0SÏ jpE Elf doden bij brand in Rotterdam VS-AMBASSADEUR TERUGGEROEPEN Economie voor krachtproef Pt Symbolische stap tegen Moskou Dode gevonden in brandgang Middelburg I 111 8 wis yUUaMÉ VIJF MENSEN DOOR BUREN GERED Olieprijs daalt op vrije markt PROF. RUTTEN: MOGELIJK EEN LOONINGREEP 195 223e jaargang no. 2 Dpnderdag 3 januari 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST !f*l 'M m sa It i m De heer Oosterwolde en zijn tweejarig dochtertje Natasja, die door buren uit het brandende huis gehaald zijn. ROTTERDAM - Elf mensen, zeven kin deren en vier volwassenen zijn woens dagmorgen vroeg omgekomen bij een korte, maar uiterst felle brand in een woonhuis aan de Oleanderstraat in Rotterdam-Zuid. Het meerendeel van de doden viel op de tweede verdieping van het pand. waar de grootmoeder van de Surinaamse familie Oosterwol de sliep, samen met twee dochters en zes kleinkinderen in de leeftijd van vier tot vijftien jaar. De stoffelijke overschotten van tien slachtoffers zijn geborgen. De politie zocht gisteravond nog naar het lichaam van één slachtoffer Politie en brandweer omschrijven de brand in de Oleanderstraat als een re gelrecht drama, waaraan in totaal maar vijf mensen hebben kunnen ontsnap pen. Brandweercommandant F. Th. H. Klouwens ,.Drie minuten na de mel ding waren we al ter plaatse. Toen sloeg het vuur echter de woning al uit- Van de begane grond en de eerste etage is het via de achtergevel overgeslagen naar de tweede etage en de zolder." Het vuur werd rond twee uur ontdekt door een buurman, de 25-jarige J. Boom. die niet kon slapen en in bed lag te lezen. Na de brandweer te hebben gewaarschuwd, trapte hij de deur van het brandende huis in en slaagde enn de heer A.R. Oosterwolde. diens vrouw en twee-Jarig dochtertje, een zestienja rige zuster van Oosterwolde en een neef van de familie te redden. Het zestienjarige meisje was de enige die uit de vuurzee op de tweede verdie ping wist te ontsnappen. Pogingen om binnendoor die etage te bereiken, mis lukten omdat het vuur te hevig was. Daarop probeerde de heer Boom sa men met de heer Oosterwolde nog via het dak de tweede etage te bereiken. Die poging mislukte echter. De sneeuw en ijzel hadden de dakplannen te glad gemaakt om ze te beklimmen. De brandweer, hoewel snel ter plaatse met een hoogwerker kon door de rook ontwikkeling ook niet veel meer uit richten. en aangenomen moet worden dat de slachtoffers al snel door verstik king om het leven zijn gekomen. Om vier minuten over drie gistermor gen kon het sein brand meester al wor den gegeven, maar tot gisteravond laat waren de recherche en brandweer in de weer om de oorzaak van de brand vast te stellen. Volgens buurtbewoners had de ramp voorkomen kunnen worden als ge meente-instanties en politie eerder hadden gereageerd op noodsignalen van buurtbewoners over de psychi sche toestand van de ook overleden heer Slabbekoorn en wantoestanden in de woning die daar het gevolg van waren. (Van onze redactie buitenland WASHINGTON, KABOEL, DEN HAAG - President Carter heeft woensdag besloten de Ameri- 'kaanse ambassadeur voor overleg uit Moskou terug te roepen. Volgens Amerikaanse zegslieden heeft Carter dit besluit genomen na langdurig overleg met militaire en diplomatieke adviseurs. Het terugroepen van de ambassadeur is deels symbolisch bedoeld om de Amerikaanse ergernis over de Russische acties in Afghanistan te onderstrepen. De woordvoerder van het Witte Huls dat Carter ook nog andere besluiten landse zaken Genscher neeft de Russi- Jody Powell, die het terugroepen van heeft