"NV: Philips doorbreekt wapenembargo Zuid-Afrika Moluks kind door Haars uitgewezen Onroerend goed wordt veel zwaarder belast JAKARTA WIL MILJOEN CHINEZEN REPA TRIEREN Reclame voor lenen aan regels gebonden OLGA oonbelasting iiitomatisch' er 1 januari Pi DA is tegen ~mmerciële tv Feestgelui LAC PROTESTEERT ONDERZOEK 'EIGEN HUIS' EN KK: ONVERKLAARBARE PRIJS VERSCHILLEN AMANDELSTA VEN Venezuela: enorme oliereserve Orinoco VVD: kerncentrales moeten openblijven -R „INDERDAG 29 NOVEMBER 1979 /binnen-buitenland 17 EDRIJF ONTKENT BESCHULDIGING INDUSTRIEBOND JNSPEET -(ANP) - Philips stennt het apartheidsbewind van Zuid-Afrika en doorbreekt het ipenembargo van de Verenigde Naties tegen dat land. Ondanks het sinds twee jaar verplichte ipenembargo doet Philips uitgebreide militaire leveranties aan politie en leger in Zuid-Afrika. ik is het bedrijf één van de westerse ondernemingen die de noodzakelijke technologie en paratuur hebben geleverd voor de militaire opbouw van Zuid-Afrika en Rhodesiè. Dit zeggen derleden van de industriebond FNV bij Philips. De kaderleden toonden zich woensdag op een jeenkomst verontrust over het beleid van de Philips-vestigingen in Zuid-Afrika. Igens de kamerleden zou een doch- Dnderneming van Philips nog In 1978 itaire apparatuur voor gegevens- «erklng op de Zuidafrikaanse rkt hebben aangeboden. Een andere hterondememlng, het Franse So- zou elektrische componenten kernreactoren in Koeberg in de ipprovincie leveren. Philips' tele- «nunicatiefabriek in Zuid-Afrika ilent ook aan het wapenembargo, pen met Pye Telecommunications Y) heeft zij de leiding op de Zuid- Saanse markt voor mobiele radio- aratuur voor leger en politie, aldus 'aderleden. Ill „!i N' HAAG (ANP) - Met ingang van 1 uari zullen in heel Nederland de ninistratieve handelingen rond de nbelasling geautomatiseerd zijn. menleel worden die werkzaamhe- nog met "hand en hoofd' verricht, groot deel zal nu worden overge- tn door het automatiseringscen- van de rijksbelastingdienst in tldoorn. staat in het ontwerp van wet tot aging van de algemene wet op de sbelaslingen Door de automatise- ns het nu niet meer nodig de aangif- 31) de ontvanger in te leveren. Deze akel kan worden overgeslagen, zo de aangifte bij de inspecteur kan ;den ingeleverd. Ter controle staat Inspecteur via een terminal in ver ding met het automatisering- üum in Apeldoorn. Voor zover de rkzaamheden volgend jaar nog wel t 'hoofd en hand' moeten worden richt, dient de aangifte nog wel bij de vanger te worden ingeleverd. In Zuidafrikaanse kranten zouden sinds kort advertenties verschijnen waarin Philips apparatuur aanbiedt voor het maken van vingerafdrukken De politie gebruikt die apparatuur voornamelijk voor de controle van de pasjeswetten in dat land. aldus de ka derleden. Volgens de Industriebond FNV is de Nederlandse moedermaatschappij van Philips verantwoordelijk voor het be leid van haar dochterondernemingen. De bond gaat een speciale commissie instellen om contacten te leggen met de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika waarin de Phlüps-werkers zijn georga niseerd. Ontkenning Philips overtreedt op geen enkele wijze het embargobesluit ten aanzien van Zuid-Afrika van de Verenigde Naties noch de desbetreffende Nederlandse bepalingen. Dat heeft een woordvoer der van Philips in Eindhoven woensdag desgevraagd meegedeeld. Volgens hem bevat de beschuldiging van het FNV geen nieuwe elementen. ..Philips kan dan ook alleen maar her halen dat de onderneming zich pijnlijk nauwkeurig houdt aan het