Zeeland helpt Rwanda. Omdat er water nodig is. Ike week hoofdprijs van f 500,- Dit moet u doen De prijswinnaars van deze week: Voor ƒ40.000,- aan prijzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 Als u meedoet met deze puzzel heeft Rwanda straks water. senvijftighonderd broodnodige drinkwaterputten voor platteland van het arme, overbevolkte Rwanda in Ije Afrika. Dat is het doel van het project 'Zeeland Rwanda'. Unicef - het Kinderfonds van de renigde Naties - en de provincie Zeeland doen hard on i best om dit stukje daadwerkelijke ontwikkelingshulp w nen enkele jaren te realiseren. Daarom ook deze tien weken durende puzzelactie van PZC en Unicef. De ■Inemers komen wekelijks in aanmerking voor een fdprijs van 500,-, een geldprijs van 300,- en één 200,- en daarnaast een reeks prijzen in natura, 'jy aronder een radiocassetterecorder (Philips AR 374, iesprijs 339,-), aangeboden door Pechiney Nederland te Vlissingen. der: het gedenkboek 'De Koninklijke Weg' over de Kon. 'De Schelde' te Vlissingen (aangeboden door Den Boer jdelburg, Uitgevers b.v.), een historisch heraldische van Zeeland (aangeboden door de Onderlinge juwse Waarborg lyiij- UA/Alg. Zeeuwse Verzekerings NV) en een serie kleinere Unicef-prijzen zoals puzzels, geschenkdozen, kerstkaarten, kunstkaarten en verzamelingen ('De Kinderen van deze Wereld'), orde puzzel die verschijnt op zaterdag 17 november nog extra tussenprijzen beschikbaar, dezelfde als voor puzzel van vorige week: een spaarbankboekje met 250,-; een klimspaarrekening a 100,-; een Zeeland-atlas en twee verrekijkers. Het totale prijzenbestand van deze puzzelmarathon bedraagt maar liefst ruim 40.000,- De helft wordt beschikbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de inschrijving van de 60.000ste abonnee. De andere helft is afkomstig van het Zeeuwse bedrijfsleven. Na de dertien weken kan de door u gevormde slagzin goed zijn voor één van de vele fraaie hoofdprijzen Dus: als u nog niet meedeed, haak in met deze zesde ronde en help zo mee met het Afrikaanse land Rwanda aan 5.600 drinkwaterputten te helpen! De HOOFDPRIJZEN worden aan het eind van de serie van dertien puzzels beschikbaar gesteld. En dat zijn dan zes geldprijzen van 1000,-, vier geldprijzen van 500,- en voorts onder meer een kleurentelevisie, stereo-installatie, skiset, keukenradio, afzuigkap, zonnescherm, grasmaaier, een weekendreis Londen of Parijs en nog veel meer! Wat u moet doen om in aanmerking te komen voor een of meer van deze prachtige prijzen leest u elders op deze pagina. Voor een bijdrage van 2,50 per week liggen alle mogelijkheden voor u open. (Voor deze puzzelactie Is vergunning verleend door de staatssecretaris van justitie bi) beschikking nr LO 670/061/068 d d 30 juli 1979). Willem van Li ere (231 uit 's Heer Hendrikskinderen /s in januari van dit jaar als eerste van een groep van Nederlandse vrijwilligers uitgezonden naar Rwanda. Hl/ is in het 'land van de duizend heuvelen' Ingezet bij pro/ecten voor verbetering van de drinkwatervoorziening Op de PZC-Unicef-pagina geeft hij wekelijks zi/n impressies het dagelijkse leven in dit kleine Afrikaanse land ihilderij van Kathrin Lutz-Marxer. Met toestemming overgenomen het prentenboek 'Muraho! Sabine en Marco op bezoek in Rwanda' n uitgeverij Sjaloom Odijk Huizenbouw in Rwanda (Door Willem van Liere) KIGALI - Velen ven u zullen zich ongetwijfeld wel eens e hoe de Rwandezen gehuisvest zijn. Leven ze nog in hutjes, lemen woningen of zie je ook bakstenen huizen zoals bij ons? Als je in