Nu 6 jaar lang rente Middelburger pleegde reeks van diefstallen: maand hechtenis Boete voor onvoorzichtigheid met verkeersdode als gevolg Vier mogelijkheden voor voorhaven Zeebrugge Voormalige 'Rode Zee' in haven van Vlissingen postgiro en rijkspostspaarbank Internationale hoorzitting over gevaren van lage stralingsdoses Bdeggingsbewijzea Meer informatie/ Spaardeposito's. KANTONRECHTER MIDDELBURG ANTWERPSE VREES VOOR 'RUIM'PLAN ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PZC/provincie POLITIERECHTER MIDDELBURG: bloedproef. A. werd aangetroffen op rijksweg 258 bij Borsele en werd aan gehouden in, zoals in het proces verbaal stond omschreven, 'uitermate dronken toestand'. A. vertelde de poli tierechter dat hij ook een aantal ta bletten had geslikt en dat die in com binatie met vijf glazen jenever niet best waren gevallen. In de auto van verdachte werd ook een halfvolle of halflege jeneverfles aange troffen, samen met ehkele geheel lege flessen. A. weigerde de bloedproef om dat hij ontzettend bang is voor een prik. De officier eiste twee weken voorwaar delijk met twee jaar proeftijd, 1000,- boete en negen maanden niet rijden. De raadsman van A., mr. M. J. Bentum, vertelde dat zijn cliënt werd omschre ven als stomdronken. „Ik zou het liever zo zeggen: hij was psychisch volkomen in de war. A. was in die tijd zeer depres sief en had daarvoor tabletten gekre gen. Die bewuste dag had hij de dosis ruimschoots overschreden en met de drank erbij gaf dat het bekende resul taat. Ik vind het te ver gaan om, naar aanleiding van die halfvolle jeneverfles. te denken dat mijn cliënt de gewoonte heeft om tijdens het rijden herhaalde lijk een slok te nemen. Wat het weigeren van de bloedproef betreft wil ik erop wijzen dat A. toen ook last had van hy perventilatie en dat hij naar mijn me ning zelfs niet geprikt had kunnen wor den," aldus mr. Bentum. Het vonnis van mr. Kolkman luidde daarop: een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, negen maanden ontzegging en een geldboete van tien maal 100.-, dit in verband .met de weinig rooskleurige financiële toestand van A. Onmisbaar Omdat het de eerste keer was dat hij met justitie in aanraking kwam en zijn rijbewijs onmisbaar is voor het uit oefenen van zijn beroep kwam de 34- jarige Middelburger M. van I. er don derdag af met een fikse geldboete van ƒ2000,-, twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een voor waardelijke ontzegging van vier maanden eveneens met een proeftijd van twee jaar. Van I. was namelijk met een alcoholp romillage van 2,00 Achter de Houttui nen in Middelburg gebotst op de auto van M. B„ waarbij B.'s auto werd be schadigd. Een reden voor het drank gebruik wist Van I. niet te geven. Wel kampt hij met eeh alcoholprobleem en heeft hij contact met het ZCAD. De of ficier was van merting dat, verdachte voor deze ene keer, voor zijn overtre ding maar flink in de buidel moest tas ten, maar hij vond het wel zeer onver antwoordelijk dat iemand die bij wijze van spreken van zijn rijbewijs 'moet le ven', met zoveel drank nog achter het stuur gaat zitten. Alleen wat betreft de voorwaardelijke ontzegging was de eis van de officier twee maanden hoger dan het vonnis. Blaastest Ondanks het feit dat een politiewagen met blauw zwaailicht achter hem aan reed, duurde het erg lang voordat de 42-jarige R. B. uit Sluis op 4 november vorig jaar op de Beestenmarkt in zijn woonplaats zijn auto tot stilstand bracht. B. vertelde tijdens de zitting van de politierechter dat hij het blauwe licht in het geheel niet had ge- Achteraf bekeken was dat niet zo vreemd. De verbalisanten die het pro- ces-verbaal opmaakten, spraken daarin van een man die sterk naar drank rook, bloeddoorlopen ogen had, onsamenhangend sprak en bij het uit stappen zijn autolicht liet branden en het contactsleuteltje liet zitten. 