PROVINCIALE ZEEUWSE COURi India ongerust over Pakistan OPSPORING VAN ZEVEN OORLOGSMISDADIGERS Oosterscheldewerken op tijd BRUG KAPOT: A UTO 'S RIJDEN HET WATER IN CHINESE WAPENLEVERANTIES vandaag Toch nieuwe operatie Tito Werk anonieme Groningse groep Militaire geheimen op de vuilnisbelt 'Buikje-van-dertien pagina 11 223e jaargang no. 16 Zaterdag 19 januari 1980 weg nu volledig zijn gesloten voor bur gerverkeer. De Chinese minister van buitenlandse NEW DELHI (AFP/RTR/DPA) - India heeft China via diploma tieke weg laten weten „ongerust en bezorgd" te zijn over meldin gen van Chinese wapenleveranties aan Pakistan. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Huang Hua is in Islamabad aangekomen om de banden van zijn land met Pakistan te be krachtigen. De regenng van premier Indira Gandhi heeft de leiders in Peking benaderd over de wapenleveranties aan Pakis tan In een diplomatieke nota van India aan China wordt gesproken van ..on rust en bezorgdheid" over meldingen van Chinese wapenzendingen naar Pa kistan na de Russische Invasie in Af ghanistan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken In New Delhi beschikt zijn regering echter niet over informatie inzake de aanwezigheid van Chinese troepen op het grondgebied van Afghanistan. Van officiële zijde in Peking zijn India se persberichten tegengesproken dat Chinese troepen in Afghanistan aan de zijde van de islamitische opstandelin gen zouden strijden tegen de Russische bezettingsmacht. Volgens de Indiase pers hebben de Chi nezen aanzienlijke hoeveelheden wa pens naar Pakistan gestuurd via de Ka- rakorum-weg. Deze weg. die pas in de zomer van 1977 tweebaans werd en be stand werd gemaakt tegen felle winter se omstandigheden, verbindt Pakis- lans hoofdstad Islamabad met Oer- ocmtsji, de hoofdstad van het autono me Chinese gebied Sinkiang. Naar in New Delhi verluidt zou de Karakorum- g-aanvoer de behandeling van de nota over aanlanding van LPG zullen de CDA- Tweede Kamer leden Gerritse en Eversdijk zich sterk maken voor de mogelijkheden de LPG-aanvoer by Dow Chemical op het bestaande ni veau te handhaven. PAGINA 3 positief Bisschop Möller van Groningen ziet de uitkomsten van de bijzondere synode in Rome positief tegemoet. De sfeer Is goed, we kunnen vrijuit praten", zei de bisschop PAGINA 4 belemmeringen De politieke herryzenis van Indira Ghandi in India is een gebeurtenis die Moskou in de kaart speelt en ernstige belemmeringen met zich mee kan brengen voor die politieke machten die de gevolgen van de Invasie in Af ghanistan ongedaan willen maken. PAGINA 7 llaatste) oordeel Scheldend voorzitter van de Kamer voor Koophandel in Zeeuwsch-Vlaan- deren, De Vos, meent dat het onjuist is als er eèn Kamer voor Koophandel in Zeeland zou komen PAGINA 13 vredelievend De Amsterdamse centrale van politie- vakorganisatles heeft in een brief aan burgemeester Polak gepleit voor een vredelievende oplossing van het con flict rond de 'Groote Keyser'. de ge kraakte panden aan de Keizersgracht De centrale beklaagde zich ook over bet feit dat een beslissing over de ont ruiming uitbtyft PAGINA 14 jeugdjournaal Sr komt (eindelijk) een journaal voor de Jeugd. Per 1 oktober van dit Jaar verschynt het jeugcyoumaal iedere werkdag (waarschUnlijk vanaf 18.30 uuri op het televisiescherm. Het gaat voorlopig om een proefperiode van 'wee jaar Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 6. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 13 Opinie: 4. Radio en televisie: 14 Financiën: 15. Sport: 29 en 31. Zaterdagkrant: 19. 20, 21. 