PTT verwacht in '80 minder winst dan afgelopen jaar RHODESISCHE MILITAIREN IN ACTIE TEGEN GUERRILLEROS Hulpverlening Kruiswerk nu in volksverzekering t m. V ermaatschappelijking en innovatie centraal -[pzc/ binnen-buitenland VRAAG PTT-DIENSTEN JAARLIJKS FORS GESTEGEN Componist R. Rodgers overleden FINANCIERING UIT DE A WBZ Man steekt vrouw neer in Maastricht Voor het eerst in vier dagen oud bestand WOENSDAG 2 JANUARI 1980 den. Daaronder waren 23.250 partti mers. De PTT verwacht dat in 1980 het personeelsbestand nog verder zal toe nemen. Postcode DEN HAAG - De PTT verwacht over 1980 een bruto-winst te zullen maken van 669 miljoen gulden. Voor de Rijks Post Spaarbank wordt een recordwinst verwacht van 394 miljoen, waardoor het bruto-resultaat van dit staatsbedrijf op het tot dusver niet bereikte bedrag komt van 1,063 miljard gulden.. De PTT heeft in 1979 een totaal resul taat behaald van naar verwachting 787 miljoen gulden tegen een bedrag van 800 miljoen in 1978. De Rijkspostspaar bank heeft naar verwachting een winst geboekt over 1979 van 250 miljoen gul den tegen 255 miljoen vorig jaar. Een negatief resultaat heeft alleen de post geboekt: 245 mihoen voor 1979 tegen 86 miljoen een jaar eerder Voor 1980 wordt eenzelfde negatief resultaat ver wacht als voor 1979: 245 miljoen. Voor het eerst in drie jaar gaan in 1980 de post- en telefoontarieven omhoog, maar tegelijk gaan andere telefoonta rieven omlaag. Het CBS heeft berekend dat het resultaat daarvan voor de kos ten van levensonderhoud een daling in houdt met 0.02 procent, aldus de PTT. Terugblikkend op de jaren zeventig heeft de PTT geconstateerd dat on danks een afneming van de economi sche groei van 5,5 procent in de jaren zestig tot 3 procent op het ogenblik, de vraag naar PTT-diensten jaarlijks met 7,5 procent blijft stijgen. Volgens de PTT blijkt hieruit dat er geen duide lijk verband bestaat tussen economi sche bedrijvigheid en de behoefte aan informatie van allerlei aard op alle ni veaus. Aan de hand van indexcijfers, waarbij die van 1970 op 100 worden gesteld, blijkt dat internationale telefoonge sprekken de sterkste groei hebben doorgemaakt. Het indexcijfer daarvan staat nu op 327. Voor interlokale en lo kale telefoongesprekken liggen deze in dexcijfers thans respectievelijk op 187 en 185. terwijl het aantal telefoonaan sluitingen per 1000 inwoners bijna is verdubbeld: 195. Het indexcijfer voor binnenlandse poststukken steeg tot 138.5 en voor briefpost naar het buiten land tot 109,5. Ook het aantal giroreke ningen verdubbelde bijna, tot 197. T elefoon Voor de jaren tachtig verwacht de PTT in het postverkeer een minder sterke groei dan in het afgelopen decennium, maar rekent toch wel op een groei van tenminste 25 procent. Het aantal te lefoonaansluitingen nadert zijn verza digingspunt. Meer dan 80 procent van de Nederlandse huishoudens heeft nu telefoon. Als gevolg daarvan, alsook door de la gere woningproduktie, zijn in het afge lopen jaar minder aansluitingen tot stand gekomen: 640.000 in 1979.642.000 in 1978. De wachtlijst telt intussen nog altijd 144.000 aanvragen en in het jaar daarvoor 174.000. De PTT verwacht in tussen dat aan het eind van dit jaar de vijfmiljoenste telefoon kan worden aan gesloten Verrassend is nog steeds de groei van het telefoonverkeer met Noord- en Zuid-Amerika: de groei van 30 tot 40 procent per jaar heeft zich in 1979 on verminderd voortgezet, met dien ver stande dat driekwart van deze gesprek ken plaats vonden in verkeer met de Verenigde Staten. Rentevoet Het financiële klimaat van de jaren ze ventig heeft zich gekenmerkt door een relatief hoge en sterk fluctuerende ren tevoet. Ook in het afgelopen jaar was dat het geval. Dit had nadelige gevol gen voor de positie van de gelddicn- sten op de spaarfaarkt, doordat de mo gelijkheid om depositogelden op te ne men ontbrak. Het marktaandeel van de postgiro, 17,2 procent van 1970 tot 1977, liep terug tot 14,7 procent, on danks een nominale stijging van het spaartegoed van circa 6 miljard gul den in 1970 tot 15 miljard op het ogen blik. De PTT acht een verdere uitbreiding van het