Verzet tegen plannen van Philips groeiend Tito doorstaat amputatie CARTER: BOYCOT DE SPELEN IN MOSKOU TAXICHAUFFEUR VERMOORD Oproep aan het Amerikaans olympisch comité Schaatser door ijs gezakt en verdronken 'SL UIS-BR UGGE-SL UISBRENGT 888 DEELNEMERS OP DE SCHAATS ACTIEPLANNEN BEKENDGEMAAKT Margarine goedkoper (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft zondag een brief geschre ven aan het Amerikaans olympisch comité met het verzoek de olympische zomerspelen in Moskou le boycotten als de Sow jet-Unie zijn troepen niet binnen één maand terugtrekt uit Afghanistan. Hij vroeg of de spelen niet in een andere plaats dan Moskou kunnen plaatsvinden, bijvoorbeeld in Athene. jk heb in de brief aan het olympisch comité uitvoerig mijn positie toege licht", zei Carter. „Indien de Sovjet- Uniede troepen niet binnen dertig da gen terugtrekt, mogen de spelen niet in Moskou gehouden worden. Desnoods verhulzen ze naar een ander land of wor den de spelen uitgesteld. Desnoods gaan ze helemaal niet door. In deze poli tieke situatie kan ik er niet achterstaan dat er een Amerikaans team naar de spelen in Moskou gaat. Carter hoopt op steun van zoveel mo gelijk andere landen uit de overweldi gende en historische meerderheid van 104 die in de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties de Russische invasie beeft veroordeeld. Zelfs al zou Carters beslissing geen ruime weerklank vin den. dan nog blijft hij bij zijn opvat ting. Het Amerikaans olympisch comité heeft vrijdag in het Witte Huis langdu- rigvergaderd met minister van buiten landse zaken Cyrus Vance en een aan tal presidentiele adviseurs. Volgens de Amerikaanse olympische functionaris sen heeft de president niet de bevoegd heid een olympische boycot op te leg gen, omdatde nationale olympische co- mite'sde uitnodigingen ontvangen en raise hoop „Het bedrijfsleven kan niet verant woordelijk gesteld worden voor het 'at de verwachtingen die op school gewekt worden niet waarge maakt kunnen worden", zei algemeen directeur Van Heei van Hoecht Hol land op een voorlichtingsbijeenkomst van de Streekschool Zeeland ambtenarenstop Drs M van Rooyen. de financiële spe- van de CD A-Tweed e-Kamer- fractie heeft de mogelijkheid van een ambtenarenstop geopperd, als het gaal om het zoeken naar bezuinigings posten PAGINA 7 smoel Jan Boezeroen kwam er opeens achter 'datje met drie akkoorden en een gek smoel veel meer succes hebt, dan met «1 dat Segovia-gepnegcl' De zarger b«fl veel vertrouwen In zijn cama- «lshlt "Wie trok er aan de bel' PAOINA 9 wanhopig NAC-tralner Jo Jansen wordt zolang- samerhand wanhopig. Zaterdag gaf hjn ploeg, voor de zoveelste maal de *®*t uit handen In de slotfase moch AJax plotseling toch met de volle winst huls terugkeren Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 sPort 9.10.11,12,13 en 14. daarover zonder inmenging van hun re geringen moeten kunnen beslissen Volgend weekeinde krijgt president Carter enige indicatie in hoeverre de Amerikaanse olympische beweging zijn wensen zal vervullen. Over zeven dagen vergadert het bestuur van het Amerikaanse olympische comité in Colorado Springs. Dan is de inhoud van Carters brief bij alle bestuursle den bekend en eveneens de uitslag van de enquete onder de potentiële deelne mers. Don Miller, de directeur van het Amerikaanse olympisch comité, ver klaarde zondag dat de uiteindelijke be slissing zal valllcn op 10 februari als alle 86 leden van het comité bij elkaar komen. Intussen gaat onder de Amerikaanse olympische kandidaten reeds een peti tie rond waarin wordt geëist dat de Spe len aan Moskou worden ontnomen en naar elders verplaatst. Onder meer 's werelds snelste hordenloper Renaldo Nehemiah en hoogspringer Dwight Sto nes hebben die reeds getekend. Andere atleten - leden van de .Mohammed Ali Atletiek Vereniging" - hebben op aan- De vermoorde Rotterdamse