B. en w. van Sint-Philipsland: belastingen 3,5 pet omhoog Verplaatsing nevenvestiging van school naar Eliwerve onmogelijk EHBO-diploma voor leerlinge«p lagere scholen in Lewedorp 'LEONCE EN LENA' VISUEEL ERG STERK B. en w. Sint-Philipsland willen sportvelden naast begraafplaats verleggen B. en w. Flipland: periodiek informele raadsvergaderingen DEMONSTRATIE LOTUSGROEP EN KINDEREN Goes ontving delegatie bestuurders Hoboken Opslagruimte te huur ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 WISStL SCHOUWiN AANBIEDINGSBRIEF GEMEENTEBEGROTING 1980: Herdenking kerkhervor ming hervormde kerk AANPASSING ONROEREND GOED IS NOG ONBEKEND SINT-PHILIPSLAND - De inwoners van de gemeente St.-Pbilipsland staat voor volgend jaar een verhoging van de gemeentelijke belastingen en hef fingen met 3,5 percent te wachten. Het gaat om de hondenbelasting, de woon- forenzenbelasting, de begraafrechten en de reinigingsrechten. Onbekend is nog in welke mate de tarieven voor de onroerend-goed-belasting zullen wor den aangepast. De mate van deze aan passing is afhankelijk van de uitkomst van de taxaties die zullen worden ver richt. Het dagelijks bestuur gaat er voorhands van uit dat de economische waarde van het onroerend goed met tien percent is toegenomen. B en w vinden het niet verantwoord in een tijd van economische teruggang de inwoners én met een tariefsverhoging én met een waardestijging te con fronteren. Een en ander blijkt uit de aanbiedings brief bij de gemeentebegroting voor 1980. De begroting sluit met een post onvoorzien van ruim 30.000 gulden. Dat is een resultaat waar het dagelijks be stuur van de gemeente verheugd over is. Het Fliplandsecollege van bur gemeester en wethouderswil komen tot een samenbundeling van een aantal bestemmingsplannen. Het streven is gericht op één bestemmingsplan voor de bebouwde kom van St.-Phllipsland, één voor de bebouwde kom van Anna Jacobapolder, één voor de bebouwde kom van Anna Jacobapolder-Sluis, één voor het bedrijfsterrein en één be stemmingsplan voor het buitengebied. Het is de bedoeling dat het bestem mingsplan voor de kom van St.-Phl lipsland volgend jaar in de gemeente raad komt. Het bestemmingsplan voor het bedrijfsterrein zal binnenkort al ge reed zijn. De provincie heeft de wens van het ge meentebestuur van St. -Philipsland om bij de aansluiting van de wegen naar de Philipsdam een ongelijkvloerse krui sing aan te leggen niet ingewilligd. Het kostenaspect (een on gelijkvloerse krui sing is 2,5 miljoen gulden duurder dan een gelijkvloerse) heeft daarbij een rol gespeeld. De provincie gaat ervan uit dal het verkeersaanbod niet de aanleg van een ongelijkvloerse kruising nood zakelijk maakt. Bij de planning van alle werken die met de aanleg van de Phi lipsdam samenhangen is ernaar ge streefd zoveel mogelijk landbouwgron den te sparen. Niettemin zullen er be drijven zijn die schade ondervinden van de werkzaamheden in de Prins Hen drikpolder. Een compensatie van land bouwgrond, zo deelt het dagelijks be stuur van de gemeente in de begro- tingsbrief mee, behoort echter tot de mogelijkheden. Van de zijde, van de provincie zijn reeds stappen onderno men om grond in eigendom te verkrij gen. Het gemeentebestuur heeft de provincie gevraagd die grond verwer ving te versnellen Door de aanleg van de nieuwe wegen zal de nu bestaande weg naar Tholen als parallelweg gaan fungeren voor het langzaam verkeer. Op verzoek van St.-Philipsland zal worden bekeken of het mogelijk is hier op aansluitend een fietspad aan te leg gen vanaf de dam tot aan de kom van het dorp. van goed lopende activiteiten voor de bejaarde inwoners van St.