assortiment diensten in de ja ren tachtig onontbeerlijk om de conti nuïteit van de gelddiensten te handha ven. In het bijzohder streeft de PTT naar uitbreiding van de debetfacilitei ten op postrekeningen, tweede hypo theken en mogelijkheden voor het kre dietdeposito voor de zakelijke reke ninghouder. Terwijl in heel Nederland de werkgele genheid in het afgelopen jaar toenam met slechts 0.2 procent, groeide in 1979 het percentage jaartaken bij de PTT met 5.5 procent, ofwel 4500 jaartaken. Daarmee steeg het aantal PTTers tot 100.250. die samen 85.500 taken vervul- ecn praktijkproef van één jaar met openbare viewdata. Verwacht wordt dat tijdens de proef meer dan 100.000 beelden met informatie kunnen wor den geraadpleegd door 3000 tot 5000 abonnees. Circa 100 leveranciers heb ben toegezegd informatie te zullen le- Met behulp van de PTT zijn op het ogenblik ruim 220 miljoen adressenbe standen van postcode voorzien. Er moeten nog 20 miljoen van zulke adres sen worden gecodeerd; een bezigheid die in het eerste kwartaal van het jaar kan worden voltooid. Het gebruik van de postcode op losse post gaat nog steeds op basis van vrij willigheid. De PTT maakt in het ver werkingsproces in toenemende mate gebruik van de postcode. Volgens de PTT heeft dit tot gevolg dat wanneer de postcode ontbreekt, de kans op vertra ging toeneemt. Een recente proef van enkele particulieren heeft evenwel uit gewezen dat het ontbreken van de post code nog steeds geen enkel verschil maakt. In veel gevallen kwam nlet-ge- codeerde post enkele dagen eerder aan dan post met een code. Volgens de PTT is nu op 75 procent van alle post de post code vermeld. Voor de losse post is het percentage 60. In 1980 wordt het Eurodatanet tussen de negen EG-lldstaten in gebruik geno men. Dit net maakt Informatie toegan kelijk op wetenschappelijk, technisch, sociaal ,en economisch gebied, dat op geslagen is in Europese databanken. Op dit Eurodatanet zullen 20 zoge naamde hostcomputers zijn aangeslo ten, waaronder In Nederland die van het Europese Patentbureau in Rijswijk. Viewdata In augustus wil de PTT beginnen met PTT-DIRECTEURGENERAAL LEENMAN: NEW YORK - In New York is maandag op 77-jarige leeftijd de componist Ri chard Rodgers overleden. Rodgers schreef de muziek voor een groot aan tal theaterprodukties. waaronder 'Oklahoma' en 'The Sound of Music'. Rodgers. die achtereenvolgens samen werkte met Lorenz (Larry) Hart, Oscar Hammerstein en Stephen Sondheim. schreef de muziek voor veertig musi cals. De bekendste zijn 'The Sound of Music". 'Oklahoma', 'Pal Joey', 'South Pacific', 'The King and I'. 'State Fair', Carousel' en 'The boys form Syracuse' Rodgers' laatste produktie op Broadway was een heropvoering in 1979 van 'I Remember Mama' met Liv Ullmann in de hoofdrol. In deze muzi kale comedie werd 108 keer tot leven gebracht. In de bezetting van de origi nele 'I remember Mama' ln 1944 zat een veelbelovende jonge acteur, ene Marlon Brando. Bekende liederen die uit de pen an de componist vloeiden zijn verder 'Man hattan', 'Blue Room'. 'My Heart Stood Still'. 'If I Loved You'. The Most Beautiful Girl in the World'. "Oh What a Beautiful Morning', 'It Might As Well Be Spring' en 'The Lady is a Tramp' Alleen al van 'The Sound of Music' gin- gen meer dan 10 miljoen exemllaren over de toonbank. Op 28 junl 1902 geboren, studeerde Richrad Rogers aan de Columbia-uni- versiteit en de Juilliard-muziekschool Bij Dorothy Feiner. die hij in 1930 ten huwelijk vroeg en met wie hij tot zijn overlijden toe gehuwd bleef, kreeg Rodgers twee dochters. LOOSDRECHT - De LUV-meisjes Patty. Marga en José hier vrolijk lachend op de laatste dag van het oudejaar icaarop zij uit handen van Theo Olaf de Exportprijs 1978 ontvingen De prijs van de stichting Conamus werd voor het eerst in 1972 uitgereikt. Uitreiking geschiedt op grond van oplage-cijfers verstrekt door de platenmaatschappijen. VNZ-voorzitter: zo snel mogelijk volksverzekering HILVERSUM (ANP) - Er moet zo snel mogelijk een beperkte volks verzekering komen teneinde hulp te bieden aan de vrijwillig zieken fondsverzekerden die er de dupe