Steeds meer hinderlijke beperkingen aan landbouw Hoge rente en direct opvraagbaar. Nota herziening streekplan Midden-Zeeland onduidelijk De Amro Bank R-n is er voor alle spaarders. (Oj Dorpsraad dringt aan op rijksbijdrage voor gymlokaal Philippine Expositie in teken bevrijding door Canadezen 55 jaar geleden Nog steeds ruzie schubvisrecht op Zeeuws-Vlaamse Molenkreek Landbouw zit te veel in een politiek krachtenveld Zaak Terneuzenaar V, in Antwerpen opnieuw uitgesteld Inbraak in kantine Vlissingse lts IN STREEKMUSEUM TE IJZENZIJKE VOORLOPIGE REACTIE B. EN W. MIDDELBURG: WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 ~lJ. F. G. SCHLINGEMANN VOOR CBTB WEST-NEDERLAND: PZC/ provincie GOES - Voorzitter J. F. G. Schlingemann van de Europese federatie van landbouworganisaties (CEA) vindt dat 'uit zucht tot behoud van alles wat bestaat' aan de landbouw meer en meer hinderlijke beperkingen worden opgelegd. „Om allerlei belemmerende bepalingen op te leggen j aan boeren van gehele streken ten aanzien van hun bedrijfsvoering gaat mij te ver. Al krijgt men een vergoeding, dan nog is het zeker voor jonge boeren een onding zijn bedrijf niet aan de steeds verdergaande door wetenschap en techniek veroorzaakte, modernisering te mogen aanpassen", zei de CEA-voorzitter. zitter meende dat mooie en ongerepte stukjes natuur zoveel mogelijk behou den moeten blijven, zonodig met vol- Mr Schlingemann sprak tijdens een al gemene vergadering van de christelijke boeren- en tuindersbond 1CBTB1 West- Nederland Hij wees erop dat in alle Europese landen juist de moderne landbouw aanvallen te doorstaan krijgt ten aanzien van de bedrijfsvoering en ook met betrekking tot het veroorza ken van milieu-problemen. „Alsof niet juist een groot deel van de natuur, zeker in de dichterbevolkte landen en streken door menselijk ingrijpen zo is. als hetnu betoogde de heer Schlingemann Als voorbeeld noemde hy de Ooster- schelde: „Daar gold als argument tegen de afsluiting, dat dit eeuwenoude onge repte stuk zeedeltagebied moest blij ven bestaan en niet door mensenhand moest veranderd worden. Maar de Oos- terschelde is ontstaan door afdamming in de vorige eeuw van het Kreekrak. mensenhand dus" De CEA-voor- CR TB-voorzitter: GOES - „De besprekingen over de landbouwbegroting en alle daarmee samenhangende zaken, bevinden zich in een politiek krachtenveld, waarin voorbij wordt gegaan aan de belangen van de meest betrokkenen: de boeren en tuinders. Dat brengt in de agrari sche sector grote onzekerheden te weeg". Dit zei P. W. Blokland, voorzit ter van de christelijke boeren- en tuindersbond (CBTB) West-Nederland tijdens de algemene vergadering van de standsorganisatie. Hij benadrukte dat bestaande zekerheden meer en meer wegvallen, terw ijl de onzekerhe den in de agrarische bedrijfstak gedu rig toenemen. De heer Blokland constateerde dat de verdediging van de belangen van de agrarische sector in zowel het Europese als het Nederlandse parlement in toe nemende mate door de politiek wordt bepaald Hij verwachtte een 'warme winter', zowel in Brussel als Den Haag „We zullen er niet voor moeten terug schrikken deze warmte voor een deel zelf te produceren of aan te wakkeren aldus de voorzitter van de CBTB-Westr Nederland De heer Blokland stelde dat de beleids uitgangspunten meer moeten worden bezien vanuit enerzijds de sociale pro blematiek en anderzijds vanuit de pro blemen van te lage inkomens in de land- en tuinbouw „De tegenstrijdig heden zullen nader tot elkaar moeten komen. Mogelijk dat de formulering 'er moet vrijheid van ondernemerschap zijn om te beslissen een bepaald inko men te kunnen behalen', hierin enig houvast biedt" aldus de heer Blokland ledige schadeloostelling van boeren Mr Schlingemann onderstreepte dat de boer in een mooi landschappelijk ge bied zeker zélf op de natuut let „Het zijn immers zijn voorouders, die deze natuur daar hebben beschermd en waarnodig aangepast aan de tijd waarin zij leefden". De CEA-voorzitter signaleerde voorts een toename van aanvallen op hel ge bruik