-Philips land. De 65-plussers maken overigens 13 percent van de bevolking uit. Een aantal in de Rozeboom wonende be jaarden heeft de gemeente gevraagd er een goed biljart te plaatsen. B en w willen daar de mening van de raad wel eens over horen. Meegedeeld wordt verder dat de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland voorlopig geen mogelijkheden ziet de voorzieningen voor bejaarden in de Rozeboom uit te breiden. Daar is vanuit St.-Philipsland meermalen om gevraagd. B en w menen dat er duidelijkheid moet komen over de vraag of St.-Philipsland moet blijven deelnemen aan het regio naal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ). Bij de toetreding van de ge meente was afgesproken dat dit besluit na driejaaropnieuw zou worden bezien. Die periode van drie jaar is verstreken. Verder gaat het dagelijks bestuur van de gemeente in de begrotingsbrief nog uitgebreid in op de procedure die moet leiden tot de vaststelling van een wel- zfjnsplan vóór 1 januari 19801. VERZET WETHOUDER L. WALPOT KOSTEN RUIM ACHT TON SINT-PHILIPSLAND - Het dagelijks bestuur van de gemeente SinUPhilips- land wil de sportvelden verplaatsen. De huidige ligging van de sportac commodatie - naast de begraafplaats - blijkt praktische problemen op te le veren. Verplaatsing van de sportvel den maakt het mogelijk de be graafplaats van een aula te voorzien en een speelveld voor de jeugd aan te leg gen. In het investeringsplan voor 1980 tot en met 1984 van Sint-Philipsland is rekening gehouden met de verplaat' sing. Er is, met inbegrip van de aanleg van een speelveld, ruim acht ton mee gemoeid. De kosten van een aula wor den op 280.000 gulden geraamd. In de toelichting bij het investerings plan deelt het dagelijks bestuur van Sint-Phrlipsland mee dat wethouder L Walpot zich tegen verplaatsing van de sportvelden verzet. Hij is erwel voorom - net zoals hij in het verleden tegen de aanleg van de sportaccommodatie naast de begraafplaats was - de huidige ongewenste situatie te veranderen. Maar de heer Walpot wil niet meewer ken aan nieuwe sportvelden. Als ar gument voert hij daarvoor aan dat de bestaande sportaccommodatie nog maar voor een. klein deel ls afgeschre ven en dus naast de nieuwe nog jaren lang op de begroting zal drukken. Ver der vindt de wethouder dat de naar zijn oordeel onevenredige hoge bedragen die voor de voetbalsport worden uitge geven nooit via de onroerend-goedbe- lasting op de inwoners van de gemeente mogen worden verhaald. Tenslotte wijst de heer Walpot ook op de bezwa ren die een deel van de Sint-Philips- landse bevolking uit; principieel oog punt tegen sportvoorzieningen heeft. Overigens wil het dagelijks bestuur van de gemeente de kwestie van de sport velden eerst eens rustig met de ge meenteraad doorpraten. Er staan na melijk nog meer aanzienlijke uitgaven te wachten, zoals de herziening van de rioolstelsels die op 5.5 ton wordt ge raamd. SINT-PHILIPSLAND - Eens in de drie maanden wil het dagelijks bestuur van de gemeente Sint-Philipsland een in formele raadsvergadering gaan hou den. Tijdens deze vergaderingen kun nen de raadsleden dan vragen stellen naar aanleiding van de besluitenlijs ten van het college van burgemeester en wethouders die ze sinds een jaar toegestuurd krijgen. B en w willen tot de informele raadsver gaderingen komen om de leden van de raad nog meer informatie te verschaf fen over de zaken waarmee het dage lijks bestuur van de gemeente bezig is. Dat zou eventueel ook kunnen middels een uitgebreid verslag van