PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoeddebat kamer over loonpauze Kok beschuldigt kabinet: stringente cris Argentinië doorbreekt embargo tegen Russen Raas sportman van het jaar Fiscus op spoor van miljoenen fraude IG LONEN TWEE MAANDEN NIET OMHOOG Verdachten zaak Erra Middelburg vrijgelaten J Binnen- en buitenland: 3, J 11 en 13. VN- VERGADERING BESPREEKT AFGHANISTAN Homosquad pagina 13 223e jaargang no. 9 Vrijdag 11 januari 1980 bcrco F Middelburg Vlissingert EEN HUIS VOL MODE mijdelijk. Volgens de liberalen geeft de loonpauze van twee maanden de re gering in ieder geval de tijd om een PEN HAAG - De Tweede Kamer zal zo spoedig mogelijk na het eind van het reces een spoeddebat wijden aan het besluit van de regering om met ingang van 10 januari een loonpauze af te kondigen. Een verzoek hiertoe is donderdag ingediend door de fractie van de PvdA. De socialisten willen zo mogelijk het debat houden op de dag dat de Kamer terugkeert van vakantie,.dinsdag 22 januari. Het voorstel kan rekenen op de steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. Ter voorberei ding van het debat hebben de socialisten minister Albeda (sociale zaken) inmiddels gevraagd om een brief, waarin de overwegingen van de regering bij het nemen van het besluit uit de doeken worden gedaan. Ook wil de fractie weten welke resultaten de regering van het besluit verwacht. De beslissing van het kabinet om gedu- laging bewerkstelligen volgens hem dat matigingsronde" acht de fractie onver- de koopkracht in de eerste helft van dit jaar niet echt ln gevaar komt. Naast de particuliere inkomens gelooft Lubbers dat ook de overheid zal moeten verso beren. De werkgelegenheid in 1980 en de komende jaren moet by de besluiten centraal staan. ..De vraag voor de komende weken wordt: hoe de pijn te verdelen De in valshoek die het kabinet daarbij kiest, namelijk het hanteren van het draag krachtbeginsel. is een verstandige. Door een goede inkomenspolitieke aanpak en een goede spreiding moet het mogelijk zijn de schade, met name voor de laagstbetaalden, beperkt te houden", zei Lubbers in een eerste schriftelijke reactie. Ook de kleinste regeringspartij, de WD, gaat er vanuit dat zowel de parti- rende twee maanden geen loonsverho gingen toe te staan, is door de Kamer overigens niet onverdeeld gunstig ont vangen. Met name de oppositie be treurt het besluit. PvdA-woordvoerder Van der Doef wees donderdag op het gevaar van toenemende sociale onrust als gevolg van de regeringsbeslissing CDA en WD daarentegen vinden de maatregel „onvermijdelijk", gezien de verslechterde economische situatie. Misser. CDA-fractievoorzitter Lubbers gelooft dat eind vorig jaar de kans op een cen traal akkoord gemist werd, onder meer doordat ambtenarenleider Dut- man vasthield aan een loonsverhoging van twee procent. Gezien deze opstel ling kon de regering nu geen ander be sluit nemen, aldus Lubbers. Hij vindt het echter nog te vroeg om nu al te zeg gen dat iedereen er dit jaar in koop kracht op achteruit zal gaan. De doorwerking van de prijscompensa tie en de al doorgevoerde belastingver- dicht Burgemeester en wethouders van Ter- I neuzen hebben donderdagmiddag de i sexclub 'Malson Elite' in de binnen- I stad laten sluiten. In het relaxhuls werd rond de Jaarwisseling een 55-Jarl- ge Temeuzenaar meer dan een week vastgehouden. PAGINA 3 brein Een natuurkundig onderzoeker aan de universiteit van Calefornlè werkt al vijfjaar aan een kunstmatig brein, dat naar hij meent ln staat moet zijn om zelfstandig te denken en te leren. PAGINA 7 evenwichtig pakket van maatregelen voor te bereiden. V an der Doef noemde in een eerste reac tie de gekozen periode van twee maan den „veel te lang" en beschuldigde het kabinet ervan „een puur negatieve" be slissing te hebben genomen. De rege ring heeft te weinig perspectief geboden voor de periode na de loonpauze. aldus Van der Doef. De opstelling van het kabinet om schreef hij als „ontzettend crisisach tig". Hij verwacht dat sommige reeds (Slot zie pagina 11 kolom 5) DEN HAAG - Het locmoverleg in Den Haag Voor aanvang van de besprekingen vrnLMinister Andriessen, premier van Agt, en minister Albeda. GEEN GARANTIE HANDHAVING KOOPKRACHT