andbouwschap: streven ïaar zoete Grevelingen Inwonertal van Goes kwam vrijdag op 30.000 Expositie Van verre en nabijin het Rijksarchief te Middelburg geopend Kapitein P. Maas nam na 35 jaar dienstverband afscheid van PSD FNV bezint zich op nut beraad in SER PZC/i \IE 1 'ET OOG OP ZOETWATER VOORZIENING Inbraak te Kapelle g UTERDAG 27 OKTOBER Wisul Zeeuws-Vlaanderen WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN provincie u OES - Als tegemoetkoming voor de oplossing die is gekozen voor de afsluiting van de Ooster- helde moet met kracht worden gestreefd naar een zoete Grevelingen. Dit is met het toekomstige ;s( jommeer de enige mogelijkheid om de landbouw in grote delen van het zuidwesten van Neder- W nd van zoet water te voorzien. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft itstandpunt ingenomen naar aanleiding van het rapport dat een werkgroep heeft gemaakt over kn t zoet watervoorziening voor de landbouw in zuidwest-Nederland. raad vond dat uit het rapport ddelijk blijkt van welk wezenlijk be- een goede vochtvoorziening voor landbouw in dit gebied is. Volledig "fes waren de leden van de raad het et het provinciaal bestuur van Zee- jd. dat een grotere sluis in de Oester- im afwijst met het oog op de verzilting het Zoommeer die deze met zich zal brengen. voorstel van het dagelijks bestuur leetiwge Zending a Middelburg ?dag 0 ÜDDELBUEG De rayonzen- ingscommissie der gereformeerde aneenten. classis Middelburg, houdt J4 sterdag 10 november de Zeeuwse Zen- uigsdag, in het kerkgebouw van de ge formeerde gemeente aan de Segeer- laat te Middelburg. Het is dit jaar de ventiende keer dat de Zendingsdag ordt gehouden. Het programma be aat uit twee gedeelten, het middagp- jgramma begint om 15.00 uur en het rondprogramma om 19.00 uur. t middagbijeenkomst zal worden -opend door ds H. Rijksen uit Zoeter- ser, waarna de heer C. Janse uit 's- kavenpolder een zendingsverhaal zal Htellen. Tenslotte spreek ds A. Bac !t Oostkapelle. 's-Avonds kan men ««teren naar ds C G. Vreugdehil. zen- jspredikant in Irian Jay a, die mo senteel met verlof in Nederland is. De endingsdag wordt besloten door ds J. Weststrate uit 's-Gravenpolder. ontract splijtstof historische tentoonstelling Markiezenhof van de provincie aan provinciale staten om het Baalhoekkanaal van de streekplankaart voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen af te voeren heeft de vol ledige instemming van de landbouw. Het Landbouwschap heeft zich al bij herhaling tegen de aanleg van het Baalhoekkanaal uitgesproken omdat het van mening is dat de belangen van de landbouw in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren er in zeer ernstige mate door aan getast zouden worden. Ontevreden toonde de gewestelijke raad zich over de manier waarop in Auto in sloot bij inhalen tractor WESTERSCHOUWEN - Bij een onge luk op de Stoofweg in Westerschouwen is vrijdag een personenauto zwaar be schadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het ongeval gebeurde toen O S uit Renesse met zijn auto een tractor in- haald De tractor, bestuurd door O. B de V. uit Renesse. sloeg echter op dat moment linksaf om een perceel land op te rijden. De personenauto moest daar door zo ver naar links uitwijken, dat hij op z'n kop in de sloot belandde. bepaalde gebieden in het kader van de voorrangsinventarisatie landbouw gronden zijn aangewezen voor het eventueel afsluiten van beheersover eenkomsten dan wel dat ze de status van natuurgebied zouden moeten krij gen. Die ontevredenheid geldt met name voor West-Zuid-Beveland, waar volgens het Landbouwschap zonder grondig onderzoek verspreid liggende percelen als zodanig in de