OLLENZESDAA GSE In Brabant zijn ze veel sneller TOPBILJARTEN r Guust, uavond speelt te toch m Guust...? PZC/ Successen van Zeeuws- Vlaamse renners in Gent «NOVEMBER 1979 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 khandel de Sande Wirier, de kader-, libre-, of driebandspecialist rill bij het aan- iirnhet zogenaamde top biljart. De biljarttafel is kleiner en in het IMrzlen van vijf centimeter hoge stukjes hout, door de kenner «kird. En wat nog erger is: Aan de korte band is het topbOjart w/i een rond gat. Iedere speler heeft de beschikking over vijf 12usnél mogelijk in het gat van de tegenstander moeten verdwij- vut dient de speler te voorkomen dat zijn tegenstrever de ballen j opgespeeld. Een topbiljart is in aanschaf goedkoper dan een Wart Kerken moeten we een hele week, anders is er geen brood op de plank. In het weekend wil I «os .wat anders, daarom komen wij hier iedere zaterdagavond gezellig een partijtje k;ivoorzitter Guust Crombeen van de topbil jartclub 'De Lustige Toepers' uit Hulst. Het 9wordt in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op grote schaal beoefend. In de café's in Hulst instaat vaker een topbiljart dan een normaal biljart. Logisch eigenlijk want een lis aanmerkelijk goedkoper, waardoor kleine buurtcafé's zo'n kleine speeltafel eerder ischaffen. In deze zogenaamde 'bruine kroegen' zie je de klanten dan ook dikwijls rt?rd bezig hun ballen sneller dan de tegenstander in het daarvoor bestemde gat te frijnen. s, waarvan er op het ruk of vijftien bestaan, ar geleden ontstaan. Ei, De Lustige Toepers' in ook het twintigjarig Itesruur van de vereni- ng dat het doel van de pi dat de leden een brok ■(tijdsbesteding voorge- 8tn! Guust Crombeen .laarwlj naar toe willen is k zonder kapsones waar jat wordt gesteld om z'n {biljarten, op een gezel- i,bedrijven. We zijn daar- tcontent dat we onze sport In dit café kunnen doen. Zulke gezellige buurt cafe's hebben volgens mij gewoon een sociale funtie. Waar ik wel een beetje mee in zit is dat deze gelegenhe den steeds meer verdwijnen, „Kijk. Guust, onze kastelein en pen ningmeester, is ook niet meer van de jongste en als hij er straks mee stopt, is er een dikke kans dat ook dit café ver dwijnt. Wanneer dat niet gebeurt moet je maar afwachten of de nieuwe eige naar op dezelfde voet door gaat. Het kan natuurlijk altijd gebeuren dat er zo'n discotheek voor in de plaats komt. Ik ben er zeker van dat onze clubleden zich daar niet in thuis voelen. Waar je dan naar toe moet weet ik op het mo ment nog niet. Maar allé momenteel zitten we goed en wat er later gaat ge beuren zien we dan wel weer". Winnen staat bij de 'Lustige Toepers' niet op de eerste plaats. Penningmees ter en uitbater Guust Lijbaert van het clubcafé stelt het klaar en duidelijk. „Kijk iedereen speelt natuurlijk voor wat h\j waard is Maar aan de andere kant moetje, wanneer je een keer op je kop krijgt, daar niet over in zitten. Je moet maar zo denken het is maar een spelletje en als het klaar is drink je nog gezellig een paar pinten met elkaar". m keuze olaascadeaus )ler dan ooit! ut 55, Terneuzen <mn- op de fiets. De voorzitter wil hier graag wat aan toevoegen: „W'eet je, het is tegenwoor dig in bijna alle verenigingen zo dat er verschrikkelijk prestatiegericht wordt gewerkt. Eigenlijk zie ik dat to taal niet zitten. Om een voorbeeld te geven, wanneer je langs een sportveld loopt zie je dat de jongste deelnemer- tjes al erg fanatiek getraind worden. Volgens mij is het dom om die kinde ren op die leeftijd in competitiever band te laten sporten. Laat ze gewoon een partijtje spelen dat maakt het wat vrijer dan gelijk die competitiesfeer waar ze later altijd nog aan kunnen meedoen". 