GEEN VOORSCHOT kuifje Schouwen Duiveland Extra STRIP EN SPEL O-THEEK IN BRUINISSE SUCCES restauratie grote kerk zierikzee kan toch gewoon voortgezet worden weigering van het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland (het college van gedeputeerde staten) om de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een voorschot van enkele honderddui zenden guldens te verstrekken, zal geen vertraging opleveren van de res tauratiewerkzaamheden aan de Nieu we of Grote Kerk in Zierikzee. Wel kan de houding van het college van gs - wanneer provinciale staten het stand punt overnemen - de stichting een ver liespost van maximaal honderddui zend gulden opleveren. Het dagelijks bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken is nogal gebelgd over het standpunt dat gedeputeerde staten van Zeeland hebben ingenomen. Zoals eerder in de PZC gemeld, is het dagelijks bestuur- van de provincie niet van plan om een bedrag van ongeveer zes ton voor te financieren. De stichting knjgt dat geld van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM). Probleem is echter, dat het pas in 1981 en in 1982 zal worden uitbetaald. Vandaar het beroep van de stichting op.de provincie om het geld zolang voor te schieten. Dat zijn gedeputeerde staten dus niet van plan Vorige week zei gedeputeerde J. P Boersma tijdens een statencom missievergadering. dat de provincie daar gewoonweg niet aan kan begin nen. Want. zo redeneren gs. het zou al leen maar precedenten scheppen. Of anders gezegd dan kan de provincie wel aan de gang blijven. Boersma be toogde tijdens die commissievergade ring dat de provincie niet genoeg geld heeft om dit soort zaken tijdelijk van het rijk over te nemen En de gedepu teerde gaf het rijk meteen een veeg uit de pan, omdat het fundamenteel tekort zou schieten bij het scheppen van mo gelijkheden voor de restauratie van ou de monumenten. verkeerde keelgat Vooral dat laatste is bij de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in het verkeer de keelgat geschoten. Omdat, zegt stichtingsvoorzitter mr J. van Aartsen (oud-commissaris van de koningin in Zeeland), het zeker in dit geval vol strekt onterecht is het ministerie ook maar iets te verwijten. Integendeel, vindt mr Van Aartsen, het rijk heeft zelfs alle mogelijke medewerking ver leend. En wanneer de gedeputeerde - zegt Van Aartsen - van alle feiten op de hoogte zou zijn geweest, dan had hij die opmerkingen nooit geplaatst. Dit zijn die feiten. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken werd op 1 oktober 1976 opgericht. De stichting heeft zich ten doel gesteld om in een zo breed mo gelijke kring belangstelling te wekken voor historische kerken. De stichting wil be dreigde kerkgebouwen eventueel opkopen om ze te restaureren. De Nieu we of Grote Kerk in Zierikzee is het eer ste project, dat de stichting aanpakt. In 1977 gingen de leden van de hervormde gemeente Zierikzee ermee akkoord, dat het monumentale kerkgebouw voor een symbolische prijs aan de stichting werd overgedragen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de kerk voorlopig wat provisorisch water- en winddicht te maken. Dat zou 214.000 gulden gaan kosten. De rijksdienst monumentenzorg be loofde vlot om de helft van dat bedrag voor zijn rekemng te nemen Maar bij nader inzien leek het 't stichtingsbe stuur toch niet zo'n prima idee om met enig eenvoudig lapwerk te volstaan En zo werd besloten om te proberen met- een maar over te gaan tot een grondige restauratie van de buitenkant van de kerk. Kosten 1.2 miljoen gulden Op nieuw aangeklopt bij de rijksdienst mo numentenzorg en daar zagen ze er de redelijkheid wel van in. Soepeitjes werd een subsidie van 50 procent (600.000 gulden dusi toegezegd Alleen, het rijk kan dat geld niet êén-twee-drie be schikbaar stellen De uitbetaling van die subsidie zal pas in 1981 en 1982 ge beuren. De gemeente Zierikzee maakte een gebaar en