PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT net wil boycot ipische Spelen Kabinet wil boyct Olympische Spele PERIODIEKE VERHOGINGEN BLIJVEN BUITEN SCHOT Plan LPG-terminal in Gent nog onzeker Öooxxxoxmijcxxrcax Zorgen Shell: olie-aanvoer is onzeker Dochter modekoning in Italië ontvoerd Gijzeling diplomaten in El Salvador s/r S//7YS//K, ^Vvs/rs/s- - LAAR BESLISSING BIJ SPORTLIEDEN GEEN STEUN MAAR BESLISSING BIJ SPORTLIEDEN Zesling in Florence Eerste actie tegen loonpauze bij Ford DAMESMODE Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet aan haar leveringsverplichtingen kan voldoen, maar dat dat de maat schappij voor de zeer nabije en ver dere toekomst geheel in het onzekere verkeert. Zij kan geen enkele voor spelling doen, of zij al dan niet in staat zal blijven aan haar leverings verplichtingen te voldoen. De aardolie, die voor de Shell raf finaderij in Pernis nodig is. komt deels beschikbaar door langlopende contracten, die de Koninklijke/Shell met olieproducerende landen heeft afgesloten, deels voor aankopen via tussenhandelaren, de zogenaamde 'Jobbers' De laatste tijd hebben zich bij de groep bonafide jobbers andere zakenlui gevoegd, waardoor deze 'vrije transacties' de vorm en om vang van windhandel hebben aan genomen. Hierdoor schommelen de olieprijzen nog meer dan aanvanke lijk het geval was. waardoor het in- koopbeleid van de Shell zeer gecom pliceerd is geworden en de markt situatie zeer onoverzichtelijk. Het is niet mogelijk deze windhandel ef fectief te bestrijden door bijvoor beeld een gemeenschappelijke boycot door de grote afnemers De anti-trustwetgeving laat zoiets niet toe ROME - De 27-jarige Barbara Platelli, dochter van de bekende Italiaanse mode ontwerper Bruno Piatelli, is donderdagnacht in Rome ontvoerd. Drie gemasker de mannen overweldigden haar toen zij met haar auto in de garage van haar vaders villa wilde rijden. VOOR AANVOER VIA WESTERSCHELDE Wachten pagina 31 223e jaargang no. 10 Zaterdag 12 januari 1980 DEN HAAG - De Nederlandse regering meent dat Nederlandse sportlieden beter niet kunnen deelnemen aan de komende Olympische Spelen in Moskou. Minister-president Van Agt gaf dat gisteravond te kennen na afloop van de vergadering van de ministerraad. De regering wil econo mische sanctiemaatregelen tegen de Sowjet-Unie, vanwege de inval in Afghanistan, alleen nemen in internationaal verband, met de EG-partners. Premier Van Agt legde er gisteravond grote nadruk op dat de beslissing over al of niet deelnemen aan de Olympische Spelen „in dit land een vrije.beslissing is van mondige mensen". De regering heeft echter besloten dat. zo er al enige directe of indirecte financiële overheidssteun wordt gegeven ten behoeve van de Nederlandse deelname aan de Spelen, die steun zal worden ingetrok ken. DEN HAAG (ANP) - De aanvoer van ruwe olie in ons land en ook in ande re landen is onzeker geworden door het optreden van de speculanten op de markt voor ruwe olie. Bij de Shell maakt men zich daar ernstige zor gen over. Directeur Baars van de Shell Neder land Raffinaderij heeft dit meege deeld. Hij zei. dat de Shell Nederland Raffinaderij op dit moment nog wel Desgevraagd zei premier Van Agt dat hij zelf. als hij in aanmerking zou komen voor deelname aan de Spelen, niet zou PAGINA 2 open school Op de Bevelanden wordt op korte ter mijn de stichting 'regionaal educatief centrum' opgericht Deze stichting zal vanaf augustus de activiteiten van het bestaande proefproject 'open school' ln een breder verband voortzetten PAGINA 3 slecht aan toe De getulgen-deskundlgen die vrijdag middag op verzoek van het gerechts hof te Arnhem aantraden ln de voort zetting van de zaak ln hoger beroep tegen het Tweede Kamerlid Koekoek waren het er alle drie roerend over eens de pony die op 4 december 1978 in een wetland van het kamerlid bi) Bennekom met een spuitje moest wor den afgemaakt was er bar slecht aan toe. PAGINA 11 herstel De komende jaren wordt een herstel verwacht van de haringstand in de Noordzee. De vangstbeperking die en kelejaren geleden voor deze bedreigde vissoort werd ingesteld blijkt haar vruchten af te werpen. PAGINA 29 absolute top gaan. „Bij hun zelfstandige beslissing over gaan of niet gaan kunnen de sport mensen natuurlijk de houding van de Nederlandse regering, zoals die blijkt uit het besluit tot intrekking van