8 stond terecht omdat hij de bloedproef had geweigerd. Wel werkte hij mee aan de blaastest, maar was daar nauwelijks toe In staat. Od de vraag van mr. Kolk- MIDDELBURG - Twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van 50,-. Daartoe veroordeelde politierechter mr. J. Kolkman don derdag de 28-jarige P. J. uit Middelburg. De man pleegde een reeks diefstallen en was in het bezit van een zelfgemaakt nunchaku-wapen. J. begon zijn serie diefstallen in de nacht van 10 op 11 j uni 1978. toen hij een tas met pedicure-instrumenten en een bedrag van 100,- ontvreemdde, toe behorend aan J. v. d. M. In september vorig jaar kwam hij in het onrechtmati ge bezit van een gouden ring en een geldkistje met waardepapieren van M. M. Verdachte bezocht deze zelfde M. M. opnieuw in de nacht van 3 op 4 januari van dit jaar. Ditmaal nam J. een por temonnee met 200,- en een bankpasje mee. Dat moet hij zeer geruisloos heb ben gedaan, want M. M. lag in een stoel te slapen met de portemonnee in zijn hand. Op 10 januari werd J aangetrof fen met in zijn bezit een verboden handwapen. J. zelf verkondigde tijdens de zitting dat hij bij al deze vergrijpen dronken was. „Nou," antwoordde mr. Kolkman, dan heeft de horeca een goeie klant aan u," Waarop J. zei: „Nu niet meer." J. bleek te kampen met een alcoholp robleem, hetgeen ook bekend was bij het ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs). Vanuit het Consultatiebureau waren diverse po gingen ondernomen om met verdachte in contact te komen, maar J. had daar nooit op gereageerd. Officier van justi tie mr. C. M. P. Nijmeijer, vond dat erg jammer „Daardoor hebben we nu he laas geen enkele informatie over J. en over zijn alcoholprobleem, het enige wat we van hem kennen is de lijst met strafbare feiten." De officier kon zich ook moeilijk voor stellen dat verdachte dronken was, toen hij de portemonnee weghaalde uit de handen van iemand die lag te slapen. Mr. Nijmeiler: „Ten eerste kan zoiets alleen maar gebeuren op een 'muisstil le' manier en ten tweede vind ik het op z'n zachtst gezegd hoogst brutaal." De els luidde daarop: drie maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en 50.- boete voor het verboden wapen bezit met verbeurdverklaring van het wapen. Slingerend Het weigeren van de bloedproef, voor de wet een misdrijf, kwam de 30-jarige G. S. uit Vlissingen donderdag te staan op twee weken gevangenisstraf, negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid en een boete van 250,- voor onverzekerd rijden. Het vonnis was conform de eis. Op 16 november 1978 reed S. over de Nieuwe Haven in Middelburg. Zijn rijs tijl was zo opvallend dat twee poli tieambtenaren achter verdachte aan gingen en hem wilden laten stoppen. Maar dat wgs niet zo eenvoudig. De twee als getuigen opgeroepen verbali santen vertelden, afzonderlijk van el kaar, hetzelfde verhaal: „S. stopte niet op ons teken en na een achtervolging, waarbij 3. onze auto meerdere malen tegen de kant drukte, kregen we hem dan eindelijk te 'pakken'. S. was ons opgevallen doordat hij zo slingerend reed." By de aanhouding echter stapte er een vrouw uit de auto die op de be stuurdersplaats had gezeten. De ver dachte hield tijdens de zitting vol, dat niet hij maar zijn vrouw had gereden. Maar de getuigende verbalisanten ver klaarden dat man en vrouw dan in een onbewaakt ogenblik van plaats moeten zijn verwisseld, omdat ze bij de eerste confrontatie met de auto van S. wel de