beleid van de Nederlandse regering," aldus de woordvoerster. Hel CDA-kamerlid Van Dam heeft woensdag op een spreekbeurt in Utrecht terughoudendheid bepleit met boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika. Van Dam was recent in de kamer één van de tegenstanders van verdere maatregelen tegen het apartheids- regime. De CDA-er veroordeelt die po litiek wel maar meent dat er concrete aanknopingspunten moeten zijn voor dat de druk op het land nog verder ver groot wordt. „Na Soweto stond ik op het standpunt dat nieuwe maatregelen op hun plaats waren. Daarvoor kan in de toekomst opnieuw aanleiding zijn en voor dat geval moeten er nog wel vreedzame maatregelen voorhanden zijn," aldus Van Dam. Kostelijke kados,die u alléén bij de Bruna-Winkel kunt kopen! 1. Parker Boating ball Oe 6nuggerste schnjfvondst sindsa de ganzeveer' Het schrijven wordt een genoegen eerv kadoolje om te geven en te ontvangen kost ergens anders het dubbele' Alléén bij de Bruna-Winkel 9,95 2. Parker kadoset Naast de voordelige floating batl-aanbieding kunt u bi) ons ook het ovenge kwaliteitsassortiment van Parker vinden Een voorbeeld vulpen balpen, smaakvol verpakt Kost alléén bij de Bruna-Winkel nu 17,50 kompiete set •tPARK 3. Exclusief brtdge-etul n prachtig imi-kroko. met 2 spellen, bloknoot en parmantig potloodje Een geschenk om jarenlang plezier van te hebben Alléén bl) de Bruna-Winkel nu 4,50 4. Vierkleurenbalpen Nog geert drie kwartjes per kleur* Met rode zwarte blauwe groene stift m de houder is in dtverse kleuren naar keuze verknjgbaar zolang de voorraad strekt' Alléén bij de Bruna-Winkel: van 4.90 nu 2,95 AXEL Passage 13 GOES Lange Kerkstraat 5 - Papegaaistraat e MULST Bierkaaistraat 7 MIDDELBURG Lange Delft 3 - Lange Moord straat 2 Nieuwe Burg 19 SAS VAN GENT Gentsestraat 10 SLUIS Meermlnnestroat 11 TERNEUZEN ViooewIJkstraat 15-21 - Axelsestraat 60 - Brouwerijstraat 2 fan onze parlementaire redactie) N' HAAG - De CDA-fractie in de iede Kamer wijst commerciële te- isie in welke vorm dan ook af. A-woordvoerder Scholten zal van gen. donderdag, bij de interpella- [ver de dreigende penetratie van de [emburgse RTL via Deltakabel een tie,indienen (gesteund door PvdA) hieraan een halt toe te roepen, lolten vindt dat desnoods de Om- pwet gewijzigd moet worden als j(t dat juridisch geen verweer tegen imerciële uitzendingen van de Lux- burgse omroep mogelijk is. Scholten eg voor dit standpunt woensdag- nd het fiat van de gehele CDA-frac- WD is een sterk voorstander van toelaten van nieuwe (commerciële) ders. De WD vindt het op censuur en als de overheid nieuwe zendge- ehtigden via het kabelnet de weg t versperren. Ook staatssecretaris It-Kroes (WD), die via de PTT ln de lis gemengd, is voorstander van het laten van commerciële uitzendin- in dit geval vla de Zeeuwse grens- neente Sluis. ilster Gardeniers (CDA) bij wie de dbeslissing ligt, neemt een moeilijke itie in. Enkele jaren geleden stemde ils woordvoerster van de KVP nog ireen motie van de WD,er De Beer. uitzendingen via de kabel toejuich- Nu zou ze minder enthousiast zijn ir nieuwe zenders, mede omdat deze groot gevaar voor het moeizaam op- touwde Nederlandse omroepbestel men betekenen. VQSTZAAN - De 23-jarige P. W. Oil haalde in de nacht van dinsdag op woensdag halsbrekende toeren sü om de torenklok van de Neder- andse Hervormde Kerk te luiden Ier gelegenheid van het gouden hu welijksfeest van zijn grootouders, iet klokgelui trok flinke belang stelling van omwonenden; onder en bevond zich ook de burgemees- kpolitie, die