Sasken en Catalanen: ja' tegen zelfbestuur Verzoek aan Nyerere dierenmoord stoppen Kamer moet eind maken aan chaotische werkwijze Energie METROKEN OP CONTRACT 'EDERLAA G RADICALEN IN ETA DERTIG PROCENT WILD AFGESLACHT Jamani: produktie van olie blijft gelijk PZC binnen-buitenland BELEID EN BESPARING Zeegers blijft in arrest Dit Us de metselaar die goed is voor 698 stenen per uur. De vraag rijst dan wel hoeveel uur, maar toch, de 40-Jarige Ralph Chamock kan het. Zijn presta tie, verricht tijdens de Nationale Britse Metselaarskampioenschappen, staat thans als wereldrecord le boek in hel Guiness Book of Records. tfERDAG 27 OKTOBER 1979 De Marshall-Eilanden in de Stille Oceaan.geven ter vormen van zijn regering een postzegel uit. die waarschijnlijk de grootste ter wereld is. Met afmetingen van 16 x 11 cm heeft de zegel met een waarde van 75 dollarcent de maat van een brifkaart. De afbeelding toont het Majuro Atoll, het centrale eiland van de groep. Een postzegel met normaleafme tingen. een muntje van 25 dollarcent en een paperclip zijn ter vergelijking op defotot gezet S HAAG - De zogenoemde lidensigaret zal per 1 januari ook onder de aecijnsheffing i vallen. Dat houdt in dat deze natieve rookwaar een flink duurder wordt. De prijs is nu 15 voor 20 stuks. Hoeveel er bij jol is niet precies te zeggen. Feit C fl dat meer dan de helft van de b Aoopprijs van tabakssigaret- uit belastingen bestaat, theffen van accijnzen op zoge- BDde surrogaten Is gebaseerd op /is- stEG-richtlfjn. die volgend Jaar ckracht wordt en waarmee de Itting in haar miljoenennota al iening had gehouden In het taitwerp op de verhoging van tabaksprijzen. dat volgend •and in de Tweede Kamer wordt 13,- iandeld, is namelijk opgenomen I,- inlet uit tabak samengestelde okwaren ook belastbaar zullen »r de bank genomen worden 4jes sigaretten uit tabak straks jeveer 40 cent duurder. In dc tkoopprys van sigaretten is in- pepen een aecijnsheffing van 57 Kont. een heffing van f2.- per W stuks en dan nog de omzet ting Het accijnspercentage &57procent betekent een verho- ijvan 2.75 procent per 1 januari, 'prijzen van pakjes kruidensiga- en komen waarschijnlijk in de van de f 4.- te liggen AMSTERDAM - President Nyerere van Tanzania, een vriend van Neder land. is gevraagd ervoor te zorgen dat het Tanzaniaanse leger in Oeganda stopt met de moord op dieren in de na tionale parken. De president heeft een door prins Bernhard persoonlijke ge schreven brieftelegram in ontvangst kunnen nemen terwijl zijn regering, alsmede die van Oeganda, ook is bena derd door de Nederlandse ambassa deurs. Het ministerie van buitenland se zaken heeft dus meegewerkt aan het verzoek van de Nederlandse commis sie voor internationale natuurbe scherming. een beroep te doen op de landen de dierenmoord te beëindigen. De Nederlandse commissie, de afdeling van de IUCN (Internationale Unie voor het Natuurbehoud en het Behoud van de Natuurlijke Bronnen) had het ver zoek gedaan na een oproep hiertoe door het wetenschappelijk advieslichaam van de unie, dat onlangs in Londen bij een was. Hier waren de rapporten over de ramp voor de Afrikaanse dieren ter discussie gesteld Zij waren samengesteld door ooggetuigen, biologen, die de enorme slachting rapporteerden in voorname lijk het Rwenzori National Park. voor de tijd van Amin het Queen Elizabeth Park genoemd Nadat de troepen van Amin op hun vlucht reeds hier hadden huisgehouden, voltooiden de Tan zaniaanse militairen het karwei met automatische geweren werden vooral de grote wilde dieren in sommige ge vallen zelfs bijna uitgeroeid Van de 46.500 wilde dieren waren er on geveer 14.000 gedood, een verlies van 30 procent in drieëneenhalve maand. Er werden 5000 Kob-waterbokken gescho ten op een totaal van 12.300; 6000 nijl paarden op 14 000; 2000 buffels op 18 000. 