VOETBALDE EVEN EN TWEE MENISCUSSEN KWIJT Eindoverwinning Karpov Toppers vooraf leek zonder stra! eredivisie voetballers iirde positie Zierikzee trainer met Mosselloop wordt Schouws festijn Kansen voor Olympus tegen gehavend GSC PZC/sport ilöS rlies sters KNAU wil Paulen nog 4 jaar als lAAF-voorzitter Zware straffen voor vechtende voetbalfans OEFENDUELS NOORMANNEN DE GEHELE FORD-LIJN 1980 te zien inde VEI LING HAL-GOES 17 I-De tuchtcommissie vanhet betaald voetbal Liften enkele eredivisiespeler een straf behoeven P Dde 35 spelers, die op tweemaal geel stonden, Ai voor de derde maal in de fout. uticwas dat slechts één speler P.P. Kooien van FC ^wegens zijn derde boeking drie wedstrijden on voorwaardelijk kreeg. Voorts werden bij A van Loon, M. Vlugt (beiden Amersfoort) en G Mintjes (Graafschap) één voorwaar delijke uitsluiting van één wedstrijd omgezet in een definitieve De gele kaart, die scheidsrechter Egbert Mulder bij de wedstrijd Eindhoven- De Graafschap Pim van der Meent voor ogen hield wegens aanmerkingen op de leiding, si De Graafschap-trainer komen te staan op een berrisping. Voorts werd het hoger beroep dat Leen van der Merkt aantekende afgewezen. De Amersfoort- speler was in de wedstrijd tegen FC WV uit het veld gestuurd en had als gevolg daarvan dtle wedstrijden een boete van 150,- en een verbod om tot 1 juli 1980 als aanvoerder op te treden, gekre gen. Deze straf werd bij de mondelinge behandeling bevestigd. ■Ondanks de benarde positie van Zierikzee op de ranglijst ziet trainer Gerard jgeSchouwse tweede klasser de toekomst nog altijd rooskleurig in. „Het is meestal mate Kuren over pech of geluk in een voetbalwedstrijd. Maar een feit is wel, dat de haka gingen in deze klas uiterst klein zijn. En dan maakt een kleine dosis geluk of pech (m een voorbeeld te noemen: Rood Wit uit Sint Willebrord gaat duidelijk aan de nf' singen staat op de laatste plaats. Toch was Vlissingen voor mij een van de beter ;fn, waartegen we hier met 2-2 gelijk speelden. Rood Wit nam tegen ons fortuinlijk - zee:; neen terechte strafschop - met 1-0 de leiding, maar daarna heb ik die Brabanders m«i ter over de middellijn gezién". PW M(v rj er duidelijk mee aUlst in de rest van iSig door elkaar ge- i Momenteel staan uenVlissingen met svan zes punten on gaar hoger „geno- i!s Rood'Wit. Ter ser niet minder van alles moge- j-. geval een uite rlijke competitie", (hoek «allerminst im- jkken gekomen io dip we nu on- Igtc voeren tot de Jiophet seizoen. Ik X«gd groen en geel Ilse in belangrijke Tjrvsel spelers, die |w.m moesten mis- jaSieitskwestie. Ik ook bij andere Het ging zelfs zover, dat Zierikzee voor een vriendschappelijke wedstrijd (te gen ODC uit Boxtel) over te weinig mankracht beschikte. Gevolg: de 39- jarige Gerard Olijhoek, die al op 23-ja- rige leeftijd met actief voetballen stopte en trainer werd, nu zelf de wei weer in moest. Dat heeft Olijhoek wel geweten. Prompt moest hij onder het mes voor een operatie aan zijn bin- nenmeniscus van de rechterknie. „En omdat ze toch bezig waren, bekeken ze de buitenmenïscus ook maar even en die moest er toen ook uit", bericht Olijhoek. die zijn verhaal illustreert door twee forse littekens te laten zien aan weerszijden van de rechterknie. Dat gebrek aan mankracht is nu wel verleden tijd Er zijn zelfs meer liefheb bers dan de elf beschikbare plaatsen. Dat leidde vonge week en in het afgelo pen weekeinde zelfs tot een „affaire", door