[is bevestiging vonnis lor storten NSM-afval Dcrco icrco Terrassende vondsten ZWARE MISHANDELING: MAAND GEVANGENIS ZES MARINE-OFFICIEREN IN VLISSINGEN BEËDIGD Koninklijk zilver chauffeur van commissaris der koningin ien grond met sporen van lood irseen ln dekkerspolder bij sas PZC/ DRUKBEZOCHT AFSCHEID 'JAN' GELDOF Uitspraak rechtbank: Milieuraad bijeen op 25 oktober Aanzienlijke schade bij aanrijding 3 eten en zegging ievoegdheid «G 20 OKTOBER 1979 provincie „hoffelijk en diplomatiek persoon" MIDDELBURG - De heer J. Geldof is vrijdagmiddag tijdens zijn af scheid als chauffeur van de com missaris der koningin in Zeeland onderscheiden met de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Mevrouw J. B. Boertien-Velema, echtgenote van commissaris der koningin dr. C. Boertien. speldde de heer Geld of de bijbehorende versierselen op. Dit gebeurde op de afscheids receptie van de heer Geldof in de Statenzaal van het Provinciehuis te Middelburg. Naar schatting drie- tot vierhon derd mensen, veelal gemeentelijke en provinciale bestuursfunctiona- rissen, drukten de scheidende chauffeur de hand. Dr Boertien omschreef de heer Geldof als een hoffelijk en diplomatiek persoon. De heer Boertien noemde het 'op merkelijk' hoeveel mensen Geldof kennen als alleen maar 'Jan' „Ik kan me van Jan herinneren, dat hij mij eens voorschreef hoe ik moest handelen Dat was de eerste dag dat ik bij hem in de auto reed. Jan zei toen tegen mij: „Doet u mij een lol. Als iedereen 'Jan' tegen me zegt. zegt u dan alsublieft geen 'meneer' tegen mij". Dat heb ik sindsdien gedaan". Dr. Boertien complimenteerde de heer Geldof met het feit dat deze, aldus de heer Boertien. nooit te laat was „Als je om tien minuten over vier afsprak en Jan verscheen elf minuten over vier dan dacht je 'Jan is laat'. Ook in moeilijke omstandigheden kon je altijd op Jan aan", zo zei de commissaris. De heer Boertien richtte enkele lovende woorden tot de moeder van de heer Geldof we gens haar aanwezigheid. De aan wezigen bekrachtigden de woorden met applaus. De heer Boertien overhandigde de vertrekkende technisch assistent der provinciale griffie, want zo staat de heer Geldof officieel te boek. tot slot een en veloppe met inhoud. Mevrouw Boertien speldde hem vervolgens de bij de onderscheiding behoren de versierselen op. Mevrouw Boertien verrichtte deze handeling om daarmee tevens de band tussen de beide families weer te geven. De heer Geldof sprak een kort dankwoord tot de aanwezigen en noemde de ontvangen onderschei ding 'een bijzondere eer'. De heer Geldof besloot, zoals een goed chauffeur het betaamt, met „La ten we het koö houden; er staan nog een heleboel mensen te wach ten om me te feliciteren" Foto: Commissaris der koningin dr C. Boertien (r) overhandigt 'zijn chauffeur' Jan Geldof bij zijn af scheid de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Officier van justitie mr W. G. C. Mijns- sen ging in zijn requisitoir nader in op de nietigverklaring van de dagvaar ding in genoemde vergelijkbare zaak. Die nietigverklaring was gebaseerd op het gebruik van het begrip 'betrekke lijk hoge. althans duidelijk aantoon bare gehaltes'. De officier noemde het moeilijk aan te tonen, waar de verbo den concentratie ontstaat, maar achtte toch voldoende gronden aanwezig om bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter te vragen. In een toelichting wees gemachtigde mr Adnaanse er op, dat er geen sprake was geweest van 'gevaar naar buiten toe', omdat er geen enkele negatieve beïnvloeding van het milieu is geweest. De