Hervormde kerk jeugdgebouw De in Goes moet Veste verkopen Pleidooi streek-VVV Schouwen-Duiveland positief over het beleid van b. en w. PZC/ L Automobielbedrijf De Groene B.V. WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 WISSEL SCHOUWEN streek TIJDENS BIJEENKOMST VOOR MIDDENSTANDERS: ZIERIKZEE - Drs F. L. M. Jansen, hoofd van de afdeling binnenland van bet nationaal bureau voor toerisme, heeft dinsdagavond gepleit voor de totstandkoming van een krachtige en professionele streek-VVV op Schou wen-Duiveland. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst voor bestuursleden van alle plaatselijke ondernemersver enigingen op Schouwen-Duiveland in 'Mondragon' te Zierikzee. Volgens drs Jansen zou de streek-VVV onder meer moeten streven naar een spreiding van de vakantiedrukte op het eiland. Ook zou via een streek-VW kunnen worden gekomen tot een betere coördi natie van de toeristische activiteiten op Schouwen-Duiveland. Een andere be langrijke taak voor de streek-VW: een betere promotie van het eiland. Dat zou dan moeten gebeuren in nauwe sa menwerking met de provinciale VW. Volgens drs Jansen hebben de onder nemers op Schouwen-Duiveland niet tijdig genoeg ingehaakt op de vrij ex plosieve recreatieve ontwikkelingen in deze 4egio. Alleen via een hechte on derlinge samenwerking zou de midden stand opgewassen kunnen zijn tegen de problemen, die voortvloeien uit de re creatieve groei van Schouwen-Duive land. Ook voorzitter E. 8aman van de Zierik- zeese Ondernemers Centrale <ZOC) sprak zich dinsdagavond uit voor een bundeling van krachten van de eilan- delijke ondernemers. Volgens de heer Saman moeten de middenstanders ac tiviteiten blijven ontwikkelen, willen zij de boot niet missen. Hij sprak zich nogmaals uit voor de instelling van een distributie-planologisch onderzoek <DPOi op Schouwen-Duiveland. Dat is een onderzoek, waarin het hele win- kelgebeuren grondig wordt doorge licht. Vermoedelijk zal in 1980 met een dergelijk onderzoek op Schouwen- Duiveland kunnen worden begonnen. Het zal ongeveer een jaar ln beslag ne men. De kosten daarvan bedragen ruim 460.000 gulden. De financiering is nog niet rond. Er loopt bij het rijk een sub sidie-aanvraag van ongeveer 230.000 gulden. De ongeveer 600 ondernemers op Schouwen-Duiveland moeten zo'n vijf tot tien procent van de kosten voor hun rekening nemen Het gat zal moe ten worden gedicht door de zes ge meenten op het eiland. Middenschouwen blij met visie provincie over toekomst Rode- Kruisziekenhuis SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van Middenschouwen zijn verheugd over het positieve advies van de provinciale raad voor de volks gezondheid met betrekking tot de toe komst van het Rode Kruis-ziekenhuis. Burgemeester W. den Boer maakte dit dinsdagavond tijdens de raadsverga dering duidelijk naar aanleiding van de uit alle fracties naar voren gekomen wens, dat het Zierikzeese ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland behouden zal blijven. Hij wees er op dat gedepu teerde staten inmiddels met het advies van de raad voor de volksgezondheid hebben ingestemd. Het is de bedoeling het Rode Kruis- Ziekenhuis is te handhaven als 'voor post' van het ziekenhuis De Bevelan- den te Goes. Burgemeester Den Boer deelde de raad mee dat een verbetering van de financiële situatie van het ziekenhuis kan worden verwacht en dat weer is voorzien in de noodzakelijke specialismen. Hij wees er overigens op. dat het op elkaar laten aansluiten van de bestaande structuren van de ziekenhuizen te Goes en Zierikzee. geen eenvoudige zaak zal zijn. VOOR VEILIGSTELLEN DERDE PREDIKANTSPLAATS ANDERE INDELING WIJKEN NA KOMST DERDE PREDIKANT GOES - De Nederlands hervormde kerk in Goes gaat het jeugdgebouw De Veste aan de Keizersdijk verkopen. Reden: er is geld nodig om de derde predikantsplaats in Goes veilig te stel len. De opbrengst van de vrijwillige bijdragen die de lidmaten van de kerk betalen is daarvoor te gering. Wanneer de kerkvoogdij niet had besloten De Veste te verkopen, had de hervormde kerk in Goes hoogstwaarschijnlijk in een paar jaar tijd van vier naar twee predikanten gemoeten. De Veste zal binnenkort in de verkoop worden ge bracht De voorbereidingen daarvoor worden momenteel door een makelaar getroffen. De hervormde gemeente in Goes zit thans met twee vacante predikants