egering komt met lastingverlaging Khomeiny is voor niemand te spreken AKKOORD OVER RHODESIE G Voor reparatie kerncentrale Borssele 150 monteurs nodig WESTEN Adviseur van Britse koningin was spion WEGING: VERLAGING LOONEISEN MOGELIJK at MEiNSVVESR Goes pt inidelijke landbouw- H(ZLM) is 'zeer teleurge- pjjisler van landbouw en iP.J. M. M- van der Stee s de minister is terugge- ip toezegging om de jaar- i de standsorganisa- iber in Goes) toe te jdigelijks bestuur van de dtabeggingvanmr. Van un-oor volgens de ZLM e Wi jraene excuses werden i< uiterst verbolgen. Een éidirecteur-generaal van landbouw en vis- scli serij, ir. A. de Zeeuw (rechterband van de bewindsman) de verzamelde ZLM-ers te laten toespreken, is door het dagelijks bestuur van de hand gewezen. ..De komst van de minister van land bouw op onze algemene vergadering werd met enige spanning tegemoet ge zien zegt algemeen ZLM-secretaris mr. J. Oggel. Hij wijst erop dat de standorganisatie met het oog op de ministeriële toespraak bereid was de agenda voor de vergadering om te gooien, zodat de heer Van der Stee zo nodig 'smiddags in Brussel besprekin gen zou kunnen bijwonen. Dat bleek echter voor de bewindsman geen soelaas te bieden Mr. Oggel ..Na am pel beraad hebben we vervolgens be sloten om niet in te gaan op het aan bod om directeur-generaal De Zeeuw als vervanger te aanvaarden Dit be sluit heeft nadrukkelijk niets van doéh met de persoon en kwaliteiten van Lr. De Zeeuw". De algemeen secretaris van de ZLM benadrukte dat de komst van mr. Van der Stee persoonlijk extra gewenst was. gezien de actpele situatie in de land- en tuinbouw en de wijze waarop met name de minister daarop heeft ge- rageerd. ..Het beleid van de minister raakte namalijk niet alleen de boeren en tuinders, maar heeft ook gevolgen voor het functioneren van het minis terie van landbouw in die zin. dat de mogelijkheden van het ministerie be perkt worden", aldus de heer Oggel .Het belang daarvan mag niet onder schat worden. Het ministerie als zoda nig werkt bijzonder positief en heeft een belangrijke bijdrage kunnen leve ren aan de stimulering van de ontwik keling van de land- en tuinbouw. Juist in een periode van stagnatie is daar meer dan ooit behoefte aan en dat alles hadden we graag aan de minister zélf willen vertellen Trouwens, het kan in feite ook alleen maar aan de minister zelf verteld wordenDe zuidelijke landbouwmaatschappij heeft intus sen een andere oplossing gevonden. In plaats van de minister en zijn naaste ambtelijke medewerker, is de voorzit ter van het koninklijke Nederlands landbouwcomité (KNLC). Ir D. Lu- teijn, bereid gevonden een toespraak te houden Mr. Oggel is met de komst van ir. Luteijn ioud-voorzitter van de ZLM r om meer dan één reden geluk kig. ..Achteraf gezien kunnen we ons zelfs afvragen of het zo niet beter is". Hij voegt eraan toe dat het dagelijks bestuur van de ZLM het jammer vindt dat de directeur-generaal van het mi nisterie als het ware 'slachtoffer' moet worden van het feit dat mr. Van der Stee het liet afweten De ZLM-secreta ris laat in dit verband doorschemeren dat de ZLM het. gezien het beleid dat de minister voert, niet als een grote ramp moet beschouwen dat de heer Van der Stee geen toespraak zal hou den. Meteen voorstel tot belastingverlaging van in totaal driehonderd tot vierhonderd Idenvoor de inkomens en uitkeringen tot 32.500 gulden probeert het kabinet looneisen L' ien. Consequentie van de belastingverlaging, die donderdag aan het parlement is jin de Memorie van Antwoord op de wet tot wijziging van loon- en inkomstenbelas- laten vallen van looneisen van 1 procent (CNV) en 