SOURANT RESIDENT ZUID OREA GEDOOD Contract splijtstof was taboe in milieucommissie Kabinet: meer eigen bijdrage Van Agt: voor de duvel niet bang Abortusproces in Bilbao opgeschort Rwanda-puzzel nu de zesde ronde in S waarschuwt Noorden tegen interventie BESPARING VAN 800 MLN GEDEPUTEERDE DON SNOERT INLEIDER DE MOND 22e jaargang no. 254 aterdag 27 oktober 1979 Rook-conrract pagina 13 10DE s--, 'Ot-M/tsAS - Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet dP i Van onze parlementaire redactie) ,{iHAAG - „Het kabinet heeft een herboren vitaliteit, is onverwoestbaar; we zijn arde duvel niet bang, er heerst een goede stemming, alle defaitisme is van ons igooid". Deze mededelingen in telegramstijl gooide premier Van Agt vrijdag op mkelijkse persconferentie plotseling op tafel ccvraagft en zonder enige aanwijsbare aanleiding begon Van Agt te verklaren i goed het wel met zijn ploeg gaat en hoe plezierig ledereen het ivel heeft, rbazing bij de aanwezige journalisten, die dit soort opgewekte taal van Van Agt niet eerder zo ongevraagd hadden gehoord. vaag of Van Agts ontboezemingen te maken hadden met het vrijdagmiddag ichenen CD A-rapport, waarin nogal wat kritiek op het kabinet wordt gespuid. werd door hem ten stelligste ontkend. Ik. heb dat stuk niet eens gezien, zei Van Agt. De vraag waarom dan deze uitbarsting van optimisme, werd schouderophalend afgedaan. „Een opwelling", zei Van Agt. Plotseling werd de geest over mij vaar dig. Ik wist nog niet dat ik dit ging zeggen toen ik hier de drempel over kwam Vragen over het CDA-rapport werden overigens met beantwoord Van Agt wilde slechts reageren op de kritiek uit het stuk dat het kabinetsbeleid met voldoende spoort met het CDA-verkiezingsprogramma „Niet bij brood alleenReactie van Van Agt: „Ik heb in eerste instantie te maken met het regeerakkoord, daarna komt het partijprogramma van de groepering waartoe ikbehoor en dan moet ik er nog rekening mee houden dat onze regeringspartner iVVD) formeel en materieel tot zijn recht komt OEL (AFP-UPI-Reuter)- President Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea is vrijdagavond doodge- iten door het hoofd van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst, Jim Jai Kyoe, bij een ruzie ;ns een diner in het huis van de president. De schietpartij heeft ook aan vijf anderen het leven kost, onder wie de lijfwacht van president Park. Tijdens een spoedzitting van het kabinet werd emier Choi Kyou Hah tot president benoemd en werd de noodtoestand afgekondigd. De nieuwe lidkoreaanse president staat bekend als een gematigd man. een regeringsverklaring is meege- ilddal tijdens een diner in het huis I iKIm Joe Kyoe de lijfwacht van pre- ent Park ruzie kreeg met zijn gas- •""j er, Kim Kim begon te schieten en president Park, diens lijfwacht anderen dodelijk. Park overleed naar het ziekenhuis. Isooróvoerder van de regering ver- ede dat Kim is gearresteerd De Verenigde Staten hebben Noord- Korea gewaarschuwd voor enige inter ventie ten zuiden van de 38e breedteg raad. na de val van president Park Tsjoen Hee De 38.000 in Zuid-Korea gestationeerde Amerikaanse militairen zijn in staat van alarm gebracht, zo heeft het minis terie van defensie bekendgemaakt Het ministerie van buitenlandse zaken bestempelde deze schijnbaar ge- wkldadige regeringswisseling in Seoel meteen als een binnenlandse Zuidko reaanse aangelegenheid en riep alle partijen op zich terughoudend te ge dragen. Het ojficiêle Oostduilse persbureau ADN meldt vrijdag, dat 20.000 a 25.000 mensen in aanmerking zullen komen voor de amnestie, die is afgekondigd tn het kader van de viering van het