PROVINCIALE ZEEUWSE CQURA VRAAG NAAR MEER KOLENCENTRALES Onrust reorganisatie Philips SPECIALE SYNODE IN ROME IS ONGEWENST Spoedig nota minister VanAardenne Verzoenend gebaar geding ambtenaren Ziekteverzuim bij bedrijf Breskens boven 50 procent GEZOCHT: HET POPTALENT VAN 1980 Paul McCartney in Tokio gearresteerd Brief rk-dekens slaat in als bom: H„ Kampioenskater pagina 9 223e jaargang no. 14 Donderdag 17 januari 1980 rVan ome redactie economiei DEN HAAG-Het bouwen van een flink aantal elektriciteitscentrales die op steenkool werken, zal in de komende tijd noodzakelijk zijn. Hoewel de in te voeren brandstof betrekkelijk goedkoop is, zullen deze centrales zeer veel geld kosten vanwege extra, milieubeschermende. voorzieningen. Deze kwestie zal worden uiteengezet in de, nu spoedig te verwachten, „kolennota" van minister Van Aardenne (economische zaken). Dit beleidsstuk, waarop met enige spanning wordt gewacht, is zo goed als gereed en in hetstadium van afwerking. Naar de huidige stand van zaken komt de nota in de eerste helft van februari uit, vlak voor de behandeling van de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer De ..kolennota". deel twee van de Energienota. zal nog geen onderwerp van bespreking uitmaken. Wel zal de Kamer eind februari bij de begroting de Energicnota deel twee aanroeren, waarin het te voeren bespa ringsbeleid wordt geschetst. Na de meer steenkoolcentrales moeten ko men. In feite zijn er slechts twee grote eentrales, die op steenkool werken: Nijmegen en Geertruidenberg. Om minder afhankelijk te worden van olie. moet Nederland veel meer steenkool gaan invoeren. Op de wereldmarkt zijn nu de prijzen nog betrekkelijk laag, zo dat het zaak zal zijn contracten te slui ten tegeu aantrekkelijke prijzen. Omdat echter over de hele wereld veel steenkoolcentrales in aanbouw zijn (Nederland heeft daarbij zeker geen voorsprong), wordt verwacht dat over kolennota" is nog te verwachten deel enkele jaren de prijzen flink zullen st(j- drie. handelend over de energievoor ziening van de toekomst in het alge meen, de toe te passen verscheiden heid aan energiebronnen in het bi jzon- derenhet aandeel dat volgens de rege ring kernenergie daarin moet hebben. Wellicht kan deel drie van de Energie- nota tegen de zomer verschijnen, waar- nadan in de herfst.de brede maatschap pelijke dkscussie over (kernlenergie kan beginnen, die inmiddels een jaar werd uitgesteld Die discussie moet na twee jaar haar eindpunt vinden in een be sluit van het parlement, waarbij dan het geheel van de energieproblemen moet worden overzien Wel staat nu al vast dat er aanzienlijk gen. De oliesituatie en het afremmen van de kernenergieprogramma's in vele landen zijn factoren die hierbij een gro te rol spelen. Hoewel de winbare kolen- voorraden enorm groot zijn. is de vraag of het aanbod straks tegen de vraag zal opwegen. Kolenwinnlng (door vergassing) in ei gen land lijkt nog steeds niet nabij en daarover zal de ..kolennota" dan ook niet of nauwelijks spreken. Wel zullen uitvoerig de extra voorzieningen wor den behandeld, die nodig zijn om te bouwen kolencentrales zoveel mogelijk milieuveilig te maken. Om die reden is halte souburg Eizitschotin de voorbereidingen voor «en voorstadhalte van de NS In Oost- Souburg Tijdens een bespreking op het hoofdkantoor van de NS bleek dat aantal belemmeringen voor de bouw zjn afgenomen. PAGINA 3 voorspoedig De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar meer reizigers en goederen vervoerd dan In 1978. De totale op brengsten stegen met 107 miljoen, kortom "79 was per saldo een goed jaar voorde NS. PAGINA 7 studiekansen Als alles meezit. In 1981. maar ln ieder geval binnen enkele Jaren wordt, er be gonnen met de Open Universiteit ln Zeeland De sludiekansen voor ieder een stijgen dus binnenkort aanzien- vier miljoen Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM> maakte bekend dat de regering vier