-Khomeiny vervangt minister ~vm buitenlandse zaken Carter: gijzelaars in onmenselijke situatie ALBEDA HOUDT VAST AAN WET KORTING SOCIALE UITKERINGEN MACHTIGSTE VS-VLOO SINDS DE TWEEDE WERELDOORLOG Bezoek Tongaans vorstenpaar DREIGING MILITAIR TREFFEN NEEMT TOE !T het weer Dieseltoeslag auto's blijft Kamerdebat wordt waarschijnlijk uitgesteld NDERDAG 29 NOVEMBER 1979 titels ïrkinj 979 te 1 P.N Vlu Verwi 3 I. Neve. de 8: 9: 1 P ,»3 wan onze correspondent) WASHINGTON - Amerika heeft naar de Middenoosteiijke wateren de machtigste varende strijdmacht afgevaardigd die daar sedert de Tweede Wereldoorlog is bijeenge bracht. Dat is niet alleen een kwes- van machtsvertoon tegenover Irans hysterische geestelijk leids man en zijn trawanten, doch ook een kwestie van militaire mogelijkhe den. De VS hebben geen bases te land in de buurt van Iran die voor een ingrijpen met geweld geschikt zijn en de regering-Carter wil als het enigszins kan geen grondtroepen in Iran aan land zetten. Volgens een woordvoerder van het Pentagon is een vloot van 19 sche pen, gestationeerd in de Perzische Golf. de Arabische Zee. de Rode Zee en de Indische Oceaan, bijeen ge bracht- President Carter heeft Iran gewaarschuwd dat het Handvest van de Verenigde Naties militaire acties toelaat indien de 49 gegijzelden niet worden losgelaten Het Amerikaanse ministerie van defensie zal voortaan niet meer meedelen of schepen dan wel andere strijdkrachten in staat van verhoogde paraatheid worden gebracht Het Amerikaanse smaldeel telt twee vliegdekschepen, de Midway en de Kitty Hawk, kruisers, fregatten, ja gers. tankschepen en andere bevoor radingsvaartuigen. die Iran wat de zeewegen betreft vrijwel van de buitenwereld kunnen afsluiten Irans olie echter gaat voor zeer grote ge deelten naar Amerikaanse bond genoten zoals de Bondsrepubliek en Japan Deze omstandigheid noopt Carter tot de uiterste voorzichtig heid, omdat een totaal wegvallen van de Iraanse olieproduktie zodoende ook een weerslag zou krijgen op de Amerikaanse brandstofmarkt Volgens zegslieden richt de Ameri kaanse aandacht zich wat een mili taire onderneming betreft onder meer op de olievelden bij de ingang van de Perzische Gölf, de installa ties op het eiland Khark, waar tan kers ruwe olie aan boord nemen, en de raffinaderij in Abadan. Vernieti ging van de raffinaderij zou Iran ontdoen van afgewerkte oliepro- dukten, maar zou de Bondsrepu bliek noch Japan in moeilijkheden brengen aangezien deze landen uit sluitend ruwe olie afnemen. (Man onze verslaggever 2HERAN - Na een vergadering van de Revolutionaire Raad in heilige stad Qom heeft ayatollah Khomeini woensdagavond jn minister van buitenlandse zaken, Abdolhassan Bani-Sadr, irvangen. Bani-Sadr, die wel de portefeuilles van economische ken en financiën blijft beheren, is met onmiddellijke ingang igevolgd door Sadegh Ghotbzadeh. Deze is sinds de verdrij- ng van de sjah in februari directeur van de Iraanse radio en levisie. Hij geldt als een van de meest toegewijde spreekbuizen m Khomeini. degh Ghotbzadeh, heeft nog niet be ten of hij wel of niet naar New York gaan om deel te nemen aan de aan- lande zaterdag te houden zitting van Veiligheidsraad. In een eerste ver- iring sinds zijn benoeming zei de uwe bewindsman, ex-directeur van Iraanse radio en tv, dat zijn benoe- ng „niet noodzakelijkerwijs een ver- dering in de algemene politiek van in hoeft te betekenen Ovèr zijn organger Bani-Sadr zei hij dat deze zwaar belast was" omdat hij er ook g andere functies bij had. Bani-Sadr )ft de portefeuilles van economische ken en financiën beheren, otbzadeh wordt in Washington be- louwd als een man van de harde lijn. een interview met de Amerikaanse evisie verklaarde secretaris-generaal ildheim „niet happy te zijn met deze 