kritiek CDA het kabinet Van Agt VN willen onderzoek naar Zuidafrikaanse kernproef Wanneer is de Winterschiider voor 't laatst bij u geweest? Cam bod. ja 1 krijgt 25( miljoen Speciale commissie steenkamp Ga even na of 't weer eens tijd wordt. B Nieuwe meubels gekocht de laatste tijd? brengt weer een fikse premie mee: SOgulden per man per dag! I PZC/binnen -buitenland n beginsel ,PG-aanlanding n Rijnmond \!eer eigen ij dragen MINISTER BOTHA 'WEET VAN NIETS' Pornografie Tv-directeur Teletekst ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 i* Van onze parlementaire redactie) EN HAAG - Het beleid van het kabinet-Van Agt strookt op een groot aantal punten niet met bet 'kiezingsprogramma van het CDA. Tot deze conclusie is een speciale commissie onder leiding CDA-voorzitter Steenkamp gekomen. De commissie dringt dan ook aan op bijstelling van de ilitieke koers, door regelmatig overleg tussen bewindslieden, fractie en partijbestuur, commissie heeft vooral zware kri- ledig is, omdat onder meer over abor- tijconeres in Dronlen besproken zal op het sociaal-economische beleid het kabinet, zoals dat in de vorm iBestek '81 gepresenteerd wordt Op terrein houdt de regering te veel aan het uitgangspuntmeer winst- werk". worden de hogere inko- nog te veel ontzien en had de ma- ig van'de actieven ten gunste van liet-actieven groter kunnen zijn. De jmissie wijst er voorts op dat het leg met de sociale partners slechts woorden beperkt lijkt. 'irnaast wordt het beleid op gebie- zoals energie, volksgezondheid, in- lensverdeling en kernbewapening jnvoldoende beoordeeld. De CDA- liek met betrekking tot Zuid-Afrika ;t volgens de commissie nu te aandacht. Ook betreffen de vei len soms meer dan nuances Van dat een fundamentele discussie kelijk is. ivallend is overigens dat het CDA- sluur zeker niet uitbundig op de no- gereageerd heeft. Vice-voorzitter jber verklaarde dat het stuk niet vol- iVan onze parlementiare redactie EN HAAG - De regering steunt in be- insel het op grote schaal aan land CTgen van de brandstof LPG in de ijiimond. Kleinere aanlan- irgsplaatsen zoals in Zeeland in Vlis- bgen en in Amsterdam zijn echter «l helemaal uitgesloten. Een defini- rf.besluit zal zij echter pas in 1981 men. nadat zij een uitgebreid advies ftfl ontvangen van de wetenschappe- le organisatie TNO. oliemaatschappijen Shell en BP nben een vergunning voor de aan- uagin de Rijnmond ingediend De re- ring zal die aanvraag steunen. De be ffende gemeenten en de provincie Ed-Holland moeten echter ook nog oordeel geven regering meent dat met de vergun- i voot BP en Shell de aanlanding in lalgemeenheid nog met definitief is ieder geval vindt zij Rijmond een ede plaats Een negatief advies door SO kan echter ook de aanlanding m tnmond nog op de helling zetten Een eciaal rapport daarover moet de ko- Hde maanden verschijnen ministerraad heeft vrijdag de Bfdlijnen van een nota vastgesteld tde komende week zal worden afge- akt. De aanleg van een eventuele itengaatse terminal kan in ieder ge- ilniet voor 1990 gereed zijn. t Slot van pagina 9) Dig worden ingericht, dat er met na- :voor de artsen doeltreffende hand- Blngen worden geboden om een zo momisch mogelijk» voorschrijf- itoon te bezigen. it het streven naar beperking van eigenlijk gebruik van zieken- Ddsvoorzieningen betreft, geeft de tering de voorkeur aan een systeem larbij de fondsen aan verzekerden niet aan de minimumvereisten Idoen, maandelijks een vast bedrag rekening brengen en achteraf pe- tdiek terugbetalingen doen. In dit val wordt de keus van al dan niet bruiken aan