HENRI LE R0I EN TSCHEU LA LING VEDETTEN IN HET OLYMPISCH STADION Probeer ik leuk te voetballen, krijg ik scbopper tegenover me X stopper ia -sL^G 20 OKTOBER 1979 LA LING IERDAM- Een doordeweekse dag in het Ajax-stadion. Het is tijd voorde middagtraining die ledie moet afwerken. Tot verbazing van de vaste kern supporters die de training dagelijks ],komt Tscheu-la Ling als eerste de kleedkamer uit. „Nu al Tscheu?", roept een dikbuikige toe. Ling schertsend: „Het is mooi weer hè, dan heb ik toch altijd zin". Sloom loopt Ling intigtal passen het veld op. Maar in plaats van enkele warming-up oefeningen af te werken, ;bijzich eens heerlijk in het gras neer en koestert zich in het warme herfstzonnetje. Wanneer ilater wisselspeler Guido Pen enthousiast het terrein op komt lopen, roept Ling hem al van ((oe: „Guido, neem eens een paar ballen mee..." iLing, zullen zowel aanhangers «islanders van de nu 23-jarige arzeggen Over zijn kwaliteiten ie het echter nooit eens worden. ltter is Lings spel aanleiding tot ■iKUSsies. De ene keer speelt hij fjivan de hemel, terwijl luj in de n!t wedstrijd totaal onzichtbaar :;door velen beweerd. - dai met die wisselvalligheid9 sisUngnog niet verzekerd van plaats in het Nederlands elf- ul hij nou weg bij Ajax of niet9 rjgt zelf de antwoorden aan. De «sinds een paar maanden een ii Lasse bewoont, is ondanks „jom zijn persoon heel gewoon een lijkt in het geheel niet op de die hij zo vaak wordt ge- liliteit slaliteit van Ling is altijd een ïïgijzer geweest. Bezit hij wel de Mtaliteit voor het topvoetbal? jk heb wel degelijk een goede ilielt, Als dat niet zo was. dan zou 'geen zes jaar eredivisievoetbal uaarvan de laatste jaren bij een ïilsAJax Ik zal een voorbeeld m'n vijftiende ging ik elke naar de training, terwijl leef- itjesmet evenveel talent als ik maar zeker afhaakten en de indoken" ;s kan Ling toch niet ont- :djthijmet zijn bewezen talent «wedstrijd even sterk speelt. is gemakkelijk een verkla ar ie geven. Als ik iemand pas- Vijraakt de bal alleen maar met nu. dan ben ik de bal kwijt, «resultaat dat bet publiek zegt: slloleklapper die Ling. Maar ze begrijpen niet hoe moeilijk het tegen woordig is voor een creatieve voetbal ler om uit te blinken". „Ik heb een tijdje terug een Europa- Cupfinale van tien jaar geleden op vi deo gezien. In die tyd kreeg je als spits de ruimte: niet te geloven Als ik toen had gespeeld dan was het mogelijk ge weest dat ik alle tien de veldspelers plus de keeper had omspeeld en de bal dan in het doel had getikt. Tegenwoordig heb je een vreselijke mandekking Je moet driemaal achter elkaar heen en weer sprinten wil je een paar meter af stand nemen van je tegenstander. Een paar man passeren is niet moeilijk Zet maar een rijtje-verdedigers met drie meter tussenruimte achter elkaar, die loop ik zo voorbij" Hardheid „De hardheid is ook vreselijk toegeno men. De grenzen zijn de laatste jaren sterk verlegd. Als je in het begin van een wedstrijd je tegenspeler een paar maal uitspeelt, dan kun je er zeker van zijn dat hij je voor je donder gaat schoppen Neem_Feyenoord-Ajax een tijdje gele den. In de eerste tien minuten ging het lekker Ik dolde Van Demsen en ik kreeg pats de rekening gepresenteerd Van Deinsen schopt me gewoon drie keer keihard tegen m'n achillespezen en weg is Ling. Ik heb een week niet kunnen trainen" „Ik kan wel gaan terugschoppen en slaan, maar daar koop je niets voor. Je hebt dan nog kans dat je tegen een gele of rode kaart oploopt. Nou kan ik de mensen op de tribune nog wel begrij pen. die zeggen: Ling bakt er weer niet veel van. Maar als journalisten zoiets schrijven, vind ik dat een kwalijke zaak. Zij zouden moeten weten dat men in het topvoetbal over lijken gaat. lijnfll^s'aai al klaar met de kme: Ling gaat onherroepelijk