Jaarwisseling verliep op meeste plaatsen rustig VAN AGT: ZO NODIG TERUG NAAR WELVAARTSPEIL VAN 1972 MOSKOU STUIT OP KRACHTIG VERZET Vuurwerk doodt Goesenaar (64) WestenStappen tegen ingreep Afghanistan auto adria Sowjet-ambassade doelwit Branden in oudejaarsnacht Wereldreis door diefstal onmogelijk Export pagina 3 123e jaargang no. 1 Woensdag 2 januari 1980 PZC doetuoe Marccnistr IGces Tetonaoaouwy WASHINGTON-BRUSSEL- Op aandringen van de Amerikaanse regering beraadt de NAVO zich op stappen tegen de Sowjet-Unie, als „straf' voor de ingreep van Russische troepen in Afghanis tan. Na een spoedbijeenkomst van de NAVO-raad in Brussel werd onofficieel gesproken over economische sancties (Zoals een verbod op uitvoer van graan of van computers naar de Sowjet- Unie). De vertegenwoordiging van West-Duitsland bij de NAVO in Brussel heeft dinsdagavond tegengesproken dat bij het NAVO-beraad van dinsdag over de Sowjetrussische militaire inter ventie in Afghanistan een eventuele boycot van de Olympische Spelen van dit jaar in Moskou is overwogen. Een woordvoerder zei dat een dergelijk voorstel niet is gedaan en hij noemde eerdere berichten daaromtrent uit de lucht gegrepen. NAVO-secretaris-generaal Luns noem de na afloop van de bijeenkomst in Brussel het Russisch ingrijpen „een fla grante schending van het internatio naal recht en een bedreiging van de vre de". Hij vestigde er de aandacht op dat in Afghanistan de Sowjet-Unie voor het eerst militair ingrijpt in een land dat geen deel uitmaakt van het Sowjetr blok. het Pakt van Warschau. In NAVOkringen wordt erop gewezen dat, tenzij Moskou onder druk van het westen of om andere redenen zich als nog terugtrekt, Afghanistan in een een met Mongolië vergelijkbare positie kan komen: totale afhankelijkheid van de Sowjet-Unie. Daarmee zouden de Sow- jets hun strategische positie ten opzich te van de voor het Westen vitale olie bronnen en olieaanvoerroutes hebben versterkt Voorafgaand aan het NAVO-beraad. het tweede binnen vier dagen, had de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Warren Christopher, speciaal voor dit doel naar Europa ge komen, in Londen al overleg gevoerd met vertegenwoordigers van de grote NAVO-ianden i Groot-Brittannie. Frankriik. West-Duitsland. Italië en beroepskracht !n de loop van 1930 zal het provinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg kun nen beschikken over een beroeps kracht op deeltijdbasis. PAGINA 3 minder winst De PTT verwacht ln 1980 opnieuw minder winst dan in het afgelopen jaar wapens De Paus heeft in zijn nieuwjaarstoe spraak een krachtig pleidooi gehou den tegen de bewapeningswedloop. De traditionele nieuwjaarswedstrijd tussen de koninklijke HFC en de oud- intemationals Is dinsdagmiddag geëindigd in een gelijk spel: 1-1. De vijftiende Gold Race. die op 5 april wordt verreden, krijgt een langere aan loop over vlakke wegen, maar blijk een erg zware koers karakter De carrière van Bernle Kopell, de scheepsarts van Loveboat, begon zo'n twintig Jaar geleden met het spelen van karakterrollen Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 4. Sport: 11, 12 en 13. Radio en televisie: 15. Canada). Daar was afgesproken dat het Westen ervoor zal waken dat gebeurte nissen als die in Afghanistan - waar de Sowjets door militair ingrijpen een ma rionettenregering in het zadel hebben gezet - zich niet in andere landen kun nen herhalen. Met name Saoedi-Arabie en Pakistan zullen met militaire hulp worden beschermd, zo zou in Londen zijn afgesproken. In dat kader heeft de Amerikaanse re gering al overwogen de wapenleveran ties aan Pakistan te hervatten. Eerder vorig jaar waren die leveranties ge staakt vanwege de verdenking dat Pa kistan het land bezig was kernwapens te produceren. De Pakistaande rege ring heeft zich al onmiddellijk fel ge keerd tegen het Sovjet-ingrijpen in Af ghanistan. De Indiase premier Charan Singh toon de zich niet enthousiast over de hervat ting van de wapenleveranties aan het buurland Pakistan. Hij zei te vrezen dat die wapens ooit tegen India zullen wor den gebruikt Carter De Amerikaanse president Carter liet zich maandagavond in een tv-inter- view ongewoon scherp uit over het Sowjet-optreden en over president Brezjnjev, die er door Carter van werd beschuldigd via de „hot line" onwaar heid te hebben gesproken. Brezjnjev