Van der Stee: premie voor minder meSkprodtiktie EG verhoogt vluchtelingen hulp aae Cambodja Rotterdamse politie stopt jeugdige verdachten in mensonterende cellen Regering moet eind maken aan negatieve goederenverklaringen Albeda: handhaving koopkracht desnoods via aardgasprijzen ZORGEN OM EEGFINANCIEN Kritiek van PvdA-bestuur op Van den Berg Verscherping van immigratiebepalingen in Groot-Brittannië WïUebrands vice-voorzitter synode in Rome PVDA-MOTIE AANGENOMEN Start actie kerstboter HEFTIGE KRITIEK BINNEN HET KORPS Vragen over koppelbazen in scheepsbouw WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 i Van onze corresponaent i LUXEMBURG - Landbouwminister Fons van der Stee is het geheel eens met de pessimistische voorspellingen die de EG-landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach maandag heeft gedaan. De minister verkjaarde dinsdag in Luxemburg dat hij de begrotingsanalyse van EG-landbouw commissaris Gundelach volledig onderschreef. Tijdens een informele bijeenkomst met Europese landbouwministers maandagavond had Gundelach aangekondigd dat de Gemeenschap aan de rand van het bankroet staat tenzij snel het mes wordt gezet in de landbouwuitgaven. Met name de overschotten in de meik- en suikersector wil Gundelach dras tisch te lijf gaan. Gedacht wordt aan een verhoging van de zgn. ..medever- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het PvdA-partijbestuur is het niet eens met de wijze waarop PvdA-voorzittcr Max van den Berg vo rige week zijn kritiek op de kamerfrac tie in het PvdA-partijblad naar voren heeft gebracht. Het PvdA-bestuur heeft in zijn vergadering van maan dagavond de afspraak bevestigd dat Van den Berg in zo'n situatie eerst overleg pleegt met zijn collega's uit het bestuur. Het incident wordt hiermee door het partijbestuur als gesloten be schouw d. Over de inhoud van Van den Bergs ar tikel heeft het partijbestuur geen oor deel gegeven. Besloten is dat Van den Berg zijn ideeën (na ruggespraak met het partijbestuur) voorlegt aan de par tijraad van volgende week zaterdag, waar dan een discussie over de koers van de kamerfractie kan plaatsvinden. Van den Berg drong, zoals bekend, in zijn artikel in het partijblad „Roos in de Vuist" aan op verlegging van de koers van de fractie Van den Berg vond dat de PvdA niet klakkeloos het mati- gingsbeleid van de regering moet vol gen. maar meer eisen moet stellen ten aanzien van sturing van de economie, de inkomenspolitiek en structurele hervormingen. Ook moest de fractie, naar zijn mening, meer de boer op om het alternatief beleid van de PvdA te verkopen. LONDEN (ANP) - De Britse regering zal haar ïmmigraticbepalingcn verder gaan verscherpen. Dat heeft de minis ter van binnenlandse zaken, William Whilelaw dinsdag aangekonidgd. De maatregelen, die binnenkort in een 'witboek' over immigratie zullen wor den gepubliceerd, houden Sn, dat niet in Groot-Brittanniè geboren Britse vrou wen voortaan geen echtgenoten of ver loofden meer van buiten de EG naar Engeland mogen halen Hierdoor zulfen vooral Aziaten uit de vroegere koloniën in Azië getroffen worden. De maatre gelen zouden niet gelden voor vrouwen, die weliswaar niet in Groot-Brittannië zijn geboren, maar wier ouders overzee in dienst van de Britse kroon waren. UTRECHT (ANP) - Kardinaal J. Wil- lebrands, aartsbisschop van Utrecht en de Antwerpse bisschop mgr. G. Danneels zijn door paus Johannes Paulus II benoemd tot gedelegeerde voorzitters van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen. De paus is zelf voorzitter van alle bis schoppensynodes. Hij wfjst echter steeds een of meer gedelegeerde voor zitters aan die de opdracht hebben bij toerbeurt de synode-arbeid te regelen. Prof. dr. JF, Lescrauwaet van de con gregatie van de missionarissen van het heilig hart is op voordracht van de Ne derlandse bisschoppenconferentie door de paus benoemd tot speciale sy nodesecretaris. Het secretariaat van de Nederlandse synode wordt in Rome ge voerd. Een speciale secretaris moet worden gezien als een deskundige op het terrein waarover de synode gaat. De bijzondere synode van de bisschop pen van Nederland begint op 14 januari 1980 in Rome. Het onderwerp is: het pastorale werk van de katholieke kerk in Nederland in de huidige situatie. iAdvertentie Enkele minuten van het centrum 800 m2 kantoor-eflicïencv met een compleet overzicht van ons uniek assortiment KANTOORMACHINES, MEUBELEN, PLAN- en OPBERGSYSTEMEN, TEKENMACHINES en vele kleine kantoorartikelen. U bent van harte welkom aan dc Dampoortweg 29 te Middelburg. (Altijd parkeerruimte voor de deur). 