ugabe teleurgesteld iver Rhodesië-top Zorgvuldigheid ontbreekt soms bij medische proeven met mensen Woningraad pleit voor huurverhoging in geld Regering voert motie tegen Zuidafrikanen bij Paralympics uit TYFOON TREFT JAPAN Geen aanwijzingen in Moskou voor kritieke toestand Breznjev \IEUWE MOEILIJKHEDEN IN LONDEN meer eekeinde nog itagebied 'OVERWEGINGEN ONJUIST' SNELLERE GELIJKTREKKING NOG GEEN BESLUIT OVER MARKERWAARD Dayan: zo nodig militair bestuur bezette gebieden 'verburgerlijken' BENNY DEEN BEZWEEK AAN ZONNESTEEK BIOLOOG: TOETSEN AAN VERKLARING HELSINKI DAG 20 OKTOBER 1979 [OL-DEN HAAG LONDEN (REUTER, UPI, GPD) - Robert Mugabe, eén van de leiders van Uiodesische guerrilla-organisatie het Patriottisch Front, is vrijdagavond voor een tweedaags aan ons land op Schiphol aangekomen. Mugabe, die in Londen deelneemt aan de vredes- sitie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië, is hier op uitnodiging van het Nederland- litee Zuidelijk Afrika. :he guerrillaleider liet zich aankomst nogal negatief uit "opstelling van de voorzitter van jfrnse conferentie, de Britse mi- nn buitenlandse zaken Lord ijton. Mugabe verweet hem een nnroordeel te hebben tegen het Front en veel te nadruk te kant te kiezen van bisschop ptM, de huidige premier van tobwc-Rhodesiè. tfbben weinig vertrouwen meer in gton. Als hij volhardt in zijn dic- jile houding, dan vrees ik, dat de Wntie vroegtijdig zal worden af- rifn". aldus Mugabe. Eerder deze leek het einde van de top al in {oen Carrington het Front uit- nn verdere onderhandelingen, ccidat de guerrilla-organisatie pdede Britse voorstellen voor een grondwet in Zimbabwe-Rhode- aanvaarden. jjns zou het Patriottisch Front ggd hebben de Britse plannen aanvaarden om weer aan de sntie te kunnen deelnemen. Mu- jry hebben de Britse voorstellen «eds niet volledig geaccepteerd 0 het licht van Amerikaanse en _®opese. maar ook Afrikaanse rpgen om een fonds te stichten, sit de 6000 blanke Rhodesische a schadeloos gesteld kunnen B voor de onteigening van hun ilneen nieuw Zimbabwe, hebben idoten weer mee te doen". a we zijn het nog lang niet over j met de Britten en Moezorewa [Bijvoorbeeld over de toekomstige it van het leger verschillen wij Iran opvatting met hen", aldus ileheeft inmiddels al contact ge: zet de secretaris buitenland afl •ztjj van de Arbeid. Maarten van 1 hi met een afvaardiging van de ^Kamercommissie voor tandse zaken. Hij zal tijdens zijn weerkundige medewerker) W mooie van oktober verleden Igji blijft deze maand alle moeite M herfstweer gunstig te houden, \vj ook dit weekeinde zullen mer- <ken regen, geen kou, maar wel perioden Het' voor vrijdag- vi aangekondigde regenfrontje is it it acht vertraagd gepasseerd en nog nauwelijks wat neerslag Uleen langs de kust even een iligewind. die snel afneemt, en er amndaag al weer opklaringen, wr zondag is droog en vrij goed te verwachten. De tempera- ndnog steeds een paar graden bo- vmaal blijven, in de middag zo r. 14en 16 graden. Een hogedruk- v.tigt boven Midden-Europa met polgdat een groot aantal landen "goede herfstweer profiteren. De «i die wel actief zijn boven de blijven in de richting van IJs- Mken, zodat ook voor begin vol- t treek de vooruitzichten nog op trjüiceer blijven wijzen mien met zon Ma mei zon en nog maar een k kans op regen. Matige wind »rad van zuidwest naar west. Hjglemperatuur rond 15 gr. Slachten voor zondag en maan- 1 en middagtemperaturen van "graden. svooruitzichten in cijfers gemid- «tr Nederland: mdag: uren zon: 0 tot 6. min. temp.. 9 gr.. Max. temp. omstreeks Kans op een droge periode van fs 12 uur: 95 procent. Kans op fbeel droog etmaal: 80 procent. 