betrokkenen overgela- i. d persoon moet in dit verband de mi- aumprenue worden gesteld op de middelde premie van de vrijwillige izekering. Degenen die geen aanvul- tdbedrag willen betalen, kunnen ook aanspraak op verstrekkingen «n gelden, maar evenmin hebben zij tfo op teruggave van reeds afgedra- a premie. De opbrengst van deze be- aigingsmaatregel kan in 1980 al 177 Iioen zijn. het jaar daarop 190 mil- s. Over de uitwerking zal de dtenfondsraad nader advies wordeD iraagd. henzere controle tragere controle op het aantal ver- rbt-verzekerden, zoals de Zieken- ■ósraad heeft voorgesteld, is ook in 'belang van de werkgevers, stelt de öbsecretaris. Met de ondernemers- inisaties zal worden overlegd om medewerking te vragen voor het t-en afmelden van verplicht verze- tie werknemers. Mevrouw Veder wacht hiervan een jaarlijkse las- iverlichting van vele tientallen mil ieu guldens. Nadere controleregels «ten er ook komen voor de inschrij- in de vrijwillige en de bejaarden- tekering. 'staatssecretaris is ook van plan de tolematiek van de honorering van de Bartsen aan te pakken. In dit ver- cd wil zij op zeer korte termijn ko- 1 tot verkleining van zeer grote Artsenpraktijken leen meerderheid sde Kamer heeft hierop bij motie aangedrongen!. Deze zaak wordt 7t afgehandeld Verder moet ook de -idöelde praktykomvang worden Heind en moeten de inkomensstij- pai oor huisartsen worden afge- M tus en het welzijnsbeleid niet gespro ken is. Ook ontkende hij dat de eva luatienota een afwijzing van het kabi netsbeleid in zou houden. ..Eerder het tegendeel," zo zei hij. Hij benadrukte verder dat het CDA-bestuur geen poli tieke crisis u il. „Wij zijn als CDA-be stuur loyaal tegenover het kabinet en wij zijn op geen enkele wijze uit op een crisis". Het bestuur vergaderde vrijdagmiddag over onder meer dit rapport Bij fleze bespreking ontbrak CDA-voorzitter Steenkamp In de commissie hadden verder ook minister Albeda (sociale za ken) en staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) zitting. Het Tweede-Kamerlid Beinema weigerde het stuk te ondertekenen, omdat het te oppervlakkig zou zijn. Het rapport is een vervolg op de smaaknota, die eer der dit jaar uitlekte Het is de bedoeling dat de nota op 15 december op het par- Minder treinen op 24 december UTRECHT - 24 en 31 december zijn vrije dagen voor het NS-personeel, maar de treindienst wordt uitgevoerd als op andere maandagen. Wel zullen enkele forensentreinen uitvallen. In het spoorboekje zijn deze uitvallers met voetnoten aangegeven. Ook zal op 31 december na acht uur 's avonds de hele treindienst worden gestaakt, evenals in voorgaande jaren. De twee extra vrije dagen zijn. aldus het NS-blad De Koppeling, „een gebaar aan het NS-personeel waarover tus sen de directie en de vakorganisaties overeenstemming is bereikt De maat regel loopt parallel met die voor over heidspersoneel, waarmee bovendien energiebesparing wordt nagestreefd NS ers die toch moeten werken, krijgen naar keus een compensatiedag of uit betaling daarvan Compensatiedagen die op 1 maart nog niet opgenomen konden worden, zullen alsnog worden uitbetaald. worden Een deel van de kritiek op het kabinet komt onder meer tot uiting in de Wijze waarop de commissie-Steenkamp de gezichtsbepalende rol van CDA-frai- tieleider Lubbers benadrukt. Van Agt. als hoofd van een coalitiekabinet, kan dat niet, die is als het ware „inge snoerd" in de coalitie. „De voorzitter van de CDA-Tweede- Kamerfractie is dan de eerstgeroepene om het profiel van het CDA te bepalen Hi.j moet de 'grijze zone' die ligt tussen