Irfbalclubs de beste welijksbureaus ANIMO HEEFT HARD EEN WEKKER NODIG Technisch korfbal het KORFBAL GAAT DE ZAAL IN PZC/ sport en Carla de Schipper lieiden' in Tjoba 1 aï mm KNKV SLAAT DE PLANK FLINK MIS roskam bv L NOVEMBER 1979 lüRIKSKINDEREN - De bedenkers van de ex- Ihuwelijksbemiddeling via de beeldbuis kunnen i ziften. Er is namelijk een aanzienlijk betere jlntacten te leggen: korfbal gaan spelen. In die sport zeilen legio kansen voor open doel. Korfbal is nu Inmengde sport. Jongens en meisjes, heren en da- llijdens de wedstrijden door elkaar heen. Mogelijk- Tjdus om dat ene leuke meisje in het aanvalsvak n vette knipoog de bal aan te spelen en na het d een glas limonade voor haar te kopen. lien van korfbalvereni- a) snel tot de ontdek- beel wat sportieve jon- iljezel de club zijn bin- in de loop der jaren om de vinger (of 'udere samenlevings voor) hun partijtje idan niet in hetzelfde o( vrouw. Neem nu de uil 's-Heer Hendriks- jt spelende club in 78 senioren zijn er «echtparen. De mees- ;opdeclub leren ken- jde Schipper (23) zijn [fftouwd. Ze hebben tieren kennen Eén van Tbsttuwelijken dus. Zij Jf.voordeel dat ze sa- ibSeerste) spelen. De fcange uitwedstrijden jan kunnen brengen. K voorkomen. In de (jeathet nog al eens r ifhaakt omdat zijn jpad op zondag niet zo teveel har.dbalsters achter hun carriê- W huishouden voor 4Schipper kennen die 'hlrl LZegaan samen naar de sarde competitiewed- Ltea Kr het Tjoba-gezel- 3,l0i jtovtociegrenzen gaat ïgemakkelijk. Zater- nduren doet ze snel sop de terugweg wordt i op Zooms etablisse- om te eten. het veld is het na afloop van een wed strijd in onze kantine altijd erg plezie rig. In de micro is dat wat minder, want in de sporthal zijn de mensen sneller weg", vertelt Hans de Schipper, die tien jaar (twee jaar langer dan Carla) in het eerste zaal team speelt en twaalf jaar in het standaardteam op het veld zit. 2. te Driemanschap Tjoba heeft dit seizoen een drieman schap aan dc leiding. Piet de Schipper en Rinus Bruél nemen de training voor hun rekening en Ko de Schipper fun geert ais eoaeh. „Dat is verre van ideaal", vindt Hans de Schipper. „Er zijn wel trainers van buiten Zeeland te krijgen, maar die zijn niet te betalen". Ook zonder zo'n peperdure oefenmees- ter blijft Tjoba het vlaggenschip van het Zeeuwse korfbal. De formatie uit 's-Heer Hendrikskinderen is nog steeds de enige vertegenwoordiger in de eerste klas van het district Zuid West. ..Het zou natuurlijk wel leuk zijn wan neer Swift en Animo er bij kwamen", meent Hans, „Aan de andere kant streelt het ook je eergevoel weer dat je de beste bent én wanneer ze er bij ko men. zullen we ons best doen om dat weer te zijn". De traditionele derby te gen Swift behoort In elk geval (voorlo pig?) tot het verleden Niet erg, meent Carla. „Ik vond het altijd een rotwed- strljd. Wij draalden nooit goed in die wedstrijd". Hans voegter aan toe: „Aan de andere kant was het wel altijd heer lijk korfballen. Tjoba-Swlft was altijd een sportieve wedstrijd". Vorlgjaar werd Tjoba tweede De ploeg geldt dus als kampioenskandidaat. „Ik zie ons", luidt de prognose van Hans en Carla de Schipper, „ook dit Jaar wel weer hoog eindigen. Een klas hoger is voor ons wel haalbaar Maar dan is het denk ik ook wel op". Dc selectie van Tjoba ziet er als volgt uit: Trainers Piet de Schipper en Rinus Bruel; coach Ko de Schipper; dames: Jannekc de Dreu. Rcsi Hollestellc. Janet Wisse of Jopie Rijn en Carla de Schipper; heren: Ger Phi- lipse, Wirn en Johan Harinck Han Verbeke en Rans de Schipper. U;£; G;;.' 