van allerlei middelen in de landbouw. Mr Schlingemann: „Midde len zonder welke de huidige opbreng sten onmogelijk zouden zijn en dus het vergaren van een redelijk inkomen. Wanneer men voor de natuur schade lijke middelen door minder schadelij ke kan vervangen, die de economische mogelijkheden niet aantasten, dan dient men dat natuurlijk te doen en men moet ook naar een dergelijke om- JFG Schlingemann IN BRIEF AAN STA A TSSECRETARIS PHILIPPINE - De dorpsraad van Phi lippine heeft aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen ge vraagd, alsnog een rijksbijdrage te verstrekken voor de bouw van een nieuw sportlokaal in Philippine. In een brief aan het ministerie wijst de dorpsraad de staatssecretaris erop, dat Philippine een groeikern is met een inwonertal dat zeker tot zo'n drieduizend zielen zal toenemen. De vier kleuter- en lagere scholen zijn voor hun sportonderwijs aangewezen op het bestaande gymlokaal in een oud schoolgebouw van rond de eeuwwisse ling. zo schrijft de dorpsraad. De huidi ge ruimte is voor het beoefenen van zaalsporten ongeschikt, meent de dorpsraad, onder meer door het ont- uieKen „cvciuging van de ruiten, ondoelmatige verlichtingen ontbreken van een beveiliging voor de in het ge bouw aanwezige radiatoren van de cen trale verwarming. enkele bloeiende sportverenigingen die zich noodgedwongen met dit on doelmatige lokaal moeten behelpen Dat is niet bevorderlijk voor een verde re ontwikkeling en uitbreiding van deze klubs", meldt de brief. De dorpsraad pleit ervoor, het eerder ingenomen standpunt van het ministerie te her zien. Het gemeentebestuur van Sas van Gent sprak zich eerder al uit voor de bouw van een nieuw gymlokaal in Phi lippine. Toen de overheid de aanvraag voor de rijksbijdrage afwees, ging Sas van Gent in beroep bij de Raad van State De Spaar-Plus-Rekening. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaarrekening. En wat op de Spaar- Plus- Rekening IJ AAy blijft staan, iS goed voor de hoge Hjl /jft rente van: v3^ ëm! w De Spaar-Plus-Extra-Rekening. Dat is sparen met een nog hogere rente Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar-Plus-Extra vraagt dus enige overweging. ■■0^ éfh Deze rekeningen geven ff "1 AJUy momenteel een rente van: V Gy CF~^'/2S° PAT IS, PE fsUAfEsriE In zijn toespraak tot de CBTB-West- Nederland ging de heer Schlingemann kort in op de stormachtige ontwikke ling die de landbouw in Europa volgens hem in de laatste 30 jaar Heeft doorge maakt Hij vertelde dat niet alleen de bedrijfsvoering en bednjfsgrootte grondig zijn veranderd, maar ook de le venswijze en de structuren op hel plat teland De CEA-voorzitter herinnerde aan de problemen die zullen ontstaan wanneer de Europese Gemeenschap wordt uitgebreid met drie Zuid-Euro- pese landen (Portugal. Spanje. Griekenland) Verder stond hij stil bij de onevenwichtige marktsituatie van een aantal produkten (melk. vlees, gra nen, suiker, groenten en fruit) Mr Schlingemann vond dat de overschot ten niet gedramatiseerd moeten wor den. hij benadrukte dat de gevolgen van tekorten voor de bevolking erger zijn. Overigens waarschuwde de CEA- voorzitter wel voor 'chronische over schotten', die tot bijna niet-afzetbare voorraden leiden, zoals bij de melk Aan de andere kant toonde de heer Schlin gemann zich tegenstander van produk- Uebeperkingen. 'in een wereld waar al tijd nog bijna één miljard mensen niet voldoende gevoed worden" ANTWERPEN' Opnieuw heeft de Antwerpse rechtbank de zaak tegen de Terneuzenaar F. V., die terecht moet staan op verdenking van een poging tot uitgifte van vals geld, uitgesteld. Als reden werd opgegeven dat een van de advocaten van V. met vakantie is, zodat de zaak niet kon worden behan deld. De voorzitster van de negende cor rectionele kamer van de Antwerpse rechtbank, mevrouw L Wauters. kon digde enigszins korzelig aan dat het proces, dat nu voor de vijfde keer is uit gesteld, de volgende keer iop 22 januari) in ieder geval door zal gaan Twee ande re verdachten. C. van D. uit Breskensen de Belg J. uit