Bijslag eerste kind 'bevroren' tot 1982 Franse minister pleegt zelfmoord Middelburg proefgebied voor de volkstelling van 1981 'MM AANVULLENDE MAATREGELEN ENERGIEBESPARING NODIG a>'- auto adria ■REGERING WIL KOOPKRACHT WAARBORGEN Keilbommaker overleden Groningen in donker door stroomstoring MOGELIJK VERBAND MET PUBLIKATIES CD A-motie in kamer aangenomen Maatregelen tegen rijden onder invloed 222e jaargang no. 257 Woensdag 31 oktober 1979 Barre tijden Pagina 12 yelkofen.aCoeeztoe Teia i 100 ao44a- l Van onze redactie economie) tav DEN HAAG - De regering wil gevolg geven aan het verzoek van de Tweede Kamer om de bijslag lelj voor het eerste kind „bevroren" te houden. Maar niet langer dan tot 1 januari 1982, op welke datum Ie algehele herziening van het Jrinderbijslagstelsel gereed moet zijn. Verlenging van de be vriezingsmaatregel mag de koopkracht niet aantasten. Bekeken wordt nu op welke manier de J koopkracht kan worden gewaarborgd. PS Dit zeggen de staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Nooteboom (financiën) in de dinsdag •erschenen memorie van antwoord over het wetsontwerp herziening kinderbijslag. Dit voorstel nf houdt samenvoeging in van de vijf bestaande bijslagregelingen tot een algemene, de gehele 'W bevolking omvattende verzekering vanaf het eerste kind en afschaffing van de kinderaftrek van wfcde loon- en inkomstenbelasting. Een en ander per 1 januari 1980. rijdens de algemene bescpouwingen is 0fll enkele weken geleden van diverse zij- er! den in de Kamer gepleit voor handha- ,ts' ving van de bijslagbevriezing voor het ;s{ eerste kind. die al vanaf 1973 dateert )0r Premier Van Agt heeft daarop positief gereageerd met vermelding van de S( koopkrachtvoorwaarde De staatsse- ge cretarissen zeggen toe dat een nota van wijzigingen op dit punt zal worden in gediend ki8 De regering wil de koopkracht van de modale werknemer (getrouwd, twee kinderen, f32.000 bruto per jaar) hand- jpj haven, ook met bevriezing. Wijziging kia mag het wezen van het voorstel niet iSaantasten. Dit heeft consequenties. omdat het hier gaat om bundeling van uni de bijslag en de aftrek. De bewindslie- ste den erkennen dat de economische si tuatie dwingt tot verdere ombuiging in de sfeer van de kinderbijslag en dat voortgezette bevriezing zo'n ombuiging Tussenstap barricaden De stichting Zeeuws Coördinatie-or gaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming gaat de barricaden op om verdere aantasting van de na tuurwaarden van de Oosterschelde te gen te gaan. PAGINA 3 zinloos Een principe-besluit over nieuwe NA- VO-kemwapens voor de middellange afstand, waarbij de NAVO-landen de werkelijke invoering van dlc wapens laten afhangen van ontwapeningsbe sprekingen met de Russen, heeft geen enkele zin PAGINA 11 looneisen De kans bestaat dat de Voedingsbond van de FNV op eigen houtje looneisen gaat stellen aan de werkgevers en zich daarbij niets zal aantrekken van het standpunt van de overige bij de FNV aangesloten bonden. PAGINA 14 Met de bundeling van bijslag en aftrek wordt een logische „tussenstap" ge- HONGERSTAKING RUSSISCHE DISSIDENTEN MOSKOU (DPA) - Ongeveer 200 poli tieke gevangenen in de Sowjetunie hebben dinsdag een hongerstaking van 24 uur gehouden wegens de ver jaardag van de 'politieke gevangenen in de USSR', die in 1974 voor het eerst werd gehouden door een groep strij ders voor de mensenrechten in Mos kou. Deelnemers aan de hongerstaking wa ren de joodse activist Anatoli Sjtsja- ranski en Joeri Orlov. zo heeft de echt genote van nobelprijswinnaar Andrei Sacharov. Jelena Bonner, dinsdag te gen westerse correspondenten gezegd. Mevrouw Bonner is lid van de Helsmki- groep in Moskou, die tot doel heeft na te gaan of de Sowjet Unie zich houdt aan de slotakte van Helsinki Hoeveel politieke gevangenen er in de Sowjet Unie zijn is de Helsinki-groep niet bekend. Het zouden er ongeveer 700 zyn. voor zover uit documentatie kan worden opgemaakt. Een opgave van Amnesty International spreekt men van 10.000. LONDEN (REUTER) - Sir Barnes Wal lis, ontwerper van vliegtuigen, waaron der de bekende Wellingtonbom menwerper. luchtschepen en de zoge naamde 'keübom'. waarmee tijdens de tweede wereldoorlog de Möhne- en Eder-dammen werden vernietigd, is