voorrang- ZEELAND MAG KIEZEN! Lees in Vrij Nederland deze week de omhulling van hel geheime contract met de Franse firma Cogéma. Zeeland mag kiezen: drie keer meer radioactieve afval in Borssele of dertienhonderd werklozen. In kiosk en bockhandel 3,-. sinventarisatie zijn opgenomen. Het Landbouwschap vindt dat onvoldoen de rekening is gehouden met de wen sen van de landbouw waar het gaat om de totale oppervlakte. De gewestelijke raad gaat positief reageren op het verzoek van de stich ting het Zeeuwse landschap mee te doen aan een actie om achterstallig on derhoud van landschapselementen aan te pakken door middel van een iand- schapsverzorgingsdienst Behalve het behoud van een aantrekkelijk land schap achtte het landbouwschap ook het werkgelgenheidsaspect van belang. HumaniStlSChVerbOnd Gedeputeerde J. Hoekstra links) drukt de scheidende PSD-kapitein P. Maas de hand houdt voorlichtings avond in Oostburg OOSTBURG - De Zeeuws-Vlaamse af deling van het Humanistisch Verbood houdt op donderdag 8 november een informatiebijeenkomst in café-restau rant de Postiljon aan de Burchtstraat in Oostburg. Drs. I. Schouten, hoofdbestuurslid van het Nederlands Humanistisch Verbond houdt een lezing over 'wat is humanis me1'. Het humanisme is een niet-rell- gieuze stroming die op basis van 'rede lijk denken en een zedelijke verant woordelijkheid' bezig houdt met het zoeken naar oplossingen voor wezen lijke levensvraagstukken De lbyeenkomst in Oostburg begint om 20 00 uur. MET FUNCTIONEEL LEEFTIJDSONTSLAG KRUISINGEN - Kapitein P. Maas van de Provinciale stoombootdiensten (PSD) in Zeeland heeft vrijdag afscheid genomen van zijn collega's en de PSD. Hij gaat met functioneel leeftijdsontslag na een dienstverband van 35 jaar. Tijdens een officiële receptie aan boord van het ms 'Prins Bernhard' kreeg de kapitein de beste wensen voor de toekomst aangeboden door familieleden, vrienden en collega's. Ject Kruiningen-Perkpolder. hoewel hij ook nog gevaren heeft op de veerdienst Zierikzee-Kats. Slot van pagina 1) van het nieuwe contract bepaald. pas met de opwerking van ie splijtstofstaven begint, als de ver- ijzing van het afval is zeker gesteld, ju die zekerheid er niet zijn. dan wordt ft opwerkingscontract volgens de aa ar Damveld veranderd in een op- igcontract. dat na 1995 met meet ddigis leheer Don liet in de loop van de ver- idering weten, dat hij persoonlijk te- de bepaling is, dat het contract Kt naar buiten gebracht mag worden, tu de bepaling eenmaal is aanvaard seent hij. dat die niet kan worden ge- ;eerd en dat ook in de provinciale iten niet over de inhoud van de over- ikomst kan worden gesproken. GOES - De gemeente Goes heeft 30.000 inwoners. Vrijdagmorgen vroeg (om vier uur) werd in ziekenhuis Bevelan- den-Noord dc baby geboren die dit ge tal rond maakte. Die baby is Ruud (vo luit Rudolf Laurentius Hendricus), de eerste zoon van het echtpaar Verdonk uit de Parallelweg in Kloetinge. Het gemeentebestuur van Goes bleek bijna net zo blij met dit heuglijke feit als dc ouders, want op het stadhuis en bij het stadskantoor ging de vlag in top en het gemeentepersoneel werd op beschuit met muisjes getracteerd. Het kon vrij dag trouwens niet op met de feestelijke gebeurtenissen, want burgemeester mr F. G. A. Huber vierde ook zijn 63-ste verjaardag. De trotse vader Rinus Verdonk kwam zijn zoon vrijdagmiddag in laten schrij ven in de bevolkingsadministratie van de gemeente. Het aangiftebureau was voor deze gelegenheid verplaatst naar de kamer van de burgemeester. Nadat mevrouw G. E Driesprong-Hannewijk van de afdeling burgerzaken de nood zakelijke formaliteiten had vervuld, plaatsten de vader en wethouder