01180 36151' antwoordelijkheidshefïlng" tot min stens 1,5 procent en aan een verlaging van het zogenaamde ,.A"-quotum voor suiker, dat is de hoeveelheid geprodu ceerde suiker waarvoor de Europeue Gemeenschap garantieprijzen betaalt. Minister Van der Stee zei dinsdag dat het van weinig politieke realiteitszin zou getuigen om op dit moment op een hogere afdracht van BTW aan Brussel aan te dringen. Het is duidelijk dat er eerst het een en ander moet gebeuren op landbouwgebied. Pas daarna kun nen wy op een eventuele herziening van de maximumgrens voor de btw-bijdra- ge aandringen, aldus de Nederlandse bewindsman. Het hanteren van een absolute prys- stop voor de Europese landbouw in de eerstkomende jaren is onmogelijk, meent Van der Stee. Zo'n prijsbevrie zing over bijvoorbeeld drie jaar zou de boeren wel eens twintig dertig pro cent van hun inkomen kunnen kosten en dat is niet acceptabel. Van de Stee meent, dat er wel degelijk bezuinigin gen in de lanbouwsector nodig zijn Hij denkt die te kunnen bereiken door in de eerste plaats de interventie (het inne- iVan o e parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat de regering stappen onderneemt om het verstrekken van zgn. negatieve goederenverklaringen tegen te gaan. Ook wil de Kamer het legaliseren van de handtekeningen onder dergelijke verklaringen verbieden. Een en ander bleek dinsdagmiddag bij de stemmin gen over de moties die vorige week werden ingediend bij het debat over de Nederlandse betrokkenheid bij de Arabische boycot van Israël. In beide gevallen stemde alleen de PSP tegen de voorstellen. De regering had - bij monde van minister Van Aardenne (economische zaken) - de kame ruitspraken ontraden. De CDA'er Van Dyk trok zijn motie in waarin hij de re gering vroeg om de instelling van een meldingsplicht van pogingen tot boycot, „We komen er binnen enkele maanden toch weer over te spreken", aldus Van Dijk. Verrassend was de steun die de motie- Van den Bergh (PvdA) over het afgeven van negatieve goederenverklaringen ontving van de kant van de VVD. Dit gebeurde nadat de PvdA'er verklaard had op dit moment niet te denken aan de invoering van een wettelijke maat regel. Voor de liberaal Bolkestein was dit namelijk het breekpunt: hij wilde wel het afgeven van negatieve goede renverklaringen zoveel mogelijk terug dringen. zonder dat hierbij echter de ei gen verantwoordelykheid van het be drijfsleven door strafmaat regelen be perkt zou worden. Ook een tweede motie van Van den Bergh - erop gericht te verhinderen dat de Nederlandse Credietverzekerings- maatschappij nog langer goederen ver zekert die voldoen aan de Arabische boycot - kreeg de steun van de meer derheid van de Kamer. Alleen de SGP stemde tegen. De motie-En gwirda - waarbij gevraagd wordt om een verbod van de legalisatie van handtekeningen - kreeg eveneens een kamermeerder heid achter zich. Het gaat hierbij niet alleen om de legalisatie van handteke ningen door het ministerie van buiten landse zaken, maar ook de legalisatie door de verschillende kamers van koophandel. men van overschotten tegen gegaran deerde prijzen) 'minder aantrekkelijk' te maken Maar dat moet dan gelden voor alle landbouwsectoren en niet al leen voor de zuivel. Daarbij zou, aldus Van der Stee. ook de 'strafheffing' op een overproduktie vanmelk opgetrok ken kunnen worden tot 'een paar pro cent'. Bij zulke besparingen zou er in de toekomst zelfs nog plaats zijn voor (overigens zeer bescheiden) prijsverho gingen in de landbouw, aldus Van der Stee. die meent dat ditsoort maatrege len binnen een half jaar gerealiseerd kan zijn Hij vond de landbouwcommissaris te optimistisch in zijn suggestie dat een forse