gemachtigde stelde voorts, dat ar seen en lood met vallen onder het be grip 'chemisch afval'. In dit verband hoorde mengde raadsman opmerken, dat de kantonrechter daar wat gemak kelijk 'overheen was gewandeld'. Een ander, meer juridisch aspect was. dat er in de visie van de raadsman onvol doende waarborgen waren geweest dat de specifieke monsters waren doorge zonden. omdat die (onder meer) onver- zegeld naar het laboratorium waren ge transporteerd De bewijsketen voldoet niet aan de eisen, aldus de raadsman, die hierop overigens m zijn toelichting niet het hoofdaccent liet vallen ,BURG - Voor de rechtbank in Middelburg is vrijdagmorgen bevestiging van het vonnis leuzense kantonrechter gevraagd in zaken tegen twee aannemers, die begin 1976 op een its in de Dekkerspolder bij Sas van Gent puin en grond hadden gestort, waarin sporen jevonden van lood en arseen. Dit puin was afkomstig van een terrein van de NSM te jLwaar de aannemers grond en ander afval moesten verwijderen op de plaats waar zij een [fabrieksgebouw gingen zetten. De kantonrechter in Terneuzen veroordeelde hiervoor het jrsbedrijf Gebroeders de Bokx uit Terneuzen en Van Splunders Aannemings Maat- jpij uit Axel elk tot een boete van drieduizend gulden. VLISSINGEN - De kapitein luitenant ter zee D. J. van den Hoed beëdigde vrijdagmorgen zes officieren tijdens een ceremoniële plechtigheid bij de aanlegplaatsen van het mijnenvege- rsflottielje aan de Vlissingse Buiten haven. De heer R. H. Campagne werd beëdigd als luitenant ter zee der derde klasse. De heren A. Schol, P. Kijkhoek. J. M. van Zee, A. E. Nieuwerf en A. J. Heerc werden beëdigd als luitenant ter zee der derde klasse der Koninklijke Marine-reserve. De zes officieren zwoeren trouw aan de koningin, gehoorzaamheid aan de wet en onderwerping aan de krijgstucht. De kapitein-luitenant ter zee Van den Hoed, tevens commandant van het rnijnenbestrijdingsfiottlelje 3. wees in zijn toespraak tot de zes officieren op de ruimte in het beroep van de 'marine man' voor arbeidsvreugd, spontaniteit, romantiek, ontspanning en ontwikke ling „Daarnaast moet hij zich ooft realiseren, dat van hem een bepaalde plichtsvervulling kan worden gevraagd die tot het-uiterste kan gaan aldus commandant Van den Hoed De com mandant stelde verder, dat omstan digheden waaronder de marine tegen woordig moet functioneren anders zijn dan vroeger, verwijzend naar de eco nomische problemen waarin ons land verkeert en de bezuinigingen die deze met zich meebrengen. Het uitgangs punt van velen, als zou de marine een noodzakelijk kwaad zijn, bestreed commandant Van den Hoed: „Ze is er omdat het kwaad er is". Na afloop van. de beëdiging volgde een receptie aan boord van de mijnenvegers H.M. 'Rhe- nen' en H.M 'Abcoude'. )a eens kijken bij Berco voor modische ïi»mbmatiemocte MIDDELBURG - De arrondissements rechtbank heeft de 23-jarige Middel burger L. R. voor zware mishandeling veroordeeld tot eén maand gevang enisstraf. De rechtbank deed vrijdag morgen uitspraak in de zaak van de jonge Middelburger, die in een café aan de Vlasmarkt zijn plaatsgenoot W. W. met een bijl enkele klappen op het hoofd had gegeven. Bij de behandeling van de. zaak. veer tien dagen geleden, was tegen R. vijf maanden gevangenisstraf geëist, waar van twee maanden voorwaardelijk. Tussen de 29-jarige W. en R. waren moeilijkheden ontstaan rond een ver broken verkering. Bij het treffen in het café had een vriend van W. erger kun nen voorkomen door een barkruk tus sen de vechtenden te houden. Tegelijk met R. had W. zich voor de rechtbank