restatieloop geen wedstri; olgeschoten door Tscheu La Ling stopper WBBBÊÊ PZC/sport 37 DE BLESSURE «Jan Jansma is het wachten beu! Tien maanden geleden kwam de atleet van Zeeland Sport uit Vlissingen op de wachtlijst van de Hilversumse professor Hermans, de sportchirurg bij uitstek, om behandeld te worden aan zijn door een blessure als een rijpe appel gezwollen rechterenkel. Ondanks twee ongeduldige tele foontjes van de kant van de 28-jarige Vlissinger en medewerker aan de alluminiumproduktie bij de KMS is hij nog steeds niet aan de beurt. In normale doen heeft Jansma nauwelijks hinder van de bobbel op zijn enkel, als trainer van het damesbasketbalteam van Ma rathon (waarmee hij afgelopen seizoen promoveerde naar de landelijke tweede divisie) doet Jansma het meeste werk, maar voor de atletieksport is het been onwillig. „Er zit geen souplesse meer in het been. Als ik doorzak, zit het op slot", maakt de Zeeland Sporter duidelijk. Zo af en toe doet Jan Jansma mee aan een prestatieloop van de Zeeuwse atletiekclubs. om te testen wat hij kan en wat zijn conditie is. maar dan vliegen de trimmers aan alle kanten langs hem heen. Voordal de Vlissingse sportman in contact kwam met prof. Hermans was hij van de ene naar de andere arts of fysiotherapeut gelopen, want de bles sure dateert al van eind april 1978. nu anderhalfjaar geleden dus. Middenaf- standsatleet Jansma werkte juist plannen uit om zijn persoonlijke pres taties op zijn favoriete afstanden. 800 en 1500 meter, te verbeteren -Hij blaakte van zelfvertrouwen, het ge volg van zijn succesvolle 'voorstellin gen" tijdens de atletiekwedstrijden op de avonden van de minivoetbalshows in Rotterdams Ahovhal. waar hij sa men met zijn maat Niek Flipse van AV '56 Goes voor spectakel zorgde Onvoorbereid Met de atletieksport had de blessure overigens niets te maken. Jansma: „Het gebeurde tijdens een bas ketbal wedstrijd in Terneuzen, waar ik als coach met de damesploeg kwam. Daar vroeg een incompleet Axels team of ik wilde meespelen. Ik kon geen nee verkopen, maar ik was totaal onvoorbereid en mezelf ken nende ging ik voluit. Totdat tijdens een lay-out mijn rechterenkel dub- belvi wde". In een Terneuzens ziekenhuis kreeg Jansma gips om de enkel, die niet ge broken was. „Twee broeders hielden mijn voetondereen hoek van negentig graden, omdat ik anders een spitsvoet zou krijgen. Vijf minuten hielden ze mijn voet zo vast. totdat het gips hard was Ik moest, op de voet blijven lopen Anderhalve week later zag de Vlis singse arts Stumphius me stumperen en» die gaf me de raad naar chirurg Krediet te gaan. Nog dezelfde dag kon ikbij de chirurg terecht, het gips ging er af en er kwam een blauw, geel en groene voet tevoorschijn" Jansma moest meteen naar de fysio therapeut. waar gedulgd geeist werd Dat raakte op. ik wilde al met alles stoppen. Via mijn huisarts kwam ik bij een nieuwe fysiotherapeut terecht, totdat ik in Ahoy. waar Niek Flipse inmiddels met Jan Eversdijk de show stal. sportarts Ab Rozijn ontmoette, die me doorverwees naar prof. Her mans. Ik deed daar bijna een jaar over. Ruud Krol misschien maar een half uurtje" Verkalking Uit het onderzoek in Hilversum kwam aan het licht, dat er verkalking is op getreden in een bot en dat twee pezen te lang uitgerekt zijn. Jansma ..Er is volgens prof Hermans een kans. dat het beter wordt. Ik had echter niet verwacht, dat het zo lang zou duren voordat ik aan de beurt zou zijn In het afgelopen jaar raakte ik los van de at letiek. de interesse ebde weg en ik Foto boven JAN JANSMA van atleet naar prestatieloper Foto links De ene enkel is de andere niet bij Jansma vertoont de rechter een enorme bobbel, waarvan de dok ter zei: die voet kan nooit meer bre ken... denk er sterk over om tegen Hermans te zeggen ddt ik niet meer zo nodig hoef'. De Vlissingse atleet vervolgt: Want ik moet eerst maar afwachten of ik goed op mijn rechtervoet kan lopen en te rug kan keren tot mijn oude niveau net onder de Zeeuwse top. Want je moet daar veel voor laten en ik denk. dat ik dat niet meer op kan brengen. Daar ben ik eerlijk in. Ik heb er vooral in hel begin moeite mee gehad. Voor mijn omgeving was ik bijzonder hu meurig. gelukkig kan ik me nu nog uitleven in het basketbal en