even tuele financiële steun, betrekken. Van Agt wilde, bij het beïnvloeden van de zelfstandige besluitvorming van de olympische sportlieden, niet verder gaan dan deze omzichtige verklarin gen. Het Nederlands Olympisch Comité be- trcndvolgers. Met de in december vast gestelde ve.hogingen van de sociale uitkeringen gebeurt vooralsnog niets, omdat deze uitkeringen niet vallen on der de Wet op de Loonvorming. In ieder geval is het volgens de loonpau- zemaatregelen verboden om incidente le loonsverhogingen te geven, afwij kend van wat is bepaald in de cao. Voor de vrije beroepen geldt, dat zij hun ta rieven de komende twee maanden niet mogen verhogen, in afwachting wat daarover in de prljzenbeschikking over twee maanden zal worden bepaald treurt het standpunt van het kabinet. Voorzitter Idenburg van het NOC meent, dat de regering wel heel erg makkelijk de sport als politiek druk middel gebruikt. „Het verbaast mij, dat de regering alle andere middelen voorlopig onbenut laat. Men wil de ambassadeur niet terugroepen uit Moskou. Men overweegt ook geen eco nomische boycot. Nee. de regering maakt ogenblikkelijk gebruik van de sport om uiting te geven aan haar on genoegen over de Russische ingreep in Afghanistan", aldus Idenburg. Overigens heeft het besluit van de rege- (Slot zie pagina 12 kolom 4) \'an onze correspondent i GENT - Het is mogelijk dat de plannen voor de vestiging van een LPG-termi nal in het Gentse havengebied niet doorgaan. De onderhandelingen over de vestiging lopen lang niet zo vlot als enkele maanden geleden werd ver wacht. Het is niet uitgesloten dat Tra- mogas, dochteronderneming van het wereldconcern Transammonia, die de gasopslaginstaiiaties wil bouwen naar een andere vestigingsplaats uitkijkt. In dit verband worden de havens van Antwerpen en Amsterdam genoemd. Zoals bekend heeft Tramogas plannen om in Gent (via de Westerschelde) LPG (butaan en propaan) aan te voeren en vandaaruit de distributie te verzorgen voor Belgié, Nederland en West-Duits- land. Daarvoor wil de firma ln een eer ste fase aan gasoverslag doen (in lich ters) in het petroleumdok, nabij Texa co. De jaarlijkse aanvoer wordt op 200 tot 250.000 ton geraamd In een later stadium zouden op de wal vaste Instal laties Worden gebouwd. Het hele pro ject staat echter op losse schroeven. Volgens Hans Pey, directeur van Wil lem Muller in Terneuzen. die optreedt als vertegenwoordiger van Tramogas. zijn bij de Britse opdrachtgever stem men opgegaan de LPG-terminal elders op te richten. Zo zijn reeds contacten gelegd met Antwerpen en Amsterdam. „Dat wil niet zeggen dat wij ln Gent niet langer geïnteresseerd zijn", aldus Pey „Het is en blijft de bedoeling naar Gent te komen. Bij de onderhandelingen zijn moeilijkheden opgedoken. We hopen er uit te komen". Volgens Pey ligt het Te xaco concern dwars. Texaco zou de ter minal als naaste buur krijgen Hans Aanvankelijk was men op Sociale Za ken van mening dat onder de loonpau- zemaatregel ook de periodieken en an dere cao-verhogingen zouden vallen, omdat minister Albeda bij de aankon diging van de loonpauze had meege deeld dat per 1 januari alleen de prijs compensatie uitbetaald zou mogen worden Na overleg met de deskundigen op het ministerie en met de loondeskundlgen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waaronder de ambtenaren val len. werd duidelijk dat de gebruikelijke Pey: „Om het afmeren van gastankers mogelijk te maken moeten er in het pe troleumdok en aan de wal meerpalen komen. De medewerking van Texaco, die de gronden toebehoren, is op dat punt niet optimaal. We hebben een nieuw plan ingediend om de meerpalen aan de overzijde te zetten, maar dat wordt technisch veel moeilijker. De draalclrke! voor de schepen wordt dan te klein. We willen in elk geval garan ties. dat onze schepen veilig kunnen af meren De gesprekken met Texaco wor den voortgezet. De zaak is voor Gent niet verloren". Een ander moeilijk punt is de aanleg van de spoorlijn naar de terminal. Daar over is nu bij de Belgische spoorwegen een studie lopende. De Gentse haven- regelingen in januari gewoon zullen mo gen worden gehonoreerd. Advies. Dat wil nog niet zeggen dat deze ont wikkeling over twee maanden gehand haafd zal blijven.De Commissie van Economisch Deskundigen werkt thans bijvoorbeeld aan een advies om voor een bepaalde tijd ook alle