Olyhoek omschreven als een storm in een glas water. Jaap Stoutjes- dijk voelde zich gepasseerd, kwam niet opdagen voor een training én werd prompt door Olyhoek buiten de selec tie gehouden. De Zierikzeese trainer: „Aan het begin van het seizoen hebben we duidelijk gepraat over de rechten en plichten van iedereen. Op een gegeven moment zag ik in Stoutjesdijk meer een middenvelder, maar in die positie werd hij toch een keer gepasseerd. Altijd praat ik met een speler voor hij gepas seerd wordt en toch kan er dan wel eens een conflict ontstaan Maar deze zaak is a! lang weer uit de wereld. Stoutjesdijk traint nu gewoon weer mee. Er is niets aan de hand" Collectief Een gekwetste Stoutjesdijk had aan vankelijk laten weten dan maar liever voor het tweede te spelen. Olyhoek: „Maar de trainer maakt wel uit in welk team een voetballer speelt. Als hij niet beschikbaar is voor het eerste dan ook niet voor het tweede. Een speler moet zich in het belang van het collectief kunnen wegcijferen. Wanneer hij op het laatste moment laat weten met Be schikbaar te zijn. dupeert hij ook ande ren". Ook met middenvelder Rob Wijn stekers moest een conflict uit de we reld gepraat worden. Wijnstekers is een van de geselecteerden voor het Zeeuws zaalvoetbalteam. Olijhoek: „Wat de spelers doen buiten de trainingsavonden en buiten de wed strijddag is in feite hun zaak. Wij trai nen op dinsdag- en vrijdagavond. Ik zal een speler dan ook niet verbieden om op iedere andere avond van de week aan bijvoorbeeld zaalvoetbal te doen. Maar op de trainingsavonden behoort iedereen present te zijn. En ik moet de spelers een compliment ge ven: ze zijn er altijd. Zelfs als ze een verjaardag hebben, komen ze wat vroeger nog wel.een uurtje trainen". Niettemin kreeg Wijnstekers in een nog niet zo ver verleden toch toestemming om op vrijdagavond voor het Zeeuws zaalvoetbalteam uit te komen. Olij hoek: „We hadden de daarop volgende zondag namelijk vrij" Maar een tijd la ter kreeg Wijnstekers nul op het request toen-hij vroeg op vrijdagavond de trai ning te verzuimen om weer voor het zaalvoetbalteam uit te komen Dat gaf aanvankelijk enige spanning. Olijk- hoek: „Niet trainen op vrijdag, dan ook niet spelen op zondag". Wijnstekers - die Zierikzee met wilde laten zakken - legde zich tenslotte sportief neer bij het besluit van ziji\ trainer. Door zijn dubbele meniscusoperatie was Gerard Olyhoek zes weken uit de •running. Toon Tiggelhoven maakte zich in die periode verdienstelijk als vervanger Met zijn bruisend en thousiasme („ik doe het waarachtig niet voor het geld, maar ik ben nog al tijd verslaafd aan het voetbal") heeft Olyhoek zich nu weer op zijn taak ge stort. inmiddels is vleugelspits Martin Quist ook weer teruggekeerd, waardoor de Zierikzeese aanval gevaarlijker is geworden. Olijkhoek besft heel goed. Ijusï- UTRECHT - De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft donderdagavond een eerste trap gedaan om tot samen werking te komen niet de Nederlandse Rijwiel- en Toerunie. De algemene najaarsvergadering besloot het voorstel van Uniebestuur en samenwerkings-overleggroep, dat streeft naar een totale samensmelting, aan te nemen. Slechts een klein gedeelte van de aanwezigen stemde voor een samen werking in federatief verband De wens tot samensmelting moet ook nog besproken worden win de Unieraadsvergadering van de NRTU, die op 15 de cember zal worden gehouden. De KNWU zal, in overleg met