Nu 6 jaarlang rente ij Doeltreffendheid van brandweer Terneuzen aanzienlijk vergroot Kademuur Terneuzen massagoedhaven wordt verlengd in Vier mogelijkheden voor voorhaven Zeebrugge Bevolking Terneuzen moet het Zuidlandtheater 'ontdekken' postgiro en rijkspostspaarbank Ontzegging en boete na weigeren bloedproef Internationale hoorzitting over gevaren van lage stralingsdoses Beleggingsbewijzen. Meer in formatie? Spaardeposito's. zaterdag 27 oktober 1979 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/provincie VANDAAG OPENING NIEUWE KAZERNE TERNEUZEN - De doeltreffendheid en snelheid van het vrijwillige Terneu zense brandweerkorps zal nog aan zienlijk worden vergroot na het be trekken van de nieuwe kazerne aan de Mr F. J. Haarmanweg. De voormalige MTS-gebouwen, die voor ruim 1,25 miljoen werden vertimmerd, liggen net buiten het centrum van Terneuzen. Daardoor is de nieuwe kazerne beter bereikbaar voor de 38 vrijwilligers van het korps, die voor het merendeel in de Terneuzense buitenwijken wo nen, Ook de snelheid, waarmee de brandweer op de plaats des onheils ar riveert, is vergroot door de betere be reikbaarheid van de buitenwijken en de betere toegangsroute naar het stadscentrum. In combinatie met het pas ingevoerde 'pieper'-waar- schuwingssysteem voor de brand weerlieden, staat het voor korps commandant J. Bruggeman als een paal boven water, dat de efficiency van het korps veel wordt verbeterd. Daarnaast heeft de nieuwe kazerne aan de Haarmanweg, die zaterdamorgen om half elf officieel wordt geopend door burgemeester C. Ockeloen, nog een aantal 'extraatjes' die het werk van de vrijwillige brandweer niet alleen verbe teren. maar ook gemakkelijker maken Het complex is onder meer voorzien van een ruime garage voor het 'rollende materieel', een onderhoudsruimte voor MIDDELBURG - Ondanks het feit dat een politiewagen met blauw zwaai licht achter hem aanreed, duurde het erg lang voordat de 42-jarige R. B. uit Sluis op 4 november vorig jaar op de Beestenmarkt in zijn woonplaats zijn auto tot stilstand bracht. B. vertelde tijdens de zitting van politierechter, mr. J. Kolkman, dat hij het blanwe licht in het geheel niet had gezien. Achteraf bekeken was dat niet zo vreemd. De verbalisanten die het pro ces-verbaal opmaakten, spraken daarin van een man die sterk naar drank rook, bloeddoorlopen ogen had, onsamenhangend sprak en bij het uit stappen zijn autolicht liet branden en het contactsleuteltje liet zitten. B stond terecht omdat hij de bloedproef had geweigerd. Wel werkte hij mee aan de blaastest. maar was daar nauwelijks toe in staat. Op de vraag van mr. Kolkman waarom verdachte de bloedproef weigerde, antwoordde B.: „Ik kan me nog herinneren dat ik dacht, dat ze naar aanleiding van die blaastest wel konden merken dat ik veel had ge dronken en verder was ik toen van me ning dat ik als gevolg van die bloedproef mijn rijbewijs zou kwijtra ken." Waarop de politierechter zei dat dat zeer zeker het geval is bij het wefgeren van de bloedproef. De eis van officier, mr. C. Nijmeyer, luidde: twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een ontzegging van negen maanden en een boete van 1200,-. De politierechter wilde wel enigszins rekening houden met het feit dat B. zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. Hij maakte daarop van de ont zegging: zes maanden waarvan drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het vonnis hield verder in een week gevangenisstraf voorwaar delijk. eveneens met twee jaar proeftijd en omdat het 