dertig jarig bestaan van Oost-Duitsland Mreiding DeNederlandse regering overweegt de ïrritoriale wateren uit te breiden van Slot 12 zeemuien uit de kust. Daardoor loopt de regering meer te kunnen 4xn aan de veiligheid van de scheep- m bescherming van het kust- sflieu. PAGINA 4 nieuwe wet Tolgende week donderdag wordt de •et op de Arbeid van buitenlandse nrknemers van kracht Hiermee wil regering een eind maken aan het reeds groeiend aantal illegale ioltenlandse werkkrachten. PAGINA 7 txpositie Oedeputeerde Van den Bosse heeft iagmlddag de tentoonstelling Tan verre en nabij' in net Rijksarchief Middelburg geopend. iierenmoord 't 1 k S ff A-' i' W. President Nyerere van Tanzania ;s ge raagd ervoor te zorgen dat het leger tn fctanda stopt met de moord op die- de nationale parken PAGINA 19 hekenverkoop heerste helft van dit jnar zijn 16 mil- boeken verkocht Dit Is 1 miljoen tempi aren meer dan in de overeen- tansilge periode van 1978. PAGINA 39 wereldkampioen ürm Wiersma is opnieuw wereld- ómpioen In de voorlaatste ronde tsloeg hij titelhouder Anatoli Gant- bracht zijn voorsprong op vier - Vandaag wordt de laatste par- 5 gespeeld lieuws uit Zeeland: 2. 5. 6. 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3. 13 en 15. Opinie: 4. Radio en televisie: 17. financiën: 19. 37 en 39. Baterdagkrant: 23, 24, 25, 27 28. 29 en 31. i Van onze redactie volksgezondheid DEN HAAG-Verdere ombuigingen in de gezondheidszorg kannen in 1980 en 1981 meer dan 800 miljoen opleveren. Het gaat onder meer om wijzigingen in de omvang van de ziekenfondsverzekering en de invoering van meer zogenaamde eigen bijdragen voor patiënten. Staatssecretaris mevr. Veder-Smit (volks gezondheid) heeft dit vrijdag laten weten aan de Tweede Kamer, die de kwestie binnenkort zal beoordelen. nieuw aanvraagsysteem voor fysiothe- rapeutlsche behandelingen; verande ringen in de eigen bijdrage voor kraam zorg, zodat die overal gelijk komen te liggen; invoering van een nieuw ver- wijskaartensysteem ivan huisarts naar specialist); invoering van een eigen bij drage met een maximum voor medisch niet noodzakelijke zogenaamde cos metische of plastische chirurgie. Ambulance Zo spoedig mogelijk na 1 januari wil de staatssecretaris de volgende maat regelen invoeren: herziening van de eigen bijdragen in het ziekenvervoer; afschaffing van eigen bijdragen voor ambulancevervoer en invoering van een kilometervergoeding voor het ge- u„„ v..jbruiken van particuliere auto's in ver- Plannen voor ombuigingen op ge- band met ziekenvervoer. Eigen bij- neesmiddelengebicd, waarop de dragen bij verwijzing naar de spe- Ziekenfondsraad nog studeert, wor- cialist w il zij voorlopig nog niet invoe- den alvast geschat op 65 miljoen voor ren. 1980 en 70 miljoen voor 1981. Mevrouw Veder deelt de Kamer ook Mevrouw Veder wil al per 1 januari 1980 mee dat. in afwachting van plannen om sen groot aantal bezuinigingen invoe- op de verstrekkingen van geneesmid- ren. Hierbij gaat het om. betere voor- delen te bezuinigen, is besloten tot een Uchting over en indicatiecontrole van algehele herziening van de medisch- het ziekenvervoer; beperking van het farmaceutiche voorlichting. Die zal zo- aantal fysiotherapeutische behande- c, e lingen voor ziekenfondsrekening; een (Slot Zie pagina 15 kolom 1) De maatregelen die de bewindsvrouw wil nemen in het kader van Bestek '81 zullen waarschijnlijk zelfs iets meer be zuiniging opleveren dan aanvankelijk was gepland. Invoering gebeurt op ba sisvan de adviezen die een meerderheid van de Ziekenfondsraad onlangs heeft uitgebracht, maar ook op de nog te verwachten advisering van die kant. De