800 jaar hulst VIERING ZAL EEN HALF JAAR DUREN REYNAERTSTOET S september door straten van hulst HULST 1180-1980 VRIJDAG 4 JANUARI 1980 Op Nieuwjaarsmiddag is Hulst begonnen met de viering van het 800-jarig bestaan van de stad. Een feest, dat het hele jaar zal gaan duren en dat talrijke hoogtepunten in de overigens rijke geschiedenis van het vestingstadje moet gaan opleveren. Zoals de Reynaertstoet bijvoorbeeld, op 17 september (waarover elders op deze pagina meer), en het Nederlands veldloopkampioenschap dat in februari wordt gehouden. Op cultureel vl^k verder de academische zitting begin mei, die mogelijk door premier Van Agt bijgewoond zal worden, en verschillende toneeluitvoeringen en orgelconcerten. Hoe is hel jaarprogramma (dat door de stichting Hulst 800 jaar stad in een spe ciale evenementenkalender is vervat) tot stand gekomen? De stichting (waarin vertegenwoordi gers van diverse lagen van de bevolking zijn opgenomen) heeft niet het idee ge had om zelf een uitgebreid programma in elkaar te zetten. Men wilde functio neren als coördinator van de evene menten, die door de verschillende clubs en instanties in Hulst op touw gezet zouden worden Ook heeft de stichting tot taak gehad om de subsidie (de ge meenteraad trok voor de viering een kleine twee ton uit) zo eerlijk mogelijk te verdelen. De clubs werden uitgeno digd hun ideeën voor het stichtingsbe stuur uiteen te zetten en zo gebeurde. Op grond daarvan werd de subsidie ver deeld. Het zou een feest worden door en voor de bevolking, zo luidde de mening die het college van b en w al in 1978 formuleerde. Volgens de evenementen kalender lijkt die opzet voor een groot deel geslaagd Immers, het leeuwendeel van de feestelijkheden en activiteiten is afkomstig van sportclubs, culturele in stellingen en dergelijke. Daarnaast heeft ook de stichting het een en ander op touw gezet. Commercieel inzicht kan het stich tingsbestuur in geen geval worden ont zegd. Een uitgebreide actie is van de grond gekomen om over nog wat meer middelen te kunnen beschikken. Een groot aantal voorwerpen met vignet is te koop: er zijn stropdassen, ballpoints, legpuzzels met een luchtopname van het stadscentrum van Hulst, tafelvlag- gen. grote vlaggen voor winkels en bij voorbeeld gevels van openbare gebou wen. lucifers, bekers met het vignet Hulst 800 voor uitreiking bij diverse sportmanifestaties, een beker met in scriptie voor alle kinderen die in 1980 in de gemeente Hulst worden geboren en een beelclje van Reynaert de Vos, dat als mascotte kan dienen. Verder heeft de stichting sluitzegels, stickers en affi ches. De stichting Hulst 800 jaar stad is trouwens niet de enige met een goed gevoel voor handel: ook de (je zou bijna denken concurrerende) Reynaertstich- ting heeft getracht een markt te zoeken voor wat spullen-met-vignet. De Rey- naertstichting heeft het echter meer ge zocht in zaken als bijvoorbeeld hand doeken. Werd de Nieuwjaarsreceptie van het Hulster college van b en w al gebruikt om de herdenking te openen, een vol gende receptie zal worden benut om provinciaal wat meer bekendheid te krijgen. Gehuld in Middeleeuwse kle dij gaat het stichtingsbestuur morgen, zaterdag, naar Middelburg om daar de receptie van het provinciaal bestuur op te luisteren. Voor de feestvreugde wordt gezorgd door de Hulster Boeren- kapel. De provinciebestuurders gaan dan ook het genoegen smaken om een aantal van de Hulster gastvrouwen in actie te zien: gehuld in de jubileumkleuren geel en zwart zullen deze dames komend jaar vele activiteiten van een extra tin tje voorzien, tenminste, dat is de bedoe ling. „Een bijzonder hoogtepunt", zo schrijft de stichting in een toelichting bij de ac tiviteiten. „zal moeten worden een aca demische zitting in de Hulster Basiliek van Sint-Willibrord. De voorbereidin gen daartoe zijn in volle gang. Naast een tweetal wetenschappelijke voor drachten zal het Hulster gemengd koor optreden, terwijl verder een beroep zal worden gedaan op andere gezelschap pen om de zitting, die wordt gehouden op 3 mei. luister bij te zetten". Vestingstad Jaarlijks wordt