tegen de grond. Ook krijg ik vaak het verwijt naar mijn hoofd geslingerd dat ik na pen tackle" van m'n directe tegenstander zo lam lendig overeind kom Maar als het lek ker gaat en lk draai goed. is het erg fru strerend als je telkens onderuitge- schopt wordt. Ik ben dan wel eens zo moedeloos dat ik er net zo lief mee kap De intimidatie die sommige voetballers toepassen, vind ik zo nutteloos Ik pro beer leuk te voetballen, krijg je een of andere schopper met kleppen tegen over je Ik wen eraan, maar af en toe wordt het me te gortig. Dan word ik kwaad en fanatiek en ga ik er als een idioot tegenaan om revanche te nemen. Wel js het voordelig dat ik vier jaar heb gebokstdus als ze echt kwaad willen.. Creatief Hij vervolgt: „Een ding wil ik wel vast stellen. als een van de laatste creatieve voetballers in Nederland Voor het top voetbal van nu moet een speler tegelijk atleet, bokser en worstelaar zijn Daar naast moet hij ook nog een beetje tegen een bal kunnen aantrappen. Ik ga wel eens naar eeh wedstrijd kijken en dan zie van die renners, van die blinde voetballers. Daar heeft hel voetbal publiek toch niets aan? Als ze hard lopers willen zien. kunnen ze beter naar de Olympische Spelen gaan. zien ze nog de wereldtop aan het werk ook „Nou moet ik zeggen dat ik de laatste tijd vrij veel krediet heb bij het Ajax- publiek. Amsterdammers zijn erg kri tisch. maar ze zien ook de goede dingen van iemand Toch zijn er nog veel men sen die me een luie flikker vinden. Vol gens mij komt dat door mijn figuur Ik toon wat slungelachtig, wat flegmatiek Als Simon Tahamata alleen al wandelt. Lijkt het al of htj driftig loopt, omdat hij zo klein is" „Echt. ik kan wel begrip opbrengen voor die jongen uit de bouw die zegt. als het wat minder met me gaat. wat ver dient die slampamper van een Ling zijn geld toch gemakkelijk Maar hij moet maar van me aannemen dat ik er in de laatste twee jaar nog maar zelden met mijn pet naar heb gegooid. Al loopt het een keer niet. dan nog probeer lk me op een andere manier nuttig te maken- Door veel te bewegen, ruimte te maken voor anderen, een een-twee aan te gaan, enz". „De laatste tijd is er een bepaald vak op de Ajax-tribune dat speciaal voor mij schijnt te komen. Met spandoeken van „Ling in Oranje" en „Zwartkruis wordt wakker". Nou lijk ik wel een koude kikker, maar wanneer die men sen mijn naam scanderen, dan groei ik. dat waardeer ik hartstikke. Maar ik laat m'n hoofd niet op hol brengen, want het is nog altijd zo dat je de ene week de bemel wordt ingeprezen en de andere week weer een klootzak wordt genoemd. Ik probeer er daarom, on danks alle sympathie voor mijn fans. een beetje afstand van te nemen. Toch vind ik bet prachtig dat de mensen uit dat vak op de banken staan wanneer ik mijn dag heb. Dan ga ik allerlei nieuwe trucs uitproberen". Nederlands elftal Het Nederlandselft al heeft Ling tot nog toe weinig geluk gebracht. Hij werd wei een paar maal uitverkoren, maar een vaste plaats heeft hij zich nog niet we ten te verwerven. Hoe zit dat? Ling .Ik zit nu drie jaar rondom het Nederlands elftal en ik krijg er een punthoofd van Ik ben. nadat ik tegen Rusland een van de beteren was geweest, gewoon afge voerd Na Israël, waar lk scoorde, hoor de -ik weer een tijdje niets meer. Ar gentinië kon ik wel vergeten. Als wis selspeler was ik overigens toch niet meegegaan. Tegen West-Duitsland. op dat rotveld, scoorde ik het enige Ne derlandse doelpunt en speelde redelijk Had ik nog geen vaste plaats veroverd „Toen heb ik gezegd: bekijken jullie het maar met je Nederlands elftal. In wezen vond ik dat rot. want in principe speel ik graag in Oranje, alleen niet op die manier. Maar wat wil het geval? Ik speel opeens een paar klassewedstrij den en maak een paar treffers. Onder druk van de