drs J Dijkgraaf, die als ambtenaar van de burgerlijke stand optrad, hun hand tekeningen onder het formulier waar mee de inschrijving van de 30 000-ste inwoner van Goes een feit was De heer Dijkgraaf overhandigde de vader van de mijlpaal een envelop met inhoud. Burgemeester Huber vertelde dat het de tweede keer is dat hij als burgemees ter van Goes zo'n feestelijk rond ïnwo- BERGEN OP ZOOM - Vanaf vandaag januari wordt in het gemeente- auseum Markiezenhof een tentoon- Hclling gehouden onder de titel 'Ber- C(in) stukken' - de bronnen voor het orisch onderzoek. Deze tentoonstelling gaat niet uit- iluitend over archieven, maar betrekt ff ook bij de andere bronnen voor het jtorisch onderzoek zoals de litera- aiur, de visuele documentatie en de ar- fiieologie Immers het is veelal juist de tombinatie van de verschillende, el- aanvullende historische bronnen. fa -ee goed stuk kennis van het eigen «rieden oplevert. Vandaar de onderti- "van deze tentoonstelling i titel zelf 'Bergen (in) stukken' kan >n op meer manieren verklaren. Ber- ren is hier zowel de populaire verkor- Mig van de plaatsnaam Bergen op Zoom als de aanduiding van bergen in de betekenis van stapels, hopen. De stukken uit de titel zijn in het ene geval de geschreven en gedrukte stukken (ar chieven, literatuur) en in het andere de tcherven en fragmenten van allerlei za len, die bij bodemonderzoek tevoor- Khijn komen (het archeologisch mate rtaai i. Betoond wordt welke de materialen lijn, waarmee de historie-onderzoeker de genealoog, de amateurhistoricus, de wetenschapper) te maken krijgt. Tervolgens wordt aan de hand van een «antal voorbeelden duidelijk gemaakt, aoe in de praktijk met deze bronnen tan worden gewerkt en tot welke resul taten een onderzoek kan leiden. De tentoonstelling werd samengesteld door een werkgroep, bestaande uit de laren W A. van Ham en C. D. Vanwe- tenbeeck van het gemeente-archief en L J. Weijs van het gemeentemuseum. .andbouwer (71) lekneld tussen lietenrooimachine Het echtpaar Verdonk met zoon Ruuda nertal meemaakt. ..De eerste keer was met 16000 inwoners. De aantallen 20.000 en 25000 bereikten we bij de herindeling wel erg gemakkelijk", ver telde hij. De burgemeester wees erop dat het overschrijden van de 30.000- grens ook voor de gemeente van belang is Bij de eerstvolgende gemeente raadsverkiezingen zal de gemeente raad van 21 tot 23 zetels worden uitge breid Ook de salarissen van de bur gemeester. de wethouders en de amb- tenarenworden verhoogd. Die verho ging gaat overigens pas in wanneer het inwonertal gedurende twee jaar boven de 30 000 is gebleven Dat betekent dus dat burgemeester Huber er gezien zijn leeftijd financieel net niet meer van kan profiteren Geschenken Nadat op de gezondheid van de jongste inwoner van Goes en op die van de ja rige burgemeester was gedronken, spoedde de echtgenote van de bur gemeester, mevrouw E. Huber- Schneider, zich met waarnemend voorlichter mejuffrouw J. A. Baarends naar het ziekenhuis om Ruud Verdonk te bewonderen. Mr Huber had zijn nieuwsgierigheid niet weten te bed wingen en was 's morgens al met een zilveren geboortelepel naar het ziekenhuis getogen. Mevrouw Huber overhandigde de familie Verdonk een grote bos bloemen, een doos gebak, een fles wijn en een op glas geschilderd medaillon van het Goese stadhuis. Vastgesteld werd dat de negen pond wegende Ruud een wolk van een baby- is. Ook werden nog geschenken aange boden namens onder andere het ziekenhuisbestuur, de Goese midden stand centrale en een bankinstelling. Gedeputeerde vlootvoogd'. J Hoekstra bedankte in een toespraak de scheidende kapitein voor de bewezen diensten U zult na zo'n lange