ergens in het land een nationale vestingstedendag gehouden. Een delegatie van het gemeentebe stuur bezoekt deze festiviteiten ieder jaar. Het is de bedoeling deze jaarlijk se vestingstedendag in 1980 in Hulst te houden, en wel op zaterdag 6 septem ber, tijdens de zogenaamde Michel- stadtdagen die dat weekeinde plaats vinden. Voor deze Mlchelstadtdagen is mede werking gevraagd (en gekregen) van de Duitse zusterstad Michelstadt. Het ge meentebestuur daar zal trachten te be vorderen dat Duitse muziekgezel schappen Hulst gaan bezoeken, dat in het Hulster gemeentehuis een tentoon stelling wordt georganiseerd en dat ook het horecaleven van Michelstadt aan dacht gaat besteden aan de festijnen in Hulst. Het stichtingsbestuur beraadt zich nog over de vorm waarin het slui tingsfestijn (op 31 december) zich zal moeten afspelen. Radio en tv Het staat nu al vast, dat Hulst in 1980 verschillende malen via radio en tele visie in de belangstelling zal komen. Dat begint al volgende week woensdag (9 januari) als in het NOS-programma 'Van Gewest tot Gewest' aandacht zal worden gegeven aan de openingscere monie op Nieuwjaarsdag. Overigens heeft de NOS-ploeg - o» der leiding van de Middelburger Rob van Hoek - ook een dag uitgetrokken om plaatjes te schieten van het Hulster stadscen trum. In februari zal Studio Sport een repor tage verzorgen van het nationaal veld loopkampioenschap. zo is al toegezegd, terwijl in mei vooral Den Dullaert in het zoeklicht zal verschijnen. Eerst met het KRO-radioprogramma 'Van twaalf tot twee', dat, uiteraard ge presenteerd door Hans van Willigen- burg, op vrijdag 9 mei rechtstreeks van uit Hulst de lucht in zal gaan. Precies veertien dagen later wordt het spelletje 'Wie van de drie' in Den Dullaert opge nomen. Nog niet zeker is of een van de omroepverenigingen aandacht zal be steden aan de Reynaertstoet. Stichtingsbestuur tijdens rondrit die voorafging aan ceremonie. Overhandi ging spullen aan burgemeester. ZEEUWSCH-VLAANDEREN f Voorzitter Jaap Stolte: „...Reynaertstoet met meer actie dan vroeger... h Streuvels. „Maar wij zondigen tep tekst en strekking", vertelt Stolte u n al. „We hebben helemaal niet de pn P tentie om alles zo zuiver mogelijk! houden of iets dergelijks. Binnen \r w kader waarin we werken, tt speelstoet dus, moet je nu cenmat compromissen sluiten. En die zijn» C dan ook zeker niet uit de weg gegaatf Er zullen elf scenes worden vertoon! naast een intro en een slot. Met de ta P sengroepen mee zal de stoet ongeves b een kilometer lang worden zo heeft s J stichting al uitgerekend. Die 'tui' sengroepen' gaan als zodanig ook ee belangrijk onderdeel van de stoet wc: den, omdat zij de verschillende scene van elkaar moeten scheiden. Zij moee: echter niet de sfeer breken, zodat zocht wordt naar onderwerpen als te zers-groepen. vendelzwaaiers en derg lijke. Stolte laat weten dat de binnens van Hulst op de drie toegangspun (Dubbele Poort, Graauwse Poort ej Gentse Poort) zal worden afgeslot^ om entree te kunnen heffen. Want d! dat nodig is staat volgens de voorzit! als een paal boven water. „Het is zo duur evenement, dat we wel verplicl zijn om geld te vragen. We denken a; 3.50 of 50 franken per persoon. Het: best realiseerbaar, omdat Hulst gelia' kig makkelijk af te sluiten is End mensen die binnen de wallen wonJ hebben gewoon geluk, die kunnen b zien zonder te betalen". Volgens voorzitter Stolte is de belani stelling voor het evenement nu al ha goed. zowel van mensen die mee wille spelen als van mensen die willen komc kijken, ,,'t Leeft geweldig", constat^ Stolte. „ik word nu al gebeld door me sen die destijds een van de stoeten ha ben gezien en die er nu van verzekd willen zijn dat ze een plaatsje krijga Ook mensen die we benaderen om ra te spelen verlenen spontaan medewa king. Dat is trouwens ook onmisbaar De voorzitter vertelt dat de sticht!» ook aandacht heeft voor de ni: georganiseerden in de gemeenscha „Wij proberen ook beslist om men» die eigenlijk nergens lid van zijn. Ki. clubmensen zitten toch al overal blf| Eenmalig De stichting is niet van plan om het» de