Jan Hoekstra MIJN WERK IS MIJN HOBBY PZC WJTk ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 werkzaamheden door loopt Jan Hoekstra even naar ad van zijn kamer in het Middelburgse Abdijcom- t0;a ülide kalender van het spijkertje. Een kalender waar wijzende gedeelte is afgehaald. Wat overbleef na een fraaie wisselkalender met werken van Hoekstra vindt dat het tijd is om weer eens een luktie van de meesterwerken van Hals voor te tall op 'Regents of the old men's alms house'. Een letTc tór Jan Hoekstra, 58 if. schilderij niet be- om tijdelijk een ge- imtrwand op te sieren, willekeurige keuze iHoekstra. Snel keert lu terug om via de fk te voeren. „Af en ixkalender eens", zegt ire verklaring icgenisde 'dag met pnen In zijn bun- Oostburgse 't Schutte- vrouw ten afscheid lodktjkt in de werkhoek mee. „Ik probeer Hoekstra zich tot zijn "over het tijdstip van UT Kbting veerboot. „Nee. over de pont", zou hij li Eten varen volgens hem roaen dan de in meer :htige Westerschel- boot uluit hij netjes aan in Van het voorrangs- gedeputeerde-vloot- tt hij zeer zelden ge- «chl hü gewoon zijn 5 auto's die staat te Et Breskens m Vüs- a De boot oprijden, a mee de zijgang in. kent zijn auto en Kt middendek door istopeloton Zodat ae een der eersten in Je weg op kan Even 'in met het dekperso- »t. Dan naar boven, f De kapitein blijkt al Jat Hoekstra naar de Kapitein Stapel ant- idopde vraag van de 'Je wije vaargeul' van %boten een goede zaak is. Een brief die In de stuurhut aanwezig is vormt aanleiding voor een korte ge- dachtènwisseling. „Mag de boot zo be laden worden dat de passagiers ter nauwernood uit hun auto komen?" Het mag volgens het voorschrift kennelijk niet..Maar ik kan je verzekeren dat er zeer veel mensen zijn die er de voorkeur aan geven dat de boot propvol wordt geladen. Anders moeten ze langer wachten", is de vaste overtuiging van gedeputeerde Hoekstra, Andere klach ten die vlootvoogd Hoekstra wel eens bereiken betreffen het vroegtijdig laten oprijden van auto's op het veerplein. De motor draait langer dan nodig is: ener gie verspillen, milieubederven. „Het blijkt dat het echt een praktische reden heeft Als we de auto's vast laten oprij den dan zie je nog vlug chauffeurs rich ting voertuig komen Doe je het niet op deze manier dan loopt het laden van de boot aanzienlyke vertraging op". Voordat Hoekstra in Middelburg de kans krijgt om naar zijn eigen kamer te gaan (214. lid van gedeputeerde staten J Hoekstra staat er op het bordje ver meld wordt hij al tot de plicht geroepen omdat een groep buitenlandse gasten (waarhy 's avonds nog bij betrokken zal zyn) staat te wachten op de gids. Hoekstra regelt het en gaat dan naar binnen. Stokpaardje Een stapeltje post ligt op zijn bureau. Een kamer in bruine, zwarte en beige kleuren. De deur is WD-blauw. Een draadmodel van de provincie Zeeland siert een lange wand. Een eigen idee. blijkt uit het antwoord op een vraag in die richting, omdat Hoekstra dit speel se idee liever zag dan de ambtelijke topografische kaart van Zeeland. De bootverbindingen zijn met gele kop- spelden aangegeven. Een stokpaardje van Hoekstra, die bootverbindingen. schilderij gemaakt door Hals, na 1660, toen hij zelf in armoedige omstandigheden in het oude mannenhuis in Haarlem terecht kwam. Een schilderij ook waarvan critici zeggen dat het een geniale synthese is van Hals' gerijpte levensvisie. Een wérk van Hals, aldus de critici, waarin hij er in slaagde om de werkelijk heid zonder dramatisering en versiering om te vormen tot een werkelijkheid zoals hij die zag. Hals kreeg voor dit werk een kleine toelage van het Haarlemse stadsbestuur. ..Als je dan hoort dat er gezegd wordt dat op de mensen van de PSD roof bouw wordt gepleegd, dan neem ik dat goed op mijn affront". Hoekstra ge bruikt de Cadzandse uitdrukking met graagte. Regelmatig doet hij dat: van die typische streekgebonden uitdruk kingen die 'Middelburg' niet snapt. Hij