MENNEN simon blom zebra-kampioenschap wens schouwse ruiters vervuld DELTA SPORT OPPERMACHTIG VOORUITBLIK Van de lijn geraapt LONKEN NAAR CROSS- TITEL VAN ZEELAND Schouweiv||I)uiveland Extra belangrijk duel voor zierikzee weliswaar lid van de Gouwe Rijders, maar tevens lid van Oranjezon, omdat dat de enige vereniging is waar tot nu toe aangespannen gereden kon wor den. Nicoline was reeds als trainster bij ons werkzaam, maar voor het zelfde geld ziet ze het mennen niet zo zitten en dan moeten we toch op zoek naar een ander en dat zou nog niet zo zyn meegevallen", vertelt Hanse verder. Voor elke leeftijd Na verloop van tijd is het de bedoe ling, dat de eerste spannen van de Schouwse Ruiters zullen gaan deelne men aan wedstrijdjes in de buurt om de zaak eens te verkennen. Men gokt hiermee op half het groenseizoen. Hanse wil nog wel verduidelijken, wat de voordelen zijn van het hebben van een mennerij in de vereniging: „Het is een paardensport, dieje ook op oudere leeftijd kunt doen. Het is lichamelijk beter op te brengen. Het lijkt me ook zeer goed bruikbaar als vervolg voor het 'onder de man'-rijden. Als ik zo eens de lessers bij ons afloop, moet ik vaststellen, dat er een hele groep bij is, die nooit aan paardensport hebben ge daan. maar toch verschrikkelijk op een paard waren gesteld. Dat zij toch nog ooit met een paard zouden kunnen werken, hadden de meesten nooit meer verwacht. En...leeftijd speelt geen rol, we hebben diverse cursisten van 50 jaar of ouder. Nog een voorbeeld is die topruiter. die plotseling zijn gro- Door haar overwinning in de Delta Cross kan Jacolies van Gastel over veertien dagen de Zeeuwse Crosstilel meebrengen uit Hoek, waar dan de Braakman-Cross wordt gelopen. Bij winst wordt het haar tiende seizoen overwinning. Nog niet een keer iverd •Van Gasteltjegeklopt in het lopende seizoen. SKNWK behaalde tijdens een van de weinige competitie-wedstrijden in het afgelopen weekeinde een overtuigen de 3-1 overwinning op Rillandia. Arie Kristaleijn 12x) en Robert van de Zan- de scoorden De handbal-dames van Delta Sport wonnen in sporthal Onderdak overtui gend van Marathon. 11-7. Overigens was het een goed weekend voor Delta Sport, omdat vier van de vijf aangetre den ploegen hun wedstrijd winnend af sloten. In de eerste klas van de zaalvoetbal competitie vielen heel wat verrassin gen te noteren. De belangrijkste ren wel de 2-1 nederlaag van het eens schier onklopbare Skol Boys tegen de FC Groendal en de 4-2 overwinning van SKNWK op de FC Kerkwerve. De Nieuwerkerkse doelman Rein van Klinken speelde in deze wedstrijd een opvallende hoofdrol Door zijn voor treffelijke werk was zijn doel een vrij wel onneembare veste voor de ploeg uit Kerkwerve. Na geruime tijd afwezig te zijn ge weest speelde Adrie Koster zaterdag avond weer eens mee in de hoofmacht van PSV. De ex-Zierikzeeenaar viel nauwelijks op in een naar zichzelf zoe kende Eindhovense ploeg, die blijk baar het nakende ontslag van Kees Rijvers nog met helemaal verwerkt had. Begin februari start de firma Volkeri met een vliegschool voor modelvlie gen Volgende week voor geïnteres seerden uitvoerige informatie over dit initiatief in de Schouwen Duiveland Extra. In het Zeeuws damkampioenschap won Anton Soman zijn partij tegen Ni co de Winter. CorBoot had minder suc ces en moest zijn partij tegen Wim Heij- dra verloren geven. Tijdens de achtste Delta Cross zorg de Gerard van de Wiel van Delta Sport voor een prijzenswaardig initiatief door het inlassen van een zogenaamde 'Drop-loop'. Zestig kindertjes (jmpü- leni, konden zich gedurende een half uur uitleven op een hindemisloop Na afloop lag voor iedere deelnemer of deelneemster een grote drop te wach ten. Deze gedachte was ontstaan, om- dal de allerkleinsten hun wedstrijd al om een uur hadden gelopen geduren de vijf minuten. Om de tijd tot de prijs uitreiking, die na de herenwedstrijd plaatsvond iomstreeks half zest enigs zins te doden werden de kinderen op deze manier prettig bezig gehouden. Een initiatief, dat zeker navolging