'luwe situatie. Ik hoop dat hij inder ad komt, zoals Bani-Sadr had toege- fed". tads de gijzeling van Amerikaans am- issadepersoneel in Teheran, nu ruim ile weken geleden, en het collectief ltslag van de regering-Bazargan dat lar op volgde, was Bani-Sadr de be- ngrijkste woordvoerder van de Re- ujlutionaire Raad. die alle regerings- lacht aan zich had getrokken. Maar hij elde zich - in tegenstelling tot Kho- eini en de studenten in de Ameri- lanse ambassade - in het gijzelings- onflict met de Verenigde Staten ook meest verzoenend op. «Amerikaanse'president Jimmy Car- r heeft woensdag in een door de tele visie uitgezonden persconferentie ge zegd dat de VS de hulp nodig hebben van alle naties om de rechtsregels te kunnen handhaven. Witte-Huis- woordvoerder Jody Powell benadrukte de noodzaak de Iraanse autoriteiten duidelijk te maken dat de Amerikanen verenigd zijn in hun vastbeslotenheid niet toe te geven aan afpersing en vol harden in hun eis tot vrijlating van de gegijzelde diplomaten. Carter zelf noemde het een tragedie dat het regiem van Chomeini de gijzeling heeft „toegestaan en aangemoedigd". Hij deed zijn uitspraken tijdens een ce remonie waarbij zes nieuwe ambassa deurs hun geloofsbrieven overhandig den. De Algerijnse vertegenwoordiger oogstte speciale dank voor de hulp die zijn land in de huidige crisis verleent. Dreiging Intussen wordt de dreiging van een mi litair treffen tussen de VS en Iran met de dag sterker. President Carter repte dinsdag van de „Amerikaanse eer die op het spel staat" en benadrukte dat hij niet zou buigen voor chantage, on geacht het risico voor de gegijzelden in Teheran. Ook in Iran wordt terdege rekening gehouden met militaire ac ties. Admiraal Acbmed Madani. op perbevelhebber van de Iraanse marine en sterke man van de strijdkrachten, herhaalde woensdag in Teheran wat hij eerder deze week al zei in een ex clusief interview met deze krant. Hij kwam er opnieuw rond voor uit niet in staat te zijn Iran tegen een Ameri kaanse aanval te verdedigen. Madani zei dat de Iraanse strijdkrachten in zeer slechte staat verkeren, gebrek hebben aan allerlei reserveonderdelen en niet paraat zijn. Het Iraanse leger is groten deels uitgerust met Amerikaans mate riaal dat door inmiddels verdwenen Amerikaanse technici werd onderhou den. onwettig aan het land hebben onttrok ken en het hebben overgemaakt aan de Pahlevi-stichting in New York onder het mom van liefdadigheid. De recht bank wordt verzocht de activa van de stichting te blokkeren tot er uitspraak is gedaan. TEHERAN-Betogers in Teheran dragen afbeeldingen mee va duivels uit de moderne Iraanse mythologie: Premier Begin v Sadat van Egypte en president Carter van de VS. i de drie 'populaire' in Israël, president Druk 'AANSPRAKEN IRAN KLINKEN HOL (Advertentie) 'rij zacht Iroog en perioden met zon. Matige, de kust nu en dan krachtige uidwestenwind. Middagtemperatuur ingeveer 10 graden. 'ooruitzichten voor vrijdag en zater- lag: lerst regen, later opklaringen. Mid- lagtemperaturen omstreeks 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid- ver Nederland: 1oor vrijdag: 1 aantal uren zon: 0 tot 3; Bin. temp.: omstreeks 6 graden; max. ïmp.: omstreeks 9 graden; kans op een lroge periode van minstens 12 uur: 70 irocent; kans op een geheel droog et- naal: 40 procent. '•'oor zaterdag, min temp.: omstreeks4 iaden; max. temp.: omstreeks 8 gra- öen; kans op een droge periode van ninstens 12 uur. 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. SCHIPHOL - Koning TaufaAhau Tupou de vierde van Tonga, is woensdag avond uit Parijs op Schiphol aangekomen voor een driedaags officieus bezoek aan ons land. Op de luchthaven werden de Tongaanse koning en koningin begroet door de Engelse ambassadeur in ons land, sir John Lang Taylor en de kamerheer-ceremoniemeester van de koningin P. W. Osieck. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal de vorst een onderhoud hebben met de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes. Verder zal hij bezoeken afleggen aan enkele Nederlandse bedrijven alamede het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Zaterdag zal hij terugkeren naar zijn koninkrijk Tonga, een eilandengroep in Polynesië, in de Grote Oceaan. De bezetters van de Amerikaanse am bassade staan in direct contact met Khomeini en zullen zijn bevelen op volgen, hebben ze woensdag herhaald. „We zullen geen acties ondernemen die tegen de instructies van de ayatollah ingaan", verklaarden ze in een inter view met bet Iraanse blad Ettelaat. „We volgen zijn politiek zeer zorg vuldig". Uit de verklaringen van de studenten, de opmerkingen van ad miraal Madani en het ontslag van Ba ni-Sadr lijkt het dat binnen Iran de druk op Khomeini toeneemt naar een oplossing van de crisis te zoeken. Gelijktijdig heeft het Iraanse plan bureau nieuwe cijfers bekendgemaakt vOyer de- slechte economische situatie van het land die de leiders te denken moeten geven. De investeringen in de eerste zes maanden van het jaar zijn met bijna 75 procent teruggelopen, de nationalisering van het bankwezen en allerlei industrieën is op een fiasco uit gelopen en de werkloosheid, nu geschat op ruim 30 procent, zal stijgen tot ver moedelijk 50 procent. „De situatie op het economische front is zeer zorg wekkend", zo rapporteert het plan bureau. (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Carter heeft de Iraanse regering woensdag avond gewaarschuwd voor de „ernsti ge gevolgen" wanneer één van de Ame rikaanse gegijzelden in de VS-am- bassade te Teheran ook maar een haar wordt gekrenkt. Niettemin is er volgens Carter reeds schade aangericht wegens wat hij Chaos Op het binnenlandse front blijft de si tuatie chaotisch. In Teheran zijn woensdag twee bommen ontdekt die net op tijd onschadelijk konden worden gem&akt, terwijl Bani-Sadr eën toe spraak moest afgelasten nadat er pa niek was uitgebroken onder het publiek over een van de toehoorders die zich met benzine had overgoten en blijkbaar van plan was brandend en wel de zaal in te rennen. De vereniging van Iraanse juristen deed voorts een vernietigende aanval op de nieuwe Iraanse grondwet, die volgens de advocaten onherroepelijk tot een nieuwe dictatuur moet leiden. Zowel van links als rechts, door reli gieuze en lekenorganisaties werd de ontwerp-grondwet een onding ge noemd en een groot aantal groepen heeft opgeroepen het zondag te houden referendum over de grondwet te boycotten dan wel nee te stemmen. Eis De regering van Iran heeft bij een rechtbank in Manhattan een eis tot be taling van 56,5 miljard dollard inge diend tegen de sjah. Hij zou dat bedrag Onderzoek KK: jeneverflessen onvoldoende vol DEN HAAG (ANP) - Uit een on langs in opdracht van het Kon- sumenten Kontakt gehouden on derzoek is gebleken dat literfles sen jonge jenever onvoldoende zijn gevuld. Gemiddeld bleek een literfles met 994 cc te zijn gevuld, aldus KKf dat dit schrijft in zijn maandblad Koopkracht. „Wanneer de'fabrikant zijn klant systematisch afscheept met een geringere inhoud, kan hij zijn winstmarge op jonge jenever bijna verdubbelen," meent KK. De consumentenorganisatie con stateert tevens dat de jonge jenever al lang niet meer ambachtelijk wordt gestookt. Vaak wordt de grondstof graan-alcohol versneden met melasse-alcohol, terwijl in sommige gevallen de jenever voor namelijk uit de laatste soort be staat, aangelengd met water. De aanduiding 'dubbele graanjene ver', die een van de fabrikanten aan zijn jenever geeft is volgens KK duidelijk misleidend omdat de graan-alcohol met een