ontmoet ik de atleten regelmatig dankzij mijn activiteiten als free-lance medewer ker voor juliie krant". Makkelijk voorbij En sinds kort tijdens prestatielopen Waarop de top van de tnmmers een pure wedstrijd uitvecht en atleet. Jansma, die in die momenten alles uit de kast haalt ondanks zijn handicap, zonder meer achter zich laat. Deze top van de prestatielopers kan hef mak kelijk opnemen tegen de voorsten van de middenmoot van de wedstrijdlo pers. Het gebeurt overigens regelmatig, dat deze prestatielopers overkomen naai de clubs Wim Hofman, voorzitter var de afdeling atletiek van Marathoi Vlissingen. kan er zo tien noemen, die als ex-trimmer aan de wedstrijdlopen meedoen, maar vele anderen pikken hun wekelijkse cross zonder aan een club gebonden te willen zijn, Jan Jansma haakt hierop in ..Als ze zich dan ook maar eens lieten keuren door een arts Er zijn er maar een paar. die dat doen. De eigen huisarts van vele prestatielopers weet dan niet eens. dat ze vier maal in de week 20 kilometers lopen Voor zo'n groep is het erg belangrijk otn te weten wat ze kunnen". Geen wedstrijd Deze lieden zijn echter ook op door deweekse dagen in training. Wat te denken van de grote massa trimmers, die alleen op zaterdag hun portie ki lometers komt 'innen'. Jansma: .Deze mensen hebben nauwelijks conditie, ik weet zeker, dat ze hun eigen arts nauwelijks raadplegen over hun trimbezigheden. Slechts een enkeling zie je aan het begin V3n een pres tatieloop aan warming-up doen. zich even losmaken door wat oefeningen te doen en een kwartiertje warm te lopen. Het gros gaat op het moment van starten 'koud' aan de streep slaan en, pats. weg". Met klem stelt zowel Jan Jansma als Wim Hofman, dat een preslatieloop heslist niet als een wed strijd g«zien moet worden, dat het niet de bedoeling is om je voorganger kost wat kost in te halen of een paar seconden sneller te 'zijn op hetzelfde traject als het jaar tevo'ren... Naar huisarts Bij verschillende clubs kunnen trim mers een gerichte training volgen. Bij Marathon is Gerard Rodts er de leider van. Van hem krijgen de trimmers meteen bij hun komst een stencil, waarin ze aangeraden wordt om eerst naar de huisarts voor een keuring te gaan Hqfman .Eigenlijk zouden we als club een eigen arts moeten hebben maar binnen de financiële mogelijk heden lukt dat niet. Ook zouden meer fysiotherapeutenmeer dan be roepsmatig belangstelling moeten hebben voor de atleet of trimmer mei problemen. Het beste zou natuurlijk zijn als het sportmedisch advies centrum van de Zeeuwse sportraad zo snel mogelijk van de grond zou ko men" Jan Jansma is er zich over wel van be wust. dat de arts bij een medische sportkeuring te veel mensen op een avond moet afwerken.Als topsporter kun je dan beter naar. Papendal gaan. waarvoor je weliswaar 130 gulden moet neertellen, maar dan ook de ge hele dag grondig wordt onderzocht." Zes weken rust Veel ernstig geblesseerde sportlui (Jansma: „zeker niet de minsten ook")latcn hun blessures niet goed genezen. De Vlissinger zegt: „De dok ter schrijft vaak zes weken rust voor. dat maak ik ook bij mijn basketbal- sters mee. maar de atleet wil zo gauw mogelijk weer sporten. Ze kruipen onder de fysiotherapie-apparatuur maar daar hebben ze ook niet altijd baal bij. Het was een doorlopend ongemak het laatste anderhalf jaar ook voor Jan Jansma. zonder dat hij zelfs tus sentijds probeerde weer atletiek te doen, en nu is het moment daar. dat hij aan stoppen denkt ..Er is in feite een absurd eind aan gekomen, zonder dat ik het zelf wilde", omschrijft de Vlis singer zijn vertrek uit de Zeeuwse top- atletiek.,.Waarschijnlijk had ik niet zo lang gelopen als Bertus Walker maar ik had toch nog wel een aantal jaartjes meegekund" Nooit verschuilen Met Jan Jansma verliest de Zeeuwse atletiek een figuur, die het sportieve gevecht nimmer schuwde. Hij was al tijd 'in' om het wedstrijdelement te .ontwikkelen. Met recht mag de Vlis singer pochen „Ik zal me ook nooit verschuilen in een wedstrijd zelfs als ik weet niet bij de eerste drie te zullen eindigen" Hoewel Jansma baanloper was kwam hij m de crossen uitstekend voor de dag. In de Mosselloop van Delta Sport in de Schouwse Westhoek, toch een cross over een zeer geaccidenteerd