de vergade ring van het college van b en w. Maar ook dan zal de informatie niet uitput tend kunnen zijn en bovendien gaat er nogal wat werk zitten in het maken van die verslagen. Wemeldinge jeugddienst. WEMELDINGE - Zondagmorgen om 10 uur wordt in het gebouw van de Her vormde ker te Wemeldinge een inter kerkelijke jeugddienst gehouden. In deze dienst die is voorbereid door de Interkerkelijke Jeugddienstcommissie gaat voor ds. J. Raatjes, hervormde predikant in Wemeldinge. Het thema van de dienst is: 'Zondag, wat doe je er mee?' Het jongerenkoor uit Hansweert zal aan deze dienst medewerking verle nen. SINT-ANNALAND - Op dinsdag 30 ok tober zal er des avonds om half acht een bijeenkomst gehouden worden inde hervormde kerk te Sint-Annaland on der ausipiclên van de stichting 'In de rechte straat', waarbij de kerkhervor ming herdacht zal worden. Tijdens deze bijzondere kerkdienst zal het woord ge voerd worden door ce plaatselijke pre- dikatn van de hervormde gemeente, ds. M. D. Geuze, ds. D. J. Budding, her vormd predikant te Scherpeniise, en ds. J. H. Hegger, predikant-directeur van de stichting te Velp (Gelderland). Bingo Oud-Voeeemeer OUD-VOSSEMEER - Een zeventigtal bejaarden uit Oud-Vossemeer speelden bingo in het dorpshuis De Vossenkuil. Dit gebeurde onder leiding van de heer J. D. Vroege. NOTITIE B. EN W. VAN KAPELLE: Bejaarden Het dagelijks bestuur van de gemeente maakt in de begrotingsbrief melding KAPELLE - De huidige nevenvestiging van de openbare lagere school de Moolhoek in Kapelle kan uit onder wijskundig en financieel oogpunt niet verplaatst worden naar de toekom stige nieuwbouwwijk Eliwerve. Het dagelijks bestuur van de gemeente Kapelle stelt dit in een notitie aan de gemeenteraad over de gang van zaken rond de bouw van een nieuwe chris telijke school en de stichting van een tweede openbare school in het dorp Kapelle. De jaarlijkse lasten van ver plaatsing van de dependance bedragen alleen al 70.000 gulden. Het college van burgemeester en weL- houders doet in de notitie uitvoerig uit, de doeken wat er allemaal is gebeurd met betrekking tot de scholenbouw in Kapelle. Daar was om gevraagd tijdens de begrotingsbehandeling die voor een aanzienlijk deel aan de seholenkwestie was gewijd. Zoals gemeld keken de fracties van PvdA en WD er onaange naam verrast van op dat het dagelijks bestuur van de gemeente om de bouw van de christelijke school veilig te stel len een reorganisatieplan voor de SCHOUWBURG - MIDDELBURG Zuidelijk Toneel Globe, met 'Leonce en Lena van Georg Büchner. in een vertaling van Dolf Spoor. Regie: Ulrlch Greiff. Dekor en kos tuums: Wolf Münzner. He, ïet Zuidelijk Toneel Globe heeft vrijdagavond met 'Leonce en Lena' van de Duitse schrijver Georg Büchner een burlesk narrenspel getoond voor een aanvankelijk schuchter, maar la ter steeds enthousiaster publiek in de schouwburg van Middelburg. Het stuk speelt zich afin een koninkrijkje, waar het leven gestagneerd is en verveling en ledigheid hebben postgevat, met dodelijk cynisme wordt de spot gedre ven met burgerlijke waarden, die hun betekenis hebben verloren. Jammer dat het venijn in de grimmige tekst soms verloren ging, doordat blijkbaar kolderieke situaties uitgebuit moesten worden. Het was wel amusant, maar soms erg overdreven en daarom niet altijd even overtuigend. Bovendien ging de clowneske humor, tekenend voor de regie van Ulrich Greiff, vaak ten koste van de spanning in de 'dub bele bodem' van de woorden. Dat het stuk van Büchner zijn spanning ontleent aan de tekst heeft Ulrich Greiff heel goed begrepen en