Ghotbzadeh: Waldheim niet in Iran als bemiddelaar Krachtig pleidooi Paus tegen bewapeningswedloop Mogelijk slappen Westen tegen de Sow jet-Unie Saoedi-Arabische olie niet duurder Nenni (88) overleden Aardbeving op de Azoren: zeker 25 doden Veel steun voor theoloog Kiing NIET OGEN SLUITEN VOOR ATOOMOORLOG Nederlandse fotograaf in Kaboel vast Vier doden door verkeersongeval in Middelharnis WOENSDAG 2 JANUARI 1980 |PZC/binnen -buitenland VN-RAAD DREIGT IN RESOLUTIE MET ECONOMISCHE SANCTIES TEHERAN (UPI/AFP/REUTER/DPA)- VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim is dinsdag in Tehe ran aangekomen 'met het doel de weg te banen voor een oplossing van de crisis' die ontstaan is door de gijzeling van Amerikanen op de ambassade op 4 november. De Veiligheidsraad aanvaard de maandag met 11 stemmen bij vier onthoudingen een resolutie waarin gedreigd werd met economische sancties indien de gijzelaars op 7 januari nog niet zouden zijn vrijgelaten. De Iraanse minister van buitenlandse zaken. Ghotbzadeh. heeft dinsdag op een persconferentie in Teheran ver klaard dat VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim niet naar Iran komt als "be middelaar tussen Iran en de VS', maar slechts 'om de toestand te evalueren'. Ghotbzadeh beklemtoonde dat Iran met de ontvangst van Waldheim in Te- Goud uitverkocht in West-Duitsland HAMBURG (UPD-In West-Duitsland was het goud dinsdag uitverkocht. De invoering van een goudbclasting van 13 procent in het nieuwe jaar leidde in het hele land tot een goudkoorts op maandag toen de banken op de laatste ochtend van het jaar 1979 open bleven. Banken in Hamburg, West-Berlijn. Frankfort. Dusseldorf en andere grote steden hingen voor hun ramen borden met de mededeling 'goud uitverkocht' nadat lange files kopers hun voorraad uitgeput hadden. 'De mensen kochten als gekken', zei een woordvoerder van de 'Deutsche Bank' in Frankfort waar, naar hij zei, het kostbare metaal voor 960 tot 970 mark (ca. 1.100 gulden) per ounce verkocht werd. Een kleine bank in Freiburg verkocht Zuidaffikaanse en Canadese munten met een goudge wicht van een ounce (de Kruger-rand en het Ahomblad) ter waarde van meer dan 100.000 mark binnen het uur. Vermiste Nederlander dood aangetroffen in Verenigde Staten ROCKPORT (WASHINGTON, V.S.) - Op eerste kerstdag is. naar dinsdag pas bekend geworden, bij de Amerikaanse plaats Rockport, dicht bij de Canadese grens in de staat Washington, het stof felijk overschot gevonden van de 26- jarige Ben Kistemaker uit Wieringer- meer, aldus lieeft het ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd be vestigd. De jongeman werd sinds half september vermist. Hij is overleden aan schotwonden, aldus heeft de lijk schouwing uitgewezen. Twee jagers die op eerste kerstdag in de buurt van Rocport, in het noordwesten van de Verenigde Staten het lichaam van de jongeman vonden. ROME (AFP/REUTER) - Pietro Nenni, de ere-voorzittcr van de socialistische partij van Italië, is in de nacht van maandag op dinsdag overleden als ge volg van een hartaanval. Hij was 88 jaar oud. Nenni. die in 1970 was benoemd tot se nator voor het leven, maakte 60 jaar lang deel uit van het kader van de Ita liaanse socialistische partij (PSI) Als partijvoorzitter trad hij af in 1969. In 1963 zorgde hij ervoor dat de socialisten met de christen-democraten gingen re geren. Een coalitiekabinet van christe n-democraten en socialisten heeft sindsdien met korte onderbreking Ita lië geregeerd. De nestor