na ongeveer een uur irriteerde, dacht aanvankelijk net drie „klokkenluiders" te ma len te hebben en probeerde te ver- ftefs de toren binnen te komen. De reg via regenpijp, dakgoot en nok 'M het dak, die Dil tevoren was egaan, vond men te gevaarlijk. tot de brandweer, die gealar meerd werd, kon niets doen. Uiteindelijk heeft een familielid de longen naar beneden gepraat. Te len hem werd proces-verbaal op- ftnaakt. Htj vertelde zijn opa te lebben beloofd de klok 50 keer te hiden. Of hem dat is gelukt, is niet f-eer te achterhalen, want in de consternatie heeft niemand de sla- ten geteld. VAASSEN - Een tienjarig Moluks jon getje uit Vaas sen, dat ruim twee jaar in ons land woont, moet nog vóór het ein de van het jaar ons land verlaten. Het Landelijk Comité Zuidmolukken (LaC) heeft in een brief aan de Tweede Kamer stelling genomen tegen deze be slissing van staatssecretaris Haars (justitie). Het jongetje, Jurriaan Syaranamual, kwam in juni 1977 met zijn moeder van uit Ambon naar familie in Nederland. Na Intensief overleg besloot de moeder dat het voor het jongetje beter zou zijn als het in Nederland zou worden opge voed. De moeder ging terug naar de Zuld- Molukken, Jurriaan bleef achter bij de familie Tatipikalawan in Vaassen. De moeder tekende een verklaring van vrijwillige afstand, die gelegaliseerd werd door de Indonesische ambassade in ons land. Daarmee was de adoptie bekrachtigd. Naar Zuidmolukse maatstaven was er toch al sprake van een legitieme adop tie. Staatssecretaris Haars heeft even wel deze week laten weten dat „geen klemmende redenen van humanitaire aard" aanwezig zijn die verblijf van Jur riaan in ons land rechtvaardigen. Binnen vier weken moet het jongetje, dat in Vaasseri op de lagere school gaat. dan ook ons land verlaten. Het LaC heeft haar verontwaardiging hierover tot uitdrukking gebracht in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. In die brief schrijft het comité te vin den dat staatssecretaris Haars een in breuk pleegt op Molukse cultuui^-re- gels, en geen begrip opbrengt voor het specifieke Molukse adoptierecht. Het LaC vraagt bovendien rekening te hou den met de belangen en gevoelens het tienjarige jongetje. VAASSEN - De tienjarige Juriaan Soms tweemaal zo duur DEN HAAG "(ANP) - De kwaliteit van marsepein en amandelstaven is mees tal goed maar de prijsverschillen zijn onverklaarbaar groot. De ene aman- delstaaf is twee maal zo duur als de andere, terwijl ze precies dezelfde sa menstelling hebben. Ook bij mar sepein doen zich grote prijsverschillen voor. zonder aanwijsbare oorzaak. Dit schrijft het maandblad Koopkracht van het Konsumenten Kontakt na een test van marsepein en amandelstaven. 'Aan amandelstaven worden wettelijk geen eisen gesteld. Alleen als de ver pakking vermeldt, dat er uitsluitend amandelspijs en roomboter gebruikt is, kan men die ingrediënten ook verwach ten. Staat er alleen 'amandelspijs' of Het Spaanse parlement heeft met ïgrote meerderheid besloten de tiementaire onschendbaarheid van se afgevaardigden op te heffen opdat kunnen terechtstaan op be- aildiging van het steunen van de k. Het gaat om de Baskische natio- Estische afgevaardigden Telesforo nzon en Francisco Letamendia. NIJMEGEN - Woensdag is in Nijmegen voor de eerste maal de Hoffelijk- heidspluim' uitgereikt: een maandelijkse onderscheiding, ingesteld door het bedrijfschap horeca. De eerste pluim ging naar Gea Kuyken tl.) die het 'fraaie kleinood ontving uit handen van Viola van Emmenes. Gea is eigena resse van Patisserie Claudius in de Karelstad. 