6,2 ft 5 Bundie samen-beoefe- Isdat Hans en Carla de vak spelen. „Ge- l Carla en ze legt tijdens, wedstrijden af po over en weer viie- B3 lid Ie rijmen zijn met ws huwelijksleven. ^yslrijdishet klaar ook. Hans weten, jnielover. Het is echt nog tegen elkaar bepaalde [tensaanleiding voor. AARNOUD CRUCQ ...wekker... mening over eikaars Carla en Hans de Schipper van Tjo ..Gelukkig niet in hetzelfde vak". OOST-SOUBURG - Aamoud Cnicq (23) van Animo speelt komend raic- roseizoen weer op volle oorlogssterkte mee in het team van trainer/coach Ad- rie van de Berge. Door het vervullen van de militaire dienstplicht is hij een tijdje voor een deel uit de roulatie ge weest. maar terug in de burgermaat schappij zal hij zich weer fanatiek in het zebra-tenue hullen. ,Jk ben trouwens vorig jaar wel steeds als wis sel meegeweest". laat hij weten. Ammo kwam vorig seizoen in de slotfa se twee punten te kort op Overkanters. Logisch dat de Souburgers van start gaan als titelkandidaten. „Toch is het kampioenschap halen geen uitgangs punt". meent Aamoud Crucq (die in het team twee broers Ko en Peter en eén zus Mattie beeft, rondlopen)..Ergens bij de eerste drie eindigen zien we wel zit ten. Alles wat beter is. is meegenomen", Werkers Animo heeft zich in het verleden een slow starter getoond, hoewel dat in de veldcompetitic wat aan bet vervagen was. „We zijn een werkersploeg. Het is meestal zo dat wc op achterstand ko men en dan de moed hebben om terug te komen. Maar we moeten eerst wak ker worden". De Souburgse formatie heeft dus duidelijk een wekker nodig, al heeft het „verschrikt ontwaken" in het verleden wel de nodige sensatie en punten opgeleverd. Op één punt onderscheidt de club zich van andere Zeeuwse korfbalteams. ..We hebben iedere week nog één veldtrai- ning. terwijl andere ploegen volledig de zaal In gaan We doen dat dit jaar voor het eerst. De bedoeling is om op die manier de ploeg van het veld bij elkaar te houden, zodat we ook na de micro nog in het ritme zitten en een eenheid' vormen". Toekomst Wanneer Animo zich in de top van die tweede klas (of misschien wel als verte genwoordiger in de eerste klas) kan handhaven ziet Aamoud Crucq voor zijn formatie wel een toekomst- Vooral omdat de ploeg nog jong is en er achter de selectie spelers nog heel wal talent zit. „Ad Vos. Lia Bakker en Marjan Brasser staan gewoon te dringen", meldt bij. Overigens hoeven voor hem niet per sé Zeeuwse tegenstanders in de tweede klas bij elkaar te worden gezet. Om practische redenen trouwens. ..Dan hebben we in dc oefenperiode niemand meer om tegen de spelen", besluit hij. De selectie van Animo: trainer/coach Adrie van de Berge; dames: Hcnny de Nootjer, Krina Windt, Mattie de Groote, Marijke Donker; heren: Ko. Peteren Aamoud Cnicq en Adrie Dieleman. Korfbal is een familiesport Logisch dus dat-zodra de gure wintermaanden aanbreken - men de „huiselijke" sfeer van de sporthal verkiest boven het veld Morgen 'zaterdag) gaan de korfballers de zaal in. Elf Zeeuwse achttal len treden aan in de landelijke competitie Tjoba uit 's-Heer Hendrikskinde ren vertegenwoordigt de provincie in de eerste klas van het district Zuid West en is daarmee de hoogst spelende club Verder brengt Zeeland ploegen binnen de lijnen in de tweede, derde, reserve tweede en derde, en junioren klas. Op twee pagina's treft U voorbeschouwingen op de komende competi