van de Italiaanse socialisten was goed bevriend met de president van de republiek, de 82-jarige socialist Sandro Pertini. Beiden verbleven ten tijde van het fascistisch bewind van Be» nito Mussolini als balling in het buiten land. Zijn anti-fascistische opvattingen voer den hem (1933-34) naar Duitsland waar hij het nationaal-socialisme bestreed en later naar Spanje, waar hij (1936-38) Franco en diens aanhangers bevocht. Nadat Franco de burgeroorlog gewon nen had, woonde Nenni enige tijd in Frankrijk. Het Vichy-regime leverde hem aan de Duitsers uit. die hem in april 1943 naar Italië overbrachten. Bij de bevrijding koos de PSI Nenni op haar eerste congres in 1944 tot voorzit ter. In de eerste twee na-oorlogse kabi netten was hij belast met het opstellen van een grondwet. In 1946 werd hij de eerste minister van buitenlandse zaken van de republiek Italië. In de drie kabinetten-Moro (1963-68) was Nenni. die uitgesproken voorstan der was van een centrum-linkse rege ring. drie keer plaatsvervangend pre mier. Onder Rumor, die evenals Moro tot de christen-democraten behoorde, was Nenni in 1969 opnieuw minister van buitenlandse zaken. heran 'niet bezweken is voor Ameri kaanse druk'. Hij herinnerde er in dit verband aan dat Iran Waldheim niet heeft uitgenodigd, maar de secretaris generaal van de VN op 12 december zelf heeft gevraagd naar Iran te mogen ko men. Ghotbzadeh verwierp hiermee in direct beschuldigingen van de studen ten in de Amerikaanse ambassade dat Waldheims bezoek door de VS zou zijn geregeld. Ghotbzadeh uitte zich er dinsdag opti mistisch over dat het ook na 7 januari niet totsancties zou komen. Hij zei aan wijzingen te hebben dat enkele landen die aanvankelijk niet tegen strafmaat regelen waren, zich tenslotte niet daar voor zouden uitspreken. De bezetters van de ambassade lieten weten dat de gijzelaars in geval van economische maatregelen tegen Iran onmiddellijk voor het gerecht gedaagd zouden wor den. Gevechten Bij felle gevechten tussen Koerdische guerrillastrijders en leden van de re volutionaire garde zijn in Iran hevige gevechten geleverd. Ziekenhuisfunc tionarissen in de Koerdische stad Sa- nandaj maakten melding van een dode en vijf zwaar gewonden. Het aantal slachtoffers was naar men vreesde ech ter veel hoger daar ambulancevoertui- gen niet de gewonden konden bereiken vanwege de ernstige schietpartijen die in verschillende delen van de stad voortduurden. De gevechten waren uitgebroken on danks een bestand tussen regerings troepen en de machtige Koerdische De mocratische Partij die autonomie wenst. De KDP eiste terugtrekking van de revolutionaire garde uit Sanandaj. De in Iran regerende Islamitische Re publikeinse Partij (IRP) heeft dinsdag een betrekkelijk onbekende hoogleraar kandidaat gesteld voor de presidents verkiezingen die later deze maand wor den gehouden. Het is de 47-jarige Djala- leddln Farsi. die onder het bewind van de sjah acht jaar als balling in Libanon heeft gewoond. Hij was verbindings man tussen de Palestijnse bevrijdings beweging (PLO) en de Iraanse vrijwilli gers die samen met de PLO tegen Israël strijden. De Verenigde Staten hebben de leiders in Teheran aangemoedigd, via Ameri kaanse rechtbanken het vermogen van de afgezette sjah op te eisen. De onder minister van buitenlandse zaken David Newson zei dinsdag voor de zender 'De stem van Amerika', dat Washington de Iraanse leiders heeft laten weten, dat de Amerikaanse justitie 'openstaat voor hun vorderingen