medeverantwoordelijkheids heffing de melkplas wel onder controle zou krfjgen. De minister vindt dat er ook een premie moet komen voor boe ren. en vooral de ouderen onder hen. die vrijwillig de produktie van melk willen verminderen of stopzetten Met uitzon dering van Ierland en Frankriik waren de meeste ministers het eens dat er no dig iets moet gebeuren Schapevlees De ministers zijn er opnieuw niet in geslaagd het eens te worden over de marktordening voor schapevlees. Dal kan ernstige gevolgen hebben, omdat Frankrijk-zo'n marktordening wenst, voor en aleer het zijn grenzen openstelt voor Britssehapevlees. Op het ogen blik laat Frankrijk slechts tweehon derd ton Brits vlees per week binnen. Het Europees hof van justitie heeft in een reccent arrest die Franse maatre gel strijdig verklaard met het EEG- verdrag. Ondanks dat arrest weigert Frankrijk tot nu toe zijn grenzen te openen. UTRECHT - Bij een enorme kettingbotsing in zeer dichte mist is dinsdagmorgen op de rijksweg Utrecht-Arnhem tuss Oudenrijnen Buunik een vrachtwagenchauffeur gedood en zijn tien mensen gewond geraakt, van wie vier zeer ernstig deze botsing waren ruim tachtig auto's betrokken. Een tweede serie aanrijdingen, waarbij ongeveer 30 auto's wa betrokken, deed zich voor ter hoogte van de Utrechtse verkeersplein Laagravcn. Hierbij zijn geen gewonden gevalle Door de botsingen was het rijkswegennet in Midden-Nederland compleet verstopt. De weg naar Arnhem was urenlang gehe geblokkeerd Ook opde A-9 bij Badhoevedorp deed zich een kettingbotsing voor. Ook hierbij vielen geen ernstige gewondei Door de aanrijdingen ontstonden files van in totaal 80 km lengte. In de richting van Den Haag stond op zeker moment een auto's van 20 km lengte ledereen die erbij betrokken was, gaf als oorzaak van de kettingbotsingen dat er in dichte mist veel te hard was gereden BIJDRAGE NEDERLAND 2,2 MILJOEN DOLLAR RIJSWIJK (ANP) - In ons land is begin deze week de ,kcrstboter-ac- tie' gestart. Dank zij een tijdelijke EG-rcgeling kan de consument nu tegen sterk verlaagde prijs boter uit 'interventievoorraden' kopen. De kerstboter mag niet meer kos ten dan 1,80 gulden per pakje van 250 gram, 63 minder dan de ad viesprijs voor 'vrije' boter. De Europese commissie, die voor de hele gemeenschap een hoeveel heid van 150000 ton 'inter- ventieboter' beschikbaar heeft ge steld voor verkoop met korting, heeft aan Nederland 7.500 ton toe gewezen. Vorig jaar kreeg Nederland 3.400 ton toegewezen. De vraag was toen veel groter dan het aanbod. Het produktschap verwacht dat ook de 7 500 van dit jaar snel aan de con sument zal zijn gesleten De actie, aldus het schap, zal een bijdrage betekenen aan het afbre ken van de EG-botervoorraad. De ze bedraagt nu ruim 500.000 ton Dat is 25.000 ton meer dan een jaar geleden, maar aanzienlijk minder dan men aan het begin van dit jaar raamde. Op de pakjes kerstboter komt te staan 'speciale verkoop EG'. (Van onze correspondent LUXEMBURG - De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben besloten de steun aan Cambodjaanse vluchte lingen te verhogen lot 55 miljoen dol lar, ofwel de helft van de 111 miljoen dollar die volgens VN-deskundigen als urgentiebulp voor de komende zes maanden nodig zijn. De Europese Ge meenschap zal in totaal 42 miljoen dol lar op tafel leggen terwijl de rest door de afzonderlijke lidstaten zal worden bijgedragen. Nederland heeft inmiddels al 2,2 mil joen dollar toegezegd De noodhulp zal. volgens minister Van der Klaauw via de gebruikelijke kanalen worden overge maakt. dat wil zeggen het Unicef van de Verenigde Naties en het Internationale Rode Kruis. De discussie over de noodhulp aan Cambodja ging niet zonder moeilijkhe den. Sommige landen, met name Groot-Brittannië, vinden dat zij ten dele uit oorspronkelijk aan Vietnam toegezegde kredieten en hulp moet worden gefinancierd. Maar zowel de Belgische minister Simonet als EG- commissaris voor ontwikkelingssa menwerking Cheysson zijn gekant te gen een harde houding ten aanzien van Vietnam. Een commissiewoordvoerder zei dat de fondsen voor Vietnam (voor namelijk bestemd voor voedselhulp) weliswaar nog