ln zijn regie ver werkt. De handelingen van de spelers zijn traag en laten alle aandacht van de toeschouwer open voor die tekst. Daar naast heeft regiseur Greiff het stuk ook visueel aantrekkelijk willen maken. De gebaren worden dan bijvoorbeeld sty- listisch en het lopen 'symmetrisch', zoals de koning van het landje heeft verordonneerd. Ook de emotionele uit barstingen brengen op hun beurt enig dynamiek in het spel. Het prachtige de cor en de zeer fantastische kostuums van Wolf Münzner dragen hier een kleurrijk steentje toe bij en zorgen zelfs voor amusante verrassingen. Als schouwspel wint het stuk met deze in terpretatie waarschijnlijk wel aan kracht en het past natuurlijk geheel in de clowneske uit voering. Maar het ver haal op zich heeft eigenlijk niet vol doende te bieden, om deze visuele ver fraaiing te kunnen ondersteunen. Het gegeven is simpel. Prins Leonce mod van zijn vader trouwen met prin ses Lena, maar wil niet, omdat hij haar in een droom als zeer lelijk heeft gezien. Zij kent hem evenmin en voelt ook niets voor het gedwongen huwelijk. Om de dans te ontspringen vluchten zij, maar komen elkaar onderweg tegen, worden verliefd en besluiten te trouwen, Eind goed al goed. lijkt het, maar als na het huwelijk de maskers vallen en zij ge trouwd blijkt, met prins Leonce roept zij uit: „Ik ben bedrogen." En als Leonce zijn plannen vertelt om de verveling te verdrijven sluit zij de oren, kram pachtig en wanhopig, omdat haar nog het leven wacht dat zij heeft willen ont vluchten. De spelers Van Globe hebben de regie trouw gevolgd, en tonen als groep een goed samenspel. Theu Boermans was een zeer overtuigende warhoofd als voorzitter van de Raad van State. Al- lard van der Scheer speelde meesterlijk de rol van de narrige helper en vriend Valeria. Hij liet de teksten uitstekend tot hun recht komen, evenals Guus Hoes, die voor koning Peter speelde. Theo de Groot en Liesbeth Coops kwamen als respectievelijk prins Leonce en prinses Lena minder sterk over, maar speelden hun rol toch op stijlvolle wijze. Globe bracht met dit toneelstuk een narrenspel, dat soms boeit en dan weer amuseert. Het kost de toeschouwer misschien wel enige moei te zich steeds aan te passen aan die wis selende stemmingen. H.T schoollokalen in het dorp had gemaakt, dat inhield dat er geen tweede openba re school zou komen. Burgemeester G. Huitsing vertelde toen - en in de notitie wordt dat nog eens onderstreept - dat het bereikte resultaat het enig haalbare was. Als gevolg van de bezuinigings maatregelen van de rijksoverheid mo gen geen nieuwe schoollokalen worden gesticht indien andere hierdoor leeg komen. Zonder herverdeling van de lo kalen in Kapelle zou dat betekenen dat noch voor de bouw van de nieuwe chris telijke school noch voor de tweede openbare school toestemming gëgeven zou worden De PvdA- en de WD-frac- tie hadden het dagelijks bestuur van de gemeente gevraagd vooral na te gaan of het niet mogelijk is de thans bij de ten nisbanen aan de Vroonlandseweg staande nevenvestiging van de Mool hoek naar Eliwerve te verplaatsen. Op die manier zou een aanzet gevormd kunnen worden voor de tweede openbare school. Overigens wijst het college van b en w er nadrukkelijk op dat er geen sprake van is dat de tweede openbare school definitief van de baan is. Het dagelijks bestuur van de ge meente verwacht dat in 1982 of 1983, afhankelijk van de snelheid waarmee de woningbouw in Eliwerve tot stand kan worden gebracht, meer duidelijk zal zijn .over de mogelijkheden een tweede openbare school te bouwen. Akkoord Volgens de opzet