PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET BEVRIEST OOK CULTURELE CONTACTEN Gijzeling Zuid-Afrika eindigt in bloedbad Tribunaal voor hulp Sacharov Politiebonden willen actie NOC wacht met beslissing over boycot Beloningsverschillen aanleiding werkonderbrekingen De Schelde Geen Russische boycot van Lake Placid Wissekerke pagina 2 223e jaargang no. 22 Zaterdag 26 januari 1980 'rrrrrrrrrrrrrrrrcrrrp xZf DAMES vuz&X&ï Lange Delft Promenade 111- Middelburg Ware klasse verloochent BREDA - De Nederlandse poli tiebonden overwegen acties als de overheid ernst maakt met het plan de toeslagen op overwerk en onre gelmatige werktijden te korten. Dit bleek vrijdagmiddag op een verga dering in Breda waar 850 kaderle den van de bonden aanwezig waren. Voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politiebond zei mo gelijkheden te zien die „de werkge ver in de portemonnee zullen ra ken". Voorzitter Van der Linden wees „harde acties" die het publiek zou den hinderen - zoals het laten ont staan van verkeersopstoppingen - van de hand. De leden van de bonden gingen uiteindelijk akkoord met een resolutie waarin het hoofdbestuur werd opgedragen het komend jaar niet nader aangeduide acties van het politiepersoneel voor te bereiden. Voorzitter Van der Linden wees als mogelijkheid onder meer op weige ring van agenten om. nadat ze iemand hebben terechtgewezen, een bekeuring uit te delen. spits werkt, krijgt een toeslag van twintig procent. Die zou straks moe ten verdwijnen. Daarnaast zou de re gering nog andere maatregelen wil len nemen die erop neerkomen dat het werken in de weekeinden en bui ten het geplande rooster om minder gehonoreerd wordt. ..Voor de gewone agent die u elke dag op straat aantreft en die zo'n 1700 tot 1800 gulden per maand schoon ver dient. zal dat betekenen dat hij hon derd gulden per maand moet gaan inleveren", aldus Leen van der Lin den Vandaag protesteren in Amsterdam de ambtenarenbonden en de ver- voersbonden tegen de voorgenomen korting op de toeslag voor onregel matige werktijden. LONDEN (ANP, DPA) - De Sovjet-Unie zal de Olympische Winterspelen van Lake Placid en de zomerspelen van Los Angeles in 1984 niet boycotten. Dit verklaart Vladimir Popov, de vice-voorzitter van hel organisatie-co mité van de Olympische Spelen in Moskou, in een televisie-programma dat vandaag in Engeland wordt uitgezonden. Popov zegt verder dat de Olympische Spelen ln Moskou ln elk geval zullen doorgaan. „Wij zullen onze olympische verplichtingen nakomen. Wij zijn ervan overtuigd dat de spelen, zoals voorzien, zullen doorgaan". Volgens zijn zeggen is de bevolking van de SoyjetrUnle verrast door de reacties over het binnenvallen van troepen uit dit land in Afghanistan. De Lake Placid Club, het hoofdkwartier van het Internationaal Olympisch Comité tijdens de aanstaande olympische winterspelen is vrijdag vijf keer achter elkaar het doelwit van brandstichters geweest. DEN HAAG - Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) zal voorlopig nog geen gehoor geven aan het advies van de regering om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan en de arrestatie en verbanning van de dissident Andrej Sacharov. Het NOC wil eerst in overleg treden met de aangesloten sportbonden en het Internationaal Olympisch Comité. Hetboycotadvies. waartoe de ministers Van Agt en Van der Klaauw en staats secretaris Wallis de Vries eerder deze week al besloten, geldt voor alle cultu rele en sportieve contacten tussen Ne derland en de Sowjet-Unle. Bovendien zullen er voorlopig geen contacten met deSowjetrUnie bestaan op ministerieel of boog ambtelijk niveau. De export van hoogwaardige technologie naar de SowjetrUnie wordt