100 olifanten op 700, 400 topi's op 400 en 70 leeuwen op 200 De Tanzaniaanse militairen moeten daarnaast volgens de secretaris van de Nederlandse commissie, dr. P. van Bree. ongeveer 150 Oegandese park- bewakers hebben vermoord. De Oegandese overheid heeft inmid dels laten weten een verbod te hebben afgekondigd op het doden van wild. Voorts zal een onderzoek worden Inge steld naar het gedrag van de Tan zaniaanse militairen. Volgens dr. Van Bree is de dieren moord nog steeds niet gestopt. Het is vooral een gevolg van de hoge prijs die op de illegale markt voor Koor wordt betaald. Wat de betekenis hiervan is, heeft hij onlangs vastgesteld tijdens een tussenlanding op hel vliegveld van Bangkok. De hoofdstad van Thailand is wat de illegale dierenhandel betreft, een berucht handelscentrum. Dr. Van Bree maakte een schatting van het aantal olifanten dat moet zijn ge stroopt om te kunnen voldoen aan de hoeveelheid in de tax-freeshops uitge stalde ivoren soevenirs. Hij kwam tot 50 stuks. LOS ANGELES (Reuter) - Saoedi-Arabie is niet van plan meer olie te produceren dan de huidige 9.5 miljoen vaten (159 liter) per dag. Dit heeft de Saoediscbe minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, in Los Angeles tegenover verslaggevers verklaard. Eerder deze week waren er berichten verschenen dat het land zijn produktie zou vergroten in een poging de olieprijzen te stabiliseren. Volgens Jamani "Is de Saoedlsche produktie groot genoeg om In de behoefte te voorzien Het grootste probleem op het'ogenblik Is de beschikbaarheid van olie, niet de prijs, zo voegde hij eraan toe Actieplan Noord-Holland HAARLEM (ANP) - Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben een actieplan opgesteld voor energiebesparing bij provinciale diensten, bedrij ven en ziekenhuizen Het college wil per dienst of bedrijf een energiecoórdl- nator aanstellen die speciaal wordt belast met het totale energiebeheer van de gebouwen en installaties. Gs hebben de diensthoofden gevraagd de medewerkers te wijzen op de noodzaak het gebruik van autobrandstof te verminderen BIJ dienstreizen moet waar mogelijk het openbaar vervoer gebruikt worden Ook willen gs dat de ambtenaren in voorkomende gevallen ritten per auto combineren zou accepteren. Waarnemers menen dat de uitslag van dit referendum de radicale Basken. die een revolutionair onafhankelijk marxistisch Basken land prediken, politiek zal isoleren. Zowel Baskische als Catalaanse politici toonden zich vrijdag optimistisch over de referendums Over het algemeen vinden de politieke leiders dat men nu eindelijk een instrument heeft, waar mee men kan bewijzen dat men zelf bestuur kan uitoefenen In sommige Catalaanse kringen heerste een zekere teleurstelling over de 41 procent van de bevolking die niet had deelgenomen aan de volksstemming. Als oorzaak meent men dat verkiezingsmoeheid - dit is de zesde keer in vier Jaar dat men stemt - en het slechte weer de kiezers parten hebben gespeeld. Aan de vooravond van het referendum heeft ETA-Milltar verklaard dat er geen sprake is van een politieke wapenstil stand in verband met de volks stemming over Baskische autonomie ..Het is een technische wapenstilstand, veroorzaakt door factoren van buite naf Het Is niet