plaatsen, waarvan er één niet meer zal worden vervuld- De andere vacature wordt tijdelijk opgevuld door emeritus predikant ds H. M. Strating. Het ls de bedoeling dat na de komst van de nieuwe, derde predikant - de be roepingsprocedure is op gang gekomen - een andere wijkindeling wordt ge maakt. waarbij de bestaande vier wij ken in drieën worden herverdeeld. Daarnaast hoopt de kerkvoogdij in de toekomst nog een beroep te kunnen doen op emeritus-predikanten voor bij stand in het pastoraat. President-kerk voogd J. A. de Bruijne beaamde dins dag desgevraagd dat de derde predi kantplaats in Goes ook op de tocht heeft gestaan. „De afdeling kerkvoog dijkamer van het provinciaal college van de hervormde kerk in Zeeland kijkt in de eerste plaats naar de financiële positie van een kerkelijke ge meente bij de vervulling van een predikants plaats". aldus de heer De Bruijne „Wanneer de gemeente over onvol doendegeldmiddelen beschikt, dan krijgt ze geen toestemming om een pre dikant te beroepenVoor de derde predikant in Goes was dat ook het ge val. Daarom was de hervormde kerk- Koningschieting 'S-HEERENHOEK - De vier schutters verenigingen hielden de jaarlijkse ko- ningschieting op de liggende wip, in ho tel 'Korenbeurs' te 's-Heerenhoek waaraan 23 leden deelnamen. Bij Eens gezindheid was hetC. v. d. Dries die met vier punten koning werd Bu Vrye 8chutters was het M. Nijsten die met vier punten de titel veroverde. Vios zag N. J. Verdonk met 12 punten koning worden en bij Concordia wist H. v. d. Dries met vijf punten het koningschap voor 1979-'80 te veroveren. Traditie ge trouw werd onder de leden van de vier verenigingen de algemeen koning ge schoten en daar was het A. v. d. Dries van Vrye Schutters die deze titel ver kreeg door de meeste punten te schie ten. INCVB Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE - De NCVB af deling Hoedekenskerke hield haar bij eenkomst in de consistorie van de her vormde kerk te Hoedekenskerke. De heer Poot uit Voorburg hield een lezing over Effatha. het instituut voor dove kinderen- De lezing werd toegelichtmet een dia-vertoning. De volgende bijeen komst is op 29 november, dan zal de heer Schoenmaker uit Zoutelande spreken over: "Waarom ben ik nu juist christen?'. Het jeugdgebouio De Veste van de Nederlands hervormde kerk in Goes. voogdij in Goes genoodzaakt een be roep te doen op haar in De Veste gesto ken reserves. De heer De Bruijne gaat ervan uit dat het jeugdgebouw genoeg zal opbrengen om minimaal gedurende een jaar of vier de derde predikant te kunnen betalen. Ongeveer vijf jaar geleden besloot de kerkvoogdij nog de toenmalige stich ting voor Sociaal-Kultureel Werk in Goes (SKW), die voor haar activiteiten gebruik maakte van De Veste, de huur op te zeggen. De kerk wilde het gebouw Gewestelijke najaarsvergadering GOES - Ruim 120 vrouwen waren aanwezig in de Goese Oosterkerk om de gewestelijke najaarsvergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond fNCVB), gecwest Zee land, bij te wonen. Na een welkomst- woordje van gewestelijk presidente mevrouw H. Cornet-Duvekot en het huishoudelijk gedeelte van de verga dering hield dr. N. Spronk uit Bussum een causerie over het thema 'de mens en de toekomst van zijn arbeid'. Dit vormde meteen ook het studiethema van deze dag. De dames bogen zich groepsgewijs over de door dr. Spronk aangedragen problemen. Oud-presidente van de NCVB. gewest Zeeland, mevrouw J. Balkenende-San- dee, vertelde daarna over haar ervarin gen in Athene, waar zij als afgevaardig de van deNCVB een internationaal cpngres voor vrouwen bijwoonde. „Wat mij vooral heeft aangegrepen, zijn de problemen waarmee de vrouwen uit de derde wereld te kampen hebben, als je ziet dat zij vechten voor elementaire rechten als eten en drinken, dan vraag je je af waar wij ons nog druk over ma ken. Daarom geloof ik dat, als wij ons op willen werpen voor de vrouwen, het de ze vrouwen zijn warmee wij ons bezig moeten houden. Gedeelde smart is hal ve smart. Laten wij ons dan als vrouwenbond Inzetten voor een betere, leefbare wereld," betoogde mevrouw Balkenende. voor het eigen jeugdwerk benutten. Dit bracht de peuterspeelzaal Cen trum, die aanvankelijk onder de vlag van SKW en later zelfstandig opereer de, in moeilijkheden. De peuterspeel zaal kon geen nieuw geschikt onder komen vinden. „Het ljjkt inderdaad een beetje