inzake het vermogen van de gewezen sjah'. Tot dusver had de Amerikaanse rege ring steeds geweigerd over welke wen sen van Iran dan ook te praten, zolang de gijzelaars in de ambassade in Tehe ran niet zijn vrijgelaten. Waarnemers in Washington leggen verband tussen deze verzachting van het Amerikaanse standpunt en de gebeurtenissen in Af ghanistan. In Washington heeft men de indruk dat ook binnen de Iraanse revo lutionaire raad de gedachte veld wint dat Iran niet door de VS, maar door de communisten in Afghanistan wordt bedreigd. Russische soldaten patrouilleren in de straten van Kaboel. f m m j jr lH§^BflHHftKEÉiMËÉIS^' - WSmKSê Kurt Waldheim (links) in gesprek met Sadegh Ghotbzadeh. Admiraal Sudomo, hoofd van de In donesische veiligheidsdienst, heeft za terdag verklaard, dat de vrijgelaten communistische Indonesische ge vangenen hun vroegere werkzaamhe den mogen hervatten, mits zij niet meer aan politiek doen. LISSABON (RTR/UP1/AFP) - Een krachtige aardbeving heeft dinsdag op de Azoren aan zeker 25 mensen het le ven gekost. Alle slachtoffers vielen op het eiland Terceira, waar een belang rijke Amerikaanse luchtmachtbasis is. Volgens in Ponta Delgada, de hoofd stad van deze in het noorden van de Atlantische Oceaan gelegen eilanden groep, ontvangen berichten zijn tal van dorpen op drie van de negen eilanden getroffen. Telefoon- en telegraafverbindingen met de andere getroffen gebieden wa ren gisteravond verbroken. De Portu gese luchtmacht heeft vliegtuigen ge stuurd om hulp te verlenen. De beving bereikte een kracht van 7 op de schaal van Richter. De Azoren worden bewoond door bijna 300.000 mensen. Volgens het Portugese persbureau ANOP zijn vooral de eilanden Sao Mi guel en Santa Maria getroffen. BEIROET - Saoedi-Arabié zal haar olieprijs voor het mo ment niet verhogen. Dat werd dindsdag na een kabinetszit ting in Riaad bekendgemaakt door de Saoedische minister van voorlichting, dr. Mohammed Abdo Yamani. Hij zei er niet bij, voor welke termijn de Saoedische olieprijsbevrie zing gold. De bekendmaking van de Saoedische minister Yamani (niet te verwarren met olieminister sjeik Yamani) wordt als reac tie gezien op een - achteraf - onjuist bericht, afkomstig van het in oliezaken gezaghebbende blad Middle East Economie Survey. Hierin werd gemeld dat Saoedi-Arabiè op het punt stond haar olieprijs met 2 dollar te verhogen tot 26 dollar per barrel. In de Arabische wereld wordt algemeen aangenomen dat Saoedi-Arabië - als grootste olieproducent ter wereld - het goede voorbeeld wil geven, met als argument dat te scherpe olieprijsverhogingen de wereldeconomie schade zouden kunnen toebrengen, met als gevolg een terugslag die ook in het zich snel ontwikkelende Saoedi-Arabië voelbaar zal zijn. Daarnaast hebben de Saoedi's met hun milj arden investerin gen in de Verenigde Staten natuurlijk ook belang bij- een stabiele dollar. Nigeria heeft met ingang van 1 januari de prijs van zijn ruwe olie gebracht op 35 dollar per vat, zo maakte de Nige- riaanse nationale petroleum corporatie (NNPC) dinsdag be kend. De prijs van de Nigeriaanse ruwe olie is thans meer dan twee maal zo hoog een jaar geleden. Het land is de grootste olieproducent van het Afrikaanse continent en de vijfde van de wereld. (Slot van pagina 1) was gekomen in de verhoudingen tus sen de VS en de Sowjet-Unie. De verklaring die Carter naar Moskou had gezonden over de kwestie-Afghanistan was de scherp ste die hij ooit tijdens zijn nu tweee- neenhalf jaar