tijd varen wel zeggen'Waar is de tijd gebleven'? U kunt zich troosten met de-gedachte dat u uw tijd nuttig heeft besteed, in dienst van de overhéid Vooral ook in dienst van de Zeeuws-Vlamingen, wiens iso lement zonder de veerboten compleet zou zijn', betoogde 'vlootvoogd' Hoekstra. De heer D. Oostinga. directeur van de PSD in Zeeland, sprak ook zijn dank uit jegens de scheidende kapitein „Kapi tein Maas is een man van weinig woor den maar op de juiste momenten wist KAPELLE - Bij een inbraak don derdagmiddag bij de familie S uit de Paukensstraat te Kapelle zijn een aan tal gouden en zilveren sieraden en een nog onbekend bedrag aan Duits en En gels geld ontvreemd De diefstal moet zijn gepleegd tussen 18.00 en 21.00 uur. terwyl de bewoners afwezig waren De daders zijn binnengekomen door een raam aan de achterzijde van het huis uit de sponning te drukken. Advertentie hij altijd uiterst vakkundig te hande len. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor de betrokkenheid en het verantwoor delijkheidsgevoel waarmee hij onze bo ten de Westerschelde overvoer", aldus de heer Oostinga. De heer Maas trad in 1946 in dienst van de PSD als matroos. Via de rangen van stuurman en kapi tein klom hij op tot Kapitein le klasse. Het grootste gedeelte van zijn diensttijd voer kapitein Maas het tra- Regionale bijeenkomst NIVE in Middelburg MIDDELBURG - De Nederlandse Ver- eniging voor Management (NIVE) af deling Zeeland houdt dinsdag 13 no vember in de kantine van de Vitrite Fa briek te Middelburg een regionale bij eenkomst. Ir W. B. Rueb van de Hoog ovens. IJmuiden. houdt een inleiding over „Flexibiliteit en slagvaardigheid van werkstructuren." Het programma begint om 15.30 uur HOOFDBESTUURDER F. VERRIEST AARDENBURG - De Federatie Nederlandse Vakvereniging (FNV) is bezig om te bezien of het de moeite waard is om als FNV nog langer vertegenwoordigd te zijn in de Sociaal Economische Raad (SER). Vakbondshoofdbestuurder F. Verriest zei dit vrijdagavond tijdens een feestavond van de KABO (Katholieke Bond voor Overheidspersoneell afdeling van West-Zecuwsch-VIaanderen in café 'De Zwaan' in Aardenburg. museum het prinsenhof .vrij.'19ökt.t/m woe.7 nov. van 10.00-17.00 uur zónd. 13.00 -17,00 uur bovendien di - en do.avond van 19.00-22.00 uur. „Binnen FNV-verband hebben we een bespreking over onze deelname in het hoge sociaal economische lichaam ge had Het is gebleken dat we het haast nooit meer eens kunnen worden met de werkgeversafvaardïging in de SER en. helaas moet ik zeggen, ook niet met kroonleden die in de SER zijn be noemd". aldus de heer Verriest Binnen de vakbeweging vraagt men zich nu af of men in de SER blijft zitten en zo ja, hoé daaraan dan wel gestalte te geven is en in de toekomst uit te bouwen. Naast de onvrede over het luisteren naar de stem van de vakbeweging bin nen de SER had de heer Verriest ook weinig waardering voor de mededeling van de zijde van het ministerie van bin nenlandse zaken'dat er een verslechte ring te verwachten is in de toeslagen op onregelmatige diensten. „Wat was nu het kromme in de redenering van de rechterhand van minister Wiegel tij dens een gesprek met onze bondsvoor zitter over deze materie? Door de onre gelmatigheidstoeslag zou iemand in de onregelmatige dienst meer kunnen verdienen dan een meerdere. Nog nooit heb Ik zo'n kromme redenering ge hoord. Ach, de regering wil weer eens ergens geld vandaan halen. Maar het is geen goede zaak dat dat dan juist moet komen van mensen die het met hard werken en onregelmatige dienst moe ten verdienen", aldus de heer Verriest. Hij wees erop dat het belangrijk is dat de vakbond in deze tijd de verwor venheden van