Pais wil meer vrijheid binnen hoger onderwijs WEER TIJD VOOR 'GRIEPPRIKKEN' Egypte verwerpt voorstel Israël Vier miljoen extra voor hulp oorlogsslachtoffers Agente 25 jaar op straat NA ADVIEZEN SPECIALE COMMISSIE Ministerie Volksgezondheid: OPLEIDING IN PAS MET ARBEIDSMARKT Onderzoek naar hulp bij Belasting zoekt vermogen zelfdoding mensen met eigen woning Slagveld New York Middel erger dan kwaal Het recept Rijk helpt vrouwen aan werk DONDERDAG 17 JANUARI 1980 PZC/binnen -buitenland 13 (Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Alle vormen van hoger onderwijs worden op elkaar afgestemd. Voor de studenten moet dat leiden tot meer bewegingsvrijheid binnen het hoger onderwijs. Daardoor zullen ook de beroepsopleidingen beter in de pas gaan lopen met de mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Dat moet de inhoud worden van de Kaderwet Hoger Onderwijs. De ministers Pais (onderwijs en wetenschappen) en Van der Stee (landbouw, vanwege de Landbouwhogeschool) hebben een voor ontwerp van deze wet woensdagmiddag gepubliceerd. Dit voorontwerp moet eerst breed ter discussie komen, voordat het definitieve ontwerp wordt opgesteld. Het huidige hoger onderwijs sluit vol gens de minister niet genoeg aan bij de capaciteiten en belangstelling van de genen die van het voortgezet onderwijs aOcomen De studenten brengen boven dien te veel jaren in het hoger onderwijs door en het aantal studenten dat afvalt, is te groot Verschillende programma's bieden weinig variatie, omdat zij te veel ajn gericht op een bergepsopleiding. Minister Pais wil op de eerste plaats een grotere vrijheid van vakkenkeuze Kbeppen en meer mogelijkheden ver schaffen om - in het begin van de sta die - de gemaakte keuze te herzien. De onderwijsprogramma's moeten geva rieerder worden en het moet mogelijk worden de studie af te wisselen met praktisch werken. Er moet een soepe ler stelsel van toelating komen, onder meer door de praktijkervaring van een student te laten meetellen wanneer een diploma van een vooropleiding mocht ontbreken. De onderwijsprogramma's zouden in blokken ingedeeld moeten worden. waarvoor de student studiepunten zou moeten krijgen. Desgewenst kan een student een deeldiploma krijgen. De onderlinge samenhang van het ho ger onderwijs moet onder meer ver groot worden door meer wederzijdse doorstroming van de studenten, door het onderling afstemmen van de toela tingsvoorwaarden en door het afstem men van de cursusduur in de verschil lende fasen. Overigens staan deze voornemens niet in het wetsontwerp zelf. maar in de toelichting van de minister. Het wets ontwerp bevat alleen het formele ka der, waarin de harmonisatie van het hoger onderwijs moet plaatsvinden. Minister Pais zei woensdagmiddag dat financieel de grote en rijke hoger onder wijsinstellingen imet name de universi teiten) veren zullen moeten laten ten gunste van de kleinere instituten. Hij sprak in dat verband over ..de rijke oom en het arme neefje". De regering wil de wetten op het weten schappelijk onderwijs, op het hoger be roepsonderwijs en de toekomstige wet op de open universiteit bijeen brengen in de kaderwet. Deze zal ook ruimte moeten geven voor toekomstige ont wikkelingen. Volgens het ontwerp moet de minister van onderwijs elke vier jaar een plan opstellen voor de groei naar een sa menhangend hoger onderwijsstelsel. Elke twee jaar zou de Tweede Kamer zich daarover moeten uitspreken. ROTTERDAM (ANP) - Justitie in Rot- ROTTERDAM (ANP) - Justitie in Rot terdam is bezig met een onderzoek oaar de dood van een ongeveer vijftig- jarige vrouw uit Spijkenisse. De echt genoot van de vrouw heeft verklaard, dat hij zijn vrouw heeft geholpen een eind aan haar leven te maken. Volgens officier van