'De Lustige Toepers' Is niet de enige club die er zo overdenkt. Sinds vorig jaar is de topbiljartcompetitie ter ziele. Hoe langer hoe meer verenigingen trokken zich uit deze competitie terug. De voornaamste reden was dat er teveel op resultaat gespeeld werd. Dit ging erg fanatiek met het gevolg dat een groei end aantal deelnemers, die hier niets voor voelden, er de brui aan gaf. Omdat vorig jaar slechts vier ploegen belang stelling voor de competitie hadden, werd de beslissing genomen om er mee te kappen. Tegenwoordig wordt ge woon op uitnodiging gespeeld onder het motto: Jullie een keer bij ons dan wij een keer bij jullie. Eens per j aar is er voor de echte matadores nog een mo gelijkheid om te tonen wat ze waard zijn. Dan worden de Zeeuwse kam pioenschappen verspeeld. In een afval race van drie of vier avondsessies wordt uitgemaakt wie de sterkste is. De ver eniging waaruit de kampioen komt te kent voor de organisatie van het vol gende toumooi. Activiteiten Eigenlijk is de naam topbiljartclub een te nauw keurslijf voor een vereni ging als 'De Lustige Toepers'. Naast het biljarten verzorgt de club nog diverse andere activiteiten, 's Zomers worden vaak viswedstrijden gehouden, ter wijl in de winter ook een Sinterklaas avond en een paar bingoavonden op bet programma staan. Verder gebeurt het regelmatig dat wedstrijden tegen bevriende Belgische clubs uitlopen in daverende feesten. (Maar netjes he, zegt Guust Crombeen). AI deze even ementen zorgen ervoor dat de club in de buurt naam heeft. „Toen we vorig jaar voor de negende keer ons Sin terklaasfeest gaven stond er in de krant dat het van de buurtvereniging was. Dat is natuurlijk niet waar want het fs van onze club en ons cafeetje", vertelt dc kasteleinsvrouw enigszins verongelijkt." Wedstrijdsecretaris Jac. d'Hont die naast zijn liefde voor het biljartspel ook een enthousiast wlelerliefhebber is draagt er zorg voor dat de twintig leden weten wanneer ze moeten spelen. Dat is niet zo eenvoudig als het lijkt want elf van de twintig leden zijn gezegend met de naam Guust Guust Vandaar dat het zo dikwijls voorkomt dat Guust tegen Guust moet spelen. Ondanks dit probleem lukt het de se cretaris toch wel om de zaken in goede banen te leiden: „We geven altijd ie dereen evenveel kans om te spelen. Omdat we twintig leden hebben en er maar de helft op een avond aan bod kunnen komen zetten we de zaak zo op dat elk lid ongeacht zijn capaciteiten een keer in de veertien dagen kan bil jarten. Dat blijkt goed te lopen, er is natuurlijk wel eens een keer rottigheid bijvoorbeeld wanneer iemand te veel gedronken heeft voordat hij aan de beurt is. Gelukkig komt dat zelden voor en wanneer het gebeurt loopt het meestal met een sisser af'. Ter ere van het twintig jarig bestaan houdt de club dit jaar een nederlaag- toumooi. Ook dan blijkt duidelijk dat 'De Lustige Toepers' een vriendenclub is. Voorzitter Guust Crombeen: „Bij zoiets merk je als bestuur dat je er niet alleen voor staat Iedereen in de club steekt een handje toe. De een zorgt voor de prijzen, de andere poetst de bekers op, een volgende maakt de mossels voor de feestavond schoon en dan zijn er nog mensen die de briefjes rondbren gen. Zo draagt iedereen zijn steentje bij en dat maakt het dubbel gezellig". Topbiljarten lijkt een streekgebonden sport te. zijn. De clubs in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen komen elkaar daarom regelmatig tegen. De wedstrij den zijn over het algemeen erg sportief en de. gezelligheid komt veelal op de eerste plaats In overig Zeeuwsch- Vlaanderen wordt het topbiljarten vaak als een kinderspel gezien. Dat veel mensen er zo over denken maakt de volgende discussie duidelijk. Een man die al anderhalfuur bezig is de inhoud van zijn portemonnaie aan een flip perkast te voeren wordt door iemand uitgenodigd om een partijtje topbiljart te spelen. Zijn antwoord is: „Met zulke kinderspelletjes kan ik me niet bezig houden". TERNEUZEN - 3000 bezoekers waren zondag in de Gentse Kuip getuige van het behalen van twee eerste en één derde plaats door renners van de w.v. Zeeuws Vlaanderen. Dc wapenfeiten worden gerealiseerd door Hans Moens, Ad de Feyter en Carlo Steel, een trio dat ook al van de partij was bij het openingstrefïen op 1 november jl. Toen wist Steel zich al in de kijker te rijden dank zij een tweede plaats in een pun- tenwedstrijd. Ook deze maal stond dit onderdeel bij de