op een grillig beleid", geeft president kerkvoogd De Bruijne toe. „Eerst zeg gen we SKW de huur op en een jaar of wat later moeten we zelf De Veste ver kopen. Maar in die jaren is er voor ons financieel nogal wat veranderd. De vrijwillige bijdragen van de leden zijn een stuk kleiner en de kosten van een predikant aanzienlijk groter geworden. We moeten De Veste gewoon verkopen, ook al gebeurt dat met pijn in het hart". Volgens de heer De Bruijne komt het Collecte SINT-ANNALAND - De oogstcollecte in de hervormde kerk te Sint-Annaland heeft 14.577,94 opgebracht. kerkelijk Jeugdwerk door de verkoop van De Veste niet in het gedrang. De hervormde kerk bezit nog een gebouw aan de Wijngaardstraat, dat vóór de bouw van De Veste voor het jeugdwerk werd gebruikt. Dit gebouw zal worden opgeknapt. School 't StaepeP of te Renesse houdt ouderavond RENESSE - De openbare lagere.school 't Staepel'of te Renesse houdt don derdag 1 november vanaf acht uur een ouderavond Uit de oudercommissie zijn de heer M. Kooman en mevrouw E. Oostendorp aftredend en niet her- kiesbaaüe heer A. J. Padmon is even eens aftredend, maar herkiesbaar Het hoofd van de school, de heer J. H. Blom, zal een korte inleiding houden voer de invloed van het Schouwse dialect op het onderwijs. Daarna zal de voor drachtskunstenaar Simon Berrevoets uit Goes voordrachten in Zeeuws dialect verzorgen. Vraagtekens over functioneren van technische dienst in Middenschouwen SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van Middenschouwen zijn niet geheel 'optimistisch' over het functioneren van de technische dienst. Vooral de verdeling van de beschikba re mankracht over de kernen van de gemeente geeft problemen. Burgemeester W. den Boer zei dit dins dagavond tijdens de raadsvergadering te Scharendijke in een commentaar op kritiek van CDA-raadslid A. B Kosten op het functioneren van de dienst. De indruk bestaat dat het functioneren te wensen overlaat, aldus de CDA- woordvoerder in zijn beschouwing over de gemeentebegroting voor 1980 Hij zei verder met verbazing te hebben geconstateerd dat bij de gemeentebe groting ook dit jaar weer de begroting van de technische dienst ontbrak. Bur gemeester Den Boer zei te zullen be vorderen dat de begroting van de dienst volgend jaar eerder beschikbaar komt. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout ipvdai zei in haar beschouwing te ho pen dat aanpassing van de bestem mingsplannen geen al te grote vertra ging voor de bouw van woningwetwo ningen te Kerkwerve en Scharendijke zal opleveren. Zij signaleerde verder dat het herstel van de hervormde kerk te Kerkwerve nog steeds op uitvoering wacht en wees op de slechte situatie van de molen 'De Lelie' te Eikeizee. Collecte RILLAND-BATH - De Zeeuwse col lecte bracht in Rilland-BaUi ƒ845,44 op. Ouderavond van kleuterschool 'Jong Goes' GOES - De kleuterschool 'Jong Goes' hield haar eerste ouderavond van het nieuwe schoolseizoen. Op uitnodiging van de oudercommissie hield de heer Joppe van het Middelburgse pop pentheater 'Parcival' een lezing over de functie van het poppenkastspel. De heer Joppe, oorspronkelijk uit het on derwijs afkomstig en nu reizend door het gehele land, toonde de zeer geboei de ouders allerlei mogelijkheden op het gebied van poppenspel met o.a. stok-, stang-, sok- en handpoppen. Ook ver telde deze 'poppenman' over het ge bruik van poppen om bij voorbeeld peuters eenvoudige begrippen bij te brengen, verlegenheid te overwinnen en zelfs geestelijk gehandicapte kinde ren uit hun isolement te halen. Aan het begin van deze avond werd met de be noeming van de heer J Moerdijk voor zien in de vacature van secretaris. SCHARENDIJKE De fracties in de gemeenteraad van Middenschouwen zijn tevreden over de financiële situa tie van de gemeente en het beleid van burgemeester en wethouders. Woordvoerders van de fracties gaven dit dinsdagavond tijdens de raadsver gadering te kennen in algemene be schouwingen over de gemeentebegro ting 1980. De financiële positie van de Voorlopig geen fietspad langs Heuvelsweg Middenschouwen SCHARENDIJKE - Er is momentcel nog geen enkele aanduiding die er op wijst dat er gelden beschikbaar komen voor een verbetering van de Heuvel sweg in de vorm van een fietspad. Bur gemeester W. den Boer zei dit dinsdag avond tijdens de raadsvergadering van Middenschouwen. Uit de