overleven onder deken van kou ZEND-AMA TEUR Schouwen Duiveland Extra Het wemelt de laatste tijd van zend-amateurs, me nigeen is in het bezit van een minieme zendinstallatie en beweegt zich hiermee als zijn tweede ik door de ether Een opwindende liefhebberij'. Maar ook de ether is gereglementeerd, lang niet vrij. ook daar gelden wetten en bezicaren. Er wordt de amateur een 'veldje'toegewezen, begeven ze zich daarbuiten, dan te het mis. weg apparatuur, de amateur wordt gede gradeerd tot etherpiraat. Er wordt dan ook wat af ge mopperd in kringen van zendamateurs. 'Hier is Pao-Paa T., kunt u mij verstaan? Over.'Een hevig gekraak in de luidspreker en dan Hallo Pao- Paa T„ ik kan u goed verstaan. Over. 'Grote goed heid, was dat alles? Vond Pao-Paa te T. daar nu zoveel verrukking in? Wat een dorre conversatie, soms riep hij wel tien keer achter elkaar hetzelfde zonder ook maar een aasje respons te ontvangen En met alleen hier, waar ik zat te werken naast zijn mini-studio hoorde ik het eentonige geweeklaag, thuis ontvingen we over de radio Pao ook. 'Daar heb je die akelige vent weer'zei mijn moeder dan. 'wat wil hij toch?'. We waren het allemaal met haar eens We werkten beiden bij hetzelfde bedrijf, maar het en thousiasme van de radioamateur zoals de zendge machtigden toen eenvoudig werden genoemd, kon ik niet delen, ik had een flitsend gesprek verlangd. Een pril verbaal contact dat uit enkele woorden bestond, en dan nog voornamelijk een codenaam inhield, ook al was het met iemand over de landsgrens, kon me OP DE PONTENEUR niet in extase brengen Enkele dagen later prijkte een kaart, verzonden als bevestiging van hel contact, naast andere aan de ivand. Weer een trofee erbij, hoe meer, hoe liever. Het gebeurde in de gloriedagen van de vooroorlogse radio, meer nog. van de radiodistri butie. een rustige tijd. zonder gijzelingen en geweld dadigheden vlak naast de deur. ze vonden natuurlijk toch wel plaats maar door gebrekkige communicatie hebben velen er nauwelijks weet van. De opmars van de radio bracht daar wel grote verandering in. De man om wie het hier ging had een radiobrem.zeer vernuftig, een vroege ra'diotechnikus. hij kon alles op dat gebied bouwen en repareren. Ook het zendappa raat had hij zeifin elkaar gezet, naar ik meen was de microfoon van papier-mache vervaardigd En daar vloog hij dan dagelijks de ether mee tn. hopend op een broeder in de kunst. V/ilje ook eens', vroeg hij me op een keer. Welja', zei ik. meer uit beleefdheid dan lust. want je moet nooit een domper op iemands vervoering zetten. Het was meteen raak. ik hoefde de code maar een keer in te spreken Uit de eindeloosheid van de ether meldde zich een zendgemachtigde uit Horst, in Lim burg. Een prettige mannenstem, ik ivas opeens niet meer van de microfoon weg te slaan en graaide hem terug uit handen van de wettige zendgemachtigde die hem van me over wilde nemen Ik kwam veel meer te weten dan alleen de code van de Limburgse zend amateur. Twee weken later stond hij met zijn motorfiets bij ons voor de deur. Jan D. uit Horst, met zwart krullerig haar. van beroep timmerman, zend-amateur in zijn schaarse vrije uren. Een gelukkig sterveling en wat bleek? Niet alleen in de ether, maar ook op het geeste lijk vlak zaten we op hetzelfde golfbereik. Zend-amateurs. laat u ntet ontmoedigen door wat ongenoegen over toegewezen golflengtes De over heid waakt over onze veiligheid moet u maardenken. Nochtans kunnen er boeiende relaties uit een ether contact ontstaan. Jan D is bijgezet in het panopticum van mjjn beste herinneringen. Janneke Dierx Harms. De winter laat de laatste dagen voor het eerst weer zijn ware gezicht zien. Kreken en sloten zijn bedekt met een laagje ijs. Het berijpte landschap verstilt tot een silhouet. Het levensritme in de natuur daalt tot het strikte minimum. Overleven ondereen de ken van kou. I DONDERDAG 17 JANUARI 1980

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41