bevroren blijven, maar dat hier spoedig een einde aan kan ko men. Dit hangt af van een op 15 novem ber door UNO-secretaris-generaal Waldheim uit te brengen verslag over Vietnams houding bij de hulpverle ningsoperatie in Cambodja. Sinds het begin van dit jaar zijn 1.529 vluchtelingen uit Zuidoost-Azië naar Nederland gekomen, aldus heeft de woordvoerdèr van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag me gedeeld. Hun aantal zal tegen het eire van het jaar tot omstreeks 2.500 stijge GEEN NIEUWE VERDELING VAN SOCIALE PREMIES Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Albeda van so ciale zaken bestudeert de mogelijk heid de verhoging van de aardgasprijs eventueel in fasen in te voeren als blijkt, dat er aanvullende maatregelen getroffen moeten worden om de koopkracht tot en met een inkomen van f32.000 te handhaven. De minister van economische zaken is thans hier over in gesprek met de VEGIN, de ver eniging van gasdistributiehedrijven, Albeda heeft vorige week gezegd even tueel voor 12 november, als de vak beweging het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1980 definitief vaststelt, nog met de sociale partners te willen praten als hen biykt, dat met de reeds aange- Door onze correspondent) LONDEN - Volgens een peiling bij ruim 1800 Britse bedrijven, die te za- men 3 miljoen werknemers in dienst hebben, gaat Engeland economisch een barre tijd tegemoet met stijgende werkloosheid, nog minder investerin gen in het moderniseren of uitbreiden van bestaande industrieën, en afne mende export. Het onderzoek werd in gesteld door de gezamenlijke werkge versorganisatie, de Confederatie van Britse Industrieën (CBI). Deze gegevens, die volgende week voorgelegd zullen worden aan het jaar congres van de CBI in Birmingham, duiden op een ndg grotere economische recessie dan die van 1975 toen de infla tie een recordhoogte bereikte en de produktie van Britse goederen op bijna dramatische wijze werd gereduceerd. De werkgeversbond schrijft deze voor uitzichten niet in de eerste plaats toe aan de nieuwe conservatieve regering van Margareth Thatcher, maar waar de CBI kritiek op heeft, is op het conserva tieve beleid dat het pond sterling in het buitenland heeft doen stijgen in waarde waardoor de export van Britse goede ren duurder en minder winstgevend is geworden. Dit zijn enkele gegevens uit het onder zoekrapport: - Ruim 60 procent van de geconsulteer de Britse bedrijven meldden dat zij be neden capaciteit werken, wat betekent dat er geen geld is om te moderniseren of uit te breiden. - 47 procent van de bedrijven zei minder vertrouwen te hebben in de toekomst dan drie maanden geleden toen de con servatieven net aan de macht kwamen. - De CBI verwacht dat er het komend jaar nog eens 5 procent minder wordt geinvesteerd in Britse industrieën dan tot nog toe al het geval was - 35 procent van de ondervraagde be drijven rapporteerde dat het personeel heeft moeten ontslaan in de afgelopen 4 maanden, en 37 procent zei nog meer ontslagen te verwachten in de komende maanden. Onwijs Op grond van deze gegevens con cludeerde de CBI dat de vakbonden onwijs waren om op loonsverhogingen van 17 procent aan te dringen. En op dezelfde gronden moet aangenomen worden dat de werkgevers, die ten slot te meer van de conservatieve regering te verwachten hebben dan de vakbon den, dit ogenblik gekozen hebben om hun bezorgdheid, kenbaar te maken, namelijk vobr de klassieke Britse win ter van stakingen. kondigde maatregelen de koopkracb handhaving in gevaar komt. Het kab net heeft nadrukkelijk toegezegd alli in het werk te zullen stellen on koopkracht te handhaven. Koopkracht Volgens het ministerie van sociale a ken zullen de sociale partners moete aantonen, dat inderdaad koopkrachthandhaving in gevai komt. Tot op dit moment meent r het ministerie, dat dit nog niet het gev is. Erkend wordt, dat de verhoging vb de aardgasprijs in het algemeen ïnvlo? heeft op de koopkracht. „Als blijkt, d; de aardgasprijsverhoging inderdas een negatieve invloed op koopkracht heeft, zullen we er iets moeten doen. Boven water blijft, datv hoe dan ook de koopkracht