B. en w. van Sint-Philipsland: belastingen 3,5 pet omhoog 'Soli Deo Gloria' gaf jubileumconcert EHBO-diploma voor leerlingen lagere scholen in Lewedorp Verplaatsing nevenvestiging van school naar Eliwerve onmogelijk 'LEONCE EN LENA' VISUEEL ERG STERK Goes ontving delegatie bestuurders Hoboken AANBIEDINGSBRIEF GEMEENTEBEGROTING 1980: VIER LEDEN KAMPERLANDS ZANGKOOR ONDERSCHEIDEN DEMONSTRATIE LOTUSGROEP EN KINDEREN NOTITIE B. EN W. VAN KAPELLE: Opslagruimte te huur Voor al uw bouwmaterialen Van Schilt Oud Gastel VAN SCHILT ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 WISSEL BEVELANDEN AANPASSING ONROEREND GOED IS NOG ONBEKEND SINT-PHILIPSLAND - De inwoners van de gemeente St.-Philipsland staat voor volgend jaar een verboging van de gemeentelijke belastingen en hef fingen met 3,5 percent te wachten. Het gaat om de hondenbelasting, de woon- forenzenhelasting, de begraafreebten en de reinigingsrechten. Onbekend is nog in welke mate de tarieven voor de onroerend-goed-belasting zullen wor den aangepast. De mate van deze aan passing is afhankelijk van de uitkomst van de taxaties die zullen worden ver richt. Het dagelijks bestuur gaat er voorhands van uit dat de economische waarde van het onroerend goed met tien percent is toegenomen. B en w vinden het niet verantwoord in een tijd van economische teruggang de inwoners én met een tariefsverhoging én met een waardestijging te con fronteren. Een en ander blijkt uit de aanbiedings brief bij de gemeentebegroting voor 1980. De begroting sluit met een post onvoorzien van ruim 30.000 gulden. Dat is een resultaat waar het dagelijks be stuur van de gemeente verheugd over is. Het Fliplandsecollege van bur gemeester en wethouders wil komen tot een samenbundeling van een aantal bestemmingsplannen. Het streven ls gericht op eén bestemmingsplan voor de bebouwde kom van St.-Philipsland, één voor de bebouwde kom van Anna Jacobapolder, één voor de bebouwde kom van Anna Jacobapolder-Sluis, één voor het bedrijfsterrein en ëén be stemmingsplan voor het buitengebied. Het is de bedoeling dat het bestem mingsplan voor de kom van St.-Phi lipsland volgend jaar in de gemeente raad komt. Het bestemmingsplan voor het bedrijfsterrein zal binnenkort al ge reed zijn De provincie heeft de wens van het ge meentebestuur van St. -Philipsland om bij de aansluiting van de wegen naar de Philipsdam een on gelijkvloerse krui sing aan te leggen niet ingewilligd. Het kostenaspect (een ongelijkvloerse krui sing is 2.5 miljoen gulden duurder dan een gelijkvloerse) heeft daarbij een rol gespeeld. De provincie gaat ervan uit dat het verkeersaanbod niet de aanleg van een ongelijkvloerse kruising nood zakelijk maakt. Bij de planning van alle werken die met de aanleg van de Phi lipsdam samenhangen is ernaar ge streefd zoveel mogelijk landbouwgron den te sparen. Niettemin zullen er be- drijven zijn die schade ondervinden van de werkzaamheden in de Prins Hen drikpolder. Een compensatie van land bouwgrond. zo deelt het dagelijks be stuur van de gemeente in de begro- tingsbrief mee. behoort echter tot de mogelijkheden. Van de zijde van de provincie zijn reeds stappen onderno men om grond in eigendom te verkrij gen. Het gemeentebestuur heeft de provincie gevraagd die grond verwer ving te versnellen. Door de aanleg van de nieuwe wegen zal de nu bestaande weg naar Tholen als parallelweg gaan fungeren voor het langzaam verkeer. Op verzoek van St.-Philipsland zal worden bekeken of het mogelijk is hier op aansluitend een fietspad aan te leg gen vanaf de dam tot aan de kom van het dorp. van goed lopende activiteiten voor de bejaarde inwoners van St.