Bornhem waren wel ter zitting verschenen. Zij zullen op 22 ja nuari opnieuw moeten opdraven. De zaak V speelt al sinds eind decem ber '76. Toen werd C. van D. in Antwer pen aangehouden met een koffer vol valse dollarbiljetten Al snel werd duidelijk dat Van D vanuit het hotel van F V in Terneuzen per taxi naar Antwerpen was vertrokken De taxichauffeur had gezien dat V de kof fer aan Van D overhandigde V was al eerder wegens valsemunterij veroor deeld VLISSINGEN - In de nacht van maan dag op dinsdag tussen is ingebroken in de kantine van de lts aan de Zaai- hoekweg te Vlissingen. Op enkele fles jes frisdrank na werd, voorzover be kend, niets gestolen. De inbrekers verschaften zich toegang via een opengebroken klapraam Ze probeerden tevergeefs in de keuken een stalen kast open te breken De heer V A G. deed dinsdagmiddag om twaalf uur aangifte bij de politie Het inrichten van de Canada-tentoonstelling IJZENDIJKE - Vanaf vandaag (woensdag) is in het streekmu seum te IJzendijke een tentoon stelling te zien onder de titel 'Ca nada-Nederland- 35 jaar blijvende vriendschap'. De expositie, die w erd samengesteld door de Cana dese ambassade geeft een beeld van het aandeel dat de Canadese troepen hadden in de bevrijding van Nederland. Aanleiding voor de Canada-tentoonstelling in het streekmuseum is het feit dat West- Zeeuwsch-Vlaanderen precies 35 jaar geleden - in oktober 1944 - door de Canadezen werd bevrijd Het tentoonstellingsmateriaal van de Canadese ambassade is aange vuld met materiaal van de heer J Keymel uit Breskens Van hem zullen onder meer te zien diverse bevrijdingstegeltjes, schoolboek jes uit de oorlogstijd, brandplaatjes en allerlei ere tekens. De Canada- tentoonstelling blijft in het IJzen- dijkse streekmuseum tot en met 14 november Daarna verhuist de ex positie naar het stadhuis van Sluis waar ze tot 21 november blijft Vanaf 22 november tot en met 10 december zal de expositie te zien zijn in het Aardenburgse gemeen tehuis RAAD VAN STA TE BUIGT ZICH O VER KWESTIE (Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG - De Westdorpse hen gelsportvereniging de 'Platzak' en de beroepsvisser R.F. Janssens ruzieën nog steeds over de vraag wie nu eigen lijk het schubvisrecht op de Zeeuws- Vlaamse Molenkreek bezit. „Zij zou den elkaar moeten leren verdragen", vatte een ambtenaar van het minis terie van landbouw de onderlinge ver houdingen samen. Ondanks een door de Kamer voor de Binnenvisserij inge stelde afkoelingsperiode, waarin de Platzak en Janssens wat nader tot el kaar zouden moeten komen, is er geen schijn van een lichtpuntje te zien. zo bleek ook dinsdagmorgen in Den Haag. waar de Raad van State zich over de zaak moest buigen. De aanleiding het beroep dat Janssens heeft ingesteld tegen een besluit van de Kamer voor de Binnenvisserij, die het huurcontract met Janssens tot eind '79 heeft verlengd Kort geschetst ziet de situatie er zo uit: Janssens mag vissen op aal en zeelt ln delen van de Canls- vliekreek, de Molenkreek en de Relge- rskil. de gemeente Sas van Gent heeft het schubvisrecht in haar deel van de Molenkreek gekregen en geeft dat op haar beurt via vergunningen weer door aan de leden van de Platzak Daar wringt de schoen; het was Jans sens' historisch recht om zelf machti gingen af te geven aan de sportvissers - hij had alle visrechten, en kon de sports vissers tolereren Langzaam aan echter is er aan zijn rechten geknabbeld, en nu betwist men zelfs Janssens' recht om machtigingen uit te geven, vatte Jans sens' vertegenwoordiger Langstraat de gang van zaken in de afgelopen jaren samen. Het gaat Janssens. zo legde Langstraat uit. om twee zaken ln de eerste plaats verliest hij een bron van inkomsten, ten tweede raakt hij zijn toch al geringe in vloed kwijt op het beheer van de vi swateren. beheer dat hij via de afgifte van machtigingen voor een deel kon re gelen. Dat Janssens zich niet ten on rechte ongerust maakt over het beheer blijkt uit de ondeskundige manier waarop de mensen van de Platzak te werk gaan. zei Langstraat en hij il