waarmee het minis terie van onderwijs en wetenschappen akkoord is gegaan wordt er op de plaats van bet huidige zwembad een nieuwe christelijke school gebouwd, bestaande uit zes lokalen voor het la ger onderwijs en twee werklokalen en één speellokaal voor bet kleuteron derwijs. In verband met de stichting van de 'nieuwe accommodatie voor het chris telijk kleuteronderwijs kan de nabij De Moolhoek gelegen christelijke kleuter school worden opgeheven. De twee lo kalen in dit gebouw kunnen dan wor den gebruikt door klassen van de Moolhoek die nu nog in de nevenvesti ging aan de Vroonlandseweg zijn ge huisvest. De andere twee klassen uit die dependance kunnen ln een bij Zon- nehonk te plaatsen noodlokaal en in één lokaal van de openbare kleuter school de Rakkertjes. Volgens b en w ontstaat zo niet de meest ideale situatie voor het openbaar onderwijs, maar het is toch een oplossing die als over gangsfase een verbetering ls vergeleken met de huidige toestand. Bovendien Wijst het dagelijks bestuur van Kapelle erop dat op deze manier ruimte be schikbaar komt voor de aanleg van nieuwe tennisbanen. Met de overblij vende leeg ko mende lokalen van de ne venvestiging kan dan wellicht het jeugdwerk aan een onderkomen gehol pen worden. De commissie voor financiën en onder wijs van de gemeente Kapelle zal de no titie van b en w over de scholenbouw maandagavond bespreken. De com missievergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om half acht. LEWEDORP - Vierentwintig leerlin gen van de zesde klas van de openbare en christelijke lagere scholen in Lewe dorp hebben vrijdag hun EHBO-di ploma A ontvangen uit handen van zuster Franka. Ze konden daarna met een een staaltje van hun kunnen weg geven, want de Lotusgroep van Noord en Midden-Zeeland gaf enkele 'onge lukjes' ten beste. Dit alles gebeurde in bet verenigingsgebouw van Lewe dorp, waar ouders, kinderen en schoolbesturen waren uitgenodigd om eens nader kennis te maken met de af deling Lewedorp van de EHBO. Voorzitter L. van Egeraat feliciteerde de kinderen met het behalen van hun diploma en wees hen en hun ouders op de noodzaak van het halen van ook het B en het C-dlploma. Tot september 1980 zullen vier oefenavonden worden gehouden. Daarna begint zuster Fran ka met de lessen voor het B-diploma. Hierna konden de kinderen vier Lotus- patiënten met hun zorgen omringen. De 'patiënten', die toch heel wat ge wend zijn, vonden dat de kinderen het er goed vanaf brachten. Dokter H. H. M. Zwartelé wees ln een toespraak op het nut van deze jeugdcursussen. „Niet alleen leert een kind op deze manier iets over het ftinc- tioneren van het eigen lichaam, ook leert hij gevaarlijke situaties onder kennen. Het kind leert preventief den ken. Daarnaast is het in deze bik kelharde maatschappij niet overbodig om eens kennis te maken met dienstbaarheid en hulpverlening", al dus dokter Zwartelé. De EHBO-cursussen voor de jeugd werden niet alleen in Lewedorp gege ven. Zuster Franka had ook in Nieuwdorp en 's-Heerenhcek nog 50 leerlingen. Het is de bedoeling dat alle zesdeklassers de kans krijgen mee te doen. „We moeten vooral de schoolbesturen RU bedanken ornaat die, een grcot deel van met hen erg plezierig te hebben* i de kosten voor hun rekening hebben den. „Ze doen erg goed hun bdt. genomen", betoogde voorzitter Van vendien hebben ze kritiek opelh tffl! Egeraat ze verdragen dat ook. Zij zijn EHj ifei van de toekomst en het is veel» De kinderen bedankten tenslotte zus- kefijker ze wat bij te brengend 1J0C ter Franka, die verklaarde het werken wassenen", zegt