heeft er plezier in en wil er de waarde van de streektaal mee aangeven. Hoekstra belt om koffie. Mevrouw Van de Bulcke brengt de dampende koppen binnen. De gedeputeerde benadert haar erg vriendelijk. Het blijkt in de loop van de dag dat hij die vriendelijk heid voor iedereen over heeft. Hef komt bijna weldadig over: een warm woord en vriendelijke interesse voor iedereen die hij die dag ontmoet. Het past in zyn portefeuille van personeelszaken die hij als gedeputeerde moet beheren. Pro bleempjes en problemen van wie dan ook in het provinciale apparaat pro beert Hoekstra persoonlijk te benade ren. Even belt hij een jarige onder de ambtenaren om hem te feliciteren Met vreugde constateert hij dat een vergadering van de bouwcommissie, waarvan hij voorzitter is. uitgesteld is In de vrijgekomen tijd laat Hoekstra enkele ambtenaren by zich komen Ambtenaar Carol ontraadt aan de ge deputeerde om naar een bepaalde bij eenkomst toe te gaan. „Zonde van uw tijd hoor", meent Carol. Hoekstra volgt het advies op. Met eerste waarnemend griffier J. Wagenvoort (die twee kennen elkaar al langer) maakt hy een afspraak om samen het West-Zeeuws-Vlaamse dialecttoneeistuk Café centraal' te gaan bekijken Daarna nog even de twee zaken doornemen van de derde kamer van gedeputeerde staten. Deze kamer zal zich straks in de eerste com missiekamer buigen over twee be- roepzaken in verband met admini stratieve geschillen Eén van de zaken is een Oostburgse „Een nadeel dat ik zelf die situatie ken. Hoewel ik er nu wel al in slaag om afstand te nemen en de zaken die ik ken en die toch buiten schot moeten blijven verdring. In dat verband ben ik voor grotere gemeentes het bevordert de zakelijkheid naar de inwoners", Het stapeltje post bevat een verzoek of de heer Hoekstra mevrouw Charlotte van Hoorn-Visser (PvdA-statenlid) wil bellen. Hoekstra besluit om het onmid- dellyk te doen. want drie dagen vakan tie staan voor de deur Mevrouw Van Hoorn blijkt met de gedeputeerde een verschil van mening te hebben over een persbericht dat over het georganiseerd overleg door de gedeputeerde is ver strekt. „Schrijf een brief met je opmer- dagelijkse kost kmgen Ik begrijp dat het jou niet om punten en komma's gaat. Ja. ik heb respect voor iemand die deze zaken kri tisch leest", praat hij in de telefoon. Mevrouw Van Hoorn blijkt tevre dengesteld: haar brief komt in het ver slag van de volgende vergadering te staan en dan is vastgelegd wat haar be zwaren waren De glazenwasser ver schijnt voor het raam van de kamer van Hoekstra (twee trappen op. eerste deur rechtsi. Hoekstra zit er met zijn rug naar toe en merkt het verschijnen van de ladder niet eens op Leest verder, telefoneert Nu gedeputeerde ('In België kijken ze er veel meer tegen op. Daar hebben ze het steeds over meneer d'n depute'), in 1940 begonnen als import Zeeuw als volontair. Werkte zich op tot comp tabele van de gemeente Oostburg. Het NOVEMBER 1979 feit dat bij al op zesweekse leeftijd naar West-Zeeuwseb-Vlaanderen kwam maakt dat Hoekstra een getogen en bijna geboren Zeeuws-Vlaming is. „Ik ben niet vergeten dat ik zelf amb tenaar geweest ben. Ik probeer hun taal te blijven spreken". Hoekstra moet dan wel meertalig zijn. Want eer der die dag heeft hij opgemerkt dat hij steeds meer de politieke taal gaat ge bruiken. „1001 slagen om de arm, weet je wel". De bode komt waarschuwen dat het tijd is om naar de commissiekamer te gaan. in verband met de beroepszaken Hoekstra zit uiterst links naast collega mr J Boersma. In het midden voorzit ter dr C. Boertien. daarnaast mr J Douwes en de heer P. Boone 't Oost burgse geval dient eerst. Hoekstra leest mee met Boersma. die de rechterhand voör het voorhoofd houdt. Tydens het latere beraad (achter gesloten deuren) krygt Hoekstra, naar hy zegtsteun van zyn ambtsgenoot Dan een Wester- schouwens geval Hoekstra lijkt aan dachtiger te luisteren „Dat klopt", geeft hij later toe „Je kent