nieuwelingen op het affiche: 30 ron den met 3 klassementen, waarin Carlo Steel resp 3e. 1ste en 4e werd. Zijn pun tentotaal bracht hij hierdoor op totaal 8, ruim voldoende voor de winst. Twee de en derde werden de Belgen Veerde- gem en Gruyaert. Er waren 11 vertrek kers. Bij de amateurs streden 13 coureurs om de punten in een zelfde discipline. Het eerste klassement werd op zak gesto ken door Ad de Feyter. terwijl Hans Moens bij het tweede klassement de verzamelde Belgen te snel af was. Hij legde daar de basis voor de eindover winning met totaal 9 punten. Ad de Feyter moest in de finale de tol voor zijn eerste inspanningen betalen: de jonge Belg Jimmy Coppens verraste hem in het laatste klassement en verwees de Axelaar naar de derde positie in het eindklassement. De uitslag. 1. Hans Moens 9 pnt: 2. Jimmy Coppens 5 pnt; 3. Ad de Feyter met eveneens 5 pnt. Plannen Wat betreft de verdere plannen van de Zeeuwse drie: ook de komende ont moetingen zullen zij betwisten. Zo starten zij in de jcugdmeeting op za terdag 17 november. Carlo Steel treedt aan in een sprinttoernooi voor nieuwe lingen: de amateurs hebben nog geen rooster ontvangen. De Gentse sportpa leisdirectie is overigens ingenomen met deze 'buitenlandse' inbreng. Zo tracht men ook zoveel mogelijk Franse amateurs naar Gent te halen. Het geeft de meetings een apart tintje én het brengt de supporters naar de Kuip, supporters van buiten de Gentse regio. Het is wel bevreemdend dat zo weinig Zeeuws-Vlamingen de weg naar de Ge ntse piste zoeken. De afstand is te ver waarlozen. de prijzen liggen op een re delijk niveau en de programma's bie den elke wielerliefhebber wat wils. Mis schien dat de zesdaagse, die op dinsdag 20 november begint en eindigt op zon dag 25 november, hierin verandering brengt. De deelname van ondermeer de koppels Sercu-Thurau. Pijnen-Moser. Clark-Allen staat borg voor een bruisend sportspektakel. HEIKANT - Het geroezemoes achter in het zwaar benevelde zaaltje verstomt. Speaker Wim Hendriks vraagt een moment stilte. Op het podium, door zuinige spotjes verlicht, concentreren vier renners zich op het startschot. Er hangt een bijtende geur van masseero- lie, vermengd met de rook van sigaret ten en bierlucht. Ergens in de zaal zet nog vlug iemand zijn pilsje neer, naast het viltje dat als een eiland in een zee van bier en frisdrank ligt. Op het elec- tronische scorebord springen de cijfer tjes zenuwachtig op nul. Jan van Tiel brengt met een simpel gebaar de vier 'namaak' renners op de rollenpiste voor het podium aan de startlijn, zodat het publick cn de renners kunnen zien wie het hardst rijdt. De zoemer gaat en een oorverdovend lawaai breekt los; 22 seconden land zijn alle ogen gericht op de vier rollenren- ners die in deze korte tijd alle krachten aanspreken om zo snel mogelijk 500 meter af te leggen, Sur place wel te ver staan. Ongeveer 22 seconden wordt er gerukt, gesjord, gevloekt, getrapt en ontzettend veel afgezien. De een zit recht en laat de benen het werk doen, de ander verpakt wel zo'n 5 keer tijdens deze korte 'rit'. Sommigen rukken zo hard aan het stuur alsof ze de fiets uit de beugels willen trekken en zo het pu bliek in willen rijden De renner uiterst links kijkt met een schuin oogje naar de vorderingen van zijn 'stand in' op het rad. De grimas op zijn gezicht vertelt van zijn lijden. Dan is het voorbij. De cijfertjes op het scorebord staan stok stil en wijzen Otto de Waele met 21,25 sec. als winnaar aan. De interesse van het publiek richt zich nu op de Jonge serveersters. Links en rechts worden er lootjes Verkocht en enkele muzikanten van het muziekge zelschap van Heikant zitten aan hun Instrumenten te frutselen. Helemaal kapot van die korte krach tinspanning stappen de piloten van de rollen en verdwijnen tussen het pu bliek naar hun tafeltje waar familiele den hen opwachten. De handen strek ken gretig uit naar het glaasje spa, een sigaret wordt er de eerste minuten niet opgestoken. Een beeld van de rol- lenzesdaagse in Heikant. En zo stappen dagelijks, in rokerige etablissementen, trimmers