had Carter gezegd dat de Russische troepen naar Afghanistan waren gezonden op verzoek van de Af ghaanse regering, wat volgens Carter niet waar zou kuimen zijn, omdat presi- TEHERAN - Een poging van in Iran wonende Afghanen om de Sow jetambassade in Teheran te bezetten, is dinsdag mislukt. Leden van de Iraanse revolutionaire garde verdreven de Afghanen door over hun hoofden te schieten. De demonstranten waren boeren, arbeiders en geestelijken uit Afghanistan die uit geheel Iran naar Teheran waren gereisd om te protesteren tegen de militaire inmenging van de Russen in hun land. Nadat de betogers zich bij de universiteit van Teheran hadden verzameld, trokken zij onder leiding van hun sjiietische geestelijken naar de Sowjetambassade. Zij droegen spandoeken met leuzen als 'dood aan het communisme', 'weg met rechts en links' en 'de Sowjet-Unie moet Afghanistan direct veriaten' Ook werd geroepen 'dood aan Bresjnev'. Bij de Russische ambassade drongen enige manifestanten door op het ambassa deterrein waar zij een wachthuisje vernielden en de Sowjetvlag neerhaalden. dent Hafisullah Amin. die om dat ingrij pen had moeten vragen, kort na de in vasie werd afgezet en vermoord. In de door de Russen verspreide versie is het verzoek om hulp gedaan door de nu geïnstalleerde president Babrak Karmal. Dat wil zeggen dat deze het verzoek heeft gedaan toen hij nog hele maal geen president was, maar in bal lingschap in Tsjechoslowakije verbleef, ofwel nadat hij al door de Russen in het zadel was gezet, ruimschoots na het ge wraakte Russische ingrijpen derhalve. Carter zei dat door het optreden van de Sowjets een „belangrijke wijziging" (Slot zie pag. 4 kol. 5) HEMPENS (FRIESLAND) (ANP) - In de oudejaarsnacht hebben zich in het hele land enkele grote branden voorge daan. In het dorpje Hempens bij Leeuwarden is een woonboerderij door brand ver woest. De bewoners waren niet thuis. De brand werd ontdekt toen de vlam men al het dak uitsloegen. Vermoed wordt dat de brand bij het verwar mingstoestel ontstaan is. Bij een forse brand in een boerderij in Arnhem is voor tonnen schade aange richt De brand, ontstaan door een de fecte gaskachel doodde één paard en minstens vijf koeien. Een felle, uitslaande brand heeft ln het Brabantse Geldrop een houten woning verwoest. De politie stelt een onderzoek ln naar de oorzaak- De bewoners van de uitgebrande woning waren niet thuis. Bij de brand kwamen wel enkele huis dieren om het leven. Een kapitale boerderij in Schijndel (NB) is door brand verwoest. De scha de wordt geschat op 400.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor Aldus heeft de plaatselijke politie dinsdag meegedeeld. Bij een uitslaande brand in Halsteren (NB) is een tot bungalow omgebouwde boerderij geheel uitgebrand De drie ge zinsleden. die in de boerderij woonden, en een op bezoek zijnde kennis konden de woning tijdig verlaten. Twee Britse soldaten in Noord-Ierland per ongeluk gedood LONDEN (DPA) - Twee Britse soldaten zijn in de eerste nacht van het nieuwe jaar in de Noordierse plaats Tullydon- nell per ongeluk door hun eigen colle ga's doodgeschoten. In het duister hield een Britse patrouille het tweetal voor Ierse terroristen. Leden van de pa trouille opende onmiddellijk het vuur De eenheid behoort tot een parachutis tenregiment dat in augustus 1979 zes tien mannen bij een bomaanslag ver loor. Eén van de arrestaties die in de nacht van maandag op di7isdag door de Rotterdamse politie werden verricht. VUURWERKAANSTEKER DOODGESTOKEN DEN HAAG - Met meer vuurwerk dan andere jaren, is de jaarwisseling in ons land betrekkelijk rustig verlopen. In Dieren echter werd een rotjesgooicr door een bejaarde man doodgestoken, in Poeldijk raakten vier jongens bij het maken van rookbommen ernstig ge wond. In Dieren voltrok zich in de vroege och tenduren van nieuwjaarsdag een dra ma. Een 71-jarige man werd zodanig ge tergd door jeugdige vuurwerkaanste kers. dat hij op zeker moment een mes greep een daarmee een van hen. de 16- jarige R H. Schoonderbeek, verschil lende steken toebracht. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Arnhem gebracht, waar hij later overleed. De dader ls Ingesloten. Bij een ruzie na een gezellig samenzijn in de oudejaarsnacht is in de Friese plaats Buitenpost de 19-jarige Harmen Grfjpstra doodgestoken. De dader, de 30-jarige P. K. uit Buitenpost, heeft te genover de politie bekend. Overmatig alcoholgebruik heeft bij deze steekpar tij een belangrijke rol gespeeld, aldus de politie De oudejaarsnacht is in Enschede zeer onrustig geweest. De politie moest ze sendertig keer assistentie verlenen, alle dienstdoend personeel was voortdu rend op pad om de meldingen te contro leren. In verscheidene Enschedese wijken werden bij woningen ruiten ingegooid, Een groep van ongeveer twintig jonge lui is onder andere op deze wijze bezig geweest in een wijk van Enschede. Tijdens de jaarwisseling heeft de Gro ninger gemeentepolitie negen jongelui aangehouden wegens het plegen van geweld en vernielingen. Zes van hen. in de leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar. zijn in verzekering gesteld. Op verschil lende plaatsten in de provincie Gronin gen heeft de rijkspolitie nog zes perso nen aangehouden wegens geweldple ging en vernielingen. In overleg met de officier van justitie zal worden getracht snelrecht toe te passen. In Rotterdam werden tijdens de jaar wisseling veel slooppanden in brand gestoken. In Rotterdam-Zuid raakten twee groepen jongeren slaags, waarbij er een gewond raakte. Vier jongens uit Poeldijk, die maandag ochtend in de kelderbox van een flatge bouw bezig waren rookbommen te ma ken. raakten gewond toen een vijfde jongen, die hen niet mocht assisteren, via een bovenraam een rotje in een teil met chemische stoffen gooide, dat daar in ontplofte. Een grote steekvlam en enorme rookontwikkeling was het ge volg De jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar. werden met brand wonden overdekt in het ziekenhuis op- De gouverneur van de heilige stad Mekka waar in november gewapende mannen enige tijd de Grote Moskee be zet hebben gehouden, is afgetreden, zo heeft hel officiële persbureau van Saoe- di-Arabiê dinsdag bekendgemaakt. Volgens dit bericht aanvaardde koning Cahled het ontslag van prins Fawwar Ibn Abdoelaziz als gouverneur om ge zondheidsredenen'Er werd niet direct een opvolger benoemd. GOES- De nieuwjaarsviering heeft dinsdag fatale gevolgen gehad voor de 64-jarige Goesenaar M. Beaufort. Kort na middernacht werd hij. voor zijn huis in de Geraniumstraat te Goes naar het vuurwerk kijkend, achter op zijn hoofd getroffen door een alumi nium koker. Deze koker, volgens de ge meentepolitie van Goes vermoedelijk afkomstig van een afgevuurde lichtko- gel, sloeg een flink gat. De heer Beaufort werd terstond ver voerd naar het ziekenhuis de Bevelan- den-Noord In Goes. Van hieruit werd hij verder getransporteerd naar het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam. De hulp heeft niet meer mogen baten. Nog die zelfde avond overleed de Goesenaar aan zijn verwondingen. De politie van Goes heeft een buurton derzoek ingesteld. Hierbij zijn twee voorwerpen aangetroffen. De nog ge heel intact zijnde lichtkogel (huls met inhoud) die de heer Beaufort getroffen heeft en een lege aluminium huls. Een woordvoerder van de recherchegroep meldde desgevraagd dat het dodelijke ongeval waarschijnlijk te wijten is aan een technisch mankement van het ont stekingsmechanisme van de lichtkogel. Normaliter schiet de inhoud na het trekken aan het 'onstekingskoord' weg, terwijl de huls achterblijft. Bij de licht kogel die de heer Beaufort heeft ge raakt is ook de aluminium huls meege- vlogen. Het onderzoek heeft tot nu toe verder weinig resultaten opgeleverd Men verzoekt een leder die inlichtingen kan verstrekken over het gebruik van lichtkogels gedurende de nieuwjaars viering in de buurt van de Van Dussel- dorpschool zich tot de gemeentepolitie van Goes te wenden De politie bevestigt dat de aanschaf van lichtkogels van het hier gebruikte type (er zijn er ook die met een pistool afgeschoten moeten worden, waarvoor een vergunning nodig is) een ieder vnj staat. Het gebruik ervan is gereglemen teerd in de wet gevaarlijke stoffen, waar ook het andere vuurwerk onder valt. De heer Beaufort, die vandaag (woens dag) 65 zou zijn geworden, zal vrijdag 4 januari in Middelburg worden gecre meerd. De overleden Goesenaar had twee kinderen. Meer nieuws over de nacht van oud op nieuw op pag 2. Foto: betogers zwaaien met restanten van de verscheurde Russische vlag i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De sociale en economi