taxi-chauffeur met bloed overdekt m hel portier van zijn auto dringen van de oud-wereldkampioen zwaargewicht besloten de Spelen in Moksou te boycotten. Onder hen is on der meer Houston McTear. een van de grote kanshebbers voor de spnnttitels. die tijdens het huidige indoorseizoen al zijn concurrenten voorbijloopt. Andere atleten, zoals marathonloper Bill Rogers, hebben verklaard een pre sidentiele aanbeveling om thuis te blijven, te zullen volgen, hoe spijtig het ook zal zijn voor de sportlieden, die dikwijls hun hele bestaan jarenlang op dit ene hoogtepunt hebben gericht. In politieke kringen ondervindt Carters besluit zeer ruime steun. Niet alleen binnen zijn eigen Democratische Partij, maar ook van de republikeinen. Terwijl Afrikaanse landen nog niet denken aan een boycot (hoewel 29 Afri kaanse landen uit Montreal wegbleven omdat landen die sportontmoetingen met Zuid-Afrika organiseerden niet werden weggestuurd van het olym pisch toneel) krijgt Carter volgende week toch reeds een belangrijke aan wijzing over de steun die hij uit de der de wereld kan verwachten. In Islama bad in Pakistan komen dan de minis ters var. buitenlandse zaken van 43 is lamitische landen bijeen. Deelneming aan de Spelen staat op hun agenda. In (Slot zie pag. 4 kol. 4) DIDAM (ANP) - Zaterdagmiddag is de 22-jarige H. te Koppcle uit Nieuwdijk in (le gemeente Didam verdronken, toen hij bij het schaatsen door het ijs zakte. In Grouw is zaterdagmiddag de 4-jarige W. F. Holtrop. het op een na oudste zoontje van de burgemeester van Idaarderadeel. verdronken. Het ge beurde deed zich voor na een Ijszeil- wedstrijd, waarbij de vader van het jongetje de prijzen zou uitreiken In de Zuidhollandse plaats Berga mbacht is de 69-jarige H van der Wal uit Streefkerk door verdrinking om het leven gekomen De politie vermoedt dat het ongeval zich in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft voorgedaan Het slachtoffer Is vermoedelijk ver dronken toen hij aan boord van zijn boot trachtte te komen Koning Hoessein van Jordamè heeft bij decreet een algehele amnestie afge kondigd die inhoudt dat 500 a 600 ge vangenen vervroegd op vrqe voelen komen Van de strgfkicijtschelding zijn spionnen uitgesloten Dit hebben rege ringskringen in Amman zaterdag be kendgemaakt. SLUIS - Zaterdag en zondag hebben 888 schaatsers éen van de schaatstochten Sluis-Brugge-Sluis. Sluis-Dam- me-Sluis of Sluis-Hoeke-Sluis verreden. Het ijscomite in Sluis kwam medailles te kort om alle deelnemers na het volbrengen van de tocht het verdiende eremetaal te kunnen geven. De schaatsers die door hun prestatie recht op de plaquette hebben, krijgen deze alsnog thuis bezorgd. Vrijdagmiddag reden de eersten richting Hoeke. Vier schaatsers maakten die dag een retourtje Hoeke Zater dag was net een drukke dag voor het comité Het mooie weer en de goede baan lokten 449 enthousiaste deelne mers voor de nt naar Brugge. 22 voor een retourtje Dam me en 110 voor de korte tocht naar Hoeke Zondag was het Ijs nog goed genoeg, maar er kwam nogal wat water op de baan te staan. Toch vertrokken nag bijna 300 schaatsers: 253 gingen heen en weer naar Brugge. 10 naar Damme en 40 naar Hoeke. Zaterdagavond was er een lampionoptocht met 95 deelnemers. De wedstrijd voor vandag. maandag, is in verband met de dooi afge last. WINSCHOTEN" (ANP) - In verschillende plaatsen in het land waar zich Philips- vestigingen bevinden die betrokken zijn bij de door Philips voorgenomen reorganisatie, waardoor in totaal 1500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen, groeit het verzet tegen de plannen van het bedrijf. In Winschoten werd op een door ruim 500 mensen bijgewoonde werkgelegen- heidsmanifestatie een motie aangeno men, waarin de regering wordt ge vraagd de eisen van de Philips-werk- nemers in Winschoten en Stadska naal. namelijk geen verlies van ar