Biologisch museum komt in aanmerking voor subsidie Plannen voor inrichten van jachthaven Den Osse Brouwershaven in voorbereiding -fpzc Th.P.Cambier nk dijkgraaf watersik 't Vrije van Sluis Directie Dow wil niet praten op basis van de vakbondseisen Kraker dient aanklacht in tel burgemeester van Aardenbui PvdA Hulst: tolmaatregel België gaat ten koste van Zeeuwsch- Vlaanderen SMITH Béééreqoed in: CREMEFRAICHE (zure room) rechtstreeks uitNormandië, vers uitgeschept! Elektronische apparatuur gestolen AFTREDEN ALS WETHOUDE VAN GEMEENTE OOSTBURcf Auto botst tegen trein te Lewedorp almanak Flinke buit bij inbraak Nieuwerkerk TOTAAL AANTAL VAN 800 LIGPLAATSEN IN 1985 Inbrakeni r in Vlissin - DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 provincie STA TENCOMMISSIE FIN ANCIEN POSITIEF Het voorstel om ten behoeve van de huisvesting van het economisch tech nologisch instituut (ETI) het pand „De Gouden Poorte" in Middelburg aan te kopen werd teruggenomen in de verga dering. Dat gebeurde, nadat mevrouw MIDDELBURG - De statencommissie voor de financiën stemt ermee in, dat het Zeeuws biologisch museum in de orangerie van kasteel Westhove bij Domburg de komende twee jaar 150.000 gulden subsidie van de provincie krijgt. Dat geld kan worden gegeven onder de voorwaarde dat het museum de komende twee jaar in samenwerking met de Zeeuwse museumstichting de aanzetten geeft voor een beleid, dat het mogelijk moet maken om in de provincie te komen tot een natuurhis torisch museum. Afhankelijk van het resultaat van dat experiment zal de provincie in 1981 de mogelijkheden voor „vervolgsubsidies" bekijken. Er was in de financiële commissie vrij algemeen instemming met deze opzet voor de toekomst. Wel onderstreepte de heer J.H. Roose ccda), dat het gaat om een incidentele beslissing, vooruitlo pend op een overkoepelend mu seumbeleid voor de provincie. „Het houdt in. dat de staten op die manier in feite geen prioriteiten in het beleid kunnen stellen." zo zei hij. Woordvoer ders van de PvdA, D'66 en de WD spraken zich - evenals het CDA - voor de bijdrage van de provincie uit. Alleen de heer G van den Berg (sgp) was er tegen: ,,'t Is een goed voorstel," zei hij, „ik zou het wel willen steunen, ware het niet dat het museum op zondag geopend is." Discussie Er was in de statencommissie enige discussie over de provinciebijdrage van 15.000 gulden aan de inentingsprocedu re bij waardevolle iepen in Zeeland. In eerste instantie ging het daarbij om het behoud van tachtig landschappelijk waardevolle maar aangetaste iepen bij Axel. Vanuit de statencommissie werd betoogd, dat dit voorstel precedenten kan hebben. Met name de heer H. Ven ekamp ipvda) - voorstander van het be houd van de iepen - wees er op, dat de kosten zoals die nu zijn opgevoerd aan de hoge kant zijn: deskundigen hadden hem dat verzekerd, zo zei hij. Gedepu teerde Hoekstra wees erop. dat gs het behoud van dergelijke waardevolle bomen van belang vinden. „Er is nu een regeling. Die moet wel verfijnd worden, maar er is nu mee te werken." zo zei hij. De commissie adviseerde overigens po sitief over de provinciebijdrage. Zonder veel discussies stelde men zich achter voorstellen een bijdrage van 1600 gulden te geven voor het project rond de voorlichting over vrouwen mishandeling van de stichting „Blijf van m'n lijf, en de verstrekking van een provinciebijdrage voor de opzet van een service-bureau voor het jon gerenwerk. C. van Zanten-Leijsen (voorzitter van de raad volksgezondheid) erop