justitie, mr. E. Bos. heeft sectie uitgewezen, dat de vrouw door verstikking door gas om het leven ls gekomen. Uit het onderzoek is naar voren gekomen, dat de vrouw aan de pressiesleed. Zij overleed ongeveer drie maanden geleden. De echtgenoot zal vermoedelijk het "opzettelijk helpen bij het beëindigen van een leven' ten laste worden gelegd. Volgens artikel 293 van bet wetboek van strafrecht kan hierop een maximale gevangenistraf van drie jaar volgen. De man zal eind februari/ begin maart voor de rechtbank moeten verschijnen Mr. Bos acht het van groot belang, dat er in „deze tijd van discussie over eu thanasie en hulp bij zelfdoding een dui delijk geval voor de rechtbank wordt gebracht." Hij is het niet eens met het informatiecentrum voor vrijwillige eu thanasie, dat artikel 293 uit het wet boek van strafrecht zou moeten ver dwijnen. .Artikel 293 en 294 omvatten een gebied tussen zelfmoord en moord. Hieronder zijn zeer veel criminele han delingen onder te brengen. Bij het schrappen van het bewuste artikel schepje tal van mogelijkheden voor cri minelen." Bij hulp aan zelfmoord komt volgens de officier onwillekeurig de ge dachte aan moord op. (Van onze redactie economie DEN HAAG - Veel bezitters van eigen woningen krijgen van de belastingdienst een formulier toegezonden voor opgave voor de vermogensbelasting. Volgens het ministerie van financiën gebeurt dat als er een vermoeden bestaat dat inder daad gesproken kan worden over een zeker vermogen. Daarbij gaat de belastingdienst uit van de rente-aftrek voor een hypotheek, zoals die is opgegeven bij de aangifte inkomenstenbelasting Daaraan ziet de inspecteur dat men beschikt over een eigen woning. Gezien de gestegen prijzen van deze woningen in de afgelopen jaren, probeert de belastingdienst er nu achter te komen of er een dusdanig verschil in waarde van de woning en de daarop nog rustende hypotheek bestaat dat er een aanslag voor de vermogensbelasting kan worden opgelegd. Enkele belastingadviseurs zeiden dat de laatste weken inderdaaj sprake is van een toegenomen activiteit van de belastingdienst op het terrein van de vermo gensbelasting. Een belastingdienst zei dat de vaststelling van het inkomen voor de inkomstenbelasting pas gebeurt, wanneer de opgave voor de vermogensbe lasting in het bezit is. PvdA: regering moet NAVO-chef corrigeren (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA wil dat de rege ring duidelijk maakt dat zij het niet eens is met NAVO-opperbevelhebber Rogers, die gezegd heeft dat het besluit om nieuwe kernwapens te produceren en te plaatsen genomen is met algeme ne instemming van de leden. Volgens de PvdA-kamerleden Van den Bergh en Stemerdink heeft Rogers dit woensdagmiddag voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel In Den Haag gezegd. Zij herinneren eraan dat de re gering gezegd heeft dat het produktie- besluit uitsluitend een Amerikaanse aangelegenheid is en dat Nederland over de plaatsing van de raketten een voorbehoud heeft gemaakt. De regering zou nu duidelijk moeten maken dat zij niet instemt met de uit spraak van Rogers. YORK (UPl) - Als man van tussen de 15 en 44 jaar in New York City heeft, men groter kans ver moord te worden dan doorziekte of ongeluk aan zijn eind te komen. Dit is vastgesteld door een particu liere misdaadbestrijdingsorgani- satie, The CitizensCrime Commis sion'. die haar bevindingen maan- iag bekendmaakte. Is men zwart, dan heeft men een kans van 1 op 20 dat men wordt termoord, een tweemaal zo groot rolco als een Amerikaanse soldaat liep in de Tweede Wereldoorlog om te sneuvelen. Newyorkse mannen van een ande- 'edan zwarte huidskleur lopen een risico van 1 op 57. Inhet eerste halfjaar van 1979 wer- ien in New York City meer