lustreerde het met brieven van het mi nisterie van landbouw over het ultzet- ten van vis en het afsluiten van de ver binding van het westelijk deel met het oostelijk deel van de Molenkreek, waardoor vissen uit het 'oosten' niet meer ln hun westelijk paaigebied kun nen komen Com missie Er is, zo onderstreepten ook de leden van de Platzak, een beheerscommissie voorgesteld met onder anderen Jans sens, mensen van de gemeente en van de hengelsportclub, maar daar heeft Janssens nooit aan mee willen doen. Zo lang de taken en de bevoegdheden niet geregeld zijn, is er echter van zo'n commissie niets te verwachten, bracht Langstraat daartegen in. Een doelmatig beheer is dan pas moge lijk. wanneer alle rechten van Janssens worden gehandhaafd, vond diens woordvoerder. De gemeente Sas van Gent. ook in Den Haag vertegenwoor digd. gelooft echter dat de beroepsvis ser geen enkele aanspraak kan maken op het recht dat hij eist. omdat de ge meente het schubvisrecht bezit - de Platzak huurt het weer van de gemeen te De Platzak zelfheeft alle belang bij de huidige situatie: het vissen op machti ging biedt slechts zeer beperkte moge lijkheden en geeft de vereniging onvol doende zekerheid om een verantwoord beheersbeleid te voeren, zei een verte genwoordiger van de hengelsportclub Als Janssens bovendien bang is voor het verliezen van inkomsten, dan valt daar over te praten, zei hij. Langstraat waas duidelijk ontevreden over de manier waarop de beroepsvis ser is behandeld: „Westdorpe lijkt mij meer een Wild-West-dorpe". luidde zijn uitsmijter. Burgemeester W RV Du- sarduijn van Sas van Gent kwam met een in het geweer Aan het eind van de zitting zei hij. parodiërend op de naam van zijn opponent „Als Langsl raat ooit eens in Westdorpe komt. dan moet hij zich Kortweg maken" FUNDAMENTELE HERBEZINNING SPREIDING VAN DE BEVOLKING MIDDELBURG - B en w van Middel burg zijn van mening dat de nota 'Uit gangspunten en doelstellingen' voor de herziening van het Streekplan Mid den-Zeeland. aan duidelijkheid nogal wat te wensen overlaat. Het college schrijft dit in een discussiestuk dat het ontwerp vormt voor een definitieve reactie op de bovengenoemde nota. en dat maandagmiddag werd behandeld in de commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening. B en w zeggen in dat discussiestuk on der meer Het globale en facetmatige karakter van de doelstellingen bete kent een versluiering van belan genconflicten en tegenstrijdigheden van doelstellingen. Daardoor zijn ze niet erg geschikt voor inspraak. Juist door hun algemeenheid zullen ze waar schijnlijk een grote mate van instem ming kunnen krijgen.' Het college vindt ook dat een fun damentele herbezinning op de sprei ding van de bevolkingstoename is ver eist Dit gezien het feit dat in (de herzie ning van) het streekplan, wal de sprei ding van de bevolking betreft nog wordt uitgegaan van de verouderde No ta Bewoningspatroon Deze nota houdt kort gezegd in. dat nieuwe inwoners grotendeels worden gehuisvest m de regionale groeikernen Middelburg. Vlissingen en Goes en ln enkele kleine re kernen zoals Kapelle 's-Gravenpol- der. Heinkenszand. Amemuiden en Koudekerke De plattelandskernen mogen alleen uitbreiden volgens hun natuurlijke groei, die doorgaans een half procent per jaar bedraagt Er zou ook een onderscheid gemaakt dienen te worden in de functies van de regionale groeikernen In onze gemeen te is de dienstensector sterker verte genwoordigd dan in de andere groei kernen, aldus het college Wat de dagrecreatie betreft is Middel burg in beginsel wel bereid medewer king te verlenen om recrea tievoorzieningen zo dicht mogelijk bij de stad te creeëren. Het college vestigt er verder de aandacht op dat het cen trum van Middelburg in het toeris tenseizoen. bij minder goed strand- weer.fungeeri als slechtweerac- commodatie en dal de daaruit voort- vloeende kosten (onder meer door ver- keers- en parkeerproblematieki geheel op de gemeente drukken Terwijl ze in feite gedeeltelijk ook hel gevolg zijn van de recreatieve functie van de