Oost-Souburg dichter bij bouw voorstadshalte NS Zwarte Polder in tekst en beeld NATUURFILM OVER ZWARTE POLDER IN VOORBEREIDING ZO GLAD ALS BOTER ETMAAL IN DE KOU VOOR CAMERA VAN EEN CENT Schaatsruilbeurs -[pzc/ WOORDVOERDER NEDERLANDSE SPOORWEGEN: Brand in Hulst niet enige misdaad van verdachte Belg almanak Om bevolking te mobiliseren UITGAVE VAN 't DUUMPJE OVER NATUURGEBIED u I DONDERDAG 17 JANUARI 1980 provincie (Van een onzer redacteuren) UTRECHT - Er zit schot in de voorbereidingen voor een voorstadshalte in Oost-Souburg. Tijdens een bespreking, die woensdag op het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht is gehouden, is gebleken, dat een aantal belemmeringen dat deze voorstadshalte tot nu toe in de weg stond, zijn afgenomen. Dit deelde een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen tijdens de jaarlijkse persconferentie van dit bedrijf in Utrecht mee. De spoorwegen zijn klaar voor de aanleg van de voorstadshalte en zullen 31 januari met vertegenwoordigers van het streekvervoerbedrijf Zuid-West-Nederland (ZWN) over een verdere uitwerking van de plannen gaan praten. Opmerkelijk daarbij is. aldus NS-pla- noioog drs P. Breedveld, dat NS van het voetgangerstunneltje bij de oude Sou- burgse brug af willen. De spoorwegen willen niet langer vasthouden aan de HULST/GENT - De 22-jarige Belg J. de L., die heeft bekend de dader te zijn van de hotelbrand in Hulst, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Hij wordt er door de Belgische justitie van beschul digd vorig jaar bij een kennis 65.000 Belgische franken te hebben gestolen. Hoewel het er eerder deze week op leek dat met de aanhouding van De L. een goede vangst was gedaan, kon de Belgi sche justitie in de loop van woensdag geen verdere mededelingen doen om trent het verleden van De L Wel is dui delijk geworden dat hij niet aan Neder land zal worden uitgeleverd, en dat zijn berechting, ook voor het veroorzaken van de brand in Hulst waar miljoenen schade ontstond, in België zal plaats vinden. Twee damesfietsen gestolen uit schuur VLISSINGEN - Twee damesfietsen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een woning m de Van Hall straat in Vlissingen. De eigenaar K. F. D. heeft woensdag aangifte gedaan van de diefstal. De heer J. AM. B. heeft woensdag bij de Vlissingse gemeentepolitie aangifte ge daan van de diefstal van een deken van 150 gulden uit zijn woning in de Spui straat in Vlissingen Dit moet volgens de Vlissingse politie tussen maandag en woensdag gebeurd zijn. Geslaagd MIDDELBURG - De heer J. Provoost te Westkapelle, leerling aan de School voor Scheepswerktuigkundigen in Mid delburg. slaagde in 's-Gravenhage voor het staatsexamen VD Scheepswerk- tulgkundige. ZEEUWSE Suggestie De gedachte, dat een mens zo val baar is voor suggestie wij hebben daar lang niet aangewild. Zo heb ben wij altijd gereserveerd gestaan tegen de veel gehoorde opvatting, dat alleen al een bezoek aan een geneesheer lot gevolg heeft, dat de patient geen last meer heeft van zijn kwaal Maar sinds begin deze week is onze overtuiging licht aan het wankelen gebracht. Zo vernamen wij het verhaal van een Middelburgse man, die zich des avonds met grote regelmaat in zijn serre ophield omdat daar zijn mu ziekinstallatie een plaatsje had ge vonden en hij daar gaarne in alle rust de koptelefoon rond de oren plaatste om van enige van zijn fa voriete werkjes te genieten De laatste tijd ontzag hij die gewoonte nogal, omdat het in de serre via de glasbedekking zeer tochtte en hij na enige tijd verkleumd in de ka mer de rest van de familie tegemoet trad. Een vriend, die behendig weet om te gaan met ttmmermanswerktui- gen beloofde hem een dubbele beglazing ter plekke aan te bren gen Toen de man begin deze weck des avonds thuiskwam, zag hij met op luchting. dat de dubbele ramen wa ren aangebracht Hij begaf zich dan ook neuriënd naar de afspeelapparatuur en bracht geruime tijd in de serre door. af en toe naar de huisgenoten roepend, dat het zo'n stuk scheelde en dat het er nu zo behaaglijk was Pas tegen tienen nam hij de kopte lefoon even