de sociale voorzienin gen blijft bewaken. „Als u ziet dat in het kader van Bestek '81 een aanval wordt gedaan op wat ik noem de dij ken van de sociale voorzieningen zoals onder meer de WW, werkloosheidswe tuitkeringen. dan zeg ik juist hier, in Zeeland, dat deze dijken goed moeten worden verdedigd", aldus de heer Ver riest. THEMA 'ZEEUWEN IN DE WERELD' TOT EN MET 5 JANUARI MIDDELBURG - Gedeputeerde P. G. van den Bosse heeft vrijdagmiddag de tentoonstelling 'Van verre en nabij' in het Rijksarchief aan de Sint Pieter straat in Middelburg officieel geopend. Deze expositie is een van de manifestaties van het Zeeuwse ar chiefwezen in het kader van de Inter nationale Archiefweken 1979. De ten toonstelling duurt tot cn met 5 januari 1980. De Internationale Archiefraad in Parijs heeft deze archiefweken ingesteld om het archiefwezen wereldwijd extra aandacht te geven. In 23 landen wordt dat gedaan door middel van exposities, archieffilms, televisiespots en open da gen In Nederland is daar onder meer speciaal een film voor gemaakt, onder de titel 'Het Archief van de cineast Kees Hin. Deze film ls de komende week te zien in het Zeeuws Museum. De tentoonstelling in het Rijksarchief, die is samengesteld door drs. R L. Koops. chartermeester van het Rijks archief. laat vooral zien wat de Zeeuwen zoal hebben gedaan in de achter ons liggende jaren en verder de relatie van de Zeeuwen in Zeeland met het buitenland Van verre en nabij' heeft dan ook als ondertitel 'Zeeuwen in de wereld'. De expositie is ingedeeld in diverse overzichtelijke thema's, zoals 'Verre reizen en expedities', 'Zeeuwen in de West', 'Zeeuwen in de Oost'. 'Andere Handelskontaklen', 'Kapers en Kaap vaart' en 'Kerkelijke betrekkingen met het buitenland'. De heer Koops vertelt dat hij enkele maanden is bezig geweest om al het materiaal bij elkaar te krijgen Het oudste stuk dat op de tentoonstelling is te bezichtigen is een oorkonde met ze gel van Lodewijk XI uit 1465 en afkom stig uit het gemeentearchief van Veere Slavenkits Er staat ook een groengeschilderde stalen kist. de zogenaamde 'Slavenkas uit Zierikzee Deze slavenkas werd in 1735 ingesteld. Hierin moest geld ge stort worden door de kapiteins van alle Zierikzeese schepen die de haven ver lieten Het geld werd gebruikt om zeel ieden die tijdens de vaart werden ge kaapt door de beruchte Barbaarse zeerovers, los' te kopen, een soort los geld dus. Er werden echter niet zoveel zeelieden afkomstig uit Zierikzee ge kaapt en het gevolg daarvan is dat er nog steeds geld zit in de slavenkas, Dit kapitaal staat onder beheer van een raad van commissarissen die het geld besteedt aan doelstellingen op het so ciale vlak. Belangstelling Gedeputeerde Van den Bosse zei in zijn openingswoord dat de provincie Zee land zeer rijk is aan archieven en dat men de indruk krijgt dat het gemak kelijker zal zijn om op te noemen in welke delen van de wereld er in dc loop der tijden geen Zeeuwen zijn geweest, dan waar ze wel geweest zijn. De heer Van den Bosse: ..Er is een groeiende belangstelling voor archieven bij het Zeeuwse publiek. De aantallen be zoekers worden jaarlijks groter. Ook het initiatief van de Vereniging van Archivariisen in Nederland om te ko men tot een uitgave van een serie pro vinciale archiefoverzichten past ge heel in dezeontwikkeling. Aan de hand van die overzichten zal iedereen die iets in een archief zoekt, gemakkelij ker de bewaarplaats kunnen vinden van dat ene archief dat nu net voor hem of haar belangriik is." De gedeputeerde overhandigde daarop het boekje 'Overzicht van de archieven in de provincie Zeeland aan de com missaris der koningin dr C Boertien. die in zijn