OEGANDA na Idi Amin HET RAADSEL VAN DE SAPA-SAPA PZC/°P'n'e en achtergrond 4" Keuken iDoor Reinier van de Looi KAMPALA - Deze week verdwijnen de laatste portretten van Idi Amin Dada uit het openbare leven van Oeganda: de natipnale bank heeft nieuwe bankbiljetten gedrukt waar niemands gezicht op staat. Of dat nu voorzichtigheid is omdat men nog niet voor honderd procent zeker is van Godfrey Binaisa als blijvertje dan wel een algemene huiver voor de beperkte geldigheidsduur van een Afrikaanse president, vaststaat dat momenteel schoon schip wordt gemaakt in de totaal verziekte geldhandel in het land. Men maakt meteen van de gelegenheid gebruik de shilling iets op te waarderen. Die was sedert de oorlog, die een eind maakte aan Amins barbaren-regime, zo diep gekelderd dat de vodjes bank papier met de glimmende tronie van Amin erop een enorme zwarte handel („magendo'i veroorzaakten. Kenia vraagt brutaalweg 10 Oeganda-shiUlng voor één Kenia-shilling, terwijl de of ficiële koers één op één is. Maar wat wil je. als je in Oeganda hele maal niets meer kunt kopen en datgene wat er nog wel te krijgen is kapitalen kost één sigaret deed vorige week op de markt van Mbale 7 shilling - ongeveer f 1,75 - en voor een staaf keukenzeep tel je f 15 neer) en de winkels in Kenia, die wel goed gevuld zijn. het waardeloze Oegandese geld weigeren. De vrije markt nietwaar, de vraag bepaalt de prjjs. En Oeganda betaalt hem. Museum Bankdirecteur en financieel adviseur van de president, Sam Mubale: „De he le operatie van het vervangen van het geld dient natuurlijk niet alleen maar om Amins gezicht uit de circulatie te halen. Als ik u was nam ik trouwens een paar van die oude bankbiljetten mee, ze krijgen museumwaarde. Wat we vooral willen, is het vele zwarte geld boven water krijgen. Daarom krijgt iemand die niet kan aantonen hoe hij zijn miljoenen bijeenge schraapt heeft, iemand dus die geen winkel, bedrijf of geregistreerde han del heeft, maximaal 5000 nieuwe shil lings ineens. Dat kan hij een paar we ken herhalen en dan is het uit. De rest kan bij als behang gebruiken". „Deze mafutamingi's (letterlijk: „teveel olie", figuurlijk: de winstmakers, veelal protégés van Amin en in elk geval profi teurs van diens ruïneuze manier van zakendoen) hebben voor de val van de dictator de bui al zien hangen en heb ben enorme kapitalen naar buitenland se banken gesluisd Maar die proberen we nu ook te pakken". Kapitaalvlucht wordt verboden. De- viezenimport eveneens. Daartoe heeft Oeganda op 20 oktober voor 9 dagen de grens met Kenia gesloten, uiteraard gevolgd door luidkeelse protesten uit Nairobi, waar men het lucratieve grensverkeer met Oeganda in gevaar ziet komen. „Met de geldzuivering i zoals bij ons na de oorlog onder Lieftinck) en een be perking op de goudhandel proberen we de chaos zo snel en zo goed mogelijk te stoppen", aldus Mubale. „Er zit voor miljarden onder de mensen. Pure infla tie, want Amin liet de staatspersen dag en nacht geld drukken, terwijl intussen de waarde voortdurend verminderde" neel toegestane veelwijverij. Amin had vijf vrouwen plus wekelijks wel een handvol bedgezellinnen waarvan hij de echtgenoten uit de weg liet ruimen door zijn gehate State Research Bureau In Kumin. Teso. ontmoette ik Sam Opuno. opzichter in een 900-koeien- farm, die een speciaal feestje gaf ter ge legenheid van het bezoek van zijn... vier schoon moeders. De Tanzanianen krijgen te eten van de plaatselijke bevolking (de officieren be zetten de schaarse