af. omdat zijn vrouw hem tets toeriep. Ze meldde hem. dat weliswaar de houten omraming was bevestigd, maar dat de ruiten pas in de loop van deze week beschikbaar zouden eis. dat er bij de Kanaalstraat een tun neltje moet komen. Overigens zit de voorstadshalte er voor de nieuwe dienstregeling 1980/1981 niet meer in Maar volgens drs Breedveld is de bouw van een eenvoudige voorstadshalte op zichzelf voor de spoorwegen geen pro bleem. Als alles meezit zou de nieuwe voorstadshalte er in 1982 kunnen staan. Volgens de spoorwegen zal een groot aantal overheidsinstanties, zoals rijks waterstaat, spoorwegen, de gemeente Vlissingen en ZWN. zich nog nader over verdere ontwikkeling van de plannen moeten beraden. Drs Breedveld. „Toch heb ik de indruk, dat er schot in zit. Aan ons zal het niet liggen, mits de eis wordt gesteld dat de reizigers uit Westerzicht. Bossenburg, enzovoorts, snel bij de trein kunnen komen. En dat zit er door bloktijden, die we met rijkswaterstaat hebben afgesproken voor de oude Sou- burgse brug wel in Sloe President-directeur van de Nederland se Spoorwegen, ir L. F. Ploeger, ont kende desgevraagd, dat de spoorwe gen momenteel bezig zijn met de studie naar de vestiging van een emplace ment in Vlissingen-Oost ter vervan ging van het huidige Goese emplace ment. „Die studie is cr gewoon niet. En dus is mijn antwoord of een dergelijk emplacement er komt dus eenvoudig weg nee", aldus de heer Ploeger. Tijdens de persconferentie werd verder duidelijk, dat de stations Middelburg. KruinmgeivYerseke en Bergen op Zoom in de periode 19801984 geschikt zullen worden gemaakt in het kader van het zogenaamde park-and-nde- project van spoorwegen en ANWB. waarbij grootscheepse parkeervoorzie ningen bij deze stations zullen worden aangelegd, (Meer nieuws over de NS op pagina 3i. GOES - Op een van de afritten van rijksweg A 58 nabij 's-Heer-Arendskerke is woensdagmiddag een zeer plaatselijke gladheid ontstaan Een vrachtauto verloor er namelijk een deel van zijn lading boter. Enkele lien- tallen dozen boter kwamen op de weg terecht en barstten open waardoor het wegdek spekglad werd. Terwijl <lc Deense boter werd opgeruimd strooide rijkswaterstaat zand op de beboterde weg om te voorkomen dal er nog andere ongelukken zouden gebeuren. OOSTBURG - De West-Zeeuw- s-Vlaamse vogelwacht 't Duumpje' werkt aan een film over het natuurgebied 'Zwarte Polder'. Het is de bedoeling., dat de film alle veranderingen vastlegt, die worden veroor zaakt door de dijkverzwarin gen in het natuurgebied. Vol gens Jan de Zwart van de vo gelwacht wordt een kwart van de 'Zwarte Polder', dat is ruim 16 hectaren, direct door de Del tawerkzaamheden bedreigd. De film. die door bestuurslid Petrus van het Westeinde en twee medewerkers van 't Duumpje wordt gemaakt, laat de 'Zwarte Polder' zien, zoals die er nu nog bijligt Ook de werkzaamheden aan de dijk zullen voor een gedeelte worden ge filmd Het is de bedoeling dat de rol prent over het natuurgebied eind van dit jaar gereed komt. Daarna willen de natuurbeschermers de boer op. om de West-Zeeuws-Vlamingen te laten zien wat er met het gebied gebeurt. „We wil len de bevolking alarmeren", verklaart- Jan de Zwart in een toelichting. „De mensen moeten gewezen worden op de grote veranderingen die op til zijn. Vooral het kustlijnstuk- van het natuur gebied is erg waardevol. Er is een grote verscheidenheid aan schorbegroeiing, die elders praktisch niet meer voor komt. Het gebied is vrijwel uniek. Als de plannen van het waterschap door gaan. blijft daar straks niets meer van over". De natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje' tornt niet aan de veiligheids aspecten van de dijkverzwaring. Het is vooral de manier waarop de dijken wor den 'aangepast', die slecht valt bij 't Duumpje F antasieloos „Er wordt op een fantasieloze manier gewerkt", meent Jan de Zwart. „Er zijn een heleboel mogelijkheden om iets met zo'n dijk te doen, waarbij de vei ligheid echt niet in het gedrang hoeft te komen. Vooral vóór en achter de dijk kan veel gebeuren om het terrein te verfraaien". Hij hoopt dat