Rwanda om je heen kijkt, kom je tot de ontdekking dat eigenlijk alle drie voornoemde bouwtypes voorkomen. Sterk afhankelijk van het gebied, de stad of het platteland, zie je de ene soort meer dan de andere. Om met de hutjes te beginnen: over het algemeen vind je de hutjes in de nog zeer povere resten van wat vroeger een oerwoud was. het voor naamste woongebied van de kleinste bevolkingsgroep in Rwanda, de pygmeeën Uit stevige takken worden deze woongelegenheden opge bouwd, waarbij ze in een halve-bol-.Vorm worden neergezet, van boven uitlopend op een punt. Tussen dpze takken worden weer twijgjes ge vlochten, zodat een soort gaaswerk ontstaat. Het geheel wordt afgedekt met bladerrijke takken, waarna voor de stevigheid nog wat leem wordt aangebracht Omdat de hutjes gemakkelijk op te bouwen zijn, zijn ze erg geliefd bij de pygmeeën. Het is tenslotte een jagersvolk, dat niet op één plaats kan blijven zitten De meest algemene bouw die men in Rwanda santreft, is wel de lemen woning. Wordt het huis op de helling van een heuvei neergezet, dan gaat men er eerst een terras maken. Vervolgens worden er verschillende palen in de grond geplaatst, zodat de muren gefixeerd zijn. Om er stevigheid aan te geven, worden de palen onderling met twijgen en dunne takjes doormiddel van bananenschors of papyrusstengels verbonden, waar door een erg grofmatig vlechtwerk ontstaat. In dit vlechtwerk worden de gaten opgevuld met de zgn. pot-op-pot (een kleisoort). Om deze grond bewerkbaar te maken voor het opvullen, wordt het goed verwerkt met water, zodat er een lekker moddermengsel ontstaat. Wanneer het zaakje dicht en opgedroogd is. wordt het dikwijls afgestreken met een kalkachti ge grondsoort, of bij de meer welgestelden. met cement De vloer is er evenals in de hutjes van grond, terwijl het dak vaak in golfplaten is uitgevoerd of soms in zelfgebakken dakpannen. De bakstenen huisjes komen ook erg in trek. maar zijn voor Rwandese begrippen erg duur. Slechts de allerrijksten (handelaartjes op 't platte land en ambtenaren in Kigali) kunnen zich deze bouw veroorloven. Voor al in Kigali is het dan wel opvallend dat deze woningen overdreven groot worden uitgevoerd. Voor een goede prijs worden ze dan verhuurd aan blanken, terwijl de huisbazen zelf in hun lemen huisjes aan de rand van de stad blijven wonen Met het verdiende geld wordt dan weer een nieuw 'kasteel' gebouwd Op deze manier is er een goede handel ontstaan in huizen waaraan ook in Kigali een tekort is. Jammer dat slechts enkelen rijk worden door deze transacties Met name in de stad zelf wordt de kloof 'arm-rijk' daardoor weer groter. f§ Puzzelen voor Rwanda betekent wekelijks kans op een geldprijs 500,-, 300,- of 200,-), een radiocassetterecorder of één van die leuke Unicefprijsjes. En, ais u half december de slagzin van 26 letters heeft gevonden, een schat aan prijzen in geld en natura (zie onderin deze pagina). Als u tot nu toe nog niet meedeed, kunt u in elk geval meedingen naar de weekhoofdprijzen en als u de nog resterende acht rondes volhoudt, wie weet. vindt u de slagzin ook nog wel... Los het kruiswoordraadsel op en tel het hierin voorkomende aantal letters D (van Dirk) op Vermeerder dit aantal met 13 en dan hebt u de plaats van de letter D in de slagzin bepaald, die u kunt invullen in de letterbalk. Vervolgens gaat u na hoe vaak de letter Z (van Zacharias) in de puzzel voorkomt en als u dat hebt gevonden, trekt u hiervan 2 af. Dan weet u dus de plaats van de letter Z in de slagzin! Om het u thuis gemakkelijk