tie. De tekst is van de PZC-sportredacteuren Peter de Jonge en Koen Mijn heer en korfbal-medewerker Jan Roovers. De foto's zijn van Dick Faber en Willem Mieras. Carla. ..Hans is ts het niet lukt laat hangen". Stof ge- discussie. Hans .Ze is een beetje veelmeer in dan er 'vooral. Ik vind ze :k slaat echter al- in het veld. Daar- ■daar geen enkel pro tot voor beiden erg trenigingsleven. „Op ■pc:! tt -r. wil in de pas (sporten. Vandaar dat tmationale de Korf- de naam micro- l'n in zaalkorfbal. iun bij sporten als w -• KNKV dat in een n" jarstobcr meegedeeld. B in Nederland een PfS Saan die naamswij- ..I* vraag Op het pro- deling Zuid West oude naam: mic- er 3 eet is Wn Professie tlenzenspe- «leting hartje van de I iVoist Iel-OllOO-27251 GORINCHEM -Ik ben nou vier da gen in Amsterdam cn ik maak op niemand enige indruk als ik zeg dat ik een Zeeuw ben. Goed, af en toe kijkt er iemand terluiks naar mijn voeten of ik toevallig zwemvliezen heb, maar ver der niks...". Dit citaat uit het boekje „Op de barkeeper beschouwd" van Ri nus Ferdinandusse zou een uitsteken de weergave kunnen zijn van het ge voel dat een nieuwsgierige korfballer uit Zeeland heeft, die „zijn" afdelings bureau wel eens van binnen wil zien. Honderdveertig kilometers asfalt moeten eerst onderzijn radiaalbanden doorschuiven, voordat hij op de stoep staat van het administratief apparaat, dat de gano van zaken in het Zeeuwse korfbal regelt. Wie in Gorinchem het flatgebouw be treedt. waarin het afdelingsbureau van het KNKV Zuid Weetis gehuisvest, be kruipt toch even het gevoel dat de me dewerkers een korte wijl van hun werk zullen opzien om te constateren of de Zeeuwse bezoeker geen slik aan zijn klompen heeft, want visite uit de ande re hoek van de afdeling is zeldzaam. Het blijkt allemaal mee te vallen. Hoewel Enk Buizer, de roerganger van het kan toor, niet alle dagen optreedt als gas theer voor een inwoner uit het verst af gelegen deel van de afdeling, laat hij toch weten: „Heel langzaam begin ik het Zeeuwse gebied te kennen. Eén keer per jaar is er een regiovergadering en elke vereniging heeft dan de gelegen- heiote ontmoeten" De ongunslottgit men het bureau (pre cies op het uiterste puntje van de noordoostelijke grens van de afdeling) hoeft volgens hem geen problemen te geven of tot ernstige communica tiestoornissen te leiden. „Er is", laat hij weten, „neuwelijks verbaal contact met de verenigingen. De meeste zaken wo- den schriftelijk geregeld" Hoewel het afdelingsbureau duidelijk geen be stemming heeft als duiventil voor korf- ballérs-met-problemen. is binnen de afdeling toch de wens te kennen gege ven dat de lokatie moet veranderen Daar wordt momenteel druk naar ge zocht en West-Brabant is het meest centraal. Maar ook daar zal het geen komen en gaan zijn van korfbalbe- stuurderen „Dat is de bedoeling ook niet", stelt Buizer „Maar voor de ver gaderingen van het afdelingsbestuur en alle commissies moeten nu zalen wor den gehuurd en dan niet meer" Enk Buizer gehuld in een T-shirt met het opschrift Korfball (de Amerika-trip heeft veel sporen in Nederland nagela ten). mag dan weliswaar geen deoetdds persoonlijk contact hebben met Zee land, hij weet wel degelijk water leeften hij heeft over het gebied duidelijke op vattingen, De kaderproblematiek, het witte vlekkenplan en het ontbreken van derbles in de landelijke klassen. Allemaal aangelegenheden waarvoor hij niet verantwoordelijk gesteld kan worden. Hij is geen