-Philips land. De 65-plussers maken overigens 13 percent van de bevolking uit. Een aantal in de Rozeboom wonende be jaarden beeft de gemeente gevraagd er een goed biljart te plaatsen. B en w willen daar de mening van de raad wel eens over horen. Meegedeeld wordt verder dat de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland voorlopig geen mogelijkheden ziet de voorzieningen voor bejaarden in de Rozeboom uit te breiden. Daar is vanuit St.-Philipsland meermalen om gevraagd. B en w menen dat er duidelijkheid moet komen over de vraag of St.-Philipsland moet blijven deelnemen aan het regio naal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ). Bij de toetreding van de ge meente was afgesproken dat dit besluit na driejaar opnieuw zou worden bezien. Die periode van driejaar is verstreken. Verder gaat het dagelijks bestuur van de gemeente in de begrotingsbrief nog uitgebreid in op de procedure die moet lelden tot de vaststelling van een wel- zfjnsplan vóór 1 januari 19801. Ka- KAMPERLAND - De christelijke ge mengde zangvereniging 'Soli Deo Glo ria' te Kamperland vierde vrijdag avond het zestigjarig jubileum met een jubileumconcert. Na de pauze maak ten vele sprekers van de gelegenheid gebruik om het jubilerende koor hun gelukwensen aan te bieden en ge schenken te overhandigen. Namens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Christelijke Zan- gersbond was het bestuurslid me vrouw H. Schouten-Vogelaar aanwe zig, die vier leden van het koor onder scheidde in verband met het feit dat zij meer dan 35 jaar lid van het koor wa ren. De dames T. Verburg-Rijnhout en D. de Regt-Huissoon kregen de zilve ren banger en de heren P. Filius en P. Leendertse de zilveren speld. Het koor begon het jubileumconcert met het bondslied 'Eén in geest en stre ven'. Verder werden werken uitgevoerd van o.a. Mendelssohn, Bach en Bux- tehude. Als solisten traden op de sop raan P. de Looff-Leendertse. de alt J. de Smit-Buijze en de dames Maike Bal kenende en Ineke van den Dries. Pianisten waren de heren Jan van Neu- ren en Rien Balkenende. Het concert werd besloten met het lied 'De dag door Uwe gunst ontvangen' in een bewer king van David Willcocks. Na de pauze sprak de heer De Nooijer namens het interkerkelijk koor te Wis- senkerke en bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de gereformeerde kerk bood de heer J. Noordhoek een en veloppe met inhoud aan. Onder de vele sprekers waren voorts de heer W. M. Schiettekatte namens het koor 'De Zuiderzangers', voorzitter J. C. T. de Kam van de brassband 'Ons Genoe gen', wethouder J. A. W. Wisse van Kamperland, mevrouw L. Heijboer-De Jonge namens de hervormde gemeente en de hervormde vrouwengroepen, me vrouw P. Wilderom-Karreman namens de NCVB en de heer A. Koole namens het christelijk gemengd koor uit Se- rooskerke. De secretaris van de jubile rende vereniging, de heer C. Gouds waard, las vervolgens enkele ingeko men brieven en telegrammen voor. Na dat de jubilerende leden van het koor waren onderscheiden, bleef men nog enige tijd in een gezellig samenzijn bij- Plat I elandsvrouwen pelle naar suikerfabriek KAPELLE - De afdeling Kapelle- Biezelinge van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield een ex cursie naar de suikerbietenfabriek 'Dinteloord' van de Suiker Unie in Stampersgat. De 40 deelneemsters aan deze excursie kregen in de ontvangst zaak van het bedrijf aan de hand van een diaserie een lezing over de verwer king van de suikerbieten. De fabriek, die de grootste is in Nederland, ver werkt dagelijks 11.600 ton. Na de lezing kreeg men een rondleiding over het be drijf. De eerstvolgende bijeenkomst zal een forumavond zijn, die gehouden wordt op 25 oktober in gebouw 'Obadja' en om 19.45 uur begint. ZAALVOETBAL IN GOES GOES - Standen in de Goese zaal- voetbalcompettitie: le klas: F. C. Bruëlis 6 -12, Schelde Inf. 5-6, 's-Heer Arendskerke 5-5, S.V. Kats 4-5, SSV 3-4, Gemeente Goes 5-4, Lewe- dorpse Boys 6-3, Goes 4-3, PTT 6-1. 