PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA TE BEZWEREN POGING ONRUST IN Werkgelegenheid in Zeeland in de jaren zeventig verslechterd Nederlandse betrekkingen met Russen op laag pitje Geen ruimte voor prijscompensatie autö adria SYNODAAL ALGEMENE STAKING ITALIË Kritiek op Van Agt in kernwapenzaak Mo«BaM) IJspret op Hofvijver Dinosaurus-ramp pagina 13 223e jaargang no. 13 Woensdag 16 januari 1980 PZC 'm -OMtcrJ V&ltèóp&t: ■cldenUC- (On)afhankelijk besluiten nemen §De gewestelijke partij-or ganisatie van de PvdA in Zee land wil dat de PZEM-kem- centrale in Borssele 'op zo kort mogelijke termijn wordt gesloten' Op de afdelingsver- gaderingen her en der in de provincie is de kwestie de afgelopen maanden aan de orde geweest, een meerderheid van die afdelingen heeft zich tegen door draaien met de kerncentrale uitgespro ken en nu ligt er een ontwerpresolutie van die strekking op tafel voorde leden vergadering van het gewest op 2 februa ri aanstaande. Het is een vergaande, harde uitspraak, temeer omdat eraan wordt toegevoegd waar ze moet worden genomen: hier. in eigen huis. 'Zeeland en het Zeeuwse provinciaal bestuur be horen de eigen verantwoordelijkheid te kennen', zo schrijft het gewestelijk be stuur van de PvdA in de conclusies aan het eind van een uitvoerige standpunt bepaling 'Deze beslissing zal onafhan kelijk van anderen dienen te worden ge nomen Het PvdA-gewestbestuur vindt dat het geen boodschap heeft aan allerlei tot nu toe onbeantwoorde vra gen. waar de verantwoordelijkheid nu precies moet liggen voor een dergelijk besluit, bij de PZEM of in Den Haag. Voor de bestuurders van de politieke partij is de besluitvorming ln deze zaak volstrekt helder: Zeeland heeft zich destijds heel duidelijk uitgesproken voor vestiging vac de PZEM-kerncen- trale in Borssele. het moet zich nu niet achter Den Haag verschuilen, maar zelfstandig 'in eigen verantwoordelijk heid' beslissen om de elektriciteitspro- duktie in die zelfde centrale te stoppen. L.Jo resoluut en onomwonden als het oordeel van de PvdA-Zeeland is in een volstrekte afwijzing van de energieop wekking in de kerncentrale Borssele. zo vaag. ontoereikend en uiterst vrijblij vend is dezelfde resolutie als het erom gaat. aan te duiden hoe sluiting van de centrale 'op zo kort mogelijke termijn' zou moeten worden bereikt Met andere woorden: hoe de gevolgen ervan zouden moeten worden opgevangen Gedepu teerde staten van Zeeland hebben aan het eind van de zomer van 1979 een nota uitgebracht, waarin zij uiteenzetten welke conclusies er voor de kerncentra le van de PZEM te Borssele moeten worden getrokken uit de gebeurtenis sen die zich in april van datzelfde jaar hebben voorgedaan bij de bijna-ramp in de kerncentrale van het Amerikaan se Harrisburg. In die nota werd ook de vraag opgeworpen wat een eventuele sluiting van de kerncentrale in Borssele zou betekenen voor de financiële posi tie van het eigen energiebedrijf en voor de werkgelegenheid in Zeeland. Die ge volgen zijn immens de PZEM en Zee land zullen ze niet kunnen opvangen. Financieel gaat het om een enorme strop en daarnaast is het voorbestaan van het aluminlumbedrijf van Pechi- ney in het Sloegebied m het geding. Over de nota zal in provinciale staten een debat worden gehouden, maar dat komt niet eerder dan nadat ook de tweede kamer zich met de Hamsburg- zaak heeft beziggehouden. Overigens is dat kamerdebat nu al maanden achter een steeds opnieuw uitgesteld. De raad van bestuur van de PZEM heeft zich inmiddels op het standpunt gesteld dat er geen gronden aanwezig zijn om de kerncentrale Borssele te sluiten. Vol gens gedeputeerde Don - die in het gs- college de portefeuille energie onder zijn beheer heeft - zal Zeeland 'naar Den Haag tijgen om vergoeding van de scha de te eisen wanneer op rijksniveau de beslissing zou worden genomen om de kerncentrale te sluiten en hier 1300 ar beidsplaatsen op de tocht zouden ko men staan' Het PvdA-gewestbestuur draait de zaak om Zeeland moet zelf besluiten om de kerncentrale te sluiten en vooraf noodzakelijkerwijs onder handelen over vergoeding van de scha de en over de gevolgen voor de werkge legenheid'. De Je uitspraak van de gewestelijke partijorganisatie van de PvdA manoeu vreert de PvdA-fractie in de staten van Zeeland