moeten verantwoorden om- VLISSINGEN - De provinciale raad voor' het milieu houdt op donderdag 25 oktober een vergadering in het provin ciehuis te Middelburg, aanvang 14 uur. Tijdens deze vergadering zal de raad het milieuverslag 1979 van dc provin ciale waterstaat bespreken. waarvan twee weken voorwaardelijk en twee jaar niet rijden. Op 14 mei van dit jaar reed de Middel burger na teveel drank gebruik op de Vlasmarkt in zijn woonplaats twee jon ge mensen aan. die min of meer ernstig gewond raakten. Een caissierre van het Trefcenter. me vrouw Van H. werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevang enisstrafeneen boete van 250,-Zij liet haar zoon boodschappen doen in zelf bedieningswarenhuis en sloeg aan de kassa beduidend minder aan dan waarmee de jongeman het gebouw ver liet. Tegen haar was uitsluitende de boete van 250,- geëist. SAS VAN GENT - Bij een ongeluk ter hoogte van de CPC in Sas van Gent is vrijdagmiddag omstreeks 16.45 uur aanzienlijke schade ontstaan aan een autobus en een tractor. De bestuurder van de bus. W. van C. uit Maldegem. reed aan het eind van een file. toen de tractorbestuurder H W. uit Hoek komend vanuit de zelfde richting achter op de bus inreed De bus werd flink beschadigd, de tractor liep lichte schade op. btbank doet november SPRAAK jjnan van beide aannemersbe- rtrF. K. Adriaanse uit Middel- s'.tendeerde vrijdagmorgen als. Bigde de rechtbank er op, dat j alen destijds van de NSM de wig hadden gekregen dat er fD1 iadelijks in het puin zat en het ig ook een normaal aanzien ■n die achtergrond deed de een beroep op 'afwezigheid )ELIJKE g 5HUKKEN van schuld'. Voorts kon de Middelburg se advocaat naar voren brengen, dat eerder in een vergelijkbare, eveneens uit Zeeuwsch-Vlaanderen stammende zaak, het Gerechtshof in Den Haag tot een nietigverklaring van de dagvaar ding was gekomen, omdat in de telas- telegging was gesproken over de aan wezigheid van een 'betrekkelijk hoog' gehalte aan lood en arseen in het puin, een 'onduidelijke' en veel te vage 'kreet'. De rechtbank, gepresideerd door mevrouw mr S. Noteboom, zal vrijdag 2 november uitspraak doen In de periode van de overtreding had den b en w van Sas van Gent de aanne mers een hinderwetvergunning ver leend voor het storten van vuil op het perceel in de Dekkerspolder. Wel be stond de voorwaarde in de vergunning, dat chemische afvalstoffen niet moch ten worden gestort 'tenzij na opgave van aard en hoeveelheid en na verkre gen schriftelijke toestemming van de vergunning verlenende instantie' In de jaren '60 hadden beide aannemersbe drijven deze stortplaats in gebruik ge- Voor een vlot, sportlef kort jasje even kijken bij Goes-Middelburg-Vlissingen (LBURG - Voor het veroorza- dodelijk ongeluk in het n is vrijdagmorgen tijdens de de arrondissements- iuli in Middelburg een boete [rttduizend gulden en vier !ut< io rijontzegging geëist tegen Tjmnervan Axel. De 44-jarige R. t?iaugustus van het vorig jaar ''"•ivmteekplaats in Terneuzen 6 ütaiger aangereden, die aan de i ia «ai an dit ongeluk was overle- iü1 Uordt verweten, dat hij zeer jkfttig de voetgangersover- is genaderd en opgereden, «ibink zal vrijdag 2 november doen. van vierduizend gulden en rnj-ontzegging is vrijdag geëist i58-jarige Rotterdammer F. S„ juni van het vorig jaar bij op Rijksweg 58 een dode- inersongeluk veroorzaakte. Na uien van een andere personen- na hij te snel met zijn wagen u üthts, een snijbeweging. waar- ,IJ^ kudere auto van de weg raakte fcsloot over de kop sloeg Een M de auto zat, kwam om het rie vader van de jongen, die de (Buurde, werd zwaar gewond tee zaak zal de rechtbank vrij- fttmber uitspraak doen ws-Middelburg-Vlissingen Een beeld van de beèdigingsplechtigheid. dat hij in het huis van het meisje een voerdeurruitje had vernield. Tegen W. was hiervoor een boete van 150 geëist: de rechtbank bepaalde de boete voor vernieling op 100.