22.23 en 25. BELGRADO - De gezondheidstoe stand van de Joegoslavische presi dent Tito is de laatste 24 uur op nieuw achteruit gegaan. In het kortste bulletin dat de behande lende artsen tot nu toe hebben uit gegeven. wordt zakelijk vastge steld dat de toestand van de pa tiënt onveranderd is. Na zich aan vankelijk te hebben verzet, zou maarschalk Tito nu toch hebben ingestemd met een nieuwe opera tie, waarbij vrijwel zeker het lin kerbeen zal moeten worden geam puteerd. Tito's broer Slavko heeft aan de zelfde ziekte geleden. Na verschil lende operaties moest hij beide be nen missen. Hij stierf in het begin van de jaren '70 op 75-jarige leeftijd. De Joegoslaven maken zich met de dag meer zorgen over de toekomst van het land. Ze hebben langza merhand de hoop opgegeven dat de 87-jarige president deze crisis zal overleven. In Belgrado verwacht men dat het nog maar een kwestie van dagen is voordat de Joegosla ven voorgoed afscheid zullen moe ten nemen van een leider, die in staat is geweest het volk bij elkaar te houden. Over de opvolging heerst ondanks een naar buiten gebrachte vastbe radenheid grote onzekerheid, die tot de laatste snik van de doodzie ke president zal aanhouden. Intussen is het leger in staat van hoge paraatheid gebracht, omdat dc angst voor een Russische inval, ondanks geruststellende berich ten uit het Kremlin, blijft. zaken. Huang Hua. is vrijdag in Isla mabad aangekomen ter bevestiging van de Chinese banden met Pakistan. Zijn komst, zo'n drie weken na de Rus sische militaire interventie in het na burige Afghanistan, onderstreept nog eens de zorg van de Chinezen om de in dit gebied ontstane situatie en hun vastberadenheid om een goede bond genoot van hun steun te verzekeren. I-Iuang Hua blijft twee tot vier dagen in Pakistan en zal gesprekken voeren met president Zia-Ul-Haq en leden van zijn regering. De Chinezen hebben reeds ge sproken met de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, over de wijze waarop de twee landen Pakistan kunnen steunen. Naar van welingelichte zijde in Islama bad verluidt, zal China de Pakistaanse regering verteilen dat het geen troepen kan sturen als de Russische troepen in Afghanistan de Pakistaanse grens zou den overschrijden, maar dat het wel be reid is de militaire hulp te vergroten. Volgens westerse diplomatieke kringen in Peking staat China op het standpunt dat „krachtige actie is vereist om het (Slot zie pagina 13 kolom 1 KUNGALV, ZWEDEN (REUTER) - Een onbekend aan tal auto's is in zware mist in het water gereden, nadat een brug in Kungalv bij Gotenburg vernield was door een vrachtschip. Dit heeft de politie vrijdag meege deeld. Volgens de politie heeft het in Liberia geregistreerde vrachtschip een van de peilers van de brug omvergeva ren en stortte de brug in. De loods van het schip heeft verscheidene auto's in het water zien rijden. Dert.ien mpnqpn WórHon -„io- V,ol rtnot n.M vast dat ze allen in het water gestort zijn. Tegen de avond waren duikers er niet in geslaagd de auto's en de inzit tenden op te sporen. Gezien het ijskoude water is het vrijwel uitgesloten dat er nog overlevenden geborgen kunnen worden. De opvarenden van het schip bleven ongedeerd. Vol gens een Zweedse zegsman is de schade aan de brug zo groot dat het herstelwerk wel twee jaar kan duren. De brug verbindt het eiland Tjorn met het vasteland. ROOSENDAAL - De Groep Groningen, een aantal ano niem opererende burgers, heeft weer zeven naar Duits land gevluchte oorlogsmisda digers opgespoord. De Gronin gers zijn ontevreden over het opsporingsbeleid van de Ne derlandse justitie. Daarom willen ze binnenkort de ver blijfplaatsen van alle zeven oorlogsmisdadigers bekend maken. Gisteren gaven ze een voorproefje, toen ze bijzonder heden vertelden over de nu 62- jarige A. Zuuring, die op dit moment ergens in het Roerge bied woont. De man was Rottenfuhrer bij de SS en een van de belangrijkste deelnemers aan de overval op de illegale zendpost in oktober 1944 op de Vloei weide bij Breda. Deze overval, waarbij 17 mensen om het leven kwamen, staat bekend als de afschuwelijkste oorlogsmisdaad op Brabants grondgebied in de jaren '40- '45. De Duitse en Nederlandse overval lers gooiden zelfs handgranaten in een kelder waarin gewonde verzetsmensen, een vrouw en enkele kinderen, opgeslo ten zaten, terwijl de woning erboven af brandde. Zuuring werd veroordeeld tot levenslang. Op de dag van zijn veroor deling. 