en vooral ook PvdA-gedepu- teerde Don (tevens voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM) in een uitermate moeilijke dwangpositie. En dat gebeurt dan op een manier die ei genlijk neerkomt op een houding van jullie weten nu hoe wij erover denken en jullie zoeken het verder maar uit. Voor de PvdA-statenfractie geldt dat ze de kwestie uitsluitend vanuit haar eigen verantwoordelijkheid kan benaderen, zeker waar in de gewestresolutie ieder houvast voor het daadwerkelijk opvan gen van de gevolgen van sluiting ont breekt Natuurlijk is het niet de taak van de gewestelijke partijorganisatie om bij een standpunt meteen een pak ket van praktisch politieke oplossingen aan te bieden. Alleen kan in dergelijke gevallen dan ook maar beter de schijn worden vermeden dat het hier gaat om een beslissing die 'onafhankelijk van anderen' kan worden genomen. De af gelopen jaren is in de Zeeuwse staten bij herhaling vastgesteld dat de hele kwestie van de kernenergie in Neder land van zo complexe aard is dat daar over eigenlijk alleen op nationaal ni veau kan worden beslist Dat geldt ook voor de vraag 'Hoe nu verder met de kerncentrale Borssele?' Zeeland kan daarover een standpunt bepalen. Maar zoveel is wel duidelijk geworden dat het daarbij blijft. Het laatste woord heeft Zeeland in deze zaak niet. Daar gaat het PvdA-gewest toch wat al te gemakke lijk aan voorbij. vdM debat een „onaanvaardbaar" over de niet-zakelfjke afweging. „Die had moe- voorliggende PvdA-motie uitsprak, ten gaan over de zaak zelf en niet over Het debat is daardoor geëindigd in een het voor of tegen het kabinet". Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De voorzitters van het CDA en de drie CD A-partijen hebben dinsdag nogal scherpe kritiek geuit op het optreden van minister-president Van Agt in het kernwapendebat in december. Zijvenvijten Van Agt dat hij het voortbestaan van het kabinet belangrijker vond dan de zaak van de kernbewapening zelf. voorzitters gaven dinsdag een verklaring van die strekking uit, in een poging de onrust die binnen het CDA - vooral ln AR-kring - is ontstaan, te be zweren. CDA-voorzit.ter Steenkamp zei dinsdagavond goede hoop te hebben die AR-leden, die nu dreigen het CDA te verlaten, binnenboord te kunnen, hou den Dat geldt onder meer voor prof. Goud zwaard. de opsteller van het CDA-pro- pamma „Niet bij brood alleen", mr. Aantjesen mevr. Laning Boersema (al len AR), die hun werk aan het nieuwe CDA-programma hebben opgeschort, uit onvrede over de koers van het CDA. Aantjes verklaarde dinsdagavond des gevraagd, ook uitnaam van prof. Goud zwaard. die in het buitenland verblijft, „niet voldoening" kennis te hebben ge nomen van de verklaring, maar wilde nog geen conclusies trekken. Daarmee wordt gewacht tot r.a de vergadering he; AR-bestuur van vrijdag De partijvoorzitters prof P Steenkamp iCDA). L. van Leeuwen tCHUi. H. de BoerlARPl en P. van Zeil KVPschnj- ten m hun verklaring teleurgesteld te zijn over het feit dat het kabinet het ei gen voortbestaan tot inzet van het kem- mpenaebal heeft gemaakt, waardoor de indruk ontstond dat de eigen positie belangrijker was dan duidelijkheid over de zaak zelf Zij keuren af dat premier Van Agt in dat intuitu uitsmeren Ket ministerie van verkeer en water staat ontkent categorisch dat de Oos- terscheldewerken over meerdere jaren zuilen worden uitgesmeerd om de hui dige financiële problemen van de rege ring een beetje op te lossen PAGINA 3 schieten De Nederlandse politie mag op grond van de instructies te veel met de vuur wapens omgaan gevangenen Vrijwel alle politieke gevangenen die In Indonesië na de communistische staatsgreep van 1965 werden opgepakt ziln nu-op enkele na- vrijgelaten. Voor hen beginnen nu pas de problemen. Ze komen niet aan de slag vanwege hun achtergrond PAGINA 14 niet enthousiast De meeste NAVO-Ianden voelen wei nig voor een boycot van de Olympi sche Spelen in Moskou als strafmaat regel tegen de Sovjet Unie wegens de invasie in Afghanistan Het geringe en thousiasme voor een boycot bleek tij dens een zitting van NAVO-raad. Door het winterse weer van de afgelopen dagen is het gebouwencomplex van het Binnenhof nu eens decor voor andere activiteiten dan de landspoli- tiek of demonstraties: op de statige Hofvijver, waarop