had ge wezen. dat deze raad plannen heeft om evenals het ETI uit het pand Nieuw- straat 27 in Middelburg te vertrekken. De commissie wilde de gevolgen daar van op een rijtje hebben. Ook vroeg men van gs nadere informatie over de kosten van nieuwbouw in vergelijking tot de aankoop en de verbouw van De Gouden Poorte Gs zullen zo snel mo gelijk met aanvullende informatie ko men op de Zeeuwse markten 'ONZE CREMERIE S MIDDELBURG: LANGEVIELE 66 VLISSINGEN: WALSTRAAT 83 OOST SOUBURG: KANAALSTRAAT 9 Binnenkort ook in Goes! TERNEUZEN - Bij een inbraak in het magazijn van de firma Neckermann aan de Ambachtstraat in Terneuzen is het afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid elektronische apparatuur ontvreemd. De daderis) kwam(en) het gebouw bin nen door het vernielen van een ruit. Vermist worden drie portable zwart- wittelevisies. een kleurentelevisie, drie stereocombinaties en drie partable ra diocassetterecorders. J. THOMAES WORDT MOGELIJK WETHOUDER OOSTBURG - De heer Th. P. Cambier (54) uit Breskens is door de Kroon be noemd tot dijkgraaf van het water schap 't Vrije van Sluis. Zaterdag kreeg hij de officiële benoemingsbrief in de brievenbus. De benoeming gaat op 16 januari van het volgend jaar in. De nieuwe dijkgraaf zat voor zijn be noeming al 14 Jaar in het dagelijks be stuur van het waterschap.Ook is hij sinds september van vorig jaar wet houder van openbare werken en ruimtelijke ordening in het Oostburgse college. Zijn wethouderszetel staat hij af aa'n een lid van zijn VVD-fractle. Of schoon zijn 'officiële' opvolger nog niet bekend is, zal vermoedelijk collega- fractielid J. P. S. A. Thomaes de vrij komende wethouderszetel Met de wethouderswisseling wordt mo gelijk ook de portefeuilleverdeling ge wijzigd. De heer Cambier volgt bij het water schap J. B. Becu op, die sinds 1956 dijk graaf is geweest van het Vrije van Sluis. De huidige dijkgraaf gaat begin vol gend jaar met pensioen. Hij wordt dan 70 jaar. Th. P. Cambier Bijeenkomst in Goes van Genealogische Vereniging Zeeland GOES - De Nederlandse Genealogi sche Vereniging, afdeling Zeeland, houdt vrijdag 23 november in het mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes een bijeenkomst. Dr. P. C. Rood- enburg uit Amsterdam zal dan spreken over 'De Lutherse gemeenten in Zee land'. De heer Roodenburg is zelf Lut hers predikant en tevens een actief ge nealoog. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. LEWEDORP - Een personenauto, be stuurd door H. M. G. uit 's Heer Arendskerke is zaterdagmiddag om streeks 16.00 uur zwaar beschadigd bij een botsing met een rijdende trein. Dat gebeurde op de spoorwegovergang aan de Noordweg nabij Lewedorp. Het ongeval ontstond doordat G. ver moedelijk de seinen niet had gezien of zich de betekenis daarvan niet had ge realiseerd. Hij botste dan ook tegen de achterkant van een trein die net voor bijkwam. Daarbij werd de gehele voor kant van de auto vernield. De trein werd licht beschadigd. G. kwam met de' schrik vrij. UITNODIGING INDUSTRIEBOND FNV WERD AFGEWEZEN ZEEUWSE Afzien Sini-Nicolaas - zo lazen wij gisteren in dit blad doet aanstaande zater dag zijn intocht in Vlissingen. Aanstaande zaterdag - dat is 17 november. Nog bijna drie weken verwijderd van het heerlijke avondje. Dat wordt een periode van afzien voorde kleinen en hun ouders in de omgeving van Vlissingen. Vroeger ging menigeen ervan uit, dat dat een mooie tijd was - de weken voor Sinterklaas. Maar da's niet waar, hoor. In