PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIL JOENENBRAND HULST Brezjnev: Carter geen gesprekspartner meer Goudzwaard: NAVO staat lidmaatschap van niet ter discussie Russen geloven niet in boycot Spelen Belg wilde sporen van diefstal uitwissen Italiaanse ham uit Nederland AMERIKAANSE PRESIDENT DREIGT MET MILITAIRE A CTIE Geslaagd pagina 3 223e jaargang no. 11 Maandag 14 januari 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes, Dr. AJ. Philipsstraat II, leL OUOO-21222 Open. ma t/m vi 830 -17.00. WASHINGTON, MOSKOU, KABOEL De Russische president Leonid Brezjnev heeft het afgelo pen weekeinde een felle tegenaanval gelanceerd op de westerse 'vergeldingsmaatregelen' voor de Sowjet-interventie in Afghanistan. Brezjnev heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter afge schreven als betrouwbare onderhandelingspartner. In een gesprek met het partijblad Prawda, dat zondag het grootste deel van de voorpagina vulde, zei Brezjnev dat 'een of andere gril' van de Amerikaanse leiding blijkbaar voldoende is om internationale overeenkomsten te verbreken. Hij liet doorschemeren, dat er pas weer serieuze zaken met Amerika kunnen worden gedaan als er een andere president gekozen is. President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft - volgens zegslieden rond het Witte Huis - niet minder grimmig gereageerd, door met militaire actie te dreigen indien de Sowjets zich in Zuidwest-Aziè „oorlogszuchtig" blijven opstellen. Intussen groeit het aantal aanwijzingen dat Moskou ook in Afghanistans buurland Pakistan tot militair ingrijpen zou willen overgaan. Brezjnev kritiseerde zaterdag, in een vraaggesprek met het partij-dagblad Prawda. „de schaamteloze anti-Sowjet- campagne" die het Westen tegen Mos kou voert Onder aanvoering van de VS zijn „bergen van leugens" gebouwd rond de gebeurtenissen in Afghanistan, aldus Brezjnev. Hij bleek niet bepaald onder de indruk van de westerse vergel dingsmaatregelen. Over Carters besluit tót het instellen van een graanembar- go. zei hij dat „geen enkele Sowjet-bur- gererook maar eén gram brood minder door zal krijgen". Hoewel Brezjnev geen enkele concrete tegenmaatregel afkondigde, was zijn verklaring de hardste aanval op de VS sinds het uitbreken. 27 december vorig Jaar, van de crisis rond Afghanistan. De bejaarde Russische president rechtvaardigde de Sowjetrinvastie door universiteit Washington „en zijn trawanten" ervan te beschuldigen „een onverklaarde oor log" tegen Afghanistan te zijn begon nen, „door tienduizenden gewapende en In het buitenland getrainde opstan delingen dat land in te sturen". Dat was een weloverwogen plan van de reactio naire krachten, aldus Brezjnev, „waar door Afghanistan zijn onafhankelijk heid zou hebben verloren en zou zijn omgebouwd tot een imperialistisch mi litair bruggehoofd aan onze zuidgrens". T erugtrekking Brezjnev verwierp- westerse beschul digingen ais zouden de Sowjets Afgha nistan hebben bezet: „De politiek en psyschoiogie van kolonialisten zijn ons vreemd", zei hij. Het 73-jarige staatshoofd bekende dat de interven tie in Afghanistan geen gemakkelijke beslissing was geweest, „maar het Centraal Comité van de partij en de regering van de Sowjet-Unie waren zich daarbij volledig bewust van hun verantwoordelijkheid en hebben alle omstandigheden terdege in aanmer king genomen". Hij herhaalde zijn toe zegging dat de Russische troepen zou den worden teruggetrokken „zodra de agressie van buitenaf een halt was toe geroepen". President Carter heeft Moskou gewaar schuwd dat hij in Zuldwest-Aziè ..het noodzakelijke antwoord" zal geven, mi litaire actie inbegrepen, indien de Sow jets volharden in hun „oorlogszuchtige houding" in die regio. Dat tekende het Britse kwaliteitsblad The Sunday Ti mes gisteren op uit de mond van bron nen rond het Witte Huls. Carter, zo schrijft het blad, is vastbesloten de acti viteiten van de Amerikaanse marine rond de Indische Oceaan uit te breiden. De Amerikaanse president bereidt, naar in Washington verluidt, een toe spraak voor. waarin hij zijn politieke opstelling ten aanzien van crisishaar den als Iran en Afghanistan nader zal verklaren. In de Amerikaanse hoofdstad groeit de zorg over een mogelijk Russisch