150 jaar 'kunst en 9 kijk dier CURSUS ZIERIKZEE WORDT IN MEI EN JUNI 'MUZIEK STAD' 'JE KUNT PAS SCHIETEN ALS ER WILD IS..... Schouwend Duivsland Extra een alternatieve pot op het vuur De koninklijke harmonie 'Kunst en Eer' uit Zierikzee maakt zich op om het 150-jarig bestaan te vieren. 'Kunst en Eer' behoort tot de oudste muziekkorpsen van ons land. Bij de KNF (koninklijke Nederlandse federatie van muziekverenigingen) zijn slechts vijf korpsen aangesloten die dezelfde eerbiedwaardige leeftijd als 'Kunst en Eer' hebben bereikt. In het kader van het jubileum zal 'Kunst en Eer' de eerste helft van dit jaar tal van festiviteiten organiseren. Meer dan een jaar geleden werd een commissie gevormd uit bestuursleden van de jubilerende vereniging, aange vuld met een aantal inwoners van Zie rikzee. die 'Kunst en Eer' een warm hart toedragen. Die commissie heeft zich ge bogen over een voor de vereniging pas send jubileum-programma. En dat is nu bijna rond. In de maanden mei en juni zullen tal van evenementen op touw gezet wor den. Uiteraard zal het jubilerende 'Kunst en Eer' een belangrijk aandeel hebben in het programma. Daarnaast echter zullen diverse bekende muziek- en showkorpsen zich laten zien en ho ren Er zullen rondgangen door Zierik zee gemaakt worden, en er zijn concer ten en shows in of bij de muziektent aan het Havenpark gepland. Ook andere vormen van muziek worden in het pro gramma opgenomen: zo zullen onder meer carillonbespelingen en een orgel concert op het orgel van de Gasthuis- kerk onderdeel uitmaken van het eve nementen-programma. Naast de muzi kale rondgangen van verschillende korpsen, waarbij tal van straten wor den aangedaan, zullen de concerten en shows in het centrum van Zierikzee gra tis toegankelijk zijn. festival Zaterdag 21 juni vindt de afsluiting van het hele jubileumgebeuren plaats. Dat wordt een puur Schouwen-Duive- landse aangelegenheid; een festival met ei landelijke muziekkorpsen, 's Avonds verzorgt de showband met ma jorettes van 'Rust Roest' een muzikale show, waarna als finale 'Kunst en Eer' samen met een aantal koren van Schouwen-Duiveland een programma verzorgt. Tussen alle hoogtepunten door weefde de jubilerende vereniging nog een drietal openlucht-wijkconcer- ten, namelijk op de woensdagen 14 mei, 4 juni en 11 juni, respectievelijk in de wijken Poortambacht, plan Malta en plan Buyse. Het exacte programma zal bekend wor den gemaakt in een programmaboekje, dat gratis over heel Schouwen-Duive land wordt bezorgd. Naast het pro gramma van jubileum-activiteiten zal het boelge nog een hoeveelheid infor matie over 'Kunst en Eer' en de historie van het korps bevatten. Bovendien worden in het boekje gegevens opgeno men over alle verenigingen, die een aan deel vervullen in de jubileum-festivitei ten. Voor de liefhebbers van harmonie-mu- ziek liet 'Kunst en Eer' een blijvende herinnering aan het 150-jarig bestaan vervaardigen in de vorm van een lang speelplaat. De plaat zal op de jubileu m-datum (23 april 1980) verschijnen. De opnamen werden begin januari ge maakt in de Zierikzeese Willebrordus- kerk. Op deze plaat is 'Kunst en Eer' - deels samen met de drumband van de vereni ging - te horen met een populair, nieuw ingestudeerd repertoire van prettig in het gehoor liggende nummers. De muzi kale leiding was in handen van de korpsdirigent R. J. van Soest. Instruc teur van de drumband: Chr. Knoop. Van deze plaat wordt een beperkt aan tal geperst. Ze zullen de komende we ken door de leden van 'Kunst en Eer' in voorverkoop tegen de prijs van acht tien gulden worden aangeboden. De plaat is gestoken in een hoes met kleu renfoto van fotograaf Johan BeiTe- voets; een opname van het jubilerende korps tegen de achtergrond van een aantal vissersschepen bij de Zuidha venpoort en brug. tekort De financiering van het in vogelvlucht geschetste evenementenprogramma heeft de organiserende commissie bij zonder veel hoofdbrekens gekost. Maar dankzij financiële medewerking van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale en van een aantal verenigingen, organisaties, banken, bedrijven, mid denstanders en particulieren in en bui ten Zierikzee zijn ze een heel eind geko men. Desondanks laat de begroting op dit moment nog een niet te onderschat ten tekort zien. De gemeente Zierikzee zal in elk geval een deel van het even tueel ontstane tekort voor haar rekt ning nemen. 'Kunst en Eer' en de drumband moge niet mopperen over de toeloop ir jeugdige leden. Daar kleeft echter te 'nadeel' (of nadeel...) aan: de instrume- ten en uniformen moeten regelmate vervangen of aangevuld worden, Endr kost ook een hoop geld. Vandaar oi dat ze bij 'Kunst en Eer' bijzonder lukkig zijn met een aantal schenking® voor dit doel, ter wijl ook het Anjs- fonds een subsidie heeft toegezegd!