gelijk hém achter het stuur hadden zien zitten. De officier vond het een minne daad van S. om tijdens de zitting te proberen de schuld in de schoenen van zijn vrouw te schuiven. De officier ging dan ook al op de getuigenverklaringen en niet op het verhaal van verdachte. Bang Ook de 33-jarige A. A. uit Goes weiger de, op 18 november vorig jaar, de Discussieavond over kleine school in Prins van Oranje GOES - De algemene bond van onder wijzend personeel houdt dinsdag 30 ok tober een discussieavond over de pro blematiek van de kleine school. Er zul len korte inleidingen gehouden worden door J de Groot, chef afdeling basison derwijs/kleuteronderwijs van het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen, J. Lander, chef bureau onderwijs van de provinciale griffie. G. W. Eijs- sens, onderwijswethouder in Borsele, L. A. C. Soeters, adjunct-directeur van de rijkspedagogische academie en A. N. van Overbeeke, schoolhoofd. Na die inleidingen wordt er gediscussieerd met een forum, waarin de inleiders zit- i ting hebben. De discussieavond wordt \gehouden in de Prins van Oranje te Goes en begint om 19.30 uur Opnieuw brand in schuur Kruiningen KRUININGEN - Opnieuw is don derdagavond omstreeks 22.30 uur brand ontstaan in de boerenschuur aan de Kapelleweg in Kruiningen, die afgelopen zaterdag al voor een groot deel is uitgebrand. Tussen de resten van de schuur lagen nog enkele balen stro opgeslagen, die donderdagavond door nog onbekende oorzaak vlam vat ten. De vrijwillige brandweer van Kruinin gen rukte na ontvangst van de brand melding met vijftien man in twee wa gens uit. Met drie hogedrukstralen wist het korps onder leiding van brandweer commandant A Dek, het vuur in een uur te blussen. De schade is nog onbe kend. De politie onderzoekt hoe de brand is ontstaan. man waarom verdachte de bloedproef weigerde, antwoordde B.: „Ik kan me nog herinneren dat ik dacht, dat ze naar aanleiding van die blaastest wel kon den merken dat ik veel had gedronken en verder was ik toen van mening dat ik als gevolg van die bloedproef mijn rij bewijs zou kwijtraken." Waarop de politierechter zei dat dat zeer zeker het geval is bij het weigeren van de bloedproef. De eis van de officier luidde: twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaareen ontzeg ging van negen maanden en een boete van 1200,-. De politierechter wilde wel enigszins rekening houden met het feit dat B. zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. Hij maakte daarop van de ont zegging: zes maanden waarvan drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het vonnis hield verder in een week gevangenisstraf voorwaar delijk, eveneens met twee jaar proeftijd en omdat het 'uit de lengte of uit de breedte moet komen' een geld boete van 1500,-. VLISSINGEN' - Het Instituut voor Maatschappelijk Gericht Onderzoek (IMGO) in Middelburg, dat zich bezig houdt met onderzoeken op allerlei ter reinen van de regionale ontwikkeling in Zeeland, houdt op woensdag 31 ok tober in Vlissingen een internationale hearing over de gevaren van lage stra lingsdoses voor de volksgezondheid in Zeeland. Het IMGO organiseert de hearing in het kader van een onderzoeksopdracht van het district Zeeland van de FNV en het Energie Komitee Zeeland. Tijdens de bijeenkomst in hotel Britannia zal een aantal inleidingen worden verzorgd over de gevaren van nucleaire straling en recente onderzoeken naar de gevol gen daarvan. De inlieidingen zijn in het Nederlands en het Engels en worden gevolgd door discussies. De inleiders zijn: drs A. C Smaal van IMGO-RO, drs J. Bijlsma van de rijksuniversiteit Gro ningen, dr K. Z. Morgan, dr A. M. Ste