zuil! handhaven", aldus het ministerie. Ontkend wordt, dat er gedacht won: om eventueel nog iets aan de verdelii van de sociale premies te doen. Al g ruime tijd is aangekondigd, dat het pd van de sociale premies ook iri 1980 gl handhaafd zal blijven. Dit is ook vast gelegd in de begroting voor het komec de jaar. Het ministerie zegt geen kanst zien nog iets aan de sociale premies' kunnen veranderen. Hoe en wanneer het kabinet met de: ciale partners om de tafel gaat zitten, nog niet bekend. In ieder geval is atv sproken, dat men na 12 november kaar weer zal ontmoeten om verder i praten over het arbeidsvoorwaz denbeleid voor de komende jaren. De! nitief is nog geen datum afgesproke om met elkaar te praten oi koopkrachthandhaving. ROTTERDAM - Bij de Rotterdamse kinder- en zedenpolitie worden vooral kinderen op mensonterende omstan digheden opgesloten. Dat is de mening van brigadier Harry Stap van de Rot terdamse kinder- en zedenpolitie, weergegeven in het jongste nummer van het informatiebulletin van de Ne derlandse Politiebond. Binnen de Rot terdamse politie zou er sprake zijn van heftige kritiek op de wijze waarop vooral in het bureau Charlois jeugdi gen worden ondergebracht. Behalve over een passantencel kan de kinderpolitie beschikken over welge teld drie cellen. Bovendien is dat pas santenverblijf van buiten en binnen onvoldoende verlicht, terwijl de muren te hoog en kaal zyn Ook de verwar mingsinstallatie is volgens Stap le- vensgevaarlyk en ondeugdelijk De drie overige cellen hebben ieder twee zitplaatsen- een plankje en een „open toilet". Het moet er volgens Stap behoorlyk stinken, terwijl het er lugu ber uitziet. De Jeugdige arrestant" hoort bovendien voortdurend de stort bak lonen „Vaak gaat het bij ons om gasten die in een crisissituatie verkeren: kinderen die weggelopen zijn of iets gestolen hebben. Uren en uren worden zij in zo'n cel opgesloten gehouden; een verblijf dat soms wel de hele dag kan duren", aldus brigadier Stap, die er in zijn stuk voor pleit dat de „gasten" in de toe komst een redelijk verblijf krijgen bij de politie. Toch schynt er op korte termijn weinig aan deze situatie te veranderen. De ou de chef van de kinder- en zedenpolitie A van Oudheusden heeft het gepro beerd, maar tevergeefs. „Het wordt blijkbaar op de lange baan geschoven", zo stelt Stap. „Het zal ook wel zo horen", zo gaat hy verder, „want voor het onderzoek geeft het voordelen: men bekent vlugger Belasting Maar ook voor de politiebeambten zelf is het geen pretje om kinderen in zo'n verbiyf op te sluiten, zo vindt Stap. Het wordt volgens hem een zware belasting als je ervan overtuigd bent dat die op sluiting - in het byzonder voor kinderen - zeer deprimerend is, psychiatrisch nadelige gevolgen kan hebben en de ge zondheid kan benadelen, aldus Stap. die als brigadier van de kinder- en ze denpolitie dagelyks met deze misstan den wordt geconfronteerd Inmiddels heeft ook de PvdA-fractie in de raadscommissie voor politie-aan- gelegenheden van de Rotterdamse ge meenteraad een aantal vragen gesteld over het feit dat „sommige politie-on- derdelen in volstrekt verwaarloosde panden huizen". DEN HAAG (ANP)- De socialisten Va der Hek en Van der Doef willen of het waar is dat een deel van de vei liesparlicipaties van overheidsweg op scheepsbouworders via koppelbt zen is verdwenen naar het z geldcircuit. zy hebben daartoe schrifteiyke vrage gesteld aan de ministers van econom sche zaken en sociale zaken Met nam Informeren zy naar de waarheid van b( richten dat bepaalde werven hun vasl werknemersbestand bewust te laa houden om by toegenomen werk tijdi ïyke werknemers via koppelbazen lenen. Tengevolge van deze handelwi ze zouden de arbeidskosten en daarm< hel verlies per te bouwen schip mi verliesparticipatie van overheïdswegt hoger uitvallen dan anders het gev, zou zyn geweest. De PvdA-kamerleden zouden het an'< woord van de bewindslieden graag cij fermatig onderbouwd zien. Zo zy daai toe niet in staat zyn, zullen zij moetei uiteenzetten welke controle zij uitoefe nen op de aanwending van verlies-pai ticipatlegelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 12