2 procent (FNV), den zullen genoegen moeten nemen met de half procent loonsverhoging die minister orstelt. Minister Albeda heeft de sociale partners laten weten dat de nu voorgestelde Jnongedaan gemaakt zullen worden als blijkt dat de koopkracht door looneisen sterker in de miljoenennota is voorzien. De nu aangekondigde belastingverla ging komt neer op rond 0,3 procent. De ministerraad gaf woensdagavond tijdens een buitengewoon beraad de bewindslieden die vandaag met de so ciale partners onderhandelen, het groene licht. Minister Andriessen (fi nanciën) heeft hierbij als voorwaarde gesteld dat tegenover de verlaging ex tra bezuinigingen in de overheids uitgaven zullen staan. Hij weigerde in te stemmen meteen verder „uitrekken" van het financieringstekort. Minister Andnessen deelde aan de ka mer mee dat de belastingverlaging pas op 1 april kan ingaan. Invoering per 1 januari is niet mogelijk vanwege de technische voorbereiding. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei op het kabinetsvoornemen - dat werd aangekondigd in een bijeen- komst van de Stichting van de Arbeid- dat de berekeningen van de koopkrachthandhaving van het CNV en van het kabinet vrijwel gelijk zijn. Hij zei dat het niet uitgesloten is dat het CNV de eerder gestelde looneis van 1 procent zal verlagen tot het uit gangspunt van het kabinet, namelijk 0,5 procent. FNV-voorzitter Wim Kok zei, dat de eis van een loonsverhoging van 2 procent niet alleen bestaat uit. een bedrag voor handhaving van de koopkracht, maar (Slot zie pagina 9 kolom 1) Tijdens het centraal overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1980, donderdag in Den Haag. maken VN O-voorzitter Van Veen (l), CNV-voorzitter Van der Meulen en FNV-voorzitter Kok <r> een onderling babbeltje. Blunt bekende al in '64 feffl! fcstbsd voor de sulker- i centrum 'De jf io Breda kan bln- iital gaan. ONENIGHEID OVER GIJZELING TEHERAN-WASHINGTON - Presi dent Carter van de Verenigde Staten en Irans sterke man, ayatolla Kho meiny, graven zich in voor een loopgravenoorlog, met als inzet het lot van de ruim zestig gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Terwijl Washington er met de dag be ter in slaagt Iran internationaal vol ledig te isoleren, liet Khomeiny don derdag weten dat hij „moe en ziek" is en vóór 5 december niemand wil ont vangen. Slechts voor de vrouwen en kleurlingen in het ambassadegebouw is er, een sprankje hoop op spoedige vrijlating. Dat kwam toen de waarnemend minis ter van buitenlandse zaken van Iran, Bani-Sadr, donderdag liet door schemeren dat vrouwen en kleurlingen mogelijk zouden worden vrijgelaten .omdat de islam eerbied heeft voor vrouwen en de zwarte Amerikanen als een onderdrukte groep beschouwt". Volgens het ministerie van buitenland se zaken in Washington worden zes of zeven Amerikaanse vrouwen gegijzeld en één zwarte Amerikaanse marinier. Uit de verklaring van Bani-Sadr bleek andermaal dat hij en de ongeveer 400 (Slot zie pag. 3 kol. 2) LONDEN (REUTER) - Dc 72-jarrge sir Anthony Blunt, kunstadviseur van de Britse koningin Elisabeth en een van de briljanste academici van de univer siteit van Cambridgde, heeft toegege ven een spion voor de Sovjet-Unie te zijn geweest voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft de En gelse premier Margaret Thatcher don derdag in het parlement in Londen be kendgemaakt. De koninging gaf tegelijkertijd vanuit Buckingham Palace een verklaring uit waarin Sir Anthony zijn adellijke titel wordt ontnomen. Blunt heeft woensdag Groot-Brittanniè met onbekende be stemming verlaten. Volgens de schrif telijke verklaring van Thatcher, die