MEER culiere als de collectieve sector offers zal moeten brengen. Een „nationale DEN HAAG - „Het begint bij mij nu door te dringen dat het kabinet een stringent doorgevoerde crisispolitiek •oert. Een vergelijking met de jaren dertig gaat nog niet op. maar het be gint er wel op te lijken. Een wettelijke slecht jaar Het bedrijfsleven ln Mldden-en Noord- Zeeland staat er niet zo best voor. Evenals ln 1978 ls ook vorig Jaar de I ontwikkeling van de omzet en van de I winst van de midden-Zeeuwse bedri)- I ven achtergebleven bij het landelijke I beleid j PAGINA 15 favorieten AMERSFOORT - Wereldkampioen wielrennen Jan Raas is door de Nederlandse sportpers uitgeroepen tot 'Sportman van het jaar'. De onderscheiding Sportvrouw van het jaar'werd uitgereikt aan Petra de Bruyn, die in 1979 eveneens op de weg wereldkampioene werd bij de dames. Op de foto poseren Jan Raas en Petra de Bruyn met minister-president Van Agt, die in Amersfoort de winnaars huldigde. De atleet Harry Schulting kreeg de Tom Schreursprijs, voor de meest belovende sportman. Het Nederlands ijshockey- team, wereldkampioen in de B-groep, werd geeerd met de titel sportploeg van het jaar loonpauze van twee maanden lost noch sociaal, noch economisch iets op". Dit was de woedende reactie van FNV- voorzitter Wim Kok, nadat het kabinet bij monde van minister-president Van Agt vakbeweging en werkgevers had meegedeeld dat met directe ingang een wettelijke loonpauze zou worden afge kondigd. De werkgevers stemden in met de maatregel, al was het niet van harte De vakcentrales FNV en CNV. MIDDELBURG - De twee verdachten in de zaak van de op Nieuwjaarsoch tend in Middelburg om het leven geko men Marokkaan Ahmed Erra zijn op vrije voeten gesteld, in afwachting van het vervolg van het gerechtelijk onder zoek. Rechter-commissaris mr. J. van 't Hof nam het besluit tot schorsing van de voorlopige hechtenis donderdag na verhoor van een getuige. Mr. Van 't Hof nam het besluit tot schorsing van de voorlopige hechtenis donderdag na verhoor van een getuige. Mr. Van 't Hof: „Om beïnvloeding van de getuige te voorkomen, moest ik woensdag be sluiten om de voorlopige hechtenis te verlengen. Na het verhoor was daar echter geen reden meer voor". De ge tuige heeft overigens voor beide Mid delburgse verdachten belastende ver klaringen afgelegd. maar ook die van het middelbaar en hoger personeel waren duidelijk teleur gesteld. „Het gesprek had iets van een rituele dans. Als we alles zouden laten vallen, dan zou er geen maatregel zijn gekomen. Het was alles bij elkaar een uitermate frustrerende belevenis', vond MHP-voozitter Van der Schalie Te optimistisch Van Agt zei dat dc regering in 4e ko mende twee maanden een groot aantal maatregelen ter ombuiging van het be leid zal voorbereiden. De noodzaak hiertoe is gelegen in het feit dat de rijksbegroting op Prinsjesdag van nog te optimistische verwachtingen is uit gegaan. Uit de nu beschikbare cijfers blijkt dat bij een initiële loonsverho ging van een half procent het tekort bij de overheid al 7 miljard gulden zou be lopen. Het kabinet kan onmogelijk nog de toe zegging van handhaving van de koop kracht gestand doen. „Het nationale in komen zal met niets toenemen. Dit be tekent dat alle inkomenscategorieën, ook de sociale uitkeringen, op de min- lijn komen te zitten", zei Van Agt. In het nieuw uit te stippelen beleid zal nog (Slot zie pagina 11 kolom 5) Vivian Blanckaert en Wim Wegman rijn de favorieten voor de Zeeuwse ta- leltennlsstrUd ln Temeuzen Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. I Sport: 14 en 15. Opinie: 4. Kunst en cultuur: 16. I Radio en televisie: 17. I Financiën: 19. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES-WASHINGTON- KABOEL- De regering van Argentinië heeft donderdag verklaard de Sowjct- inval in Afghanistan te veroordelen, maar niet bereid te zijn deel te nemen aan de graanboycot, die de Verenigde Staten tegen de Sowjet-Unie hebben ingesteld. Wel zal de militaire regering van president Jorge Videla deelnemen aan de conferentie van graanproduce- rende landen, die zaterdag in Washing ton wordt gehouden. Door het Argentijnse besluit om de le veranties aan Moskou voort te zetten, komt het effect van de boycot op de tocht te staan. Rusland is een van de belangrykste af nemers van Argentijns graan. Vorig jaar werd ongeveer twee miljoen ton aangekocht. Nu Argentinië ls weggevallen Is Austra lië de belangrijkste steunpilaar van de Amerikaanse graan-boycot. Weliswaar heeft ook de Europese Gemeenschap aangekondigd het embargo te zullen steunen, maar dit gebaar is eerder van politieke betekenis. De hoeveelheid aan de Sowjet-Unie geleverd Europees graan is de afgelopen Jaren minimaal geweest. In New York bereidde de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zich donderdagavond voor op een spoedzitting over dc crisis rond Agha- nistan. Op verzoek van onder meer Me xico en de Filippijnen wordt de kwes- PIR PLA YEE - Drie jonge Afghaanse vluchtelingen, die in Pakistan zijn aangeko men. In totaal zijn er nu 411 000 mensen uit Afghanistan de grens over gevlucht naar Pakistan tie aan de Algemene Vergadering voor gelegd, nadat eerder deze week een re solutie in de Veiligheidsraad door een Russisch veto sneuvelde. De zitting, die in de nacht van donder dag op vrijdag moest beginnen, zal ze ker tot zondag duren. Succes opstandelingen De guerrilla die islamitische Afghaanse opstandelingen voeren tegen circa 80.000 man Sowjet-troepen, lijkt vol gens berichten uit de Afghaanse hoofd stad Kaboel succes te hebben. Westerse diplomaten melden dat de hele noord oostelijke sector van het bergachtige land in handen is van de rebellen. Bo vendien zouden zij ln het zuidoosten, ln de provincie Paktia, de Russische troe pen tot staan hebben gebracht. De opstandelingen verwierven controle over het noordoosten, toen ze er in slaagden de stad Faizabad, de hoofd stad van de provincie Badakshan. in te nemen Deze provincie is van grote stra tegische betekenis, omdat zij grenst aan China, Rusland en Pakistan Het Westduitse daglad Frankfurter Rundschau wist donderdag te melden (Slot zie pagina 11 kolom 1) ROTTERDAM (ANP) - De fiscale recherche en de recherche van de economische controledienst zijn een enorme fraude op het spoor ge komen, waarbij het vermoedelijk gaat om miljoenen guldens aan niet afgedragen sociale premies en loonbelasting. De twee diensten hebben enkele besloten vennootschappen op de korrel genomen, waarvan de mees te gevest igd zijn in Rotterdam. Re chercheurs van de economische controledienst en van de fiscale re cherche bezochten donderdagmid dag en donderdagavond samen met politiemannen van het bureau fraude van de Rotterdamse centra le recherche enkele van premie- en belastingontduiking verdachte be drijven ln de Maasstad Bij deze be drijven, gevestigd aan de Taan- dersstraat, de Piekstraat en de Groenendaal, werden de admini straties In beslag genomen. Vol gens de Rotterdamse politie, die niet wil zeggen om welke bedrijven en om welke bedragen het precies gaat, zijn er 'vooralsnog' geen ar restaties verricht. BU het doorzoe ken van de kantoorruimten van een bedryf aan de Groenendaal werd de rechercheploeg geconfron teerd met een directeur, die op ver zoek van de meegekomen belastin g-deurwaarder onmiddellijk een bedrag van 275.000 gulden aan ach terstallige belastingen en sociale premies betaalde HU haalde het geld contant uit een tas Na beta ling van dit bedrag bleek In de tas nog een bedrag van 235.000 gulden te zitten Ook dit geld. evenals de gehele administratie, in beslag ge nomen Overlevingskansen in een loonpauze fWat onvermijdelijk was ge- worden is nu een feit. het ka binet-Van Agt heeft zich van de noodrem bediend in het bijna uit de rails lopende ar beidsvoorwaardenoverleg en met onmiddellijke ingang een wettelij ke loonpauze van twee maanden afge kondigd. Daarmee is de vrijheid van on derhandelen over de loonvorming, die in ons economisch bestel is weggelegd voor organisaties van werknemers en werkgevers, opnieuw tijdelijk aan ban den gelegd Het mislukte overleg bij de gebruikelijke start in een poging een centraal akkoord te bereiken en daarna - op grond van nieuwe sombere voor spellingen over onze economie in 1980 - de afspraak om de problemen even ln alle rust over de jaarwisseling heen te tillen. - dat alles bood maar weinig speelruimte. Er gaapte namelijk een wereld