de NRTU. wanneer daar eenzelfde gedachte leeft het model van het samengaan moeten uitwerken. Daarbij wordt ge dacht aan één nieuwe organisatie met drie geledingen: ten eerste wielrennen als wedstrijdsport; ten tweede toerrijden als prestatiesport, ten derde recreatiefietsen. Zowel de KNWU als de NRTU zouden in geval-van samensmelting al hun activiteiten overdragen aan den nieuwe Unie door zich zelf op te heffen. NRTU en KNWU zijn beide wielerorganisaties, de KNWU bemoeit zich met de wedstrijdsprot, de andere organisatie, opgericht in 1956 beheert het toer- en recreatiefeitsen. Qua ledental is de NRTU met naar schatting meer dan 50.000 leden vijf keer zo groot als de Wielrenunie. In de laatste jaren is de NRTU explosief gegroeid en de tendens naar het recreatieve fietsen heeft ook zich binnen de KNWU gemani festeerd. Meer dan de helft van del53 bij de Wielrenunie aangesloten clubs heeft via zijn toerafdeling contracten met de NRTU. De oudste van de twee wielerorganisaties heeft aanvankelijk de belangstelling voor het fietsen buiten wedstrijdverband on derschat en dreigt daardoor de greep op een kwantitatief belangrijk deel van de leden van zijn eigen clubs te verliezen. Binnen een aantal verenigingen uit de KNWU is al een schei ding doorgevoerd tussen de toerleden en de wedstrijdrijders. Die scheiding zou worden opgeheven wanneer de twee or ganisaties, die de leden van in wezen dezelfde verenigingen onder hun hoede hebben, beide tot de samensmelting zou den besluiten De Oostduitse Buschner heeft fdstrijd in groep mom het Europees komende Duitsland en (tevenlien spelers «drie geblesseer- a.Pommerenkeen a Het is echter ischner inderdaad Er,en beschikken, vormen de Oost- Grapenthin, Welse, Brauer, dewedstrijd van oesi ^toernooi ver- j-gj damesteam met •iklje.Bij de rust lelijker aanzien: 'maakte Hannie 'vereniging Hel- f»-8 tmaaam van Tsje- ItÖynova 5, Jana Örtcova 3. Jol an a a 1 en Polace- cOoaam van. Hon- -raVadasz6, Erz- dt.Dona Mlhaly- in Anna Bo- TILBURG (ANP) - De laatste ronde van een schaaktoernooi biedt vaak een treurige aanblik. Vaak zijn alle stoelen na een uur of twee reeds verlaten. In de elfde en laatste ronde van het derde Interpolistoernooi was de situatie ech ter heel anders. Er werd aan alle bor den volop strijd geleverd en drie par tijen werden afgebroken, én van die drie. Karpov-Smyslov, ging in de tweede zitting niet meer van start: Smyslov gaf zonder verder te spelen de partij gewonnen. Een en ander bete kende dat wereldkampioen Karpov de winnaar was van het Internationale toernooi van Tilburg. Genna Sosonko, die in de vorige ronde zijn kansen op de eindoverwinning reeds had verspeeld (verlies tegen Hort), viel ver terug door te verliezen van Jan Timman. Laatstgenoemde is het toernooi begonnen met de gedach ten bij de tegenvaller tijdens het inter zonale toernooi in Rlo de Janeiro In de tweede helft van het toernooi kwam hij redelijk terug. Mede door zijn overwin ning op Sosonko slaagde Timman erin nog op een score van vijftig procent uit te komen. Na de opening, een Catalaan, had Sosonko duidelijk voordeel. Het zou voor Timman erg moeilijk zijn ge worden. indien Sosonko niet met een twijfelachtig pionoffer te snel had wil len toehappen. Timman kwa m nu be ter te staan en won tenslotte in een felle aanval na een zwakke verdediging van de ietwat verbaasde Sosonko. Wandeling Van de overige partijen had die tussen Karpov en Smyslov een