3 LOONPAUZE IS DIEFSTAL Zuid-Moluks centrum bezet Bisschoppensynode: wacht u voor overdreven pessimisme NS:1979 per saldo een goed jaar Voedingsbonden FNV: EIS: MEER SUBSIDIE Dieven halen vier miljoen uit vliegtuig VERTROUWEN IN GELOVIGEN ONDERWERP Brief rk-dekens MEER REIZIGERS EN MEER GOEDEREN LONDENSE GOUDPRIJS ZAKT WAT nONDERDAG 17 JANUARI 1980 PZC/ binnen-buiten land KIEUWEGEIN (ANP) - De loonpauze van het kabinet is onjuist en onrechtvaar dig tn werkt op de afspraken in de zuivelindustrie als regelrechte ioondiefstal. Ditonverwantwoorde beleid dient door de tweede kamer te worden afgewezen. De volledige verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de brute looningreep van de regering wordt gelegd bij deze overheid. Dit staat in een unaniem door de leden van de landelijke vakgroep zuivel van de Voedingsbond FNV aanvaarde reso lutie. De vakgroep was woensdag in Kieuwegein bijeen om de resultaten van het zulveloverleg met de werkge vers en de invloed van de loonpauze daarop, te bespreken. De acties in de zuivelindustrie zijn. han gende de thans ontstane situatie, vol gens de vakgroep niet beëindigd maar slechts opgeschort. De voedingsbond CNV wil van minis ter Albeda van sociale zaken duidelijk horen, hoe het nu zit met de verwer king van de toeslag van 20 gulden bru to per week van vorig jaar augustus in de vleescao voor dit jaar. Die toeslag voor vuil en onaangenaam werk werd toen na acties in de vleessector be reikt In een telegram aan minister Albeda tscoclale zaken) zegt het Koninklijk Ne derlands Verbond van Ondernemin gen, datdoor de afgekondigde loonpau ze de maandloners worden achterge steld bij de weekloners. Weekloners noen volgens het loonpauzebesluit wel het nieuwe salaris ontvangen, maand loners niet. HetKNOV is bang dat deze achterstel ling van de maandloners nare gevol gen zal kunnen hebben voor de sfeer in de bedrijven. Daarnaast levert de wij- en Procent. op een geheel droog etmaal: 50 rwwi Zeeland zal er van- ^9 mist zijn Het optrekken van deze 9aat ^aar erg moeizaam en het is «mogelijk dat op sommige plaatsen mist de gehele dag blijft hangen. De van a"es 15 een hogedruk- L daarvan de kern gisteren boven 'aV Dit hogedrukgebied wnu m betekenis af. Dit zou kunnen "tonden dat er zondag een nieuwe 0p de kou koml- Tot zondag Inaepas voorde depressies afgesne- Er is vandaag weinig wind en de W""T >can °P Plaatsen waar de optrekt stijgen tot omstreeks het mspunt tojrtndverwachttng: oost 2 tot 3 Beau- drnM de voorui(zichten voor vrijdag: °ogweer, slecht zicht en lichte vorst. H Januari Z°NENMA AN y n op 08.38 onder 16.58 an on nn dfi r.nHor io nc ze van uitvoering van de loonpauze nauwelijks te overbruggen admini stratieve problemen op, zeker voor on dernemers in de kleine en middelgrote ondernemingen, aldus het KNOV. In het telegram aan de minister vraagt het KNOV aan deze ongewenste situa tie zo snel mogelijk een einde te ma ken. Drie van elke tien Nederlanders ver wachten dat VanAgt dit jaar de belang rijkste figuur in de Nederlandse poli tiek zal worden. Dit blijkt uit een opinie onderzoek dat het NIPO eind vorig jaar heeft gehouden onder 982 Nederlan ders. Achttien procent van de onder vraagden zei Den Uyl als de belangrijk ste politicus van 1980 te zien en dertien procent noemde Jan Terlouw. MOORDRECHT (ANP) - Ongeveer 25 mensen hebben woensdagochtend het ge bouw van de culturele stichting Hoa-Moa in de Molukse wijk in Moordrecht bezet. De bezetters, die werkzaam zijn of zijn geweest bij deze stichting, willen daarmee protesteren tegen de volgens hen te lage subsidie waarmee zij het centrum draaiende moeten houden, aldus een woordvoerder. Sinds de oprichting zeven jaar geleden draait de stichting op subsidie van het ministerie van CRM Volgens de norm die het ministerie hanteert kan de sub sidie voor 1980 niet hoger zijn dan onge veer 150.000 gulden, de helft van wat is gevraagd. Hoa-Moa