periodieke uitkeringen te bevriezen. In ieder ge val zal dit advies worden meegenomen bij de vaststelling van een iedereen diensten werken voor de spoorverbin ding intussen een alternatief plan uit. Havenkapitein De Wilde was vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. Een woordvoerder van de havendienst zei dat er altijd zaken zijn die beter beke ken moeten waardoor onderhandelin gen moeilijker worden. Dat kan worden bijgelegd, zo zei hij. Van de zijde van Texaco werd vernomen dat naar aanlei ding van het onderzoek naar voor- en nadelen bezwaren zijn geformuleerd te gen de komst van de LPG-terminal. Wat die bezwaren Inhouden wilde men niet kwijt. „Als we met Texaco akkoord raken en er komt een oplossing voor de spoorver binding. dan beginnen we volgende week te bouwen", aldus Hans Pey omvattend inkomensbeleid, zoals dat over enkele maanden van kracht zou moeten worden. Ook wordt gewerkt aan een herziening van het systeem van de prijscompensa tie. Henk van der Schalie, de voorzitter van de Raad van Overleg van het Mid delbaar en Hoger Personeel zei direct na de afkondiging van de loonpauze. dal hij vreesde dat er iets zou gaan ge beuren met de prijscompensatie, die ISlot zie pagina 12 kolom 4) Terug naar de koude oorlog Sinds de Inval van de Rus- sen ln Afghanistan wordt in westerse en in neutrale lan den met zorg geconstateerd, dat de periode van de zoge naamde 'koude oorlog' is te ruggekeerd. Deze In commentaren op de huidige toestand in de wereld tel kens terugkerende uitdrukking, wordt nadrukkelijk gevoed door zowel het Russische als het Amerikaanse verbale geweld, dat al een paar weken de relatie tussen beide supermachten kenmerkt. President Carter van de VS is zelfs zover gegaan, dat hij spreekt van 'de ernstigste crisis in de OostrWest-rela- ties sinds het einde van de tweede we reldoorlog'. Die uitspraak is echter wel wat voorbarig. Carter is kennelijk ver geten. dat de wereld in 1962 met de Cu ba-crisis werd geconfronteerd, die - in tegenstelling tot de gebeurtenissen van nu - leidde tot een rechtstreeks, zij het nog net niet militair, treffen tussen de VS en de SowjetrUnie. Van een dergelij ke situatie is nu geen sprake Afghanis tan moet worden ondergebracht onder het turbulente hoofdstuk 'regionale conflicten'.Eên van de supermachten - in casu Rusland - is er daadwerkelijk bij betrokken, de tweede - Amerika - beziet het Russische avontuur op af stand. De enige rechtstreekse bemoeie nis van Washington blijkt uit de niet aflatende pogingen de Sowjet-Unie tot terugtrekking van zijn troepen te bewe gen. De VS gebruiken daartoe alle be schikbare middelen, uitgezonderd mili tair geweld. Wat. wordt nu precies verstaan onder 'koude oorlog'? De voormalige Ameri kaanse presidentsadviseur Baruch in troduceerde deze term aan het eind van de jaren veertig, toen de aanwezigheid van de enorme Sowjet-legers aan de oostelijke grenzen van het door de Amerikanen bevrijde West-Europa als een dodelijke dreiging werd ervaren. Menigeen leefde in die tijd met de ge dachte. dat de Russen elk moment op de stoep konden staan De Ideologische botsing tussen wat al gauw werd ge noemd het vrije Westen en het commu nistische Oosten kon tegen die achter grond moeilijk worden omschreven met het woord vrede. Dat paste gewoon niet. Maar evenmin was sprake van een oorlogstoestand. Baruch sprak toen als eerste de emotioneel geladen woorden 'koude oorlog' uit. De periode van de koude oorlog kenmerkte zich door een bepaalde gedragscode. Ongeschreven spelregels, die beide leidende naties. Amerika en de SowjetrUnie. in acht na men. De ontspanning - met een fraai woord détente genoemd - trad na de Cuba-crisis in. Met vallen en opstaan hebben politici van beide landen zich de afgelopen achttien jaar grote inspan ningen getroost om de détente geloof waardig te maken ln de ogen van de gehele wereld. ]Mu kan onmogelijk worden volgehou den, dat het Russische optreden ln Af ghanistan een 'regiefout' is. Dat was het optreden van de Sowjet-Unie tegen Tsjecho-Slowaklje in 1968 nieten dat is evenmin de inval in Afghanistan. De Russen hebben hun afspraken met Amerika over de toepassing van een po litiek van ontspanning we! degelijk met voeten getreden. Het Nederlandse CPN-tweede kamerlid Marcus Bakker heeft deze week in een televisie-Inter view de stelling geponeerd, dat