ingrij pen in Pakistan, het omstreden buur land van Afghanistan, van waaruit de islamitische Afghaanse opstandelin gen worden bevoorraad. Volgens het Amerikaanse tv-station ABC beschik ken de inlichtingendiensten in de VS over aanwijzingen dat Sowjet-troepen van plan zijn nog deze maand een inval te doen in het noordwesten van Pakis tan. waar zich de belangrijkste logis tieke bases van de rebellen bevinden. De Amerikaanse regering heeft er in bet recente verleden geen misverstand over laten bestaan dat een dergelijke aanval zeer waarschijnlijk met wa pengeweld wordt beantwoord. Een hoge Pakistaanse delegatie be vindt zich momenteel in de Amerikaan se hoofdstad voor overleg met minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Nog onlangs kondigde Carter, als reac tie op de situatie in Afghanistan, aan dat de militaire hulp aan Pakistan zou worden opgevoerd. Sinds het uitbreken van de crisis in Zuidwest-Aziè wordt in Washington aanzienlijk vriendelijker gedacht over uitbreiding van de bevoegdheden van de inlichtingendiensten, met name de CIA. Naar verwachting zal het Congres binnen twee maanden een wetsontwerp aanvaarden, dat de CIA meer armslag geeft bij acties in het buitenland. Se dert de Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam en zeker sinds het president schap van Carter zijn door de VS het (Slot zie pag. 4 kol. 2) ASM AR. AFGHANISTAN - Rebellen van de Islamitische Afghaanse partij hebben deze foto vrijgegeven van een buitgemaakte Russische helicopter in de buurt van Asmar in de provincie Kounar. REPLIEK OP ARTIKEL VAN LUBBERS IVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De dissidente ARP-voor- man prof. Goudzwaard heeft de sug gestie van CDA-fractieleidcr Lubbers ■afgewezen, dat hij van men ing zou zijn, dat Nederland uit de NAVO dient te treden. Goudzwaard, die momenteel in Canada verblijft, verklaarde zaterdag Zetland krijgt een open universiteit Dat viel af te lelden uit de woorden van onderwijs-mlnlster dr A Pals, die een ?n ander zaterdag duidelijk maakte in een inleiding tijdens de Zeeuwse cultu rele dag in de "Prins van Oranje' te Goes Joshua Nkomo. voorzitter van de ZA- PU en een van de leiders van het Pa triottisch Front, ls zondag na een bal lingschap van ruim drie jaar terugge keerd In de Rhodeslsche hoofdstad Sa lisbury. Met de terugkeer van Nkomo begint voor de ZAPU de campagne voor de verkiezingen van 27-29 februa- gemoedelijk In de rubriek Hoort ziet schrijft- Zater dag was het even hartje Antwerpen in hartje Middelburg. In een gemoedelij ke sfeer, die de bezoekers spontaan naar koddig in elkaar geknutselde rit mische Instrumenten deed grijpen, werd een aantal ln plat Antwerps voor geschotelde liedjes vertolkt. PAGINA 9 fout ..De structuur Is fout. De omroepen zouden wel mogen blijven, maar de NOS zou een zelfde soort bestuur moe- ten krijgen als Stad Radio Amster dam Een bestuur waarin alle mogen- lljke culturele en kunstzinnige organi saties zijn vertegenwoordigd" PAGINA U wereldkampioene MOSKOU - Pogingen om de Olym pische Spelen in Moskou te boy cotten zijn gedoemd te mislukken. Vanuit die visie zijn de Russische autoriteiten begonnen met een campagne tegen „de troubadours van de koude oorlog, die proberen hun atleten thuis te houden". In het Russische dagblad Sovetsky Sport hebben leden van het olym pisch comité gewaarschuwd, dat een poging de Spelen te boycotten zinloos is. Vladimir Popov, plaats vervangend voorzitter van het Russisch Olympisch Comité: „Dit is niet de eerste keer, dat zo'n po ging wordt ondernomen. Alle eer dere pogingen zijn mislukt". Volgens het Russische dagblad die nen de Spelen gevrijwaard te blij ven van politieke zaken. Het blad stelt dan ook: „Moskou zal de Israë lische en Chinese teams hier ver welkomen, ondanks de vijandige politieke betrekkingen tussen de beide landen en het Kremlin". Het blad gaat voorts tekeer tegen Amerikaanse en Britse radiosta tions, die op Rusland gerichte uit zendingen uitzendingen verzorgen. „Die stations willen de burgers doen geloven, dat een boycot tot de serieuze mogelijkheden behoort. Maar het is juist de kracht van de (Slot zie pag. 4 kol. 1) voor de radio de NAVO nuttig te blij ven vinden als platform waar