Fotoverslag van oorlogsverleden Geen spoor overvaller postkantoor Vlissingen WA O-ers bespreken problemen driedaagse cursus Hedenesse P. de Kam met pensioen als Itringhoofd BB Noord-Holland I PZC/provincie AFSCHEID VAN HET WERK' ,jONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 CADZAND - In het vormingscentrum 'Hedenesse' te Cadzand wordt momen teel een driedaagse cursus 'WAO' ge houden. De tien cursisten (vijf echtpa ren) bespreken in deze cursus de pro blemen die men ondervindt na het af scheid van het werk. wanneer men ar beidsongeschikt is verklaard. De eerste aanzet tot de cursus, die de naam 'Afscheid van het werk" heeft meegekregen en bestemd is voor men sen die vallen onder de Wet Arbeids Ongeschiktheid (WAO), werd 25 sep tember al gegeven met een eerste bij eenkomst. Dinsdag begon de driedaag se cursus, onder leiding van Luk Scholten en gastvrouw Riekje Toor- Het programma bestaat uit onder meer voorlichting over financiële en sociale voorzieningen, inleidingen en discus sies. In januari komt er een driedaags vervolg „Dat is beter. Dan hebben de mensen de tijd om even afstand te ne men van wat hier besproken is", aldus Luk Scholten. De WAO'ers die nu aan de cursus deelnemen, zijn nog geen twee jaar geleden gestopt met werken Dat betekent, dat zij nu ina een jaar ziektewet en vervolgens WAO) nog be drijfsgebonden zijn Deze bedrijven waaraan zij verbonden zijn. betalen het cursusgeld In Zeeland waren er. vol gens Luk Scholten. 50 potentiële be drijfsgebonden kandidaten om mee te doen aan deze cursus. Dat er zich maar tien opgaven, valt enigszins tegen. Dat betekent dat een voorgenomen paral lelcursus niet doorgaat. „We willen vol gend jaar proberen om de WAO'ers in Zeeland te bereiken die niet meer be drijfsgebonden zijn. Dat is een groep van zo'n 8000 mensen", zegt Luk Schol ten HU vreest dat de groep van WAO'ers tussen de wal en het schip zal vallen. De deelnemers aan de cursus zagen on der meer de film 'Tegen het zere been', die de levensloop schetst van een werk nemer die aan een bedrijfsongeval een zeer been overhoudt. Na de normale genezingsfase blijft de pijn evenwel aanhouden en de oorzaak bhjkt psyc hisch te zun. „En dat zeiden die dokto ren niet. Meer openheid, zeker in de medische wereld mag best. Als er open lijk gesproken was. was de afloop heel anders, veel beter geweest", meenden de WAO'ers. Vandaag (donderdag) is de laatste dag van dezp driedaagse cursus. Collecte SINT-ANN ALAND - De collecte ten ba te van het interieur van de gerefor meerde gemeente kerk te Sint-Anna- land heeft 2655.10 opgebracht aan, dat hy onlangs interessant mate riaal kreeg aangereikt door de heer Davldse uit Oostkapelle. die kapitein was bij de kustartillene. Eekman heeft er een plakboek van vol gekregen. Daarin prijkt onder meer 'het lied van de kustartillerie' op tekst van mr P.M.W.J. van der Slikkeen van muziek voorzien door Baby den Toonder. „Wij staan hier, binnen komt men niet" zo luidt een passage uit dit lied Misschien heeft u ook wel materiaal liggen, waar u niks mee doet. Pam fletten. Onderscheidingstekenen, oorlogsfoto's. De documentatiegroep kan ze best gebruiken. Bel even met Piet Eekman (01184-14961) en hij komt de spullen meteen bij u ophalen. Expositie De documentatiegroep kan dat mate riaal wellicht inpassen in het grote ge heel. waar een breed publiek van ken nis kan nemen tijdens een expositie als nu mhet Vlissingse stadhuis wordt gehouden. Mogelyk kan dat materiaal in de toekomst nog eens ergens per manent worden ondergebracht Men heeft het oog laten vallen op het oud arsenaal, dat binnenkort vnj zal ko men. Dat arsenaal .of een gedeelte daarvan, zou een uitstekend onder komen