2e klas: Kloetinge 5-10, Bos Boys 5-10, Int. Scaldis 4-6, Bussel Boys 5-6, Cortgene 5-6, Keur Dienst 5-4, F.C. Fossen 5-2, Wegenwacht 5-2, Cllpl. Boys 4-1, SSV 2 5-1. 3e klas: Kloetinge 2 6-10, Zentra Sport 5-9, FC Bruélis 2 5-9, PTT 2 5-7, SSV 3 5-5, WGP1 5-4, NS Comb. 5-3, FC Bevelanden 4-3. WGP 2 6-2, Bussel Boys 2 5-0. Wemeldinge jeugddienst. WEMELDINGE - Zondagmorgen om 10 uur wordt in het gebouw van de Her vormde ker te Wemeldinge een inter kerkelijke jeugddienst gehouden. In deze dienst die ls voorbereid door de Interkerkelijke Jeugddienstcommissie gaat voor ds. J Raatjes, hervormde predikant In Wemeldinge Het thema van de dienst is: 'Zondag, wat doe Je er mee?' Het jongerenkoor uit Hansweert zal aan deze dienst medewerking verle nen. Kerkdienst gehandicapte in Krabbendijke KRABBENDIJKE - In het kerk gebouw van de geref. gemeente te Krabbendijke wordt 27 oktober een aangepaste kerkdienst gehouden vooi geestelijk gehandicapten. In deze dienst zal ds, C. G. Vreugdenbll. zen dingspredikant van Zoetermeer, voor gaan De aanvang is 3 uur Bejaarden Het dagelijks bestuur van de gemeente maakt in de begrotingsbrief melding KAPELLE - De huidige nevenvestiging van de openbare lagere schóól de Moolhoek in Kapelle kan uit onder wijskundig en financieel oogpunt niet verplaatst worden naar de toekom stige nieuwbouwwijk Eliwerve. Het dagelijks bestuur van de gemeente Kapelle stelt dit in een notitie aan de gemeenteraad over de gang van zaken rond de bouw van een nieuwe chris telijke school en de stichting van een tweede openbare school in het dorp Kapelle, De jaarlijkse lasten van ver plaatsing van de dependance bedragen alleen al 70.000 gulden. Het college van burgemeester en web houders doet in de notitie uitvoerig uit de doejeen wat er allemaal is gebeurd met betrekking tot de scholenbouw in Kapelle. Daar was om gevraagd tijdens de begrotingsbehandeling die voor een aanzienlijk deel aan de scholenkwestie was gewijd. Zoals gemeld keken de fracties van PvdA en WD er onaange naam verrast van op dat het dagelijks bestuur van de gemeente om de bouw van de christelijke school veilig te stel len een - reorganisatieplan voor de SCHOUWBURG - MIDDELBURG Zuidelijk Toneel Globe, metLeonce en Lena' van Georg Büchner. in een vertaling van Dolf Spoor. Regie Ulrich Greiff. Dekor en kos tuums Wolf Münzner. He. let Zuidelijk Toneel Globe beeft vrijdagavond met 'Leonce en Lena' van de Duitse schrijver Georg Büchner een burlesk narrenspel getoond voor een aanvankelijk schuchter, maar la ter steeds enthousiaster publiek in de schouwburg van Middelburg. Het stuk speelt zich afin een koninkrijkje, waar het leven gestagneerd is en verveling en ledigheid hebben postgevat, met dodelijk cynisme wordt de spot gedre ven met burgerlijke waarden, die hun betekenis hebben verloren. Jammer dat het venijn in de grimmige tekst soms verloren ging, doordat blijkbaar kolderieke situaties uitgebuit moesten worden. Het was wel amusant, maar soms erg overdreven en daarom niet altijd even overtuigend. Bovendien ging de clowneske humor, tekenend voor de regie van Ulrich Greiff, vaak ten koste van de spanning in de 'dub bele bodem' van de woorden. Dat het stuk van Büchner zijn spanning ontleent aan de tekst heeft Ulrich Greiff heel goed begrepen en in zijn regie ver werkt. De handelingen van de spelers zijn traag