onmogelijk dat In de dagen vlak na het referendum blijkt dat wij de gewapende strijd voortzetten", aldus een woordvoerder van deze ter reurbeweging donderdagnacht In Bil bao Op zijn vroegst zullen de statuten van zelfbestuur in het Baskenland en in Cataloniè pas half december in wer king treden. Na de bekendmaking van de officiële uitslagen van de referen dums in november moeten de Spaanse Eerste en Tweede Kamer de wetten op deze regionale autonomieën met een absolute meerderheid (de helft plus 1 van alle gekozen parlementariërs) goedkeuren. Hierna vaardigt koning Juan Carlos deze organieke wetten uit, en op bet moment van pnblikatie in het Spaanse staatsblad wordt het zelf bestuur in beide regio's van kracht. iustrie-eiland in wrdzee definitief g de baan HAAG - Het kabinet heeft vri jdag lilicf besloten geen kunstmatig strie-eiland te laten bouwen voor et,in de Noordzee, weetal commissies had al eerder icgatief advies over deze zaak uitr icht. De belangrijkste overweging ie regering is dat er nog voldoende drieterreinen in Nederland be- ibaar zijn. De kosten van de aanleg Jet industrie-eiland zouden bo- Sm niet opwegen tegen de baten, at een oogpunt van lucht- en wa- rontreiniging heeft een industrie- I 6 volgens de regering geen zin. Gerard Reve tekende vrijdagmiddag in een Rotterdamse restaurant een contract voor de verfilming van een van zijn boeken. Foto: Producent Matt hijs Heijningen il.ien regisseur Paul De Lussanet i r) overhandtgigen Reve een cheque DRID - Het Baskenland en Cataloniè hebben donderdag 'ja' gestemd op het referendum voor jestuur. In het Baskenland nam 60,6 procent van de stemgerechtigde bevolking deel aan de ^stemming, waarvan 89 procent positief antwoordde op de Baskische autonomie en slechts 6 tent nee stemde. De opkomst in Cataloniè bleef achter bij de verwachtingen: maar 59 procent de Catalanen ging naar de stembus, waarvan 88,19 procent ja stemde tegen het statuut van bestuur en 7,3 procent zich tegen de Catalaanse autonomie uitsprak. De beide referendums merkten zich door rust, een normaal verloop en het uitblijven van terreurgeweld. i referendum over de Baskische au- nie betekent een zware nederlaag de radicalen van Herri Batasuna, fxtreem-links Baskisch nationa- che coalitie beweerde steeds dat Van onze redactie volksgezondheid DEN HAAG - Zangeres Connie Vandenbos heeft vrijdag haar tekstschrijver Herman Pieterde Boer beloofd vanaf 5 december een halfjaar lang niet te roken (De Boer rookt al lang niet meer). Actrice Pleuni Touw beloofde hetzelfde voor een maand aan collega acteur-cabaretier Willem Nijholt. Dat gebeurde bij de start van een nieuwe campagne tegen het roken van de Stichting Roken en Volksgezondheid. Verenigde Staten rookt 33 procent der bevolking. In de ons omringende lan den zijn de percentages ook lager De markt voor deze campagne bestaat uit 4.5 miljoen rokende Nederlanders". Dc SVR zal bij dc Reclame Code Commmissie een klacht indienen te gen een staaltje sigarettenreclame on der jeugdig publiek dat naar haar oor deel volkomen ongeoorloofd is. In ieder geval constateert de SVR strij digheid met de reclameregels die dc sigarettenfabrikanten zichzelf sedert 1 mei hebben opgelegd. De klacht richt tegen de manier waarop een bepaald sigarettenmerk tijdens evenementen bij de jeugd wordt ge pousseerd Aanleiding is mede het feit dat een filmteam van de NOS-tv on langs uit een discozaal in Zundert werd gezet Qe filmploeg was daar om te con stateren dat een sigarettenfabrikant in samenwerking met de