te maken zijn twee letterbalken afgedrukt. De ene is onderdeel van de strook die u moet insturen en de andere kunt u bewaren om zelf wekelijks de vordering van de slagzin bij te houden. En dan de inzending: Als u de twee letters in de letterbalk hebt ingevuld en daaronder uw naam. adres en woonplaats, knipt u de strook uit en doet deze in een enveloppe. Het kruiswoordraadsel hoeft u dus niet in te sturen! In dezelfde enveloppe voegt u ook uw bijdrage van 2.50 (meer mag natuurlijk ook) toe. Dat kan in de vorm van: een betaal- of eurocheque; een bankgiro-overschrijving; een girofbetaaDkaart; of losse, geldige postzegels- Indien u gebruik maakt van een cheque, girokaart of bankgiro, hoeft u daarop alleen masr het bedrag in te vullen en - niet vergeten! - uw handtekening te plaatsen. Wij vullen de rest In. De gesloten enveloppe moet. normaal gefrankeerd (55 ct) worden opgestuurd aan: PZC-puzzel Rwanda Provinciehuis. SL Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Denkt u om de postcode en svp niet de enveloppe overfrankeren in plaats van uw geldelijke bijdrage in te sluiten. De oplossingen moeten uiterlijk aanstaande woensdag 31 oktober binnen zijn. Elke donderdag zullen namelijk de oplossingen ten provinciehuize worden gesorteerd en zullen onder toezicht van notaris mr A E d' Angremont de weekprljzen worden getrokken. De daarop volgende zaterdag worden op de puzzelpagina de prijswinnaars van die week bekend gemaakt Geldprijs van 500,-: Ria Lievense-Lankhaar, Beatrixstraat 25, Westkapelle; Radiocassetterecorder (Philips AR 374) 339,-): N. Eversdijk, Jacob Valckestraat 9, Goes; Geldprijs van 300,-: W. Stroo-Louws, Tuindorp 54, Arnemuiden; Spaarbankboekje met daarop gestort bedrag van 250,-: W. de Voogd, Amstel- straat 143, Oost-Souburg; Geldprijs van 200,-: Th. de Bruijne, M. D. de Grootstraat 95, Goes; Tirion-Hattinga-atlas van Zeeland 160,-): M. P. Boon, Burg. Baaslaan 12, St. Laurens; Verrekijker 120,-): A. Oosterling, Mozartstraat 23, Axel; Verrekijker 120,-): Carla Louwerse-Koole, Westerzicht 636, Vlissingen; Klimspaarrekening a 100,-: A. Riemens, Spui 8, Axel; Gedenk boek 'De Koninklijke Weg' over de Kon. Mij. De Schelde: A. C. Cremer, Kruitmolenlaan 214. Middelburg,Historisch-heraldische kaart van Zeeland: C. Hollestelle-Versluis, Waldeck Pyrmontlaan 11. Goes, Set Unicef-wensbladen (264 W): Johan Wellerrtan, Julianastraat 1, Oost-Souburg; Unicef-fotoverzameling 'De kin deren van de wereld' (601 T): C Karelse. Oostsingel 56. Borssele; Doos Unicef-kerstkaarten (502 W): L P. C. Kemper-Blankert. Willem Klooslaan 3. Vlissingen; Unicef-doos kaarten met kun- stillustratjes (503 W): J. Louws, Nieuwstraat4, Grijpskerke; Doos Unicef-kaarten moderne kunst (504 W): M. van Sabben. 's H. Hendrikskinderendijk 58. Goes; Unicef-legpuzzel (602 W): Ria Tange, Campens Nieuwland 18, Kamperland. De winnaars krijgen de prijzen zo spoedig mogelijk thuisge stuurd. HORIZONTAAL: 1 kleur; 4 adem; 7 deel v.d. week; 8 rangtelwoord; 11 lidwoord; 12 durf; 14 gewicht; 16 niet vol; 17 slot; 19 onder andere (afk.); 21 Re sidentie Orkest (afk.); 22 onge dierte; 24 ingenieur (afk.); 25 soortelijk gewicht (afk.); 27 jon gensnaam; 28 voorkeur (Lat 30 elektrisch geladen atoomdeeltje; 32 maand; 34 waterstand; 35 tel woord. 36 met de ogen waarne men; 39 teder; 42 jongensnaam; 44 deel v.h. gebit; 46 kloosterzus ter; 48 Westerlengte (afk 49 Rooms Katholiek (afk.); 50 belofte; 52 voegwoord; 55 ge; 56 niet vroeg, 57 slechts; 59 voorzetsel. 