en laten alle aandacht van de toeschouwer open voor die tekst. Daar naast heeft regiseur Greiff het stuk ook visueel aantrekkelijk willen maken. De gebaren worden dan bijvoorbeeld sty- listisch en het lopen symmetrisch', zoals de koning van het landje heeft verordonneerd. Ook de emotionele uit barstingen brengen op hun beurt enig dynamiek in het spel. Het prachtige de cor en de zeer fantastische kostuums van Wolf Münzner dragen hier een kleurrijk steentje toe bij en zorgen zelfs voor amusante verrassingen. Als schouwspel wint het stuk met deze in terpretatie waarschijnlijk wel aan kracht en het past natuurlijk geheel in de clowneske uitvoering. Maar het ver haal op zich heeft eigenlijk niet vol doende te bieden, om deze visuele ver fraaiing te kunnen ondersteunen. Het gegeven is simpel. Prins Leonce moet van zijn vader trouwen met prin ses Lena, maar wil niet, omdat hij haar in een droom als zeer lelijk heeft gezien. Zij kent hem evenmin en voelt ook niets voor het gedwongen huwelijk. Om de dans te ontspringen vluchten zij, maar komen elkaar onderweg tegen, worden verliefd en besluiten te trouwen. Eind goed al goed, lijkt het, maar als na het huwelijk de maskers vallen en zij ge trouwd blijkt met prins Leonce roept zij uit: „ik ben bedrogen." En als Leonce zijn plannen vertelt om de verveling te verdrijven sluit zij de oren, kram pachtig en wanhopig, omdat haar nog het leven wacht dat zij heeft willen ont vluchten. De spelers van Globe hebben de regie trouw gevolgd, en tonen als groep een goed samenspel. Theu Boermans was een zeer overtuigende warhoofd als voorzitter van de Raad van State. Al- lard van der Scheer speelde meesterlijk de rol van de narrige helper en vriend Valeria. Hjj liet de teksten uitstekend tot hun recht komen, evenals Guus Hoes. die voor koning Peter speelde Theo de Groot en Liesbet h Coops kwamen als respectievelijk prins Leonce en prinses Lena minder sterk over. maar speelden hun rol toch op stijlvolle wijze. Globe bracht met dit toneelstuk een narrenspel. dat soms boeit en dan weer amuseert. Het kost de toeschouwer misschien wel enige moei te zich steeds aan te passen aan die wis selende stemmingen. H.T. schoollokalen in hetdorphad gemaakt, dat inhield dat er geen tweede openba re school zou komen. Burgemeester G. Huitsing vertelde toen - en in de notitie wordt .dat nog eens onderstreept - dat het bereikte resultaat het enig haalbare was. Als gevolg van de bezuinigings maatregelen van de rijksoverheid mo gen geen nieuwe schoollokalen worden gesticht indien andere hierdoor leeg komen. Zonder herverdeling van de lo kalen in Kapelle zou dat betekenen dat noch voor de bouw van de nieuwe chris telijke school noch voor de tweede openbare school toestemming gegeven zou worden. De PvdA- en de WD-frac- tie hadden het dagelijks bestuur van de gemeente gevraagd vooral na te gaan of het niet mogelijk ls de thans bij de ten nisbanen aan de Vroonlandseweg staande nevenvestiging van de Mool hoek naar Eliwerve te verplaatsen. Op die manier zou een aanzet gevormd kunnen worden voor de tweede openbare school. Overigens wijst het college van b en w er nadrukkelijk op dat er geen sprake van is dat de tweede openbare school definitief van de baan is. Het dagelijks bestuur van de ge meente verwacht dat in 1982 of 1983, afhankelijk van de snelheid waarmee de woningbouw in Eliwerve tot stand kan worden gebracht, meer duidelijk zal zijn over de mogelijkheden een tweede openbare school te bouwen. Akkoord Volgens de opzet waarmee het minis terie van onderwijs en wetenschappen akkoord is gegaan wordt er op de plaats van het huidige zwembad een nieuwe christelijke