wart en de biolóog B. Franke. De lei ding van de discussies is in handen van drs J. L. de Vries en drs K. Nienhuys. Tijdens de discussies treden prof dr G. W. Barendsen en prof dr D. W. van Be- kkum, beide van het RBI-TNO, p ais opponenten van de inleiders. Na de opening om 14.00 uur en een al gemene inleiding zal de voertaal engels zijn. Na elke inleiding geeft drs K. Nienhuis een samenvatting in het ne- derlands. Tevens zal men trachten de discussie samen te vatten in het ne- derlands. De bijeenkomst eindigt om 21.00 uur. Het IMGO-Regionale Ontwikkeling organiseert de hearing met medewer king van het Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers, het Riin- Schelde Instituut, het Energie Komitee Zeeland en de Stichting Arbeid eh Ge zondheid. De onderwerpen van de in leidingen zijn: nonnen en lage stra lingsdoses, straling en leukemie, en stralingseffecten In het milieu. Beleggingsbewijzen zijn waarde papieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per1 stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rentepercentage dat geldt op het moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. looptijd aankoopbedra opbrengst vaste rente 3 jr. f 1000,- f 1.268,48 •8' f 5000,- f 6.3-12,10 •1 jr. f 1 ()()(),- 1 1.398,68 8' f5000,- f6.993,58 8' 5 jr t 1000,- f 1.556.35 9i 1% f 5000.- 17.7.81,75 9' Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020 - 591 2-1 73 (afd. Beleggingsbewiizen), 020'- 591 21 38 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbcwijzen Spaardeposito's Spaardeposito's zijn rekeningen met dagafschriften, waarop u bedragen vanai f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzet ten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaar lijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Het rentepercentage is gedurende de hele looptijd vast. looptijd vaste rente looptijd raste rente ljr. 7'/>% -ijr. 8v'i% 8 "f. 5jr. 9i/,% 3 jr. s8'/i% 6 jr. 91/1% I Kruis uw wens(en) aan en stuur dejK I bon in een envelop zonder post/egel naar I Administratiekantoor postgiro en rijkspostspaarbank. Wecsjierzijde 190, 1097 \y/, Amsterdam PZC-43 VLISSINGEN - In de binnenhaven van Vlissingen ligt momenteel de sleper 'Sea Rover', die door de Union de Re- morquage et de Sauvetage te Antwer pen is verkocht aan de Panamese firma Okalia. De sleepboot zal op het Noorse gedeelte van het continentale plat dienst gaan doen bij de daar gelegen booreilanden. Als de 'Rode Zee' werd de sleper in 1949 gebouwd bij de werf J. en K. Smit te Kinderdijk. Tot 1966 deed de 'Rode Zee' dienst onder Nederlandse vlag en werd toen verkocht om onder de naam 'Nep- tunia' te gaan varen voor een Engelse maatschappij. De Union kocht de sle per in 1971 aan. die Antwerpen als thuishaven en'Sea Rover' als naam kreeg. Begin deze week tverd het schip door de Nederlandse sleepboten 'Scheveningen' en 'Katherina-W' van Antwerpen naar Vlissingen versleept. Nadat de motoren ln orde zijn gebracht en er reddingsmiddelen aan boord zijn geïnstalleerd, zal de 'Sea Rover' op ei gen kracht naar IJmuiden varen, waar het schip in het dok moet, voor de reis naar Noorwegen kan worden aanvaard. Op de foto: De 'Sea Rover' ln de Vlis- singse binnenhaven. MIDDELBURG - De kantonrechter te Middelburg, mr W. F. van Solinge, heeft woensdagmorgen de 59-jarige graafschop-machinist E. de R. uit Wis- senkerke veroordeeld tot een boete van 250,-, omdat hij bij het oprijden van de weg met zijn machine niet vol doende op het overige verkeer heeft ge let en daarbij de veiligheid van het iVan onze verslaggever) BRUSSEL - De havendelegaties van Antwerpen, Gent en Zeebrugge zijn don derdag