disc-jockeys Klaas V3ak en Krijn Torringa de pro motie voor zijn merk had gekoppeld aan entreeprijs en totale presentatie De jongeren kregen al bij het betalen van de toegangsprijs een pakje siga retten uitgereikt. In dc zaal waren de muren bedekt met stickers en affiches van het sigarettenmerk. De presenta tie van de disc-jockeys bestond hoofd zakelijk uit dia's en bioscoopspots over datzelfde merk. Het was niet zomaar een belofte: de toe zeggingen van Conny en Pleuni zijn vastgelegd per contract, netjes ter plaatse ondertekend. Op niet-naleving staat straf, op naleving beloning, zoals het hoort ln de maatschappij Beide dames hebben mondeling hun vurige, voornemens, toch nog wel wat moei zaam, bevestigd. En ze hebben oprecht de bedoeling de contract tijd uit te die nen. in de stille hoop helemaal niet meer te roken.. Dat geheel stoppen, daarop mikt de Stichting Volksgezondheid en Roken dan ook met deze actie. Contracten om met elkaar het „tijdelijk stoppen" af te spreken (als vriend met vriend, als col lega met collega, als man met vrouw of omgekeerd) zijn vanaf half november te koop in alle boekwinkels, want de Nederlandse boekhandelaren hebben hun medewerking toegezegd. Zo'n „Niet-roken-afspraak" kost f 1,50 en je kunt er nog een speciaal boekje „Ro ken. mooi niet" bij nemen ook. ..We hebben het nu eens een keer wat speelser willen opzettenaldus SVR- directeur Ad Ponfoort, „maar wel met een ondertoon van ernst. Feit is dat wij in Nederland met onze rookgewoonten aan kop gaan. Van de mannen'rookt 57 procent, van de vrouwen 37 procent, in totaal 45 procent van alle inwoners bo ven de 15 jaar. Ter vergelijking: in de TON PLANKEN: IN BELANG OPENBAARHEID leze cijfers, die nagenoeg de of- juitslagen zijn. blijkt dat zowel in Baskenland als in Cataloniè de derheid van de bewoners zich voor estuur heeft uitgesproken. Be- rljke indicatie in het Baskenland, de stemmen die per post zijn uit- icht slechts 5 procent vertegen- digden, is het percentage van 39,4 ent van de bevolking dat niet aan olksstemming heeft deelgenomen, il algemeen voor het Baskenland lechnische absentie van ongeveer ocent aangenomen, de rest van de menonthouding wordt toege- tven aan de aanhangers van Herrl isuna. de politieke vleugel van de ische radicale afscheidlngsbewe- ETA Militar. de meerderheid van het Baskische volk, net zoals op de volksstemming over de Spaanse democratische grondwet, waarbij 51 procent van de Basken zijn stem niet uitbracht, het statuut van Baskisch zelfbestuur nooit jj Alternatieve' igaret wordt eel duurder Het hoofd bureau voorlichting van de pronc-le Overijssel, mr. Schelhaas, dacht aan een andere weg. Als co-in- leider wilde hij de onafhankelijkheid van de voorlichter waarborgen via een statuut zoals dat nu gehanteerd wordt bij de dienst wetenschapsvoorlichting van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen. DEN HAAG (ANP) - De rechter-com- missaris heeft vrijdagmiddag de be waring van de ex-directeur van het Leprafonds en de stichting Carosi. (Zeegers), bevolen. Dit heeft de Haagse officier van justitie mr. J. Th. de Wit bekendgemaakt. Het bevel van de rechter betekent dat de vordering van de officier van justitie Ls gehonoreerd Zeegers blijft nu voor lopig zes dagen ln bew aring Deze ter mijn kan èen maal worden verlengd Binnen twaalf dagen moet de raadka mer van de Haagse rechtbank nu de ge vangenhouding van Zeegers bevelen. De officier zal daartoe een verzoek In dienen. Het onderzoek van de fraude zaak duurt nog voort, aldus mr