oude ambtstermijn had gestuurd. Islam Ook in de islamietische wereld is fel gereageerd op het Russische optreden in Afghanistan. De conferentie van Is- TUEBINGEN (DPA) - De katholieke theoloog Hans Küng, die door het vatï- caan uit zijn leeropdracht voor dogma tiek en oecumene is ontslagen, krijgt een stroom van solidariteitsbetuigin gen uit alle lagen van de bevolking, en uit zowel de katholieke als de evange lische kerk in Duitsland. Küng ver klaarde dat hij zeer bemoedigd is door deoverweldigende reeks blijken van sympathie. Sinds het Vaticaan hem op 18 decem ber van zijn leeropdracht onthief waren tussen de 1.500 en 2.000 brieven en tele grammen binnengekomen, waaronder slechts een dertigtal afwijzende reac ties. Bij veel brieven zaten bovendien lange handtekeningenlijsten. De 51-ja- rige Kung zei dat er vooral een verras send groot aantal theologen, priesters, kloosterlingen en godsdienstleraren onder de sympathisanten waren. Kardinaal Joseph Höfïner, voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, heeft maandag nogal scherp ge reageerd op de kritiek van de theoloog Hans Küng op de gang van zaken die leidde tot intrekking van zijn kerkelijke leeropdracht. Kardinaal HófTner noemt Küng onredelijk als hij beweert dat men met het verbod nog langer R.-K. theologie te doceren een lastige criticus tot zwijgen heeft willen brengen. Het kerkelijk besluit, aldus de kardinaal, is alleen genomen omdat Küng ondanks alle inspanningen van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer die tien jaar in beslag hebben genomen, niet be reid is geweest het geloof van de R.-K. kerk, voor zover het fundamentele kwesties betreft, op ondubbelzinnige wijze openlijk te belijden. VATICAANSTAD (DPA/AFP'RTR) - Paus Johannes Paulus II heeft in zijn traditionele nieuwjaarstoespraak een krachtig pleidooi tegen de wapenwed loop gehouden. De enige oplossing wordt gevormd door bi- en multilate rale gesprekken, aldus de heilige vader tot 20.000 gelovigen in de St.-Pieters- kathedraal. Deze onderhandelingen hebben echter alleen zin indien ze uit gaan van wederzijds vertrouwen. Daarvoor zijn concrete stappen nodig, aldus de paus. De paus had zich kortgeleden door en kele wetenschapsmensen laten voor lichten over de gevolgen van een oorlog met atoomwapens. De voornaamste zijn: „De dood van 50 tot 200 miljoen mensen: een drastische vermindering van de voedselvoorraad als gevolg van radio-activiteit; gevaarlijke genetische mutaties bij de overlevenden en bij flo ra en fauna; de ozonlaag wordt ingrij pend veranderd, wat onbekende geva ren voor de mensheid inhoudt". Reeds 200 van de 50.000 kernkoppen en atoombommen, die er nu zijn. kunnen de meeste grote steden verwoesten, al dus de paus. De volkeren mogen de ogen niet sluiten voor de gevolgen van een atoomoorlog. ..Willen wij op deze weg voortgaan zo vroeg hij zich af. De katholieke kerk vierde op 1 januari de wereldvredesdag, die dit jaar het motto droeg 'De waarheid is de kracht van de vrede'. In de jaren tachtig zal de in 1975 door Nederland toegezegde financiële hulp uitgeput raken. Daarom moet Surina me tegen die tijd zijn eigen economie zo opgebouwd hebben dat de opbreng sten groter zijn. De Surinamers moe ten zich gaan instellen op een ander consumptiepatroon, waarin meer ei gen produkten en steeds minder geïm porteerde waren worden gebruikt. Dat heeft de president van Suriname, dr. J. H. E. Ferrier, maandagavond in Para maribo verklaard in zijn nieuwjaars