er minder zaken omheen dan in dat Oostburgse Voorlichting Om 11.17 uur is hel besloten beraad klaar. Hoekstra koert terug in zijn ka mer waar 'Het beste boek voor de weg' staal opgesteld naast het 'Handboek provineiereeht' en waar de begrotin gen vanaf 1973 op een stapeltje liggen. Die van 1979 ligt ondersteboven maar dat heeft niets met de actualiteit te maken lieht de gedeputeerde toe. Hij praat met weloverwogen woordkeus over de voorlichting, ook een deel van zijn portefeuille. „Die voorlichting is er een beetje aangeplakt. We moesten ook nog aan voorlichting doen". In middels is hij trots op de wijze waarop de provinciale voorlichting zijn taak kan uitvoeren, mede door de grote hoeveelheid materiaal die er blijkt te zijn. Weer telefoongesprekken, die allamaal via de centrale lopen. „Je bent als ge deputeerde enorm afgeschermd Wat. niet wil zeggen dat je afstand tot de mensen groot is. Persoonlijk houd ik hejemaal niet van die afstand" Na anderhalf Jaar gedeputeerde zijn concludeert Hoekstra dat hy het werk graag doet. „Ik zou het nog veel beter willen kunnen. Maar eigenlijk zou je een schaap met vijf poten moeten zijn Een ambtenaar komt binnen om een strategie te bespreken: „Deemoedig opstellen", wordt er besloten om zo het optimale te bereiken. Hoekstra ver dwijnt enkele uren uit het beeld. Samen met zijn collega's trekt hy zich terug voorde vergadering van het college van gedeputeerde staten Een vergadering die erg lang duurt, omdat er allerlei antwoorden moeten worden gefor muleerd op lastige vr3gen van staten leden „Een ramptoestand". vindt Hoekstra van deze lange vergadering. Liever spreekt hij van tevoren een vaste vergadertijd af. Dan gaat het volgens hem vlugger Eindeloos geleuter wordt op die manier uitgebannen Gezelschap Uiteindelijk loopt Hoekstra uit de ver gadering van gs weg omdat hij een ge zelschap buitenlanders moet ontvan gen in de voorzaal van de statenzaal. Hoekstra spreekt de gasten in het Frans (af en toe struikelend over onge bruikelijke opeenvolgingen van let ters) toe. Eerbiedig is iedereen opge staan toen Hoekstra begon te spreken. Na de borrel gaat het richting 'Schouwburg' waar een maaltijd wordt gebruikt. Aan het hoofd van de tafel zit Hoekstra, naast hem de heer Manheim (leider van de excursie van buitenlanders) en rechts van Hoekstra de heer Den Her tog. Deze laatste treedt op als tolk waar de kennis van de Franse taal van de gedeputeerde tekort schiet. Een laatste afscheidswoord wordt (weer in het Frans) in elkaar gedraaid. De heer Manheim antwoord uitvoerig. Hoekstra kijkt even wat bedrukt In gedachten ziet hij zich al de boot mis sen die er voor kan zorgen dat hij om half elf thuis is. Net op tijd stopt de heer Manheim Hoekstra vindt nog de tijd om iedereen een afscheidshand te ge ven. Richting boot. Toch weer wat opgekik kerd na de vergadering met gs ..Ja. ik begon het goed te merken dat wezolang bezig waren", gaf hij grif toe De dage lijkse confrontatie met de Wester- scheldeveren is ook nu weer onvermij delijk voor Hoekstra, die in gedachten met de dubbeldekkers bezig is. Politi cus Jan Hoekstra is erin geslaagd om althans zijn vrouw niet teleur te stellen „Ik probeer half elf', had hij gezegd. En het lukte. Jan Hoekstra. 58 jaar jong. meent dat hij nog steeds bijleert. Na deze periode nog een periode als gedeputeerde en bet zit er voor hem als 'werker' op. De kalender met reprodukties van Frans Hals zal inmiddels nog vele malen ge wisseld zijn. Het oude mannenhuis is intussen afgeschaft. Op 80-jarige leef tijd maakte Hals nog een meesterwerk, terwijl hij al 'met pensioen' was. Zijn werk was zijn bobby En bij gedepu teerde Hoekstra krijg je ook die in druk. AI heeft hij intussen ook al de minder plezierige kanten van zijn werk (urenlange bijeenkomsten en vaak buitensbuis eten) leren ontdek ken. Hij eet net zo lief thuis preiprol....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39