school gebouwd, bestaande uit zes lokalen voor het la ger onderwijs en twee werklokalen en één speellokaal voor het kleuteron derwijs. In verband met de stichting van de nieuwe accommodatie voor het chris telijk kleuteronderwijs kan de nabij De Moolhoek gelegen christelijke kleuter school worden opgeheven. De twee lo kalen in dit gebouw kunnen dan wor den gebruikt door klassen van de Moolhoek die nu nog in de nevenvesti ging aan de Vroonlandseweg zijn ge huisvest. De andere twee klassen uit.die dependance kunnen in een bij Zon- nehonk te plaatsen noodlokaal en i één lokaal van de openbare kleuter school de Rakkertjes. Volgens b en w ontstaat zo niet de meest ideale situatie voor het openbaar onderwijs, maar het is toch een oplossing die als over gangsfase een verbetering is vergeleken met de huidige toestand. Bovendien wijst het dagelijks bestuur van Kapelle erop dat op deze manier ruimte be schikbaar komt voor de aanleg van nieuwe tennisbanen. Met de overblij vende leeg ko mende lokalen van de ne venvestiging kan dan wellicht het jeugdwerk aan een onderkomen gehol pen worden. De commissie voor financiën en onder wijs van de gemeente Kapelle zal de no titie van b en w over de scholenbouw maandagavond bespreken. De com missievergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om half acht. LEWEDORP - Vierentwintig leerlin gen van de zesde klas van de openbare cn christelijke lagere scholen in Lewe dorp hebben vrijdag bun EHBO-di ploma A ontvangen uit banden van zuster Franka. Ze konden daarna met een een staaltje van bun kunnen weg geven, want de Lotusgroep van Noord en Midden-Zeeland gaf enkele 'onge lukjes' ten beste. Dit alles gebeurde in het verenigingsgebouw van Lewe dorp, waar ouders, kinderen en schoolbesturen waren uitgenodigd om eens nader kennis te maken met de af- deling Lewedorp van de EHBO. Voorzitter L. van Egeraat feliciteerde de kinderen met het behalen van hun diploma en wees hen en hun ouders op de noodzaak van het halen van ook het B en het C-dlploma. Tot september 1980 zullen vier oefenavonden worden gehouden. Daarna begint zuster Fran ka met de lessen voor het B-dlploma. Hierna konden de kinderen vier Lotus- patiënten met hun zorgen omringen. De 'patiënten', die toch heel wat ge wend zijn, vonden dat de kinderen het er goed vanaf brachten. Dokter H. H. M. Zwartelé wees in een toespraak op het nut van deze jeugdcursussen. „Niet alleen leert een kind op deze manier iets over het func tioneren van het eigen lichaam, ook leert hij gevaarlijke situaties onder kennen. Het kind leert preventief den ken. Daarnaast is het in deze bik kelharde maatschappij niet overbodig om een» kennis te maken met dienstbaarheid en hulpverlening", al dus dokter Zwartelé. De EHBO-cursussen voor de jeugd werden niet alleen in Lewedorp gege ven. Zuster Franka had ook in Nieuwdorp en 's-Heerenhcek nog 50 leerlingen. Het is de bedoeling dat alle zesdeklassers de kans krijgen mee te doen. „We moeten vooral de schoolbesturen bedanken omdat die, een grcot deel van de kosten voor hun rekening hebben genomen", betoogde voorzitter Van Egeraat. De kinderen bedankten tenslotte zus ter Franka, die verklaarde het werken 16 met hen erg plezierig te hebbene den. „Ze doen erg goed hun b«t vendien hebben ze kritiek opelij ze verdragen dat ook. Zij zijn EHB Tc' van de toekomst en het ls veel» Dlc keiijker ze wat bij te brengen du „d i wassenen", zegt zuster Franke. VEEL BELANGSTELLING INSPRAAKPROCEDURES GOES - Het dagelijks bestuur van dêT gemeente Goes beeft vrijdag een be- stuursdelegatie uit bet Belgische Ho boken ontvangen. De Belgen, onder leiding van burgemeester M. L