hotelkamers die Oeganda nog rijk is en krijgen redelijke maaltijden). Bananen, cassave, millet, mais en suikerriet is namelijk het enige waaraan Oeganda geen gebrek heeft. Het ideale tropische klimaat en de vochtigheid van het nabije Vic- toriameer garanderen het land het hele jaar door een uitbundig groene vegeta tie en een levendige landbouw. Verveling De grootste vijand van de Tanzania nen in Oeganda is intussen niet meer het door de bush struinende restant van het Amin-leger, maar de verve ling. De meesten zijn al bijna een jaar van huis, zonder verlof, zonder post. Ze hebben van het begin van de veldtocht, eind vorig jaar, tot aan de victorie (april in Kampala, mei in het noord oosten) vele honderden kilometers te gens hebben niet veel meer te doen, zijn straatarm en zeggen helaas vlot „ja" als een rijke Oegandees ze een transistorradio of een polshorloge aanbiedt in ruil voor het opknappen van een smerig karweitje. Doorgaans is dat het koudmaken van een gehate Sclpcl-Sclpcl buurman. Veel doden in Kampala heb ben Tanzaniaanse Kalasjnikov-kogels in hun donder". Cuba, Libië en de DDR zijn dus niet de enige „Fremdkoerper" die aan Afri kaanse fronten staan. Nyerere doet dus ook mee, dat was niet zo'n bekend ge geven in het Westen. voet afgelegd. Het spektakel is voorbij, wat rest is pure bewakingsdienst. Wachtlopen. Ze doen lusteloos hun werk bU de roadblocks - twee oliedrums en een boomstam en waag het niet er voorbij te rjjden want de mitrailleurs hangen weliswaar nonchalant aan de boom takken, maar worden vlot gebruikt als het nodig is. Het griezelige is dat Je nooit weet wie of wat bepaalt of het no dig is. Vaak zijn ze dronken. Neem 't ze eens kwalijk. In een unieke ontmoeting met een Tan zaniaanse majoor in Kampala - uniek omdat de Tanzanianen elk contact met de burgerij mijden, nooit gefotog rafeerd willen worden en uiterst spaar zaam zijn met mededelingen over hun militaire doen en laten - kreeg ik een opmerkelijk antwoord op de vraag wie er de laatste weken verantwoordelijk is voor de vele schietpartijen in en om de hoofdstad De Kenianen wisten het na tuurlijk meteen: voormalige Amin- kornuiten. Koudmaken De majoor van de „Jeshi la Wananchi Tanzania bara na Zanzibar" (zeg maar de Volksstrijdkrachten van Tanzania en Zanzibar), die natuurlijk geen reden heeft zijn eigen mensen ten onrechte te bezoedelen: „Ach meneer. ODze jon- - Wanneer gaal-ie terug naar huis? Wanneer vertrekt het Tanzaniaanse leger uit Oeganda? De besnorde kleine beroepsvechtjas: „Naar huis? Ik ben al acht jaar van huis" - Maar de Oegandese veldtocht begon toch pas een maand of tien geleden? „Ik heb in drie andere landen gevoch ten". - Huurling dus „Om de duvel niet, het socialistische Tanzania heeft verplichtingen". - Dit begint onthullend te worden. Wel ke landen? „Er zijn geheimen die niet geschikt zijn voor het publiek" - Mozambique kan ik zo wel bedenken. Angola ook nog wel, is het derde Rho- desiè? „Ik zeg geen ja en ik zeg geen nee". Ik ben nog niet klaar met de loslippige majoor. Heel Oeganda doet aan myt hevorming over de beroemde „Sapa- sapa". de lange-afstandsartillerie waarmee de Tanzanianen in de oorlog tegen Amin verbijsterende successen hebben geboekt. In Kampala zijn van grote afstand huizen van Amin-vriend- jes haarscherp getroffen, terwijl de be lendende percelen ongedeerd bleven. In Lango liggen wrakken van uitge brande bussen en pantservoertuigen langs de weg die eveneens van forse afstand met raketten zijn getroffen. Al