hmidt: eenzijdig 1000 lomkoppen terugtrekken Wijzigingen vermogens belasting pas in 1981 Ambtenarensalarissen gaan voorlopig met 0,36 procent omhoog 'AANSCHERPING' BELEID VAN VOLKSGEZONDHEID Schillebeeckx presenteert omstreden boek Advies van sociale verzekeringsraad: iets lagere premies iesië PZC /binnen-buitenland )EP AAN MOSKOU OM EERSTE STAP TE DOEN oord WAT KRAAKT T GEZELLIGST BIJ EEN PARTIJTJE FLIPPEREN? Geen verzet tegen CD A-motie MAATREGELEN TÉGEN ONTDUIKING CENTRALES WILLEN NOG OVERLEG MET MINISTER NOVEMBER 1979 Advertentie i pf dskansdid* Helmut Schmidt vindt dat het Westen eenzijdig 1000 atoomkoppen extra moet terugtrekken. Dit als reactie op de aankondiging van de Sowjet-Unie dat zij lenen 1000 tanks uit de DDR zal halen. De bondskanselier heeft dit in en rede voor de lijn partij, de SPD, meegedeeld. Hij merkte daarbij op dat dit voorstel bekend is bij ïrler van de Verenigde Staten. «n eenzijdige stap van schouwd als een extra ïeense onderhandelin- (deducties tn Midden- n seer in beweging te Uien hebben deNAVO- imaand al gepolst over an een groot aantal joppen. Het voorstel aal hier los van. donderdag de Sowjet- a als eerste concrete Btelvan het evenwicht jest op het gebied van or de middellange af- de toevoeging van der- 1 aan haar bewapening utapaan te kondigen. ódat hij Bre^nevs brief «r diens ontwapenings- nenkort zal beantwoor- Kring zal daarin voor- lï spoedig mogelijk' een cgina 1) enk begin wordt gemaakt met de Russlsch- Amerikaanse onderhandelingen tot vermindering van de wapens voor de middellange afstand. De Sowjet-Unie heeft donderdag duidelijk gemaakt dat zij nog steeds wil onderhandelen op basis van de ontwapingsvoorstellen die president Brezjnew onlangs in Oost-Berlijn heeft gedaan, ondanks bet feit dat de NAVO in principe heeft besloten zijn kernwapens te moderniseren. Het Russische persbureau TASS heeft dit prinipe-besluit donderdag veroor deeld. Onderdrukt De kleine NAVO-partners woeden met hun kritische houding tegenover de kembewapenikng door het Atlantisch Bondsgenootschap onderdrukt. Dit verwijt uithet Russische persbureau Novosti in een computer op de bijeen komst van de nuclear planning group van de NAVO, die deze week in Den Haag is gehouden. In het commentaar, dat donderdag in Moskou werd verspreid, heet het dat 'de druk' die op Nederland werd uit geoefend, aantoont hoe weinig de po gingen van kleine NAVO-landen voor stellen. besluiten te beinvloeden waar bij over hun eigen lot wordt beslist'. Het standpunt van de Nederlands geeft weer hoe bezorgd ook andere staten van West-Europa zijn over de door de NAVO voorgenomen modernisering van kernwapens. Den Haag wil eerst met Moskou onderhandelen, hetgeen meer kansen biedt op een werkelijke ontspanning, aldus Novosti. België. Pas volgende week zal de Belgische re gering voor het eerst beraadslagen over de Installering van kruisraketten op Belgisch grondgebied. Na een debat in het Belgische parlement zal het kabi- net-Martens zijn standpunt bepalen over de zogenaamde modernisering van de tactische kernwapens van de NAVO in Europa. De installering van 48 kruisraketten in België - het Belgische aandeel in de modernisering - heeft tot nog toe In België geen enkele discussie uitgelokt. Zowel bij de politieke partijen als bij de publieke opinie bestaat zeer weinig belangstelling voor de kernwapenk westie. Waarmee de alliantie de laatste jaren te maken had. Slechts een partij, de Vlaamse Volk sunie, heeft zich uitgesproken tegen in stallering van de nieuwe kernwapens in België. TWEE DODEN OP VEROLME-WERF ROTTERDAM (ANP) - Op dc Verolme- werf in het Botlek-gebied zijn don derdag twee mensen bij arbeidsonge- lukken om het leven gekomen. De 39-jarige zeeman F. Jestel uit Bre men verongelukte in de machinekamer van zijn schip, het onder Panamese vlag varende ms Harmen Oldendorff. De man werd getroffen door een 500 ki logram wegend zuigeronderdeel, dat uit een takel was gevallen. Op een in aanbouw zijnd booreiland vond de 35- jarige Turkse gastarbeider H. Ozen uit Rotterdam de dood toen hij door nog onbekende oorzaak van een steiger viel en vijf meter lager op het dek terecht kwam. Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. Smiths Chips 63 (i om de werknemers eue genoegdoening te werkgevers de afge- „Onze le- jttnaen, dat het steeds Jieit van de werkgevers Ie krijgen, terwijl ze ■moesten horen, dat er 'ami tl', «i Kok. (ederatieraad van de upoorstellen van dc xh zal bekijken. Hij olffsloten, dat de eis wordt verlaagd. Wel zei procent niet helemaal Mihincn verdwijnen. k| Ktr een sociaal akkoord w I dejaar tussen regering, F! s werkgeversorganisa- dat men 'de komende mendie er liggen intern "f Diama zullen in de be wenen standpunten Op 26 november f unde Arbeid weer bij- itbalen of er mogelijk er voor een aantal in het arbeids voor de komende aanbevelingen te op te stellen. bet beraad, dat enkele zowel minister Ivoerder van de rege- Itls vakbeweging- en millers optimistisch. Kok zei van de werk- abejrepen, dat zij be- abeidstijd verkortende Krde komende jaren te ra. „Ons uitgangspunt Iverkorting van 10 inde vier jaar te be- oogpunt van un het beschikbare DEN HAAG (ANP) - Wijzigingen in de vermogensbelasting zullen pas per 1 januari 1981 van kracht worden. Dat hebben minister Andriessen en staats secretaris Notenboom van financiën dc tweede kamer laten weten. S-3™* i bad gezegd, dat het ras bij te dragen aan het u«# ubeidstijdverkortende steen temen ook bereid was idehandhaving van de kabinet was volgens ■0v S bereid door deze bij- Jfieringstekortvan de loten Idaebelastingverlich- fc trendvolgers, maar muren. Volgens Al- gracht van de modale frocent achterblijven xht van de modale tmopOzal uitkomen. imd pakket. ttukte, dat moet wor- een samenhangend i halleen de lonen cen- t, maar zeker ook het - fed en werk tijd verkor- 1 ffen. VNO-voorzitter lijken in werkgevers- i vel te willen streven !tr mogelijkheden ge- •orden om van buite- j Broilers, zoals het te- wereldhandel of een inging, te compense- 'centraal, dat de groei thnkomen niet alleen te sector, de lonen en «lende maatregelen worden", aldus Van fcpraken moeten wor- ga niet in een leeg -Jj ".tel Van Veen. tag van de Arbeid tot J «ben over de vraag of er ,J «Hjkheden aanwezig tnenlljke afspraken te W de zogenaamde ze- iT etelkaaroverleggaan Mdan moeten gebeu- Kslck van nog geen 'n weinig zin, als we "tidzijn om de knel- «n", beklemtoonde p^'egraag had gezien, ft'ng voordat men de Petnteens met het ka- P11 praten over de mid- |,tot waren om de haven. „In ieder pi Wet elkaar verder UTRECHT (ANP) - Met een uit voerige theologische beschouwing heeft prof. dr. E. Schillebeeckx donderdag in Utrecht de Neder landse vertaling gepresenteerd van het boek 'Quand je dis Dieu' van zijn Franse ordegenoot pater Jacques Pohier. Dit boek, dat in Nederland ver schijnt onder de titel 'Als ik God zag', werd op 2 april van dit jaar door de congregatie voor de ge loofsleer in het Vaticaan veroor deeld als strijdig met het geloof. Pohier kreeg daarop een verbod om te preken, de mis op te dragen en te publiceren; iets wat ook Schille beeckx boven het hoofd hangt. In het boek, dat volgens Schille beeckx van grote waarde is, spreekt Pohier grote twijfels uit over het door de katholieke kerk als geloofswaarheid vastgestelde 'Leven na de dood'. Op dat punt ls Schillebeeckx het helemaal niet met Pohier eens. Maar aanzienlijk erger vindt hij de manier waarop Rome daarop reageerde: met een geheim proces, waarin Pohier zich totaal niet mocht verdedigen. Prof. dr. Schillebeeckx zelf moetop 13 december met drie theologen in Rome over zijn werk komen praten. Dat gebeurt in het Frans, twee da gen lang. De derde dag wordt een verslag opgesteld, dat Schille beeckx dan kan ondertekenen. Hij is het niet verplicht. „Als ik vind dat mijn denkbeelden er onvol doende in zijn weergegeven, kan ik weigeren. Dat zou betekenen dat aan het gesprek dan geen enkele waarde kan worden gehecht. Maar ja. dat ls ook weer niet zo best voor me, want dan vallen ze terug op het dossier dat tot nu toe is gevormd." Prof dr. Schillebeeckx is zeer ver heugd over de enorme steun die hy de laatste weken van alle kanten heeft gekregen. „Ik maak eruit op dat de