Wal- cherse kuststrook Het college betreurt het dan ook dat in de discussienota 'Uitgangspunten en Doelstellingen' geen financiële paragraaf is opgeno- Tegenstrijdifi Wat natuur en landschap betreft acht het college het tegenstrijdig dat in de discussienota enerzijds wordt gezegd dat de laaggelegen poelgronden in Walcheren waardevolle vegetaties herbergen en van groot belang zijn voor overwinterende trekvogels en dat anderzijds wordt overwogen om het polderpeil in Walcheren te verla gen hetgeen juist een duidelijke aan slag zal vormen op de w aarden van die poelgronden. B en w van Middelburg kunnen wel in stemmen met de aangegeven doelstel lingen voor het provinciaal beleid inza ke het verkeer In zijn discussiestuk zegt het college hierover 'Wij onder schrijven volledig dat de verkeerssitua tie binnen de stadsbebouwing verbete ring behoeft. Een extra kruising van het Kanaal door Walcheren met aan sluitende wegen naar Serooskerke en Rijksweg 58 zal een ontlasting beteken en voor de noord-zuid-tangent. Wij me nen ook dat het doorgaande verkeer in west-oost en west-noord richting buitenom de binnenstad moet worden geleid. Te denken valt daarbij aan wijkverbindingswegen zoals verbin ding Nieuwe Vlissmgseweg met Koudekerkseweg. verbinding Sand- berglaan via de Noordweg met de Veer- seweg verbinding Veerseweg met klein-industrleterrein en verbinding Schroeweg met Abeele. Eens De leden van decommissieruimtelijke ordening die het discussiestuk van b en w maandagmiddag bespraken wa ren het in grote lijnen eens met de in houd. De meeste leden vonden het ech ter wat aan de vage kant. A. P. van Mourik (CDA) vond dat wel prettig omdat, zoals hij zei, „je er dan uitge breid over kunt praten." Het CDA- raadslid wilde wel pleiten voor een woonmigratieoverschot in de grote steden, maar het daarbij te hanteren 'instrumentarium' zou, volgens hem, dan wel in de gemeente moeten wor den gehouden en niet op provinciaal PvdA-er D Boogerd pleitte niet alleen voor bevolkingsaanwas, maar ook voor verdere industrialisering. .maar" voegde hij daaraan toe. ..dan wel voor zover dit past in ons milieu De heer Boogerd vond het verder onverstandig om het Instrumentarium aan de ge meenten toe te bedelen, „omdat die el kaar dan in de haren vliegen A J Vleugel (D'66) zag er niet veel heil ln om de grenzen van Zeeland dicht te doen. „Je moet ze juist opengooien en zaken en mensen aantrekken uit de randstad De heer W P Rentier (SGP) was van mening dat de migratie, zeker wat betreft de oud-inwoners van Zee land. niet moet worden gestopt. „Erzijn veel Zeeuwen die hun werkende leven elders hebben doqrgebracht en ik vind dat ze de overige jaren hier in Zeeland moeten kunnen wonen J Zoek (WDi vond het jammer dat in het discussiestuk van b en w alleen wordt gesproken over Zeeland. ..Ik mis hierin de discussie over Nederland Zeeland vormt toch een stukje van Ne derland en heeft ook zeker te maken met de invloeden van buitenaf K walitalief „Je moet het woonmigratieoverschot ook kwalitatief bekijken," meende A. H. Kamermans (PPR). „Dus er ook voor proberen te zorgen dat jongere mensen in Zeeland terecht kunnen en niet al leen oud-Zeeuwen en anderen die hier hun oude dag willen komen slijten, omdat ze het in Zeeland zo prettig wo nen vinden. Oudere mensen vragen een speciale zorg en nat is hier op dit mo ment al een groot probleem." Wethouder W P J Baars, die de verga dering van de commissie ruimtelijke ordening voorzat, vond dat de provin cie er veel werk van had gemaakt om de streekplanherziening discutabel te maken. ..maar. zei hij. „als je een ver antwoorde inspraak op gang wilt bren gen. dan moetje wel duidelijk zy n in het verstrekken van je informatie en daar ontbreekt het nogal aan Daarmee wil ik niet zeggen dat wij als college de be doeling hebben om met ons discussies tuk de provincie te kapittelen De heer Baars deelde verder mee dat het dis cussiestuk met alle op- en aanmerkin gen. volgende week dinsdag in het col lege wordt besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9