le inzittenden verkoold. Spelden in een hooiberg dus. - Waren dat warmtezoekende SAM-ra- ketten? En wie zat er aan de trekker, dat moeten hooggeschoolde specialis ten zijn geweest, waarover jullie - met alle respect - met zelf beschikken? De majoor: „Daar laat ik me niet over tut". - Men fluistert hier dat het Chinese of Dit is het tioeede deel van de serie artikelen over het Oeganda-na-Amin, die Reinier van de Loo samenstelde uit de vele gegevens en indrukken die hij kreeg tijdens een twee wekgn durende rondreis door het schitterende land aan de evenaar waar acht jaar Amin-terreur, een bevrijdingsoorlog en de chaos daarna een ware puinhoop hebben nagelaten. Het eerste deel van deze indrukken na een „Safari dóór een verloren paradijs" publiceerden wij jl. zaterdag. WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 De 'e Australische serie „De Rus sen beleefde vorige week zijn der |Q ie en laatste aflevering. De VPRC ie had de nuttige gedachte gehad v w een van haar Extra-afleverinkje, K een in Nederland wonende, jongt e geëmigreerde Rus te vragen wat hi, van de serie vond. Hij vond dat du a, Australiërs zich behoorlijk haddei 5t laten inpakken, en vertelde hoe hi et zelf had moeten wonen, samen me andere gezinnen bijvoorbeeld dt K keuken delend, waaruit voortdu ct rend conflicten voortkwamen om dat iemand andermans pan hacjei gebruikt, of andermans kom |e kommer had aangesneden. Da ,3 soort dingen zag je niet in dt w Australische film Een van de beeln, den die me van een bezoek in 197i a aan het huis van Andrejen Gjoeze Amalrik in de Vachtangova Straal 5 in Moskou het meest zijn bijgeble,a< ven. was de nieuwsgierig heit waarmee wij bekeken werden dooi al die mensen die in de gemeen schappelijke keuken stonden toen 0] we door de gang op weg naar dt e. kamer van de Amalriks die keuken ie< passeerden. „Daar gaan weer een y. paar buitenlanders" zag je ze den ken. Ook Wladimir Boekovski schryft erover, in „Kasteel tussen vier muL ren". Hij zegt dat ook nu nog één e derde van de Moskouse woningei communaal is, en vervolgt: „Dit leven veroorzaakte eindelooi communaal gekonkel, ruzies enct vechtpartijen. De mensen konden101 niets, maar dan ook niets van hun leven verborgen houden. Iedereen** wist wat er bij de buren in de pan15 zat. Elk in de keuken onvoorzichtig hj losgelaten woord kon in keukenoorlog gebruikt worden om p» iemand aan te geven. Vooral ah Ci daardoor de mogelijkheid in hd a\ verschiet kwam de leeggekomen si kamer te krijgen. Het was vooral r moeilijk voorontwikkelde mensen, VI de oorspronkelijke Moskouse be-Ci woners met een ouderwetse opvoek ding. Zij konden zich niet verlagen tot het keukengekonkel. de dageii 1 lijkse strijd om leefruimte en zen. ren het ook niet gewend. Hun op- voeding eiste van hen inschikke lijkheid, meegaandheid en leefdheid, maar het leven van alle- Jj dag zelfverdediging" „Dit probleem is veralgemeniseeri M waarschijnlijk één van de grootstt problemen van onze tijd. Bescha ving en beleefdheid blijken niet te j: kunnen concurreren met onbe- schaamdheid, laagheid en brute kracht. Wat moet je daar tegenr over stellen? Dezelfde middelen ge- bruiken? Maar dan treedt er ingrijpende innerlijke verandering 1 op dat beide partijen zich niet lanB ger van elkaar onderscheiden. Je- 1 zelf blijven5 Maar dat leidt tot fy- B sieke vernietiging". „Schemert juist niet dit probleem v door in het streven van de westerse G maatschappij zich te verzetten te- gen communisme en binnenlands G terrorisme? Mijn grootmoeder, die ?