grote hoeveelheid melasse-alcohol is versneden. De organisatie heeft daarover een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie. De aanprijzing dat jenever 'zo zacht is' blijkt in veel gevallen een loze reclamekreet, zegt Kon- sumenten Kontakt, dat stelt dat een bekend merk geen waarborg is voor een goed produkt. Ook aan de prijzen, in het onderzoek variërend van 11,99 tot 14,19 gulden per liter, valt de kwaliteit niet af te leiden, aldus KK. noemde „onmenselijke en vernederen de omstandigheden waaronder zij wor den vastgehouden". Carter maakte de ze opmerkingen in een openingsverkla ring ter inleiding van zijn met veel spanning tegemoet geziene persconfe rentie. „Elke eis van Iran krijgt een holle klank, zolang onschuldige mensen worden vastgebonden, misbruikt en bedreigd" „Amerika", aldus Carter, „zal niet toegeven aan afpersing We zullen niet rusten of toegeven totdat iedere Amerikaan is bevrijd. Wij hou den de regering van Iran volledig ver antwoordelijk voor hun gezondheid, welzijn en hun veilige terugkeer. Iran moet zich", waarschuwde de president, „bewust zijn van de ernst van een situa tie die het zelf geschapen heeft" De Amerikaanse president zei nog (Advertentie) steeds de hoop te koesteren dat de Iraanse crisis op vreedzame wijze kon worden opgelost, maar hij sloot niet uit dat naar andere middelen zal worden gegrepen. DEN HAAG (ANP) - Op grond van de onderzoekingen van een ambtelijke werkgroep heeft minister Van Aarden- ne van economische zaken besloten de zogenaamde dieseltoeslag te handha ven. (Voor auto's met een dieselmotor moet meer wegenbelasting worden be taald.) Hij heeft dit woensdag aan de tweede kamer meegedeeld. Voor afschaffing van de toeslag werden in hoofdzaak twee argumenten aange voerd: de uitlaatgassen van dieselau to's zouden schoner zijn dan die van benzine-auto's en de dieselauto zou minder energie verbruiken dan de be- nzine-auto. De werkgroep is echter tot de conclusie gekomen, dat er geen re den is om de dieselauto milieuvriende lijker te noemen dan de benzlne-auto en dat de energiebesparing door het prefe reren van dieselmotoren slechts gering Overwinter in warm winterwit Tibetlam. Dit |onga sportieve iasie in die zeldzame um-witte kleur, exclusively made by BREDA - EINDSTRAAT 14 irai J muil Een hogedrukgebied over Frankrijk en tuid-Duitsland zorgt ervoor dat ook in ie komende 24 uur een zuid- tot uidwestelijke stroming wordt ge handhaafd. De aangevoerde lucht is vrij zacht, zodat na het oplossen van de lannacht plaatselijk gevormde mist, de maximum temperatuur opnieuw II 'aden Celsius kan bereiken. Neerslag tan enige betekenis wordt niet ver- macht, vooral in de middag zal er xeinig bewolking zijn. Windverwach- !mg zuid- tot zuidicest 3-5 Bft. Vooruit- achten voor vrijdag: later toenemende bewolking en mogelijk tijdelijk regen. ZON EN MAAN 30 november Zon op 08.23 onder 16.34 Maan op 15.17 onder 03.47 tvan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Albeda (sociale zaken) ziet geen reden verandering te brengen in het wetsvoorstel tot kor ting op de sociale uitkeringen, dat per 1 januari moet ingaan. Het CDA had voorgesteld „oude" uitkeringstrek kers wat meer tegemoet te komen, maar Albeda vindt dat het CDA—voor stel allerlei technische bezwaren heeft en bovendien te veel geld kost. Het kabinet heeft voorgesteld de oude uitkeringstrekkers per 1 januan een toeslag te geven om de overgang naar de lagere sociale uitkering wat te ver zachten. Deze toeslag wordt echter ge leidelijk verminderd. In het woensdag verschenen antwoord van Albeda op de talloze vragen die vanuit de Tweede Kamer over de kortingswet zijn gesteld blijkt dat het CDA-voorstel tussen de 50 en 175 miljoen minder oplevert dan de kabinetsplannen. Het kamerdebat