ontvangen door de Belgische premier Martens om hun grieven en wensen kenbaar te maken met betrekking tot de voorgenomen voorhaven in Zeebrugge. De delegatieleden - vanuit Antwerpen waren dat er 12 - kregen ook een uitge werkte nota van het Belgische ministerie van openbare werken waarin de vier mogelijkheden van de voorhaven beschreven worden. Aanstaande dinsdag komt het ministercomité, dat zich met deze zaken bezighoudt, in Brussel bijeen. In theorie moet de Belgische regering 1750 meter-versie (de meest gunstige een paar dagen later een beslissing ne men. Algemeen wordt echter verwacht dat na de stevige druk die vanuit Ant werpen uitgeoefend wordt de Belgische regering de knoop niet zo snel zal dur ven doorhakken. In de uitgewerkte nota, het rapport Mathot (minister van openbare werken worden vier mogelijkheden onderzocht betreffende een strekdam van 1250 me ter tot 2000 meter ver in zee. Deze laatste oplossing werd echter wegens technische redenen afgevoerd. Blijven de drie overige oplossingen. De Ant werpse delegatie had bezwaren tegen het Mathot-rapport omdat alleen de voor Zeebrugge) op alle facetten getest is en bij de twee andere versies -1500 en 1250 meter - de resultaten van de ver schillende onderzoeken afgeleid wer den van de 1750 meter-tests Schrik Door deze werkwijze kreeg de Ant werpse havendelegatie onder leiding van havenschepen Huyghebaert de in druk dat de regering al gekozen had voor de 1750 meter-versie. De schrik van Antwerpen is ingegeven door het feit dat er bij een voorhaven van 1750 meter veel ruimte vrijkomt om haven activiteiten te ontwikkelen terwijl de oorspronkelijke opzet van de regering was om in Zeebrugge alleen een haven te bouwen waarlangs het Algerijnse aardgas aangevoerd kon worden. Vanuit West-Vlaanderen is de druk echter zeer groot om een zeehaven te bouwen die aan honderden mensen werk zou kunnen bieden Wat meteen een regelrechte concurrentie voor Ant werpen betekent en tal van bedrijven, vooral degenen die containertranspor ten doen, naar Zeebrugge zal trekken. Munitie Op de plannen die nu door het depar tement van minister Mathot uitge werkt werden staat op de 1750 meter versie eveneens een springstoffendok aangegeven Volgens de nota moet voor dit dok een ruimte van 35 tot 60 hecta ren voorzien worden naar gelang éèn of twee kaden worden gebouwd. De springstoffenkade zal wel minstens 2300 meter van de LNG-opslagtanks moeten komen te liggen. verkeer in gevaar heeft gebracht. Op 27 maart wilde De R. die aan het werk was bij de reconstructie van de krui sing van de secundaire weg nr. 11 en de Deltaweg bij Goes met zijn graafma chine de weg oprijden. Twee ooggetui gen zagen op hetzelfde moment een motorrijder met hoge snelheid op de graafmachine van De R. afstormen. De motorrijder remde sterk af, raakte in een slip en viel van zijn motor. Zijn voertuig schoot tegen de achterwielen van de machine en de motorrijder kwam tussen de wielen van het rijden de gevaarte terecht. Hoewel de motor rijder niet door de wielen werd ge raakt, overleed hij aan de gevolgen van een schedelbreuk die hij door de harde val bad opgelopen. Met nadruk vestigde de kantonrechter de aandacht op het feit dat De R. niet het tragische gevolg van het ongeluk werd verweten, hetgeen ook niet ten- laste was gelegd door de officier van justitie, maar zich uitsluitend hoefde te verantwoorden voor de gevaarlijke si tuatie die hij had doen ontstaan, door zonder uit te kijken de weg op te rijden. De R.die al 20 jaar zonder ongelukken zijn machine bediende, had volgens de officier van Justitie, mr A. P. Besier er beslist beter aan gedaan een gids op de weg