de weken na de intocht van Sin terklaas geraakt menige gelovige koter geheel obstinaat en onhan delbaar, zo is ons de afgelopen ja ren duidelijk geworden uit berich ten van ouders, die drie tot vijfjari gen onder hun beheer hebben. De spanning duurt te lang, er zit een verrassing in het vat en die komt maar niet af. Bijna drie weken lang niet. Menige kleuter - zo hebben wij ver nomen - begint na een vroege in tocht van Sinterklaas weer te bedwateren. Dat zal men in Vlissingen ivel leuk vinden om te horen, want dat leidt - na zaterdag tot een sterk stijgende afzet van plas zeiltjes. En da's goed voorde middenstand. Maar dat kan toch niet de bedoe ling wezen van Sinterklaas? TERNEUZEN - De directie van Dow Chemical gaat niet in op een uitnodi ging van de Industriebond FNV om vandaag (dinsdag) opnieuw te praten over een loonakkoord. Dat zou moeten gebeuren op basis van de FNV-voor- stellen van 3 mei. Directeur per soneelszaken R. Ruples van Dow heeft de bond maandag laten weten, dat het standpunt van het concern met be trekking tot dit pakket inmiddels be kend is. Het spijt hem dan ook, dat de Industriebond alleen wil praten op ba sis van de compromisvoorstellen van mei. De brief vervolgt: „Wij nemen de vrij heid u er nogmaals op te wijzen dat een gedeelte van uw voorstellen reeds is verwerkt in de verbeteringen die wij per 1 september 1979 hebben gerealiseerd. Indien u uw standpunt handhaaft dat slechts over de voorstellen als gefor muleerd in uw brief van 3 mei jongstle den kan worden onderhandeld dan komt het ons voor dat geen mogelijk heden aanwezig zijn om alsnog tot af sluiting van een cao voor 1979 te ko men. Mocht u van mening zijn dat die mogelijkheid wel bestaat dan verne men wij dat gaarne van u, in welk geval wij vanzelfsprekend bereid zijn ter stond de besprekingen over een af te sluiten cao te hervatten". Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV toonde zich maan dag zeer verontwaardigd over het feit dat Dow met de beantwoording van zijn uitnodiging - gedateerd 25 oktober - bijna drie weken heeft gewacht. „Het antwoord kwam maandag, een dag voor een mogelijke hervatting van het overleg, bij ons binnen. Ik vind dat geen stijl van een dergelijk concern en bovendien in de huidige omstandighe den". Volgens Bijvank blijkt uit de briel 'dat Dow geen cao wil'. De bond zal op korte termijn overleggen met de ka derleden. Verder volgt er beraad over het cao-beleid voor 1980. Het Zeeuws biologisch museum in Domburg krijgt van de provincie waar schijnlijk een subsidie van 150.000 gut den in de komende twee jaar om samen met de Zeeuwse museumstichting te werken aan een aanzet voor een na tuurhistorisch museum. De staten commissie voor de financiën staat posi tief tegenover de bijdrage NTEUWERKERK - Onbekenden heb ben zondagmorgen ingebroken in de woning van de familie F. aan de Loensweg in Nieuwerkerk. Uit de wo ning namen rij artikelen mee ter waarde van ongeveer ƒ4000,-, waar onder antiek, een naaimachine, een schilderij een kaas en een klein be drag. De daders verschaften zich toegang tot de woning door het forceren van een deur. De technische recherche stelt een onderzoek in. BIJ UITZETTING 'ONRECHTMATIG GEHANDEL POLITIE WEIGERDE PROCESVERBAAL OP TE MAKEN AARDENBURG - De in Aardenburg ingeschreven betontimmerman Joost Blom heeft bij de officier van justitie een aanklacht ingediend tegen bur gemeester W. L. A. Lockefeer van Aar denburg. Hij bestrijdt de rechtmatig heid van de handelwijze van