ombuigingen, die worden verkre gen door het aantai ziekenfondsverze kerden te beperken; aanvullende pre mie voor parttimers te heffen; het aan- en afmelden van verplicht-verzeker den te veranderen en de controle te verscherpen, zullen in 1980 215 miljoen opbrengen en in 1981 ruim 258 miljoen. De bezuinigingen door het verstrek kingenpakket en de eigen-bijdragere gelingen aan te passen, leveren in 1980 ruim 95 en in 1981 ruim 107 miljoen op. Tevens wees men er op. dat de Ver enigde Staten door een defensiever drag aan Zuid-Korea gebonden zijn en dat ze krachtig zouden reageren op el ke poging van buiten af om van de toe stand te profiteren. Afgelopen juli kwam president Carter terug op zijn voornemen, de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in Zuid- Korea aanzienlijk te verminderen. Een herbeoordeling van de militaire kracht van Noord-Korea bracht hem daartoe. Kort geleden kondigde minister Harold Brown van defensie te Seoel aan dat Amerika de militaire steun aan Zuid- Korea op zou voeren, terwijl hij tegelijk president Park maande, diens politiek van onderdrukking te w ijzigen. De m on stra t ie.s De val van Park Tsjoeng Hee komt na twee w eken vol gewelddadige demon straties tegen het op grote schaal schenden van de mensenrechten door zijn bewind. Park is 18.5 jaar aan de macht geweest, eerst als leider van een militaire junta en de laatste 16 jaar als gekozen presi dent- In 1972 kreeg hij. met de introductie van een nieuwe grondwet, verreikende uitvoerende bevoegdheden. De recente onlusten ontstonden in de steden Poesan. op Seoel na de grootste stad van Zuid-Korea, en Masan, een havenstad op 300 km ten zuidoosten van de hoofdstad. Na demonstraties in Poesan. die door studenten geleid wer den, zzag uê regering zich genoodzaakt de plaatselijke universiteit te sluiten De demonstrerende studenten eisten afschaffing van de 'dictatuur' van Park. De grootste oppositiepartij, de nieuwe democratische partij, deed een beroep op de regering-Park om gehoor te geven aan de eisen van de demon stranten. Park Tsjoeng Hec (Van onze correspondent) BILBAO - De rechter in Bilbao heeft vrijdag voor onbepaal de tijd het proces uitgesteld tegen de elf vrouwen die be schuldigd worden van het laten uitvoeren van abortus of het meehelpen aan vruchtafdrijving. De rechter motiveerde zijn beslissing als een puur juridische kwestie. Als reden gaf hij op dat twee ver dachten niet waren verschenen en dat hij derhalve de zaak niet vol ledig kon behandelen Daarnaast achtte hij het beter dit proces op een ander tijdstip te houden, aan gezien hij van mening was dat de gemoederen rond deze kwestie nogal verhit waren. Twee uur voor de aanvang van de rechtszaak demonstreerden meer dan duizend vrouwen met span doeken voor het gerechtsgebouw tegen het proces, dat door feminis tische orfffrOcorto*. oo- fnnrtol- rechtszaak wordt genoemd „om de schrik erin te brengen'' Na de bekendmaking van de op schorting van het proces hielden honderden vrouwen een pro-abor- tusmanifestatie in de binnenstad van Bilbao. De politie dreef de demonstrantes met rookbommen en rubberkogels uiteen. Bij de charges van de politie werd een jonge vrouw door een rubberkogel lichtgewond aan de borst. Na een korte behandeling in het zieken huis kon zij weer naar huis. Vandaag gaat de PZCffJnicef-puz- zelaclie voor 'Zeeland helpt Rwanda' de zesde ronde in. We zijn dus bijna op de helft van de slagzin die er aan het eind van de mara thon - zo midden december - moet uitroUen. En opnieuw gaat er voor de goede oplossingen een bedrag van 1500.