'uit de lengte of uit de breedte moet komen' een geld boete van 1500,-. VLISSINGEN - Het Instituut voor Maatschappelijk Gericht Onderzoek ilMGO) in Middelburg, dat zich bezig houdt met onderzoeken op allerlei ter reinen van de regionale ontwikkeling in Zeeland, houdt op woensdag 31 ok tober in Vlissingen een internationale hearing over de gevaren van lage stra lingsdoses voof de volksgezondheid in Zeeland. Het IMGO organiseert de hearing in het kader van een onderzoeksopdracht van het district Zeeland van de FNV en het Energie Komitee Zeeland. Tijdens de bijeenkomst in hotel Britannia zal een aantal inleidingen worden verzorgd over de gevaren van nucleaire straling en recente onderzoeken naar de gevol gen daarvan. De inlieidingen zijn in het Nederlands en het Engels en worden gevolgd door discussies. De inleiders zijn. drs A. C. Smaal van IMGO-RO. drs J. Bijlsma van de rijksuniversiteit Gro ningen, dr K. Z. Morgan, dr A. M. Ste wart en de bioloog B. Franke. De lei ding van de discussies is in handen van drs J. L. de Vries en drs K. Nienhuys. Tijdens de discussies treden prof dr G. W. Barendsen en prof dr D. W. van Be- kkum, beide van het RBI-TNO, p ais opponenten van-de inleiders. Na de opening om 14.00 uur en een al gemene inleiding zal de voertaal engels zijn. Na elke inleiding geeft drs K. Nienhuis een samenvatting in het ne- derlands Tevens zal men trachten de discussie samen te vatten in het ne- derlands. De bijeenkomst eindigt om 21.00 uur. de wagens, was- en doucheruimten, een grote magazijnruimte, vergaderruimte, een kantine, en een ruimte voor het vullen van de persluchtcilinders. De technische uitrusting van de kazerne, zoals de omhoogrollende deuren die zowel automatisch als met de hand kunnen worden bediend, maken snelle acties van de brandweer mogelijk. „We zijn erg blij dat de nieuwe kazerne binnen het financiële budget is geble ven 7pgt burgemeester Ockeloen „Dat Is aiieen mogelijk geweest, omdat de brandweerleiden zelf erg veel aan het gebouw hebben gedaan Er zijn heel wat snipperdagen opgenomen om er voor te zorgen dat de nieuwe kazerne er bi) de opening picco bello uitziet. Fan tastisch. hoeveel tijd en moeite ze erin hebben gestoken „En zonder er ook maar één duit voor te vangen", vult korpscommandant J. Bruggeman aan. De snelheid waarmee het Terneuzense korps uitrukt steekt nu al erg gunstig af bij het landelijke gemiddelde „We zijn altijd binnen de twee minuten weg", zegt commandant Bruggeman. „Daar zijn we altijd al sterk in geweest". Ook de juegdbrandweer heeft een plaatsje gekregen in de nieuwe kazerne. Er zijn momenteel twintig aspirant- en ju niorleden, en volgens leider T. de Groot heeft de jeugdafdeling van de brand weer een wachtlijst moeten opstellen omdat de belangstelling te groot werd. Zaterdag, na de opening, wordt na de receptie van twee tot vijf uur 's middags een 'open dag' gehouden voor de Ter neuzense bevolking. Voor de jeugd wordt een 'veiligheidsk- wis' gehouden. Er staan temidden van honderden miniatuur-brandweer- wagentjes tien elektrische voorwerpen uitgestald. De deelnemertjes moeten opschrijven, op welk punt de elektri sche gebruiksvoorwerpen gevaar ople veren voor de veiligheid. Er zijn vijf prij zen beschikbaar, waaronder een draagbare radio, een fototoestel en een horloge. Op het terrein vóór de kazerne wordt 's middags een baan met hin dernissen aangelegd, die door de deel nemers 'brandweerkundig' moeten worden overwonnen. Tijdens de open dag staan in de garage ook zes oude brandweerwagens uit vervlogen tijden opgesteld voor het publiek. Beleggingsbewijzen zijn waarde papieren, die u voor f 1000,- of f5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd rente öp rente'. Het rentepercentage dat geldt op het moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vnj. looptijd aankoopbedrag opbrengst vaste rente 3 jr. f 1000,- f 1.268,48 8'/i% f 5000,- f6.342,40 8'/.