zij aan het lagerhuis aanbood, heeft Blunt in 1964 toegegeven dat hij de ge heimzinnige academicus was die intel ligente jonge mannen wierf als agenten voor de Sovjet-Unie in de dertiger jaren aan de universiteit van Cambridge. Hij heeft tegen de Britse veiligheiddlenst verklaard dat hij informatie had door gegeven aan de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog toen hij werkte bij de militaire inlichtingendienst. Te vens heeft hij toegegeven dat hij in 1951 de Britse diplomaten Donals Maclean en Guy Burgess heeft helpen overlopen naar de Sovjet-Unie, aldus mevrouw Thatcher. De premier maakte het schandaal be kend nadat de laatste tijd druk gespe culeerd was over de identiteit van een adellijke Engelsman en een atoomge leerde die voorkomen, maar niet bij name genoemd worden, in een boek 'Climate of treason' (klimaat van ver raad) van de historicus Andrew Boyle. Dit boek is onlangs verschenen. Vol gens mevrouw Thatcher heeft de voor aanstaande kunsthistoricus Blunt in 19G4 een bekentenis afgelegd nadat hij de verzekering had gekregen niet te worden vervolgd. De onthullingen door de premier in een schriftelijke verklaring, in antwoord op VTagen van een parlementslid, hebben een storm van verontwaardiging doen opwaaien bij de afgevaardigden met name die van de labourparty. Ca morgen de zaal In. leveren voorbe de nieuwe competitie van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Er zijn ongeveer 150 monteurs nodig om dertig pijpjes in de stoomgeneratoren van de Bors- selse kerncentrale dicht te stoppen; ze mogen ieder hoogstens vijf minu ten ..binnen" zijn. omdat anders de stralingsdoses boven het aan vaardbare niveau komen. Dat be vestigde kerncentrale-directeur ir. Tiktak donderdagavond in een reac tie op vragen die het PPR-Tweede- Kamerlid L. Jansen de ministers Ginjaar en Albeda heeft gesteld. Jansen heeft het in z'n vragen over een periode van twee minuten waar in de monteurs binnen mogen zijn; een periode waarin zij de maximale stralingsdosis oplopen die zij in éen jaar mogen ontvangen. Ir Tiktak ontkent dat laatste; de maximaal toelaatbare stralingsdosis ligt op 5 rem, terwijl de monteurs in de vijf minuten dat zij hun werk doen 1 a 2 rem zullen ontvangen. „Dat is de veiligheidsmarge die wij als PZEM aanhouden", antwoordt de centrale- directeur. De stralingsintensiteit binnen de stoomgeneratoren, onder deel van het primaire circuit van de kerncentrale, komt neer op 15 a 20 rem per uur. Het PPR-kamerlid geeft de volgende vergelijking: een dosis van 150 rem wordt als dodelijk be schouwd. Jansen vraagt zich af of het klopt dat de PZEM geen Nederlandse mon- Slot zie pagina 6 ikolom 6) 'Kajist dr Cornells '^toekenning van de enorme bevestt- wnnoedt. namelijk «belangrijke dingen "Zeeland: 2,5 en (buitenland: 3.9 i!8en 19. cultuur: 21. Ncvlsie: 23. t25. (Van onze correspondent) LONDEN - Na gespannen Overleg tus sen de delegaties is donderdag op de Rhodesiè-conferentie in Londen over eenstemming bereikt over de Britse voorstellen voor de interim-periode, die de onafhankelijkheid van Rhode- siè moet inleiden. De leiders van het Patriottisch Front Nkomo en Moegabe lieten donderdag ede voorzitter van de conferentie, de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington, weten dat zij aan nieuwe verkiezingen zullen deelnemen. De regering Muzorewa. die erin heeft toegestemd de macht in Zimbabwe- Rhodesié tydens de interim-periode van twee maanden over te dragen aan de gouverneur, ging al op 27 oktober met Carringstons voorstellen akkoord. Zoals de zaken nu staan, heeft ook het Patriottisch Front alle oorspronkelijke Britse