toespraak. Parlementsvoorzitter Wijntuin zei in een toespraak tot het Surinaamse volk dat aan het eind van '79 de vlucht uit de jonge republiek, aanrandingen, onvei ligheid op straat,ja zelfs in het eigen huis", gemakzucht en negativisme in de ontwikkeling en gedragingen van Suriname de boventoon hebben ge voerd. Denemarken Denemarken blijft afzien van de toe passing van kernenergie. De premier van dat land, Anker Jörgensen, zei die- aangaande in een nieuwjaarstoe spraak: „Wij zullen geen kernenergie hebben zolang hierover zoveel onze kerheid en vrees bestaat." Jörgensen riep de Denen op zuinig te zijn met energie en hij waarschuwde dat hel nog lang zal duren voordat men de beschikking heeft over andere ener giebronnen dan de huidige. Nadrukkelijk sprak de premier zich uit voor beperking van de strategische be wapening en hij verklaarde zich voor stander van voortzetting van de ont- spanningspolitiek. „De wedloop om steeds modernere en vreeswekkende wapensystemen moet tegengehouden worden", zei hij. Iamietische landen in Tunis riep, bij monde van haar secretaris-generaal, de Tunesier Habin Chatty, op tot actie tegen de ingreep van de Russen, die vooral schijnt te zijn gemotiveerd door ontevredeheid over het falen van de regering-Amin bij het neerslaan van de opstand van islamietische stammen in noordoost Afghanistan, aan da grens met Pakistan. Intussen schijnt in de Afghaanse hoofd- Hubert van Es De uit Hong Kong afkomstige Ne derlandsefotograaf Hubert van Es die voor het Amerikaanse week blad Time werkt, wordt in het hotel Intercontinental in de Afghaanse hoofdstd Kaboel vastgehouden. Dit heeft dinsdag de correspondentie van Time in New Delhi, Marcia Gauger, meegedeeld. Volgens haar verkeert Van Es in goede gezond heid. De Nederlandse fotograaf had zondag geweigerd met andere journalisten uit Afghanistan naar New Delhi te vertrekken. Samen met 20 collega's was hij die dag met een lijnvliegtuig uit de Indiase hoofdstad in Kaboel aangekomen. Het gezelschap werd enkele uren op de luchthaven vastgehouden. Toen tenslotte de journalisten te horen kregen dat zij niet zouden worden toegelaten, en zij op een vliegtuig naar New Delhi werden gezet, was Van Es nog in discussie met de Afghaanse politie. 'Proces tegen Westerling nodig voor correcte geschiedschrijving t Van onze correspondent) JAKARTA - Een proces tegen ex-KNIL kapitein Raymond Westerling is nood zakelijk voor een correcte geschied schrijving, zo meent de waarnemend fractievoorzitter van de Democrati sche Partij van Indonesië (PDI) V. B. Dacosta, tevens lid van de commissie van justitie van het parlement. Dacos ta verklaarde onlangs een krantebe- richt te hebben ontvangen uit Neder land waarin Westerling zegt bereid te zijn om naar Indonesië tc komen om een proces tegen hem bij te wonen. In zijn reactie zei Dacosta verder dat de Indonesische regering elk jaar tijdens de herdenking van de slachtoffers in Zuid-Celebes Westerling een groot mis dadiger noemt omdat hij in 1949 daar zich schuldig heeft gemaakt aan een moordpartij waarbij 40.000 mensen zouden zijn omgebracht. De waarnemend fractievoorzitter van de PDI verklaarde niet te weten of de regering inderdaad van plan is om Wes terling te berechten voor wat hem ten laste zou kunnen worden gelegd. Vol gens Dacosta is de regering er zelf niet zeker van dat Westerling en zijn Rode Baretten in Zuid-Celebes de 40.000 mensen hebben omgebracht. Wester ling zelf zegt: „Maar 9000 mensen te hebben