dinsdag op 92-jarige leeftijd overleden Sir Barnes ontwierp de bom in 1943. De cylindrische bom kaatste op het water terug en raakte zo de staande wand van de dammen die het begaven waardooor een deel van het Ruhr-gebied onder wa ter kwam te staan. nomen, aldus de memorie van ant woord, op de weg tiaar algehele her ziening. Daarvoor was het nodig ook de eerste twee kinderen van zelf standigen, voor wie nu geen bijslag wordt verstrekt, in het stelsel op te nemen. Voorgesteld wordt in dit ver band de uitkering ineens van kleine zelfstandigen bij de overgang naar de nieuwe regeling te verhogen van 100 en 150 gulden tot 200 en 300 gulden, ach tereenvolgens voor een en twee kinde- De huidige plannen zijn geen belemme ring op de weg naar een stelsel van kin derbijslag dat verscheidenheid inhoudt naar rangorde, leeftijd en inkomen. De regering vindt niet dat de bijslagen voor alle categorieën afhankelijk van het inkomen moeten worden gemaakt. Dat zou in strijd zijn met het draagkrachtbeginsel in de loon- en in komstenbelasting Een regeling voor studiefinanciering kan nog dit jaar worden afgerond. Als de kinderbijslagregeling volks verzekering is. hebben werkgevers geen bemoeienis meer met het. aanvragen van kinderbijslag voor werknemers Het zgn „zelf doen" iwaarbij bedrijven de kinderbijslag aan him werknemers yoorschieten en naderhand met de Ra den van Arbeid afrekenen) moet zo spoedig mogelijk worden beëindigd, vinden de bewindslieden. De vereen voudiging zal geen vertraging in de uit betaling van bijslagen ten gevolge heb ben. Voorgesteld wordt ook een algemene regeling te treffen in verband met na delige inkomenseffecten bij de over gang naar bet nieuwe stelsel voor ali mentatieplichtigen. Daardoor wordt voorkomen dat rechterlijke vonnissen en overeenkomsten inzake kinderali mentatie op grote schaal zouden moe ten worden herzien. De raden voor de kinderbescherming en de onder houdsplichtigen zullen bevoegd zijn vermindering of intrekking van de on derhoudsbijdragen voor kinderen te verzoeken. GRONINGEN (ANP) - Een stroomstoring in het zuidelijk deel van de stad Groningen heeft dins dagavond ruim twee uur lang duisternis veroorzaakt. Door de storing werd onder meer het expeditie-knooppunt van de posterijen in Groningen getroffen. Dat heeft tot gevolg dat het meren deel van de poststukken uit de pro vincies Groningen en Drenthe naar het westen toe vandaag niet be zorgd zullen worden Het noodag- gregaat van de PTT weigerde dienst zodat er in het geheel niet gewerkt kon worden. De Groninger gemeentepolitie heeft op enkele belangrijke kruispunten in de stad met lichtaggregaten en zwaailich ten het verkeer opgevangen. Er de den zich geen ongelukken voor Over de oorzaak van de stroomsto ring tast de gemeente nog in het duister. Nkomo wil nieuwe topconferentie gemenebestlanden LONDEN (DPA) - Hel Patriottisch Front heeft dinsdag gevraagd om een nieuwe topconferentie van de staats hoofden van de Britse Gemenebe stlanden teneinde de Londense con ferentie over Rbodesiè uit het slop te halen. Het front wijst de al door premier Muzo- rewa van Rhodesiê aanvaarde Britse voorstellen voor de overgangsperiode in Zimbabwe-Rhodesië af. Guerril laleider Nkomo verwijt de voorzitter van de conferentie over Rhodesiê, de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington. dat hij de voorwaar den voor een akkoord wil 'dicteren' en deze niet via onderhandelingen met concessies van alle partijen wil vast stellen. Volgens de Britse voorstellen moet een Britse gouverneur de uitvoer ende en wetgevende macht in Zim babwe-Rhodesië uitoefenen tijdens de overgangsperiode die moet uitmonden in nieuwe verkiezingen en onafhan kelijkheid De Rhodesische strijd krachten en politie zouden hoofdzake lijk in hun huidige vorm moeten blijven bestaan. Hiervan wil het Patriottisch Front niets weten Het eist opneming van zijn guerrilla-eenheden in het Rhodesische leger en wil bovendien dat de verkie zingen onder toezicht van de Verenigde Naties worden gehouden „Wij hebben beslist niet zo lang gevoch ten om nu tegen onze soldaten te zeg gen dat zij maar alles aan dé Britten moeten overdragen", zo zei een woordvoerder. RAMBOUILLET - In dit meertje in het bos van Rambouillet werd