- aan weekprijzen. Met daarbij het vooruitzicht om straks mee te dingen naar de grote prij- zenpot, die zoals elke week ook dit keer weer uitgebreid op de zater dagse puzzelpagina (nu: nummer 35) staat. Iedere zaterdag is er de mogelijk heid om de PZCAJnicef-puzzel voor Rwanda binnen te stappen. Puzzelen is helpen aan een goed doel in het hartje van Afrika, de aanleg van 5600 putten voor de drinkwatervoorziening op het platteland daar. Zeeland heeft dat stnkie ontwikkelingssamen werking'geadopteerd' en overal in de orovineie zijn er dit jaar Rwan- da-activiteiten. Voor een bedragje van 2,50 per oplossing kunt U via dez Rwanda-puzzel in de PZC we kelijks Uw bijdrage leveren. En daarbij - mooi meegenomen - een kansje maken op een van de vele prijzen. Op pagina 35. vlakbij de nieuwe opgaaf, staan de namen vermeld van de winnaars, die cr afgelopen donderdag weer zijn uitgerold. Kort en goed: de bevolking van Rwanda heeft cr profijt van als U dit w eckend weer meedoet aan de puzzel. Ga er even voor zitten, het is een leuke bezigheid. En als het kruiswoordraadsel is opgelost even de twee nieuwe letters voor de slagzin opschrijven op de let- lerhalk. Uw bijdrage erbij in de enveloppe en de hele handel op de post. Doe mee. lever Uw aandeel en beproef Uw geluk. Voor dat schijn tje dat in Rw anda van grote bete kenis is. Een fel licht op duister werk Vlijt/ Het optreden van een du- Ifogvvl l3ieus gezelschap racisten en neo-fasclsten. dat zich in de Soestdulner bossen presen te?'^) 'eerde als het Nationaal Jeugd Front, heeft de afgelo pen week ln Nederland een felle reactie uitgelokt. Vandaag (zaterdag) wordt zelfs op dezelfde plaats een tegenma- nifestatle georganiseerd Ook de geza menlijke verklaring van de fracties van alle politieke partijen in de tweede ka mer naar aanleiding van de onfrisse ge beurtenis en de discriminerende taal op pamfletten van dit zogeheten front en andere uiterst rechtse organisaties is er het bewijs van dat de gevoeligheid voor dit soort uitwassen heel breed is. Scherp verweer tegen allerlei liederlijke uitlatingen, op de bewuste bijeenkomst gebezigd over Surinamers. Joden. Vietnamezen. gastarbeiders en homo flelen. is niet alleen duidelijk en van zelfsprekend. - het is bovendien hard nodig Het bewuste jeugdfront ging er namelijk zelfs prat op dat het ln zijn denkbeelden en optreden vele stappen wilde vooroplopen op de inmiddels be ruchte club van Joop Glimmerveen, de Nederlandse Volksunie. Bestaan, op treden en infecterende werking van ra cistische en fascistische organisaties kan niet luid genoeg met afschuw en verontwaardiging worden beantwoord. (Dood(zwijgen van het verschijnsel is al te vaak een slecht middel gebleken te gen het sluipend gevaar dat de invloed van dergelijke anti-democratische ge zindheden heeft op argeloze, niet zelden Jonge mensen W. aar Nederland - zoals ook deze week in de tweede kamer weer ls geble ken - steeds meer werk probeert te ma ken van een sluitende anti-discrimina- tie-wetgevlng zijn algemene verbijste ring en niet langer ingehouden woede over wat zich vorige week zaterdag in de bossen van Soest heeft voorgedaan het logische gevolg. Organisaties die runetekens en hakenkruisen uit de kast halen en hun leden in SS-uniformen steken om aldus demonstratief kracht bU te zetten aan bun denkbeelden over het uitzaaien van rassenhaat, moeten weten dat ze de Nederlandse samenle ving en bloc tegenover zich krijgen. De consternatie die er over het in Soest ge beurde is ontstaan laat wat dat betreft weinig te raden over. Gemeentebestuur en politie hebben het stevig voor de kie zen' gekregen waar het gaat om de eerste beoordeling van de vraag of een