organisatie van deze stoet alleen) laten, integendeel, ieder jaar wil me een evenement van de grond zien! krijgen. De reden: de financiën. „Zo'n brok geld als wij nu uitgeve vraagt om een langduriger zaak' meent Stolte. „Dat kan niet ieder jat een stoet zijn. want dan raak je binw de kortste keren verzadigd We dentó bijvoorbeeld aan een tentoonstelling,) een openluchtspel. In ieder geval wille we continuïteit aanbrengen in het hs denken van de Reynaert. De vieris van het 800-jarig bestaan van de sta Hulst is een mooie aanleiding 0$ daarmee te beginnen". „Vroeger was de Reynaertstoet een vrij statisch geheel; alle deelnemers zaten eigenlijk maar een beetje op een wagen en lieten zich zien aan de toeschouwers. Er zal dus weinig actie in. Wat het publiek te zien kreeg waren prachtige wagens, maar verder niks. Wij gaan het heel anders doen: vrij simpele wagens, niet te pompeus dus, maar wel veel actiever dan vroeger. Het is de bedoeling in sep tember echt een lopend massaspel door de straten van Hulst te laten trekken, met misschien wel een 300 deelnemers". De Hulstenaar Jaap Stolte. voorzitter van de enkele maanden oude Reynaertstichting, kan over de Reynaertstoet blijven praten. De fami lie Stolte is in feite historisch met de Reynaert verbonden. De vader van de huidige voorzitter, de inmiddels over leden voormalig wethouder van Hulst J. Stolte. was in de jaren vijftig één van de initiatiefnemers voor de stoet. Onder meer dankzij zijn inzet is de stoet nu vier keer gehouden Zoon Jaap gaat zich inspannen voor het eerste lustrum. Het eerste initiatief ging echter niet uit van Stolte. maar van de Hulster café baas Hans Beaart. die een vergadering uitschreef voor de mensen van wie hij dacht dat ze wel belangstelling zouden hebben. Daar werd een zeer voorlopig bestuur gekozen. Op de tweede verga dering kwam Stolte op de proppen, en -op aangeven van Beaart werd die al snel gebombardeerd tot voorzitter. Ui teraard had Stolte daar niets op tegen. In september 1979 werd de Reynaertstichting een feit. Een stich ting die de indruk geeft semi-professio- neel te werk te willen gaan. Dat moge onder meer blijken uit bij voorbeeld de wijze waarop de stichting de public relations aanpakt. Daarvoor zijn maar liefst twee adviseurs aange trokken: Ronny Verhoeven voor Vlaanderen en Cees van Dijl voor Ne derland. Zij moeten ervoor zorgen dat op 17 september duizenden mensen vanuit alle windstreken de weg naar Hulst weten te vinden. Stolte is er wel over te spreken: „Dat zijn toch mensen die deuren openen waar wij niet aan denken; en die heb je zeker nodig", al dus de voorzitter. Ook de Reynaertstichting heeft een vignet. Dat is ontworpen door de Hul sterkunstenares Anita de Kerf-Jansen, echtgenote van bestuurslid Loek de Kerf. De stichting heeft met het vosje als vignet gezorgd dat er nu in Hulst drie vignetten zijn: dat van de midden standsorganisatie Huist Promotion (bestaande uit wallen, poorten en vos), dat van de stichting Hulst 800 jaar stad (de wallen in de vorm van een acht en twee nullen) en het vosje van de Reynaertstichting. Gezien het totaalbedrag waarmee de stichting denkt te kunnen werken (tus sen de 50 en 70.000 gulden, schat Stolte grofweg), is het niet zo verwonderlijk dat men de zaken degelijk wil aanpak ken. Stolte: „We realiseren ons wel dat het een griezelig duur evenement is. Maar daar staat wel tegenover dat het een enorm stuk promotie betekent voor Hulst en dat maakt het volgens mij wel verantwoord. Overigens kost het alles wel beschouwd helemaal niet zo veel meer als de eerste keer in 1958, toen de stoet al meer dan 10.000 gulden kostte. Bovendien hopen we straks minstens 10.000, maar als het even meezit nog een paar duizend meer, mensen naar Hulst te krijgen. Als dat lukt is het nauwelijks duur te noemen". Zuiver Eerste streven van de stichting is niet om het Reynaert-verhaal zo zuiver mogelijk te houden, maar om een aan tal van de belangrijkste scenes duide lijk weer te geven. Als basis heeft ge diend de Reynaertversie van Stijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 32