mensen vechten voor hun eigen geloof; voor de ideeën waar ze het hier in Nederland mee eens zijn. Dat is voor mij het verblijdende van deze hele affaire." aldus Schillebeeckx. Een ontwerp voor de wijziging van de wet op de vermogensbelasting komt een dezer dagen bij de kamer Dat houdt indat het pas in 1980 In de k amer ill behandeling komt. De bewindslie den voelen er niets voor de wijzigingen dan met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1980 door te voeren. De getroffen maatregelen van tijdelijke aard zullen ook daarom nog in 1980 van kracht zijn. Een wetsontwerp daartoe verschijnt binnenkort. Een wijziging van de wet op suc- cesierechten komt eind december. Er komt er ook nog een om de pre-Hof- stramaatregelen ook voor volgend jaar te laten gelden. Het is het beste om de voorlopige maatregelen door te laten lopen zolang geen definitieve en struc turele oplossing is gevonden voor een inflatieneutrale belastingheffing, aldus de bewindslieden. Eind deze maand krijgt de kamer een nota, waarin de bewindslieden van fi nanciën verduidelijken waarom zij de voorstellen van Prof Hofstra niet over- Rente Er komt mogelijk een actieve infor matieplicht om tegen te gaan dat de opbrengst van rente en de waarde van spaarbiljetten aan toonder worden verzwegen voor de inkomsten- en vermogensbelastingaangiften. Staatssecretaris Notenboom van fi nanciën heeft de tweede kamer dat donderdag laten weten. De bewinds man voelt minder voor een systeem van bronheffing op rentebetalingen. Ook is een studie gaande naar uitbreiding van de bestaande verplichting rekeningen uit te schrijven in verband met de om zetbelasting. Voor een algemene 'fac tureringsplicht' voelt Notenboom niet. Over de mogelijk te nemen maatrege len volgt binnenkort overleg met het bedrijfsleven. Enkele van de in de miljoenennaot aangekondigde voorstellen op het ge bied van de reparatiewetgeving komen omstreeks "de jaarwisseling bij de ka mer. Het is niet de bedoeling, dat die voorstellen al in 1980 van kracht wor den. DEN HAAG - De bewindslieden van volksgezondheid vinden dat hun be leid goed is. Het lukt om aanzienlijke kostenombuigingen tot stand te bren gen, honderden miljoenen te laten in leveren op de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaren en belangrijke ingrepen in gang te zetten zonder dat daardoor moeilijkbeden rijzen, die ook bepaald niet in het belang van de pa tiënten zouden zijn. Dit betoogden donderdagavond minis ter Ginjaar en staatssecretaris me vrouw Veder-Smit bij het slot van het begrotingsdebat in de Tweede Kamer- Zij moesten antwoorden op de veie aanvallen die hun beleid vorige week van bijna alle kanten uit de Kamer had ondervonden. De overheid treedt be slist sturend op in het belang van een gezondheidszorg-nieuwe stijl, zo stel den zij. Niettemin gingen de bewindslieden akkoord met een CDA-motie, waarin een poging werd gedaan het beleid op bepaalde punten wat aan te scherpen en richting te geven aan de gewenste „herverkaveling". Ook het CDA vond namelijk dat het ontbreekt aan een concrete presentatie van het beleid, niet zozeer aan visie. In de motie staat dat er tal van samen hangende maatregelen moeten worden genomen, vooral wat betreft de be roepsuitoefening. Ambitieus Mevrouw Veder verzekerde de Kamer dat het ministerie een ambitieus pro gramma heeft. Er wordt gestreefd naar „ruilverkaveling", opdat er minder zorg In de ziekenhuizen wordt verleend, maar meer daarbuiten. Ook de eerste lijnszorg (hulsarts en aanverwante hulpverleners! krijgt meer accent, dat zal uit een binnenkort te verschijnen nota blijken. Ook de regionalisatie van de gezond heidszorg, waardoor de voorzieningen zo dicht mogelijk bij de bevolking STIJGEND DODENTAL AARDBEVING TEHERAN (UPI) Hulpverleners en redders vrezen dat het aantal doden door de aarbevingsramp welke woensdag het noordoosten van Iran trof, tot boven dc 600 zal stijgen. Er zijn honderden gewonden In de 14 dorpen die voor het aanbreken van de dag door de aarbeving vrijwel vernield. DEN HAAG (ANP) - De Sociale Verze keringsraad heeft donderdag staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken geadviseerd voor de aow, aww en de kinderbijslag volgend jaar iets lagere premies vast te stellen dan de Sociale Verzekeringsbank had besloten. Zonder rekening te houden met de plannen van het kabinet (halfjaarlijkse korting op de uitkeringen en niet laten doorwerken bouw- en uitzend-cao's) moet de aow- en aww-premie volgens de raad uitkomen op 11.7 procent. Worden de kabinetsplannen wel ingecalculeerd dan wil de Verzekeringsraad een pre mie van 11,5 procent. In beide gevallen ls dat 0,1 procent lager dan de sociale verzekeringsbank had besloten. In een vorige vergadering wilde de raad op voorstel van FNV-vertegenwoordi- ger Herman Bode geen genoegen ne men met de opstelling die de Sociale Verzekeringsbank had gemaakt. Die berekening ging slechts uit van het doorgaan van de kabinetsplannen. De raad vroeg toen in het voetspoor van Bode aan de Sociale Verzekeringsbank om een tweede berekening, waarbij geen iekening zou worden gehouden met de regeringsvoorstellen. De FNV verzet zich tegen die voorstellen en staat op het standpunt dat eerst het parlement er zijn goedkeuring aan moet hechten voordat er rekening mee hoeft te worden gehouden. De Sociale Verzekeringsraad adviseer de voor de algemene kinderbijslagwet bij ongewijzigd zowel als gewijzigd be leid een premie van 0,35 procent. Voor de kinderbijslagwet loontrekkenden lag het advies in beide gevallen op 1,6 procent. Bij bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste kind op het thans geldende niveau van 81,38 per maand, inclusief een toeslag van 26.52 gulden, adviseert de Sociale Verzeke ringsraad de premie voor de akw- nieuwe stijl vast te stellen op twee pro cent als geen rekening wordt gehouden met de kabinetsplannen en op 1,9 pro cent als dat wel gebeurt. De raad vindt het aanvaardbaar als de betreffende fondsen enigszins interen en een deel van het dekkingsoverschot van eind 1979 wordt gebruikt voor de financiering van de uitgaven van de fondsen. DEN HAAG (ANP) - De salarissen voor overheidspersoneel zullen met ingang van 1 januari 1980 per maand met 0,36 procent worden verhoogd, met een minimum van 6,90 gulden per maand. De verhoging is bedoeld als voorschot op de eindafrekening over 1979. Dit is het resultaat van het overleg dat de vijf ambtenarencentraies, ACOP, CCOOP, RKCOP, CMHA en Ambtena- rencentrum donderdag hebben ge voerd in het centraal georganiseerd overleg met het ministerie van bin nenlandse zaken. Het ministerie heeft dit donderdagmiddag meegedeeld. De ambtenarensalarissen volgen nor maal gesproken dc loonontwikkeling in het bedrijfsleven Dit betekent dat aan het begin van het jaar eventuele verho gingen van de salarissen het karakter hebben van een voorschot. Aan het einde van het jaar volgt dan de zoge naamde nacalculatie. Deze is geba seerd op de gegevens over de loonont wikkeling in het bedrijfsleven geduren de twaalf maanden vanaf 1 juli. De regering heeft nu voorgesteld om bij de bepaling van de nacalculatie de doorwerking van de ontwikkeling in de bouw- en uitzend-cao's bulten be schouwing te laten. De centrales willen hierover volgens het ministerie van binnenlandse zaken echter eerst nog overleggen met de minister. Het nu vastgestelde bedrag moet daarom wor den beschouwd als een voorschot op de eindafrekening. Kinderbijslag De vijf centrales voor overheidsper soneel hebben donderdag unaniem de voorstellen van het kabinet om de kin derbijslagregeling voor ambtenaren te wijzigen, van de hand gewezen. Dit ge beurde volgens het ministerie van binnenlandse zaken nadat gebleken was dat het kabinet niet akkoord kon gaan met het compromisvoorstel, dat de centrales vorige week indienden. Dit voorstel hield in dat bij de betaling van de kinderbijslag voor overheids personeel voor 1980 een overgangsre geling zou gelden, waarbij de gelden maandelijks zouden worden betaald, zoals nu ook het geval ls. Het plan van de overheid om per 1 ja nuari 1980 de kinder toelageregeling overheidspersoneel (KTO) om te zetten in een volksverzekering biedt hiertoe, volgens het ministerie van binnenland se zaken, echter geen