gestaakt, voorzover die export althans bestaat „Wij hebben de situatie willen doorbre ken. waarin ledereen wacht op ieder een". zei Van Agt gisteravond, na afloop van de ministerraad. Eerder had hij met nadruk gezegd, dat het boycotadvies, waardoor ook een ruimtevaarttentoon stelling in Den Haag en een geplande toemee, dit voorjaar van het Amster damse Concertgebouworkest vallen, uitdrukkelijk wordt gegeven „in de hui dige omstandigheden". Dat wil zeggen: bij een terugtrekking van troepen uit Afghanistan of een verandering in de positie van Sacharov zou de zaak op nieuw worden bekeken. Motief succesvol I Het scholenproject "De boer op' van de E Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is over het algemeen prima ver- i lopen. Hoewel de arrestatie en verbanning van Sacharov in politiek Den Haag de ge zindheid voor een boycot van de Spelen in Moskou sterk heeft beïnvloed, wilde Van Agt uitdrukkelijk vaststellen dat, uit het noemen van zowel Afghanistan als de kwestie-Sacharov, niet moet wor den geconcludeerd dat de regering niet eventueel ook tot een boycotadvies zou hebben besloten wanneer er geen affai- re-Sacharov zou zijn gekomen - met an dere woorden: de invasie in Afghanis tan alleen was eventueel ook voldoende geweest voor de Nederlandse maatre gel. Premier Van Agt motiveerde de boycot, waarvoor hij zich al eerder persoonlijk uitsprak, door te verwijzen naar de poli tieke propagandistische waarde die de organisatie van de Spelen in Moskou zou hebben voor het bewind in het Kremlin. „De organisatie, „en grand ga la", van dit spektakel zo kort na deze schendingen van het volkenrecht en van de mensenrechten, zou een legiti matie zijn van het optreden van de rege ring van de Sowjet-Unie", aldus Van Agt. Het wegblijven van een beduidend aan tal landen bij de Olympische Spelen Verzoek zou bij de Russische bevolking zeker duidelijk maken „dat er iets aan de hand is", zo meende de premier. Over een overbrenging van de Spelen naar een ander land wilde Van Agt zich ver der niet uitlaten, behalve dat hij de wens van president Carter, de Spelen te (Slot zie pag. 9 Jcol. 1) houden in een ander land dan de Sow jet-Unie, onderschreef. Vertegenwoordigers vaii het Neder lands Olympisch Comité en de Neder landse Sport Federatie hadden vrij dagmiddag een gesprek met de rege ring, nadat eerder deze week al offi- Nelson Mandela BIJ BESTORMING 5 DODEN EN 14 GEWONDEN PRETORIA (RTRMFP/DPA) - De eer ste politiek geinspireerde gijzelingsaf faire in Zuid-Afrika, uitgevoerd door begunstigd De Verenigde Staten hebben China de status van 'meest begunstigde natie' verleend. Deze clausule verleent China een zelfde status als de meeste andere landen die handel met dc Verenigde Staten drijven. PAGINA 11 vullingen De tandartsorganisatie NMT heeft zor gen over de stijging van de zilverprijs. die een kostenverhoging betekent in de tandheelkunde. Misschien moet worden gezocht naar een oplossing in de vorm van een toeslag per vulling, meent de maatschappij. PAGINA 13 economen ln de officiersmess van de generaal- U mgjoor Berhuijskazeme in Middel burg zijn vrijdagavond de eerste vier brevetten met embleem voor hogere economische vorming uitgereikt, PAGINA 31 i jongste DEN HAAG - Gesprek van de regering met het NOC en de Nederlandse Sport Federatie over mogelijke boycol Olympische Spelen. Fotov.l.n.r. staatssecr. Wallis de Vries (CRMi. minister Van der Klaauw (BZ) en premier Van Agt. tegenover hen Van Dorst NSFLedenburg (voorzitter NOC). Van der Krol (vice-voorzitter NOC) en De Heer (NSF) O VERLEG O VER 'INLEENK WESTIE' MISL UKT drie zwarte stadsguerrillastrijdcrs, is vrijdag geëindigd in een bloedbad. De drie mannen zijn doodgeschoten door