beleidsmaker maar een uitvoerder. „Dit is een uit voerend administratief apparaat. Een bureau van waaruit alles geregeld kan worden. Ik ben een buffer tussen de verenigingen en hel bestuur". Dat neemt niet weg dal hij zo zijn eigen ideeën heeft over bepaalde zaken. Zoals over de versnipperde indeling van de landelijke competities „Er is een districts-competitiecommissie waarin we als afdeling wél vertegen woordigd zijn. Op die manier kun je er iets aan doen Mfjn privémening is dat je die Zeeuwse derbies zou moeten heb ben Het enige wat je er als afdeling Zuid West aan kunt doen. is zoiets als duidelijke wen? naar voren laten ko men". woongebied bekeken weet hij dat het begrip Hel begnp landelijk wordt dikwijls als een barrière be schouwd. Vanuit zijn woongebied be keken rekent hij voor „Naar Leiden is het negentig kilometer en naar Goes 120. Daar wordt wel tegenaan gekeken, maar in tijd maakt het bijna niets uit" Heel vaak wordt het „uit elkaar halen" van landelijk spelende Zeeuwse teams wel gemotiveerd met de opmerking dat het peil daardoor verbeterd. Dat geldt dan als alternatief voor het ontbreken van hoog gekwalificeerde trainers Zorgenkindje „Kaderopleidingcn vormen het zor genkindje van Zeeland. Kleine „blok ken". zoals spelregclcursussen, kun je wel houden, maar met de grote techni sche blokken en dc scheidsrechters- cursussen ligt Zeeland achter. Dat iso lement zal zich op de lange termijn wreken", meent Erik Buizer. Zelf ziet hij wel andere mogelijkheden om het peil in de provincie in de breedte toe te laten nemen. Momentcel spelen alle teams op zaterdag. Elders in het land komt het veelvuldig voor dat het eerste achttal op zondag in de arena verschijnt, waardoor alle leden kun nen komen kijken en met beter korfbal worden geconfronteerd. Een oplossing van het trainersp robleem is niet één, twee, drie voor handen. Ook aantrekken van oefen- meesters van buiten Zeeland is een vrijwel onmogelijke zaak „Ga daar als club maar aan staan", stelt Buizer „Ik weet dat Tjoba het eens heeft gepro beerd om een trainer uit het westen te halen. Dat is een financieel probleem, maar bij de trainer moet ook de bereid heid zijn om er zo veel tijd in te steken" De ervaring leert dat degenen die bin nen een club de mogelijkheden hebben om aan een grote trainersopleiding te beginnen, als verénigingsman of-vrouw als buitengewoon actief zijn. En wie daarnaast nog tijd over heeft wordt ge rekruteerd voor de afdeling. Technisch mag alles dan nog ln de kinderschoenen staan, na tien jaar KNKV-afdeling zuid west zijn de zaken organisatorisch wel uitermate goed geregeld. „Sinds in 1969 de achttien regionale bonden zijn opgeheven en zijn ge reorganiseerd tot elf afdeling en ver volgens het CKV hij de competitie is gekomen, zijn er problemen van ver schillende geaardheid geweest. Veelal frustraties door beslissingen van ho gerhand". weet Buizer. „Ik merk de laatste vijfjaar dat het een eer wordt om voor de afdeling wat te mogen doen", zegt hij. Dat werk in een breder verband dan uitsluitend voor de club constateert hij ook in Zeeland Met name waar het het zogenaamde Witte Vlekken Plan be treft, „Tjoba heeft bijvoorbeeld gezegd daar moeten wij als clubs iets aan doen. Na Kapelle proberen ze nu in Heinkenszand en 's-Gravenpolder een vereniging van de grond te krijgen. Als club hebben ze daar natuurlijk wel voordeel van. want je kunt beter met je pupillen naar Heinkenszand moeten, dan naar Westkapelle". stelt