moor- <kn gepleegd dan ooit tevoren: 1747. The Citizens' Crime Commission' a bij haar onderzoek uitgegaan ton cijfers van de FBI, de Ameri kaanse rijksrecherche. NAPELS IRTR i - Een hospes in Na- Pds besloot zijn enige commensaal cei} kij'e te geven omdat hij huur schuld had voor de kamer die hij kantoor gebruikte. Maar de eigen gemaakte bom waarmee de hospes de kamer had opblazen bleek te sterk en hel hele perceel werd zo zwaar be schadigd dal het onbewoonbaar werd. Bovendien werd grote schade aan- Sencht aan een belendend pand, daarvan 40 bewoners elders hun wek moesten nemen. De 70-jarige hospes Mario Pasqua- w is aangehouden en bekeurd we- ^ens overtreding van de vuurwa- Penwet en nog een aantal andere wetten. M'CAG. ILLINOIS lAFPi - Rosa °5 in Chicago is dinsdag hon- tod-laar geworden ~P oe onvermijdelijke vraag van aankomende stadsverslaggever h°eee het zo lang had uitgehouden. antwoordde mevrouw Lo Bello: 'vket™" vleei en bter bü de Het schip Discovery waarmee kapitein Robert Falcon Scottin 1901 zijneerste expeditie naar Antarctica maak te in 1901, is hier te zien in de haven van Londen. Het zal vndaar naar Sheerness worden gesleept, waar het voor ruim twee miljoen gulden zal worden gerepareerd Daarna zal het schip in het St. Katherine's Doek worden afgemeerd, waar het waarschijnlijk volgend jaar zal worden opengesteld als museumschip. Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - Het ministerie van volksgezondheid wijst erop dat het weer tijd wordt om te denken aan eventuele inentingen tegen griep voor degenen die een verhoogd risico lopen. Hierbij gaat het in het algemeen om ouderen, hartpatiën ten en longpatiënten. Over vaccinatie van zwangere vrouwen zijn de deskundi gen het nog steeds niet eens. Eind januari, begin februari is over het algemeen de tijd dat de influenza de kop opsteekt. Op het ogenblik is er nog geen bijzondere ontwikkeling te be speuren. Als voorzorgsmaatregel wordt alvast gewezen op het jaarlijkse advies dat de Gezondheidsraad over de griep prikken aan de staatssecretaris van volksgezondheid heeft uitgebracht. Dat advies dateert van november 1979 en inmiddels zijn de huisartsen en an dere betrokkenen in de gezondheids zorg daarvan op de hoogte gebracht In het advies wordt aanbevolen de zoge naamde risicogroepen een vaccin toe te dienen van een samenstelling die ver band houdt met de virussen die in het seizoen 1978-1979 in ons land voorkwa men. Hierbij gaat het onder andere om de varianten Texas. USSR. Brazil en Hong Kong. Zwanger Reeds geruime tijd bestaat onder des kundigen verschil van mening over vaccinatie van vrouwen die in ver wachting zijn. De commissie van de Gezondheidsraad heeft in meerder- ZELFBESTUUR PALESTIJNEN CAIRO (RTR)- Egypte heeft woensdag het voorstel van Israël verworpen om een autonome Palestijnse raad beperkte macht te geven bij het bes*uur over de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat de eerste vrouivclijke verkeersagent zich op straat liet zien De eerste agente in Amsterdam staat op de foto uit 1955 het verkeer te regelen bij een voetgangersoversteekplaats voor het Centraal Station. Na afloop van het overleg met de verte genwoordigers van Israël, zei de leider van de Egyptische delegatie. Achmed Ezzat Abdel-Latif. tegen journalisten dat Israël voorgesteld heeft, „de Pale- stijnen alleen maar bepaalde bestuurs bevoegdheden te verlenen." Dit, aldus Abdel-Latif. is in strijd met de akkoor den van Camp David die voorzien In volledige autonomie voor de Palestij- nen. hetgeen wetgevende, uitvoerende en politieke macht inhoudt." De oppositieleider in het Israëlische parlement, Sjimon Perez, acht een in terimovereenkomst met Jordanië mo gelijk waarmee ook Saoedi-Arabië zou