politie-agenten, die het bankgebouw in Pretoria na een beleg van zeven uur bestormden. Twee vrouwelijke gijze laars werden zwaar gewond en stier ven later aan hun verwondingen. Drie politie-agenten en elf van de 15 gijze laars zijn gewond. De bestorming, die gepaard ging met een zware beschieting van het gebouw, was in twee minuten voorbij. Volgens de politie zijn de gijzelaars gewond door een ontploffende panaat, die een van de 'terroristen' wierp op het moment dat de aanval werd ingezet. Volgens een andere lezing is de explosie veroorzaakt door een bom, die de mannen hadden aangebracht bij de voordeur waardoor de politie binnenstormde. In een verklaring van de politie staat dat het besluit tot bestorming over te gaan werd genomen nadat de politie via afluisterapparatuur had gehoord dat de drie bezetters om half acht plaatse lijke t(jd hun gijzelaars wilden gaan doodschieten, als hun eis tot vrijlating van de politieke gevangenen dan niet ingewilligd zou zijn De politie zegt ook dat de doden en ge wonden onder de gijzelaars niet door politiekogels, maar door kogels van de bezetters zijn getroffen Ze openden het vuur op hen voor wij binnen waren, al dus een polltiezegsman. Eisen De drie mannen, die het bankgebouw in Silverton. een voorstad van Pretoria, tijdens het drukke lunch-uur bezetten, hadden de vrijlating geëist van oud- ANC-leider Nelson Mandela, de 'nr 1' onder Zuid-Afrika's politieke gevange nen. Ook verlangden ze de vrijlating van de blanke Afrikanes-dichter Brey- ten Breytenbach. die gevangen zit we gens anti-apartheidsactiviteiten. Vol gens sommige berichten eisten ze ook een miljoen rand (ongeveer 2.5 miljoen gulden), maar dat werd door de direc teur van het bezette bijkantoor van de Volkskas' ontkend. De minister van politie, Louis le Gran ge. zei dat de autoriteiten de eisen van de overvallers geen moment in overwe ging hebben genomen, en dat er ook niet is onderhandeld. Het politie-optre- den moet een waarschuwing en een voorbeeld zijn voor alle terroristen, die (Slot zie pag. 9 kol. I) Yasser Selrawan kan als 19-Jarige de jongste winnaar worden ln de geschie denis van het Hoogovens 8chaaktoer- Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 8 en 13. I Binnen- en buitenland: 3 j en li. Opinie: 4. I Sport: 29 en 31. I Radio en televisie: 14. j Financiën: 15. j Zaterdagkrant: 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25 en 27. VLISSINGEN-Op de scheepswerf van de koninklijke maatschappij De Schel de in Vlissingen is vrijdag tweemaal het werk voor een periode van een uur onderbroken, nadat gebleken was dat de Industriebonden FNV en de directie van De Schelde elkaar niet hadden kunnen vinden over de zogenaamde 'inleenkwestie'. In deze inleenkwestie is bij het personeel van KMS ongenoe gen ontstaan over de hogere salarissen die worden uitbetaald aan werkne mers die wel bij De Schelde werken, maar er niet op de loonlijst staan. Een aantal van die salarissen voor hetzelf de werk verschilt aanzienlijk van el kaar. Tijdens de bespreking in het di rectiegebouw bleek vrijdagochtend dat de standpunten van beide partijen niet waren te overbruggen. De bonden zullen nu de al lopende gerechtelijke procedure voortzetten. In februari wordt de uitspraak van de Middel burgse rechtbankpresident verwacht. Zoals gemeld had deze president eerder bepaald dat beide partijen nog eerst eens met elkaar om de tafel moesten gaan zitten om te proberen de kwestie van het inlenen op te lossen. „Dat is nu dus duidelijk niet gelukt", aldus de voorzitter van de bedrijfsledengroep van de Industriebonden FNV bij de KMS. mevrouw Tiny Hofman vrijdag avond. Mevrouw Hofman „We zijn vrij dagochtend met een delegatie bij de di