genomen in verband met de Af- SChe inval in Afghanistan woensdag de ambassadeur meedeelde, zei verder ghaanse kwestie. Deze zullen echter scherp veroordeeld en de Verenigde Na- pas bekend worden gemaakt nadat de ties opgeroepen zich over de interventie Amerikaanse regering andere landen te beraden Genscher noemde de actie daarover heeft geraadpleegd. van Moskou een schending van de grondbeginselen van vreedzame coë- De Westduitse minister van buiten- en het recht op zeubeschlk- Bij de Middelburgse Schouwburg de den zich gisterenochtend wild-west-ta- ferelen voor De vraag naar kaarten voor het bijwonen van uitzending van het populaire televisiespel Telebingo 'overtrof vele malen het aanbod. Ge duw en getrek voor de kassa van de schouwburg waren het gevolg PAGINA 3 energiebesparing De algemene energieraad. die de rege- f ring moet adviseren, zegt dat een ho- gere prijs voor het gebruik van energie f boven een bepaalde norm -zogenaamd progressief tarief-een aansporing zou kunnen zijn tot energiebesparing door J huishoudens. PAGINA 4 vraagtekens Vee! bezorgde christenen zullen met f speciale vraagtekens tegen het nieuwe jaar aankijken. Vroeger was het begin van een Jaar een feest zonder al te veel zorgen. Nu kijken velen bang en ge spannen vooruit- Wat valt er bijvoor beeld van de bisschoppen-synode in Rome te verwachten? PAGINA 11 geen boycot De Nederlandse regering voelt niets voor een boycot door het. Nederlands Olympiscn Comité van de spelen in Moskou De regering blijft van mening dat. politiek en sport, zoveel mogelijk, gescheiden moeten worden AMSTERDAM - Een mnkelier in de Amsterdamse burg. de Vlugtlaan heeft zijn zaak moeien sluiten wegens gebrek aan deskundig personeel. Hij heeft zijn etalage-ruiten volgeplakt met noodkreten in de hoop op deze manier de aandacht te trekken. king, en een groot gevaar voor de ont spanning in de wereld Genscher zei dit tijdens een kabinets beraad in verband met overleg over de crisis rond Afghanistan tussen Amen- ka en de Europese bondgenoten. De NAVO-raad heeft zich woensdag in Brussel beraden op mogelijke acties te gen de Sowjet-Unie, zoals een boycot van de Olympische Spelen en het op schorten van handelsbetrekkingen en culturele contacten. In Washington heeft de Amerikaanse Slot zie pag. 7 kol. 5) LONDEN (DPA) - Terwijl de officiële olieprijsverhogingen door leden van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) elkaar nog steeds in hoog tempo opvolgen is op de vrije markt een daling van de prijzen van ruwe olie begonnen. De prijsdaling is het gevolg van het ho ge niveau van de olievoorraden ln de wereld en de daarmee in verband staan de sterke vermindering van de koop lust. zo ls woensdag in kringen van de oliehandel in Londen vernomen. De mi nister van olie van Saoe-Arabie. Jama- ni. heeft deze ontwikkeling tijdens de OPEC-conferentie in december al voor speld en daarom gepleit voor matiging bij het olieprijsbeleid. Het verschil tussen de laagste officiële olieprijs en de prijs op de vrije markt is afgenomen De prijzen van de OPEC- landen liggen op het ogenblik tussen 24 tSlot zie pag. 7 kol. 7) De met krijt aangegeven plaats het levenloze lichaam werd gevonden. Heimwee naar tevreden 1972 fPremler Van Agt heeft op de grens van 'oud en nieuw' meteen maar een stukje van zijn krediet als de man-van- het-Jaar-1979 benut voor een oproep tot meer vrijwillige matiging. Volgens hem zou het sociaal- economisch weerbericht van Neder land voor de naaste toekomst heel wat meer opklaringen kunnen melden "als we bereid zouden zijn