% 4 jr. f 1000.- f 1.398,68 8Vi% f5000,- f6.993.38 8Vi% 5 jr. flO(X),- f 1.556.35 9'/.% f5000,- f7.781,75 9'/% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020 - 591 2173 fafd. Beleggingsbewijzen), 020 - 591 2138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Korpscommandant JBruggemanpast voorzichtig ei zijn nieuwe kazerne. x antieke brandweerhelm in WETHOUDER A. J. REKVELD BIJ BEGIN ACTIE: Spaardeposito's zijn rekeningen met dagafschriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzet ten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaar lijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Het rentepercentage is gedurende de hele looptijd vast. TERNEUZEN - De bevolking van Ter neuzen moet het Zuidlandtheater gaan ontdekken. Daartoe wordt een tienja renplan opgesteld. Het theater moet niet enkel gebruikt gaan worden voor toneel, cabaret en andere voorstellin gen, maar in de verschillende zalen moeten ook feesten, beurzen en exposi ties worden gehouden. Bij de viering van het 10-jarig bestaan van het Zuidlandtheater. vrijdag avond, signaleerde voorzitter drs A. J. Rekveld van de Terneuzense schouw burgcommissie tal van problemen. „De publieksaantallen zijn laag", stelde drs Rekveld (ook wethouder van culturele zaken) nuchter vast. Hij vroeg zich af waaraan dat zou kunnen liggen. Rek veld: „Een nadeel is dat het theater niet herkenbaar is. Het exterieur is on duidelijk, niet uitnodigend. De Temeu- zenaren zien het theater niet als een ge bouw van henzelf. En er moet worden vastgesteld dat het publiek dat bereikt wordt, en dat kun je vaststellen op grond van de ervaringen elders, niet van die omvang is, die men zou kunnen verwachten". Actie Rekveld meende dat de tijd rijp is voor een beleid dat er op gericht is de trek van het publiek naar het theater te vergroten. Hij meende dat ook de pre sentatie van het beleid wat gerichter dient te geschieden. „De verschillende instellingen moeten de handen ineen slaan. Vandaar ook de start van een tienjarenplan. Het Zuidlandtheater moet een huis der gemeente worden". Een eerste stap is de herkenbaarheid. een naamaanduiding op de gevel van het theatergebouw worden gefinan cierd. Ook voorzitter Jaap de Hulster van 'Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen' stelde vast dat de herkenbaarheid van het theater de afgelopen tien j aar niet van de grond is gekomen. „Je ziet aan de buitenkant niet dat het van binnen bruist van het leven", meende De Hulster. Deson danks feliciteerde hij de gemeente en de schouwburgcommissie met de tiende verjaardag. Het officiële gedeelte werd afgesloten met een kleur- en klankrijk schouwspel, bedacht en uitgevoerd door de vaste medewerkers van het theater. De avond werd ongedwongen besloten met een bijeenkomst in de foyerwaar de gebruikers van het thea ter elkaar troffen bij de klanken van het iazz-orkest 'Intrinduction'. Boekententoonstelling SINT-JANST^EEN - De oudervereni ging van de basisschool 'St. Aloysius' uit Sint-Janstéen hield vrijdag een druk bezochte boekententoonstelling in de gemeenschapsruimte van de school te Sint-Jansteen. Veel kinderen van de basisschool