dergelijk optreden ongehinderd kan gebruik maken van de vrijheid van de monstratie. of er bij de bewuste gele genheid mogelijk strafbare feiten zijn gepleegd Duidelijkheid daarover ls er niet en het zal niet eenvoudig zijn die achteraf te scheppen. Toch is ze nodig om tot vervolging te kunnen overgaan. Op 'p verschillende plaatsen in Europa en ook in de Verenigde Staten zijn de afgelopen jaren rellen ontstaan als ge volg van uitdagend neo-fascistisch, neo-nazistisch en racistisch optreden en felle tegenacties. Het rumoer in het Belgische Stekene. vlak over de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen ls daarvan het dichtst bij huis geweest. Wat er in Soest gebeurde heeft pas achteraf een grote publieke belangstelling gekre gen De Jeugdfront-figuren hebben hun demonstratie kennelijk gebruikt als een probeersel om te kijken hoe ver ze konden gaan. Bij een nadere beoorde ling heeft de nogal sterk afstandelijke houding van de politie veel vraagte kens opgeroepen. Die zag geen aanlei ding om op te treden, constateerde ter plekke geen harde feiten om tot vervol ging te adviseren en registreerde om allerlei redenen kennelijk minder van wat er geroepen en gezegd werd dan aanwezige verslaggevers. Ge2ien de brede onrust die er later toch ontstond heeft minister De Ruiter van justitie alsnog besloten een rapport op te vra gen dat opheldering over het gepas seerde moet geven. Op grond daarvan moet dan worden bezien of en in hoever het Nationaal Jeugdfront met riet racis tisch en fascistisch gebral strafrechte lijk over de schreef is gegaan. Bij allle juridische haken en ogen die er zijn om dat te kunnen vaststellen is het felle licht van de publieke veroordeling op het duistere werk van Duisterhof en consorten voorlopig het meest afdoen de weerwoord op het kwalijke incident. vdM MIDDELBURG - De bespreking van stukken uit het contract, dat vorig jaar werd gesloten tussen de Provinciale Zeeuwse Energie Maalschapoij (PZEM) en bet Franse bedrijf Cogema over de opwerking van afgewerkte splijtstofstaven, was vrijdagmiddag taboe in een vergadering van de pro vinciale statencommissie voor het mi lieubeheer. Voorzitter W. Don van de commissie snoerde dc heer H. Dam- veld, econometrist en lid van de mi lieufederatie Groningen, de mond. toen die in een inleiding voor de com missie wilde spreken over enkele clausules in het contract- De heer Don maakte duidelijk, dat het contract niet openbaar gemaakt mag worden door één van de partners en dus ook niet ln een officiële vergadering van de statencommissie. Later in de verga dering stelde hij nog. dat de bedrijfs voering van de PZEM staat of valt met het contract en dat dat vervallen kan worden verklaard als het door een partner openbaar gemaakt wordt De heer Damveld betoogdedat hij tevoren had laten weten over het contract zou spreken, voor zover er raakpunten wa ren met het onderwerp, waar hij over sprak: de problemen rond de opslag van radio-actief afval. Toen de heer Don bleef bij zijn standpunt., liet hij enkele stukken uit zijn inleiding weg. Dc heer Damveld had willen spreken over de clausules negen cn tien uit het contract. Blijkens zijn mededelingen na de vergadering staat in clausule ne gen, dat Cugema de mogelijkheid heeft om na 1990 radio-actieve afvalstoffen op te slaan in het buitenland op kosten van dat elcctriciteitsbedrijf. „Cogema kan dus na 1990 op kosten van de PZEM radio-actief afval opslaan in Egypte, als dat land daarmee akkoord gaat", zei hij. Volgens de heer Damveld ls ln clausule (Slot zie pagina 7 kolom 1) Mevrouw Veder-Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1