de bur gemeester, toen deze hem afgelopen vrijdag sommeerde een gemeentewo ning te verlaten, volgens Blom onder 'bedreiging met geweld'. Joost Blom had. samen met zijn vrouw, vrijdag aan de Oude Haven in Aarden burg een leegstaande en voor de sloop bestemdë woning gekraakt, om daar mee het beleid van de gemeente Aar denburg aan de kaak te stellen. Vrij dagavond zou burgemeester Lockefeer de krakers .hebben gesommeerd het pand onmiddellijk te verlaten, zo niet. dan "zouden ze hem er wel uit zetten De burgemeester werd bij deze actie geassisteerd door een tiental agenten en rechercheurs in burger. Tijdens de actie zegde de heer Lockefeer toe, be reid te zijn tot een gesprek met Joost Blom, om een oplossing te zoeken voor diens huisvestingsproblemen. Directe aanleiding voor de aanklacht tegen burgemeester Lockefeer was het feit dat de politie, ondanks uitdrukke lijk verzoek van de krakers, geen pro ces-verbaal wilde opmaken inzake de kraakactie. Een woordvoerder van de politie hierover: „De gemeente Aar denburg wilde geen aanklacht tegen de krakers indienen, en toen was er voor ons te weinig reden om nog proces-ver baal op te maken". Joost Blom werd werkloos en woning zoekend, toen hij en z'n vrouw op door reis van Engeland naar Luxemburg een ongeval kregen, waardoor de vrouw in het ziekenhuis moest worden opgeno- tóg PI HULST - De afdeling Groot Hulst van de Partij van de Arbeid heeft er in een brief aan het Nederlandse ministerie van Verkeer en Water staat op aangedrongen, dat de mi nister maatregelen zal nemen als in België tol wordt geheven voor het gebruik van de autowegen. Zoals bekend overweegt het Bel gische ministerie van het Ver keerswezen de invoering van tol; automobilisten zouden zich dan een speciaal vignet moeten aan schaffen om zich op de autowegen te mogen bevinden. In de brief aan de minister wijst de PvdA er op dat Zeeuws-Vlamingen vaak gedwongen zijn om zich te oriënteren op België gezien de geografische ligging. Bovendien moet in bepaalde omstandigheden ma elf uur 's avonds bijvoorbeeld, of bij slechte weersomstandighe den zoals storm of mist als geen ge bruik van de veerboot kan worden gemaakt over Belgische wegen worden gereden om in Nederland te komen. „Door op de Belgische wegen tol te heffen zullen de te betalen gelden aan wegenbelasting voor bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen extra belast worden ten opzichte van de rest van Nederland," schrijft de PvdA-afdeling in de brief. De afde ling vraagt de minister te bevorde ren dat: - de maatregel niet geldt voor bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, de Nederlandse we genbelasting voor bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ver minderd. of dat een andere maat regel wordt genomen om deze extra kosten voui Zeeuws-Vlamingen ongedaan te maken. De PvdA Hulst is met de brief overigens rijkelijk vroeg. Het Bel gische ministerie van het Ver keerswezen denkt er namelijk sterk over om de maatregel (die nog niet in het Belgische parlement aan de orde is geweest) selectief toe te pas sen. Met name mensen die in eigen land geen tol voor de wegen beta len, zouden dat in Belgie ook niet hoeven te doen. De uiteindelijke vorm van de tolheffing staat dus nog niet vast. BROUWERSHAVEN - In opdracht van b en w van Brouwershaven zijn twee zogenoemde 'externe adviseurs' be gonnen met de voorbereiding van plannen voor inrichting van de voor malige werkhaven Den Osse aan de Grevelingen tot jachthaven. De ad