be schouwingen over de begroting 1980 bleek de bezorgdheid van de fracties over de zeer onveilig geachte situatie van de Heuvelsweg. Raadslid A. B. Kosten (cda) stelde dat de aanleg van het fietspad de hoogste prioriteit verdient De heren L. C. Hart ivvd) en W. C. van den Bosse isgp) dron gen eveneens aan op de aanleg van het fietspad. Op de Heuvelsweg hebben zich onlangs weer enige ernstige ver keersongevallen voorgedaan. Voorzitter Den Boer benadrukte dat de ook door het college zeer gewenste ver betering afhangt van het beschikbaar komen van financiële middelen Hij be treurde het de raad te moeten melden dat de onveilige situatie van de weg nog wel enige tijd zal moeten voortduren, omdat er geen tekenen zijn dat er gel den beschikbaar zullen komen. In antwoord op een vraag van raadslid L. den Boer (cda) zei de voorzitter dat overleg met de rijkspolitie plaatsvindt over maatregelen tot verbetering van de huidige situatie. Nagegaan wordt onder meer of het rooien van beplan tingen en het instellen van voorrangsk- ruisingen een verbetering kan opleve ren. De heer Kosten (cda i wees met na me op te grote gevaren voor de naar Zierikzee fietsende scholieren. V>oi gemeente is gunstig, bracht raadsli^ B. Kosten namens de CDA-fractie Dk voren. Hij kreeg van wethouder CL^ van Burg de verzekering dat b en de toekomst niet met voorstellen L belastingverhoging zullen komenf vorens de begroting aan de raadj aangeboden. Raadslid W. C van den Bosse. drong bi] b en w aan op het voeren een 'zuinig beleid. Het college zal goed op de centjes passen en in financieel opzicht een beleid te voeren, zo antwoordde houder Van Burg. Raadslid L. C. WD. vond het onlangs door de genomen besluit, de tarieven roerend-goedbelasting met 3.5 verhogen 'een jammerlijke zaak', der heb ik op het financiële beleid kritiek aldus de heer Hart MevrcE J Kloet-Schellingerhout stelde datr^ begroting voor 1980 een aanmerketV gunstiger beeld vertoont dan de bed! ,t ting 1979. Zij tekende hierbij wel ïl( dat vooreen aantal opuitvoering waf tende kapitaalswerfcen. geen ramlnL zijn opgenomen. Ln Straatverlichting E Alle fracties betreurden het vooiiaü men van ben w om uit een oogpunt ^ew energiebesparing niet zoals eerst iel bedoeling was. over te gaan tot »etl breiding van de beraad van het college stelde der I. C. Padmos de raad op korte mijn een herziening van het plan en w in het vooruitzicht. De raad kan verder een nota college tegemoet zien over maatreg om de gebouwen van de isoleren Met name CDA, drong in zijn beschouwing aa een treffen van bouwkundige ningen voor energiebesparing. [or Ruitervereniging Renessj"® vierde derde verjaardagfu RENESSE - De ruitervereniging nesse vierde haar derde verjaardag een disco-avond in de kantine camping Bonafide te Renesse. De derlandse chansonnier Dimitri van ren verzorgde drie optredens. Ook een bingo-spel gespeeld en een gehouden De veiligheid van een auto wordt bepaald door een combinatie van eigen schappen. Nu is het niet zo, dat iedere auto met die kwaliteiten zonder meer een veilige auto is. Auto's hebben namelijk een eigen wil. En een eigen reactiesnelheid. Het is dus van groot belang, dat ook in die eigen karaktereigenschappen evenwicht wordt geschapen. In de Volvo 245 kunt u merken waar dat toe leidt. De Volvo 245 heeft een voorspelbaar en constant wegge drag. Neemt zonder kureniedere bocht. Behoudt ook bij een noodstop het rechte pad en reageert zeer direct op uw handelingen. Door z'n perfecte combinatie van kwaliteiten en stabiel karakter, kan de Volvo 245 u helpen ongelukken te voor komen. Volvo noemt dat dynamische veiligheid. DynamisdieVeiligheid: de norm voor de toekomst Autobewegingen zijn te verdelen in twee categorieën: statische en dyna mische. Rechtuit rijden met een constante snelheid is statisch. Optrekken, remmen en sturen zijn dynamische bewegingen. Volvo heeft de veiligheid tijdens zo'n dynamische beweging geperfectioneerd. En ontdekte bovendien dat dynamische veiligheid het rijden een stuk plezieriger maakt Onder alle omstandigheden. Een uitgebreide proefnt in de Volvo 245 zalu daarvan overtuigen. "VOJLÏW© Als u dóórdenkt QP Anjelierstraat 5-7, Goes, tel, 01100-16810. VoorSchouwen Duiveland: Autobedrijf Noordhoek, Burghseweg 74, Burgh-Haamstede, tel. 01115-1458.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 24