ver diend. DONDERDAG 17 JANUARI 1980 toekomst Het staat het bestuur van de SchouW- se Ruiters voor ogen van de mennerij een volwaardige afdeling van de ver eniging te maken. „We zullen ons op korte termijn gaan opwerpen als de eerste tegenstand, die Oranjezon uit Vrouwenpolder in Zeeland heeft te duchten. Tot op dit moment heeft Oranjezon namelijk de emge mennerij in Zeeland, maar we hebben al meteen lach tegen Vos gezegd, dat hun hege monie voorbij is, omdat wij er aan ko men. Tussen tWee haakjes wil ik wel stellen, dat we niet bewust zullen be vorderen, dat er zoveel mogelijk men sen aan de menwedstrijden mee gaan doen. We hebben een maximum van zes voor ogen, maar met vier zijn we ook al tevreden. Het ligt verder in de bedoeling, dat Nicoline Vos (dochter van onze docent) straks de training in het mennen op zich zal gaan nemen. Ik moet hierbij stellen, dat we geweldig veel geluk hebben, dat Nicoline het mennen zo ziet zitten. Zij is als ruiter zeker van te zijn, dat men ook weer aan de volgende cursus kan deelnemen. Want het staat nu al weer vast. dat er een volgende cursus komt direct na dat de nu lopende cursussen zijn afge rond en dat spreekt toch Wel voor de grote vlucht die het aangespannen rij den momenteel maakt. We zijn er dan ook trots op. dat wij als eerste Schouw se vereniging hiermee zijn begonnen", verklaart een stralende Hanse. te lietnebberij niet meer kon uitoefe nen omdat hij met rugklachten te kampen kreeg. Voor hem leek het werken met een paard voorgoed voor bij te zijn. Deze mennerij opent voor hem de mogelijkheid om te komen tot een tweede carrière, omdat de rugklachten zittend in een lichtverend wagentje heel gemakkeüjk kunnen worden vergeten", verduidelijkt An ton Hanse. Wat duidelijk lijkt te zijn is, dat er door De Schouwse Ruiters in de roos is ge schoten met het plan om te komen tot het oprichten van een mcn-afdeling in de vereniging. Schikken Anton Hanse wil gebruikmakend van de gelegenheid, die hem wordt gebo den nog iets kwijt, dat de weggebrui kers aangaat: „Ik kan me indenken, dat niet iedereen beseft wat er kan gebeuren met een paard, dat ergens van schrikt. Vanwege het nogal uit elkaar liggen van onze trainingsgelegenheden, moe ten we nogal eens hele einden rijden over de wegen met de paarden. Regel matig worden de paarden dan voorbij- geraasd door auto's, hetgeen vaak zo dichtbij gebeurd, dat de paarden erg schrikken. Mijn verzoek is dit: ziet men paarden voor zich uit lopen, min der dan een beetje vaart en passeer rustig en op zo veel mogelijk afstand. Er worden dan onnodige ongelukken voorkomen. Aan weerskanten". Zjondag-tweedeklasser Zierikzee, wacht aanstaande zondag een uiterst belangrijke vierpunten-wedstrijd. Het Wouwse Cluzona komt op visite op De Bannink en moet beslist aan cte Schouwse zegekar worden gebonden. Na de oefenpartij, die de ploeg van trainer Gerard Olijhoek afgelopen zondag speelde in en tegen Halsteren, zit die kans er weer in. Weliswaar was bet spel nog niet helemaal je dat (de veld-omstandigheden sloten voetbal- technische hoogstandjes uit), het was in ieder geval bemoedigend, dat er een stuk harder en doeltreffender werd gewerkt, dan een week eerder tegen het Vlissingse Zeeland Sport, toen er een uiterst schamele verto ning werd opgevoerd. Vooral de tweede helft was Zierikzee er in Halsteren weer behoorlijk bij en kon Gerard Olijhoek van tijd tot tijd weer glimlachend vaststellen, dat 'zijn jon gens' het nog helemaal niet verleerd waren. Vooral het doelpunt in de laat ste minuut van Marco van de Have was van een goed gehalte. De lange Oosterlander stond zondagmiddag in Halsteren verrassenderwijs weer als laatste man geplaatst in het concept van Gerard Olijhoek en speelde daar weer als van ouds. De ploeg lijkt weer in rustigere wateren te zijn aanbeland en kan de wedstrijd van komende zon dag met het nodige vertrouwen tege moet worden gezien. Overigens schui ven de schorsingen van Marcel van Grunsven en Han van de Sande van wege de afgelasting van afgelopen zon dag door