viseurs hebben het college inmiddels voor het maken van deelplannen voor de inrichting van de jachthaven, of ferte gedaan. Het college wil de raad voor het laten uit uitwerken van deze plannen een voorbereidingskrediet vragen. Voor begeleiding van de ont wikkeling van het gebied - onderdeel van het bestemmingsplan zomerdorp Den Osse - overwegen b en w de instel ling van een werkgroep van vertegen woordigers van rijk en gemeente. De rijksdienst voor de IJsselmeer pol ders - afdeling Grevelingen - heeft de gemeente Brouwershaven inmiddels voorwaarden voor nadere uitwerking van de plannen gesteld. Het dagelijks gemeentebestuur heeft de dienst der domeinen verzocht de voormalige werkhaven met een deel van de oevers aan de gemeente in erfpacht uit te ge ven. B en w van Brouwershaven hebben maandag de plannen voor Den Osse openbaar gemaakt in de nota van toe lichting bij de gemeente-begroting 1980. De raad heeft zich al uit gesproken voor de beheer van de toekomstige jachthaven door de gemeente. De fi nanciële haalbaarheid van het project kan volgens b en w pas beoordeeld wor den wanneer de plannen bestedingsge- reed zijn en een exploitatie-opzet is ge maakt Rekening wordt gehouden met een totaal aantal van 800 ligplaatsen in 1985. Het dagelijks gemeentebestuur meldt in de toelichting op de begroting dat de exploitatiemaatschappij Kavero BV in 1980 uitvoering zal gaan geven aan de tweede fase van de plannen voor de bouw van zomerwoningen in het zo merdorp Den Osse. In het zogenaamde 'tussengebied' worden volgend jaar een kampeerterrein en openlucht zwembad aangelegd. De voormalige werkhaven Den Osse aan de Grevelingen. bet men. Zij staat noga- koi sche controle. Joost: ?.P< aanklacht toe:..Het meer om een woning t odv is dat de gemeente Ak dooi de wet toe te passes e treedt. Daarnaast het' tf'.e ter vrijdagavond e« i de zegd, maar toen ik mu Bder het stadhuis kwam.fc dat de burgemeester 1st meer te spreken was": tov de aanklacht ingeójK.' tp' Jens Afspraken od Burgemeester Lock* dagmiddag commeMiJ^ „Wij hebben gewooi; beschikbaar en daart— aan doen. Ik heb eenje en daar houd ik mijsi: toch niet verwachten: w kraker mijn andere li De heer Blom mag km mag zich nog eens to: IV' We willen best prates ning hebben we tochi Over de aanklacht die: |endl gediend, zegt de lieert 1Hla( eerste, ik weet nog va:: RjD, de, we zullen wel ziet. emm; maar hoe meer public!: .([lijd aan deze zaak geeft,dt j.t kans dat hij nog eeni an Aardenburg. Al dit soc: ex daar gaat Nederlandt nge| onder, maar we zulte: Kn hoofd boven water te: |.d) gemeente. Ik heb bijdc #I tie gehandeld volgt» [?tr daarvoor staan en dit |en VLISSINGEN-Bijm afgelopen weekeindt een bedrijf aan tie Ei j®°l singen is in totaal vu "f[ gulden aan goedem werd ingebroken in Vlissingen en in de Lf hoekweg. De inbrekers zijn dei sonweg volgens de V: tepolitie ingekomen i forceren. Ook is bij de politie I van een inbraak in Paul Krugerstraatint F brekers kwamen bn» aan de achterzijde es beerdeen kast te low nge' baar niet gelukt Et' mist. lzo Een bedrag van ongw m, den is gestolen uit eel kantoorverdieping w de Gildeweg. Deze» gens de politie zijn zondag 14.00 uurena De inbrekers kwameoi via een raam aan defl een lege kassa openp Zondag werd ook eens n in een garage aan d« nor Vlissingen. Hier word'. Bij een Inbraak in del hoekweg zijn diverse 4 om in het kantoor teK inbrekers zijn volgens) nolgi rdflj irt-' Ha- s£

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2