Buizer. Het probleem is volgens hem echter toch de uittocht van studenten ..Swift is een vereniging met enorm veel jeugd en wanneer zij met hun jeugd deelne men aan- een Nederlands kampioen schap hebben ze evenveel kans dan een hoofdklasse-club". Hij Is er dan ook van overtuigd dat er genoeg talent is „Neem nu Johan Sanderse Dat is toch een goeie hoofdklasser geworden. De belangrijkste factor Is echter dat de mensen wegtrekken". Vonp jaar. tijdens het televisiepro gramma ..Sportman en Sportvrouw van het jaar", kreeg het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond de zoge naamde Tom Schreurs-prjjs als aan moediging om door te gaan op de inge slagen weg Eén van de aanleidingen om het KNKV op die wijze in het zon netje te zetten vormde de uitermate goed verzorgde, maar nooit opdringe rige propaganda die van Verbond- swege voor het korfbal wordt gemaakt. Een terechte onderscheiding, want op het gebied van public relations weten ze van wanten. Althans op landelijk niveau, want aan de basis wordt de plank nog wel eens lelijk misgeslagen. Dat blijkt bijvoor beeld uit de indeling van de districts- competüie (landelijk i, waarin elj Zeeuwse teams uitkomen Die elf zitten in even zoveel verschillende klassen. En dat is in een aantal gevallen beslist niet nodig. Zoioel in de tweede- als der de klas komen drie Zeeuwse ploegen uit. maar ze zullen elkaar in competi tieverband met tegenkomen. Een jammerlijke zaak. want het zal toch ook bij het Korfbal Verbond be kend zijn dat zogenaamde streekder- bies een grote propagandistische waarde hebben en gerekend kunnen worden tot publiekstrekkers. Waarom moeten Zeeuwse clubs dan zonodig uit elkaar gehaald worden. Omdat ze het zelf willen en niet steeds clubs 'waarte gen men vroeger in de afdeling speelde u-il ont moeten, zal de ene partij zeggen Anderen noemen als reden de peilver- betering. er daarbij vanuitgaand dat er buiten Zeeland beter gespeeld wordt, hetgeen in ieder geval uit de eindstan den van vorige competities zeker niet valt op te maken. In beide gevallen zijn het halve waar heden. Niet alle Zeeuw-se verentgingen hebben een afkeer van provinciegeno ten en zoals gezegd ligt het peil in Zuid- Holland zuid niet per definitie veel ho ger De beslissing van de districts-com petitiecommissie is dan ook veeleer een tegemoetkoming aan de verlangens van Zuidhollandse teams, die er bitter weinig voor voelen meer dan één keer (en zelfs daar is men al niet gelukkig meet naar Zeeland te reizen. Om een revolutie in die kringen te voorkomen is gekozen voor dc weg van de minste weerstand De Zeeuwse tweede- en der deklassers worden opgezadeld met ex tra reizen en extra kosten. Dat zijn bijzonder onzuivere overwe gingen. waaraan het belang vanpro- paganda voor korfbal ondergeschikt wordt gemaakt. De gemakzucht van de Zeeuwse verenigingen om zenuws lopende streekwedstrijden zo uit de weg te gaan. is dat al evenzeer. Kort zichtigheid. die de aan de top zo zorg vuldig opgebouwde .,reclame<am- pagne "aan de onderkant weer doet af brokkelen PETER DE JONGE t Advertentie i Enkele minuten van het centrum 800 m2 kantoor-efficiencv met een compleet overzicht van ons uniek assortiment KANTOORMACHINES, MEUBELEN, PLAN- en OPBERGSYSTEMEN. TEKENMACHINES en vele kleine kantoorartikelen. U bent van harte welkom aan de Dampoortweg 29 te Middelburg. (Altijd parkeerruimte voor de deur). 01180 36151'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 19