24 oktober 1947, was hij al ont snapt uit het gevangenenkamp. De Groningse speurders, die al eerder Siert Bruins, Wilhelm Bos en Toon Soetebier hebben opgespoord, hebben wel de woede opgewekt van mr. L. de Beaufort, officier van justitie bij de rechtbank van Amsterdam. „Ik ben al enige tijd in overleg met de Duitse jus titie om te kijken of het mogelijk is Zuuring naar Nederland uitgeleverd te krijgen. Ik ken de zaak van a tot z. De publikaties doorkruisen mijn plannen afschuwelijk", aldus De Beaufort. Volgens hem zijn er nogal wat belem meringen om oorlogsmisdadigers uit Duitsland uitgeleverd te knjgen. „Als een Nederlander in Duitsland inmid dels de Duitse nationaliteit heeft gekre gen, kan hij niet meer uitgleveFd wor den. Verder kan de Bondsrepubliek al leen uitleveren als er sprake is van moord. Dit is in het geval van Zuuring uiterst moeilijk aan te tonen", aldus de officier van justitie. De rechter heeft Zuuring indertijd dan (Slot zie pagina 13 kolom 4) Een vrijheidsstrijder achter luchtafweergeschut ergens in Afghanistan. ENSCHEDE - Op een vuilnisbelt in Hamburg-Eppendorf is een 43 pagina's omvattend pakket vertrouwelijke documenten van het Hengelose elektro nicabedrijf Hollandse Signaalapparaten gevonden. De papieren hebben betrekking op de elektronische apparatuur aan boord van de in 1976 aan de Westduitse Bundesmarine overgedragen Schnellboote van de klasse 143, aldus het Westduitse weekblad Der Spiegel. Een groot deel van deze documentatie, niet minder dan 33 pagina's, heefl betrekking op de antenne-uitrustingradar- en peilantennes i. De rest gaat overeen elektronisch systeem voor het besturen van torpedo's en camoufla gemiddelen voor radar Op elke bladzijde staat rechtsboven en linksonder de aanduiding VS-Vertraulich. „VS" betekent „Vertrauliche Sache" Deze schepen van de snelle 143-klasse zijn volgestopt met de meest geavan ceerde elektronische apparatuur en worden beschouwd als de modernste oorlogsschepen van de Bundesmarine De directie van Hollandse Signaal deelde mee dal. deze vondst niets voor stelt. Het zijn gegevens van tien jaar oud en ze hebben als vergelijkingsmate riaal dienst gedaan. Signaal staat overigens geheel buiten deze zaak. De Duitse overheid stelt een onderzoek in. ZIERIKZEE - De werken in de mon ding van en achterin de Oosterschclde zullen naar de verwachting van minis ter Tuynman van verkeer en water- staal „binnen ee gestelde tijd" (1985) gereed komen. Dat heeft de directeur- generaal van rijkswaterstaat, ir. J.W. Tops. vrijdagmorgen als woordvoer der van de minister bij de oplevering van het laatste gedeeltelijk verhoogde dijkvak langs dc Oosterschclde op Schouwen-Dulveland laten weten. Hij zei dat. nadat de Schouwse dijkgraaf A.M. Geluk in zijn toespraak de ge ruchten had gesignaleerd, dat bekeken wordt of de Oosterscheldewerken ge temporiseerd kunnen worden. De Schouwse dykgraaf nam ook tegen het bekijken van een eventuele tempo risering krachtig stelling „Er is ons veel beloofd. Dat we in Zeeland in 1985 Deltaveiligheid zouden hebben, was zelfs een ontbindende voorwaarde bij de bouw van de stormvloedkering. Op nieuw uitstel van het tijdstip, waarop de werken in de Oosterschelde gereed zouden komen, is voor Zeeland onaan vaardbaar. Het zou hier tot verbittering stemmen. We zouden ons moeten afvra gen waar het geheugen en het geweten van de rijksoverheid gebleven zouden