naar de wedstrijd Zierikzee- Cluzona. Derde klasser Bruse Boys staat zater dagmiddag een uiterst moeilijke uit wedstrijd te wachten tegen Kloetinge. Vooral na de overtuigende 1-3 over winning van de ploeg van Cor Hol- lestelle in en tegen Krabbendijke staat het vast, dat Nico de Frel en zijn Boys een moeilijk middagje tegemoet gaan. De ploeg loopt momenteel echter over van zelfvertrouwen en dat kan de door slag geven in Schouws voordeel. JLIe achtste Delta Cross zaterdag in Westerschouwen is zowel in organisa torisch als in sportief opzicht een fe nomenaal succes geworden voor het inmiddels in zijn jubileum-jaar be lande Delta Sport. Organisatorisch, omdat er zo maar eventjes 550 sportie- velingen actief meededen aan de acht ste uitgave van de Delta Cross en sportief, omdat 'eigen' Simon Blom op een geweldige manier de eerste plaats voor zich opeiste in het hoofd nummer, de loop over 9000 meter voor heren. Na Bloms eerste cross-overwinning op 17 november 1979 tijdens de Mossel loop. voegde de 24-jarige Haamstede- naar er afgelopen zaterdagmiddag een eerste overwinning in een cross mee tellend voor het Zeeuws kampioen schap aan toe Een derde plaats was tot nu toe de beste klassering, die Blom in een cross voor het Zeeuws cross-kampioenschap had weten te behalen Tijdens de Sint Nicolaas- cross in Middelburg klasseerde hij zich achter Vonck en Lindner op die eervol le plaats. Eerder was een vierde plaats in de KMS-cross in Westduin voorafge gaan aan een achtste plek in de Heide- cross in Heikant Door de eerste drie resultaten was Blom op een derde plaats beland in het tussenklassement voor het Zeeuws cross-kampioen schap met 299 punten. Voor hem ston den op dat moment nog Piet Vonck van RKHAV met 375 punten (3 over winningen! en Marathon-atleet Henk Lindner met 348 punten (3 keer twee de). De overwinning van Blom en de afwe zigheid van Vonck en Lindner biedt de Delta Sport-atleet plotseling onver wachte perspectieven Blomschroefde door de overwinning (125 punten voor het klassement! zijn puntentotaal op tot 424, hetgeen betekent, dat hij op dit moment de eerste plaats inneemt in het tussenklassement voor de Zeeuwse titel. Stelde Blom aanvanke lijk. dat het cross-seizoen voor hem slechts gedeeltelijk interessant was, omdat hij het zag als een overbrugging van de baan buiten naar het indoor- gebeuren, dan moest hij na zijn over winning in Westenschouwen toch be kennen. dat de lonkende Zeeuwse crosstitel hem niet geheel onverschil lig blijft. Weer glans Delta Sport-secretaris Wim Schot: „Het zou zonde zijn. als Simon niet probeerde de titel te bemachtigen. Ze ker nu Piet Vonck zijn zinnen heeft ge zet op de titel kan een eventuele over- öinds enige tijd beoefent de landelijke ruitervereniging 'De Schouwse Ruiters' een geheel nieuw facet in de paardensport, nl. het aangespannen rijden. Door een stom toeval werd een wens van verschillende leden van de vorig jaar 40 jaar bestaande vereniging vervuld. Al geruime tijd werd de wens gekoesterd om te komen tot een mennerij. maar vanwege het ontbreken van het voornaamste attribuut (het wagentje) bleef het bij die wens. „Nu was daar plotseling die onverwachte gelegenheid om in het bezit te komen van een showwagentje en die kans hebben we niet voorbij laten gaan", vertelt Anton Hanse. Wat was namelijk het geval. Tijdens watjedoet,jeverkooptmy datwagen- bet jubileum-concours werd er ook een aangespannen nummer verzorgd door miters van de Walcherse vereniging Oranjezon uit Vrouwenpolder. Ver voersproblemen op de dag van het concours noopten de heer Vos van Oranjezon de volgende dag terug naar Rcnesse te komen om een showwagen- tje op te komen halen. „Wat wil nou het geval", zegt Anton Hanse. „Toen Vos de Zeelandbrug over wilde bleek hij zijn portemonnee vergeten te hebben. Na veel gescharrel en gezoek kwam Vos tot een totaal be- ig in klein geld, dat hem in de gele genheid stelde richting Schouwen te rijden. De weg terug zou zichzelf wel oplossen, dacht Vos op dat moment", vertelt een glunderende