besliste om in plaats van de gebruikelijke 30 procent met 35 pro cent subsidie over de brug te komen. Van de provincie komt een subsidie van 10 procent, rest er 5 procent (65.000 gul den) voor de stichting zelf. En ook die 65.000 gulden heeft de stichting inmid dels bij elkaar. Tot zover liep alles als een trein. Totdat gedeputeerde staten roet in het eten gooiden, door het ver zoek van de stichting om de door het rijk toegezegde zes ton voor te financie ren, te torpederen. lening De leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken hebben niet alleen grote moeite met de motivatie van het college van gs, ze hebben zich vooral gestoord aan de uit latingen van gedeputeerde Boersma aan het adres van het rijk. Want. zegt stichtingsvoorzitter Van Aartsen, uit alles blijkt dat het rijk juist al het mo gelijke heeft gedaan om een restaura tie van de Nieuwe of Grote Kerk in Zie rikzee mogelijk te maken. Indien provinciale staten het advies van gs zullen volgen en daarmee het verzoek van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken naast zich neerleggen, bete kent dit dat de stichting een lening af moet sluiten. En dat kan de stichting een renteverlies van maximaal hon derdduizend gulden opleveren. Een week of wat geleden is een begin gemaakt met de uitvoering van de eer ste fase van de restauratie van de Grote Kerk. Die werkzaamheden zullen als al les een beetje meezit nog m de loop van dit jaar kunnen worden afgerond Wan neer het tweede gedeelte van de restau ratie (het interieur) zal kunnen worden aangevat, is nog niet bekend Wel hoopt het stichtingsbestuur de hele restaura tie in de tachtiger jaren tot een goed eind gebracht te hebben. De totale restauratiekosten worden op ongeveer dne miljoen gulden begroot. Stichtingsvoorzitter t belgd J van Aartsen en bestuurslid Van der Perk: nfiNDERDAG 17 JANUARI 1980 Asterix, Kuifje, Lucky Luke, Suske en Wiske... de striphelden hebben Bruinisse veroverd. Iedere maandagavond tussen half zes en zeven uur verspreiden de getekende striphelden zich onder de Bruse jeugd. „En wie weet durft pa ook weieens zo'n boekje open te slaan", vermoedt Theo Kriger. Hij is één van de vijf leiders en initiatiefnemers van de 'Strip-en Spel-O-Theek' in Bruinisse. Een trotse leider, want het loopt goed met de uitleen van strips. Iedere week komen ruim 75 jongeren tussen de drie jaar en 'dik-in-de-twintig' met wat kwartjes op zak in de dozen snuffelen. De Bruse strip-o-theek bestaat alweer éenjaar. Na afloop van dat eerste jaar blijkt het initiatief goed bij de jeugd te gjn aangeslagen. Theo Kriger vertelt: „We begonnen met slechts vijf regelma tige bezoekers. Daarvan komen er nog steeds twee iedere maandagavond naar het verenigingsgebouw. In de loop*van het jaar is het aantal jongeren behoor lijk toegenomen. Per week worden zo'n vijfhonderd boeken uitgeleend." Het idee om met een strip-o-theek te beginnen werd zo'n twee jaar geleden geboren bij een aantal medewerkers van de Bruse jongerensocièteit. Een groep acht tot twaalfjarigen kwam ie dere zaterdagavond in het verenigings gebouw bij elkaar. Enkele kinderen gre pen met grote geestdrift naar de paar stnpboeken die daar voorhanden wa ren. Aanleiding, voor met name Theo Kriger. om het idee van een strip-o- theek wat verder uit te broeden. tijdrovend werk Met het groeiende bezoekersaantal nam ook het assortiment stripboeken toe. „We hebben er nu al ongeveer 3500. Daarvan moeten nog bijna duizend strips in de uitleen worden opgeno men. Een nogal tijdrovend werkje", zegt Theo, in het dagelijks leven werk zaam bij een bakker in Oude-Tonge. In spelen op de verschillende leeftijds groepen is een reden van die uitbrei ding. Daarnaast natuurlijk bijblijven en voldoen aan de vraag. Die formule werkt, en daar draagt het tegenwoor dig weinig waardevolle kwartje per strip het zijne bij. Het spreekt als een bock dat het succes van de stripuitleen andere mogelijkheden oproept. En die zijn er dan ook gekomen. De stripboeken liggen tegenwoordig naast de 'actieve' gezelschapspelen. Ook dat slaat aan. Zestig spelletjes kunnen tegen betaling van minimaal één en maximaal vijf gulden worden meegenomen. Van alles ligt er tussen, schaakspelen, ganzebordspelen en zelfs een miniatuur flipperkast. Daarmee kreeg Bruinisse er een Spel- O-Theek bij. 