terug te keren naar het welvaartspeil van bijvoor beeld het jaar 1972". Om zijn stelling de nodige kleur mee te geven leverde hij voor de NCRV-radlo de volgende bloemrijke omschrijving van de toe stand in dat jaar „Toen hadden we het bijna allemaal prima, en dat vonden we zelf ook. Toen was het in ons land goed om te leven voor bijna iedereen". In de ze eerste dagen van 1980. die we handen schuddend aan ons laten voorbijgaan en die overlopen van de allerbeste be doelingen, kan zo n suggestie mis schien een kort ogenblik profiteren van een milde beoordeling. Terugkeer naar een veronderstelde nationale tevreden heid in het jaar vóór de eerste oliecrisis als gevolg van het verscherpte Midden- Oostenconflict, vóór het optreden ook van het kabinet-Den Uyl Terugkeer naar een welvaartsniveau dat toen niet zo op het punt stond om ontregeld te worden door tegenstrijdige eisen en verlangens zoals nu het geval dreigt. Van Agt vindt dat zo'n stap terug heel goed moet kunnen en hij is er boven dien van overtuigd dat de mensen er van doordrongen kunnen worden. Zijn optimisme is roerend, zelfs voor deze eerste dagen van het nieuwe jaar J. och is er reden om op het blije voor uitzicht van de minister-president in de matigingsbereidheid van de doorsnee- Nederlander af te dingen De afgelopen twee jaar hebben dat onthullend duide lijk gemaakt. Volgende week. wanneer we sociaal-economisch in dit land weer op volle toeren draalen, zal er een nieu we ronde van overleg komen tussen werknemers, werkgevers en regering over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. Dan zal blijken hoe de ver houdingen werkelijk liggen en hoeveel rek er nog zit in het geven en nemen aan drie kanten. De verwachtingen van dat nieuwe overleg zijn bepaald niet hoog. De minister van financiën. Andriessen. heeft zich al bij voorbaat gewapend te gen een teleurstellende afloop. Ook in het nieuws rond de jaarwisseling zin speelde hij al op een looningreep van de kant van de regering, wanneer het ge sprek tussen werkgevers en werkne mers vastloopt Een looningreep, al eer der toegepast, is bepaald geen populair middel om de zaken in het spoor te hou den. FNV-voorzitter Kok heeft er laatst nog eens over gezegd, dat zo'n maatre gel de problemen alleen maar even toe dekt en ze tegelijk onderhuids ver scherpt. PAGINA 13 sensatie-story ..Het lijkt wel een sensatie-story", zegt Jan Hopman, „maar met mij is het echt zo gegaanVan de ene op de ande re dag rolde ik in de filmwereld" De 23-jarige acteur speelt een hoofrol in de film Lieve Jongens, gebaseerd op het boek van Gerard Reve. Nieuws uit Zeeland: 2, -5 en Binnen- en buitenland: 3,7 en 9. Opinie: 4. Sport: 11. Kunst: 12. Radio- en televisie: 13. Financiën: 15. DEN HAAG - In de aangiftebiljetten voor de inkomstenbe lasting 1979 en premieheffing volksverzekeringen 1979 zal de fiscus vragen stellen over spaarbewijzen, zo heeft het ministerie van financiën woensdag meegedeeld. Gevraagd zal worden naar het aankoopbedrag van deze spaarbewij zen. zoals kasbiljetten. spaarbiljetten. rentespaarbrieven enz. De fiscus zal in de aangiftebiljetten voorts vragen stellen over het bezit van onroerend goed Hij wil voorts weten, of men giro- en bankrekeningen, spaartegoeden of andere vor deringen heeft en wat de totaalbedragen hiervan zijn Ook zal gevraagd worden, hoeveel geld men ln kas heeft als het bedrag meer dan vijfduizend gulden is en hoe groot het be drag is van de hypothecaire en andere schulden, waarvoor men aftrek wegens rente en kosten van geldleningen toepast. De bedragen