van worden dat staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) voorlasnog geen geld beschikbaar wil stellen om de premiedruk voor deze groep te verlichten. Dit zei voorzitter H. J. van Anbeek van de vereniging van Nederlandse zie kenfondsen VNZ dinsdag voor.de Avro-radio. De premie, die dinsdag 1 januari met 14 procent, ofwel 17 gulden per maand omhoog is gegaan, treft on der meer weduwen, gescheiden vrouwen en kleine zelfstandigen. Bij elkaar bijna anderhalf miljoen Nederlanders, die in het algemeen niet over de sterkste schouders be schikken. aldus Van Anbeek. DEN HAAG (ANP) - Innovatie en ver maatschappelijking zullen in de jaren tachtig centraal staan bij de PTT, zo zei drs. Leenman in een otelichting op zijn nieuwjaarsbericht aan het perso neel. Wijzend op de micro-elektronlca (o.m. - de zg. chips) zei hij. dat de PTT de inno vatie ..zal binnenlaten en erop inha ken". Maar dit zal wel moeten gebeuren in samenwerking met andere onderzoe kinstituten zoals de th's, TNO, labora toria van leveranciers in binnen- en bui tenland en zusterorganisaties. Met vermaatschappeling doelde hij o.m. op vooruitstrevendheid in techni sche zin. Men moet echter ook conser vatief durven zijn; handhaving en ver betering van kwaliteit voor hen. die van de PTT-diensten gebruik maken en voor wie er geen andere mogelijkheden zijn. Verder meende hij, dat de autotelefoon „het in 1980 gaat maken" en wordt in de toekomst het telecoplêren ook van be lang voor het kleine bedrijf. Daarnaast wees hij op de proef met alarmering op grote afstand, tekstcommunicatie met de mogelijkheid van kantoorwerk op af stand, de Eurocard (de extra dienstver lenende girokaart). De Eurocard, waarop voor hoogstens één maand krediet is te krijgen, kan bij voorbeeld worden gebruikt in landen, waar men niet met de girobetaalkaart terecht kan om aan vreemd geld te ko- Op korte termijn kunnen de chips voor negatieve effecten op de werkgelegen heid zorgen, maar op lange termijn kun nen door de aanmaak van nieuwe pro- bukten grotere werkgelegenheid ont staan. Op straffe van verlies van export markten mag het gebruik van chips toch niet worden tegengehouden, oor deelde hij. Het is mogelijk, dat In januari een be slissing zal vallen over het al dan niet instellen van de Postbank, zo blijkt uit de toelichting. Over de plaats van ves tiging van de Postbank is volgens hem geen discussie meer nodig. Dit moet Amsterdam worden. Richard Rodgers DEN HAAG - Met ingang van het jaar 1980 worden de belangrijkste diensten van het kruiswerk gefinancierd uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Dit betekent dat de hulp verlening van de kruisverenigingen, waarvan ongeveer 70 procent der be volking lid is, onderdeel is geworden van een volksverzekering. Ook niet-leden mogen voortaan ge bruik maken van de diensten van het kruiswerk. Daarvoor moeten zij dan wel een jaarlijkse eigen bijdrage betalen. Voor 1980 is dat bedrag vastgesteld op f81.25 dat is aanmerkelijk hoger dan de contributie, die de leden betalen en die veelal tussen de f 30 en de f 40 ligt. Het is dus voordeliger lid te worden Bijna alle hulpverlening wordt via de AWBZ gefinancierd. Uitzonderingen zijn: de tbc-bestrijding, de astma-be- strijding. projektmatige gezondheids voorlichting en -opvoeding, bejaarden- gymnastiek (de zogenaamde extra-ac tiviteiten). Ook blijft de financiering van de kraamzorg en de particuliere ziektenkostenverzekeraars vooralsnog onveranderd. Zelfstandigheid Inmiddels blijven de kruisverenigin- Soedan en Oeganda zullen hun be trekkingen normaliseren Dit heeft het Soedanese persbureau meegedeeld aan het eind van een zevendaags be zoek van de Oegandese minister van buitenlandse zaken aan Khartoem. Afnemende buien Weersverwachting tot woensdag avond: Eerst nog enkele sneeuw- of hagel buien, maar geleidelijk meer opklarin gen. Middagtemepratuur ongeveer drie graden. Matige noorden wind. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag: zonnige periode en bijna overal droog. In de nacht lichte, waar sneeuw ligt ook matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: voor donderdag aantal uren zon: 2 tot 6. Min. temp omstreeks min. 2 graden Max. temp. omstreeks plus 2 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur. 