opinies besproken kunnen worden. Hij rea geerde daarmee op een artikel van Lubbers in „Trouw" van zaterdag. Volgens professor Goudzwaard had de NAVO moeten kunnen accepteren, dat Nederland bij het beraad over de mo dernisering van de kernwapens een af wijkend standpunt innam in december. „In de huidige situatie had Nederland de kanttekening moeten plaatsen dat het niet medeverantwoordelijk kon zijn voor deze modernisering." aldus Goud zwaard. Afwijkend Lubbers schrijft in zijn dagbladartikel onder meer dat Goudzwaard, die het CDA-program heeft opgesteld, met zijn opvatting afwijkt van dit pro gramma. De CDA-fractieleider noemt Goudzwaards interpretatie „zacht ge zegd opvallend" en verwijt hem steeds minder te hechten aan het NAVO-lid- maatschap. Volgens Lubbers kent het CDA-program „twee ijkpunten": te rugdringing van de kernbewapening en het lidmaatschap van de NAVO. „Hij (Goudzwaard) maakt het lidmaat schap van de NAVO tot randvoorwaar de van de wapenbeheersing". De CDA-leider zegt voorts dat Goud zwaard hiervan uitgaande nog een stapje verder gaat, door te verklaren dat dit lidmaatschap niet langer haal baar is. „De regering had volgens hem (Goudzwaard) in Brussel maar moeten opstappen". Met deze opvatting ver laat Goudzwaard echter zijn eigen pro gramma. vindt Lubbers. Deze wijst er ook op. dat indien je je opvattingen zo wijzigt, je eerst via de kiezers het pro gramma moet veranderen. Lubbers laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat hij van mening is dat LEDERER VRIJGELATEN WENEN (UPI) - Jiri Lederer, een de meest vooraanstaande dissidenten in Tsjechoslowakije. is zondag uit de ge vangenis ontslagen nadat hij zijn straf had uitgezeten. Dit is vernomen in kringen van dissidenten in Wenen. Volgens de bronnen heeft Lederer een straf van drie jaar uitgezeten nadat hij was veroordeeld wegens het smokkelen van verboden literatuur naar het wes ten- Vele steden in de Sowjet-Unie, waaron der Moskou en Kiev. worden in verband met de te verwachten grote aantallen buitenlandse bezoekers bij de olympi sche zomerspelen 'schoongemaakt'. Daarbij wordt niet alleen naar prosti tuees en speculanten, maar in het bij zonder ook naar dissidenten gekeken. Dit zei de Russische dissident Kronid Loebarski zaterdag bij een Rusland manifestatie van Amnesty-Internatio nal in de grote kerk in Enschede. Naialla Petruseva heeft het afgelopen "Mkeinde ln het Noorse Ham ar aan getoond dat niet elke Heiden onver slaanbaar ls De 24-Jarlge Russin werd met een riante voorsprong voor het wrst ln haar carrière wereldkampioe ne schaatsen Zeeuws: 2, 5 en 7. Binnen en buitenland:3. Radio en televisie: 9. Sport: 11. 12. 13, 14. 15 en 16 HULST - Een 22-jarige Belg, die de spo ren van een diefstal wilde uitwissen, heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een miljocnenbrand veroorzaakt in de binnenstad van Hulst. Een grote grammofoonplatenzaak en hotel-res taurant 'International' aan de Grote Markt werden volledig verwoest. Meer dan honderd brandweerlieden uit heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zagen maar op het nippertje kans een regel rechte ramp te voorkomen. De felle vuurzee bedreigde ook een drietal ca fe's en een aantal woningen aan de Grote Markt en in de Grote Zwanen- straat Die bleven uiteindelijk ge spaard. ij Aanvankelijk leek het te gaan om een Ij brand van geringe omvang. Dat pakte anders uit. De brandweer van Hulst moest in de loop van de nacht een be roep doen op korpsen uit geheel Oostr Zeeuwsch-Vlaanderen Pas tweeèneen- half uur na het eerste alarm kon brand weercommandant der Weduwe het sein 'brand meester' geven. Toen was er van hotel-restaurant 'International' en van 'Paul's Music Center' (op de begane grond van het omvangrijke pand) niets jj meer over. De rijkspolitie schat de scha ft de op ruim drie miljoen. Hotel-eigenaar t Wauters en directeur Paul Metz van Metz bv gaan voorlopig uit van een schadepost van zeker vier tot vijf mil joen guldenDoor de brand worden der- tien personeelsleden van 'Intematio ii nal' en acht werknemers van Metz tljde- jj lijk werkloos. fj De brand werd tegen twee uur zater- jj dagochtend ontdekt door hotel-eige- [j naar Emiel Wauters. Wauters 'Tegen tweeën