te posteren, die dan het aanko mende verkeer in de gaten had kunnen houden en waarschuwen. „Het is niet verantwoord in je dooie eentje zo de weg op te rijden", sprak de officier, die van mening was dat er genoeg moge lijkheden waren geweest om het onge val te voorkomen, en dientengevolge De R. geheel aansprakelijk stelde Kan tonrechter mr Van Solinge toonde aan de hand van een kleine berekening aan, dat indien de motorrijder met een snel heid van 100 km/u gereden zou hebben (bewust een te hoge schatting), de graafschop-machinist nog altijd zekér vier seconden tijd heeft gehad om hem te kunnen zien aankomen Vol spijt over het gebeurde gaf De R. ook toe slechts eenmaal te hebben om gezien, om daarna de weg op te rijden. Gezien de ernst van de aard van de overtreding zag de officier zich genood zaakt een hoge boete te eisen: 250.- of vijf dagen subsidiair, tot welk bedrag De R. conform werd veroordeeld. Manoeuvre De 54-jarige Rotterdammer H. G. werd verweten dat hij artikel 27 van het vaarreglement had overtreden, het geen erop neerkomt dat een vaartuig niet onverwachts mag manoeuvreren, als andere vaartuigen daardoor in ge vaar komen. G. maakte met zijn rond vaartboot. een tripje over het Veerse Meer, en voer langs de Walcherse kust toen hij plotseling van zijn vaarlijn afweek en met een haakse bocht het Veerse Meer over wilde steken. Op dat moment kwam een zeilboot aangevaren, die tevergeefs manoeuvre rend trachtte de onverwachts draaien de rondvaartboot te ontwijken. Een aanvaring was het gevolg. De zaak was op 9 mei al eens voor het kantongerecht geweest. Toen waren er echter zoveel onduidelijkheden, dat nu, Ln het bijzijn van een deskundige getuige van de rijkspolitie te water, dc zaak werd voortgezet. Waar het om ging was de vraag wat H, G, nu eigenlijk ten laste moest worden gelegd, wajit er is ook nog een artikel 4 dat bepaalt dat het maken vari een dergelijke onbezonnen manoeuvre niet getuigt van goed zeemanschap. Artikel 4 wordt evenwel alleen ter hand genomen, als geen enkel ander artikel nog uitkomst biedt. Aangezien artikel 27 precies datgene omschrijft wat er eigenlijk gebeurd is, achtte mrBi het ten laste gelegde bewezen, enf een boete van 175,- of zeven d subsidiair, en verzocht de kantoni (jj| ter zijn vonnis schriftelijk te wijzei uitspraak is over veertien dagen Tractor Op 20 augustus werd op de provim ien weg nr. 8 ter hoogte van Wissenk j|C de 24-jarige C. P. uit Oost-souburti i gehouden. P. bevond zich met ee tor op de autoweg, en creëerde d mee een levensgevaarlijke sili )be voor het snelverkeer. P. was nog i sUf enkele honderden meters ondei |SI toen hij al door de politie werdaa sgs houden. Hij was zich er niet van wust dat hij op een autoweg reed.i toen hij op de hoogte was gesteld» hij direct omkeren om dan de s« daire weg te n De politie had echter een 'beter' stel: „Gewoon doorrijden, maar onderweg dan iets tegenkomt, hl van ons geen toestemming gehad" deze markante uitspraak was o mr Besier het beslist niet eens zitting: „Dat was een foute besl van de politie". De officier eiste v overtreding een boete van 75,- gens sociale omstandigheden vai verdachte maakte mr Van Soling een boete van 40,- van. Rijden door het rode stoplicht kruising van de Sloeweg met de tenlaan in Middelburg kwam de 5 rige M. D. uit Roossendaal te staa een boete van 100,-, evenals de31 ge mevrouw G M. uit 's-Heer Are kerde die op 29 augustus door hetz stoplicht reed, alleen nu aan de waar geen foto-apparatuur staat o steld. Twee verbalisanten hadden echter gezien, en dat kostte mevi M. conform de eis 100,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 10