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 6. Min. temp omstreeks min drie graden Max. temp. omstreeks plus één graad Kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON EN MAAN 2 januari Zon op 08.47 onder 16.36 Maan op 17.14 onder 08.23 3 Januari Zon op 08.47 onder 16.38 Maan op 18.02 onder 09.10 DEN HAAG (ANP) - Bij de tweede kamer is maandag een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting met betrekking tot de aftrekbaarheid van ziektekosten in de buitengewone lastenregeling. In het ontwerp wordt voorgesteld de premies of bijdragen voor een ziektekostenre geling die voor de buitengewone-lastenregeling in aanmerking kunnen worden genomen, aan een maximum te binden. Het wetsontwerp is een onderdeel van de zogenaamde reparatiewetgeving Het maximum houdt in dat verzekeringspremies of bijdragen voortaan tot ten hoogste een bedrag dat betrekking heeft op een periode van twaalf maanden voor aftrek als buitengewone last in aanmerking kunnen komen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat het in strijd is met de bedoeling van de ziektekostendrempels voor de buitengewone lasten als door samenvoeging van kosten van meer jaren de op één jaar afgestemde minima worden overschreden. Met de drempels wordt beoogd dat een aftrek wegens buitengewone lasten voor uuuei oiiuere ziektekosten pas aan de orde komt, indien in een jaar naast een gewone premie voor een ziektekostenverzekering nog andere ziektekosten van meer dan geringe omvang ten laste van de belastingplichtige komen Verder zou bij handhaving van de huidige situatie onnodig een rechtsongelijkheid in stand worden gehouden: niet alle verzekerden hebben de mogelijkheid de premielast van meerjaren voor de ziektekostenverzekering in eén jaar samen te voegen. De voorgestelde regeling levert de schatkist een structurele meerop brengst op van naar schatting 70 miljoen gulden. De regeling zal ingaan op 1 januari 1981. behalve voor premies of bijdragen die worden voldaan op grond van een overeenkomst die na 31 december 1979 wordt gesloten. Voor die premies or bijdragen is de voorgestelde regeling reeds in 1980 van toepassing. Ook als na 31 december 1979 in een bestaande overeenkomst wijziging wordt gebracht met betrekking tot het tijdvak waarover premies of bijdragen moeten worden voldaan, geldt de voorgestelde maatregel reeds voor 1980. gen, die in de afgelopen jaren lande lijk, regionaal en plaatselijk zijn gefu seerd (waarmee de „verzuiling" werd beëindigd) zelfstandig met eigen ver antwoordelijkheid en beleid. Boven dien moeten zij zelf zorgen voor mede financiering van het werk in verhou ding tot het aantal leden. Iedere plaatselijke vereniging moet jaarlijks per lidmaatschap een vast be drag afdragen aan de AWBZ-kas dn be- MAASTRICHT (ANP) - De 55-jarige R.S. uit Maastricht is maandag door de politie aangehouden op verdenking van poging tot doodslag en zware mis handeling van zijn vrouw. Het slachtoffer heeft aoor een mes ver wondingen in het onderlijf opgelopen en is opgenomen in een ziekenhuis Zij verkeert niet in levensgevaar. Door de buren kwam de politie aan de weet dat er een steekpartij in de woning van het echtpaar plaats had gevonden Het ver hoor van R S. heeft dinsdag niet meer opgeleverd dan dat hij heeft verklaard zijn vrouw per vergissing te hebben neergestoken, zo heeft de politie van Maastricht meegedeeld Volgens de man hoorde hij 's nachts gestommel en meende dat er een inbreker in huis was In de veronderstelling dat zijn vrouw in bed lag rende hij naar beneden, hoorde geluid op het toilet, dacht dat daar de inbreker was. trok de deur open en stak de pseudo-inbreker neer. De man houdt vol dat onmin of onenig heid beslist niet de aanleiding is ge weest voor het gebeurde. Volgens de po litie zeggen ook familieleden en buren niets te weten over een slechte ver standhouding tussen het echtpaar S Het onderzoek wordt voortgezet, waar bij overleg wordt gepleegd