kan daar volgens de woordvoerder niet mee werken De stichting is trouwens in het alge meen nogal ontevreden over de handel wijze van CRM. De norm van het minis terie is volgens een verklaring van de actievoerders opgesteld zonder overleg met de mensen om wie het gaat en zon der rekening te houden met de praktijk. „Wat CRM zegt is wet. Na vele jaren met deze situatie genoegen te hebben genomen vinden we nu dat er een punt achter gezet moet worden." aldus de ac tievoerders. Het ministerie van CRM is „zeer ver baasd" over de bezetting omdat de dis- De Paus neemt plaats, toekijkend midden, bisschop Gijssen van Roermond, achter hem bisschop MöUer van Groningen. ROME (RTR) - Dieven die deden alsof zij behoorden tot het vliegveldperso- neel hebben woensdag op het vlieg veld Fiuraieino bij Rome een voor het vertrek taxiënd Zwitsers vliegtuig tot stilstand gebracht, de bagage-afdeling geopend en een bedrag ter waarde van omgerekend drie tot vier miljoen gul den gestolen. Dit heeft de politie mee gedeeld. Twee mannen in een wagen met de let ters A.R.(Aeroporto di Roma) stuurden een radiobooschap naar het vliegtuig met de mededeling dat er een lek in de brandstoltank leek te zijn. Zij gaven de gezagvoerder opdracht tot het laten uitvoeren van een controle. Toen daar- aan gehoor werd gegeven wisten zij de bagage-afdeling te openen en deden zij een greep ln een koffer met geld. Daar op gingen zij er vandoor. Hun auto werd later leeg teruggevonden. Toenhet toestel vertrok, niet dan nadat de dieven per radio hadden gemeld dat 'alles ok'was, wist de gezagvoerder nog niets van de diefstal. Dat ontdekte hij pas toen de verkeerstoren inlichtingen vroeg over het incident. Volgens welingelichte kringen zouden bet geld verzonden zijn door Securmat. een maatschappij die zich specialiseert m het vervoer van waardevolle ladin gen De politie vermoedt dat de diefstal georganiseerd is door mensen die op bet vliegveld werken. (Door onze correspondentj ROME - Het woord 'vertrouwen' weerklonk herhaaldelijk op de Nederlandse bisschoppensynode in Rome tijdens de voortzetting van de discussia over de inleiding van secretaris Lescrauwaet. Het ging daarbij vooral om vertrouwen in de Nederlandse katholieke gelovigen, die „zich nog nooit zozeer als vandaag actief hebben ingezet en zich bewust zijn van hun eigen verantwoorde lijkheid en die van hun bisschop". Daarom, zo werd er gezegd, dient men zich te wachten voor een overdreven pessimisme, dat de indruk kan wekken van een gebrek aan vertrouwen in de gelovi gen, maar is er eerder plaats voor een gematigd optimisme. lichte vorst Droog weer met opklaringen maar ook ""stgebieden. In de ochtend lichte Wtst. Middagtemperatuur om het vriespunt. Zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Dichte tot matige vorst. Uier kans op neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: Awtai uren zon: 1 tot 6. «n.temp.: omstreeks -5 graden. Max temp.:omstreeks 0 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. lüna op een geheel droog etmaal: 80 Procent Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. tn.temp.: omstreeks -3 graden, "tax.temp,: omstreeks 1 graad, ans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans Op de eerste persconferentie na zijn toelating tot de bisschoppenvergade ring kon de bisschoppelijke voorlichter Henk Kouwenhoven weinig meer doen dan een toelichting geven op de officiële samenvatting van de discussie. Over de identiteit van de verschillende sprekers mocht hij geen informatie verstrekken, maar zijn professionele aanpak viel wel te herkennen in het resumé van woens dag, dat een samenhangende discussie vertoonde, tegenover de verwarde en verwarrende brij die de journalisten de vorige dag was voorgezet. Over de gang van zaken op de synode kon Kouwenhoven vermelden dat er sprake is van absolute ontspannen heid en openheid. De discussie is leven dig cn er wordt