Hanse. „Enfin, Vos komt bij ons aan en laadt ajn wagentje op. Na dit gedaan te heb ben vertelde hij tegen een van ons, wat rich bij de Zeelandbrug had afge speeld en wat hem stond te wachten wanneer hij terug moest (zijn wissel geld was immers op). Onze man stelde op dat moment Vos een zeer heldere oplossing voor, door te stellen: Weetje tje. Ik betaal contant en jij kunt terug over de brug. Simpel. Burgemeester Na wat wikken en wegen besloot Vos in te gaan op het aanbod en in feite was op dat moment de mennerij van de Schouwse Ruiters een feit. Daarna is alles zeer snel gegaan. Juist in die tijd moest de gemeente Middcnschou- wen een nieuwe burgemeester inha len. De Zierikzeese wethouder voor sportzaken De Boer was benoemd en zou door de bevolking in een rijtuig worden ingehaald. „Maar. de heer De Boer had nogal een behoorlijk kroost, hetgeen problemen opleverde. Ieder een kon namelijk geen plaats vinden in het rijtuig. Omdat ons showwagentje er toch maar stond te staan, heb ik toen aan geboden bij te springen", gaat Anton Hanse vlot vertellend verder. .Alles is die dag voortreffelijk verlo pen, maar ineens was iedereen gechar meerd van het aangespannen rijden. Mjjn gedachten gingen toen terug naar de heer Vos. Vos was docent bij het landbouwschap en organiseerde overal cursussen op paardengebied. In een eerder stadium had hij bij de Schouwse Ruiters al eens een cursus 'Toileteren en paardengebruik' gege ven. Ik ben toen met hem in contact getreden, met het verzoek of hij er wat voor voelde een cursus 'Aangespan nen rijden' te komen geven. Vos wilde dat onmiddellijk, „maar bedenk wel. dat er minimaal twaalf cursisten moe ten zijn" verzekerde hy. Dat leek in eerste instantie een pro bleem, maar na wat vragen en noteren kwamen we tenslotte aan 28 cursisten. Aanvankelijk stonden we perplex en wisten niet wat nu te doen. omdat we niemand wilden teleurstellen. Vos los te het probleem echter heel eenvoudig op en besloot vrydags een dubbele cur sus te gaan verzorgen. Zoc oende is Vos iedere vrijdag van s morgens vroeg tot 's avonds laat bij ons bezig. En hoe", lacht Hanse. „Iedereen is dol-en- thousiast. Er is nog niemand afgeval len van de cursus en er lopen er zelfs bij. die bewust zouden willen zakken tijdens het examen, dat op 31 januari en 1 februari wordt gehouden, om er winning van de Delta Sporter alleen maar meer glans geven. Kampioen worden bij afwezigheid van een ander is geen schande, want dan had die te genstrever maar op moeten komen da gen. Toen vorig ook met aan afwezig heid van Piet Vonck". Ook Blom zelf wilde zondagmorgen wel toegeven, dat er een wijziging in de plannen zal komen. „Zeker is, dat ik naar de Galgecross zal gaan in West duin. Door me dan zodanig te klasse ren. dat ik boven de 500 punten kom. dwing ik Piet Vonck om in ieder geval vyf crossen te lopen, hetgeen inhoudt, dat ook hy zijn plannen zal moeten wij zigen om eventueel kampioen te wor den. Vonck gaf in een eerder stadium te kennen, dat de laatste tweede cros sen voor de crosscompetitie met in zijn planning passen. In een van de twee zal hy echter moeten starten wil hy my van de titel af houden". Succes Dat de achtste Delta Cross een succes was in organisatorisch opzicht wilde Wim Schot nog wel even staven met wat cijfers. In totaal verschenen 550 atleten en atletes aan de starL Hiervan deden 340 atleten mee aan de diverse wedstrijd-elementen en 210 aan de prestatieloop. Van de 340 wedstrijdlo pers waren er 322 van Zeeuwse kom-af, hetgeen een absoluut record is in de Zeeuwse cross-geschiedenis. Het vori ge record stond op naam van de on langs gehouden Sint Nieolaas-cross in Middelburg- Hier vertrokken in totaal 312 Zeeuwen. Simon Blom HetDella Sport-vijftal houdt lachend een oogje in het zeil, naar hetgeen de concurrentie presteert. V.r.n.l. Astrid Verspeek. Marianne Berrevoets (half gedraaid). Erna van de Spek, Monique van de Spek en tweeling-zusje Astrid van de Spek. Zaterdagmiddag hebben de Delta Sport-turn- sters tot 12 jaar er in sporthal Onderdak geen