miljoen extra per Jaar beschikbaar stelt voor de opvang en begeleiding van oorlogsslachtoffers PAGINA 15 opnieuw Het Nederlands voetbalelftal zal het opnieuw op moeien nemen tegen Wes- t-Du!island Voor de eindronden van het EK is Nederlands ingedeeld bij West-Dultsland, Tsjechoslowakije en Griekenland. Het Hoogovenschaaktoernooi kent sensationele start. Op de tweede a? verloren belde kanshebbers op de «ndzege Timman en Kortsnot Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Sport: 15 en 17. Badio en televisie: 19. Knanciën: 21. minister Ginjaar imilieuhygienei dan ook mede-ondertekenaar van de nota. Het zijn die voorzieningen waardoor de centrales zeer duur zullen worden. Ten slotte moeten er oplossingen worden gevonden voor de transportproblemen. Er zullen meerdere kolenterminals moeten worden gebouwd in enkele ha vengebieden. zoals de Maasvlakte en de Eemshaven In de komende jaren moet worden be slist over enkele te bouwen elektrici teitscentrales op kolen. Dat is alleen al nodig, omdat aan het eind van de jaren '80 oude centrales moeten worden ver vangen. Verbruik Deze beslissingen moeten worden ge nomen onafhankelijk van het besluit over eventuele uitbreiding van kern energie. Zouden er een of meer kern centrales worden bijgebouwd, dan kunnen die zeker pas na 1990 in wer king komen. Gezien de noodzaak vol doende opwekkingscapaciteit te heb ben. kan daarop dus niet worden ge wacht. Er is nu nog overschot aan elek trisch vermogen, maar de stroombe drijven moeten ook met stijging van het verbruik rekening houden. Er zijn jaren geweest dat het elektrici teitsverbruik (waarvoor 20 procent van onze primaire energie nodig is) met 8 procent steeg. Als gevolg van de vertra ging ln de economische groei en door Slot zie pagina 11 kolom 1 TOKIO (RTR'AFPi- Ex-Beatle Paul McCartney is uxiensdag op de luchtha ven van Tokio gearresteerd wegens het bezit van n mhuana Dit heeft de douane op de luchthaven meegedeeld Een woordvoerder zei dat. de douane bij controle 220 gram marihuana in een van McCartney's koffers gevonden liad. ItycCartney zou deze maand met zijn groep "Wings' een toernee door Japan maken. 'Van onze verslaggeveri ROME - Een brief van de gezamenlijke dekens van Nederland, gericht aan de Heilige Stoel, waarin de speciale synode van de Nederlandse bisschoppen onge wenst genoemd wordt, is in het Vaticaan als een bom ingeslagen. Van de in totaal 125 dekens in Nederland hebben 83 de brief ondertekend. Kort geding ambtenart i ambtenarenbond). Nijgh iraadsman) en Jan Dutman PRESIDENT: NIEUW GESPREK DEN HAAG - Verzoenend ingrijpen van de Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw heeft woensdag voor een verrassende wending gezorgd in het kort geding van de vijf ambtenaren- centrales tegen minister Wiegel (bin nenlandse zaken). Na een vier uur du rende zitting werd het kort geding aan gehouden om beide partijen dc kans te geven een datum vast te stellen voor een gesprek. Binnen tien dagen moeten ze de rechtbankpresident laten weten of ze op korte termijn toch weer willen praten over de doorwerking van de bouw- en uitzend-cao's in de ambtena- rentrend. Minister Wiegel kondigde eind vorig jaar aan dat de effecten van die twee cao's niet in de ambtenarensalarissen mogen worden doorberekend. Als reac tie hierop spanden de ambtenarencen- trales een kort geding aan. De centrales vinden dat het besluit van minister Wiegel aantasting betekent van verkregen rechten. „Op de trendaf spraak kan niet worden teruggekomen en zeker niet voor een reeds achter ons liggende periode. Behoorlijk bestuur eist ook dat het overleg dat de minister met de centrales moet plegen, een zin vol en dus een open overleg moet zijn waarvan de uitkomst niet bij voorbaat vaststaat", aldus de advocaat van de ambtenarencentrales. mr. Y. H M Nijgh. Het overleg dat er geweest is. kan volgens de raadsman geen aanspraak maken op die kwalificatie. Volgens