het regeerakkoord CDA-VVD en het CDA-program optimaal benutten.' al dus de evaluatienota Van Lubbers wordt verwacht dat hij met de fractie het kabinetsbeleid kri tisch volgt Zo nodig moet dit worden bijgebogen in de richting van het CDA- program „Niet bij brood alleen Toch is er ook kritiek op het ffactiebeleid Met name komt het nog al eens voordat „zeer wezenlijke zaken niet uitgepraat wordenof zelfs in het geheel niet aan de orde komen Het bestaan van coalitie en regeerak koord mogen echter niet worden weg geredeneerd, vindt de commissie „Het CDA moet naar eer en geweten het ak koord naleven, zegt de nota. Omdat ook het regeerakkoord verschillend te interpreteren is. en het verder niet in alle situaties voorziet, zijn meningsver schillen tussen beide partners te recht vaardigen. „Ieder moet de ander ook de kans geven zijn verantwoordelijkheid te dragen Op het punt van de kernbewapening bestaat er kennelijk verschil van in zicht tussen het kabinet en de Eerste- Kamerfractie van het CDA aan de ene kant en de Tweede-Kamerfractie, zegt de nota. Hierbij zeggen beide fracties hun standpunt te baseren op het CDA- program. terwijl het kabinet naar het regeerakkoord verwijst. Vandaar dat de commissie zegt dat er binnen het CDA nog geen gemeenschappelijk antwoord is op de vraag wat onder te rugdringing van de rol van de kern wapens (zoals het regeerakkoord het zegt) verstaan dient te worden. In ieder geval is duidelijk dat - in tegen stelling tot het kabinet - de fractie van memnu is dat de NAVO ook zelfstandig initiatieven kan nemen om de rol van de kernwapens terug te dringen Bin nen de fractie wijzen daarnaast ..vele fractieleden de invoering van nieuwe wapensystemen als reactie op de Rus sische SS-20 raket van de hand VVD-fractieleider Rietkerk heeft in het geheel geen moeite met het vrijdag door de CDA-commissie uitgebrachte rapport. „Politiek zie ik geen enkele probleem", zei hij vrijdagvond in een eerste reactie, „in tegendeel de com missie stelt zich ten opzichte van bet kabinetsbeleid op een aantal punten genuanceerder op dan een aantal CDA- fractieleden". De Chinese parpjcoorzitler tl na Cnofeng is gisteren m Munchen aangekomen voor een driedaags bezoek aan Beieren Foto llua Guofeng en de Beierse minister president Franz Josef Strauss inspecteren de eren acht op het station van Munchen NEW YORK/JOHANNESBURG fUPI/AFP) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim opdracht.gegeven een onderzoek in te stellen naar de berichten dat Zuid-Afrika vorige maand een kernproef heeft genomen. Het besluit van de algeme ne vergadering was unaniem. De Tanzaniaanse voorzitter Salim Aehmed Salim verklaarde dat het. als de informatie juist blijkt te zijn. gaat om 'een ernstige bedreiging van de vre de en de internationale veiligheid' Aan het besluit van de algemene ver gadering was een oproep voorafgegaan van de voorzitter van de VN-commissie tegen do apartheid, de Nigeriaan Ak- porode Clark, die sprak van 'een duiste re dag voor Afrika Zuid-Afrika heeft vrijdag de berichtge ving, afkomstig uit Washington, krach tig tegengesproken. Nadat minister van buitenlandse zaken Roelof Botha in eerste instantie simpel verklaarde van niets te weten" had hij later in Jo hannesburg een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur William Edmundson Tijdens dat, onderhoud maakte Botha bezwaar tegen de sug gestie van Amerikaanse zijde dat Zuid- Afrika ergens in de Indische Oceaan of in het zuiden van do Atlantische Oceaan een kernproef zou hebben uit gevoerd. Na afloop was geen va n de par