel en 6 procent geeft geen antwoord. Naar party uitgesplitst, is 76 procent van de KVP'ers voorstan der van een fusie. 58 procent van de CHU'ers en slechts 38 procent van de leden van de ARP. Opvallend resultaat van het onder zoek is. dat van degenen die de fusie tot één CD A-part ij willen uitstellen, slechts weinigen de kernwapenkwes tie daarvoor als oorzaak noemen. Vijf procent zegt dat de wens tot uitstel al les te maken heeft met de zaak van dc kernwapens. 24 procent zegt dat het daar helemaal niets mee te maken heeft, en 11 procent antwoordt: „Het heeft er ten dele mee te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1