PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet vraagt sport Moskou te boycotten J Hoechst moet dicht bij verbod van fosfaten CARTER ZAL ZONODIG INGRIJPEN IN GEBIED VAN PERZISCHE GOLF Moskou: Sacharov is een verrader EG torpedeert wet op iravesteringsrekening ■do&ilte- KoJF~f KQw autnadria SPORTWERELD WOEDEND OVER GEBREK OVERLEG vandaag SUBSIDIESTOP PROJECTEN Wodka-oorlog in VS DIRECTEUR H.P. VAN HEEL VAN VESTIGING VLISSINGEN: Paus naar Brazilië Voorbereidingen voor opnieuw invoeren dienstplicht Vakantie pagina 11 223e jaargang no. 20 Donderdag 24 januari 1980 DEN HAAG - De regering wil het Nederlands Olympisch Comité verzoeken geen atleten naar de Olympische Spelen in Moskou te sturen uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan en de arrestatie en verbanning van de vooraanstaande Russische dissident Andre.i Sacharov. Premier Van Agt, minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM hebben besloten het voorstel tot een boycot van de Spelen vrijdag in de ministerraad aan de orde te stellen. Dat werd woensdagmiddag uit betrouwbare bronnen vernomen. Met dit standpunt - waarvoor Van Agt tracht steun te vinden bij EEG- en NA- VO-partners - gaat de Nederlandse re gering beduidend verder dan de Ameri kaanse president Carter, die in eerste instantie pas een boycot wil als de Rus sische troepen zich medio februari nog niet uit Afghanistan hebben terugge trokken. Voor Van Agt. Van der Klaauw en Wallis de Vries heeft de arrestatie en verbanning van Sacharov uiteindelijk de doorslag gegeven. De Tweede Kamer steunt in grote meerderheid het voornemen om de Olympische Spelen te boycotten. De Kamer vraagt de regenng vandaag om volgende week een verklaring over de Olympische Spelen af te leggen. Vol gende week donderdag zal de Kamer daar dan een debat aan wijden Ook het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd, sprak ach woensdagmiddag uit tegen Neder landse deelname aan de Spelen in Mos kou. „Alleen als in de komende weken een ommekeer in het optreden van de Sowjet-autoriteiten zal plaatsvinden, dan zou alsnog heroverwogen kunnen worrlpn om in plaats van de boycot de dialoog weer tot uitgangspunt te kie- zen", aldus het bestuur van het comité. De Nederlandse sportwereld heeft in een eerste reactie woedend gereageerd 'op het standpunt van de regering. Dr. Wim van Zijll, secretaris van de Neder landse Sport Federatie (NSF), noemt een boycot veel te voorbarig. „We be gaan dezelfde flater als in 1956. Toen nam Nederland niet deel aan de Spelen in Melbourne uit protest tegen de Rus sische invasie in Hongarije. Die boycot heeft niets geholpen. Integendeel. We hebben toen alleen maar onbegrip en ergernis gekweekt". Met de betrokken sportorganisaties, het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie, heeft de regering nog geen overleg gepleegd De regering moet eerst vrijdag na af loop van de ministerraad haar stand punt bekend maken Pas volgende week zal het overleg met de sportorga nisaties op gang worden gebracht. Wim van Zijll „We worden dan geconfron teerd met het regeringsstandpunt. Van een open overleg is dan geen sprake meer". Partijen Alle grote partijen. PvdA. CDA. WD en D'66, hebben woensdag laten weten dat zij voorstander zijn van een boycot De PvdA wijkt van de algemene lijn af doordat zij een definitief besluit pas in april wil nemen Partijleider Den Uyl zal op 5 en 6 februari in de Socialistische Internationale bepleiten dat belangrij ke personen uit die organisatie met Sowjet-autoriteiten gaan overleggen Dat zou ertoe moeten leiden da t zodani - ge wijzigingen in de situatie plaatsvin den dat deelname aan de Spelen toch nog gerechtvaardigd zou zijn. De PvdA Slot zie pagina 13 