'roomboterzuiiuer' de gebruikte hoeveelheid, dan kunnen er ook goedkopere grondstoffen gebruikt zijn. Heet een staaf 'banketstaafdan is hij gemaakt van gemalen witte bonen; al dus Koopkracht. De acht amandelsta ven die het blad bij banketbakkers en grootwinkelbedrijven kocht bevatten allemaal uitsluitend amandelspijs. Vier van de acht staven waren niet met hon derd procent roomboter bereid, on danks een aanduiding die uitsluitend roomboter beloofde. De prijzen van de onderzochte staven houden volgens Koopkracht geen ver band met de gebruikte grondstolTen. De amandelstaaf van de Hema bevat uitsluitend amandelspijs en roombo ter, maar kost ongeveer de helft van een Bijenkorf-staaf, die niet uit sluitend met roomboter is bereid. De acht onderzochte merken mar sepein waren allemaal van geperste amandelen en suiker gemaakt De con sument kan het best marsepein ln zo goedkoop mogelijke winkels kopen, want kwaliteitsverschillen zijn er nau welijks. Bij het onderzoek stuitte Koopkracht op prijsverschillen van meer dan honderd procent. DEN HAAG - Veel bewoners van een eigen huis zullen het komend jaar aan zienlijk meer onroerend—goedbelas- ting moeten betalen. Die verhoging kan in bepaalde gevallen oplopen tot enkele honderden guldens. Het venijn zit hem niet zozeer in een tariefsverho ging. maar in het hertaxeren van de woning. Veel aanslagen voor onroeren- d-goedbelasting zijn gebaseerd op de prijs van het huis van jaren geleden. Uit een in 44 grotere gemeenten gehou den onderzoek van de Vereniging Eigen Huis en Konsumenten Kontakt blijkt dat de onroerend-goedbelasting in 1980 ln enkele gevallen met honderd procent zal worden verhoogd. In een kwart van alle gemeenten in ons land vindt een hertaxatie van het huis plaats. Van de 44 gemeenten die beide belangenorganisaties hebben doorge licht. gaan de volgende gemeenten vol gend jaar hertaxeren: Almelo. Ede. Gouda, Leeuwarden, Schiedam. Wage- ningen. Apeldoorn, Eindhoven, Utrecht, Den Haag en Haarlem. De Vereniging Eigen Huis zegt dat een aantal gemeenten in het jaar van herta xatie de tarieven weliswaar verlaagt, maar dat dit bepaald niet tot gevolg heeft dat de waardestijging hierdoor ongedaan wordt gemaakt. De Vereni ging Eigen Huis en Konsumenten Kon takt hebben alle onderzochte gemeen ten waar in 1980 hertaxering plaats vindt, aangeschreven met het verzoek terdege rekening te houden met deze hertaxaties bij de vaststelling van de tarieven. Dat hertaxatie van het huis een aan zienlijk hogere aanslag tot gevolg kan hebben, blijkt uit voorbeelden die de Vereniging Eigen Huis geeft. In 1977 be taalde iemand in Hengelo (O) 332 gul den aan onroerend-goedbelasting. In 1978 werd het tarief met 5 procent ver hoogd en moest 348 worden betaald. Vorig jaar vond hertaxatie plaats, waardoor de aanslag werd vastgesteld op 541 gulden. In Den Bosch, waar de Hoogovens krijgt 25 miljoen voor strijd tegen verontreiniging DEN HAAG - Hoogovens BV te IJmui- den krijgt van minister Ginjaar een be drag van 25,3 miljoen gulden ter be strijding van luchtverontreiniging. Het gaat hier om een gedeeltelijke ver goeding van kosten die het bedrijf moet maken om het saneringspro gramma te kunnen uitvoeren, dat Hoogovens verleden jaar is opgelegd door Gedeputeerde Staten van Noord— Holland. DEN HAAG (ANP) - Voorbereidingen voor de opstelling van regels, waaraan in de toekomst advertenties voor het verstrekken van geldkredicten zullen moeten voldoen, zijn in een vergevor derd stadium. De stichting Reclame Code