kunnen zyn voor een oorlogs museum. Er is al veel materiaal, dat eventueel nog zou kunnen wordeh uit gebreid met voorwerpen of documen ten, die in bruikleen worden afgestaan door particulieren. Eekman zegt „Hier in Vlissingen, een plaats waar zoveel is gebeurd, is duidelijk behoefte aan zo'n museum Ze vragen het zo dikwijls in het mu seum op het Bellamypark: hebt u ook dingen van de oorlog-' Maar ze hebben daar niets Wy hebben alles Maar we kunnen het niet kwijt. Nog niet. Uit een gesprek op het stadhuis heb ik be grepen dat we wel even geduld moeten hebben. Reken maar op twee jaar heeft wethouder Bruynooge gezegd. „Dat is wel lang, maar we zijn al biy dat men zo positief staat tegenover onze plannen". JAREN WERKZAAM GEWEEST IN ZEELAND Rechercheurs verlaten na het onderzoek het postkantoor aan de zijde van de Hendrikstraat. Slot van pagina 1 piergeld op zak begaf de dader zich ver volgens naar een ander loket Achter dit loket zat geen beambte (meer), voor de overvaller aanleiding om tegen de personeelsleden te schreeuwen dat hy geld wilde. Deze weigerden op zyn ver zoek in te gaan. Toen vrij onverwacht uit een van de twee aan de hal grenzen de telefooncellen een man ten tonele verscheen, die vermoedeiyk nog niets van de overval had gemerkt, rende de overvaller geschrokken naar de uit gang van het kantoor. Hy zou daarbü een vrouw, die op zUn 'hazenpad' stond, hebben gestompt. Een van de per soneelsleden hield op dat moment al enige tijd de alarmknop voor 'stil' alarm ingedrukt. De overvaller verloor tydens zijn vlucht in de hal iets. dat later door de politie werd omschreven als een 'rond Uchtwegend metalen Rechercheurs en surveillances zochten na de overval-nog geruime tyd in de stad naar de dader Gisteravond laat was echter nog geen spoor van de over valler gevonden. Het postkantoor aan de Steenenbeer was ruim anderhalf jaar ook het doelwit van een overval. De dader, die tot op heden onbekend is gebleven, ging er toen vandoor met» een bedrag van 21.000,-. Het loket, waar de overvaller loketbeambte P DeWitte sommeerde oeld te orerhandiafn RAO-ers bespreken hun problemen in het vormingscentrum Hedenesse. IN DE OORLOG ACTIEF IN HET VERZET llissingen - De heer P. de Kam, hoofd ran de BB kring Noord-Holland g, de tegio Gooi en vechtstreek, legt van- Haag, donderdag, zijn functie neer in Verband met het bereiken van de pen- sioensgerechtigde leeftijd. De heer De Kam werd 30 augustus 1914 in Grijps- Ierke geboren. en groot deel van zijn leven is de heer 'e Kam werkzaam geweest in Zeeland: Is eerste directeur en later als eerste ezoldlgde secretaris was hij werkzaam ij dc CBTB in Zeeland, Tijdens de orlog, ontheven van zyn functies door e Duitsers, had hij een belangrijk aan- eel in de opbouw van het verzet, in eeland. Na de bevrijding was de heer 'e Kam oprichter van het Zeeuws Ba- iljon 11-14 RI van de Binnenlandse trydkrachten. Met dat batayon dien- ehij van 1946 tot 1949 in het voormali- ;w Nederlands Indië op Java en Suma- tuut Steun Wettig Gezag Voorts was hij enige jaren secretaris van de Stich ting voor de landbouw in Zeeland. In 1954 kwam hy in dienst bij de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking Vanaf 1962 was hy werkzaam by het ministerie van binnenlandse zaken als inspecteur by de zelfbescherming La ter werd hy kringhoofd bescherming bevolking Verder was hij voorzitter van de Landelyke contactgroep van hoofden BB. Ook inde totstandkoming van de huidige bloedbank van het Rode Kruis had hy een belangrijk aandeel. De heer De kam is meer dan veertig jaar werkzaam geweest als bestuurder in het protestants christelijk organisa tieleven Hy gaf op Walcheren onder meer leiding aan het