zijn Ir. Tops sloeg, na het uitspreken van de verwachting, dat dc werken binnen de gestelde tijd gereedkomen, déze passa ge in de al op schrift gestelde en rond gedeelde toespraak van de minister over: „Ik constateer, dat het werkschema op alle fronten goed wordt aangehouden en dat er geen aanleiding is te verwach ten, dat dit de eerstkomende jaren zal veranderenOp de vraag of hij deze passage had overgeslagen, omdat er toch over temporisering wordt gespro ken. ontkende ir Tops, dat er aan tem porisering gedacht wordt bij verkeer en waterstaat „Ik heb die opmerking van de minister alleen niet gemaakt, omdat het typisch een opmerking is. die door een minister gemaakt moet worden zo zei hij. .Maar de opmerking zelf kan best naar buiten komen Ir Tops constateerde wei, dat de werken voorin en achterin de Ooster schelde voorspoedig lopen en dat ook cie voorbereidingen voor de werken aan het Kanaal door Zuid-Beveland „réeds zichtbare resultaten hebben afgewor pen" Er is nu tweederde van de particu liere woningen aangekocht en dat ook is begonnen met de grondverwerving Sluiten kering Ir. Tops wees erop, dal hel onderzoek naar de sluitprocedures voor de storm vloedkering in volle gang is en dat rijkswaterstaat daarover met een nota komt. In dit project - het Barcon-pro- ject - worden de verschillende strate gieën bekeken voor de bediening van de stormvloedkering. Het gaat - zo zei ir. Tops - daarbij vooral om analyses naar de gevolgen van de verschillende beheersstrategieen van de kering onder stormomstandtghe- den Alternatieven worden getoetst aan veiligheid, milieu, visserij, waterhuis houding en scheepvaart „De storm vloedkering is zodanig gekozen, dat een breed scala van beheersstrategieen mo gelijk blijf*. Hij signaleerde nog „dui delljke lacunes in de studie", maar stel de vast. dat die meteen nota van water staat wordt afgerond Dal gaal wel i overleg met belanghebbenden „en zt ker in overleg met de waterschappen, zo zei hij. Ook voor deze nota zal de raad van de waterstaat - met inspraak van alle belanghebbenden om een advies worden gevraagd Aldus zal rijkswater staat tijdig ccn draaiboek in handen hebben, zo zei hij, tzie ook pagina 2). Geen 'belangrijker zaken' in Den Haag Scherp en opvallend Is gis- teren een accent gezet bij het tempo, waarin het Ooster- scheldegebied de deltaveilig heid tegen stormvloeden be reikt Op Schouwen-Duive- land waren dijkenbouwers en dijkbe- heerders bij elkaar voor de oplevering van het laatste karwei op het program ma van de zogeheten partiële (gedeelte lijke) dijkverzwaring Oosterschelde Eerst in het waterschapshuis 's Lands- kamer te Zierikzee en later op de dijk bij de Gouweveerpolder werd eraan herin nerd dat het inderdaad is gelukt <op Schouwen-Duiveland nu al en elders rondde Oosterschelde later dit jaar) be loftes waar te maken die in 1974 aan Zeeland zijn gedaan. Toen namelijk be sloten regering en tweede kamer het plan tot volledige afsluiting van de Oos terschelde te herzien: er zou een half open dam in de monding van deze zeearm komen, de uitvoering van dat project zou zeven jaar langer duren en om Zeeland in die periode van uitstel toch een verbetering van de veiligheid te bieden zou 148 kilometer van de be staande Oosterscheldedijken worden versterkt en verbeterd En bij dat laat- ste werd dan gewaagd, maar zeer na drukkelijk aangekondigd dat die tijde lijke verbeteringen In het jaar 1980 klaar zouden zijn. Op Schouwen-Duive land was het gisteren zover. Een mo mentom te memoreren. Minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat had be loofd dat hij bij deze gebeurtenis aan wezig zou zijn. Maar hij moest zich op het laatste nippertje voor enkele uren excuseren. De minister had belangrij ker zaken te doen in Den Haag Van tijd tot tijd eraan herinnerd