-. Een andere Middelburger, de 40-jarige J. G. werd voor het door schuld toe brengen van zwaar Lichamelijk letsel rijden onder invloed van alcohol en doorrijden na het veroorzaken van een ongeluk veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf (waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd) en anderhalfjaar rij-ontzegglng. Tegen G. was zes weken gevangenis geëist. Kom voor een mooie mantel eens naar Md van de plantenversprei- k'!treCT van een verrassend en Rt karakter. In tegenstelling "uk wordt gedacht, raak je er "lekeken. Elk jaar levert de Wassingen, ook voor mensen :irper in deze materie zijn ge- iraanie verrassing was enkele jaren geleden bijvoorbeeld de vondst van het klein liefdegras (Eragrostis poaeoides) tussen de straatstenen bij een benzinestation bij Breskens, aan de rijksweg, en het zelfde jaar ook tus sen de tegels van het fietspad door het Sloegebied. Dat was het omdat ik deze zeer zeldzame grassoort uit Zuid- Europa nog niet eerder had gezien. Maar ook wel vanwege het bijzondere van dit plantje: nagenoeg plat op de stenen uitgespreid liggen de stengel tjes die bloeipluimen dragen die be staan uit donkergekleurde aartjes. De hele bloeiwijze maakt een stijve in druk en het plantje doet daardoor op de een of andere manier lieflijk aan. Vandaar wellicht de naam liefdegras. Het is trouwens een geslacht dat oor spronkelijk niet in Nederland voor komt. maar hier onopzettelijk door de mens is ingevoerd. Alle leden zijn dus zogenaamde adventieven. Slechts één andere soort liefdegras, het veelsten- gelig liefdegras (E. multicaulis), is naast het klein liefdegras ooit - enkele Jaren geleden - in grote hoeveelheden aange troffen langs de provinciale weg van Middelburg naar Oostkapelle, in de buurt van Serooskerke Deze is nauwe lijks te onderscheiden van het 'gewone' gras en is dus meer iets voor ingewijden Maar het klein liefdegras is door de weinig gebruikelijke groeiplaatsen en de opvallend fijnzinnige bloeiplulmpjes wel een grasje dat iedereen kan ont dekken en bekoren Die groeiplaatsen zijn bijna uitsluitend de zandige voegen tussen tegels, straatstenen en trottoir banden, alsmede andere moeilijk be- groeibare. droge en zandige plaatsen, direct langs fietspaden, auto- en spoor wegen. Dat zijn althans de plaatsen waar dit grasje anno 1979 m Zeeland is gesig naleerd. Waarmee Ik op een andere il lustratie ben gekomen van het dynami sche karakter van de plantenversprei- ding. Wnat dit jaar heeft het klein liefdegras een ongekende uitbreiding ondergaan. Was het enkele jaren geleden nog be perkt tot de twee genoemde vindplaat sen. nu groeit het ook tussen de tegels van een busstation bij Ritthem en van het fietspad even verderop richting Oost-Souburg, van een voetpad tussen Oost-Souburg en Vlissingen, tussen de trottoirbanden van de Commandoweg, in diverse voegen bij het spoorweg station en massaal tussen de rails van het spoortje op de Prins Hendrikweg, alles te Vlissingen. Het betreft dus een duidelijke con centratie op het zuidelijk deel van Wal cheren Maar ook aan de andere kant van de Westerschelde is kort na de afrit van de veerpont in de middenberm over enkele tientallen meters een*flinke po pulatie aanwezig Het is