kunnen instemmen. Perez zei in de nacht van dinsdag op woensdag dat hij dit baseert op contacten die hij de laat ste dagen heeft gehad. Perez, die kans maakt ln 1981 premier te worden, zei dat hij als regeringschef bereid zal zijn tot 'verreikende' territo riale tegemoetkomingen. Hij zou daar mee willen verhinderen dat Israël door zijn aanspraak op souvereiniteit over het door Palestijnen bewoonde weste lijke deel van Jordanië een staat met twee nationaliteiten zou worden. De Nederlandse parlementaire delega tie die op oriënterend bezoek aan Liba non is, is dinsdagavond ontvangen door Jasser Arafat van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. zo heeft het Palestijnse persbureau Wafa mee gedeeld. Het onderhoud werd volgens. Wafa bij gewoond door drie officieren van het Nederlandse contingent in Unifil. Ge sproken is over de huidige toestand met nadruk op het Palestijnse vraagstuk en de situatie in het zuiden van Libanon. Reeds eerder was de uit zes leden be staande delegatie ontvangen door pre sident Elias Sarkis en premier Selim Al-Hoss van Libanon. heid nu aanbevolen zwangeren niet meer onder de risicogroepen te reke nen. Tot dusver werden zij er trouwens alleen toe gerekend als de samenstel ling van het virus volledig was veran derd. Dat is de afgelopen seizoenen niet gebeurd. Een minderheid van de commissie heeft echter gesteld dat zwangeren wel ln de risicogroepen moeten blijven. Bij een onderzoek is onlangs gebleken dat de overgrote meerderheid m de leef tijdsgroep van 21-25 jaar nog niet met een van de gesignaleerde virussen in aanraking is geweest. Aangevoerd wordt ook dat luchtweginfecties bij zwangeren ernstiger verlopen dan bij anderen. Ook menen deze twee com missieleden dat het effect van het in- fluenzavirus op de ongeboren vrucht nog onvoldoende bekend is. Ook de artsen zijn op de hoogte van dit principiële discussiepunt. Het komt er nu op aan dat zij per patient vaststel len of een prik moet worden gegeven, in overleg met betrokkenen uiteraard. Daarbij speelt bijvoorbeeld de licha melijke gesteldheid van die patiënten een rol. De Bulgaarse arts Emil Kalerinov heeft volgens het persbureau BTA een nieuwe methode ontwikkeld waarmee eenvoudiger en juister dan tot dusver kan worden berekend hoe groot kinde ren als volwassene zullen zijn De fout bedraagt slechts drie centime ter (tot dusver 30 tot 40 emi Voor de berekening moet het kind min stens drie jaar oud zijn Voor de prog nose is de röntgenfoto van een hand voldoende. De methode is vooral nuttig voor zeer snel of traag groeiende kinderen en voor de svort. DEN HAAG - De regering trekt 4 mil joen gulden per jaar extra uit voor de opvang en begeleiding van oorlogs slachtoffers. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft dat woensdag in Den Haag bekendgemaakt. Het geld is bedoeld om een aantal maatregelen ten behoeve van vervol- gings- en verzetsslachtoffers mogelijk te maken, zoals die ruim een jaar gele den werden aanbevolen door het Werk en Adviescollege Immateriële Hulp verlening aan Oorlogsslachtoffers (WAC). Het WAC kreeg enige jaren geleden de opdracht zich te buigen over de proble men die samenhangen met de opvang van oorlogsslachtoffers, omdat het steeds duidelijker werd dat de medi sche en maatschappelijke begeleiding van deze groep mensen vanuit een bre dere visie gestalte zou moeten krijgen. De adviezen van het WAC werden het afgelopen Jaar bestudeerd door een in terdepartementale werkgroep, die een regeringsstandpunt heeft geformu leerd. Met het WAC vindt de regering dat voor het onlangs opgerichte Infor matie- en Coordinatie-Orgaan Dienst verlening Oorlogsgetroffenen (ICODOi een belangrijke taak is weggelegd Coordinator Het ICODO "moet zich