mogelijkheden. De salarissen van overheidspersoneel dreigen door de regeringsvoorstellen met betrekking tot de doorberekening van de boyw- en uitzend-cao's ruim twee procent achter te blijven bij het bedrijfsleven. Dit ls de zoveelste in breuk op het gezamenlijk overeenge komen trendbeleid. Dit zei de secretaris van het Ambtenarencentrum, G. Ke- nemans, in een reactie. wordt gebracht vindt voortgang De voorlopige regio-indeling is vastgesteld en komt aan de orde bij de behandeling van de Wet Voorzieningen Gezond heidszorg (waarin de nieuwe opzet wordt geregeld). Dit jaar nog komt er een nota over de ervaringen met de zogenaamde proefregio's. Er wordt gewerkt aan de uitbreiding van de districtsgezond- hpidsdiensten en aan experimenten met speciale behandelcentra. Geen opheldering kon worden gegeven over de straks te betalen zieken fondspremies door twee huwelijk spartners. die beiden In deeltijd wer ken. Een wettelijke regeling voor tabaks reclame. waarom de PvdA had ge vraagd. wilde minister Ginjaar niet zonder meer toezeggen. Fysiotherapie Sfcaatssècretaris Veder-Smit (volks gezondheid) heeft er geen bezwaar te gen te gaan overleggen met de organi saties van fysiotherapeuten over het op andere wijze invoeren van bezuinigin gen op fysiotherapeutische behande lingen dan zij aanvafikelijk had voorge steld. Tegen een motie van het CDA, waarin deze wens wordt geuit, zal zij zich niet verzetten De organisaties hadden zelf aangebo den om te komen met verdergaande maatregelen die tot extra kostenbespa ringen kunnen leiden. Mevrouw Veder bleek aan een groot deel van de 18 ingediende moties overi gens geen behoefte te hebben, dan wel ze te ontraden. Dat laatste gold voor de PPR-wens om de eigen bijdragen voor kraamzorg thuis af te schaffen en meer geld voor opleiding in en uitbreiding van de kraamzorg op te voeren. Niet nodig vond zij de Pvda-motie voor het zo snel mogelijk afbouwen van boven normale inkomens in de gezondheids zorg. Dat zal In 1982 het geval zijn. Ook aan een uitspraak om het stelsel van goodwillbetalingcn (bij overname van praktijken) geleidelijk af te schaf fen, zoals D'66 voorstelde, bad zij geen behoefte. Op dit stuk zijn maatregelen in voorbereiding. Kortsjnoj roept hulp in van het Europees Parlement STRAATSBURG - De schaakmeester Viktor Kortsjnoj is donderdag in het Europese parlemeDt in Straatsburg verschenen om daar bij de ver schillende fracties bulp in te roepen ten behoeve van zijn vrouw Isabella en zijn zoon Igor. Deze twee proberen al sinds 1976 tevergeefs een uitreisvisum van de autoriteiten in de Sowjet-Unie te krijgen. Oud-wereldkampioen schaken Kortsjnoj zelf vroeg in 1976 tijdens het Hoogovenschaaktoernooi in Nederland politiek asiel aan omdat bij vond dat bij in zijn persoonlijke- en beroepsleven door de Sowjet-autori- teiten werd gehinderd. De schaker verscheen donderdag in Straatsburg in gezelschap van een lid van het Duitse comité voor de men senrechten. een vertegenwoordiger van dezelfde organisatie in het Verenigd Koninkrijk, een lid van de Franse afde ling van Amnesty International en een Brits lid van de socialistische fractie in het Europees parlement. Deze fractie beslist later of zij in een brief aan de Russische partijleider Brezjnev zullen pleiten voor een uitreisvisum voor de vrouw en de zoon van Kortsjnoj. Jongen in arrest na afpakken geld van kinderzegels EINDSHOVEN (ANP) - De Eindhoven- se gemeentepolitie heeft donderdag een 15-jarige jongen uit die plaats aan gehouden. De knaap wordt ervan ver dacht woensdag honderd gulden te hebben afgepakt van twee lagerc- schoolleerlingen. Zij hadden dat geld opgehaald in het kader van de k inder- postzegelactie. De 15-jarige was bij zijn optreden ver gezeld van twee vriendjes van 11 en 12 jaar. Deze laatsten zijn niet aangehou den. De 12-jarige jongen zal wel worden vervolgd. Het geld is op vijf gulden na opgemaakt aan snacks en een bezoek aan een discotheek De directie van de betreffende lagere school heeft besloten onmiddellijk te stoppen met het Inzamelen van het kinderpostzegelgeld. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9