herhaaldelijk naar mi crofoons gegrepen om fris van de lever (Slot van pagina lj lige aartsbisschop en collega-bis schoppen zijn twee bisschoppen door de leiding van de kerk benoemd" (waarna de brief vervolgt met:'„Vanaf die tijd is er ernstige schade toege bracht aan de collegialiteit van de Ne derlandse bisschoppen en bleken zij, wat hun belangrijk aandeel betreft, niet meer in staat de kerk als „commu- nio" naar voren tc laten komen".) Het begin van deze passage is daarop veranderd in: „De Heilige Stoel heeft twee bisschoppen benoemd wier na men niet voorkwamen onder de kandi daten die door de diocesane kapittels waren voorgesteld en die niet overeen- kwamèn met het advies van de Bis schoppenconferentie". Volgens deken Bruininckx is het con cept in de dekensvergadering van Utrecht unaniem goedgekeurd door al le toen aanwezige dekens. Dat is ook gebeurd in de dekensvergaderingen van Haarlem. Rotterdam, Breda en Groningen. In Den Bosch was ook ie dereen het er wel mee eens, maar om dat men al een eigen soortgelijke actie had, wilde men er de brief niet bij in passen; wel tekende een aantal dekens privé. commentaar of antwoord te geven. De paus, die bij alle zittingen aanwezig was (behalve woensdagmorgen, toen hij verhinderd was door de wekelijkse audiëntie), nam geen deel aan de dis cussie, die hij niettemin met onver flauwde aandacht volgde. Het gesprek ging grotendeels over-de 'communio', de kerkelijke verbonden heid. die op verschillende niveaus werd beschouwd, dat van de gelovigen, van de bisschoppen, van de betrekkingen met het centrale kerkbestuur. Begrip De perschef van de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland meldt dat tijdens de synodezitting werd gezegd dat sommige katholieken in Neder land het idee hebben niet begrepen te worden door deze of gene bisschop of door Rome. In de nieuwe situatie, waarin gezocht wordt naar nieuwe kerkstructuren, te kent zich een polarisatie af „die vooral wordt aangewakkerd door kleine groepjes en blaadjes. De totaliteit ech ter van de katholieke gemeenschap blijft normaal voor wat betreft de inzet van de priesters, de gehechtheid aan het gezag van de paus en het leven van de parochie", zo werd verklaard Een synodevader vertelde dat de gods dienstige situatie in Nederland niet ty perend is voor Nederland, maar ken merkend is voor de hele rooms-katho lieke Kerk. Men moet niet vergeten dat de universele communio niet een aan- hangseltje is van de plaatselijke com munio, maar dat de plaatselijke com munio ook de universele moet verwer kelijken. Dit werd 'van belang' ge noemd voor 'de heilige stoel'. Volgens een andere synodevader is er in Nederland sprake van verminde ring van het geloof in de werkelijke tegenwoordigheid in de eucharistie, het geloof in het offerkarakter van de mis, het geloof in de sacramentele be tekenis van de priester en van een ver mindering van de biechtpraktijk. „De sacramenten worden te zeer terugge bracht tot hun psychologisch aspect Men kijkt meer naar het woord van God dan naar de traditie", zo meende hij. RIJSWIJK (ANP) - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) is onder het motto 'Be wijs je rijbewijs' een voorlichtings campagne begonnen gericht op jonge bestuurders van auto's. In de loop van dit jaar zullen nog acties volgen ge richt op jonge motorrijders en op jonge fietsers cn bromfietsers. Uit de statistieken blijkt dat met name de Jonge weggebruiker bijzonder onge- valskwetsbaar is en men treft in deze leeftijdscategorie dan ook veruit de meeste dodelijke oongelukken aan. Mr. M. Polak, directeur van WN, zei woensdag op een persconferentie in Rijswijk, dat volgens het CBS in de ja ren 1971 tot 1977 gemiddeld 25 procent van het totaal aantal overleden be stuurders van personenauto's tussen 18 en 25 jaar was en voor wat betreft het aantal gewonden was dit percentage 30 De oorzaak van de hogere ongevals- waarde van de jonge automobilist blijkt samen te hangen met zijn per soonskenmerken. „Een zucht naar bra- vour, de bereidheid tot het nemen van grotere risico's en een subjectief vei ligheidsgevoel leiden tot zelfover schatting, waardoor meer risico's wor den genomen", aldus mr. Polak. Directeur Jonkman van het CBR, de net geslaagde kandidaat Allan Cramer uit Zoetermeer en directeur Polka van VVN. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar meer reizigers cn goederen vervoerd dan in 1978. De opbrengsten uit het reizigers- vervoer stegen met zestig miljoen gul den (acht procent) en die uit het goede renvervoer met 47 miljoen gulden (achttien procent). De nieuwe president-directeur van de spoorwegen, drs. L. F. Ploeger, conclu deerde woensdagmiddag op een pers bijeenkomst in Utrecht, dan ook, dat 1979 voor NS per saldo een goed jaar is geweest. Voor de komende jaren verwacht Ploe ger een voortgaande groei. Dat zou pro blemen kunnen opleveren, omdat het materieel dat nu in bestelling is, moet voorzien in de tekorten waarmee NS op dit moment al te kampen heeft. Een ge leidelijke groei zal kunnen worden op gevangen door het geleidelijk 'instro men' van extra materieel. Maar op een acute stijging van de vraag naar open baar vervoer tengevolge van een actute verstoring van de energietoevoer zijn de spoorwegen niet voorbereid In die omstandigheden, aldus Ploeger, zal het moeilijk zijn om bestellingen ge plaatst te krijgen en afleveringen te ver snellen. Er zal dan zelfs rekening moe ten worden gehouden met het vertra gen of stokken van de leveranties die nodig zijn om het bedrijf draaiend te houden. Reserve Ploeger zei, dat er dan ook alle reden is om niet alleen te zorgen voor een 'slagvaardigheidsreserve' waarmee incidentele extra vervoeren kunnen worden opgevangen, maar ook voor beraad met de overheid over de moge lijkheid. een strategische reserve op te bouwen. Die zou moeten bestaan uit al die grondstoffen, produkten cn onder delen, die nodig zijn om de voortgang van het bedrijf gedurende bijvoor beeld een half jaar te verzekeren. Het aantal personeelsleden van NS is in 1979 met ruim tweehonderd gestegen tot 26 600. Ongeveer 1650 mensen ver lieten het bedrijf en er kwamen er 1850 binnen. Voor 1980 wordt gerekend op een uitstroming van 1800 man. Reke ning houdend met verlofuitbreiding en compensatie in tijd voor onregelmatig werk zullen de spoorwegen zeker 200 nieuwe medewerkers nodig hebben. Vooral in de randstad zijn die moeilijk te vinden, met name als het gaat om machinisten, conducteurs en wegon- derhouds- en werkplaatsppersoneel. In 1979 hebben de spoorwegen 22 mil joen ton goederen vervoerd, twintig procent meer dan in 1978. De ontvang sten uit het goederenvervoer stegen met ongeveer achttien procent tot rond driehonderd miljoen gulden. Het grensoverschrijdend vervoer maakt zeventig procent van het totale vervoer uit en dat heeft ook het grootste deel van de stijging voor zijn rekening genomen. De groei deed zich vooral voor in het vervoer van erts. cokes, half- en eindprodukten. ijzer en staal, chemi sche produkten, granen en kunstmest. Het gecombineerd vervoer liep op van 8.800 opleggers in 1978 tot 10.200 in 1979 en het containervervoer groeide met twintig procent en passeerde de 200.000 stuks. Saldo De spoorwegen hebben vorig jaar een bedrag van 2.065 miljoen gulden (1978: 1,987 mini aan ontvangsten geboekt. Daar stond 2.030 miljoen gulden (1.971 min) aan uitgaven tegenover. Het voor delig verschil van 35 miljoen gulden zal waarschijnlijk worden verrekend in de rijksbijdragen, die het afgelopen jaar 895 miljoen gulden bedroegen: 770 min (767) voor het reizigersvervoer en 125 min (138) voor het wagenladtngcnver voer. De ontvangsten uit het rezigersver voer stegen met acht procent tot 765 miljoen gulden, terwijl alle rezigiers samen acht en een half miljard kilome ter in de trein aflegden. Ten opzichte van 1978 betekent