premier Van Agt uitkijkt, speelt de Haagse schooljeugd ijshockey. CDA-voorzitter prof. Piet Steenkamp noemde dinsdag de verklaring van de vier voorzitters „een kritisch geluid aan het adres van een politieke geest verwant". Van Agt wilde dinsdag ove rigens niet op de verklaring reageren. Steenkamp sprak ten stelligste tegen dat het CDA „aan doelpoütlek de voor keur geeft boven beginselpolitiek", zo als onder meer de opsteller van het CDA-programma. prof Bob Goud zwaard. en nu ook de werkgroep „Niet bij brood alleen" zeggen. Volgens Steenkamp heeft het CDA de laatste jaren duidelijk een beginselpolitiek ge voerd. De verklaring van de CDA-voorzitters wordt in politiek Den Haag gezien als een poging om in elk geval binnen het CDA de gelederen weer te sluiten. Door de oorzaak voor de problemen bij Van Agt en het kabinet te leggen, hopen de voorzitters de twijfelaars in de AR te kunnen behouden, zo heet het hier. De CDA-voorzitters doen in hun verkla ring van dinsdag dan ook een beroep op Goudzwaard en de zijnen te blijven werken aan het aan het CDA-program ma en zich jnet ons in de voorste linies te blijven inzetten voor een zo herken- (Slot zie pagina 8 kol. 4) ROME - Paus Johannes Paulus II en Johannes kardinaal Willebrands be treden de vergaderruimte in het Vaticaan. waar de Nederlandse bisschop pensynode wordt gehouden 'Verdeeldheid' bleek daar dinsdag een sleutel woord te zijn tzie pagina 31 NA VO-LANDEN VEROORDELEN INVAL MINISTER ALBEDA: (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De prijscompensatie is in gevaar. Volgens minister Albeda (sociale zaken) is daarvoor vanaf 1 juli 1980 „in de huidige situatie zelfs eigenlijk geen ruimte". De bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij een overzicht geeft van de gang van zaken met betrekking tot het arbeidsvoor waardenbeleid 1980 tot en met het af kondigen van de loonpauze. Die pauze is mede op verzoek van de sociale part ners gesteld op twee maanden „of zo veel korter als mogelijk zal blijken In zijn mededeling aan het parlement legt Albeda ook uit dat gedurende de loonpauze op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden niet mag worden afgeweken van wat daar voor in individuele arbeidsverhoudin gen van toepassing was. Algemene ver hogingen van het loon zijn dus verbo den. Wel mogen beloningen voor overwerk èn voor vuil en zwaar werk alsmede sys temen van vastgelegde periodieke ver hogingen normaal worden toegepast Daarbij geldt de voorwaarde dat die systemen niet worden gewijzigd. Toe passing van de bestaande prijscompen satieregelingen is eveneens toegestaan. Ambtenaren Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zal binnenkort de ambtenarencentra- les een voorstel doen dal moet leiden tot een salarismaatregel per 1 januari 1980 voor het overheidspersoneel. De werknemers in de niet-commerciéle dienstverlenende sector vallen voorlo pig onder het loonpauze-beslult. Voor hen zullen de arbeidsvoorwaarden op een later tijdstip apart worden gere geld. Zo zij behoren tot de categorie van de zogenaamde trendvolgers, zijn die verhogingen toegestaan die aan de overeenkomstige groepen ambtenaren worden toegekend Albeda wijst er in zijn brief nog eens ten overvloede op dat de loonpauze geldt voor alle werkne mers ln het particuliere bedrijfsleven Aan het eind van deze maand zal het (Slot zie pagina 8 kol. 41 (Van onze correspondenti BRUSSEL- Nederland zet de culturele contacten met de Sowjet-Unie op een laag pitje en zal voorlopig niet mee werken aan de bezoeken over en weer op hoog niveau aan de Sowjet-Unie. Dit werd van Nederlandse kant naar voren gebracht tijdens het NAVO-be- raad over het optreden van de NAVO- landen tegenover de Sowjet-Unie naar aanleiding van de Russische invasie in Afghanistan. De NAVO-landen hebben dinsdag de Russische inval in Afghanistan veroor deeld en zich geschaard achter de VN- resolutie waarin de terugtrekking van de troepen uit dat land wordt geëist. Nederland zal zich uiteraard ook hou den aan de afspraken die in EG-kader zijn gemaakt over beperkingen van de export van graan en andere levensmid delen naar de Sowjet-Unie. De Neder landse ontwikkelingshulp aan Pakis tan wordt gehandhaafd, terwijl al een miljoen dollar ter beschikking is ge- Twee