- misschien de universaliteit van dit M probleem onderkende, schaamde la zich de keuken binnen te lopen ah ui de buren daar de bij haar gestolen H lakens te drogen hadden gehan- jj gen. Precies zo verdween ook c voorzichtig achtergelaten servies-1 goed. Gelukkig kwam het, 10 schijnlijk dankzij onze inschikke- p lijkheid, niet tot schandalen en g vechtpartijen. Dat kon je niet zeg-i< gen van andere huizen in de buurt, g Dan weer zat er een dronken kerel g zyn vrouw met een mes over de ft binnenplaats achternadan weer g werd er in een kamer gevochten e\ vloog het glaswerk rinkelend in het R rond of dan waren een paar vrou- wen aan het bakkeleien geslagen i en liepen elkaar een halve dag luidkeels uit te schelden. Dit ivaren u. zo de toneeltjes van alledag". Tel raam Op één punt lieten de Ausirulischt filmers zich toch geen citroen voor een knol verkopen, namelijk toen ztj ergens elektronische reken machines aantroffen in plaats van de telramen, die je nog overal i Sowjet-Unie in gebruik ziet. ook naast de telmachine, om te troleren of dat ding wel deugt. De abacus is van Gneks-Egyptisch- Romeinse oorsprong, en wie ziet met welke snelheid de Russen er nog altijd mee rekenen, kan zwh afvragen u-aarom wij die dingen nooit gehad hebben, of ze al in de 16e eeuw hebben afgeschaft. Het aanslaan op de kassa zal wel net zo snel gaan, maar het aloude reke nen op een papiertje, waarop de winkelier alle bedragen met een potloodje onder elkaar zet om ze daarna moeizaam, i„zes onthou den"/ op te tellen, gaat heel wat langzamer dan het schuiven met de balletjes op het telraam, waarbij het eindbedrag ook meteen kan worden afgelezen, net als op een kassa. Al die Nederlandse win keliers die de bedragen nog met potlood en papier optellen, zouden zich even achterlijk ten opzichte van de Russen met hun telraam moeten voelen als de Russen met een telraam zich kennelijk voelen ten opzichte van de Russen met elektronisch rekentuig. Bankroet Hij heeft zelf honderden miljoenen ge stolen (en een deel daarvan in buiten landse valuta mee het land uitgeno men), de hele koffievoorraad ver kwanseld, en de staatskas geplunderd voor de opbouw van zijn hypermoder ne leger, dat het evengoed tegen de lo pende junglevechters van Tanzania moest afleggen. De vernietiging van Amins leger betekende meteen een staatsbankroet. „Vergeet bovendien niet dat we Tan zania nog enorme bedragen schuldig zijn voor hun militaire inspanning om ons van de gesel te bevrijden Het is toch diep tragisch dat Tanzania, dat veel armer is dan wij. nu met een gat van ruim één miljard gulden zit door de Oegandese expeditie, en nu in eigen land benzine en levensmiddelen moet gaan rantsoeneren. Tot nu toe bestond onze terugbetaling uit het zenden van folkloristische dansgroepen Zo laat je in elk geval zien datje dankbaar bent". Tanzanianen Intussen zijn de mannen van het Tan zaniaanse expeditieleger er in Oegan da niet best aan toe. Soldij hebben ze al in maanden niet gehad. Ze leven van giften en pure bedelarij. Je komt geen roadblock «militaire wegversperring, waarvan er nog bonderden zijn in Oeganda om illegaal verkeer van ver dachte personen, wapens en gestolen uniformen tegen te gaan) voorbij zon der de militairen een paar sigaretten toe te spelen. Gekscheerde een Europese arts: „Met sigaretten en tetracycline kun je eik Afrikaans leger aan". Tetracycline is een medicijn tegen gonorrhoe. de ge slachtsziekte waarmee volgens medi sche insiders