Ver- melren, wisselden met bet Goese ge meentebestuur van gedachten over tal van gemeenschappelijke be- stuursproblemen. De delegatie bezich tigde vervolgens het stadhuis, de aan loophaven en de binnenstad, waarbij onze zuiderburen vooral belangstel ling toonden voor de autovrije win- kelzönes. Hoboken, een Industriestadje van 34.000 zielen onder de rook van Ant werpen (met een socialistisch meerder- heidscollege), heeft sinds een aantal Ja ren een speciale band met de gemeente Goes. Dit komt doordat vele Hoboke- naars van de aanloophaven van Goes gebruik maken. Vorig jaar hielden zij, als blijk van erkentelijkheid jegens de Zuid-Bevelandse stad. nog een Belge nbal in de Prins van Oranje te Goes. Burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes hield 's ochtends een kleine toe spraak, waarin hij de streekfunctie van Goes benadrukte. De heer Huber kon digde tevens aan, dat de gemeente sier Goes op korre termijn haar dctUi zendste Inwoner hoopt te ontval Ambtenaren, wethouders Q gemeester van Hoboken stM'.'. name belang in de inspraakprocs zoals die ook in Zeeland 'aandt k van dag'zijn. Burgemeester Venn Lf liet doorschemeren dat ln Be'-" spraak nog op een laag pitje,... emotionaliteit viert hoogtij; er perl kil weinig aandacht voor de wife problemen. Waar ik als burgem k mee te maken krijg, zijn striktt duele zaken, die het algemeen b vaak niet dienen". Het coüege van b en trouwde de Hobokenaars toe, door de inspraakproceduresalsi re 'gelouterd' worden. Wetl Dijkgraaf: „Door het veeh tact met de bevolking leer Je af] gen, weet Je wat er leeft". But( Huber erkende dat de inspraak! re van volmaakt is ('er wordt ad en geschaafd'), waarbij hy heli van de groep natuurbescherne inspraakgroepen streekplan Zeeland aanhaalde ('ze weggegaan'). plm. 650 m2. Event, stalling boten, caravans etc. Licht en krachtstroom aanwezig. Brieven onder nr. G65, bur. PZC, Goes. speciaal: GEVELSTEEN WAND- EN VLOERTEGELS COMPLETE KEUKENS OPEN HAARDEN SANITAIR Overesselijksestraat 3 - Oud Gastel Tel. (01651) 1457-2035 Gevestigd a.d. Rijksweg B.o.Zoom-Rotterdam Concurrerende prijzen en gratis thuisbezorgd Occasions met drie maanden l-m volledige garantie zonder -HaPI kilometerbeperking. Automobielbedrijf v/d Vliet - Goes B.V. Verrijn Stuartweg 10 (verlengde v/d Fruitlaan) Goes-Zuid, tel. 01100-28751 Off. Leyland-dealer. Zaterdags de gehele dag geopend. Inruil en financiering direct mogelijk. Div. Mini's '79/'78/'77/'76/'75 Div. Allegro's'77/76/75 Maxi 1750 HL demonstratie-auto Marina 1,3 coupé19/6 Rover 2600 en 3500, demonstratie-auto's Chrevolet Novs Concours met Ipg1976 1977 Citroen GS Club met Ipg Datsun 180 B Ford Taunus 1600 met Ipg Ford Capri 2300 S, als nieuw Opel Rekord, Ipg, als nieuw, 10 mnd. oud Peugeot 504 Tl als nieuw (schuifdak en leren bekleding) Renault 30 TL Saab 96 de luxe Triumph Dolomite 1850 HL Koopjes: Austin Mini VW 1600 TL Auto's boven f 4000,- Bovaq-qarantie en Ley tand G-keurgarentH Diverse nieuwe Rovers 2600 en 3500 uit voorraad leverbaarI Off. dealer voor Noord- en Zuid-Beveland. Heeft u er wel eens bij stilgestaan dat van die stoffige „rommelzolder" van u eigenlijk zonder veel moeite een komfortabele. gezellige woonzolder te maken is? Een modem, een zee van licht doorlatend dakraam is daarbij een van de belangrijkste dingen. Bij Van Dijk vindt u ze te kust en te keur. De nieuwste, vernuftigste ramen voor alle soorten daken. Ook veel toegepast ter vervanging van kleine, tochtige bestaande dakraampjes. Tot in de finesses afgewerkt en van gegarandeerde kwaliteit Wanneer komt u er uw licht ëens opwerpen? Welkom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 42