Commissie is het in besprekingen met de Neder landse Vereniging van Financierings adviseur en de Vereniging van Finan cieringsondernemingen in Nederland op de meeste punten al eens geworden over deze regels, die misleidende re clame moeten weren en de consument meer duidellj kheid over en inzicht in de aangeboden krediettransacties moeten verschaffen. De stichting, waarin de belde con sumentenorganisaties Konsumenten JAKARTA (REUTER) - Indonesië is van plan ongeveer éen miljoen Chine zen. die een door Peking afgegeven paspoort hebben, voor 1984 te repa triëren. Dit heeft een Indonesisch par lementslid woensdag verklaard. Vol gens Igde Jaksa. vice-voorzitter van de parlementscommissie voor defensie en buitenlandse zaken, heeft luitenant- generaal Yoga Sugama van de inlich tingendienst dit plan dinsdag onthuld in een vergadering van de commissie. De regering is volgens Sugama van plan de Chinezen tdie niet de Indonesi sche nationaliteit hebben) hangende de uilwijzing onder te brengen in speciaal toegewezen gebieden, aldus Jaksa. Op het ogenblik vindt er registratie van de Chinezeri plaatsom de juiste aantallen, de burgerlijke slaat en het gezins verband en het beroep vast te stellen. Dit plan is er kennelijk op gericht het probleem op te lossen van de Chinezen die ln Indonesië zijn gebleven nadat de diplomatieke betrekkingen tussen China en Indonesië in 1965 werden ver broken. President Suharto beschuldig- m uiuiix ci van steun te hebben ver leend bij een poging tot een communis tische staatsgreep Toen liet Indonesië China weten dat het alle Chinewen uit Indonesië moest weghalen. De Volks republiek heeft toen een aantal sche pen naar Indonesië gestuurd en enkele tienduizenden Chinezen opgehaald. Deze operatie werd echter gestaakt. tarieven vorig jaar met 21 procent wer den verlaagd, zorgde de hertaxatie er toch voor dat de onroerend-goedbelas ting voor bepaalde mensen omhoog ging van 405 gulden naar 579 gulden. In het gehele land blijken verschillen de tarieven te worden gehanteerd voor het vaststellen van een aanslag voor onroerend-goedbelasting. Het laagste tarief is volgens de Verening Eigen Hnis te vinden in Willeskop (provincie Utrecht) waar iemand met een huis van 99.000 gulden slechts 68 gulden be taalt. Meeden (provincie Groningen) heeft het hoogste tarief. Voor een huis in dezelfde prijsklasse vraagt deze ge meente bijna zestien keer zoveel, na melijk 1082 gulden. Olga springboxen een lust voor't oog een lust voor uw rust Olga springboxen zien er fantastisch uit en maken dat uw slaapkamer gezien mag worden Ze zijn een lust j voor uw nachtrust Bestel de folder met alle informatie Stuur f 1.- aan postzegels of maak tl.- over op postgiro 12002 t.n.v. Olga. Post- - bus 16.2300 AA Leiden omdol cr morden ivcer ')i dog is. Kontakt en Consumentenbond zijn vertegenwoordigd, wil dat de mensen die geld willen lenen wordt duidelijk gemaakt, hoe groot de kosten laf- sluitprovisie. rente enz) zijn die hieraan zijn verbonden. Misleiding, die de con sument kan verleiden tot het aangaan van leningen die zijn draagkracht te boven gaan. moet worden geweerd Een tussenpersoon zal niet meer mogen ad verteren alsof hij door de overheid goedgekeurde of erkende instelling is. waardoor vertrouwen wordtgewekt dat wellicht niet gerechtvaardigd is. Leuzen als 'supersnel geld' of 'geld terwijl u wacht' of'nog dezelfde avond geld' zullen voortaan uil den boze zijn. daar het nu eenmaal onmogelijk is om binnen 24 uur een krediet te verlenen. MONTREAL (ANP) - Een Venezo