niet ondenkbeeldig, dat de zaden van de eenmaal aangevoerde plantjes van een paar jaar geleden zich met fiets- en autobanden hebben verspreid. Als dit proces zich voortzet, zou het klein liefdegras binnen enkele tiental len jaren wel eens net zo algemeen kunnen wolden als het straatgras (Poaannuai. dat op soortgelijke plaat sen groeit. Aan die overeenkomst (en ook die in vorm van de aartjes en de pluimen) is de wetenschappelijke soortsnaam 'poaeoides' nog te danken, wat betekent: Poa (beemdgras)-achtig. Mogelijk dat er nog andere plaatsen in onze provincie zijn. waar "dit mooie grasje straten of tegels bevolkt. Met name stedelijke omgevingen met veel vrachtvervoer' maken een redelijke kans: delen van Goes, Terneuzen en Oostburg of plaatsen langs grote we gen. Kijk er eens naar uit, maar wacht niet te lang anders zijn de kenmerkende delen verdwenen. Een ander nieuwtje is de ontdekking onlangs van een zeer. zeldzame wolfs- melksoort bij Breskens. Het betreft de brede wolfsmelk (Euphorbia platyp- hyllos), die in tegenstelling tot het klein liefdegras eerder zeldzamer dan alge mener wordt. De ontdekking werd ge daan door de heer E J. Weeda van het Rijksherbarium te Leiden Op zoek naar exemplaren van de langblad-erep- rijs, ln verband inet de binnenkort te verschijnen Atlas van de Nederlandse flora, trof hij op een grondhoop aan de Nieuwe Sluisweg wel tien exemplaren van de brede wolfsmelk aan. De lang- blad-ereprijs was ooit in die omgeving door de heer A. de Visser uit Sint- Laurens gevonden en de medewerker van het Rijksherbarium wilde eens zien of de plant er nog groeide In het eerste deel van de genoemde At las zal namelijk de verspreiding van zeldzame Nederlandse planten worden weergegeven Daartoe behoort ook de langblad-ereprijs alsmede de brede wolfsmelk en het klein liefdegras. Nieuwe vindplaats De bijzondere vindplaats bij Breskens bleek helaas te zijn verdwenen, een teleurstelling die snel werd goedge maakt door de nieuwe vindplaats van de brede wolfsmelk. Die zal wellicht nog net kunnen worden meegenomen als een extra kruisje op het ver spreidingskaartje, dat weinig kruisjes voor Nederland Iaat zien voor deze plant. In de Benelux js de brede wolfsmelk eveneens van slechts en kele plaatsen langs de rivieren en van Luxemburg bekend, samen met enkele aan de Belgische kust. In Zeeland werd hij ooit bij Bierlviet aangetroffen door de heer De Visser Mogelijk zijn de planten bij Breskens hiervan nog afstammelingen zaad kan zich op meest ongeloofwaardige manie ren verspreiden Het belangrijkste kenmerk is het vruchtje in de vorm van een bolletje met daarop halfbolvormige knobbeltjes, die bovendien uiteindelijk witachtig uitslaan Bij het op gelijkaar dige plaatsen voorkomende kroontjeskruid (E helioscopia) is de vrucht helemaal glad Ook behoudt de laatste een compacte bloeiwijze De brede wolfsmelk doet dat niet Aan het begin van de bloei lijken beide soorten op elkaar maar later verlengen de sten geldelen in de bloeiwijze van de laatste zó. dat verwarring van dc twee onmo gelijk wordt Overigens trof ik op dezelfde grond hoop de vrij zeldzame kleine wolfsmelk (E. exigua) aan. die in alle delen kleiner en smaller is BI) aantreffen is verwar ring met andere algemene wolfsmelk- soorten eveneens slecht mogelijk. En zo mogen we andermaal conclude ren. dat onze provincie nog veel bij zonders biedt op plantengebied en dat er in het plantenrijk heel wat omgaat. J. W. Jongepier. Deze foto toont de bloeiwijze van de brede wolfsmelk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7