gedood". In ieder geval omwille van de geschiedenis moet hierin klaar heid worden gebracht, aldus Dacosta. stad Kaboel de rust min of meer te zijn hersteld. Volgens de schaarse berichten die uit het land komen zijn de Russi- j sche soldaten heer en meester in de f hoofdstad. Daarbuiten zou nog gevoch- ten worden. Een woordvoerder van de opstandigde Afghaanse moslems ver- j klaarde gisteravond in Karachi (in Pa- kistan) dat de Russen napalm gebrui- j ken tegen de opstandelingen, en dat j daarbij al honderden doden zijn geval- len. Volgens andere bronnen zouden de Sowjets zelf al rond 250 man hebben verloren bij gevechten in en rondom Kaboel. Protest Franse dienstweigeraars op Eiffeltoren PARIJS (AFP) - Twee Franse dienst weigeraars hebben van zondag tot maandagmiddag aan de Eiffeltoren in Parijs gehangen uit protest tegen de houding van de Franse overheid ten aanzien van gewetensbezwaarden. Zij I waren van plan tot nieuwjaarsnacht j in deze oncomfortabele positie door te brengen, maar het werd te koud. De actie begon zondag toen een dertig tal dienstweigeraars de Eiffeltoren be zette. Na enige tijd besloten vier van hen, allen doorgewinterde alpinisten die voorzien waren van hun bergbe klimmersuitrusting, op dertig meter hoogte aan de toren te gaan hangen. Tegen middernacht moesten er al twee afhaken. Zij werden naar een politiebu reau gebracht en vervolgens overgedra gen aan de justitiële autoriteiten. Beiden waren deserteur. Daarvoor hadden de actievoerders een communiqué uitgegeven, waarin 'uit stel van opkomst voor dienstweige raars' en 'het. recht van dienstweigeren voor iedereen' werd geëist. Brand in clubhuis in Canada: minstens achtenveertig doden CHAPAIS (UPI) - Een brand, veroor zaakt door een man die 'voor de grap' een kerstboom in brand stak heeft op nieuwjaarsdag een clubgebouw in de Canadese plaats Chapais in de as ge legd en aan tientallen mensen het le ven gekost. Volgens de politie zijn tot dusver 41 lij ken uit de verkoolde resten van het houten gebouw geborgen. Zeven ande ren stierven later aan hun verwondin gen. De brand ontstond toen een jonge man een aansteker hield bij een kerst boom in het clubhuis, waarop dat mo ment ongeveer 300 mensen bijeen wa ren voor de nieuwjaarsviering. De poli tie heeft de man aangehouden. Aange zien een nog onbekend aantal bezoe kers wordt vermist vreest de politie dat het dodencijfer verder zal stijgen. Een aantal deels zwaar gewonde mensen is naar ziekenhuizen vervoerd. MIDDELHARNIS (ANP) - Bij een ver keersongeval op de Parallelweg in Middelharnis zijn in de nacht van maandag op dinsdag vier mensen om het leven gekomen. Zij reden met hun personenauto door nog onbekende oor zaak met volle snelheid op een stil staande laadschop. De slachtoffers zijn de 25-jarige be stuurster Lijntje Knóps, de 30-jarige Jo hannes van der Weijden en de 25-jarige Willem Karei van Egmond uit Middel harnis en de 20-jarige Edith Marianne van den Ouden uit Sommelsdijk. Alle slachtoffers overleden ter plaatse, al dus de politie Andere verkeersongevallen in het hele land hebben op oudejaarsavond en nieuwjaarsdag aan tenminste zeven mensen het leven gekost. Van der Klaauw naar Mexico en Venezuela DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw vertrekt vandaag voor bezoe ken aan Venezuela en Mexico, en daar tussen in aan Curagao waar een confe rentie van Nederlandse ambassadeurs in Latijns-Amerikaanse landen wordt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 4