over de kortingswet wordt vrijwel zeker een week uitge steld. De memorie van antwoord arriveerde woensdag weliswaar bij de Tweede Ka mer maar de Kamer vond dit te laat om zich goed op het debat.'dat was vastge steld op 4 en 5 december, voor te berei den Het debat zal nu in de week van 11 december gehouden worden. Dit hoeft niet te betekenen dat de ingangsdatum van 1 januari niet gehaald wordt, maar dan moet wel de Eerste Kamer bereid zijn de wet nog in de week voor Kerst mis of anders vlak voor nieuwjaar te behandelen. Minister Albeda bestrijdt in zijn ant woord dat in de wet van verschillende behandeling van oude en nieuwe geval len sprake is (d.w.z. van mensen die vóór of na 1 januan 1980 een sociale uit kering genieten). De bedoeling is om zo wel oude als nieuwe gevallen in een juis tere berekeningsmethode vast te leg gen, aldus Albeda. Om echter een abrupte teruggang in inkomen te voor komen wordt tijdelijk een toeslag gege ven. De VVD verschilt van mening met coa litiepartner CDA over toepassing van de kortingswet. Bij de WD wijst men erop dat de kortingswet toch al 80 mil joen minder oplevert dan in Bestek'81 was voorzien, 590 miljoen in plaats van 670 miljoen. Belastingaftrek Minister Albeda houdt ook vast aan de vermindering van belastingaftrek voor niet-actieven. Volgens het wets ontwerp mogen niet—actieven niet lan ger de verwervingskosten die actieven hebben, van de belasting aftrekken. In plaats van deze 4-procentsregeling mogen niet-actieven voortaan slechts 150 gulden aftrekken, met als argument dat ze in feite geen beroepskosten ma ken. Het is niet mogelijk, zo vindt het kabi net. ook voor 1981 een koopkracht garantie te geven, zoals PvdA, CDA en D'66 in hun schriftelijke inbreng had den gevraagd. De koopkracht blijft ech ter gekoppeld aan die van de actieven, terwijl bovendien na een overgangspe riode van één a twee jaar de volledige parallelle inkomensontwikkeling tus sen actieven en niet-actieven wordt hersteld, aldus Albeda. Het wetsvoorstel houdt wel in dat bij voorbeeld bij de wao de verhouding tussen nettoloon en netto-uitkering wordt teruggebracht van 90 procent naar 85 procent en bij de wwv van 81,5 procent naar 80 procent. Een verdere terugdringing van het uitkeringsper centage van de wao ligt echter niet in de bedoeling, aldus minister Albeda. Geen pakket In zijn inleiding merkte de bewindsman nog op dat de kortingswet per 1 januari niet gevolgd zal worden door een sa menhangend pakket van inkomens maatregelen. Het gaat nu om correcties voor ingeslopen fouten, die los staan van inkomenspolitiek. Wel zal het kabi net met voorstellen komen om de trendvolgers en de niet-cao-inkomens op gelijke wijze te behandelen als res pectievelijk ambtenaren en cao'ers. In dit verband noemt Albeda een salaris herziening van artsen in dienst van uni versiteiten en academische ziekenhui zen zeer urgent Uit het lijvig antwoord van Albeda blijkt voorts dat modale ambtenaren er volgend jaar reëel 0,35 procent in inkomen op achteruit gaan. Voorts dat de kortingswet aan de schatkist een extra voordeel oplevert van 55 miljoen via aanpassing van de rijksbijdrage in de sociale fondsen, die totaal over 1979 een bedrag vormen van 5,5 miljard. Ten slotte blijkt dat er in ons land 406.000 mensen zijn die moeten rond komen van het wettelijk minimum loon. Onder hen zijn 206.000 jongeren, die vallen onder het minimumjeugd loon. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457 Hulst: Stee'nstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01180) 26628. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00; franco per post 50.00; per maand 14.55; losSe nummers 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2'hx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39