langzamerhand half Oeganda is besmet wegens het zeer los se man-vrouwverkeer en de traditio Twee Oegandese steden iMbarara en Masakai zijn m de oorlog helemaal verwoest. Maar ook de hoofdstad Kampala <foto> kreeg een flinke portie sapa-sapa lartillenei te verduren De VN-conferentie voor hu manitaire hulp aan Cambodja, die voor 5 november in New York is uitgeschreven door secretaris-generaal Waldheim, is wellicht de laatste kans op overleving voor het Cam bodjaanse volk, dat zonder hulp onherroepelijk tot uit sterven gedoemd schijnt te zijn. De weigering van Phnom Penh inter nationale humanitaire hulp aan „alle partijen" toe te laten heeft mogelijk gemaakt de naar wat vele waarnemers „volkenmoord" noemen Een conferen tie die zich uitsluitend op de humani taire en met op de politieke aspdeten ncht schijnt dan ook de enige methode te zijn om de verdwijning van de aard bodem te voorkomen van een volk. waarvan er van de zeven miijoen zielen van vier jaar geleden met ongeveer drie miljoen nog maar minder dan de helft over zijn. Volgens het VN-kinderfonds Unicef zijn er m Cambodja geen jonge kinderen meer in de leeftijdsgroep tot vijfjaar evenmin als zwangere vrouwen Ondervoeding, ziekten en ander lijden hebben de Cambodjanen reeds steriel gemaakt. Doel van de conferentie in New York is het regelen van de financiering van een programma van hulp, dat voor de eerste zes maanding naar schatting ruim 220 miljoen gulden zal vergen. De VN beschikt op dit ogenblik voor dc eerste hulp over niet meer dan ruim 45 miljoen gulden. Om het probleem van de vertegen woordiging van Cambodja te omzeilen - de VN erkennen de delegatie van de Rode Khmer en niet die van de pro- Vietnamese regering van Phnom Penh - zal de conferentie niet worden gehou den tn het kader van de Algemene Ver gadering. maar „in de marge daarvan. Cambodja kan aldus worden vertegen woordigd door vertegenwoordigers van het Rode Kruis, die vallen onder de huidige regering in Phnom Penh dan wel van de Rode Khmer. Juist ook om elke politieke botsing te vermijden, die de humanitaire hulp zou kunnen scha den, is de datum van 5 november geko zen Want op 12 november zal in de Al gemene Vergadering op verzoek van de ASEAN-landen Thailand. Maleisie, Singapore, Indonesië en de Filippijnen een debat over de situatie in Cambodja worden gehouden, zodat de bespreking van elk politiek wrijfpunt naar deze da tum kan worden verschoven Het vraagstuk van de feitelijke verde ling in het land van de internationale hulp valt evenwel nauwelijks los te zien van de internationale erkenning van het huidige bewind in Phnom Penh. Men kan zich afvragen of de bondgenoten van de regering van Kampuchea, dus Vietnam, deze gele genheid niet zullen aangrijpen om te pogen deze kwestie te regelen. Moskou heeft nog met gereageerd op de aankondiging van de conferentie. Ha noi schijnt van zijn kant onder de voor waarden die thans worden gesteld niet tot deelneming bereid. Élke internatio nale conferentie over Cambodja heeft, zo stelt men in bevoegde Vietnamese kring, de instemming van de revolutio naire volksraad van Kampuchea nodig en moet deze toelaten tot de conferen tie. Hanoi schijnt enigszins in verlegen heid te zijn gebracht en aarzelt zowel om een conferentie te boycotten die een einde zou kunnen maken aan de hon- gerproblemen in Cambodja, maar ook om in te stemmen met bevoorrading van alle partijen, inbegrepen de Rode Khmer. Bovendien neemt Hanoi geen genoe gen met de voorgenomen formule van