door incidenten (een storm met forse schade, een dijk- of oeverval, peilingen die op vallende verdiepingen bij de oevers te zien gevent stelt Zuidwest-Nederland vast dat de veiligheid tegen de zee nog steeds niet zover Is verzekerd als des tijds via het deltaplan in het vooruit zicht werd gesteld Het jaar 1978 heeft lange tyd gegolden het jaar van de vol tooiing van de afsluiting van alle zeega ten tussen Nieuwe Waterweg en Wester- schelde. Zeeland kon op de toezeggin gen van de rijksoverheid voor wat be treft deze termijn dichtvaren. de prak tijk van de uitvoering van de deltawer ken toonde door de jaren heen aan dat het streefjaar 1978 ook inderdaad zou kunnen worden gehaald. Er is in het in gewikkelde proces van de besluitvor ming rondom de herziening van de oor spronkelijke plannen tot afsluiting van de Oosterschelde. een proces van wijzi ging van beleid dat zich m 1973 en 1974 afspeelde onder verantwoordelijkheid van het kabinet-Den Uyl, heel zorgvul dig met die termijn van uitvoering ge handeld. Bij de kamerbehandeling op 20 november 1974 - een dag en een nacht waarin de emoties hoog opliepen - is da t uitstel van de voltooiing van het delta plan met sluitende zekerheden omge ven. 1985 zou het nieuwe, uiterste jaar zijn. Alleen wanneer hard kon worden gegarandeerd dat 1985 technisch 'be reikbaar' was toonde de kamermeer derheid zich bereid de wijzigingen in de plannen te aanvaarden. Zo gebeurde. De regeringigaf die garantie. Het parle ment verplichtte zich de toenmalige en - volgende regeringen aan die belofte te houden. Iedereen was het erover eens dat Zeeland niet langer In het ongewis se mocht worden gelaten Bi ijna zo vaak als in Den Haag in de afgelopen twintig jaar plechtige verze keringen zijn gegeven over stipte nale ving van de termijn waarbinnen het del taplan moest gereedkomen zijn in die zelfde residentie pogingen ondernomen of hebben pogingen gedreigd om de uit voering van het deltaplan te vertragen. De stand van 's lands financiën was meestal de oorzaak. Volgens sommigen speelden er dan 'belangrijker zaken' in Den Haag. Maar steeds ook als Zeeland van zo'n nadere afweging van belangen die wel eens In het nadeel van ae delta werken zou kunnen uitvallen, lucht kreeg waren er meteen zware waarschu wingen en protesten. Sinds anderhalve week terug de rege ring een loonpauze aankondigde en ex tra bezuinigingen op de overheidsfinan ciën noodzakelijk verklaarde om de economie in 1980 niet te laten ontspo ren is de geruchtenmachine op gang ge komen over dreigende vertraging in de uitvoering van het Oosterscheldepro- ject. De directeur-generaal van rijkswa terstaat, ir J W. Tops. heeft gisteren in Zierikzee duidelijk gemaakt dat 'ver wacht kan worden dat deze (Ooster- scheldelwerken binnen de gestelde tijd gereedkomen'. Een ontkenning dus van verhalen die daarover in politiek Den Haag de ronde doen Reden om er in Zeeland dus verder maar geen aan dacht aan te schenken? Dijkgraaf A.M Geluk van het waterschap Schouwen- Duiveland denkt daar kennelijk anders over. Hij heeft de aanwezigheid van de rijkswaterstaats-top in Zierikzee aan gegrepen om duidelijk te maken dat Zeeland ook deze regering er aan houdt, dat de beloftes uit 1974 worden nageko men Geluk gebruikte vrij zware woor den. Hij wil ieder risico in dit opzicht uitsluiten. De afspraken, gemaakt tus sen regering en parlement, mogen niet aan slijtage onderhevig zijn. Wanneer toch de gedachte zou postvatten dat er toch 'belangrijker zaken' zijn in Den Haag dan een sluitend afgesproken uit voering van het Oosterscheldeproject zou Zeeland alle recht hebben zich le lijk bekocht te voelen. En dan wordt het hier echt donderen. Geluk heeft de voorzet alvast maar zo vroeg mogelijk gegeven. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1