dinsdagmorgen het lichaam van de Franse minister van Arbeid, Robert Bouhn. gevonden De vijver in de buurt van het plaatsje Saint Leger-en Yvelmes is er een van de 'Elangs de Hollande i Hollandse vijvers i. Het lichaam werd vlakbij de wagen van de Franse minister in het 60 centimeter diepe meertje gevonden. i Van onze correspondent) PARIJS - De 59-jarige Franse minister van arbeid. Robert Boulin, die gold als ?en van de mogelijke kandidaten voor bet premierschap, heeft in de nacht van maandag op dinsdag zelfmoord gepleegd in de bossen van Rambouillet len zuiden van Parijs. Dit werd dins dagochtend meegedeeld door gerech telijke kringen in Versailles bij de Franse hoofdstad. Hij zou slaaptablet ten hebben ingenomen. De energieke en bij vriend en vijand gewaarde minister had maandagmid dag zijn woonhuis alleen verlaten De volgende ochtend werden zijn stoffelij ke resten half boven water in een on diepe vyver teruggevonden in het bos van Rambouillet. Boulins auto stond tussen de bomen, met daarin een brieQe aan zfjn vrouw en een aan de gendar- de beste Joop Zoetemelk voert dit jaar niet al leen het klassement van de rittenkoer sen aan. maar hfj staat ook onbedreigd bovenaan in de ranglijst van de over winningen in buitenlandse een-dag swedstrijden PAGINA 17 compositie Compositie, daar gaat het bi) Jan Ak kerman om. vandaag de dag 'Ik heb het gevoel dat ik lichtjaren verder ben dan in de Focus-tljd.' Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en Binnen- en buitenland: 3, 11 en 12. Sport: 13 en 14. Opinie: 4. Radio- en televisie: 15. Financiën: 17. DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat de regering aanvullende energie besparingsmaatregelen dient te ne men. Deze stappen moeten bovenop de reeds genomen maatregelen komen. De Kamer sprak dit uit aan de hand van een motie van het CDA-kamerlid Van der Linden. De maatregelen moeten bekend wor den gemaakt voordat de kamer begint aan de behandeling van de begroting van economische zaken. Verwacht wordt dat minister Van Aardenne de motie niet zal uitvoeren Tegen de mo tie stemden WD. CPN en SGP. DEN HAAG (ANP) - De permanente contactgroep voor de verkeersveilig heid, waaraan onder meer ook Veilig Verkeer Nederland deelneemt, be raadt zich over een samenhangend pakket van maatregelen tegen het rij den onder invloed. Minister Ginjaar i volksgezondheid) zegt dit in antwoord op vragen vanuit de commissie voor de volksgezondheid uit de tweede kamer op vragen over de begroting - 1980Vanuit de commissie was aangedrongen op een strengere aanpak van die verkeersovertredingen, waarbij alcoholgebruik werd vast gesteld. „Een slag In de lucht", aldus WD- woordvoerder Porthelne. Van Aarden ne had al aangekondigd zonodig met maatregelen te komen bij de behande- lint van aUn begroting. Neaerland steekt bovendien uiterst gunstig af bij omliggende landen wat energiebespa ring betreft, aldus Portheine Hij wil de begrotingsbehandeling afwachten. De motie stelt dat de doelstelling van vijf procent bezuinigen op energiege bruik niet wordt gehaald. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig Van Aardenne had betoogd, dat het niet ging om vijf procent energiebesparing, maar om vijf procent besparing op het olieverbruik merle om te vertellen dat de auto sleuteltjes In zijn Jaszak zaten. Beschuldigingen Boulin is de laatste weken het middel punt geweest van perspublikaties. Boulin zou zich bij de aankoop van een stuk grond in Ramatuelle. in de Var. hebben begeven in de wereld van duistere grondspeculanten. Hiermee zou hij zich aan het gevaar van mani pulaties hebben blootgesteld en wel licht zelf voordelen hebben verworven uit hoofde van zijn ministerschap. Robert Bouüd is de laatste vijftien jaar onafgebroken minister of staats secretaris geweest op verschillende departementen. Hij was gaullist van bet eerste uur en gedecoreerd met ver- zetsmedailles Een reeks van politici betuigde dinsdag zijn medeleven met het lot van Boulin, waarbij voortdurend werd gesug gereerd dat de vermoede zelfmoord een direct gevolg moet zijn geweest van de 'perscampagne' Met name een lang artikel in het zater dagnummer van 'Le Monde' zou de mi nister tot wanhoop hebben gebracht. Het vuur werd in eerste instantie geopend door het ultrarechtse weekblad Minute, gevolgd door het sa tirische' weekblad Le Canard En- chaine, dat ook de affaire van de door Bokassa aan president Giscard ge schonken diamanten in de openbaar heid heeft gebracht. 