dat een stijging met 350 miljoen reizigerskilometers ofwel vier procent. De omvang van het vervoer op enkele reizen en retours groeide met drie pro cent en dat van het vervoer op abonne menten met dertien procent. De nieuwe kaartsoorten - de jaarkaarten, de kor tingkaart en de gezinskaart - doen het goed. Er zijn 95.000 zomertienertoerkaarten verkocht, 11.000 minder dan in 1978. Maar de omzet van de dagtochten en attractiekaartjes steeg met vijf pro cent tot 490.000 stuks. De N'S-wandel- tochten telden 20.000 deelnemers, 2.001 minder dan in 1978. Er stapten daaren tegen 66.000 reizigers op een huurfiets, -1.00 meer dan het jaar ervoor. Het aan tal 60 plus- en 65 plus-kaarten hand haaft zich op ruim 320.000. cussie nog niet is afgerond Op 8 januari is er een bespreking geweest. Daar werd weliswaar geen overeenstemming be reikt, maar de besprekingen waren wat CRM betreft nog open, aldus een woordvoerder. Volgens hem bedraagt dc subsidie aan Hoa-Moa voor dit jaar 155.000 gulden plus een onkostenvergoeding van on geveer 30.000 gulden. Het ministerie gaat wel een aantal richtlijnen in de subsidieregeling veranderen, omdat die op bepaalde punten inderdaad wat verouderd is, aldus de woordvoerder van CRM. LONDEN (Reuter/ANP) - De Londense goudprijs is woensdagmiddag afge maakt op 760 dollar per ounce (31,1 gram), vijf dollar onder het bedrag waarop men 's morgens was uitgeko men. Na de fixing van woensdagmor gen ging de prijs nog wat verder om hoog maar toen besloot een aantal han- delaran blijkbaar dat het tijd werd de buit binnen te halen. De prijsdaling die zich na de middag voordeed werd ten minste volledig toegeschreven aan winstnemingen. De handel eindigde woensdag op 745 dollar bieden tegen 755 dollar laten. In Londense goudhandelskiingen wordt aangenomen dat er van een flin ke prijsdaling van het edelmetaal geen sprake zal zijn zolang het vertrouwen in papiergeld wordt ondermijnd door de politieke verwikkelingen in Afghanis tan. Iran en Joegoslavië. De vraag naar goud is volgens de zegslieden niet al leen afkomstig van banken en andere financiële instellingen die hun bezit aan valuta's ln klinkende munt menen te moeten omzetten, maar voor een be langrijk deel ook van de kleine spaar ders Uit West-Duitsland. Frankrijk en Engeland komen berichten over lange rijen kooplustigen bij zaken waar gou den munten te koop zijn. In Azië en het Midden-Oosten schijnen veel gouden sieraden te worden gekocht. In Zuerich eindigde de handel op 755 a 765 dollar nadat eerder op de dag de 770 dollar was bereikt. De prijsdaling werd weer aan winstnemingen toegeschre ven maar volgens de handelaren werd het aanbod vlot verwerkt, tegenover de speculanten die de buit wilden binnen halen stonden voldoende kooplustigen. Ook in het Zwitserse financiële cen trum durfde niemand te voorspellen wanneer de stemming definitief zal om slaan. In Amsterdam werd de goudprijs woensdagmiddag bepaald op 46.000 - 47.000 gulden per kg. Directie: F van de Velde sr. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. lel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4330 AA Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneu- zen. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6,. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kantooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags 101184) 15144 van 9 00- 11.30 uur. Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie (01180) 26628 Overlijdens advertentie's maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 46.25; franco per post f 54,25. per maand f 15.65, losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet btw) Postrek. nr.: 3754316, tn v PZC ab rek Middel burg. Advertentietarieven: 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 14,70. ingezonden mededelingen 2lhx tarief Voor brieven bureau van dit blad f 3.75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3