moeten worden vermeld naar de toestand op 31 december 1979.. MIDDELBURG - In een brandgang achter de Volkerakstraat in de Middel burgse Stromenwijk is Nieuwjaars avond om zeven uur het lijk van de 38-jarige Marokkaan Ahmed Erra ont dekt. Het lichaam van Erra vertoonde spo ren die wijzen op een gewelddadige dood. Sectie op het stoffelijk over schot, woensdag door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust verricht heeft nog niet uitgewezen wat de exac te doodsoorzaak is. De uitslag van de sectie wordt vandaag pas bekend. De Middelburgse politie kon niet bi.i benadering zeggen wanneer Erra om het leven kwam. De politie heeft het vermoeden dat de orandgang niet de plaats van de (vermoedelijke! moord is maar dat het lijk in de gang is neergelegd. Het lichaam werd halfont- kleed aangetroffen. Naar de motieven en de juiste toedracht tast de politie nog in het duister. Erra, die in de na bije omgeving woonachtig was. ver bleef al negen jaar in Middelburg. Hij was gehuwd en vader van vier kinde ren. 13, 12, 10 en 6 jaar oud. De gemeentepolitie van Middelburg heeft na overleg met de hoofdofficiei van justitie het regionale bijstands team voor Zuid-West-Nederland inge schakeld. Dit team, bestaande uit re chercheurs van rijks- en gemeentepoli tiekorpsen uit Zuid-Holland en Zee land. heeft woensdag onder andere in de Stromenwijk een uitgebreid buurt onderzoek gehouden. Voorts is het ge rechtelijk laboratorium van het minis terie van justitie ingeschakeld. De gemeentepolitie van Middelburg verzoekt eenieder die inlichtingen kan verschaffen contact met haar op te ne men; 01180-27251. toestel 31 of 39. IVlet de eerste acties (in de melkdistri- butie) voor 1980 al weer opgetekend ls het fraai filosoferen over een of andere vrijwillige vorm van 'een stukje inleve ren'. De dagelijkse praktijk van wat eens 'Bestek '81heette blijkt een totaal andere. De afgelopen dagen hebben vrijwel alle publiciteitsmedia een po ging ondernomen om de jaren '70 wat overzichtelijk voor de geschiedenis bij te zetten. Tegelijk waagden sommigen zich aan voorspellingen over ziekte beelden en mogelijke behandelingen daarvan voor de jaren '80. Sociaal-eco nomische vooruitblikken op zo'n ter mijn zijn erg hachelijk, doodeenvoudig omdat telkens w^er opnieuw allerlei verwachtingen voor een uiterst korte termijn de bodem worden ingeslagen. Waar het al zo moeilijk ls om een beetje zicht te krijgen op de invloed van het (internationale) economische buitenge- beuren op onze eigen volkshuishou ding. waar het heel wat moeilijker ls dan Van Agt veronderstelt om 'de men sen' (zoals 'de burgers' van tien jaar ge leden nu plotseling worden genoemd) te doordringen van de noodzaak om het kalmer aan te gaan doen. daar is de werkelijke beleidsruimte voor een ge richte aanpak van de problemen heel eng. D, (Van onze redactie economiei DEN HAAG - In de jaren tachtig staan overheid en sociale partners voor een uitzonderlijke krachtproef, die nog weer verzwaard wordt door de nieuwe olieprijsstijgingen. Matiging van kos ten en loonstijgingen is noodzakelijk, evenals versterking van de betalings balans. Er is nauwelijks ruimte voor werkelijke loonsverhogingen, terwijl een ernstige stijging van de werkloos heid valt te vrezen. De marges zijn nog krapper geworden dan ze tol dusver waren. Mogelijk moet de overheid, als er geen andere middelen zijn. over gaan tot een tijdelijke, maar brede in komenspolitieke ingreep. Dat zijn enkele conclusies waartoe prof, dr. F. W. Rutten. secretaris-generaal van economische zaken, komt m