voorstellen vrijwel aangeno- men.Alleen op één punt heeft Lord Car rington een concessie gedaan. Hij is ak koord gegaan met een volwaardige sta tus van de troepen van het front in Rhodesiè tijdens het interregnum, waardoor deze op voet van gelijkheid met de bestaande Rhodesische troepen verantwoordelijkheid verschuldigd zijn aan de Britse gouverneur. Robert Moegabe waarschuwde echter dat de guerillastrijd zou voortgaan totdat er volledige overeenstemming was bereikt over de te nemen maatre gelen voor een wapenstilstand en wees er ook op dat de troepen van het front bij en na de onafhankelijkheid deel zouden uitmaken van de strijdkrach ten van het dan officieel erkende Zim babwe. Tegelijkertijd liet hij blijken niet langer bezwaar te maken tegen andere troepen dan die van de Ver enigde Naties (een punt waar het front lang aan vast heeft gehouden) om als waarnemers en surveillerende macht op te treden. Deze taak zal nu worden verricht door een gecombineerde troepenmacht van het Gemenebest. Niettemin heerst onder de blanken in Rhodesiè ongerustheid over de uitslag van de nieuwe verkiezingen die waar schijnlijk tegen het eind van februari gehouden zullen worden. Roy Welens- ky. een van de meest gerespecteerde voormalige blanke politici in Rhodesiè. was van mening dat wanneer Robert Moegabe de nieuwe president zou wor den er een uittocht van blanke planters zou plaatsvinden. Overigens zijn Moegabe en zijn even knie in het front. Joshua Nkomo. het er nog niet over eens of zij de verkiezingen in zullen gaan met een gezamenlijke politieke partij van het Patriottisch Front of als de twee partyen die zy ver tegenwoordigen. respectieveiyk ZANU en ZAPU. Die beslissing, zei Moegabe. zou genomen worden naaat de laatste ronde van besprekingen over de wa penstilstand beëindigd was. a tien weken van keihard onderhandelen tussen 'be trokken parüjen' heeft Zim- babwe-Rhodesiè de vrede in het door burgeroorlog ver scheurde land voor het grij pen. De besprekingen in Londen onder voorzitterschap van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Car rington leidden gisteren tot vrijwel volledige overeenstemming over de toekomst van dit land en zyn zes mil joen zwarte inwoners. Nadat eerder reeds de huidige premier van het niet internationaal erkende zwart-blanke bewind in Zimbabwe-Rhodesië. bis schop Abel Muzorewa, akkoord was ge gaan met de Britse voorstellen, hebben ook de beide guerrillaleiders van het Patriottisch Front. Joshua Nkomo en Robert Mugabe, hun 'ja'-woord gege ven. Het laatste punt. waarover in het Londense Lancaster House nog moet worden gesproken, is een wapenstil stand in het land zelf. De nu gesloten overeenkomst geldt voor de interim periode van twee maanden, die moet leiden tot algemene verkiezingen ën de onafhankelijkheid van Zimbabwe. Alle voorwaarden lijken op dit moment aanwezig om deze ex-kolonie van En geland in Zuidelijk Afrika een volwaar dige plaats te bezorgen temidden van de onafhankely ke Afrikaanse volkeren. IV^ede- De leider van de blanke minderheid in Zimbabwe-Rhodesië, Ian Smith, die in 1965 Je rebellie tegen Londen aan voerde, was donderdag niet in de Brit se hoofdstad. Maar in Salisbury sprak zijn partij, het Rhodesische Front, haar volledige steun uit aan het ak koord. Engeland zal vandaag al een klein deel van zyn sancties tegen Zimbabwe- Rhodesië opheffen. Het resterende deel wordt ingetrokken ais de Bntse gouverneur zyn taak in Salisbury op vat De regering van premier Margaret Tatcher lykt verzekerd te kunnen zyn van zeer brede internationale Zim babwe-Rhodesië de-verantwoordeiyk voor de doorbraak op het Londense