pers moest Zwartkruis me wel selecteren. Maar met die man kan ik moeilyk samenwerken Ik weet na melijk precies hoe hy is. Mooie praatjes van Tscheu-la Ling, die heeft toch zo veel kwaliteit. In de praktijk heeft hij me tot nu toe nog nooit echt vertrou wen gegeven De interland tegen IJsland was ook weer zon geval Ik had een blessure maar. zoals ik net al vertelde, ik speel graag voor Oranje. Ik dus aan de bak. Goed, ik speelde erg slecht, maar die linksback heeft zich in de eerste helft helemaal total loss gelopen. Na rust was hij leeggespeeld. Na een half uur wist ik het alweer: Tscheu. je wordt ge wisseld In de pauze heb ik gelijk myn schoenen uitgetrokken" „Nu ben ik zo ver dat Oranje me niet meer interesseert. Vroeger voelde ik me gekrenkt als ik niet gekozen werd. nu stel ik me daar boven, vooral als ik af en toe bekijk wie er wel in staan. Nee. als Zwartkruis bondscoach blijft, dan zal ik waarschijnlijk nooit een vaste plaats veroveren in Oranje. Als er een andere trainer aan het bewind was. zou ik al zo'n vijftien tot twintig interlands op mijn naam hebben staan". De afgelopen jaren was het gebruikelyk dat Ling, na veel problemen overigens, steeds voor een jaar bytekende. Aan het begin van dit seizoen tekende hy voor twee jaar bij. Ling- „Allereerst wal ik zeggen dat ik het uitstekend naar mijn zin heb by Ajax Er moet veel te genover staan, wil ik hier weggaan Echt veel Ik sta bekend als geldwolf. Maar als ik je nou vertel dat ik bij An- derlecht zo'n vijftigduizend gulden meer had kunnen verdienen, dan is dat toch wel het bewijs dat het me hier be valt. Vier topclubs wilden me vorig jaar hebben: Anderlecht, Koln, AZ en een Spaanse club. Ik dacht dat ik er ver standig aan heb gedaan om bij Ajax te blijven. Bij Ajax pikken de spelers het dat ik soms wat minder speel, omdat ze weten dat ik met een goede actie een wedstrijd kan beslissen. En je moet maar afwachten hoe dat bij een andere vereniging is". „Hoe ik vind dat Ajax het beste kan spelen? Met een agressieve spits die het werk van Simon en mij afmaakt door er hard in te duiken, bijvoorbeeld bij de eerste paal Daar was Clarke niet slecht in. Dat mis ik nu wel. Voor de rest is Ajax toch een goed team. Noem -mij maar eens een elftal waarin zoveel indi viduele klassespelers rondlopen Ik geef ons dan ook een goede kans in de Europa Cup Van de spitsen die we nu hebben, vind ik Tonny Blanker een ag- iessief kereltje dat nog een hoop moet leren, maar wel degelijk kwaliteiten heeft. Henning Jensen is gewoon een creatieve wereldvoetballer' Ling heeft in zijn carrière tot nu toe La Ling tegen Feyenoord Treytel kan met anders, en zo versiertde Ajacied een penalty heel wat trainers gehad. En bepaald niet de eersten de besten. Ling: „Ik heb persoonlijk nog nooit last gehad met een trainer. Ik moet een trainer hebben die me vertrouwen schenkt, dan werk ik me voor zo'n man uit de naad. Eerst heb ik bij Den Haag Boskov gehad. Een ambitieus mannetje. Maar ik heb een fijn jaar onder hem meegemaakt. Ik was zijn lievelingetje". „Dat ts wel bewezen ook. want in die tijd hadden Mansveld en Thie een beetje de pik op me Af en toe stapten ze naar Boskov toe en zeiden: die Ling moet er uit, want die presteert te weinig. Dan pakte Boskov de statistie ken, waarin stond hoeveel maal lk een beslissende voorzet had gegeven, en zei alleen maar Keine Diskussion Overi gens heb ik bij Den Haag geleerd dat in het voetbalwereldje de volgende spreuk maar al te vaak opgaat de een zijn dood is de ander zijn brood Die wetenschap is me goed van pas geko men toen ik naar Ajax ben gegaan Privé Over zijn priveleven wil Ling nooit veel kwijt. Hij vertelt er toch wat over. Op zijn zeventiende woonde Ling al samen met een vriendin met wie hij later trouwde. De verbintenis