laanse deskundige die deelneemt aan de VN—conferentie over ener gie in Montreal heeft daar ver klaard dat het voor de opstelling van plannen voor de toekomstige oliewinning in zijn land „realis tisch" is om uit te gaan van reser ves van een half biljoen vaten 159 liter) aan zware olie. Richard Irving, „planning-coordi- natór" van de Venezolaanse natio nale oliemaatschappij. Petroleos de Venezuela (Petroveni, zei dat de schattingen van de totale reserves ln Venezuele variëren van 700 mil jard tot drie biljoen vaten. Ze zijn echter gebaseerd op een klein aan tal boringen. De Venezolaanse delegatie naar de VN-conferentie In Montreal zou woensdag in de vergadering nadere mededelingen doen over de om vang van de reserves in het gebied van Orinoco. Voortijdig uitlekken van de cijfers heeft echter al voor- veel opwinding onder de afgevaar digden uit ongeveer honderd lan den gezorgd. Als de Venezolaanse reserves in derdaad een half biljoen vaten be dragen zouden ze groter zijn dan de reserves in de voornaamste olieproducerende landen samen. De wereldvoorraden worden op 650 700 miljard vaten geraamd. In het rapport over het bodemon derzoek in het Orinoco-gebied wordt de winbare hoeveelheid op zeventig tot negentig miljard vaten gesteld. Er wordt echter bijgezegd dat een half biljoen vaten een rede lijke raming mag heten om de toe komstplannen op te baseren, hoe wel het niet uitgesloten wordt geacht dat uiteindelijk niet minder dan 900 miljard vaten gewonnen kunnen worden. Op het ogenblik produceert het ")rinoco-gebied ongeveer 120.000 aten per dag. De totale Venezo laanse produktie heeft in de eerste tien maanden van dit jaar gemid deld 2.35 miljoen vater per dag be dragen. 9.5 procent meer dan in die periode van het vorige jaar De pro duktie van de OPEC-landen ligt rond de 30 miljoen vaten per dag. (w.v.). Een woordvoerder van de Venezo laanse oliemaatschappij Maraven (een dochteronderneming van Pe- trovenheeft dinsdag verklaard dat de winning in het gebied van de Orinoco de komende jaren op 300.000 400.000 vaten per dag zal worden gebracht. In de jaren ne gentig hoopt men een miljoen va ten per dag te kunnen produceren. Slechts een klein deel van de reser ves. naar schatting vijf procent, kan met behulp van de zogenoem de primaire methoden worden ont gonnen. De kosten liggen dan tus sen vijf en dertien dollar per vat. Als secundaire methoden iinbla zing van stoom en dergelijke) te hulp moeten worden geroepen stij gen de kosten met zeker twintig dollar. DEN HAAG (ANP) De energie commissie van de WD stelt zich op het standpunt dat momenteel de voordelen van het sluiten van de kerncentrales in Borssele en Dode waard niet opwegen tegen de nadelen daarvan. De commissie zegt dit in een dis cussiepunt. dat komende zaterdag in Den Bosch wordt besproken op deelcongres over energie. Ook stelt de comissie zich op het standpunt, dat een duidelijk deel van de huidi ge welvaartsgroei gebruikt zal moeten worden voor energiebespa rende Investeringen om straks niet met een drastische achteruitgang in onze welvaart en daardoor ook in ons welzijn te worden geconfron teerd. Het discussiepunt terzake luidt letterlijk: de extra uilgaven, in de ordegrootte van vele honder den miljoenen guldens per laar. die noodzakelijk zijn ter bevordering van de energiebesparing, moeten geflnancieerd worden door bezuini gingen elders ln de overheidsuitga ven. waaronder zonodig begrepen stabilisering van de koopkracht van de sociale uitgaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 17