een dubbele vertegenwoordiging van het land. China zou instemmen met het principe van een humanitaire con ferentie mits zij de in Phnom Penh geïnstalleerde „marionettenregering van Vietnam" niet bevoordeeld. Een ploeg van het Chinese Rode Kruis is reeds in Bangkok gearriveerd om op vang van Indochinese vluchtelingen voor te bereiden. zelfs Israëlische experts waren <de Is raëli's hadden nog wel wat papaja's met Amin te schillen, zoals bekendi. „Geen commentaar" Veldtocht De majoor bestelt nog een Waragi, lauwe lokale jenever, die rare dingen doet met je evenwicht, vooral als je het goedje te snel drinkt of samen met de zelfgemaakte ajono, het millet-bier dat uit gemeenschaps-rietjes uit grote aarden kruiken dag-in-dag-uit door el ke Oegandees wordt gedronken (de Zuidafrikanen noemen het fijn gevoelig kafferbier). „U weet dat het in Kagera begon. Amin ging in de aanval toen een van zijn ge neraals was begonnen te schieten na dat dJens broer was vermoord. Hij kon de sneeuwbal niet meer tegenhouden. Bovendien wilde hij het gebied taan Oeganda's zuidgrens met Tanzania) graag hebben omdat de rivier de Kage ra een makkelijker te verdedigen grens was. Voor Nyerere was dit de druppel in de te volle emmer. Hij begon de tegen aanval. Bij Nkosi liepen we via een moeras om een bergvesting van Amin heen en pakten ze van achter. Wat dacht je: 1000 Libiêrs omsingeld. 700 af gemaakt. 300 in krijgsgevangenschap". „Naarmate we verder op Oegandees gebied doordrongen, nam het en thousiasme van de plaatselijke bevol king toe. Toen riep Nyerere de Moshi- conferentie bijeen en stelde Obote en zijn ballingen een ultimatum: ik ga al leen door, en dan tot Amins einde, als jullie je onderlinge verdeeldheid op geven en als één blok met ons mee vechten. Dat was eigenlijk de geboorte van het UNLF (het Oegandese bevrij dingsfront) en het UNLA (het daarbij behorende leger)". „De lawine was niet meer te stoppen. Helaas zijn Mbarara en Masaka vol ledig verwoest, Kampala liep erg veel schade op, maar Amins weerstand nam zienderogen af' Lesje „Weet je hoe we hem eigenlijk hebben verslagen? Ons voetvolk verplaatste zich door de jungle terwijl Amin en zijn gemotoriseerde troepen alleen maar over de weg konden Ze kregen ons zo nooit te pakken. Wij hen wel. De Mwalimu (Nyerere's bijnaam betekent „leermeester") heeft de veldmaar schalk een gevoelig lesje gelezen". De oorlog was intussen voor het door Amin toch al leeggezogen land de ge nadeklap. Niet zozeer door de ver woesting. als wel door de chaos die in het kielzog van de oprukkende bevrü- dingstroepen ontstond. Amins voor beeld. acht jaar lang moorden en mar telen om je zin te krijgen, deed volgen. Ik ben bang dat veel Oegandezen in al die jaren zijn afgestompt en een stuk normbesef hebben verloren ten aanzien van zulke zaken als leven en dood, an dermans bezit. Dat gold zowel voor Amins vluchtende soldaten die als beesten tekeer zijn gegaan als voor het schorem dat plots uit zijn holen kwam en op rooftocht ging. In Tororo bij de Keniase grens ver moordden ze zeker 1000 mensen, ver volgens ontpopte een Amin-regiment zich ineens als vrijheidsstrijders en schoot op bun beurt een paar honder mede-militairen overhoop. Er liggen bij Tororo honderden verse heuveltjes langs de wegen. Afrikanen begraven hun doden onder zulke heuveltjes. Oeganda's wegen liggen bezaaid met uitgeschakelde Russische pantserwa gens waarmee de Amin-horden pro beerden te ontkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 4