rectie geweest waar bleek dat er niets van onze eisen werd ingewilligd. Om streeks elf uur hebben zo'n driehonderd werknemers het werk onderbroken en zijn het hoofdgebouw ingegaan. Er wa ren er al die direct de boel wilden plat gooien. maar dat hebben we kunnen voorkomen. Zolang de zaak nog onder de rechter is hebben we als Industrie bond FNV ons natuurlijk van elke actie te onthouden". Mevrouw Hofman zei dat ae oonden- het kort geding nu verder zullen voort zetten. „Op deze manier beeft de direc tie de sfeer wel goed verziekt, 's Mid dags hebben de mensen die aan boord van de marineschepen werken het werk ook nog eens voor ongeveer een uur onderbroken. Ze zijn het niet eens met het enorme verschil in beloning. Dat verschil is op een aantal plaatsen ontzettend. Waar het ons om gaat is dat het artikel uit de cao wordt nageleefd, waarin wordt bepaald dat het verschil in loon tussen iemand van de KMS en een ingeleende werknemer nooit meer dan 10 procent mag zijn. En het is in veel gevallen aanzienlijk hoger dan die tien procent". KMS-<lirecteur drs C. Hartog wilde vrij dagavond geen commentaar geven, omdat hij het verdere verloop van de rechtbankprocedure wil afwachten. Wel bevestigde hij dat beide partijen vrijdagochtend niet tot elkaar waren gekomen. PRETORIA - Gewapende Zuidafrikaanse politiemannen in Pretoria zoeken dek king achter een auto tijdens de gijzeling in een bankgebouw. TVERDOCHLEBO V UITGEWEZEN DEN HAAG/HILVERSUM - Een inter nationaal „gewctenstribunaal" moet i er volgens de Russische professor Mi chael Stern voorzorgen dat de verban nen dissident Andrej Sacharov meer bewegingsvrijheid krijgt. „We willen hem helpen om zijn activiteiten in de Sowjet Unie voort te zetten" aldus Stern. Vier jaar geleden leidde de organisatie van het „Stem tribunaal" tot de vrijla ting van deze professor. Na drie jaar in een concentratiekamp te hebben door gebracht mocht Stem naar het Westen dhcizcu. en werkt nu aan de universi teit in Utrecht Michael Stem hoopt binnen enkele weken met een soortge lijk tribunaal te bereiken „dat Sacha rov met rust gelaten wordt en zijn taak in de Sowjet Unie kan voortzetten." De situatie waarin de Nobelprijs-win naar Sacharov verkeert (verbannen naar de stad Gorki waar geen buiten landers in mogen) is volgens Stem ern stiger dan men in het Westen aan neemt. De professor is bang voor een „showproces" tegen Sacharov met als mogelijke aanklacht staatsgeheimen aan h Conferentie Het tribunaal zal de (Slot Boycot O. S. §De Nederlandse regering heeft de verantwoordelijk heid voor deelneming aan de Olympische Zomerspelen in Moskou 'doorgeschoven' naar het Nederlands Olym pisch Comité, indirect dus naar de sportbonden, die sportlieden afvaardi gen naar dit vierjaarlijkse evenement. Terecht wil de regering niet eenzijdig ingrijpen, al acht zij zich geenszins on bevoegd om advies te geven. Dit advies luidt dan ook de Spelen te boycotten. Zó heeft de voorzitter van het NOC het gistermiddag uit de mond van premier Van Agt vernomen. De sport in Neder land Is nu letterlijk terug bij 'af. Ener zijds staat een groot aantal sporters sceptisch tegenover een boycot, omdat zij nog altijd vinden, dat de sport niet het slachtoffer moet worden van de po litiek. Anderzijds is ook in sportkringen begrip te beluisteren voor degenen, die op een boycot aandringen tegen de ach tergrond van de gebeurtenissen in Af ghanistan. Deze dualistische houding zal de komende weken voor heel wat vuurwerk binnen de sportbonden zor gen. Maar in elk geval wordt de beslis sing over al dan niet deelneming aan de Spelen op de Juiste plaats genomen. JL och kan niet geheel aan de indruk worden ontkomen, dat de Nederlandse regering met zijn