ter rein. werd de Zeeland Sportatieet en kelejaren geleden zelfs tweede achter d£ toen nog furore makende Thole- naar Kb van de Griek, aangesloten bij Marathon Vlissiiigen en in de Boule vardloop werd hij een keer vierde. Jansma: „Als ik terugkijk op mijn at- Ietiekjaren. dan is de Ahoytijd zon dermeer een plek. maar toch ook nijn prestaties als jeugdatleet" Hij werd opzijn sterkste nummer in die periode, de steeple-chase. gekozen in de Ne derlandse jeugdploeg en maakte drie nationale jeugdkampioenschappen- mee. die hem drie medailles opleverde Zilver veroverde hij als B-junior op de 1500 meter steeple achter Bert Hil- ien. "Ik viel in de waterbak tijdens de laatste doorkomst, anders was ik Ne derlands kampioen geworden". Brons veroverde de Vlissinger op de 400 meter horden jongens A met een tijd van 58.4. en een bronzen plak eiste Jan Jansma ook op tijdens de 1500 me ter steeple jongens A. waarop hij ach ter Jos Hermens en Bert Hillen in een bijnummer van de Enschedese mara thon in het Diekmanstadion eindigde. Basketbal De atleet heeft nu voor het basketbal gekozen. Vroeger combineerde hij die balsport met de atletiek („dat, viel niet mee, als Individuele sporter in een team. zodat ik tenslotte maar een cur sus voor trainer volgde", maakt Jans ma duidelijki maar dankzij de atletiek bleef er een groep basketbalsters bij Marathon over. die keihard wilde trai nen Zij. die het niet op konden bren gen. vielen af De resultaten bleven echter niet uit. Dal het Jan Jansma zwaar valt om als atleet te stoppen, blijkt als hij er aan het etnd van het gesprek voor de derde maal op tetugkomt. ..Ik kan er moeilijk afstand van doen. maar ik zie me toch met meer terugkomen. Je moet er zo ontzettend veel voor doen en laten om terug te komen En als tk terug zou komen, wil ik dat op het vroegere ni veau. Dan moet ik vlak onder de top eindigen Met een twintigste plaats kan ik geen genoegen nemen" iDoor Nico Scheepmakeri Wat beweegt een mens om naar Ajax-Omonia te gaan. de beroemdste club ter wereld tegen de be roemdste club van Cyprus? Niet alleen gemakzucht. Lekker dichtbij. Niet een halve dag onderweg voor anderhalf uur voetbal, op tijd terug voor Studio Sport. Op de perstribune was ik gewoon maar er gens gaan zitten, maarv ik werd weggestuurd door Bobby Vosroaer en Hans Erkens, ik zat op bun plaats.Ja, maar ik ben al een heel oud sportjourna liste. slecht ter been", probeerde ik in een poging hen te vermurwen, terwijl ik me plotseling herin nerde hoe ik, als aankomen sportjournalist, ook een keer. toen de perstribune overbelast was, door een oudere ANP-collega werd verjaagd omdat ik op zijn legitieme plaats zat. Opeens besefte ik dat Bobby en Hans nog veel slochter ter been zijn dan ik, en grootmoedig ben ik eigens anders gaan zitten, ik weet hoe het hoort. Ik hoef er tenslotte niet echt over te schrijven, over zo'n wedstrijd tussen de kampioen van Nederland (14 -miljoen inwopers) en de kam pioen van Cyprus (600.000 inwoners), dus omgere kend tussen de kampioen van Nederlanden de kam pioen van Friesland, SC Carabuur dus. Ik kwam alleen maar om naar Tscheu La Ling te kijken, in een wedstrijd waarin hij technisch zo supe rieur zou zijn aan zijn tegenstanders dat hij. ook al zouden die hem hard willen aanpakken, tegen Om- onia ongeveer net zo zou kunnen spelen als tegen Nederlandse eredivisiespelers die hem niet met un- feire middelen probeerden af te stoppen. Schreef Joop Niezen het niet deze week nog in Voetbal Inter national" „Want de tactiek is een keurslijf geworden, in het veld overheersen de plichten, de mandekking wordt tot vervelens toe uitgevoerd, de tackles zijn meedogenloos Het gevolg van dit alles is dat er geen ruimte meer is voor creatieve voetballers. Pas als de omstandigheden een beetje meezitten blijkt de creativiteit van Ling wèl op te bloeien. En bovendien effectief' Victoria Regia Welnu, de tacklès van de Cyprioten waren NIET meedogenloos, die jongens speelden heel matig maar ook heel sportief, een feit dat door de drie gele kaar ten die ze desondanks toebedeeld kregen ten onrech te versluierd werd. en Ling (of la Ling, dat weet ik nog steeds niet) kreeg inderdaad de ruimte Zijn creativi teit bloeide gedurende die ene avond op als