De Wit. Hangende dit onderzoek kon hij geen verdere mededelingen doen. Hogere tarieven tandartsspecialisten DEN HAAG (ANP) - Kaakchirurgen en orthodontisten mogen de tarieven die zij aan particuliere patiënten in reke ning brengen, verhogen met re spectievelijk 3,35 procent en 3.78 pro cent Minister Van Aardenne van eco nomische zaken en staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heb ben hier toestemming voor gegeven. Vier gewapende en gemaskerde mannen hebben vrijdagochtend een geldtransport overvallen bij de ingang van een bijkantoor van de Unie van Zwitserse Banken in Lausanne. Zij maakten bijna twee miljoen Zwitserse francs buit 2.4 miljoen guldenDit heeft dc politie in Lausanne bekend gemaakt Bluyssen achter Schillebeeckx DEN BOSCH - Bisschop Bluyssen staat achter de Nijmeegse theoloog prof. dr. Schillebeeckx. die zich in de cember in Rome moet komen verant woorden voor zijn theologische opvat tingen. De bisschop van Den Bosch heeft zijn handtekening gezet onder een brief van het beraad van priesters en pastorale werkers ln zijn bisdom Daarmee ls hij het eerste lid van de bisschoppenconfe rentie dat zich over de zaak-Schille- beeckx heeft uitgelaten Van de andere bisschoppen is nog niets vernomen Volgens een woordvoerder van de bis schoppen is geen gemeenschappelijk standpunt te verwachten. In de brief van het priesterberaad in Den Bosch verklaren de onderteke naars zich solidair met prof Schille beeckx. Ze betreuren het dat zijn recht zinnigheid opnieuw in twijfel wordt ge trokken. Als inwoner van Nijmegen behoort Schillebeeckx tot het bisdom Den Bosch. DEN BOSCH (ANP) - Het parlement dient de openbaarheid het best door de chaos in zijn werkwijze onmiddellijk te beëindigen. Het aantal vergaderingen moet beperkt, de debatten bekort, elk debat dient in een ruk te worden afgewerkt tot en met de stemmingen. Die stelling poneerde de voormalig eindredacteur van het tv-programma Den Haag-Vandaag. nu wetenschappelijk medewerker, drs. Ton Planken vrijdag op een symposium in Den Bosch over 'openbaarheid en voorlichting'. Het symposium, georganiseerd door de Vereniging voor Bestuurskunde, wordt ?ehouden naar aanleiding van de wet openbaarheid van bestuur die, zoals het er nu naar uitziet, 1 mei 1980 in wer king zal treden. De wet geeft aan waar en wanneer de overheid opening van zaken moet geven over de werkzaam heden. Die wet zal naar de mening van Plan ken, die één van de inleiders van het symposium was. geen wezenlijke ver betering brengen in de voorlichting van overheden naar het publiek. De vage gronden waarop de overheid ver plicht kan worden inlichtingen te ge ven en de vele uitzonderingen daarop spreken volgens hém boekdelen. Ook dr. Klinkers van de Ril Utrecht is niet enthousiast over de nieuwe wet. Het is niet duidelijk wat nu precies het doel ervan is. Bovendien heeft de wet openbaarheid van bestuur twee nor men: openbaarheid en geheimhou ding, die recht tegenover elkaar staan, zei hij. Een ander probleem ls aan wie de uit voering van de wet moet worden over gelaten De overheidsvoorlichter is niet onafhankelijk Als hU de burger vertelt wat die weten wil, kan hij in conflict komen met zijn ambtelijke baas Plan ken pleitte er daarom voor de uitvoe ring helemaal uit handen te houden van het openbaar bestuur combinatie elegant jong en sportief vmdl U in deze laag geonisde mantel van Seal Mink. Vele kleuren Dastel, saphire. standard, wari silverblue homo-blue en ms-blue

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 13