beidsplaatsen en de eisen van de OK- TO-werknemers voor behoud van de totale werkgelegenheid in de vouwkar- tomndustrie inwilligen. Ook de overige eisen voor behoud en uitbreiding van ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag de 33-jarige taxichauffeur W. Stakenburg uit Rotterdam in zijn woonplaats om het leven gebracht. Zondagochtend om kwart over twee werd hij door een voorbij ganger dood aangetroffen in zijn auto, met messteken in de hals. De taxichauffeurs in Rotterdam reageerden zeer emotioneel op de aanslag op hun collega. Na enig beraad besloten zij die nacht geen ritten meer uit te voeren. Op verzoek van de familie van het slachtoffer hebben de taxichauffeurs het werk om negenuur zondagochten hervat. Sectie, uitgevoerd door dr Zeldenrust. wees uit dat Stakenburg aan bloedverlies en luchtembolie is overleden. Buurtbewoners hebben rond twee uur zondagmorgen twee mannen in een witte personenauto vanaf de W'ijngaardenlaan (dichtbij de plaats waar de taxi werd gevonden) zit., wegrijden. De auto waarvan de achterruit kapot was, verdween via Rijksweg 16 richting Dordrecht. Volgens buurtbewoners zou de witte auto drie dagen in de buurt van de Wijngaardenlaan hebben gestaan. De taxi-telefooncentrale kreeg omstreeks kwart voor twee zondagmorgen een telefoontje van iemand die zich meldde met 'Handers' De man wilde een taxi op het adres Noorderkerkerdijk 10 Daar wonen twee bejaarden, die om elf uur al in bed lagen. Stakenburg, die op zijn standplaats aan de Huniadijk stond, ging op weg. Een half uur later vond een voorbijganger hem dood in zijn auto, in de Adriaan de Jongstraat Dat is vierhonderd meter van de Noorderkerkdijk. Sta kenburg heeft geen kans gezien de alarmknop in zfjn taxi in te drukken. De Rotterdamse politie houdt rekening met twee daders: er zijn twee met bloed bevlekte messen gevonden, een in de taxi en een vlakbij. de werkgelegenheid in Oost-Groningen moeten ingewilligd worden. Verschillende Brabantse statenleden hebben onafhankelijk van elkaar gede- Volksgezondheid: Vervanging oude krankzinnigenwet UTRECHT - Het ministerie van volks gezondheid gaat een nieuwe wetsrege- ling ontwerpen ter vervanging van de totaal verouderde, nog uit de vorige eeuw stammende krankzinnigenwet. Deze nieuwe wetsregeling zal de veran derde maatschappelijke visie op de rechtspositie van de psychiatrische pa tiënt officieel moeten vastleggen Om dat het nog wel de nodige tijd zal kosten om zo'n nieuwe wetsregeling klaar te krijgen, zal op korte termijn een voor lopige regeling worden vastgesteld waardoor de rechten van psychiatri sche patiënten beter worden gewaar borgd Dit schrijft staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid aan de vaste tweede-kamercommissie voor volksgezondheid, die op 25 februari over de hele problematiek van de geestelijke gezondheidszorg gaat pra- puteerde staten vragen gesteld met be trekking tot de reorganisatieplannen van Philips. De CDA-leden C van der Hoven. W. van Hooff en A de Gouw vragen ondermeer het college om „di rect en dringend" in overleg te treden met de directie van Philips. Een zaterdag opgericht steuncomité dat zich verzet tegen de dreigende ont slagen bij Philips in Heer heeft zondag in een eerste vergadering de actie plannen bekendgemaakt. Het comité bestaat uit vertegenwoor digers van alle politieke partijen behal ve de VVD. vakbonden en vrouwen groepen Besloten werd dat alle acties toestemming van de met ontslag be dreigde vrouwen nodig hebben en geen politieke kleur mogen dragen, aldus woordvoerder Peter van het Comité. De eerste actie zal het verzamelen van handtekeningen zijn en het aansporen van overheden zich tegen de Philips- plannen te verzetten en het vragen van steun aan andere Limburgse bedrij ven. Krakers OGEM-pand slaags met politie: twee arrestaties AMSTERDAM - Twee mannen zijn zondagmiddag op de