dc bevolking zal worden 'gemobiliseerd', als de film van 't Duumpje in de wintermaanden en tij dens het komende zomerseizoen aan al lerlei verenigingen en op scholen en campings zal worden vertoond. Hij sig naleert, dat ook de bewoners van de kuststreek tussen de Braakman en Breskens. waar de dijkverhogingen al TdTlCUZCn zijn gerealiseerd, nogal teleurgesfc zijn over de gevolgen ervan. De film zal overigens niet de volledin werkzaamheden aan de dijk kunw tonen. Die zijn namelijk pas over ore- veer twee jaar achter de rug, en zolaa wil het Duumpje niet met de wachten. Vorig jaar zeven doden in verkeer VLISSINGEN - De 23-jarige Erik Mulder uit Vlissingen heeft 24 uur winterse kou moeten trotseren, om vanochtend als eerste zijn slag te kunnen slaan in de uitverkoop. Woens dagochtend om negen uur zat hij al voor de ingang van een fotowinkel in de St. Jaeobstraat te Vlissingen. om voor één koperen cent een fotocamera te kunnen kopen van enkele honderden guldens. In de loop van de dag kreeg hij gezel schap van anderen, die uit de uitverkoop een slaatje wilden slaan, zodat met vier man de nacht werd ingegaan. Een van hen was ook de 63-jarige H. de Veyter uit Vlissingen, die voor tien bolussen een pocketcamera met flitser te kunnen aanschaffen. „Het is mij natuurlijk in de eerste plaats om die camera te doen", zegt de stevig ingepakte Erik Mulder, die werkzaam is op het arbeidsbureau te Goes en voor zijn aankoop anderhal ve vrije dag moest nemen. „Maar ik wil bovendien mijn uit houdingsvermogen testen", voegt hij daaraan onmiddellijk toe. Als tweede zal vanochtend Hans van Ham 19) uit Vlissingen de fotowinkel binnen stappen, om voor een slagroomtaart een filmcamera in zijn bezit te krijgen. „Mijn moeder is hier eerst om half twaalf gaan staan, omdat ik nog op school zat. Om half drie heb ik het van haar overgenomen", vertelt hij. Een half uurtje later volgde de derde kandidaat voor een bijzondere aanbieding, de 15-jarige Rik Legier uit Vlissingen. Hij wil voor een appel en een ei in het bezit komen van een filmcamera. De heer De Veyter vulde het gezelschap om vijf uur aan. Inmiddels werden de gegadigden voorzien van warme koffie en chocolademelk. De winkelier besloot zelfs voor het com fort van zijn klanten een electrisch kacheltje aan te laten sluiten. Twee Vlissingse jongens stonden woensdagavond ook te 'posten' voor een tabakswinkel aan de Walstraat in Vlissin gen, waar drie aanstekers werden aangeboden voor vijf losse centen per stuk. HULST - Naar schatting honderd paren schaatsen venoisselden woensdag van eigenaar op een daartoe georganiseerde ruilbeurs in de lagere techni sche school in Hulst. Organisator was een van de leraren van de school. J Everaert. Hij vond de ruilbeurs, die toch maar enkele uren in beslag nam zeer geslaagd. De drukte was in ieder geval groot te noemen: naast veei scholieren bezochten ook volwassenen de ruilbeurs. OOSTBURG - Dc Wcst-Zeeuws-Vlaam- sc natuurbeschermingsvereniging "t Duumpje' heeft woensdagmiddag het eerste exemplaar gepresenteerd van een speciale uitgave over het natuur gebied 'Zwarte Polder'. Burgemeester C". T. Spijkerboer van Oostburg kon het woensdagmiddag in ontvangst nemen tijdens een excursie door het buitenge bied van de gemeente. Die excursie was op touw gezet door de natuurbe schermingsvereniging om de burger vader de standpunten van "t Duumpje' over te brengen over allerlei natuurge bieden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, en de manieren waarop die worden be dreigd. Het speciale 'Zwarte Polder -nummer is samengesteld door Thijs Kramer en Pieter Paul van Laake. die de tekenin gen verzorgde. Het boekje wordt in een oplage van zeshonderd onder de bevol king verspreid "t Duumpje' hoopt, dat hiermee een aantal bedreigingen van het natuurgebied en de bezwaren legen de huidige dijkverzwaringen bij de be volking bekend worden De excursie, waaraan behalve door bur gemeester Spijkerboer werd deelgeno men door voorzitter Jan van den Berg, Jan de Zwart en nog drie andere leden van de natuurbeschermingsvereniging, voerde het gezelschap langs het Groote Gat bij Oostburg. 