landsadvocaat jhr. mr. F. van der Does kent het overleg dat de wetge ver voorschrijft aan de minister van binnenlandse zaken een wezenlijke be perking. „De overheid heeft nu een maal niet altijd ruimte om de perso- neelsvertegenwoordigers tegenmoet te komen". Het recht op overleg dat de bonden claimen, staat volgens de land sadvocaat wel in de wet. maar omval niet meer of ander overleg dan de cen trales gehad hebben. De centrales hebben, aldus mr. Van der Does. geen recht om de Kroon te dwin gen bij de vaststelling van de ambtena rensalarissen geheel rekening te hou den met de trend. Dit percentage waar mee de lonen van overheidspersoneel verhoogd worden, wordt vastgesteld tSlot zie pagina 11 kolom li De dekens spreken in hun brief aan de Heilige Stoel van een nieuw elan in de Nederlandse kerkprovincie na het Tweede Vaticaanse Concilie. Zij stellen dat het hele volk mede-uitvoerder is van de pastorale arbeid Gewezen wordt op het regelmatige bisschoppen- overleg. het landelijk Pastoraal Beraad en de diocesane pastorale raden. Volgens de dekens is de situatie in Ne derland niet wezenlijk anders dan in andere landen van West-Europa. De dekens vinden dat door de benoeming van twee bisschoppen door de Heilige Stoel (mgr. Simonis en mgr. Gijsen) schade is toegebracht aan de collegia liteit. Als deze schade wordt hersteld, kunnen de zaken in Nederland wel worden geklaard, aldus de 83 onderte kenaars van de brief, gericht aan de Heilige Stoel. In het bisdom Utrecht ondertekenden 23 van de 24 dekens de brief; voor het bisdom Haarlem tekenden 12 van de 17 dekens, voor het bisdom Breda vier van de zeven; voor het bisdom Den Bosch 12 van de 28; voor het bisdom Groningen 10 van de 11; voor het bisdom Rotter dam 10 van de 14 en voor het bisdom Roermond 12 van de 24 dekens. In het algemeen wordt de brief in Vati caanse kringen beschowd als een klap in het gezicht van kardinaal Wille- brands. in wiens bisdom notabene de dekens op een na de brief tekenden Ook Groningen is in dit opzicht een uit schieter te noemen Geen verrassing Voor kardinaal W'illebrands zelf is de brief van de 83 Nederlandse dekens geen verrassing geweest. Het concept van de brief is op 3 januari in een ver gadering van dekens van het aartsbis dom besproken en daarbij was kardi naal Willebrands aanwezig. Wat hem echter - achteraf in Rome - wel moet hebben verrast, is het grote aantal on dertekenaars. Het initiatief tot het schrijven en ver zenden van de brief blijkt ook in het aartsbisdom te liggen, en wel bij deken Bruinlnckx van Harderwijk. Toen het concept op 3 januari door de Utrechtse dekens werd besproken, heeft de kardi naal zich van het uitspreken van een mening over de aard en de strekking van de brief onthouden. Hij heeft wel erkend dat het ieders goed recht was zijn gedachten te formuleren. Willebrands heeft voorts een aanmer king gemaakt op een feitelijke onjuist heid in de passage over de beuoeming van de bisschoppen Gijsen en Simonis. Oorspronkelijk stond daar: „Buiten de voordracht van de diocesane kapittels en zonder instemming van de toenma- (Slot zie pag. 3 kol. 2\ BRESKENS - Het ziekteverzuim onder de Turkse werkneemsters van het vis- fileerbedrijf Diepvries Breskens is de afgelopen maanden opgelopen van 43,7 tot ruim 50 procent. „Ik zie geen oplos sing". erkent districtsbestuurder Eric Merckx van de Industriebond FNV. „De directie heeft een aantal voorstel len van de arbeidsinspectie om de werkomgeving te verbeteren opge volgd. maar dat lijkt niets uit te ha len". Hij overhandigde de afdeling perso neelszaken van Diepvries woensdag middag een ontwerp voor een collectie ve arbeidsovereenkomst. Of die er in derdaad komt. is op dit moment echter twijfelachtig. Merckx:,.Het is met de Turkse werkneemsters uiterst moeilijk communuceren. Dat speelt een hele grote rol bij de problemen'" Hetzes jaar oude visfileerbedrijf telt in totaal 170 GRONINGEN (ANP) - Bij de