Wcstermarkl in Amsterdam aangehouden na een bot sing tussen politiemannen en een groep krakers van zes panden op de Keizersgracht. Volgens de politie wer den dc twee mensen betrapt bij het wegslepen van stenen en zand bij een wegopbreking naast de Westerkerk. Het tweetal kreeg even voor de arres tatie hulp van twintig anderen. Dc po litie vroeg assistentie aan en daarop ontstond een vechtpartij die even plot seling eindigde als zij begonnen was. (Van onze correspondent) BELGRADO - Het linkerbeen van het 87-jarig;e Joegoslavi sche staatshoofd president Ti to is zondag tijdens een meer dan vijf uur durende operatie in het ziekenhuis van Lubl jana geamputeerd nadat hij in de morgen had ingestemd met een nieuwe operatieve ingreep. Volgens het officiële bulletin dat zondagavond werd gepu bliceerd, heeft Tito de operatie goed doorstaan en verloopt al les normaal. Tito is voor de eerste keer ge opereerd in de nacht van 12 op 13 januari, waarbij artsen een laatste poging hebben gedaan het been, dat er toen ook al erg slecht aan toe was, te behou den. In het communiqué wordt verder mee gedeeld dat de hoofdslagader van het linkerbeen dermate beschadigd was dat de bloedcirculatie nagenoeg niet meer functioneerde en dat het leven van de president gevaar liep Eerder op zondagavond had de woord voerder van het centrale comité van de communistische partij, Sime Kronje, verklaard dat Tito pas zondagmorgen om elf uur ervan overtuigd was dat een tweede operatie noodzakelijk was. Tot dan toe had hij zich steeds verzet tegen zo'n zware ingreep. Uiteindelijk gaf hi> het artsenteam toestemming alles te doen wat zij meenden dat zou moeten gebeuren om zijn leven te redden. Volgens medici komt het vaker voor dat oudere patiënten zo'n zware opera tie goed doorstaan en nog lange tijd le ven als zich in het beginstadium na de operatie geen ernstige complicaties voordoen Ze sluiten niet uit dat ook de tweede operatie die het Joegoslavische staatshoofd nu heeft ondergaan, een goed resultaat zal hebben Er werd op gewezen dat Tito's broer Stjepan. die aan de zelfde kwaal leed. in 1973 over leed. maar na de eerste amputatie nog negen jaar had geleefd. De Joegoslavische regering houdt er intussen rekening mee dat president Tito ook na een gunstig verlopen ope ratie lang in het ziekenhuis zal verblij ven. In het ziekenhuis in Lubljana is een regeringscentrum ingericht, zodat Tilo bij het besturen van het land be trokken kan blijven. De Joegoslavische bevolking leeft ter neergeslagen mee met de gebeurtenis sen rond het ziekbed van het bejaarde staatshoofd In het ziekenhuis worden duizenden brieven ontvangen uit alle delen van Joegoslavië waarin de bevol king zfjn diepe meeleven met de zieke president uitdrukt Voor het overige zijn de Joegoslaven zich bewust dat Tito er eens niet meer zal zijn en zijn ze voorbereid op elke gebeurtenis. Ze maken zich volgens de woordvoerder van het centrale comité van de partij geen zorgen over de vei ligheid van het land. Iedereen, aldus woordvoerder Sime Kronje, kent zijn taak en weet hoe hij die moet uitvoe ren. DEN HAAG (ANP) - De fabrikan ten van margarine zullen met in gang van vandaag hun af-fab- rieksprijzen met zestien cent per kilogram verlagen. Dit is een ge volg van daling van de prijzen v an grondstoffen (oliën en vetten) op de wereldmarkt. De bond van Ne derlandse margarinefabrïkantcn heeft dit zaterdagmiddag meege deeld. De prijsverlaging voor hal- varine bedraagt acht cent per kilo. De verlaging van de fabrieksprijs werkt, afhankelijk van dc win kelvoorraden, zoals altijd met enige vertraging door in de con sumentenprijzen. aldus de bond. 'Podiopagina 2 223e jaargang no. 17 Maandag 21 januari 1980 8BB3R9 «fen mme 7rrii!ii£»r IT Een aportuitruating van Zentrasport. tilt elke sporter er ver boven uitl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1