van verschil tussen de eisen van de vakbeweging (het FNV met 2 pro cent loonstijging) en de opstelling van de werkgevers 0 tot 0,5 procent). Een verschil, dat gisteren ln het drieparty e- n-gesprek binnen de Stichting van de Arbeid niet is verkleind, ook niet na de laatste uitleg van de regering over de tegenvallende cijfers van de economi sche ontwikkeling en voortgaande 'na tionale verarming'. Voor het kabinet zat er daarna niet veel anders op dan in te grijpen met een wettelijke maatregel. Of zo'n plotselinge stop ook werkelijk rust aan het loonfront brengt en niet eerder onderhuids allerlei spanningen veroorzaakt, is een stuk onzekerheid dat in de beslissing bewust is meegeno men. Als risico achtte de regering het kennelijk kleiner dan de kans dat er al lerlei dingen zouden gaan gebeuren, die niet meer tegen te houden zijn. De sta king van de melkrijders in de zuivelin dustrie was van dat gevaar ai een voor bode. Zoals al ruim voordat het centraal overleg in Den Haag gisteren begon vaststond bleken werknemers en werk gevers niet bereid een vrijwillige loon pauze te aanvaarden. Aan weerskanten had men te maken met een roerige ach terban. De waarschuwende woorden van minister Albeda (sociale zaken) wa ren gebruikt om zich goed in de stellin gen in te graven tegen een loonpauze. De vakbeweging met haar zorgen voor behoud van de koopkracht en sociale uitkeringen: de werkgevers met de vrees voor extra nadelige effecten op de rendementen van de bedrijven. In de eerste reacties na de afkondiging van de loonpauze door het kabinet spuwt de vakbeweging vuur en laten de werkge vers weten dat ze eventueel nog wel met een vrijwillige opschorting van alle CA- O-overleg hadden willen meegaan De praktijk van de loop van de gebeurte nissen is overigens dat beide partijen het kabinet als de 'kwaaie pier' kunnen brandmerken, gezichtsverlies kunnen voorkomen en uitbreekpogingen ln ei gen gelederen gedurende twee maan den niet behoeven te vrezen. Maar met deze ene zin ls dan wel ongeveer alle opluchting beschreven, die de nu voor lopig onmondig verklaarde sociale partners voor zichzelf zouden kunnen verzinnen. Voor het overige staan ze voor gigantische problemen, die alleen maar met uiterste voorzichtigheid kun nen worden benaderd En daarvan was de laatste tijd - aan beide kanten - nu juist zo weinig te vinden. IMLnistei^president Van Agt heeft aangekondigd dat de periode van de loonpauze zal worden gebruikt voor 'een grondige bijstelling van het beleid voor 1980' Het beraad in het Catshuis zal de komende weken met priemende ogen worden bekeken. Albeda was het in de afgelopen tijd steeds met zijn criti ci eens wanneer die stelden dat een loonmaatregel op zich een veel te sim pele oplossing is, wanneer ze niet zorg vuldig wordt begeleid met een overtui gend stuk beleid van de kant van de overheid. Voor werkgevers en werkne mers is het voorlopige pakketje waar mee Albeda gistermorgen in het drie- partijenoverleg afkwam, veel te mager geweest om er in eigen kring ook maar iets mee te beginnen. Het is volstrekt onzeker ln hoever de vakbeweging deze loonpauze als een regelrechte oorlogs verklaring ln haar richting beschouwt. Veel meer dan dat er in een periode van twee maanden geen loonsverhogingen komen, zal de pauze niet opleveren. Paardemlddelen kunnen soms de pijn even verzachten Voor een afdoende be handeling van de economische moei lijkheden die nu huizenhoog zijn gere zen is meer nodig. En daarbij mag niet worden vergeten dat de complicaties van de kwalen wel eens zo groot kunnen worden dat de overlevingskansen van het kabinet zelf ook steeds penibeler worden. vdM Rotterdamse raad tegen 'stakingsgeld' voor havendienst ROTTERDAM (ANP) - De beslissing van het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders om de ge meentelijke havenloodsen en het per soneel van de kapiteinskamer een "stakingsgratificatie" van acht honderd gulden netto te geven is bij de gemeenteraad niet in goede aarde ge vallen De voltallige raad schaarde zich don derdag achter een motie van het PvdA- raadslid R van Middelkoop, waarin dat besluit van b. en w. onjuist wordt ge noemd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1