tijen bereid commentaar !e geven op wat was besproken. De woordvoerder van het Zuid-Afrikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat. het onder houd geen verandering heelt gebracht in de krachtige ontkenningen die eer der door Botha en door de Villiers wa ren geuit. i'l ün Ml',,, KEULEN (AFP/DPA/RTR) - In Keulen heeft een woordvoerder van UNICEF meegedeeld dat deze organisatie en het Internationale Rode Kruis voor 250 miljoen gulden aan voedsel en medcicamenten naar Cambodja zullen sturen. Dit is de grootste humanitaire actie in de geschiedenis. Deslalniettemin zal de situatie voor de Cambodjanen zorgwekkend blijven. Zo zijn ér voor vier miljoen mensen slechts vijftig artsen beschikbaar. In Thailand, waar de meeste Cam bodjaanse vluchtelingen verblijven, wordt intussen gewezen op de toenemende prbolemen aan zijn grens met Cambodja. Vooral de veelvuldige schietpartijen baren de Thailanse regering zorgen. Premier Kriangak heeft in verband hoiermee te kennen gegeven dat hij de seci(lta..o-b^.ivraal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim. zal verzoeken een VN-delegatie naar het grensgebied te sturen om daar de vluchtelingenkampen en de aanvallen van Cambodjaanse troepen in ogen schouw te nemen. „De VN zal dan kunnen vaststellen dat wij niet het verdreven regime van Pol Poitsteunen, maaralleen trachten hongerende mensen te helpen", aldus Krlangsak Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN heeft vrijdag bekendgemaakt dat er op 5 november in New York een internationale conferentie onder auspiciën van de VN. zal worden gehouden om een noodprogram op te stellen voor de nwoners van Cambodja. Het was de Amerikaanse om- roepmaaischappij ABC (lie don derdagavond onthulde dat de Ameri kaanse inlichtingendienst, aan de hand van gegevens van een spionage- satelliet. sterke vermoedens had over een Zuidafrikaanse kernproef. Een vooraanstaand functionaris van hei Pentagon heelt vrijdag nader ont huld dat de Verenigde Staten bewijzen hebben van een geheimzinnige gebeur tenis, die zich op 22 september op het zuidelijke halfrond voordeed De ge beurtenis zou een zwakke kemproef kunnen zijn geweest, maar ook een combinatie van natuurverschijnselen, zoals bliksemschichten. Na ccn maand van zoeken, aldus de functionaris, waren dc Verenigde Sta ten er niet in geslaagd nieuw bewijs materiaal te vinden voor een ker nexplosie. noch seismisch, noch akoes tisch. noch door dc aanwezigheid van straling. „Mogelijk was het een ker nexplosie. maar daarvan kunnen we niet zeker zijn." zo zei de functionaris van het Pentagon, Overigens twijfelt niemand in Wash ington. en ook in andere westelijke hoofdsleden, eraan dat Zuid-Afrika in staat is een nucleair wapen te produce ren. Pretoria heeft zijn eigen methode ontwikkeld voor de produktie van ver rijkt uranium, een methode die veel weg heeft, van het, ultra-centrifuge-pro- ces. Zuid-Afrika heeft niet het non-pro liferatieverdrag getekend. Toen de be sprekingen over toetreding tot dit ver drag waren mislukt trokken de Ver enigde Staten zich terug uit een over eenkomst om het land verrijkt uranium te leveren - bedoeld als brandstof voor de bijna voltooide kerncentrale bij Koeberg In de Kaapprovincie De Amerikaanse weigering resulteer de ook in de bouw van een fabriek voor de produktie van verrijkt uranium in Valindaba, nabij Pretoria. Zuid-Afrika heeft in 1963 wel de conventie gete kend die kernproeven in de atmosfeer, in de hogere luchtlagen en onder het zee-oppervlak verbiedt. B Beetje uitgekeken op uw keuken? B Hebtu 't idee dat het