het Sowjet-optreden in Afghanistan het antwoord is op de Navo-beslisslng het kernwapenarsenaal ln West-Europa te moderniseren. We geven deze verkla ring voor wat ze is De in Engeland ver blijvende Russische dissident Alexan der Ginzburg heeft een geheel andere theorie. Hij betoogt, dat het Sowjetrsys- teem niet kan bestaan zonder zich uit te breiden Het moet voortdurend zijn kracht demonstreren om het totalitaire systeem te kunnen handhaven De der de versie, die dezer dagen vanuit Mos kou 'uitlekte' is. dat de havikken in het Kremlin de heren Bre^jnev en Kosygin hebben overstemd Met andere woor den: deze twee Sowjet-leiders waren te gen interventie, maar zij konden niet op tegen de meerderheid in het Politbu reau. Woorden, woorden en nog eens woorden. Zij kunnen niet verdoezelen, dat de Sowjet-Unie op brute wijze heeft ingegrepen in een soeverein land Wel ke ook de Russische motieven zijn ge weest, vast staat, dat - op zijn minst voor een paar jaar - de verhouding tus sen Oost en West in het algemeen en de SowjetrUnie en de VS in het bijzonder ernstig is verstoord. Tijdelijk is de kou de oorlog terug, zoals dat ook het geval was na de Russische inval in Tsjecho- Slowakije Als het Westen het tijdelijk karakter daarvan accepteen. kan weer naar wegen worden gezocht om uit de impasse te geraken De initiatieven zul len toch van deze zijde moeten komen. De westerse diplomatie heeft ln het verleden voor hetere vuren gestaan. De Amerikaanse reactie op het ge beuren ln Afghanistan is tot nu toe zeer fel geweest De maatregelen van Carter tegen de Russen liegen er niet om. Dui delijk spreekt daaruit de vrees van de Amerikanen voor een verdere escalatie. De rijke olievelden rond de Perzische Golf - voor het Westen van vitaal be lang - komen binnen het bereik van de Sowjet-Unie. Alleen al de gedachte daaraan is voor velen in het Westen on aanvaardbaar De vraag is ln hoeverre Carter met zijn optreden de sfeer van de (Slot zie pagina 3 kolom 1 Foto: de nieuwe veelvoudige vaderFranco Giannini. op weg naar zijn vrouw. 1 FLORENCE - In Florence is vrijdag een zesling geboren, twee meisjes en vier jongens. De artsen verwachten dat alle zes de baby's in leven zullen blijven. De baby's wegen tussen de 2 en 4 pond. Mevrouw Rosanna Cavigli (28) beviel van de zesling na een zwangerschap van ongeveer acht en een halve maand. Vijf- of zeslitigen worden meestal geboren na een zwangerschap van een kleine zeven maanden, hetgeen bete kent dat de levenskansen van de baby's kleiner zijn. SAN SALVADOR (AFPI- De ambassade van Costa Rica in San Salvador heeft verklaard dat de ambassadeurs van Costa Rica en Panama in El Salvador door 'Trotskistische commando's' gegijzeld zijn. De guerrilleros van de 'Volksllga's van de 28 ste februari' gingen de Panamese ambassade binnen waar op dat ogenblik de ambassadeur van Costa Rica. Ale jandro Alvarado op bezoek was De bezetters van de ambassade hebben de vrijlating geèist van verscheidene ln december gearresteerde kameraden. Zij hebben behalve de twee ambassadeurs drie Panamese diplomaten en een Salvadoriaan in hun macht Vorig jaar zijn de ambassades van Frankrijk, Costa Rica en Venezuela bezet geweest door leden van het revolutionaire volksblok die de vrijlating eisten van de secretaris-generaal van hun organisatie. Facundo Guardado Bij de bezette am bassade is een grote politiemacht samengetrokken. De bezetters hebben telefo nisch laten weten dat de bezetting vreedzaam is Ad Versluljs wil koste wat kost ook als trainer de absolute top halen 'Het ls "UJn Instelling, daar heb Ik altijd als sportman naar gestreefd.' Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 29 en 31. Opinie: 4. Radio en televisie: 13. Financiën: 15. Zaterdagkrant: 19. 20. 21. 22. 23. 24 en 25 DEN HAAG - De loonpauzemaatrege- len blijken op vrijwel alle nivaus van het bedrijfsleven en het ambtelijk ap paraat verwarring te scheppen. Duide lijk is nu wel dat alle periodieke verho gingen. leeftijdstoesiagen en funktie- verbeteringen die volgens het gebrui kelijke systeem zijn vastgesteld, mo gen worden gehonoreerd. Beslist ver boden is om bijvoorbeeld teneinde de loonpauzemaatregel te ontduiken ie mand enkele periodieken te geven. Dit geldt zowel voor werknemers in het bedrijfsleven als voor ambtenaren en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1