kolom 2) 'Van onze correspondenti BRUSSEL - De Europese Commissie heeft de toepassing van de WIR I Wel op de Investerings Rekening) vooreen be- veerboten Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat is niet van plan tot de vaste oeververbinding over de Westerschel de gereed zal zijn extra veerboten in te zetten om het verkeersaanbod op de Westerscheldeveren op te vangen. PAGINA 3 rechtop De Joegoslavische president Ttto ge- neest zo snel dat verwacht wordt dat (1 lil) zijn werk over enkele weken alweer ij kan hervatten. De Joegoslaven rea- ij geerden met grote vreugde toen een foto van de rechtopzittcnde Tito op de i; televisie werd vertoond PAGINA 11 langrijk deel lamgelegd. Het gaat om het verlenen door de regering van sub sidies voor grote investeringsprojec ten waarmee ook veel arbeidsplaatsen kunnen zijn gemoeid. Het „dagelijks EG-bestuur" heeft fundamentele be zwaren tegen deze subsidies, de zoge naamde grote-projectentoeslagen, zo als ze in de WIR worden genoemd. Voor het toekennen van deze toeslagen is goedkeunng van de Europese Com missie nodig. Tot nu toe is één aanvraag afgewezen, als zijnde strijdig met de ar tikelen 92 en 93 van het EG-verdrag. die gericht zijn tegen concurrentieverval sing in de Gemeenschap Van de in to- iSlot zie pagina 8 kol. 4) NEW YORK - De Chinees-Russische tegenstellingen openbaren zicli ook op het terrein van de loodkaconsumphe. In de Verenigde Slaten is een wodka oorlog ontbrand, ivaarbij het gaal tussen Russische en Chinese merken De Chinezen maken natuurlijk handig gebruik van de verkilling lussen Ameri ka en Rusland en van het feit dat steeds meer Amerikanen 'njet' zeggen tegen de sterke drank uit de Sowjet-Ume '.out verdrag De 84 drinkwaterleidingbedrijven in Nederland en de andere Rijnoeversta len die verenigd ziin in de 1AWR. eisen, ondanks de vele bezwaren onmiddel lijke ratificering van het zoutverdrag door het Franse parlement PAGINA 15 verlies Het Oranje-elftal heeft de vriend schappelijke wedstrijd tegen Sparoe ln Viro met 1-0 verloren MOSKOU - De schoonmoeder van AndreJ'Sacharov. Ruth Bonner in en een vriendin. Natalya Gessa. zijn de hele nacht opgebleven wachtend op nieuws over de belangrijke Sowjel-dissident Sacharov WESTEN VERONTWAARDIGD i Van o e redactie buitenlandi MOSKOU-PARIJS-WASHINGTON - Via het regeringsdagblad Izwestia heeft het Kremlin zich woensdag voor het eerst gerechtvaardigd voor de ar restatie en verbanning van dissiden- teuleider Andrei Sacharov. De Nobel prijswinnaar en kernfysicus- die dins dag door de geheime politie op straat werd aangehouden - wordt in een com mentaar, geschreven in ronkende Kremlin-retoriek. een verrader ge noemd en beschuldigd van hel door spelen van „staatsgeheimen" naar het Westen. In ae westelijke wereld is woensdag met woede en verontwaardiging gereageerd en wordt de arrestatie besehreven als een grove schending van de mensen rechten m de Sowjet-Unie De kans op een internationale boycot van de Olym pische Spelen, deze zomer in Moskou neemt, daarenboven hand over hand toe. De Izwestia beschrijft Andrei Sacharov als een ..ljdele en verwaande" natuur kundige. die genoeg kreeg van zijn oor spronkelijke beroep (hij geldt als de va der van de Russische waterstofbom - red) en daardoor ..een grote vis" werd .in de netten van anticommunistische (Slot zie pagina 13 kolom 2) VLISSINGEN-OOST - Als de ministers Ginjaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne en Tuynman van verkeer en waterstaat aan hun plannen vast houden om in 1985 het gebruik van fos faten in wasmiddelen te verbieden, kan dit ernstige gevolgen hebben voor de vestiging van Hoechst Holland NV in Vlissingen-Oost. In dit bedrijf wordt fosfor en