ging de alarminstallatie werken. Ik ben direct met een kamerjas over mijn pyama vanuit mijn woning in de Steenstraat naar het hotel gerend. Mijn vrouw keek uit het slaapkamer raam en zag rook uit het dak komen. Samen met mijn zoon ben ik het hotel binnen gerend. We hadden al snel door dat het op kamer 12 was'. Vijf minuten na het alarm - het was toen ongeveer acht minuten over twee - was de brandweer van Hulst ter plaatse Na door de heer Wauters te zijn ingelicht ging een achttal brandweerheden uit gerust met persluchtmaskers, onder leiding van commandant A. A. L. der Weduwe op onderzoek uit, maar keer de onverrichterzake terug. Der Wedu we: 'In de hotelgangen hing rook, maar vuur was er niet te bespeuren. Later zijn er nog eens vier man met persluchtmas kers naar binnen gegaanmaar die kon den aanvankelijk evenmin wat ontdek ken. Het leek er op dat het vuur tussen het plafond van de begane grond en de eerste verdieping zat. Pas later ging het helemaal mis. Dat was op het moment dat de brandwerende platen tegen het plafond het begaven. Wc hebben de vlammen - het ging erg snel toen zo goed mogelijk opgevangen' Onbegrijpelijk De gedupeerde hotel-eigenaar begrijpt de handelwijze van de brandweer met ..Toen ze arriveerden, heb lk ze ge vraagd of ik met zo'n masker op mee mocht naar binnen, maar dat stonden ze niet toe. Ik heb ze p-ecies verteld waar ze moesten zijn. Het is toch onbe- (Slot zie pagina 2 kolom 5Om vier uur ln de nacht van vrijdag op zaterdag sloegen de\ilammen door het dak van hotel 'Internationaal'. Nederland niet uit de NAVO moet tre den Zo heeft Nederland wat betreft het terugdringings-aspect wel degelijk iets bereikt: het wapenbeheersingsaanbod van de NAVO aan het oostblok is opge krikt en Nederland heeft de vrijheid be houden om aan de hand van de uitkom sten van het wapenbeheersingsoverleg te besluiten over stationering in Neder land. In zijn eerdere bijdrage tot de discus sie, liet Goudzwaard (eveneens in „Trouw") weten dat het kabinet wat hem betrof gevlucht was van zijn ver antwoordelijkheid. Lnbbers heeft Goudzwaard nu gevraagd om een dui delijk antwoord op de vraag of Neder land wel of niet bij het wapenoverleg betrokken moet blijven. Overigens telt volgens Goudzwaard bij zijn - even tuele - besluit lid te blijven van het CDA even zwaar de mogelijkheid om er binnen die partij afwijkende, geres pecteerde standpunten op na te hou den. Brown wil nauwere betrekkingen van VS met China WASHINGTON (DPA/AFP) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Harold Brown heeft zich na zijn Aziatische reis uitgesproken voor uit breiding van de betrekkingen met Chi na, maar tegen een militair bondge nootschap met dat land. Amerika is ook niet van plan China wapens te le veren. zei de minister zondag voor de Amerikaanse televisie. De dialoog met China over militaire za ken zal worden voortgezet Amerika denkt daarbij aan uitwisseling van in lichtingen over de globale militaire si tuatie en over de besprekingen van tac tische kwesties De twee regeringen zul len elkaar op de hoogte houden van het Russische gevaar voor Pakistan. Brown sloot een zeeblokkade van Iran niet uit. maar plaatst deze niet boven aan de lijst van vergeldingsmaatrege len. Amerika streeft niet naar vaste steunpunten in het Midden-Oosten, maar is wel op zoek naar geschikte vliegvelden en havens voor de opslag van materieel voor het geval er met spoed moet worden opgetreden. BOLZANO, ITALIÉ - Negentien ton rauwe ham op een wegdek bij Bolzano in Italië aan de Oosten rijkse grens, heeft bevestigd wat de Italianen altijd al vermoedden: hun wereldvermaarde 'Prosciutto' uit de streek van Emilia-Romag- na, komt heel ergens anders van daan. De varkens die voor de ham ge bruikt worden, zo stond altijd ln de advertenties, werden op speciale wijze gefokt in de streek zelf en de Prosciutto - met het stempel "Pro- dotto d'Italia' - behandeld volgens veeleisende normen Vrijdagavond kapseisde een opleg ger met negentien ton Prosciutto' op weg naar een rokerij in Modena, vermoedelijk doordat de bestuur der de bocht te scherp nam De Italiaanse politie deelde mee dat de oplegger afkomstig was uit Nederland. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1