twee Philips-vestigingen in Oost-Groningen wordt de toe stand onder het personeel steeds onrustiger. Met grote zorgen worden de mededelin gen van de Philipsstop van vandaag afgewacht in de fa brieken te Winschoten en Stadskanaal. Inmiddels doen bij de vestiging in Winschoten de geruchten de ronde, dat Phi lips de produktie van speciaal glas naar Winschoten zou wil len overhevelen. Die eventuele maatregel wordt door het personeel min of meer opgevat als een doekje voor het bloeden. Het zou overi gens betekenen, dat bij de fabriek in Winschoten wel degelijk arbeidsplaat sen verloren gaan. Het gemeentebestuur van Winschoten en de streekraad Oost-Groningen heb ben woensdag telegrammen verzonden naar Philips en naar de ministers van sociale en economische zaken, waarin wordt aangedrongen op behoud van zo veel mogelijk arbeidsplaatsen. Te elfder ure heeft de Philips-leiding ook de ondernemingsraden van twee Eindhovense fabrieken (2300 werkne mers) en de vestigingen in Sittard (1800 werknemers) en Nijmegen (2100 werknemers) uitgenodigd voor het ge sprek van vandaag. Dat heeft Ger van Os. van de unie BLHP woensdag meegedeeld Tijdens het overleg van vandaag, waarvoor aanvankelijk alleen vertegenwoordi gers van de fabrieken in Stadskanaal, Winschoten, Heerlen en Heer, met alles bij elkaar 3è80 werknemers waren uit genodigd zal Philips opening van zaken Joegoslavië is geen Afghanistan \Jw\hf An tijden van toenemende Ir^vfvl spanning in de wereld - en we leven weer in zo n periode - kunnen bepaalde, op zichzelf JA staande gebeurtenissen, deel gaan uitmaken van een keten van voorvallen, waardoor er plotseling een overtrokken betekenis aan wordt toegekend. Een voorbeeld van een der gelijke gang van zaken vormt de ziekte van Tl to, de 87-jarige Joegoslavische president, die twee weken geleden in een ziekenhuis werd opgenomen en wiens gezondheid ernstige zorgen baart Geconfronteerd met de mogelij ke dood van de oude maarschalk ls een lichte paniek uitgebroken, niet alleen in Joegoslavië, maar ook in de landen van de vrije wereld. Twee volstrekt van elkaar los staande gebeurtenissen wor den zonder meer bij elkaar opgeteld de ziekte van Tito én de inval van de Rus sen ln Afghanistan. De koppeling van beide gebeurtenissen heeft levensgroot de vraag opgeworpen Zal Joegoslavië het volgende slachtoffer worden van de Sowjet-Russische agressie? De vraag op zich is niet nieuw Sinds maarschalk Tito in 1948 de banden met Moskou heeft doorgesneden en zijn land op een neutrale koers tussen Oost en West heeft gebracht, vragen politieke waar nemers in het westen zich af wat de toe komst van Joegoslavië zal zijn na de dood van Tito Met de Russische mili taire Interventie in Afghanistan voor ogen zijn de Joegoslaven daar weinig gerust op. Het probleem heeft een extra dimensie gekregen door de ernstige ziekte van de hoogbejaarde Tito. De on lustgevoelens van de Joegoslaven moe ten worden verklaard tegen deze ach tergrond. De twintig miljoen inwoners van dit neutrale Balkanland vrezen de Russische beer. Dat gevoel is - terecht of ten onrechte - versterkt door het Russische avontuur in Afghanistan Is de angst voor de SowjetrUnie ge rechtvaardigd? Wie slechts naar de ge beurtenissen in Afghanistan kijkt, zal weinig moeite hebben de vraag met een volmonding 'ja' te beantwoorden. Im mers. de Sowjet-Unie heeft zijn streven naar wereldheerschappij niet opgege ven. De Russen zijn nu eenmaal niet te vertrouwen, dus waarom zal Joegosla vië - na de dood van Tito, wel te ver staan - niet het volgende slachtoffer worden? Afghanistan betekent voor de Russen een stap dichter bij de Perzi sche Golf en de Indische Oceaan en Joe goslavië is de sleutel op de toegangs poort tot de Middellandse Zee. Als ver volgens met enig gevoel voor drama tiek het 'omsingelingssyndroom' van de Russen wordt genoemd, is de cirkel gesloten. Maar zó simpel ligt de zaak natuurlijk niet. Joegoslavië