allemaal aparter zou kunnen? B Toe aan een slaapkamer die helemaal nieuw is? H Verf op kozijnen en deuren beschadigd? B Was u tien jaar geleden een ander mens dan nu? B Gewoon zin in wat anders op de muren? Iü] Afbladderend plafond in de badkamer1 H Bij vrienden op originele ideeën gekomen1 B Trek in een premie die niet kinderachtig is? B Raakt de trap een tikje afgetrapt? Denkt u aan een ander huis. *l]* maar niet aan verhuizen? pi Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH) De premie wordl verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor ondorhoudsbinnenschilder- en bchang- werk dat minstens o mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd tussen 19 novem bcr 1979 en 7"maart 1980 en waarvoor de aanvraag v6ór hel begin van de werkzaamheden is ingediend. De premie- i-geling geldt niet alleen voor particu lieren. maar cx»k voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden. Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u HILVERSUM - De voorzitter van de Tros, mr. Minderop. heeft vrij dag in de bestuursvergadering van de NOS een aantal vragen gesteld over de 23 oktober door dc NOS uitgezonden televisiefilm 'strip tease'. volgens hem een produkt met een porno-achtig karakter. Deze film van Frans Weisz is geba seerd op een gedeelte van de thea- terproduklie "t Vermoeden' van Hauser Orkater. Mr Minderop vindt dat in deze film bepaalde normen zijn overschre den Hij wil weten of er binnen de NOS richtlijnen of aanwijzingen bestaan ten aanzien van het uit- zenden van dergelijke films en zo niet of men dan bereid is die op te stellen. Voorts vraagt hij of'de NOS plannen heeft om nog meer van dergelijke films aan te kopen. HILVERSUM - Het hoofdbestuur kvan dc VARA is vrijdagmiddag nog niet tot een beslissing geko men inzake de kandidatuur van Jan Haasbroek voor de post van programmadirecteur televisie. Want nadat men drie uur lang voor en tegen tegen elkaar had afgewo gen. werd besloten de vergadering te verdagen tot vrijdag 2 novem ber. Haasbroek, thans directeur radio van de VPRO. was door het dage lijks bestuur van de VARA te licht bevonden voor de post, maar werd toen door de ondernemingsraad, die overleg had gepleegd met de medewerkers van de televi- sledlensl. alsnog als enige kan didaat aan het hoofdbestuur weer naar voren geschoven. HILVERSUM - Het bestuur van de NOS heeft zich nog niet definitief uitgesproken over de plannen van de raad van beheer de experimen tele periode met teletekst inten siever voort te zetten en zo moge lijk begin 1981 een definitief begin te maken met de uitzendingen van dit medium. Er bleken nogal wat vragen te be staan. waarop vrijdag op de be stuursvergadering niet direct een antwoord gegeven kon worden. Ondermeer de vraag of teletekst onder de noemen r'zendtijd' moet worden ondergebracht en wat daarvan dan de eventuele juridi sche aspecten kunnen zijn. Ook de financiering wierp vragen op en daarom zal het bestuur in dc no- vembervergaderingen verder over teletekst gaan praten. Intussen heeft minister Gar deniers laten weten dat in de ex perimentele periode, volgens haar zaak van NOS en PTT, inpassing vanteletekst in het ader van de omroepwet nog niet aan de orde is. Dit betekent, dat de NOS in 1980 de kosten van de experimenten zelf zal moeten dragen en dat er ook geen extra zendtijd gevraagd kan worden. Pas bij de defintieve in voering van teletekst is de minis ter bereidt over uitbreiding van zendtijd te praten en kan een fi nanciële bijdrage gevraagd wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 15