zijn traditoneel nieuwjaarsartikel voor het eeonomenweekblad „Economisch-Sta- tistische Berichten". De jaren tachtig kunnen volgens hem veel moeilijker worden dan de jaren zeventig. Kwesties ais de achteruitgang van de energieba lans en de toenemende groei van de be roepsbevolking vergen een krachttoer om de doelstellingen op het stuk van de werkgelegenheid, prijsstabiliteit en be talingsbalans te verwezenlijken Een falend beleid van de overheid en de sociale partners zou leiden tot een uit zichtloze impasse met ingrijpende eco nomische en sociale gevolgen, zo waar schuwt Rutten in zijn weinig optimisti sche visie. Het zal de grootste moeite kosten om onze economie ln de komen dejaren binnen goede banen te brengen en te houden Vertraging Wat dit betreft signaleert de topambte naar van economische zaken dat de ja ren tachtig niet gunstig beginnen. Er zit geen stijging meer in de. wereldhan del, in belangrijke landen moet voor daling of stagnatie van de produktie worden gevreesd. In vele landen blij ven de prijsstijgingen zorgwekkend hoog. Onvoldoende is te voorzien hoe de hoge rente en de nagestreefde ver- krapping van de geldcirculatie zullen uitwerken op de internationale con junctuur. De internationale vertraging van de economische ontwikkeling zal voor ons land sterk voelbaar worden, gepaard gaand met een opwaartse druk op kos ten en prijzen. Op dit gebied was de gang van zaken in 1978 en 1979 gema tigd. maar nu dreigt een versnelling op te treden. De bedrijfsrendemenenten komen meer onder druk te staan. Dit moet ons waakzaam maken tegen het gevaar dat we zouden afglijden naar een impasse met de kenmerken van de „Engelse ziekte" (hoge loonstijgingen, die steeds hogere inflatie opleveren i. zegt Rutten te ontgaan zijn dat onze economie in een onvermijdelijke klem raakt door dat de groei van het aantal mensen dat in de jaren tachtig op de arbeidsmarkt komt groot is, terwijl de betalingsba lanspositie wordt bemoeilijkt. Politie ke en sociale begrenzingen spelen hier bij een sterke rol. omdat zij de interna tionale economische ontwikkelingen remmen, In 1979 overtrof de groei van onze ex port de stijging van de wereldhandel, in tegenstelling tot de voorafgaande Ja ren. maar de verslechtering van onze energiebalans ls op komst doordat we tSlot zie pag. 7 kol. 2) te Groningse econoom met de be grijpelijke pen, prof dr. J Pen. heeft in ljet tijdschrift Economisch Statistische Berichten (ESB) vastgesteld dat de grondoorzaak van die geringe ruimte om de economie te sturen moet worden gezocht in een falende inkomenspoli tiek. „De inkomenspolitiek stuit af op het ferme standpunt van degenen die de loonpolitiek vooral willen overlaten aan de 'sociale partners' en het wel zeer timide standpunt van degenen, die in hun hart geporteerd zijn voor een gelel de loonpolitiek, maar die bijval liever niet uiten Volgens Pen zorgen stille krachten ervoor dat het economisch le ven zijn gang gaat, terwijl de regering vóór alles populair wil blijven. De basis bepaalt zodoende wat er gebeurt. Maar die basis houdt er tegenstrijdige doel stellingen op na; volledige werkgele genheid, vrije inkomensvorming, groeiende overheidssector, toenemen de sociale voorzieningen, dalende be lastingdruk. geen inflatie, een sterk en bloeiend bedrijfsleven, selectieve groei, energiebesparing en milieuvriendelijk heid. Het wachten is op een regering die de tegenstrijdigheden weghaalt. Dat is wat anders dan helmwee naar 1972 en hoop op een gezamenlijke terugtocht vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1