'zondag: '"m zon: 2 tot 7. Min temp 11 gr. Max. temp: omstreeks is op een droge periode van 12 uur: 95 procent. Kans op '1 droog etmaal: 70 procent. ^tngebied, horend bij een diepe MKtaöy' IJsland, trekt in de loop ochtend over ons land. V/aar- tytalt het met de regenhoeveel 'wg wel mee Vanmiddag komen 'loringen, die hoewel van tijd tot Verbroken door enkele wol- 'Ma.dan gedurende de rest van Wend aanwezig zullen zijn. De temperatuur vandaag zal IS ''Celsius worden en morgen nog wr. De vAndverwachting: zuid "Mest 3-4 Bft, vanmiddag west 2-4 west tot zuidwest 2-4 Bft. ittuurzeewater: IS graden Cel- in op bezoek ook praten met minister De Koning ontwikkelingssamenwerking), hulpverleningsinstanties en kerkelijke instellingen Daarnaast zal hij deelne men aan een tweedaags congres, dat dit weekeinde in Utrecht en Austerlitz Vrijdagmiddag arriveerde op Schiphol Robert Mugabe, een van de leiders van het Patriottische Front, de zwarte bevrijdingsbeweging in Rhodesiè Mugabe zal en kele dagen in ons land blijven. Hij werd venvelkomd door Peter van Staal lvan het Komitee Zuidelijk Afrika, dat Mugabe heeft uitgenodigd. DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft vrijdag in een brief aan de voorzit ter van de Tweede Kamer Dolman bekend gemaakt, dat zij de donderdag door de Kamer aanvaarde motie tegen deelname van Zuid-Afrika aan de Paralympics, zal uitvoeren. De brief is ondertekend door minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) en staatssecretaris Wallis de Vries van sportzaken (CRM). wordt georganiseerd onder de titel Olie-bovcot voor Zuid-Afrika; Steun de bevrijdingsstrijd' Bij de kamercommissie drong Mugabe er sterk op aan. de Nederlandse steun aan het front op te voeren, vooral waar het gerichte projecthulp aan de vluch telingenkampen van de bevrijdingsbe weging in Tanzania, Zambia en Mo zambique betreft, ook bepleitte de de legatie van Mugabe een efficiënte olie boycot van Zuid-Afrika, omdat daar mee indirect ook Rhodesië niet meer van olie zal kunnen worden voorzien Londen Op de Vredesonderhandelingen in Londen is men vrijdag op nieuwe en grote moeilijkheden gestuit, waarbij alle drie partijen eikaars voorstellen verwierpen tot beëindiging van de toe nemende, reeds zeven jaar durende guerrilla-oorlog en tot het houden van nieuwe verkiezingen. Premier Abel Muzorewa van Rhodesië verwierp vierkant de Britse voorstel len, volgens welke het huidige par lement van zwarten en blanken wordt ontbonden voordat er nieuwe verkie zingen worden gehouden. Lortf Carrington verdaagde vrijdag de conferentie Hij wil schriftelijke voor stellen voorbereiden en heeft geen tijd stip vastgesteld voor een nieuwe bij eenkomst Carrington heeft tevens aangekondigd, dat hy een afgezant - Richard Luce - vandaag, zaterdag, naar Afrika zal zenden voor een bezoek aan zeven landen, welke regeringen op de hoogte gesteld .zullen worden van het verloop van de conferentie in Londen. Luce zal een bezoek brengen aan ach tereenvolgens Zambia. Botswana, Mo zambique. Tanzania. Angola, Liberia en Nigeria. Zijn hele reis duurt vijf da gen TOKIO (RTR/UPI) - Japan is vrijdag getroffen door de tyfoon 'Tip', die met een snelheid van 130 kilometer per uur over grote delen van het land raasde. Hij ging ge paard met zware regenval, overstromingen en aardver schuivingen. Volgens mededelingen van de politie heb ben zeker 25 mensen het leven verloren. Er vielen 247 gewonden en dertien mensen worden nog vermist. 