liep ech ter stuk. Uit dat huwelijk beeft Ling wel een dochter, die hij drie dagen per week ziet. Nu woont hij in Lisse samen met zijn vriendin Monique in een boerderij. Een droomhuis, zegt hijzelf „Zoiets heb ik altijd al willen hebben lk ben een groot dierenliefhebber en nu kan ik mijn beesten lekker vrij la ten rondlopen. In Den Haag heb ik mijn familie en kennissen. Daarom ben ik een beetje in de buurt gebleven". „Een tv-mens ben ik niet Ik luister graag naar rustige popmuziek Kranten kijk ik wel in. vooral als er een fotootje van me instaat Dat knip ik dan uit. want mijn vriendin houdt een plakboek bij Toch leuk voor later Verder bén ik momeritéel ecfit tevreden met wat ik heb Ik ben gezond, heb een goede familie. En dan kun Je wel naar anderen kijken die weer meer hebben, maar dat interesseert me niet Je hebt altijd baas boven baas", zo vindt hy Misschien dat hy zelf in de toekomst ook ..baas wordt Nu doet hy nog mee met zijn schoonvader, die in ..projec ten' doet. maar zijn vriendin is schoon heidsspecialiste en hy denkt erover zo'n soort zaak te gaan beginnen in de toekomst. ..In elk geval begm ik geen sigaren- of sportzaak zoals veel andere voetballers Ik zie me de hele dag al staan Typisch Ling dus I Advertentie i i i i i m m i i i i m m i i i Tot 31 december 1979 Annie Oosterbroek-Dutschun TUSSEN DE AKKERS BLOEIT DE LIEFDE Deze nieuwe trilogie bevat de boeken Het huis aan de driesprong, De hemel is met altijd blauw. Stijnt/c Het lezen van deze prachtige streek romans is een onvergetelijke ervaring Totaal 632 blz geb. met een sfeervol omslag Normale prijs 29.50 NU SLECHTS 14,75 Uw voordeel 14,75 Bij de boekhandel bent n goed uit rreerrerrrrrreeeerreerererr RDAM - Er werd even hartelijk gelachen hrt zestigduizefdkoppige publiek in het Olvm- 1 Stadion, toen halverwege de eerste helft door l(Ptakerene Henri le Roi werd opgeroepen direct "huis te komen, omdat daar een brandje had Ifvonden. Ik vermoed dat het publiek auto- ilich lachte om de minmazzel van hun mede- thouwer, zoals het ook altijd lacht als iemand «weggeroepen omdat de motor van zijn auto draait, en niet omdat de speaker van het Olvm- Stadion kennelijk in een publiciteitsstuntje dr. Lou de Jong was getrapt, die het onechte "je van Prins Hendrik (en dus het onechte half- ran koningin Juliana) weer eens onder de aan- il van een groot publiek wilde brengen. Waar wis vind je immers zestigduizend potentiële le- fhij elkaar? Wel er nog wel het een en ander te beleven bij wrland-Polen. U moet de kranten, althans de och- pdbladen die spraken van een matig duel en een ^ning beneden peil, natuurlijk niet geloven. Be- welk peil. beneden wiens peil? Je kunt nu "'"aal niet verwachten dat Oranje even goed W als Ajax. tenslotte mag bodscoach Jan Zwart- ®»Amesen. Lerby en Jensen niet opstellen, en je wk niet verlangen dat dit Oranje even flon- •4 speelt als in de tijd van Pietje en Johan. hoewel we ook in die gouden eeuw van het Neder landse voetbal nog wel eens problemen met de Polen hebben gehad Zo speelden we in 1968 in Warschau met 0-0 gelijk, ondanks het meespelen van Jan van Beveren. Suurbier. Israël. Jansen, Swart. Cruyff en Van der Kuijlen. En een jaar later wonnen we wel iswaar thuis met 1-0 van de Polen, maar uit verloren we met 2-1. met een elftal waarin Cruyff. Van Hane- gem en Moulyn meespeelden. En in 1973 speelden we in Rotterdam weer eens met 1-1 gelijk tegen Polen toen met een elftal waarin Van Beveren. Suurbier. Krol, Haan, Neeskens, René van de Kerkhoff, Cruyff, Keizer. Rensenbrink en Schrijvers meespeelden En hoe speelden we ook alweer tegen Polen tijdens de eindronde voor het wereldkampioenschap van 1974 in West-Duitsland? Laten we ons gelukkig prijzen dat we toen niet tegen de Polen hoefden te spelen, die