uit Sint-Jansteen, voor het merendeel vergezelt van hun ouders, brachten een bezoek aan de tentoonstelling die na het succes van vorig jaar opnieuw was opgezet. De ten toonstelling was ingericht door de fa Paridaens'uit Tilburg. looptijd vaste rente looptijd vaste rente 1 jr- "7'/>% 4 jr.' 8Vi% 2 jr. 8 5 jr. 9'/i% 3jr- 8'M 6 jr. 9>/<% Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Administratiekantoor postgiro en rijkspostspaarbank, Weesperzijde 190, 1097 DZ Amsterdam. PZC-43 Verbroederingsfeest bejaarden Assenede en Sas van Gent SAS VAN GENT - De gemeenten Sas van Gent en Assenede (B) houden, op voorstel van de bejaardenbonden van beide gemeenten, woensdagmiddag 28 november een verbroederingsfeest voor bejaarden en gepensioneerden in de amusementshal van het Vlaanderen- complex te Sas van Gent. De bijeen komst begint, om 13.30 uur met een openingswoord door voorzitter P. van den Neste van de bejaardenbond Sas van Gent. gevold door een gezellig sa menzijn. Om 14.30 uur begint een amu sementsprogramma door de show groep 't Schurend Scharnierken uit VOLGEND VOORJAAR BEGIN WERKEN Vrijdagavond startte de actie 'Geef Zele (B). Om 17.00 uur wordt er gele voor uw gevel'. Van de opbrengst moet genheid gegeven om -te dansen- TERNEUZEN - Volgend voorjaar wordt de kademuur aan de Mas sagoedhaven in Terneuzen met 275 me ter verlengd. De Raad van Bestuur van het Havenschap Terneuzen besloot vo rige week 4,5 miljoen gulden uit te trekken voor het karwei, waarvan de uitvoering een klein jaar in beslag zal nemen. De bestaande kade wordt aan ANTWERPSE VREES VOOR 'RUIM'PLAN Van onze verslaggever BRUSSEL - De havendelegaties van Antwerpen, Gent en Zeebrugge zijn don derdag ontvangen door de Belgische premier Martens om hun grieven en wensen kenbaar te maken met betrekking tot de voorgenomen voorhaven in Zeebrugge. De delegatieleden - vanuit Antwerpen waren dat er 12 - kregen ook een uitge werkte nota van het Belgische ministerie van openbare werken waarin de vier mogelijkheden van de voorhaven beschreven worden. Aanstaande dinsdag komt het ministercomité, dat zich met deze zaken bezighoudt, in Brussel bijeen. In theorie moet de Belgische regering 1750 meter-versie (de meest gunstige een paar dagen later een beslissing r men. Algemeen wordt echter verwacht dat na de stevige druk die vanuit Ant werpen uitgeoefend wordt de Belgische regering de knoop niet zo snel zal dur ven doorhakken. In de uitgewerkte nota, het rapport Mathot (minister van openbare werken worden vier mogelijkheden onderzocht betreffende een strekdam van 1250 me ter tot 2000 meter ver in zee. Deze laatste oplossing werd echter wegens technische redenen afgevoerd. Blijven de drie overige oplossingen. De Ant werpse delegatie had bezwaren tegen het Mathot-rapport omdat alleen de voor Zeebrugge) op'alle facetten getest is en bij de twee andere versies - 1500 en 1250 meter - de resultaten van de ver schillende onderzoeken afgeleid wer den van de 1750 meter-tests. Schrik Door deze werkwijze kreeg de Ant werpse havéndelegatie onder leiding van havenschepen Huyghebaert de in druk dat de regering al gekozen had voor de 1750 meter-versie. De schrik van Antwerpen is ingegeven door het feit dat er bij een voorhaven van 1750 meter veel ruimte vrijkomt om haven activiteiten te ontwikkelen terwijl de oorspronkelijke opzet van de regering was om in Zeebrugge alleen een haven te bouwen waarlangs het Algerijnse aardgas aangevoerd kon worden. Vanuit West-Vlaanderen is de druk echter zeer groot om een zeehaven