natriumtripoiy-fosfaat ge produceerd en de directie vreest dat er een aanzienlijk overschot aan deze produkten zal ontstaan als de verwer king van fosfaten in wasmiddelen la- boe wordt. Directeur ir H. P. van Heel van de Vlis- singse Hoechst-vestiging en ir M L Blanken van Hoechst Holland NV in Amsterdam hebben goede hoop dat de beleidsvoornemens van de ministers niet zullen worden uitgevoerd, maar winden er geen doekjes om dat de Vlis- singse vestiging van het bedrijf kan worden afgeschreven als de ministers hun zin krijgen. Ir Van Heel „Indien deze beleidsvoor nemens worden gerealiseerd ontstaat er een overcapaciteit in de fosfaatpro- duktie. Er moet dan ernstig rekening worden gehouden met stillegging en sluiting van het hele bedrijf En dan spreken we over een bedrijf met 900 me dewerkers „Ik geloof er nog niet ln dat het zal ge beuren en ik houd mijn goede hoop. maar we mogen onze ogen niet sluiten voor de mogelijke consequenties. We hebben deze zaak daarom ook al uit voerig besproken met de onderne mingsraad aldus ir Van Heeldie er op wijst dat het Vlissingse bedrijf momen- BRASILIA iAFPi - Paus Johannes Paulus de tweede zal op 9 juli een officieel bezoek brengen aan Bra zilië, zo heeft de Braziliaanse rege ring woensdag in een communique meegedeeld. Aanvankelijk werd de paus op 20 juli in Brazil té verwacht om het Braziliaanse nationale eucharisti sche congres in Portaieza te beslui ten. Door het vroegere tijdstip van zijn bezoek ziet de nationale bis schoppenconferentie zich gedwon gen het congres tussen 9 en 13 juli te houden, aldus een woordvoerder yan de conferentie. Rogier van Otterloo volgt. Dolf van der Linden op als chef-dirigent van het Metropole-Orkest, 'Ik zal goed voor ze wrgen. ook al zijn het mijn Jongens Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. WASHINGTON - President Carter wil de Perzische Golf en het Midden-Oos ten inlijven bij de gebieden die voor de VS van vitaal belang zijn. Dit betekent dat Amerika militair zal ingrijpen wanneer een vreemde mogendheid daar zou aanvallen. Ter bescherming van dit ..vitaal be lang'dat hel gebied wat Amerika be treft op dezelfde leest schoeit als West- Europa. zou Carter een strijdmacht van 100 000 man. een vloot van 18 oorlogs bodems en zes squadrons gevechts vliegtuigen willen formeren, die de na tionale veiligheid van de VS en de daar mee nauw samenhangende olievoorra den moeten beschermen In Washington waar Carter de afgelo pen nacht onze tijd zijn aan een nieuwe en harde strategie voor de jaren tachtig gewijde State of the Union-toespraak heeft gehouden wordt het voor moge lijk gehouden dat de VS troepen en voorraden uit West-Duitsland naar de Perzische Golf en het Midden-Oosten zullen moeten overbrengen teneinde daar snel een duidelijke militaire aan wezigheid op te bouwen Carter zou daarover maandag hebben gesproken met de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher. De vrees dat het Kremlin na de brutale invasie in Afghanistan nieuwe harde acties voorbereidt, ligt ten grondslag aan een zeer wezenlijke wijziging in het Amerikaanse politieke denken, die ver gaande en kostbare militaire verster king eist. De VS hebben de laatste we ken in koortsachtige diplomatie onder handeld over bases m de onmiddellijke nabijheid van het gebied van de Perzi sche Golf. daarbij ook nog onder druk gezet door een uitgelekt geheim CIA- rapport dat traditionele regiems zoals dat van Saoedi-Arabie nog maar een bestaan van een jaar of vijf toedenkt De crisissfeer, die in de VS vrijwel met de dag toeneemt, wordt onderstreept door Carters voornemen om registratie voor de dienstplicht weer in te voeren. De VS hebben nu een vrijwilligersleger (dat niet de vereiste