sche problemen in ons land zouden dichter bij een oplossing worden ge bracht, als we bereid zouden zijn terug te keren naar het welvaartspeil van bijvoorbeeld 1972. Die suggestie deed minister-president Van Agt maandag voor de NCRV-radio. „Toen hadden we het bijna allemaal prima, en dat vonden we zelf ook Toen was het in ons land goed om te leven, voor bijna iedereen", zei de premier. „Terug te keren naar dat niveau zou heel goed kunnen, en ik ben ervan over tuigd dat de mensen daar ook van kun nen worden doordrongen". Volgens Van Agt kunnen we in Neder land allemaal wat missen „De een wat meer dan de ander, maar het kan" Van Agt zei ovengens niet hoe die stap terug dan gerealiseerd zou moeten worden. Pv'dA-leider Den Uyl zei in hetzelfde programma daarentegen dat de manier waarop de regering de problemen te lijf gaat, volledig verkeerd is Problemen als werkloosheid en een toenemend ge bruik van de WAO kun je alleen maar de baas als je op een andere manier ln de samenleving te werk gaat, zei hij. In tegenstelling tot Van Agt was Den Uyl erg somber over „de gezindheid van de mensen, de gebrekkige opstelling". Van de regering ziet hij geen aangepast antwoord op de problemen van een maatschappij die „uit de voegen gaat lopen", door zaken als de technologi sche vooruitgang, de energiecrisis, de tegenstellingen tussen arm en rijk en de genomen: een van nen ls er ernstig aan toe. Autowrakken In hel Betuwse kerkdorp Meteren moest de plaatselijke brandweer in de nieuwjaarsnacht uitrukken naar een aantal met olie gevulde brandende au towrakken bij de oprit van de A-15. Uit protest tegen de opheffing van de vrij willige brandweer, maakten jongelui het de brandweer onmogelijk hun werk te doen. Rijkspolitie, die de brandweer kwam assisteren bij het blussingswerk. werd door de jongelui bestookt met de water slagen van de brandweer. De politie verliet uiteindelijk het strijdtoneel in afwachting van versterking, de jeugd echter had zich inmiddels over het dorp verspreid, zodat geen arrestaties kon den worden verricht Het wegdek werd door de brandende wrakken ernstig be schadigd Met vuurwerk werden in de nieuwjaars nacht in Den Bosch twee brievenbus sen van de PTT opgeblazen De op straat verspreid liggende poststukken werden door de politieambtenaren ver zameld en afgegeven bij een ander post kantoor, waar men zal trachten de schade vast te stellen. Voor binnenvaartschipper Rochus Kieboom en zijn gezin uit Boven-Leeu wen verliep de jaarwisseling anders dan ze zich hadden voorgesteld. Hun binnenschip Roma strandde op een au to die op de bodem van bel Wilhelmi- nakanaal bij Tilburg lag. Door de aanvaring kwam het schip dwars in het kanaal vast te liggen. De Tilburgse brandweer had acht uur no dig om het los te trekken. Toen het schip eindelijk loskwam, was het voor het gezin Kieboom te laat om nog naar Eindhoven te gaan, waar volgens plan de jaarwisseling bij kennissen gevierd zou worden Teleurgesteld, zonder oliebollen en op gescheept met een schadepost van tien duizenden guldens, was het schlppers- gezin gedwongen oud en nieuw op het schip door te brengen. weer toenemende bewapeningswed loop. „Het is niet zichtbaar dat daar een ant woord op komt. Er is bij de mensen weinig bewustheid van het gevaar dat dreigt", zei Den Uyl, volgens wie die gevaren met een democratische poli tiek te bezweren zijn. „De mensen moe ten uit hun verdoving wakker ge maakt worden". DEN BOSCH - Door diefstal van twee motoren is de wereldreis, die de Tilburger E. P. zich had voorge nomen te maken, voorlopig onmo gelijk geworden. De man had in Den Bosch in de nieuwjaarsnacht zijn personenwa gen met daarachter een trailer, waarop de twee voor de wereldreis uitgeruste motoren, geparkeerd. Hfj bracht de jaarwisseling door bij vrienden in het centrum van de stad. Toen hij later naar huis wilde rijden, merkte hij dat alleen zijn personenwagen nog aanwezig was. De trailer met de motoren, die zelfs uitgerust waren met mobilofoonin stallaties bleken spoorloos verdwe nen. De man heeft van deze diefstal aan gifte gedaan bij de gemeentepolitie van Den Bosch De schade be draagt voor hem voorlopig onge veer twintigduizend gulden. De po litie zal proberen de zaak op te spo ren. zodat de wereldreis zo spoedig mogeUJk kan beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1