een Vic toria Regia, en hij was nog effectief ook. Hoeveel doelpunten heeft hij dan gescoord van die tien. zult u willen weten? Niet één dus Een fraaie knal met zijn linkervoet tegen de paal. althans tegen de bal die vervolgens tegen de paal knalde dat was zijn dichtstbijzijnde doelpunt Maar het gaat bij Ling niet om het maken van het doelpunt, maar om het maken van de opening naar het doelpunt, net als bij Coen- Moulijn indertijd De passeertechniek van Ling kent verschillende fa cetten. Hu gooit de bal vanuit stilstand langs zijn tegenstander en glipt deze dan op pure startsnelheid voorbij. Hij stopt in volle ren abrubt af. waardoor de hem achtervolgende tegenstander machteloos dooi- boldert. of. zoals zijn Cyprische tegenstander, nog meters doorglijdt over de uitlun om pas tegen de afrastering tot stiltstand te komen Verder beschikt hij over een schijnbeweging die ik een ander nooit heb zien volvoeren, en die ook tamelijk ingewikkeld in elkaar zit. Het is een soort dansje over de stil liggende bal heen. er zit een beweging naar rechts m itegenstander trapt er niet in), gevolgd door een be- weging naar links (DIT IS HET MOMENT!, denkt de tegenstander, en hij hapt gretig toe), waarna Ling de bal toch nog met de rechtervoet, als besluit van zijn slangedansje. rechts langs de tegenstander weet te plaatsen. Ontredderd Maar misschien toch nog het meest efficiënte in zijn passeertechniek is, dat hij zijn opmars langs de lijn het liefst een beetje van de zijlijn af begint, zodat hij. bij het op snelheid passeren van zijn directe tegen stander, de bal niet alleen rechts langs deze naar voren plaatst, maar ook nog een beetje naar rechts, naar de zijlijn toe, zodat die tegenstander de bal niet alleen niet kan toucheren omdat hij net iets «e laat komt. maar ook. als hij wèl alert reageert, met zijn uitgestoken been een decimeter te kort komt omdat de bal een beetje van hem vandaan werd geplaatst Ling zwenkt dan even mee naar rechts en laat de tegenstander ontredderd achter in het koele gras. Ik ben ook nog een keertje Volgeschoten, u kent dat wel de ogen schieten opeens vol tranen Bij voetbal heb ik dat. als ik het goed heb uitgerekend, eéns in de tien jaar. In de bioscoop eens in de tien films, en verder natuurlijk eens in de tien bladzijden van het boek „Koot graaft zich autobio van Kees van Koo- ten. De eerste voetbalkeer was bij Abe Lenstra, en heb ik in een gedicht beschreven „In het Stedelijk Museum hangt een Klee Ik vind liet mooi maar ik kan er niets rhee doen. Een warme violist speelt Handel in 't Concertgebouw Ik vind het mooi maar ik kan er mets mee doen Alleen als Abe Lenstra zwijgend speelt met tegenstanders en een oerbesef. laat ik een traan op 't asfalt van de kunst Want ik vind het mooi ik kan er niets aan doen En dan ai die regeltjes onder elkaar De bundel waarin het verscheen is van 1957. de ervaring van die traan op t asfalt van de kunst zal van iets vroeger hebben gedateerd, toen Abé nog In topvorm was Omstreeks 1970 heb ik die ontroering bij de een of andere actie van Johan Cruijff wel weer eens onder vonden. al herinner ik me het moment niet meer. maar wel weet ik dat ik het weer had toen Panenka in de beslissingswedstrijd West-Duitsland-Tsje- chosiowakije bij het strafschoppen nemen na afloop de beslissende strafschop midden door het doel met een tergend langzaam boogje over Sepp Maier heen lepelde, wel wetend dat Suffe Seppie een machtige auik naar een der beide hoeken zou nemen. Ik denk dat dat toch wei mijn allermooiste moment als voetbalkijker is geweest Glitterlicht En afgelopen woensdagavond had ik het dus weer. tijdens het voorspel van Ajax' achtste doelpunt. Tscheu La Ling dolde alle hem omringende Cyprio ten. ging in zijn kleine achtertuintje bij de cor- nervlag een paar keer heen en weer, ijsberend met de bal. gaf nog nel bijtijds af. voorzet volgde en I.erby scoorde 8-0. Opeens zag ik veld en spelers in glitterlicht. maar ik zag nog wel hoe alle Ajacieden niet naar Lerby toeholden. maar naar Tscheu La Ling, hoew el die niet eens dc „assist", de beslissende voorzet had gegeven. Daaruit blijkt dus wel, dat die Ajaxspelers verstand van voetbal hebben!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 37