mankracht kan le veren) en de dienstplicht bestaat niet meer sedert Nixon de registratie na de oorlog in Vietnam afschafte De regi stratie betekent geen dienstplicht voor alsnog. maar een administratieve voor bereiding ertoe De kaarten zijn in de afgelopen dagen in grote hoeveelheden gedrukt Dun. Volgens zijn huidige militaire bondge nootschappen zijn de VS verplicht bij stand te verlenen aan de NAVO. Japan en Korea, als zij worden aangevallen 'Zoveel later als nodig is' "ppositie voeren is soms aandoenlijke vorm van bravourachtig fietsen met losse handen zonder achter om te kijken. Het Zeeuwse PvdA-tweede kamerlid Peter Roels heeft de afgelopen dagen een paar staaltjes van die politieke acroba tiek ten beste gegeven bij de behande ling van de begroting-1980 van het de partement van verkeer en waterstaat. Roels was door zijn fractie de vergader zaal Ingestuurd om een bedrag van 100 miljoen aan bezuinigingen weg te halen bij de uitvoering van de Ooster- scheldewerken. De PvdA had die be snoeiing nodig om een eigen 'arbeids plaatsenplan' financieel rond te krij gen. een plan dat op hetzelfde departe ment in het openbaar vervoer en in de verkeersveiligheid voor ongeveer 2200 man werk zou moeten scheppen. Roels. in het verleden al vaker 'benut' om vreemde kastaryes uit het vuur te ha len. ging dit keer even opgewekt als overtuigd ongeloofwaardig te werk met allerlei toverformules Zo rekende hij de kamer voor dat de bezuiniging op het Oosterscheidekarwei in 1980 eigenlijk twee keer uitgegeven kon worden. Eerst voor dat bewuste PvdA-arbeids- plaatsenplan en aan het eind van de jaren tachtig om uiteindelijk toch de door bijna iedereen gewenste, maar fi nancieel niet haalbare grootste ope ning in de half open Oosterscheldedam - die van 20.000 vierkante meter - te be talen. Terecht zijn bij de behandeling van de waterstaatsbegroting in de ka mer de fabels van Roels (die hij op het laatst ook zelf niet meer geloofde door geprikt. Serieuze berekeningen van de kant van het ministerie toonden name lijk aan dat aanpassing van de werken in de monding van de Oosterschelde tot het niveau van die grootste doorlaat- mogelijkheid het hele project een half miljard gulden duurder zou maken. Tot geruststelling van Zeeland heeft minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat er in het kamerdebat geen twij fel over mogelijk gelaten: de Ooster- scheldewerken zullen niet worden ver traagd om te bezuinigen, de regering zal ervoor zorgen dat de in 1974 genomen beslissing over de bouw van de pijler- dam onverkort zal worderi uitgevoerd. 'De evolutie in het denken bij de PvdA', zoals Roels het noemde, die zijn fractie ertoe had gebracht te pleiten voor een nieuw uitstel van de werken met dne jaar en een 'lokkertje' in de vorm van een groter dooriaatvermogen van de dam. werd achter de regeringstafel uit gelegd als een vorm van 'onbehoorlijk bestuur'. Er zijn destijds tussen het ka binet-Den Uyl en de meerderheid van de tweede kamer sluitende afspraken gemaakt. Eén ervan was dat de half open dam in het jaar 1985 kant en klaar zou worden opgeleverd. Volgens Roels heeft de PvdA aan de toen moeizaam bereikte overeenstemming geen bood schap. Het is goed dat even nadrukke lijk te noteren. Bovendien is het goed dat Roels bij zijn bokkesprongen stevig de pas is afgesneden teel de sterkste pijler van Hoechst Hol land is. De directie van Hoechst heeft weinig goede woorden over voor de ant woorden die de bewindslieden hebben gegeven op een reeks vragen uit de vas te kamercommissie voor de milieuhy giëne. De commissie komt 4 februari bijeen om zich verder over de antwoor den en beleidsvoornemens uit te spre ken. Zoals bekend is men op beide departe menten