'De Reep" in de Grote Henrikuspolder, de Kievittepolder en de 'Zwarte Polder' "t Duumpje' bracht allerlei bezwaren en suggesties naar vo ren. die betrekking hadden op de be dreigingen van de natuurgebieden en de plannen. De brochure van "t Duumpje' over het natuurgebied 'Zwarte Polder' geeft een overzicht van de historie van liet gebied, ccn inventarisatie van flora en fauna en stipt aan, waardoor de kwali teit van het gebied wordt bedreigd. Daaronder vallen volgens de samen stellers de oprukkende recreatie en de plannen voor de dijkverzwaringen, die volgens berekeningen ruim een kwart van het huidige gebied zullen 'opslok ken' De vereniging pleit in de brochure ook voor het tegengaan van het steken van zeepieren en andere bodemdieren. Daardoor wordt volgens "t Duumpje' de ontwikkeling van nieuwe schorvege taties belemmerd De brochure is te bestellen bij P van het Westeinde. Voorstraat 60 in Groede BurgemeesterC T Spijkerboer! rechts vanOostburg ontving woensdag tijdens een excursie door het buitengebied van de gemeente het eerste exemplaar van de brochure over de 'Zwarte Polder', gemaakt door 't Duumpje. TERNEUZEN-In hetTerneuzensne keer zijn vorig jaar 7 doden geviite Dat is 2 meer dan in 1978. Dit blijlir gegevens van de Terneuzense gen» tepolitie. Die registreerde in totaii! ongevallen tegen 715 in '78. Zesto van hadden een dodelijke afloop In 127 gevallen vielen er gewoncr.'. was er sprake van materiële schade 1978 was er sprake van 111 gevalle Het aantal aanrijdingen met allee blikschade bedroeg vorig jaar615tegR 599 in 1978. Concentratie van detailhandel in komplannen dorpen op Tholen THOLEN - De commissie bedrijfsleer. in de gemeente Tholen heeft ai woensdagavond uitgesproken voot a concentratie van detailhandelsvs- gingen in een aantal straten vanë komplannen Tholen. Sint-Annalandc Stavenisse. B en w werd geadviseerde: bestaande winkels te laten uitbreid* tot 75 procent van de vloeroppervlak'/ waarvoor dan een verkorte plano!» I sche procedure zou moeten gelden commissie wilde dat ook voor winkels in het concentratiegebied toepassing verklaren. Vestiging m nieuwe detailhandelszaken buiten concentratiegebied zou slechts bij Ik? uitzondering mogelijk moeten zijn. Voor Tholen werd de winkelconcenrr tie gedacht in de Kerkstraat met paar aftakkingen, in Sint-Annalai met name in de Voorstraat, evenals: Stavenisse. Twee diefstallen GOES - In de Caspar Berseschool 12 de Bergweg te Goes is in de nachten dinsdag op woensdag ingebroken. zijn een wandklok en een cassette bandje ontvreemd. Men verschalk zich toegang door een draairaam te foe ceren. De afdeling recherche van i' Goese gemeentepolitie heeft de waks onderzoek. W C. B. uit Goes deed dinsdagaanetf' van diefstal uit zijn supermarkt in Go- se Polder. Gestolen werden artikels ter waarde van 4300 gulden. PvdA-kamercommissii economische zaken naar Kanaalzone TERNEUZEN - De commissie cco» mische zaken van de PvdA-kamcrfn- tie brengt vrijdag 25 januari een h zoek aan de Kanaalzone. Op uilnó- ging van de PvdA-afdeling Tcrneua» zullen de leden zich daar oriënletf over een aantal actuele vraagstukke- Het gaat ondermeer om de vasteoeeé verbinding, het transport van LPG,» gemis van een scheepsreparatic*"1 en de infrastructuur. De kamerleden worden om 10 uur» het stadhuis in Terneuzen ontvang door burgemeester C. Ockeloen 0n- P. van der Zee van het ETI voor Zefü* en directeur W. H. Blok van het hars schap Terneuzen houden in de loop™ de dag inleidingen over respectieve de werkgelegenheid in de Kanaah® en ontwikkelingen binnen het Ha«- schap. In de middaguren maakt commissie een rondrit door het Ha«- schapsgebied. Voor het bezoek zijn ook statenled®- vertegenwoordigers van pvdA-afde gen en raadsfracties uit Terr.ei# Axel en Sas van Gent uitgenodigd I Volgt hetgt Dep georg bet vl Droog nistg, dag •jchte Aantal Min,te Max te k'oor a Aantal Min.tei Max.t« Kans Optee dug» m, o oest mi iemisi Ingela tofldt <Un Ei temper nistof iriespu Dtuini Men janu Zon Maa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2