'Tip' is de twintigste wervelstorm die Japan dit jaar heeft geteisterd. Vooral het zuidoosten van het grootste eiland Honshu heeft van hem te lijden gehad. De tyfoon trekt in noordoostelijke richting verder Twee Amerikaanse marineschepen werden tegen een rots geworpen. In Tokio liepen miljoenen mensen vast omdat de forensentreinen niet reden. Zes bruggen zijn weggespoeld en 200 wegen geblokkeerd. Zeker 11.000 mensen zijn dakloos geworden Donderdag gaf de meerderheid van de Tweede Kamer haar steun aan een mo tie. die was ingediend door PvdA- woordvoerder Relus ter Beek. en waarin de regering werd gevraagd geen medewerking te verlenen aan de Olym pische Spelen voor gehandicapten. Pa ralympics. als er een Zuidafrikaanse ploeg zou worden uitgenodigd. Dit werd gebaseerd op een mede door Ne derland onderschreven resolutie van de Verenigde Naties. Onjuist Zoals verwacht werd heeft de regering zich nu bij deze motie neergelegd, zij IVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag een eerste discussieronde gehouden over de inpoldering van de Mar kerwaard. Tot een besluit is het kabi net nog niet gekomen. Waarschijnlijk zal het kabinet pas volgende week vrijdag de knoop doorhakken. „De zaak is te belangrijk voor een over haaste beslissing", aldus premier Van Agt tijdens de pauze van de minis terraad. Het kabinet is het verder eens gewor den over de nota provinciale herinde ling. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) zal over twee a drie weken, als de tekst van de nota definitief is vast gesteld, de nota aan de Tweede Kamer aanbieden. De nota heeft het karakter van een „nota vraagpuntenDat bete kent dat het kabinet een aantal ar gumenten voor de provinciale herinde ling en het nieuwe aantal provincies op een rijtje zet, met een eigen voorlopig standpunt, maar de definitieve beslis sing aan de Kamer overlaat. het niet van harte .Gegeven de door de uitspraak van de Tweede Kamer ont stane situatie rond de Spelen in Arn hem is de ministerraad echter tot de conclusie gekomen dat handhaving van het aanbod tot materiële steun aan de Paralympics indien een Zuidafn- kaans team zou deelnemen met ver standig zou zijn" Tegelijk blijft de regering van mening dat „overwegingen en oordeelsvorming in de motie onjuist zijn", waardoor zij deze „derhalve niet voor haar rekening kan nemen". De ministerraad heeft haar standpunt inmiddels ook meegedeeld aan het or ganiserend comité van de Paralympics, dat volgens de brief autonoom blijft om te beslissen over al of niet deelname van de Zuidafrikaanse ploeg. (Zie ook pag. 35) Advertentiei JERUZALEM - Israels minister van buitenlandse zaken Dajan heeft voor gesteld om het militaire bestuur in de bezette gebieden op te heffen ingeval de autonomiebesprekingen vastlopen. Israël moet volgens Dajan tot een der gelijke maatregel eenzijdig besluiten ingeval de Palestijnen blijven weige ren aan de autonomieonderhandelin- gen deel te nemen. D^jan formuleerde zijn voorstel heel zorgvuldig, en sprak niet over het af schaffen van het militaire bestuur, maar een „verburgelijking van het mili taire bestuur1'. PLO-bestand Als de Verenigde Staten en de andere westerse landen de PLO. de Palestijnse bevrijdingsbeweging, niet over drie maanden erkend hebben, zal deze or ganisatie het onofficiële bestand in het zuiden van Libanon beëindigen. Dit heeft een onafhankelijk Libanees blad vrijdag gemeld. AMSTERDAM - De Nationale Woningraad wil af van een jaarlijkse huurverho ging in procenten. De NWR vindt dat de huurverhoging beter in geld kan worden uitgedrukt. Op die manier zouden hoge en lage huren voor woningen van gelijke kwaliteit dichterbij elkaar kunnen worden gebracht. De NWR verwacht dat dit plan in het eerste jaar 150 miljoen gulden oplevert. Het idee van een huurverhoging in cen ten is niet nieuw. Vooralsnog wil staats secretaris Brokx-van volkshuisvesting echter vasthouden aan een procentuele