al geruime tijd bezig maatrege len voor te bereiden tegen de steeds ver dergaande vervuiling - onder meer door fosfaten - van het oppervlaktewater Een van die maatregelen zou kunnen zijn de totale fosfaatloosheid van was middelen. Omdat Hoechst-Vlissingen de enige fosfaat producent in ons land is - het concern heeft ook nog een fosfaat- fabriek in hel Westduitse Knapsack - zou een dergelijke maatregel naar de mening van de directie noodlottig zijn De heer Van Heel Wij maken ons zor gen omdat niet alleen onze boterham zou kunnen worden aangetast, maar ook om de onzorgvuldige wijze waarop beide ministeries deze zaak tot nu toe hebben behandeld. Fosfaten zijn de zondebok, terwijl allerminst aange- i Slot zie pag. 7 kol. 1> Ov De politieke omstandigheden van het ogenblik die alle plannen voor bijvoor beeld demiiltarisering van de Indische Oceaan onmogelijk maken, dwingen de VS hun strijdkrachten breed en dun uit te smeren Aan die situatie moet binnen het raam van Carters plannen voor mi litaire versterking en het aanknopen van stevigqr en als het kan ook militaire banden met Derde-Wereldlanden een eind worden gemaakt. Tot op langere termijn de „vliegende brigades" beschikbaar zijn die snel overal waar dat nodig is en steunend op bij voorbaat aangelegde voorraden, kunnen worden ingezet. 'verigerts: zo pertinent als minister Tuijnman was in zijn uitspraken over de verdere voortgang van de werk zaamheden in de monding van de Oos terscheid e. zo aarzelend en ondoorzich tig liet hij zich uit over de stand van zaken rondom de bouw van de vaste oeververbinding Westerschelde Dc re geringsbeslissing van nu twee laar gele den dat 'in het voorjaar van 1981 of zo veel eerder als de situatie op de kapi taals- en arbeidsmarkt dat toelaat' met de bouw zou worden begonnen begint meer en meer op een halve beslissing te lijken Steeds opnieuw is er nu al een laar aan een stuk vanuit de kamer bij de bewindsman op aangedrongen, nu ein delijk eens een datum van de start van de werkzaamheden aan de VOW te noe men Maar steeds opnieuw heeft de mi nister juist die mededeling achter zijn kiezen gehouden. Voortdurend is aan gevoerd dat de uitvoering van twee van dergelijke grote waterstaats-klussen' in Zeeland tegelijk problemen kan ople veren. In een periode van loonpauze. noodzaak om extra te bezuinigen en stijgende energieprijzen tikken argu menten om de bouw van zo'n dure ver- keersvoorziening zo lang mogelijk uit te stellen zwaarder aan dan ooit. Tot het voorjaar van 1981 heeft het kabinet nog gelegenheid om vaag te blijven doen over de bouw van de vaste oeververbin ding Westerschelde Trouwens. - dat 'zoveel eerder als mo gelijk' zou onder de druk van allerlei omstandigheden best wel eens kunnen veranderen in zoveel later als nodig'. Tot nu toe is in Den Haag altijd spijker hard ontkend dat er een koppeling be stond tussen de extra uitgaven voor de half open dam in de Oosterschelde en de bouw van de vaste oeververbinding Westerschelde De ervaringen van de laatste paar jaar wijzen anders uit. Fi nancieel. uitvoenngs-technisch en uit een oogpunt van een evenwichtige ver deling van de werkgelegenheid in de publieke sector staan beide projecten haaks op elkaar In het kamerdebat van deze week over de begroting van ver keer en waterstaat is duidelijk geble ken dat de regenng de hoogste voor rang geeft aar. de Oosterscheldedam. En die halfslachtigheid van de beslis sing over de vaste oeververbinding Westerschelde komt in de nijpende om standigheden van onze economie ken nelijk goed van pas Een stukje uitstel zonder dat je daarover echt harde ver wijten kunnen worden gemaakt is na tuurlijk nooit weg. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1