te bouwen die aan honderden mensen werk zou kunnen bieden. Wat meteen een regelrechte concurrentie voor Ant werpen betekent en tal van bedrijven, vooral degenen die containertranspor ten doen, naar Zeebrugge zal trekken. Munitie Op de plannen die nu door het depar tement van minister Mathot uitge werkt werden staat op de 1750 meter versie eveneens een sprlngstoffendok aangegeven. Volgens de nota moet voor dit dok een ruimte van 35 tot 60 hecta ren voorzien worden naar gelarfg één of twee kaden worden gebou*d. De springstoffenkade zal wel minstens 2300 meter van de LNG-opüagtanks moeten komen te liggen. de zuidzijde van de haven doorgetrok ken. Door de uitvoering van het project wordt een terrein van 3,2 hectare ont sloten. Daarvan gaat het Overslag bedrijf OVET bv in Terneuzen gebruik maken. OVET keek al geruime tijd reikhalzend uit naar extra terreinen voor de overslag van kolen. Bij die over slag wordt gebruik gemaakt van drij vende kranen. OVET beschikt straks over een terrein van 9,2 hectare, gelegen aan diep vaarwater. Schepen met de maximum toegelaten diepgang van 12,25 meter kunnen dan zonder pro blemen afmeren in de Massagoedha ven. De overslag van vaste brandstoffen in de Terneuzense haven nam in de perio de januari/september van dit jaar enorm toe. De zeevaart nam 1.566.187 ton voor haar rekening (in dezelfde pe riode in '78 was dat 641.891 ton), de bin nenvaart verwerkte 1.270.488 ton (vorig jaar 922.805 ton). Ook de aan- en afvoer van chemische produkten nam, ten minste voor wat betreft de zeevaart, toe: van 1.332.328 ton vorig jaar tot 1.544.406 ton dit jaar. De binnenvaart verwerkte daarentegen aanzienlijk minder chemische produkten: een da ling van 1.080.562 ton naar 979.436 ton. In de havens langs het Kanaal Gent- Terneuzen (inclusief de Braakmanha ven) werden in de periode januari/sep tember 1607 zeeschepen gelost of gela den (vorig jaar 1363). Het aantal bin nenschepen steeg met 542 tot 4503. Prijekaarting SAS VAN GENT - De buurtvereniging 'Sint Albert' te Sas van Gent hield de eerste competitie-prijskaarting van dit seizoen Er namen 55 kaartliefhebbers aan deel. De uitslag was: 1. mevrouw M. Verstraeten, 2. J. Lindhout, 3. F Del- laert, 4. E. Ranschaert, 5. mevrouw N de Geus. Het gedeelte van de massagoedhaven in Terneuzen, waar volgend jaar eeni lenging van de kademuur met 275 meter achtergrondwordt gebouwd. Handwerkverkoping Welfare Koewacht KOEWACHT - De afdeling Koewacht van de vrijwillige Welfare houdt van daag (zaterdag) en zondag voor de tiende keer een handwerktentoon- stelling en verkoping in het patronaat te Koewacht. De handwerkstukken variëren van pannelappen tot gebrei de en geborduurde lakens en tafelkle den. Het afgelopen jaar zijn enkele tientallen handwerksters druk in de weer geweest met het maken van deze handwerkstukken. Het assortiment bestaat onder meer uit tafelkleden, spreien, sjaals, poppen en mutsen. Aan de handwerktentoon- stelling is bovendien een fancy-fair ver bonden waarbij de bezoekers onder meer kunnen bussen gooien, tril sjoelen en prijsraden. Verder is er koffie met wafels verkrijgbaar. Za dag is de tentoonstelling geopend 14.00 uur tot 18.00 uur en zondag' 13.00 uur tot 16.00 uur. De cpbrei komt voor een groot gedeelte ten got voor de aankoop van nieuwe len voor de handwerksters. Collecte VLISSINGEN - De werkgroep Vlisl gen van de Nederla ïdse Vereniglfll Bescherming van Dieren hield dej lijkse collecte. De opbrengst bedil 9.813,98.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 54