met name bezig houden met samenwerking op het ge bied van de hulpverlening aan de oor logsslachtoffers, met voorlichting en met deskundigheidsbevordering. Het orgaan moet niet weereen nieuw insti tuut worden ten behoeve van de ver- zets- en vervolgingsslachtoffers, maar vooral als centrale coordinator optre den. Het bureau van het ICODO zal in of bij Utrecht worden gevestigd. Gaat het grootste deel van de 4 miljoen 's jaars naar het ICODO, ook andere instituten voor oorlogsslachtoffers kunnen verruiming van hun subsidie tegemoet zien. Zo zullen de taken van de Stichting '40- 45 worden uitgebreid en geïntensiveerd. Ook de begeleidlngstaak van de Stich ting Pelita. die zich in het bijzonder be zighoudt met de Indische vervolgings slachtoffers. wordt uitgebreid Deze stichting zal op haar centrale bureau een afdeling voor immateriële zaken mogen vormen. Het vrijwilligerswerk krijgt eveneens meer financiële aandacht van CRM. De vele verenigingen, comités en particu liere werkgroepen van oud-verzets- deelnemers of andere door de oorlog getroffenen, kunnen meer dan in het verleden worden ondersteund. Ook zal steun kunnen worden gegeven aan de ze kleinere organisaties ten behoeve van periodieken en andere voorlich tende activiteiten, zoals tentoonstel lingen. De immateriële hulp aan oorlogsgetrof fenen komt ten goede aan een groep van ten minste 100.000 mensen „En". aldus Wallis de Vries, „het ls niet te zeg gen of daarmee het plafond is bereikt Als de regering alle adviezen van het WAC zou hebben opgevolgd, zou dat niet 4 miljoen, maar 6 miljoen gulden per jaar hebben gekost. Zo wilde het WAC dat ook Iets zou worden gedaan aan de begeleiding van oorlogsslachtof fers die in het buitenland zijn gaan wo- De regering vindt dat niet op haar weg liggen, omdat dan zou worden getre den in de autonome rechten van ande re landen. Ook waar het de zogenaam de back-pay aan KNIL-militairen be treft, sporen regering en WAC uiteen. Hier wil men eerst de afloop van de discussie in het parlement over deze materie afwachten. VEENDAM - In Veendam kunnen binnenkort 30 werkloze vrouwen en meisjes aan de slag. dankzij een gloednieuwe regeling van het mi nisterie van sociale zaken. Het Rijk betaalt een jaar lang de sala rissen en neemt ook de opleidings- kosten voor zijn rekening. Volgens wethouder E J Brommet van Veendam gaat het om een lan delijk experiment De gemeente Veendam heeft het idee samen met het plaatselijk arbeidsbureau en de provincie Groningen uitgewerkt. Als het goed uitpakt, gaat het Rijk mogelijk meer vrouwen op deze manier aan werk helpen. De helft van de vrouwen in Veen dam komt te werken bij de over heid en dienstverlenende Instan ties. Het is de bedoeling, dat ze in het Jaar zoveel ervaring opdoen, dat ze daarna gemakkelijker aan een vaste baan kunnen komen De 15 andere vrouwenen meisjes gaan werken bij drie grote bedrijven in de gemeente: het aardappelmeel- concern Avébé. de radiatorenfa- briek Duintjer en de schoolmeube- lenfabrikant Markomark Het gaat om produktiewerk, dat tot dusver door mannen gebeurde De vrou wen hebben de garantie, dat ze na het proefjaar een vaste betrekking bij de drie bedrijven kunnen krij gen. Omdat het wettlijk nog niet Is toe gestaan dat vrouwen in ploegen dienst werken, wordt er nog overleg gevoerd over de banen bij Avébé Wethouder Brommet vindt vooral de plaatsing bij de bedrijven een goede zaak „We kunnen op deze manier als overheid baanbrekend werk doen door vrouwen mannen banen te laten doen", aldus Brom met. Achter hel experiment (waar voor bestaande subsidieregelingen aan elkaar zijn gekoppeld) zit de wens. dat de werkende vrouw meer kansen krijgt op de arbeidsmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15