merkwaardig verloop. De wereldkampioen maakte een geenszins serieuze indurk. Na de opening, een Carp-Kann (de 'mode' in dit toernooi), ging Karpov een wande- lingtje maken buiten het gebouw. Iets wat voor een gewone sterveling na tuurlijk een ongeoorloofde handeling zou betekenen, echter van een wereld kampioen wordt blijkbaar het een en ander door de vingers (van de organi satoren) gezien. Vervolgens werd er in het middenspel wat rondgeschoven, hetgeen toch re sulteerde in een voordelige stand voor Karpov. In eerste instantie werd de partij afgebroken, maar voor het begin van de tweede zitting gaf Smyslov te kennen zonder te spelen het verlies te incasseren. TILBURG - Karpov (links) voor de aanvang van zijn laatste partij in het toernooi te Tilburg tegen Smyslov. iAdvertentie dat Zierikzee slechts één puntje voor sprong heeft op de drie hekkesluiters ..Maar we hebben talent genoeg om ons ook dit jaar in de tweede klas te hand haven". voorspelt hij tenslotte DEN HAAG (ANP) - Ondanks zijn ver gevorderde leeftijd (77) vind! de Ko ninklijke Nederlandse Athletiek Unie ir. Ad Paulen best in staat om nog vier jaar als voorzitter van de Internatio nale Amateur Atletiekfederatie (I.A.A.F.) te fungeren, De Unie heeft deze overtuiging omgezet in een officiële kandidaatstelling voor de zomer van 1980 als Paulen na een ambtstermijn van vier jaar als voorzit ter tydens het IAAF-congres aan de beurt is om af te treden Vooralsnog hebben zich geen tegen-kandidaten gemeld. AMSTERDAM - Wegens mishandeling en verzet tegen de politie zijn drie Ha genaars donderdag door de Am sterdamse politierechter veroordeeld tot gevangenisstraffen van enkele we ken. De 27-jarige J. L. B. kreeg vijf we ken waarvan twee voorwaardelijk voor het mishandelen van een toe schouwer tijdens een voetbalwed strijd vorig jaar zomer in het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Zijn vrienden, de 33-jarige P J. H. en de 27-jarige J. van G., kregen leder twee weken onvoorwaardelijk, omdat ze met de politie aan het vechten waren ge-, gaan toen deze B wilde arresteren. Volgens B. was hij door zijn slachtoffer beledigd en had hij hem daarom twee stompen in het gezicht gegeven, die de man vijf dagen in het ziekenhuis deden belanden. Officier van justitie mr. C. P. T. Fehmers was echter van mening dat B. zijn slachtoffer 'nodeloos en zonder aanleiding in elkaar had geslagen'. De vonnissen tegen de Hagenaars waren overeenkomstig de eisen van de officier. Zowel B. als Van G. gingen ogenblikke lijk tegen de veroordeling in beroep. VLISSINGEN - Zaterdag speelt Noor mannen in Westkapelle een oefenwed strijd tegen Meeuwen. De wedstrijd begint om half drie. Scheidsrechter is de heer Joziasse uit Westkapelle. Dinsdag 20 november speelt Noorman nen een lichtwedstrijd tegen Wemel- dinge. Aanvang van dit duel is 19.30. Scheidsrechter is de heer P. Franke uit Zoutelande. y'.t-Y-V De uitslagen uit de twalfde en laatste ronde zijn: Karpov (Sov)-Smyslov (Sov) 1-0. Soson ko (Nedl-Timman (Ned) 0-1; Sax (Hon)-Hort (Tsj) 1/2-1/2; Romanlsjln (Sov)-Spasskl (Sov) 1-0, Porlisch (Hon)-Kavalek iVS) 1-0. barsen (Den-HObner (Wd.) 1/2-1/2 De eindstand luidt als volgt 1. Karpov 7.5 punten. 2. Romanlsjln 7. 3 Portlsch 6,5, 4 Sax 6. 