'Laster' PARIJS - De Franse minister van arbeid Robert Boulin. die dinsdag bij een meer in de buurt van Rambouillet dood is aangetroffen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Middelburg is een van de gemeenten waar binnenkort proeftel- lingen zullen worden gehouden, tel lingen die als voorbereiding dienen op de volkstelling die in het voorjaar van '81 op de agenda staat. In de week van 7 lot en met 13 november gaan twintig gemeente-ambtenaren op pad; hun werkterrein beperkt zich tot de bin nenstad. Hel gaat in eerste instantie om een telling van het aantal wonin gen en het aantal woonvertrekken, daarnaast krijgt een aantal bewoners een uitgebreider vragenlijst óók over zaken die met bewoning te maken hebben, maar eveneens over onder werpen als godsdienst, levensbe schouwing en inkomensgroep. Het gaat op basis van vrijwilligheid, legt gemeentevoorlichter A. J. de Jonge uit. Er is voor de Middelburgse binnenstad gekozen vanwege de aard van de be bouwing. het monumentale karakter van de huizen. Hel gaat om een soort van generale re petitie. zegt het ministerie van econo mische zaken, dat de supervisie over de proeftellingen heeft, een repetitie in technisch-organlsatorische zin. Er wordt vooral gelet op de manier waarop de administratieve voorbereiding, de uitvoering en de afwerking van de tel ling in z'n werk gaat Regering en parlement hebben overi gens nog geen besluit genomen over de opzet en de inhoud van de nieuwe volk stelling Er wordt met deze proeftelling. de tweede in tot aalniet vooruitgelopen op de uiteindelijke planning van de tel ling. aldus het ministerie Behalve Middelburg doen ook Bunnik, Dordrecht. Gilze-Rijen, Nederweert, Oosterhout. Roggel. Tiel en Vughtmee; meestal gaat het slechts om delen van de gemeenten - een villawijk, een buitengebied om eventuele karak teristieke problemen te kunnen sig naleren De privacy van de betrokkenen is gega randeerd, aldus de Middelburgse ge meentevoorlichter. Mochter er 'Illegale bewoners' worden aangetroffen, dan wordt er niets met die gegevens gedaan. Met name de president van de Natio nale Vergadering Chaban-Delmas. een vriend van Boulin. legde de nadruk op de laster die in het drama een rol moet hebben gespeeld. Chaban-Delmas ls door de Canard onder vuur genomen in verband met belastingontduiking. De ze campagne heeft hem in 1974 alle kansen op het presidentschap ontno men Ook communistenleider Georges Marchais ging heftig tekeer tegen de campagne tegen Boulin Marchais zeil wordt al Jaren achtervolgd door berich ten in de pers dat hij zich in de tweede wereldoorlog als bankwerker in een vliegtuigfabriek vrijwillig voor werk In Duitsland zou hebben gemeld. Premier Barre - juist terug van negen dagen in een ziekenhuis wegens over spannenheid en te hoge bloeddruk - beleed zijn medeleven met de familie van Boulin Barre zei diep geschokt te zijn door de tragische dood en vroeg tegenover Journalisten 'erover na te denken welke gevolgen bepaalde laster en grote laag heid kan hebben'. Ook president Giscard d'Estaing be tuigde zijn medeleven. Het artikel dat de Canard op 24 oktober publiceerde, was eerst aan Boulin voorgelegd. Toen bekend werd dat de minister van arbeid een medewerker van dit in regeringskringen zo gehate blad had ontvangen, werd hem door president Giscard in de ministerraad hierover de mantel uitgeveegd. De mi nister voelde zich echter zo onschuldig als een lam en getuigde van deze on schuld tijdens een televisiedebat met Journalisten. Boulin stelde niet alles over de zaak te willen zeggen om niet het risico te lo pen 'nadere personen In de kwestie on rechtvaardig te beschuldigen'. De leiding van 'Le Canard Enchaine' stelde in een verklaring de 'tragische dood van Robert Boulin diep te be treuren', doch wees verwijten over las ter jegens hem af en zei zich te hebben beperkt tot doenmenten die In handen van jnstitièle autoriteiten waren, die maanden bezig zijn geweest met een onderzoek naar de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1