huuiwerhoging. Het huidige huurver hogingssysteem is er ook op gericht dat UTRECHT (ANP) - In tegenstelling tot eerdere berichten is de 13-jarige Benny Deen uit Utrecht in de bergen van hel Zuidfranse plaatsje Millau niet over leden aan verwondingen die hij heeft opgelopen aan een val van vijftig me ter. Sectie op het woensdagmiddag ge vonden stoffelijk overschot wees uit dat de jongen op de plaats waar hij is gevonden, is overleden aan een zon nesteek. Dit heeft de Utrechtse adjudant van politie C. Verkuijl, die op dit moment in Frankrijk verblijft, vrijdagavond tele fonisch meegedeeld. De jongen ver dween drie maanden geleden spoorloos na een wandeling de huur van een woning aan het woon genot wordt gekoppeld Dit gebeurt aan de hand van een puntenwaarde ringstabel De huurverhoging kan bo ven het normale huurverhogingsper centage (dit jaar 5 procent) uitkomen, wanneer iemand te weinig huur betaalt in relatie tot de kwaliteit van de wo ning De Nationale Woningraad vindtdat het nu veel te lang duurt alvorens een rede lijke gelijkheid in huur is bereikt. De voorzitter van de NWR. drs. Kempen: Jiet wordt voor mensen die in een nieuwbouwwoning trekken steeds moeilijker de huur op te brengen. Ik vind dat diegenen die al jaren geweldig zitten in huizen met lage huren, meer huur moeten gaan betalen. Met dat geld kunnen subsidies in de nieuwbouw worden verstrekt en worden de lasten voor mensen in die nieuwbouw ver laagd Politici moeten de moed hebben de huurverhoging in centen te aanvaar den. Maar ik begrijp dat het moeilijk ligt.. De huurders zijn immers ook kiezers Begin volgend jaar wordt er in Bel gië een nieuw muntstuk in omloop ge bracht met een waarde van twintig frank ongeveer 1,40 gulden). De nieuwe munt wordt bronsgeel van kleur en draagt de beeldenaar van ko ning Boudewijn. MOSKOU (RTR) - Niets in Moskou wijst erop. dat de ge zondheidstoestand van partijleider en staatshoofd Leonid Breznjev kritiek is. zo hebben goed ingelichte kringen in de hoofdstad van de Sovjet-Unie vrijdag meegedeeld. Van niet-officièle zijde is verzekerd dat Breznjev weliswaar ziek is maar dat zijn leven beslist niet in gevaar is. Officieel is helemaal met geageerd op de geruchten. De 72-jarige leider van de Sovjet-Unie was maandag en dins dag niet in het openbaar verschenen bij het bezoek van pre sident Hafez Assad van Syrië aan Moskou, een zeer onge bruikelijke zaak in het Sovjet-protocol. De sterkste aanwijzing voor het normaal' zijn van Breznjev' wat vooral op de afwezigheid van een crisissituatie wijst. is de omstandigheid dat partijsecretaris Andrei Kirilenko sinds woensdag ln Hongarije verblijft Zijn verblijf aldaar duurt tot zondag en dat terwijl Kirilenko - samen met Mi chael Soeslov - bij afwezigheid van Breziyev diens plaats inneemt. Bre^jnev lijdt al jaren aan een aantal lichamelijke klachten - het spreken valt hem zwaar, rechtop lopen is moeilijk, hij schijnt snel moe te zijn terwijl hij zich naar de indruk van mensen die in zijn nabijheid verkeerd hebben, maar in beperkte mate kan concentreren ZON EN MAAN 07 14 onder 17 35 07.16 onder 18.10 ZON EN MAAN 07.16 onder 17.33 op 08.23 onder 18.38 UTRECHT (ANP) Medische onder zoekers nemen soms te weinig zorg vuldigheid in acht bij het informeren van patiënten over onderzoek dat zij op hen willen uitvoeren en het vragen van toestemming daarvoor. Hoewel er nauwelijks sprake is van excessen op het gebied van medisch onderzoek - dubieuze proeftiemingen zoals op pa tiënten van de zwakzinnigenin richting 'Huize Assisié' zijn uitzonde ringen - blijkt uit een steekproef uit medische literatuur dat onderzoekers in enkele tientallen gevallen in hun publikatie er geen