met de offi cier van justitie over verdere aanhou ding van S. heer bij de Ziekenfondsraad). Voor 1981 is dit bedrag voor het gehele land op f 32,50 gesteld. Dit bedrag zal in het ver volg jaarlijks worden aangepast aan de stijging van de loonindexcijfers. De kruisverenigingen zijn vnj om een ho ger contributiebedrag vast te stellen. Met het meerdere geld kunnen zijn ex tra activiteiten op touw zetten. Wie nog geen drie maanden lid is op het moment dat er een beroep wordt ge daan op hulpverlening zal boven de contributie een bijdrage van f48.75 moeten betalen. Deze bijdrage geldt dan. evenals de contributie, voor het ge hele gezin. In 1979 hebben grootgrondbezitters 120 keer geweld gebruikt tegen In diaanse boeren in de staal Maranhao (Noordoost-Brazilié) om ze te onteige nen. De landeigenaren hadden de zwij gende goedkeuring van de autoriteiten Een en ander heeft zondag de 'pastora le commissie voor de grond', een onder deel van de rooms-katholieke kerk in Brazilië onthuld. SALISBURY (RTR) - Rhodesische mi litairen zijn dinsdag voor het eerst se dert vier dagen tevoren hel bestand van kracht werd, in actie gegaan tegen guerrilla "tri jders van het Patriottisch Front. Een Britse militaire woord voerder deelde mee dat de militairen optraden tegen een groep van tien gucrrilleros die een boerderij bij Si- noia, 100 km ten noordwesten van de hoofdstad Salisbury, aanvielen. Zeven guerrillastrijders werden gedood. Het was nog niet duidelijk wie de troe pen, die na het ingaan van het bestand geacht worden onder toezicht van ge menebest-eenheden te staan, opdracht gaf hun bases te verlaten. Het Rhodesische militaire opperbevel meldde dat tijdens de vijandelijkheden twee blanken - een soldaat en een vrouw - werden gedood en vijf mensen werden ontvoerd In een Rhodesisch militair communi qué werd dinsdag melding gemaakt van een reeks bestandsschendingen door guerrillastrijders. Daartoe behoor den drie aanvallen op afgelegen rege ringsposten, vier aanvallen op burge reigendommen, 12 gevallen van roof en zes gevallen van intimidatie. Volgens een Britse militaire woordvoer der hadden zich slechts 2.000 van de naar schatting 16.000 guerrillastrijders in het land zich op de vastgestelde ver zamelpunten gemeld De woorvoerder van Joshua Nkomo. een van de leiders van het Patriottisch Front en leider van de ZAPU (Zimbab we Afrikaanse Volksunie), zal na drie Jaar ballingschap zondag naar Rhode- sié terugkeren. Dit heeft zijn woord voerder. Willie Musarurwa. dinsdag meegedeeld. Hy zei dat het mogelijk was dat hij samen met de andere leider van het front, Robert Mugabe, die aan het hoofd staat van de ZANU (Zimbab we Afrikaanse Nationale Unie) zal te rugkeren. Volgens Musarurwa zullen beide vleu gels van het Patriottisch Front samen de verkiezingen ingaan. De ZANU had eerder bekendgemaakt dat zij afzon derlijk de verkiezingsstrijd zou voeren en s'echts een los verband met de ZA PU in de verkiezingscampagne zou FOTO: De Britse gouverneur in Rhode- siè. lord Christopher Soames. schudt de hand van een guerrillastrijder van Ro bert Mugabe's vleugel van het Patriot tisch Front in een van de verzamelkam- pen. Directie: F. van de Velde sr. K Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4330 AA Middelburg, tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneu zen. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag ttm vrijdag vanaf 19 00 uur (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kantooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur. Redactie. (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren var 9 00-11 30 uur. Expeditie (01180) 26628 Overlijdens advertentie s maan dag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal f 46,25; franco per post 54,25; per maand 15,65, losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet btw) Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middel burg. Advertentietarieven: 98 cent per mm, minimumprijs per advertentie 14.70, ingezonden mededelingen 2'hx tarief Voor brieven bureau van dit blad f 3.75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3