* gemeente Zierikzee heeft onlangs s duidelijke verbetering aangebracfc'; de subsidiering van 'Kunst en Eer Een beslissing, die - uiteraard-doom I muzikanten met gejuich is begroet.fc toch kampt het instrumentenfondsntg steeds met een tekort. En dat betekent dat de benodigde nieuwe instrumenten nog niet kunnen worden aangeschaft DONDERDAG 17 JANUARI 1980 Leen Koper:...door fotograferen dwing je jezelf tot kijken. Het kwam eigenlijk allemaal door die diepvriezer. Ze hebben een eigen groen tetuintje achter hun huis. En daarom, zo spraken Ted en Leo Stigter uit Noord- gouwe zo'n vijf jaar geleden tegen mekaar, moest er maar 's een diepvricskast komen. Want dat zou reuze handig zijn om al die boontjes en sla in op te bergen. Nou, en dat gebeurde dus. Puik idee, zeiden de buren ook. Moesten ze ook meteen maar een half varken inslaan. Practisch en bovendien voordelig. Dat half varken kwam er ook. „Als je zag hoe dat binnengebracht werd. Drabbig spul in emmers. Ik dacht, dat ik over m'n nek ging. Dat ziet er heel anders uit, dan wanneer je twee karbonaadjes bij de slager haalt". Maandenlang hebben ze in Huize Stigter varkensvlees zitten kauwen. Tot ze het niet meer konden zien. De Zierikzeese fotograaf Leen Koper (31) exposeert tot 8 februari in Galerie Nobel aan de Lange Nobelstraat in zijn woonplaats. Leen Koper is sedert een jaar of vijf beroepsfotograaf. Hij werkt voor een fotozaak in Zierikzee. Maar in z'n vrije tijd schiet Leen Koper in het windjack en de laarzen. Dan gaat hij er op uit. De camera over de ene de combi tas over de andere schouder. En het gebeurt hem vaak genoeg, dat hij uren op pad is geweest zonder met ook maar éen plaat thuis te komen. „Je kunt pas schieten als er wild is". Leen Koper fotografeert bij voorkeur geen mensen. Want dat moet hij in z(jn dagelijkse werk al meer dan genoeg doen. Het is voornamelijk landschaps- werk. wat Leen Koper maakt, zwart-wit foto's, die hij later met de hand inkleurt met pastelkrijt. Hij noemt zichzelf een 'pure estheet', die het beeld zo zorgvuldig mogelijk op het matglas tracht te componeren „Ik ben niet tevreden met dingen, die 'an sich' mooi zijn. Ik probeer er een waarde aan toe te voegen om de subjectieve waarneming overdraagbaar te maken". Hij heeft een hekel aan foto's met een 'boodschap', houdt ook niet van foto's waarbij je moet nadenken. „Ik probeer een uiterste soberheid te betrachten bij mijn beeldopbouw. Hoe minder op de foto. des te sterker de zeggingskracht". „Veel mensen vinden zichzelf een foto graaf. omdat ze veel geld hebben uitge trokken voor een camera. Maar als ik een penseel koop. kan ik ook niet schil deren... Een goeie fotograaf is een kijk dier. Door fotograferen dwing je jezelf tot kijken, en soms leer je het". Z'n favoriete fotografen zijn Ansel Adams. Paul Strand, Jeanloup Sieff, Edgar Winston en uit eigen land Toon Fey, Peter Schutte, Wim Noordhoek en Wim Riemens. De expositie van Leen Koper is gisteren van start gegaan. De tentoonstelling omvat vooral land schappen. gevels en interieurs. Het is overigens een van de laatste exposities in Galerie Nobel. De galerie gaat bin nenkort dicht. Het grootste gedeelte hebben ze wegge geven. Aan vnenden en kennissen. Sindsdien komt er bij de Stigters geen lapje vlees meer op tafel En sindsdien is handwerklerares Ted Stigter zich ook gaan verdiepen in alternatieve voeding. En. zo is ze tot de conlcusie gekomen, dat het veel gezonder is voor een mens. Ted Stigter: „Als Je met mensen over dit soort dingen praat, dan krijg je al gauw reacties te horen van: 'daar word ik helemaal gek van. d'r is zoveel niet goed voor een mens. als je je dat alle maal moet gaan aantrekken, dan mag je helemaal niks meer eten'. Maar Ted Stigter weet beter. „Alsje eenmaal weet waar je allemaal op moet letten, dan zul je zien dat er toch nog genoeg overblijft en dat het ook heel lekker kan zijn" heilzaam Ted Stigter is overtuigd geraakt van de heilzame werking van de 'Moerma n-therapie'. waarbij er vanuit wordt gegaan dat de oorzaak van kanker ligt in een verkeerde voeding en leefwijze. Zieken, die een speciaal dieet geba seerd op de 'Moerman-therapie' willen volgen, kunnen bij Ted Stigter terecht. Ook mensen met rheuma bijvoorbeeld, kunnen daar baat bij hebben". Samen met haar vriendin Joke Ense- rmk ging Ted Stigter kooklessen geven. Daar werden (uiteraard) alleen gezonde potjes op het vuur gezet. Belangstelling genoeg En vandaar het idee van Ted Stigter om een cursus over gezonde voeding te geven. Ook de belangstel ling daarvoor is redelijk. De cursus duurt drie avonden en wordt gehouden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee. De eer ste cursusbijeenkomst was afgelopen dinsdagavond. De cursus wordt aanstaande dinsdag avond voortgezet. Er zullen dan ook dia's over de 'Kleine Aarde' worden ge draaid. De laatste cursusavond is dins dagavond 29 januari. De aanvang is acht uur. Mocht het een succes worden, dan zal Tcd Stigter zeer beslist in de toekomst nog iets dergelijks op touw zetten. Dinsdagavond is de eerste cursusbijeenkomst gehouden. Ted Stigter:. i. over dat heel lekker kan zijn....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 42