twij fel over laten bestaan, wie de sterksten zijn in de «enws Brabantse turnkring. Carianne Berre- T«ts, Erna van de Spek, Monique van de Spek, Astrid van de Spek en Astrid Verspeek eisten in mm volgorde de eerste vijf plaatsen voor zich op ln het individueel eindklassement, terwijl van zelfsprekend ook de ploegenwedstrijd een Schouwse overwinning opleverde. Met ruim 20 punten voorsprong op naaste belager Volharding n"Goes, kan er eigenlijk nauwelijks nog van con ventie worden gesproken, ha het eerste onderdeel leek het er nog helemaal op, dat Delta Sport zo zou gaan sollen met zijn teenstanders. Op de balk ging nogal het een en ander mis, hetgeen resulteerde in een overwinning voorde ploeg uit Goes. De beste individuele presta- tjewerd geleverd door de Goese Monique de Vries, tananne Berrevoets moest op dit onderdeel genoe gen nemen met een derde plaats. Zij noteerde voor naar doen een lage score: 7,70. Per ploeg won Goes: WW punt tegen 31,55 punt. ••t* zenuwen speelden hier een erg grote rol", ™^nde trainster Ria Koster. „Het is pas de eerste «Mstrijd van het seizoen en dan zijn zenuwen een normaal verschijnsel, maar vandaag hadden ze wel grote gevolgen". «t falen op de balk werd tijdens de overige oefe nen meer dan voortreffelijk goedgemaakt. Voor- i «tijdens de vrije oefening kon het publiek genieten an voortreffelijk turnen. Alle vyf Delta Sport-turn- haalden 8 punten of meer. Absoluut uitblink- v^erd de kampioene van 1979 Carianne Berre- oats. Met 8.85 punt bleef zy drietiende voor op ~TS Van de Spek De tweeling-zusjes Astrid en Mo- trwiVan sPelc noteerden 8,40 en 8,25 punten. "Jill Astrid Verspeel (de emge Delta Sport-debu- «ntei er met 8 punten rond ook nog best mocht azen. Alleen Monique de Vries van Volharding kon de Delta Sport-meisjes nog enigszins benade ren met 7,60 punt. De meeste overmacht liet de oud-kampioene Ca rianne Berrevoets nog zien op het onderdeel brug, Drie Delta Sport-meisjes op het podium tijdens de Zebraturnkampioenschappen. V.l.n.r. Erna van de Spek. kampioene Carianne Berrevoets en Monique van de Spek. Met 8,80 punt bleef zij alle andere deelneemsters een straat voor. Met 7,60 punt werd Erna van de Spek haar naaste belaagster, terwijl Astrid Ver speek tot 7,10 punt reikte. Op het onderdeel paard- sprong ging de individuele overwinning toch wel enigszins verrassend door Erna van de Spek. die 8.55 punt noteerde, gevolgd door Monique van de Spek en Carianne Berrevoets, die 8,40 en 8,35 punt noteerden. De twee andere Delta Sportsters reikten beiden naar 7,85 punten. In de eindstand werd de regerend kampioene Ca rianne Berrevoets ruimschoots opnieuw kampioe ne De op Papendal stage lopende turnster behaal de in het laatste jaar, dat zy in deze categorie tot 12 jaar mocht uitkomen totaal 33,70 punten. De twee de plaats in het eindklassement werd verrassend ingenomen door Ema van de Spek, die haar zusjes Monique (lid van de regionale training) en Astrid (lid trainingsgroep KNGV op Papendal i ruim voor bleef. De reeds in een eerder stadium gedane veron derstelling van Ria Koster werd hiermee bewaar heid. De gezusters Van de Spek scoorden achter eenvolgens 30,60.29,65 en 29,30 punten. Debutante Astrid Verspeek reikte met een voorbeeldige 28,40 punten naar de vy fde plaats in het eindklassement. Er kan na de wedstrijd van zaterdag genist gesteld worden, dat Delta Sport heeft gedaan, wat er van hen verwacht werd gewonnen. Toch is het spijtig te moeten vaststellen, dat er buiten Delta Sport erg weinig tumtalent op komst schynt te zyn. Waar schijnlijk houdt dit in. dat de Schouwse ploeg ook in 1981 vast een optie op de titel heeft, omdat er in ieder geval nog drie van de vijf meisjes van de huidi- ge ploeg zullen zyn, Voor Carianne Berrevoets en Erna van de Spek staat de overstap naar een oudere leeftijdsgroep te wachten, maar Astrid en Monique van de Spek en Astrid Verspeek vallen dan nog bij de jongste leeftijdsgroep. Dat lykt een geruststel lende gedachte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 45