80 huish. gebruiksvoorw.; 62 Indi sche vogel; 63 achternaam beken de tennisser; 65 zie 54 verticaal; 66 voorzetsel; 67 bovendien. VERTICAAL: 1 zo bitter als 2 stekelig dier; 3 lade; 4 slee; 5 watervogel; 6 deel v. bestek; 9 Afr. inboorling; 10 last dieren; 13 hoofddeksel. 14 ge wicht. 15 iemand die doof is. 18 fruit; 20 reeds; 21 zangnoot; 23 fam.lid; 24 Europeaan, 26 schreeuw; 27 een zekere; 29 tref fen; 31 wijfjesschapen; 33 voor zetsel; 34 Verenigde Naties (afk.); 37 elektrisch geladen atoomdeel- tjo; 38 windrichting; 39 deel v e boom; 40 plaats in Gelderland; 41 knevel; 43 deel v.e. olm; 44 trim men (werkwvorm verl. tijd): 45 plaats in Utrecht; 47 voegw 51 landbouwwerktuig; 53 aanw. voorn.woord; 54 vaartuig; 56 spruit; 58 doel getroffen; 59 voor zetsel; 61 voorzetsel; 63 Oude Testament (afk); 64 zie 21 hori zontaal, DERTIGDUIZEND GULDEN 40.000) aan geld en "ikelwaarde zit er in de prijzenpot van deze !C/Unicef-puzzelactie voor 'Zeeland helpt Rwanda'. Aan het id van de puzzelmarathon, wanneer de slagzin eruit is (op Mderdag 20 december) zullen de hoofdprijzen worden Bl'okken onder het toeziend oog van notaris A. E. d' Angrémont te Middelburg, idie hoofdprijzen zijn: 'Zes maal duizend gulden 1000,-) "«schikbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de "OOOste abonnee op de krant). 'Vier maal vijfhonderd gulden 500,--) ^schikbaar gesteld door. ;asfabriek 'Sas van Gent te Sas van Gent. en T Chemicals bv te Vlissingen. '"Chemical (Nederland) bv te Terneuzen. t Beton bv te Middelburg.) 'Draagbare kleurentelevisie 14 C 92500B ter waarde w/ 1145.- «schikbaar gesteld door GTI Installatietechniek Zuid bv te keuzen). Tuner-versterkercombinatie, type AR 974-90 met platenspeler, cassette-recorder en radio, adviesprijs 1100,- (Beschikbaar gesteld door De Vitrite Fabriek bv te Middelburg). Duizend gulden 1000,-) vrij te besteden aan diensten en goederen bij: bv Rotterdamsch Zandstraal- en Schildersbedrijf, filiaal Vlissingen te Vlissingen. Zonnescherm ter waarde van 850,-- (Beschikbaar gesteld door Brasser Aluminium te Koudekerke). Keukenradio (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv., Terneuzen) Tirion-Hattinga atlas van Zeeland. (Beschikbaar gesteld door Boekhandel Bikker te Vlissingen). Vakantiecheque ter waarde van 500.-- (Beschikbaar gesteld door Reisbureau Van Fraassen/Holland International te Vlissingen. Middelburg, Goes en Terneuzenl Elektrische luchtkussen-cirkelmaaier, merk Flymo. type GTE (Beschikbaar gesteld door Groenleer machines te Kapelle) Complete skiset ter waarde van 500,- (Beschikbaar gesteld door Zentra Sport te Goes). Weekend-reis Londen of Parijs voor 2 personen ter waarde van 350.- (Beschikbaar gesteld door Reburo reis- en passagebureau ter Terneuzen). Vier verrekijkers. (Beschikbaar gesteld door P Maaskant en Zonen bv te Bruinisse) Drie kllmspaarrekeningen a 100,- (Beschikbear gesteld door Nederlandse Credietbank nv te Middelburg). Een zeemolen. (Beschikbaar gesteld door J. P. Poppe. speciaalzaak dieren en hengelsport te Vlissingen.) Wasemafzuigkap. (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv te Terneuzenl. Spaarbankboekje met 500,- (Beschikbaar gesteld door de Rabo bank te Goes) Acht brandblussers met manometer (poeder, vier met inhoud van 2 kilo en vier met inhoud van 1 kilo). (Beschikbaar gesteld door De Graaf assurantiën en financieringen te Middelburg. Deze strook in gesloten enveloppe, samen met uw geldelijke bijdrage insturen. Naam: Adres: Deze letterbalk kunt u bewaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 35