'Uniek in Zeeland', vindt Theo Kriger. Hij denkt dan met name aan de combinatie strips met spelen. En om het nog mooier te maken moeten in de nabUe toekomst bovendien mu- ziek-cassettes in het uitleenbestand worden opgenomen. Helemaal nieuw is dat niet. Ook nu al hebben verschillen de boekwerkjes een cassette of gram mofoonplaat bij zich ingesloten. „Het zijn echter alleen de allerkleinsten die daarvoor in aanmerking komen", laat Theo weten. Zijn plannen voor de 'Cas- sette-O-Theek' gaan veel verder. „De popmuziek moet aan bod komen". De groei en de nieuwe plannen maken het wel noodzakelijk dat naar een an dere ruimte wordt uitgekeken. Het verenigingsgebouw en soos 'De Pul' ra ken te klein. Een nadeel van het vereni gingsgebouw is tevens de tijdsspanne waarbinnen alles opgezet, uitgeleend en afgebroken moet worden, in totaal maar drie uur. Een nieuwe behuizing komt er overigens wel aan. Theo denkt dat de uitleen er deze zomer in kan trekken. Het nieuwe gebouwtje komt naast de huidige jeugdsoos bij de voor malige zuiveringsinstallatie. Tot zo lang blijft het dus behelpen in het ver enigingsgebouw. Gezellig is het wel, 's maandagsavond tussen half zes en ze ven. Naast het lenen van boeken of spelletjes fungeert de strip- en spelo- theek tevens als ontmoetingsruimte. Veel jongeren wachten op elkaar en trekken er gezamenlijk op uit wanneer de uitleen gaat sluiten. De kleintjes ko men onder begeleiding van vader of moeder. Naar hartelust kunnen ze zoe ken in de dozen met boeken. De ouderen laten pa of moe thuis en treden aan met vriend of vriendin. Zij zoeken wellicht wat bedachtzamer, maar komen vaak op de bekende strips uit Theo Kriger noemt 'Suske en Wis ke' als de meest gelezen striphelden. 'Michel Valiant' komt op een goede tweede plaats. „Minder belangstelling tonen de Bruse jongeren voor de bijbel in stripvorm", aldus Theo. Een aantal boeken is niet voor de uitleen bestemd. Daaronder zitten de 'spelen-boeken, met de bekende en onbekende spel letjes voor regenachtige dagen. fantasie Theo leest zelf ook strips. De meeste uitleenstrips heeft hij al uit. Hij vindt het lezen van stripboeken een nuttige bezigheid. „Een stripverhaal laat veel over aan de eigen fantasie. In een goede strip kun je bovendien erg veel zien", meent Theo. Echte leesboeken heeft de strip-o-theek niet. Daarvoor moet je bij de bibliotheken in Bruinisse zijn. Theo ziet de stripuitleen daarom ook niet als concurrentie voor de twee Bru se Bibliotheken. „Trouwens de combi natie met de gezelschapsspelen en in de toekomst de cassettes maakt het uitlccneentrum van de jongerensociè teit tot iets unieks", zegt Theo. Indirect krijgt de uitleen een subsidie van het gemeentebestuur. De Bruse jongerensocièteit. waaronder de strip- en spel-o-theek valt, wordt namelijk door dit gemeentebestuur begunstigd met een bijdrage in de kosten. Een aparte subsidie voor de uitleen is mo menteel nog niet zo noodzakelijk. Voor lopig wordt nog zonder verlies gewerkt. Theo Kriger heeft dus alle reden om trots en tevreden over de strip-o-theek te zijn. „In Rotterdam-Zuid hebben ze er ook één. Die komt maar net aan de 125 regelmatige bezoekers. Bruinisse is niet zo groot. Komen er dan toch zo'n 75 jongeren dan mag je niet klagen", ver telt Theo. Reden om ermee door te gaan. Aan de strips zal het met liggen. De getekende vrienden hebben hun weg in Bruinisse gevonden. Wie weet verschijnt binnenkort een nieuw al- bum...'KuiQe in Bfu' ■rr.'f- jWBLIVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43