Kroatische nationalisten zijn maandag in Chicago veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf wegens de bezetting in 1978 van het Westduitse consulaat ter plaatse De 38- jarige Bozo Kelava en de 33-jarige Mele Kodzoman, bekenden. Zij wilden door de bezetting het leven redden van Step- jan Bilandzic, een mede-Kroaat en na tionalist die toen in West-Duitsland ge vangen zat en naar Joegoslavië dreigde te worden uitgewezen steld voor hulp aan Afghaanse vluch telingen, aldus de vertegenwoordiger van Den Haag. Als andere concrete maatregelen te genover de Sowjet-Unie bepleitte de Nederlandse vertegenwoordiger een strenge toepassing van de OESOregels over kredietverlening aan Oostbloklan den. Ook zouden de regels van de Co- com inzake uitvoer van hoogwaardige strategische produkten strikt moeten worden nageleefd. De Cocom. gevestigd in Parijs, is in het heetst van de koude oorlog opgericht om erop toe te zien dat strategische goederen niet naar de Sowjet-Unie zou den worden uitgevoerd Lid van de or ganisatie zijn de meeste westerse lan den, alsmede Japan. Zie ook pag. lli Demonstrerende stakers in Milaan trotseren een hevige sneeuwval AFP)-Ongeveer 13 miljoen Italiaanse werknemers hebben dinsdag gevolg gegeven aan de oproep tot een algemene staking. De oproep is uitgegaan van de overkoepelende een- heidsvakcentraie. De staking, sie betrekking heeft op alle sectoren van het maatschappelijk leven, zou maximaal 8 uur duren. Ze wordt daarna in elk van de sectoren gevolgd door verschillende acties, gaande van volledige stopzetting van het werk tot stiptheidsacties. De algemene staking is het gevolg van de mislukking, eind december, van een gesprek tussen de vakbonden en de rege ring over het invoeren van nieuwe mechanismen voor de prijscompensatie Daamaast zjjn de vakbonden verbolgen over het economisch beleid van de regering, die onlangs een reeks prijsverhogingen afkondigde voor olieprodukten en voor openbare diensten. MIDDELBURG - De werkgelegen heidssituatie in Zeeland heeft zich. in verhouding tot het landelijke beeld, in 1979 ongunstig ontwikkeld. Dit blijkt uit een overzicht van de werkloosheid in de zeventiger jaren van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland. Het werkloosheidspercentage van de mannelijke beroepsbevolking ln Zee land is in 1979 voor het eerst niet beneden het landelijk ge gebleven. Met 4.1 was het provinciaal werkloosheidspercentage gelijk aan het landelijke. In de zes voorgaande Ja ren bleef Zeeland 0.3. 0.8.1.2.1.5. 0.6 en 0.1 procent beneden het landelijk jaar gemiddelde. Het resultaat over 1979 kan als een voortzetting van de in 1976 begonnen ongunstige ontwikkeling worden beschouwd. Ook in absolute cij fers spande 1979 met een jaargemiddel- De jaren 1978 en 1979 vertonen een zeer ongunstig beeld voor de werkloosheid onder Zeeuwse vrouwen Van 1970 tot en met 1975 kende Zeeland een werk loosheidspercentage voor vrouwen dat 0.2.0.4, 0.4. 0.3.0.3 en 0.1 procent boven het landelijk gemiddelde uitkwam. In 1976 en 1977 dook Zeeland met 0.3 en 0.5 procent onder het landelij k gemiddelde maar de afgelopen twee jaar sloeg de balans fors in negatieve zin door: 1.4 In absolute cijfers is de werkloosheid onder vrouwen in Zeeland gestegen van 194 (1970) tot 1.74011979). Landelijk nam hel aantal werkloze vrouwen in deze periode toe van 8.089 tot 77.600. De vraag naar vrouwelijke werknemers is zowel landelijk als provinciaal in de zeventiger jaren steeds minder gewor den. Procentueel was de vraag in Zee land al die jaren steeds hoger dan het landelijk gemiddelde hoewel het per centage in 1978 met 1.1 gelijk was. Lan delijk daalde het vraagpercentage van 3.9 naar 1,0 De daling was in Zeeland, van 6.9 naar 1.2. aanmerkelijk forser Sinds 1974 is de vraag naar mannelijke werknemers in Zeeland in vergelijking met de landelijke vraag niet meer min der. Van 1970 tot en met 1979 daalde de vraag landelijk van 3.1 naar 1,8 procent maar in Zeeland was de schommeling (van 2,7 naar 1.9 procent) veel minder sterk. zie ook pagina 2). Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 6. 7 en 9 Binnen- en büitenland: 3, il en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 16 Financiën: 17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1