boycot-advies wat al te gemakkelijk Carter volgt. In enkele weken tijd heeft de Amerikaanse presi dent zijn Rusland-visie honderdtachtig graden bijgesteld. Van een man. die oog had voor de goede dingen van de Rus sen is hij veranderd in een vurig be strijder van alles wat uit Moskou komt. Nu geeft het optreden van de Sowjet- Russen in Afghanistan de Amerikaanse president het volste recht - ja zelfs de plicht - zich daartegen in woord en daad fel te verzetten. Er dient echter wel bij te worden aangetekend, dat Car ter vooral tot het thuisfront spreekt. Met de komende presidentsverkiezin gen in zicht, kan hij zich geen zwakke momenten veroorloven. Zijn kansen op een tweede ambtstermijn zouden met een zijn verkeken. Dat is iets wat we in Nederland niet mogen vergeten. Maar goed: ook de Nederlandse regering heeft de Olympische kaarten geschud. In deze situatie is vroeg of laat niet te ontkomen aan beantwoording van de (.Taag of het boycotten van de Olympi sche Spelen in Moskou toch niet een van de betere middelen is om de losge broken Russische beer te temmen. Dan kan het maar beter vroeg zijn. Dim Geen veer laten op W esterschelde 13e discussie tussen het Zeeuwse col- lege van gedeputeerde staten en minis ter Tuijnman van verkeer en water staat over de stand van zaken rondom de bouw van de vaste oeververbinding Westerschejde en - direct daarmee ln verband - de situatie op het veer tussen Vlissingen en Breskens is voor een bui tenstaander niet meer te volgen. Ruim een half jaar geleden stuurde het Zeeuwse gs-college een 'brief-op-poten' naar Den Haag met daarin de klacht dat de bewindsman allerlei correspon dentie uit Middelburg over de Wester- scheldeverblndingen onbeantwoord had gelaten. De gedeputeerden wonden zich er in die papieren boodschap nogal over op dat 'de zorg die wy voor de Wes- terscheldeverbindingen hebben, op centraal niveau niet voldoende wordt gedeeld.' Zij meldden de minister bars dat het hoog tijd was geworden voor de veerdienst voorzieningen te treffen om te voorkomen dat daar in de naaste toe komst moeiiykheden ontstaan en wachttijden aan2ieniyk toenemen Deze week waren by de begrotingsbe handeling van verkeer en waterstaat in de tweede kamer de problemen van de Westerscheldeveerdiensten opnieuw aan de orde. Minister Tmjnman tilde er niet zo zwaar aan. Hy vond dat er 'geen sprake is van een urgente situatie' en hij is niet van plan om tydeiyk extra voorzieningen te treffen. Voor de Zeeuwse bestuurders aanleiding om na zo'n mededeling even stoom af te bla zen. denk je dan. Maar wat doet de Zeeuwse 'veren-gedeputeerde' J. Hoek stra? Hl) staat bol van begrip voor het Haagse standpunt, vindt het allemaal erg begnjpehjk: kortom, hy toont zich tamelijk tevreden met een nogal botte weigering. Daar staat je verstand dan wel even by stil. N„ orm moeten krij- ie pag. 9 kol. 5) i tweeën één. Öf de Zeeuwse gedeputeerden hebben de dreigende problemen op de veerdienst Vlissingen- Breskens met vooral toenemende wachttyden en veroudering van sche pen te dramatisch voorgesteld en ze hebben dan te hard en te vroeg ge schreeuwd. Óf het uitblyven van beslis singen over verbetering van de capaci teit op de veerdienst zal inderdaad tot erg vervelende toestanden lelden en dan kan gedeputeerde Hoekstra onmo gelijk zo minzaam reageren op een mi nister die de zaak niet serieus wenst te nemen. Verslechtering van de kwaliteit van de veerdiensten zonder een onbe lemmerd vooruitzicht op een vaste oe ververbinding is met acceptabel. De ge bruikers hebben recht op duidelykheid Een minister en een gedeputeerde kun nen niet met begrip voor elkaar in Zee land een veer laten vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1