uiteindelijk derde werden... Natuurlijk is het juist dat we de laatste keer thuis met 3-0 van Polen wonnen, ook voor het Europees landcnkampioenschap. en ook in het Olympisch Stadion, maar kort tevoren hadden we in Katowice met 4-1 klop gehad, ondanks het meespelen van co ryfeeën als Krol. Jansen. N'eeskens. Van Hanegem. Cruijff, Van de Kerkhoff. Van der Kuijlen en Cruijlï. Het heeft dus niet altijd zin te verwijzen naar het glorieuze verleden met de glorieuze sterren, de lang zamerhand ingeroeste gedachte dat we in die dagen ALLES wonnen u at ons maar als wedstrijd werd voorgezet, is bezijden de waarheid Moeite waard Ik heb woensdagavond een heel aardige wedstrijd gezien, niet volmaakt maar zeer de moeite waard, althans als je er enig benul van had hoe moeilijk voetballen het is voor twee van zulke ploegen die allebei zo sterk zijn en elkaar zo weinig ruimte laten Dan moet je niet zitten te wachten op combinaties waarby de bal zeven keer van de ene Nederlandse voet naar de andere Nederlandse voet gaat zonder dat er een Poolse voet tussen kan komen. nee. dan is het al interessant hoe een Simon Tahamata de bal zo weet aan te nemen dat de hem op zijn huid zittende Pool er net met by kan en hoe hij vervolgens zijn tegenstander toch nog even weet te passeren, net voldoende voor een snelle pass naar Kees Kist. et cetera Vergeet niet dat al die Polen behalve katho liek ook heel uitgekookt zijn: eeuwen onderdrukking hebben hen tot de gewiekste voetballers van Europa gemaakt In zo'n wedstrijd tellen de doelpunten niet meer (twee nogal mazzelig tot stand gekomen doelpunten is na tuurlijk niet veel), maar moei Je btj de werkelijke doelpunten ook de waarlyke doelkansen meetellen Tahamata kopte een keer schitterend in na een prachtig uitgespeelde kans via Rep en Willy van de Kerkhoff. maar de Poolse doelman redde fenome naal. - zo'n dubbelactie telt in zo'n wedstrijd ook voor een doelpunt. We zeiden na die onverwachte Poolse treffer wel: „Dat is leuk voor de wedstrijd, nu moei Nederland kómen!", zoals we dat ook zeiden toen Haarlem in de eerste minuut al scoorde tegen Ajax. maar we wisten natuurlyk wel beter Haarlem is Po len niet (en Nederland is Ajax niet). Nummer I Natuurlijk heb ik ook hoofdschuddend de opstelling aangehoord, toen bleek dat Ernie Brandt, over wie Wim Suurbier de historische en m sportjoumalis tieke kringen nog vaak geciteerde woorden heeft ge sproken dat hij nooit een goede voetballer kon wor den omdat hy met twee stokken in zyn broek liep. stond opgesteld en Tscheu La Ling niet. want als je een beetje verstand van voetbal hebt dar. begin je een Nederlands elftal samen te stellen met 1 Tscheu La Ling. rechtsbuiten Dan hoef je er nog maar tien te bedenken, het belangrijkste karwei is echter ge klaard Erwiie wedstrijd tegen IJsland dan. toen hij zo weergaloos faalde zult u. op gezag van Zwartkruis. roepen9 Ja. inderdaad, dat risico loopje met La Ling. zoals je het Vroeger ook met Piet Keizer liep. veel meer dan met Johan Cruyff Maar als hy zo n offday heeft, kun je hem altijd nog vervangen, maar je moet in alle gevallen met hem beginnen. La Ling is nu eenmaal een ander soort voetballer dan Wim Jansen, die bij Feyenoord superieure wedstrijden speelt, maar in het orarye meestal verbleekt tot een speler zonder Initiatief, zonder ideeën en zonder fouten. Schuiffie-schuiffie, passie-passie Ook in zijn beste wedstrijden raakt La Ling de bal een paar keer ho peloos kwijt, als een onnozele hals. Maar by wedstrij den waarin 1-1-uitslagen als topscores mogen worden betiteld, hoeft hy ook maar twee. drie keer een verde diging aan flarden te spelen om al als onmisbaar te worden gekwalificeerd Niet alle bondscoaches be grijpen dat Nico Scheepmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 33