vredes overleg is president Kaunda van de frontlijnstaat Zambia, die als bittere consequentie van zijn steun aan het Pa triottisch Front de economie van zyn land letterly k heeft zien instorten. Voor zijn land is een veilig en oorlogsvry Zimbabwe met een stabiele regering de sleutel tot een nieuwe economische opleving. Redenen genoeg voor de ge slepen Kaunda zich in te spannen het huidige regime in Zimbabwe en de guerrilla's kost^watrkost by elkaar te brengen. De belangen, die voor hem op het spel staan zijn byna zo groot als voor het driemanschap Muzore wa.Nkomo en Mugabe. Met vleien en met het doen van beloften, met zonodig dreigen en het telkens weer richting ge ven aan nieuwe compromissen heeft de Zambiaanse president zyn niet onaan zienlijke bydrage geleverd- Engeland zal hem er ongetwyfeld dankbaar voor zyn. De Rhodesische erfenis heeft de Britten al genoeg hoofdpyn bezorgd. Tot aan de werkefijke machtsover- dracht, wellicht over ruim twee maan den. zyn de Britten bereid verantwoor delijkheid te dragen; aan het hoofd van een tussentyds bewind zal een Britse gouverneur staan. Zelfs de guerril lastrijders van het-Patriottisch Front krygen onder hem dezelfde status als de geregelde troepen van Muzorewa (zeg maar; Ian Smith). Daarna moet Zimbabwe op eigen benen kunnen staan. ID ij de komende algemene verkiezin gen in Zimbabwe zullen drie mannen naar de hoogste post dingen: Muzore wa, Nkomo en Mugabe. Alle drie heb ben zy uitgesproken ideeën over de toekomst van hun land. De bisschop, in het zadel geholpen door Ian Smith, vindt dat de blanke-inbreng niet kan worden gemist; Nkomo en Mugabe denken daar heel wat genuanceerder over: de blanke zal zich straks moeten aanpassen. Als lüj daar niets voor voelt, moet hy maar verdwynen. Vooralsnog üjken Nkomo en Mugabe dezelfde doelstellingen na te streven, maar het is de vraag in hoeverre de ëén de werkefij ke macht aan de ander zal willen over laten als het er echt op aan komt. In het nu gesloten akkoord zyn al de kiemen aanwezig voor een toekomstig conflict: de grondwet naar Europees model. Een man als Mugabe bijvoorbeeld heeft zo zyn eigen uitleg van de democratie Misschien heeft hy vanuit zyn optiek gelijk als hij zegt, dat het Westeuropese model van een democratie niet zonder meer naar Afrika kan worden overge plant. waar andere waarden gelden. Mugabe is voorstander van 'een krach tige man' als president. Maar wie van de drie wordt de sterke man, zonder dat hy de andere daarvoor letterfijk moet uit schakelen? De komende algemene ver kiezingen hoeven niet persé daarover uitsluitsel te geven. Met drie potentiële kroonprinsen in de race kan de poli tieke onrust in Zimbabwe lang voort duren. X och is de gisteren in Londen be reikte overeenkomst van levensbelang voor de bevolking van Zimbabwe-Rho desië. Het leven in een land. waar dage- lyks gemiddeld vyftig mensen een ge welddadige dood sterven, geeft weinig uitzicht op een toekomst De Londense vredesconferentie betekent in elk geval een beloftevolle doorbraak voor een be tere toekomst. Een toekomst, die de zwarte bevolking en het handjevol blanken dat bereid is de moeilijke weg tot het einde te willen afleggen, dank zij de resultaten in Londen straks in eigen hand kunnen nemen. Dim De Europese Commissie heeft beslo ten een bedrag van ruim 830.000 gulden ter beschikking te stellen voor spoedhulp aan de Centraal-Afrikaanse Republiek. Het geld is bedoeld, aldus een woordvoerder van de commissie donderdag in Brussel, voor de aankoop van geneesmiddelen, suiker, insec- tenverdelgingsmiddelen enzovoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1