5 Spasski. Timman. Sosonko en Lar- sen 5.5; 9 Hübner en Hort 5: 11 Kavalek 4.5: 12. Smyslov ZIERIKZEE - De Mossel loop van de atletiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee moet het morgen 'za terdag) stellen zonder de Zeeuwse topatleten. Toch is wedstrijdsec retaresse Riet Jansen van de or ganiserende club daar bepaald niet rouwig om. Integendeel zelfs, want dankzij de afwezigheid van Piet Vonck, Henk Lindner, Johan Antheunisse en Jan de Bart wordt het in Westenschouwen een Schouws festijn. Simon Blom en Kees Verkerk, beiden van Delta Sport, zullen naar het zich laat aanzien om de hoofdprijs strijden. „De wedstryd is nu in ieder geval open", zegt Riet Jansen. ..Wanneer al die toppers komen valt er niet te winnen voor de anderen". Vast staat dat het „wisselscheepje" dit jaar een andere eigenaar zal krij gen Twee jaar lang stond het op het dressoir bij Johan Antheunisse, maar de Middelburgers is sinds de Heidecross van afgelopen zondag weer geblesseerd. „Toen ik zondagavond thuis was kreeg ik enorme pijn in mijn enkel. Ik moest om half twaalf zelfs nog naar de dokter, omdat ik dacht dat er iets gebroken was". Dat bleek niet het geval, maar trainen deed Antheunisse deze week niet. Hij wil het voorlopig rustig aan doen. „Het zit steeds in.mijn Imker been. Het is begonnen m mijn heup, daarna was het mijn knie en nu dus mijn enkel. Eerstdaags zal het er dus wel uit- schieten. Voorde senioren-loop hebben ruim 110 atleten ingeschreven Acht dames nemen deel aan de wed strijdloop die voor hen wordt ge houden. Simon Blom, ivellicht kanshebber op de eindoverwinning in de Mos selloop. VLISSINGEN - Ondanks dat Olympus het vorig seizoen een flinke (beker)nederlaag moest in casseren tegen het Goese GSC, lijkt de ploeg van trainer Jan Jon- gepier zondag de beste winstkan sen te hebben als GSC in Vlissin gen ie gast i'. Dat mag vreemd he ten gezien de stand in de tweede divisie heren. GSC heeft namelijk kl duidelijk afstand genomen van de Vlissingse formatie en moet lo gischerwijs favoriet zijn voor de Zeeuwse derby. Truides Milhous. trainer van GSC. blijkt de favorietenrol duidelijk niet te ambiëren „Ik geef ons niet veel kans op winst We zitten met een aantal geblesseerde spelers waardoor we niet op z'n sterkst zijn". Milhous noemt in dat ver band Jaap en Huub Qumien en J an Proost ihij traint nog niet voluit). Weinig optimisto L-he geluiden dus uit Goes, waar het duel tegen Olympus niet zonder angst en be ven tegemoet wordt gezien Van Olympus-zijde iaat Jan Jon- gepier weten dat zijn formatie in staat moet worden geacht GSC een nederlaag toe te brengen „Ik denk dat we een goede kans maken. Tot op heden hebben we niet al te slecht gespeeld, alleen krijgen we teveel doelpunten tegen". Als re den daarooor voert Jongepier aan dat zyn ploeg is overgeschakeld op een ander ver verdedigingssys teem'. „Dat loopt nog niet opti maal", oordeelt de Olympus- trainer, die er overigens van over tuigd is. dat zijn ploeg over vol doende kracht beschikt om in de bovenste regionen te eindigen. Beide trainers blijken uitstekend op de hoogte van de kracht van hun tegenstander. Milhouse: „Olympus is een erg sterke ploeg zolang ze niet op elkaar beginnen te kanke ren en dat wil nog wel eens voor komen' Jongepier „GSC is erg gevaarlijk vanuit de tweede lijn en daar zullen we dan ook rekening mee moeten houden" „Olympus speelt natuurlijk een thuiswed strijd en zal behoorlijk knokken voor de punten omdat de oogst bij hun tot op heden vrij schraal is", merkt Milhous tot slot op. VRIJDAG 16 en ZATERDAG 17 NOV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 17