gereformeerde jeugdwerk en was voorzitter van de AR- kiesvereniging in Goes In Hilversum had hij ook deze funct ie en tot op heden is hy nog bestuurslid van de Staten- centrale Hilversum en de Kamer centrale Haarlem Sinds 1970 is hy lid van de Provinciale Staten van Moord- Holland het ■eti JACQUES CATS tra, na een gedwongen verblyf van vyf maanden op Malakka Na zijn demobilisatie werd hy in Zee land secretaris van het Nationaal Insti- Het zal wel weer storm lopen wanneer straks de tentoonstelling, die de documentatiegroep '40-'45 inricht rond de herdenking van de bevrijding van Vlissingen, gaat draaien. Dezelfde groep zette in april 1976 een expositie op ter gelegenheid van de reünie van dragers van de bronzen Leeuw en het 4 bronzen Kruis. Toen stond men ook schouder aan schouder voor de expositietafels. Zo'n opkomst had men helemaal niet verwacht. Toch zat het er een beetje in: er bestaat veel interesse voor die tijd van toen. Vooral bij de jongeren, die op zo'n expositie de verhalen van thuis in beeld gebracht De vlag uit? De documentatiegroep '40-'45 die ter gelegenheid van de komst van een groep bevrijders van toen naar Vlissingen. een tentoonstelling inricht, doet bij deze een beroep op de Vlissingse ingezetenen. Steek zaterdag de vlag uit. Met name in de omge ving van het stadhuis en langs de route die via de Gravestraat voert naar het landingsmonu ment. waar kransen zullen worden gelegd. Massaal de vlag uit. In 1944 kon het ook. .Jk zou het tegenover al die gasten hardstikke leuk vinden", zegt Piet Eekman van de documen tatiegroep. De tentoonstelling, die vanaf aan staande zaterdag ter bezichtiging is open gesteld, geeft een chronologisch (fotoverslag van de Vlissingse situatie vanaf de mobilisatie tot aan de bevrij ding. De bomaanval op cje Nolledyk. •straatgevechten in Vlissingen. unieke •en onbekende foto's van de Duitse verdedigingswerken in Vlissingen, geallieerde luchtfoto's, aankomst van de Fransen in 1940 in Vlissingen, het door de eigen bemanning in brand ge stoken wachtschip "Noord Brabant' (men wilde het niet ongeschonden in handen van de bezetter laten komen): het is eigenlyk te veel om op te noe men. Een uniek expositiestuk ls de originele tekening, die gebruikt is om de troe pen. die de aanval op Vlissingen zou den gaan uitvoeren te instrueren. Al even byzonder is een plattegrond van Vlissingen met daarop ingetekend alle Duitse verdedigingswerken, dit aan de hand van geallieerde luchtfoto's en be richten die de ondergrondse verza melde. Wat er ook te zien is: modellen van Duits geschut dat in Vlissingen stond opgesteld, houten voetmynen, Duitse onderscheidingen, pamfletten die door geallieerden boven Walcheren zyn uitgestrooid, schouder en bare temblemen van geallieerde onderde len, die in deze contreien hebben ge streden, militaire uniformen. Vlissing se leden van de 'Keep them rolling', een vereniging van mensen die oude legervoertuigen rijklaar maken, leve ren hun eigen bydrage door enkele voertuigen op te stelllen voor en op de binnenplaats van het Vlissingse stad huis, dat een week lang onderdak biedt aan de tentoonstelling De openingstyden zijn: aanstaande za terdag van 14-17 uur Volgende week maandag kan men de tentoonstelling bezoeken van 9 -12 uur, van half twee tot vyf uur en 's avonds van half acht tot half tien. De toegang is gratis. „We maken wel wat kosten" zegt woordvoerder Piet Eekman van de do cumentatiegroep. „maar je timmert op die manier weer aan de weg. Mis schien komt er zo weer wat materiaal los. Er zit nog genoeg onder de mensen mensen". En als voorbeeld haalt hy Het arsenaal onderdak voor oorlogsmuseum?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9