dankwoord zei dat er door gaans nogal spottend over 'het archief wordt gesproken ,,Zo in de trant van 'archieven en stof zijn hetzelfde' aldus de heer Boertien Het boekje is samengesteld door de he ren drs R L Koops. J J C. van Dijk en H Uil en ls vanaf 9 december te koop. Aan de tentoonstelling 'Van verre en Nabij' werd medewerking verleend door de Zeeuwse archiefdiensten, het Algemeen Rijksarchief en de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag, het Mu seum voor Volkenkunde in Leiden, het Zeeuws Museum in Middelburg en de Commissarissen van de 'Slavenkas' in Zierikzee; De expositie ls geopend van 27 oktober (vandaag) tot en met 5 januari 1980, da gelijks van 9 tot 12 30 uur en van 13.30 tot 17 uur, zaterdags van 9.30 tot 12.30 uur. De film 'Het Archief wordt ver toond van 29 oktober tot en met 2 no vember in het Zeeuws museum om 11 uur en om 15 uur. Deze film wordt even eens gedraald op 2.3 en 4 januari op het zelfde tijdstip In-de daartussen liggen de periode wordt de film alleen op ver zoek vertoond voor groepen van maximaal achttien personen B EN W VLISSINGEN Praten met CRM documentatiecentrum Zuid-Molukkers VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen heeft op 8 november een gesprek met het provinciaal bu reau landelijk contact in Zeeland van het ministerie van CRM in Middel burg. over een op te richten documen tatiecentrum Molukkers, in buurthuis 'De Zw aan' te Oost-Souburg. Dit is het resultaat van een bespreking tussen de Vlissingsc stichting Sociaal Kulturele Aktiviteiten (SKA) en het gemeente bestuur van Vlissingen. naar aanlei ding van de afwijzing van de subsidie aanvraag voor dit project. Deze nieuwe ontwikkeling kwam naar vo ren tijdens de openbare vergadering van het algemeen bestuur van de stich ting. die donderdagavond werd ge houden in 'De Zwaan' te Oost-Souburg. Het documentatiecentrum is bedoeld, om zowel de Molukse als Nederlandse bevolking inzicht te verschaffen in de problematiek van de Zuid-Molukkers. In eerdere instantie heeft de gemeente Vlissingen voor realisering van het project verwezen naar de dr. Soumokil- stichting. De werkgroep die zich met het project bezig houdt, en die deze stichting erg goed zegt te kennen, ls echter van mening dat een project als het documentatiecentrum binnen die stichting niet te verwezenlijken is De verwijzing naar de bibliotheek wordt een lachertje genoemd, omdat het pro ject veel meer zou inhouden, dan een bibliotheek kan realiseren. Het algemeen bestuur van de stichting heeft donderdagavond besloten tot een samenstelling van het dagelijks be stuur. waarbij voorzitter, pen ningmeester en secretaris op persoon lijke titel zitting nemen in het bestuur. Dc twee overige leden van het dage lijks bestuur kunnen zowel leden op persoonlijke titel zijn als afgevaardig den van projecten. De heer les Bijleveld is donderdag avond als opvolger van Theo Bos- schaart gekozen tot secretaris. De heer Bosschaart heeft m oktober afscheid genomen van de stichting SKA. in ver band met zijn benoeming als voorzitter van de stichting Opbouwwerk Vlissin gen. Tijdens de vergadering van don derdagavond is ook het werkplan voor 1980 besproken. Hierin staat vermeld, dat de stichting naar verwachting niet voorop zal lopen met betrek long tot di verse ontwikkelingen, vernieuwingen en initiatieven, omdat de 'jonge stich ting' daarop nog niet is ingespeeld. ..Wel mag worden verwacht, dat wij daadwerkelijk onze gedachten laten gaan over de initiatieven die op ons af komen. Wanneer deze passen in onze doelstellingen, kan men aeker zijn van onze steun." aldus het werkplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 51