neemt dank zij de onvermoeibare pogingen van de oude maarschalk gedurende meer dan drie decennia een geheel an dere positie in dan Afghanistan. Tito heeft de Russen er bij wijze van spreken eigenhandig uitgeknikkerd. Ze zijn niet welkom in dit Balkanland. dat is zeker. personeelsleden Zo'n 160 Turkse vrou wen worden dagelijks per bus aan- en afgevoerd uit de Zeeuws-Vlaamse en Belgische Kanaalzone. Zij klaagden bij ondermeer het wijkgezondheidscen trum De Sleep in Gent over spataderen, spierpijn, rheuma en blaasaandoenin- gen. Het verzuimpercentage liep intus sen op van 33 <in 1977) tot boven de 50 (het meest recente cijfer). Al in '77 kost te dit ziekteverzuim de directie vele honderdduizenden guldens Diepvries, de arbeidsinspectie, de stichting Buitenlandse Werknemers en de Industriebond besloten vorig jaar om gezamenlijk naar een oplos sing te zoeken. De vrouwen konden in een beter verwarmde omgeving werken, de temperatuur van het spoel water werd verhoogd en het bedrijf (Slot zie pagina 6 kolom 2) Loewel niet behorend tot de zogehe ten 'vrije Westerse wereld' heeft Belgra do nauwe banden met een groot aantal Westeuropese landen. Deze betrekkin gen kunnen in het algemeen als zeer hartelijk worden omschreven De Navo- landen bijvoorbeeld zullen iedere aan slag door de Sowjet-Unie of een van de andere leden van het Warschaupakt op Joegoslavië onmiddellijk beschouwen als een regelrechte aantasting van hun belangen. Met zoveel woorden is dat een paar maanden geleden gezegd op het Navo-hoofdkwartier in Brussel De vraag is hoeveel waarde de Sowjet-Unie aan een dergelijke waarschuwing hecht. Voor een goed begrip ten aan zien van Afghanistan heeft het Westen nooit vooraf een dergelijk geluid laten horen. Afghanistan was min of meer vergeten gebied, overgelaten aan de overigens déAr niet formeel erkende in vloedssfeer van de Russen, Met Joego slavië ligt het allemaal heel anders. De supermacht Sowjet-Unie is zich dat ter dege bewust. Ee, geven over een aantal voorgenomen regorganisaties. Een woordvoerder van Philips wilde geen Dader commentaar geven op deze nieuwe ontwikkeling omdat hij niet wilde vooruit lopen op het gesprek van vandaag. Enige tijd geleden liet Phi lips weten dc problematiek in Gronin gen en Zuid-Limburg, die voorname lijk is ontstaan door een stagnatie in dc verkoop van televisietoestellen in een onderlinge samenhang te willen oplos sen. jen factor, die in het voordeel werkt van de Joegoslaven bij hun streven hun onafhankelijkheid van Moskou te be waren is de positie, die het land in neemt binnen de neutrale landen. Tito is zelfs één van de oprichters van de beweging van niet-gebonden landen. Het krediet, dat hij gedurende een reeks van jaren voor zichzelf en zijn land heeft opgebouwd, is niet mis. Joe goslavië moge in naam communistisch zyn. met Moskou heeft het geen enkele binding. De onafhankelijke koers van zowel Oost als West bestempelt Tito als een staatsman van formaat Iedere aan val op Joegoslavië zou Moskou ln de ogen van de ongebonden-landen brand merken als de dodelijke vijand van alles en iedereen, die niet naar de pijpen van de Sowjet-Unie wil dansen. Wat de Rus sen aan de ene kant zouden winnen, zouden zij aan de andere kant ln veel voud verliezen. Afghanistan is geen Joegoslavië. Het kan niet genoeg wor den gezegd. De problemen voor Joego slavië na Tito's dood zullen veel meer van interne aard zijn. Weliswaar is Tito al vele jaren bezig zijn opvolging in de collectieve sfeer te regelen, maar dat is geenszins een garantie voor een conti nuering van de huidige politieke situa tie. Slechts wanneer de verschillende nationaliteiten binnen Joegoslavië de hun opgelegde eenheid bewaren, kun nen in de postrTlto-periode crisissitua ties worden vermeden. Moeilijk zal de weg in elk gevolg wel zijn, die de Joego slaven na het heengaan van Tito moe ten afleggen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1