zuster Frank i foto VEEL BELANGSTELLING INSPRAAKPROCEDURES GOES - Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes heeft vrijdag een be- stuursdelegatie uit het Belgische Ho boken ontvangen. De Belgen, onder leiding van burgemeester M. L Ver- meiren, wisselden met het Goese ge meentebestuur van gedachten over tal van gemeenschappelijke be- stuursproblemen. De delegatie bezich tigde vervolgens het stadhuis, de aan- loopbaven en de binnenstad, waarbij onze zuiderburen vooral belangstel ling toonden voor de autovrije win- kelzónes. Hoboken, een industriestadje van 34.000 zielen onder de rook van Ant werpen (met een socialistisch meerder- beidscollege), heeft sinds een aantal ja ren een speciale band met de gemeente Goes. Dit komt doordat vele Hoboke- naars van de aanloophaven van Goes gebruik maken. Vorig jaar hielden zij, ais blijk van erkentelijkheid jegens de Zuld-Bevelandse stad, nog een Belge nbal in de Prins van Oranje te Goes. Burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes hield 's ochtends een kleine toe spraak, waarin hij de streekfunctle van Goes benadrukte- De heer Huber kon digde tevens aan, dat de gemeente ii Goes op korte termijn haard» f zendste inwoner hoopt te onttaf Ambtenaren, wethouders ei gemeester van Hoboken stelde name belang in de inspraakpr«J!(! zoals die ook in Zeeland 'aaade van dag' zfjn. Burgemeester Ven ,w Het doorschemeren dat in Belg» spraak nog op een laag pitje sla emotionaliteit viert hoogtij; et weinig aandacht voor de mi problemen. Waar Ik als borgeaK' mee te maken krijg, zijn striktj duele zaken, die het algemeenl vaak niet dienen". Het college van b en w ve trouwde de Hobokenaars i° door de lnspraakproceduresalsl W3 re 'gelouterd' worden. Wethoudw Dijkgraaf: „Door het veelvuld^ s tact met de bevolking leer jesf! gen, weetje wat er leeft"; Burs® Huber erkende dat de inspraünj re van volmaakt is ('er wordtooj en geschaafd'), waarbij W van de groep natuurbeschera inspraakgroepen streekplan lij Zeeland aanhaalde ('ze zijna weggegaan'). plm. 650 m2. Event, stalling boten, caravans etc. Licht en krachtstroom aanwezig- Brieven onder nr. G65, bur. PZC, Goes. AutomobieSbedrijf v/d Vliet - Gob3 B.V. Verrijn Stuartweg 10 (verlengde v/d Fruitlaan) Goes-Zuid, tel. 01100-28751 Off. Leyland-dealer. Zaterdags de gehele dag geopend. Inruil en financiering direct mogelijk. Div. Mini's79/'78/77/#7S Div. Allegro's77/76/15 Maxi 1750 HL demonstratie-auto Marina 1,3 coupé Rover 2600 en 3500, demonstratie-auto's Chrevolet Nova Concours met IpgW Citroen GS Club met Ipg Datsun 180 B Ford Taunus 1600 met Ipg Ford Capri 2300 S, als nieuw Opel Rekord. Ipg, als nieuw. 10 mnd. oud Peugeot 504 Tl als nieuw (schurfdak en leren bekleding). Renault 30 TL Saab 96 de luxe Triumph Dolomite 1850 HL.. Koopjes: Austin Min VW 1600 TL Auto's boven f 4000,- Bovag-qaraniie en Leyland G-keurgam Diverse nieuwe Rovers 2600 en 3500 uit voorraad leverbaar! Off. dealer voor Noord- en Zuid-Beveland. Heeft u er wel eens bij stilgestaan dat van die stoffige „rommelzolder" van u eigenlijk zonder veel moeite een komfortabele, gezellige woonzolder te maken is? Een modern, een zee van licht doorlatend dakraam is daarbij een van de belangrijkste dingen. Bi] Van Dijk vindt u ze te kust en te keur. Dè nieuwste, vernuftigste ramen voor alle soorten daken. Ook veel toegepast ter vervanging van kleine, tochtige bestaande dakraampjes. Tot in de finesses afgewerkt en van gegarandeerde kwaliteit Wanneer komt u er uw licht eens opwerpen? Welkom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 46