volledig uitgeput door deze hevige inspanning van de rollen af. De een met wat meer blos op de wangen dan de ander, vooral degenen die de geneugten van het nachtleven niet uit de weg gaan, zien er wat pips uit, maar allemaal stappen ze op hun tandvlees van die rollen De vraag rijst onmiddellijk of een der gelijk volksvermaak wel verantwoord is. Er zijn deelnemers bij van wie de rollen aan het lichaam bijna dezelfde doorsnee hebben als de rollen onder de flets waarop hij zit. Vooral voor deze aan corpulentheid grenzende coureurs moeten deze 22 seconden een kwelling zijn. Jacques van der Veeken, jurylid ver klaart echter: „De- meesten hier zijn trimmers en zijn ook actief op de weg. Ik neem aan dat ze medisch gekeurd zijn. Wel moeten ze een contract tekenen waarin staat dat ze op eigen verant woording meedoen Wij kunnen als or ganisatie comité natuurlijk niet de ver antwoording voor eventuele ongeval len op ons nemen. De EHBO is aanwzig voor noodgevallen, maar er is nog nooit iets gebeurd". Theo Wullems van Den Kooperen Moor geeft toe dat hij gekeurd is: „Ik rij ook op de weg als trimmer en dan moet je gewoonweg gekeurd zijn. Maar dit is natuurlijk heel anders". Ofschoon de gehele entourage de gemoedelijke sfeer van een bingoavond oproept wordt het rollenrijden wel degelijk au sérieux genomen door de deelnemers. Meer dan een half uur voor de series aanvangen zijn de renners al aanwzig voor de warming up. En tussen iedere serie door wordt er druk gesleuteld aan het zadel. De hoogte van het zadel schijnt van enorm veel invloed te zijn op de prestaties. Theo Wullems weer: „Bij mij staat het zadel wel zeker 10 centimeter lagerdan bij een koers op de weg. De knie moet een flauwe hoek maken om zoveel mo gelijk kracht te kunnen zetten. De knie mag zo min mogelijk gestrekt worden. En.... je moet natuurlijk souplesse heb ben" Een masseur om de spieren los te schudden ontbreekt. Eric Kindt be weert dat massage funest is voor een rollenrenner. „Als je gemasseerd wordt worden je spieren te slap. Het gaat hier Het publiek leeft met volle teugen mee. om een korte krachtsexplosie en dan heb je alles nodig wat er in je lijf zit Masseren heeft net het tegenoverge stelde effect. Een lichte massage kan echter geen kwaad". Tijdens de rollenzesdaagse werd er met een verzet van 52/16 'gereden'. „Als je bedenkt dat Jan Raas in de Tour de France met een verzet van 53/12 sprint dan stelt dit natuurlijk niet veel voor", liet Van der Veeken weten. Of het rol lenrijden een sport genoemd mag wor den, betwijfelt ook Van der Veeken: „Er moet natuurlijk wel een prestatie geleverd worden maar als je ziet in welke omstandigheden die geleverd moeten worden kun je beter praten over een veredelde feestavond dan over een sportgebeuren". Toch heeft het alle IngTediènten van een wielergebeuren zoals de zesdaagse van Antwerpen. Naast het rijden kan men ook genieten van optredens van diverse 'artiesten'. Zo was er een de monstratie powerliften verzorgd door Krijn Dobbelaar uit Axel. en de mu- ziekkapeLuit Heikant was ook present om het gebeuren luister bü te zetten. Het rollenrijden kent ook een kam pioenschap. Op 8 december wordt het Nederlandse kampioenschap gehou den in Steenbergen „In Brabant rijden ze heel wat sneller dan hier", verzekert Otto de Waele. „Hier is het een bijzon der lucratieve bezigheid voor café houders om dergelijke wedstrijden te organiseren. Wij trekken behoorlijk wat publiek maar in Brabant schijnen ze het nog beter aan te pakken. Er worden tijden van 18 sec. rond neergezet op de 500 meter sprint Ik was met 21 25 sec de snelste hier, je ziet dat ik nog tekort kom". Zolang de wedstrijden nog gehouden worden in rokerige zaaltjes waarin de adem van de trimmers wordt afgesne den kan er van een serieuze sport beoefening geen sprake zijn. Als het dient tot volksvermaak om er met het gezin eens een avondje uit te zijn, dan gaat het rollenrijden een grote toe komst tegemoet, want vermaken dat deden ze zich wel daar in Heikant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 43