blijk van geven vol doende over het onderzoek aan de pa tient te hebben verteld of uitdruk kelijke toestemming voor de nieuwe behandelingsmethode of het nieuwe geneesmiddel te hebben gevraagd. Ook kwam het voor dat onderzoekers zelf niet precies wisten waar ze mee be zig waren en dat nieuwe geneesmidde len uitgeprobeerd werden op mensen die kerngezond waren. Dit stelt de bioloog dr. M. B H. Visser, weten schappelijk hoofdmedewerker van de vakgroep wijsbegeerte van de land bouwhogeschool in Wageningen in 'Medisch Contact', het blad van de art senorganisatie KNMG. Dr Visser kwam tot deze bevinding na een recen te jaargang van het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde te hebben geanalyseerd aan de hand van inter nationaal vastgestelde medische richt lijnen. de zogeheten 'verklaring van Helsinki' Vijfenveertig publikaties over proeven met mensen blijken niet aan die richtlijnen te voldoen Volgens dr Visser is het daarom nuttig, als er in Nederland commissies komen die de medische experimenten gaan toetsen aan de verklaring van Helsinki. Daarnaaast moet er een landelijke ad viesraad komen, de NER (Nationale Ethiekraad), die algemene richtlijnen voor de diverse commissies opstelt en ook de regering van advies op dit ter rein voorziet De verklaring van Hel sinki geeft twee fundamentele grond slagen voor experimenten op mensen De opzet en uitvoering van ieder onder zoek moeten duidelijk worden om schreven in een onderzoeksplan, dat door een onafhankelijke commissie moet worden beoordeeld. Potentiële proefpersonen moeten grondig worden ingelicht over de doelstellingen, de me thoden, de verwachte voordelen en de mogelijke risico's van het onderzoek, en zij dienen te allen tijde vrij te zijn om hun deelneming aan het onderzoek stop te zetten. Dr. Vissér stelt daarbij dat er ook scherp op gelet moet worden dat bijzondere groepen, zoals gevange nen of mensen die in een of andere in richting zitten, nief tot gemakkelijk te krijgen proefpersonen worden. Wetgeving in ons land Misbruik van medische experimenten kan nu alleen maar via het strafrecht worden aangepakt, waarbij i zware i mishandeling met voorbedachte rade ten laste wordt gelegd. Aanpassing van de wetgeving, zodat de patient/ proefpersoon voldoende beschermd is tegen eventueel misbruik van medi sche experimenten, lijkt dr Visser een beter manier De medische beroepscode die er voor moet zorgen dat er geen gekke dingen gebeuren, is geen waterdichte waar borg tegen misbruik, zo stelt dr. Visser. Uit onderzoek is gebleken dat 20 tot 25 procent van de medische onderzoekers het met al te nauw neemt met de rech ten en risico's van proefpersonen Velen bleken er ook grote moeite mee te heb ben dat 'hun' onderzoek onder controle zou komen te staan. De onderzoeker zelf is door zijn wetenschapsopvatting vak niet de juiste perspon om over de rechten van de proefpersoon te oorde len. aldus dr. Visser Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W. F de Pagter Hoofdredactie: M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstrsat 56-60. (et (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651 Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, lel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advortentie afdeling (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur Redactie: (011841 14796 Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01180) 26628. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 43,00; franco per post 50,00. per maand 14,55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw) Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2Vjx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3